Doofpot dreigt voor zaak Thoenes SLIPS, Duitsland nog lang niet klaar met gifschandaal eco-graan DE 4E GRATIS PZC Chinezen telden als eersten tot tien 3 SLOGGI Kok legt krans voor moslimslachtoffers Duitse generaal doet boekje open over methoden Milosevic Verwarring over voortzetten onderzoek naar moord journalist Uitgaven wapens fors omhoog na 11 september EU-ministers koppelen I ontwikkelingshulp aan terugkeer van illegalen China strijdt tegen water Denemarken vermindert hulp Parlement Jakarta loopt leeg Camera's in vliegtuigen Lufthansa SFOR pakt Servische verdachte Onderzoek gezondheid Suharto doorTheo Haerkens en Jaco van Lambalgen JAKARTA - In Jakarta en Den Haag is verwarring ontstaan over de voortgang in het onder zoek naar de moord op de Ne derlandse journalist Sander Thoenes. Thoenes werd in sep tember 1999 vennoord in Oost- Timor. Daags nadat de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken Hasan Wii-ayuda bij een be zoek aan Den Haag minister Van Aartsen nieuwe stappen toezegde in het onderzoek naar de moord op de journalist, laat de Indonesische procureur-ge neraal Rachman in een brief we ten dat hij geen mogelijkheden ziet voor vervolging. Daarvoor is volgens hem de aangevoerde bewijslast te gering. Klap in het gezicht Hoewel het er niet uitdrukkelijk in staat, kan de brief worden uitgelegd als een mededeling dat het onderzoek wordt geslo ten. De familie van Thoenes liet gisteren weten deze uitkomst te voelen als een klap in het ge zicht. Zeker na voortdurende toezeggingen om de zaak tot op de bodem uit te zoeken. De fa milie wil proberen de moord voor een internationaal tribu naal te brengen, iets wat Indo nesië hoe dan ook wil vermij den. Jakarta beschouwt een internationaal tribunaal als enorm gezichtsverlies. Minister Van Aartsen probeert van zijn ambtgenoot Wirayuda STOCKHOLM - De uitgaven voor bewapening in de wereld nemen fors toe naar aanleiding van de aanslagen van 11 sep tember in de VS. Dat blijkt uit het jaarboek van het Zweedse onderzoeksinstituut Sipri. Het Sipri stelde gisteren dat de in het jaarboek vermelde stij ging met 2 procent van het afge lopen jaar nu al fors naar boven moet worden bijgesteld. Dat komt omdat de extra uitgaven van eind vorig jaar van de Ver enigde Staten voor de oorlog te gen het terrorisme nog niet in de statistieken zijn verwerkt. Zonder die kosten bedroegen de uitgaven van alle landen vorig jaar 839 miljard dollar, oftewel 885 miljard euro(gemiddeld 137 dollar per hoofd van de wereld bevolking). DPA/AFP doorWierd Puk BERLIJN - Het schandaal rond vergiftigd graan in Duitsland kan 'immense financiële gevol gen' hebben voor de Duitse landbouw. opheldering te krijgen. Van Aartsen zei gisteren nog dat 'de zaak niet gesloten is'. Dinsdag spraken beide bewindslieden meer dan een uur over de kwes tie en verklaarde Wirayuda dat de procureur-generaal bereid was de Nederlandse recher cheur Thiry te ontvangen voor een nadere toelichting op zijn van onze redactie buitenland SREBRENICA - Premier Kok en minister Herfkens van Ont wikkelingssamenwerking heb ben gisteren in Potocari een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis aan de dui zenden moslims die zeven jaar geleden werden vermoord door het Bosnisch-Servische leger. Met zijn eerste bezoek aan Sre brenica heeft Kok tevens een zwarte bladzijde in de geschie denis van zijn paarse kabinet Dat zegt de minister van Land bouw van de Duitse deelstaat Mecklenb urg-Vorp ommern Till Bakchaus. Backhaus deed zijn uitspraken, nadat woensdag in zijn noord oostelijke regio vijfhonderd bevindingen. ,,Ik houd vast aan de afspraken die dinsdag zijn gemaakt", benadrukte Van Aartsen. Als de zaak inderdaad gesloten zou zijn, zou de komst van Thiry volgens de minister immers geen zin hebben. Nederland houdt er voorlopig nog rekening mee dat in Indone sië zelf onvoldoende afstem- willen omslaan. De Nederland se blauwhelmen bleken als on derdeel van de internationale gemeenschap niet in staat deze volkerenmoord te voorkomen. Voor Kok is dat een diep tragi sche gebeurtenis, met het onge luk dat Nederland voor de nabe staanden nog steeds het gezicht is van die internationale ge meenschap. Van de kant van de bevolking van het nu overwegend Servi sche Srebrenica was nauwelijks belangstelling voor het bezoek van de premier en de minister. boerderijen moesten worden gesloten. Deze week werd met pesticide verontreinigend graan aangetroffen op conventionele landbouwbedrijven. Eerder was het kankerverwekkende onkruidverdelgingsmiddel ni- trofen gevonden in de produc ten van ecologisch werkende bedrijven. Bron van de verontreiniging van het in de bio-landbouw ge bruikte diervoeder bleek een voedergraanloods in Malchin te zijn. De loods werd in de DDR- tijd gebruikt als opslag voor on- kruidbestrij dingsmiddelen De autoriteiten gaan ervan uit dat dezelfde loods de bron is voor de besmetting in de con ventionele sector. Onlangs werd bekend dat in december vorig jaar 72 ton graan is verwerkt in niet-biologisch veevoer, dat vanuit Malchin aan boerderijen in Mecklenburg-Vorpommern en de aangrenzende deelstaat Brandenburg is geleverd. Alle bedrijven in Mecklenburg- Vorpommern, die graan uit Mal chin hebben betrokken, zijn in middels gesloten en worden ge ïnspecteerd. Dit weekeinde moeten de uitslagen van de on derzoeken bekend zijn. Het gaat om één op de tien boerderijen in de regio. Juist deze week bracht de Britse kroonprins Charles, die zelf aan ming is geweest tussen het Openbaar Ministerie en Buiten landse Zaken. Niettemin groeit de scepsis over de bereidheid van Jakarta de moord op de Ne derlandse journalist voor de rechter te brengen. „Maar", zegt woordvoerder Jo- chems van het ministerie van Buitenlandse Zaken „wij ken- Aan het eind van zijn driedaag se reis noemde Kok het bezoek zwaar. „Het ging over emoties, en die gingen vaak diep dankzij de intimiteit van de gesprekken met de nabestaanden van Sre brenica." Het ging volgens Kok daarbij niet om 'emoties tegen Neder land'. Vijandschap zegt hij niet geproefd te hebben, en dat vond Kok bemoedigend. „Het was een belangrijk bezoek. Maar het boek Srebrenica zal nooit geslo ten worden." In Den Haag vroeg de CDA- ecologische landbouw doet, een bezoek aan de streek. Hij werd onder meer geïnformeerd over de gevolgen van de vervuiling. De ecologische landbouw wordt door de rood-groene regering van bondskanselier Schroder (SPD) ondersteund. Minister van Landbouw en Consumen tenbescherming, Renate Kü- nast (Groenen/Bündnis'90) heeft een snelle opheldering van de oorzaken van de vervuiling geeïst. Afnemers Behalve de deelstaat Mecklen burg-Vorpommern, waar veruit de meeste afnemers van het be smette diervoeder zijn gesitu eerd, zijn ook Brandenburg en nog zes deelstaten bij het schan daal betrokken. In de dichtbe volkte deelstaat Noordrijn- Westfalen, waar zich eveneens enkele afnemers bevinden, werd gisteren geen nitrofen aangetroffen. Wegens het zich uitbreidende schandaal ligt minister Künast onder vuur van de oppositie. In september worden in Duitsland Bondsdagverkiezingen gehou den. De kansen op een voortzetting van de rood-groene coalitie, en daarmee op een terugkeer van Künast, worden als zeer klein ingeschat. GPD nen de bewijzen en wij denken dat er meer dan genoeg redenen zijn deze zaak voor het gerecht te brengen." Niet nodig Voorstellen van Nederlandse zijde om de zaak in elk geval voor te leggen aan het Indone sisch ad hoc-tribunaal voor fractie in de Tweede Kamer gis teren uitleg. De fractie wil we ten waarom Kok heeft besloten zijn reis naar Srebrenica tot het laatst geheim te houden en waarom de Rijksvoorlichtings dienst alleen het NOS-journaal en het ANP heeft uitgenodigd Oost-Timor, stuitten eerder al op bezwaren. De Indonesiërs vinden dat helemaal niet nodig. Zij menen dat er onvoldoende bewijs is voor een strafproces tegen officieren van het 745e ba taljon. Die worden in het Neder landse onderzoeksrapport van Thiry met naam en toenaam ge noemd. GPD mee te reizen. CDA'er Atsma zei te willen weten of er sprake is van 'exclusiviteit voor sommige media'. Volgens Atsma moet Kok misverstanden uit de weg ruimen. GroenLinks en PvdA deden de oproep van Atsma af als 'een bijzaak'. ANP doorThomas Verfuss DEN HAAG - Slobodan Milose vic wilde het Kosovo-probleem desnoods 'oplossen' door Alba nezen dood te schieten. Dit zei de president van Joegoslavië in oktober 1998 tegen Westerse onderhandelaars, nadat men samen een glaasje had gedron ken. De Duitse generaal Klaus Nau- mann, in 1998/99 de hoogste Navo-militair, vertelde de epi sode gisteren voor het Joegosla- vië-Tribunaal. Naumann on dernam als voorzitter van het militair comité van deNavo drie reizen naar Belgrado in een po ging een oplossing te vinden voor de Kosovo-crisis, voordat het bondgenootschap in maart 1999 overging tot bombarde menten. Zijn tweede reis naar Belgrado ondernam Naumann met generaal Clark, de Navo-opper- bevelhebber voor Europa. Milo- door Hetty van Rooij LUXEMBURG - Ontwikke lingslanden krijgen extra geld van de EU wanneer ze actief meewerken aan de bestrijding van illegale immigratie naar Europa. Als landen van her komst de terugkeer van illega len en uitgeprocedeerde asiel zoekers bemoeilijken, moeten ze rekening houden met straf maatregelen uit Brussel. Op die manier willen de landen van de Europese Unie het pro bleem van de illegale immigra tie bij de bron aanpakken. Het plan om de thuislanden van migranten te gebruiken in de strijd tegen illegaliteit bestaat in Brussel al langer, maar het is door de Britten nieuw leven in geblazen. „Als de Europese Unie een besluit neemt over ont wikkelingshulp, moet de ma nier waarop een land meewerkt aan de bestrijding van illegale immigratie zwaar meetellen", aldus de Britse minister Blun- sevic maakte toen tijdens een vergadering de opmerking over het doodschieten van Albane zen, zoals in de Tweede Wereld oorlog. VN-rechter Kwon wilde van Naumann weten hoe de twee Navo-militairen reageer den op de opmerking. Nau mann: „Wij stonden verstomd. Wij konden het niet geloven." Milosevic maakte de opmerking toen hij en zijn vice-premier Sainovic zich erover beklaag den dat de etnische Albanezen in de Servische provincie Koso vo zich te snel zouden vermenig vuldigen. Daardoor zou de 'balans' zoek zijn tussen de etni sche groepen in Kosovo. Milosevic reactie op Naumanns verhaal was onduidelijk. Eerst noemde hij het 'absurd' en 'niet logisch', omdat hij net een over eenkomst had getekend met de Navo. Vervolgens trok hij toch een ver gelijking met de strijd tegen Al banezen die aan de kant van Hitier vochten. ANP kett gisteren tijdens een bijeen komst van de ministers van jus titie in Luxemburg. Volgens staatssecretaris Kals- beek (Justitie) waren de be windslieden het daarover 'ver rassend eens'. Tijdens de top in Sevilla, volgende week, nemen de regeringsleiders een defini tief besluit. Maandag praten de ministers van Buitenlandse Za ken over de vraag hoeveel een beloningssysteem voor thuis landen mag kosten. Op de be groting van de Europese Unie is het geld niet te vinden, wat be tekent dat de lidstaten zullen moeten bijspringen. De ministers van Ontwikke lingssamenwerking zijn daar nog niet over geraadpleegd. Een bijkomend probleem is dat lan den waar veel illegalen vandaan komen, zoals Somalië, Burundi en Irak, doorgaans niet voor hulp in aanmerking komen. „Je kunt Burundi en Turkije niet op dezelfde manier behandelen", waarschuwde Commissaris Vi- torino gisteren. GPD PEKING - Militairen proberen met zandzakken een dijk te herstel len in de provincie Shaanxi in het noordwesten van China. Het aan tal slachtoffers van het noodweer in deze regio liep gisteren op tot 223. Ruim 320.000 mensen zijn dakloos geraakt. De zware regenval van het afgelopen weekend heeft voor veel wateroverlast gezorgd in meerdere Chinese provincies. De extreme hoeveelheden regen zijn ongebruikelijk voor de normaal vrij droge streek. In de provincie Shaanxi viel 489 millimeter, de hoogste waarde die in een eeuw is gemeten. foto Wang Lei/AP Advertentie Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) van 1 t/m 30 juni 2002 of zolang de voorraad strekt vrijdag 14 juni 2002 doorGert-Jan Broere PEKING - De oude Chinezen gaven de mensheid het papier, kompas, buskruit en boek drukkunst, stuk voor stuk uit vindingen die de wereld ingrij pend veranderden. Maar China kende ook een decimaal getal- lenstelsel lang voordat ons hui dige Arabisch-IIindoeïstisch numerieke stelsel de mondiale standaard werd. De reden dat we nu geen Chine se, maar Arabische cijfers ge bruiken, ligt mogelijk alleen verscholen in het feit dat de Chinezen hun decimale stelsel nooit op schrift hebben gezet. Dat zegt de Singaporese we tenschapper Lam Lay Yong. De gepensioneerde wiskundige van de Nationale Universiteit van Singapore deed drie de cennia lang onderzoek naar een oud Chinees rekensysteem. Al rond het begin van onze jaartelling droegen in China handelaren, wetenschappers, monniken en ambtenax-en bun dels van 271 stokjes bij zich. Door één tot vijf van die stokjes in een bepaalde figuur te leg gen werden negen getallen ge vormd, analoog naar de cijfers 1 tot en met 9 die wij nu kennen. Met het systeem voerden de Chinezen ingewikkelde bere keningen met negatieve getal len, breuken en vergelijkingen uit, die niet verschillen van wat we vandaag op school leren. Rond de zestiende eeuw ver dween het stokjessysteem in China door de opkomst van de abacus, het Chinese telraam. De abacus was voor simpele berekeningen vele malen snel ler dan het stokjessysteem. Lam sluit niet uit dat het Chi nese systeem via de Zijderoute zijn weg vond naar de Arabi sche wereld, waar in de negen de eeuw uiteindelijk de funda menten werden gelegd voor het getallenstelsel zoals wij dat nu kennen. Lam krijgt voor haar onderzoek in augustus de Ken neth O. May-medaille, de hoogste eer voor een bijdrage aan de geschiedenis van de wiskunde. GPD KOPENHAGEN - De Deense regering is van plan de omvang van de ontwikkelingshulp voor het tweede achtereenvolgen de jaar te verminderen. In 2003 trekt zij er 201 miljoen euro voor uit, meldde de Deense krant Politiken gisteren. Als de plannen doorgaan is Denemarken niet langer het land dat in de wereld het meeste geld per hoofd van de bevolking aan ontwikkelingshulp uitgeeft. Volgens de officiële Deense cijfers besteedt het land dit jaar 1 procent van het bruto natio naal product (bnp) aan hulp voor de armste landen. Gaat de verlaging in 2003 inderdaad door, dan daalt dat percentage tot 0,88. AFP JAKARTA - Parlementsleden in Indonesië komen in toene mende mate niet opdagen bij vergaderingen. Van de vijfhon derd leden nemen er vaak nog een wel een paar honderd de moeite de presentielijst te tekenen, maar dii'ect daarna nemen velen al weer snel te benen. Dat meldde The Jakarta Post gis teren. Van de 24 wetsvoorstellen die met spoed behandeld moeten worden, zijn er tot dusver pas drie afgehandeld. ANP FRANKFURT - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthan sa gaat om de veiligheid aan boord te verbeteren haar toestel len voorzien van videobewaking. De maatschappij hoopt dat bijzonderheden in de cabine en vlak achter de cockpit dankzij camera's eei'der opvallen. Dat heeft bestuursvoorzitter Jürgen Weber gisteren in Frankfurt bekendgemaakt. Lufthansa besloot eind voi'ige maand 32 miljoen euro extra uit te trekken voor veiligheidsmaatregelen. In de vliegtuigen komen ook kogelvrije deuren naar de cockpit. DPA PRIJEDOR - Militairen van de internationale troepenmacht in Bosnië, SFOR, hebben donderdag de van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër Darko Mixlja opgepakt. Dat ge beurde in de stad Prijedor, zo heeft het ministerie van Binnen landse Zaken van de Republika Srpska meegedeeld. Volgens de woordvoerster van hoofdaanklaagster Carla Del Ponte stond Mi'dja op een geheime aanklacht van het Joego- slavië-Tribunaal. Hij is aangeklaagd wegens misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden bij een overval op een kon vooi moslimsin Vlasic in augustus 1992. Mrdja wordt donder dagavond in Nederland verwacht waar hij in het VN-cellen- complex in Scheveningen wordt opgesloten. ANP/AFP JAKARTA - Het Indonesische openbaar ministerie heeft een speciaal artsenteam aangesteld dat vast moet stellen of ex- president Suharto tei'echt kan staan wegens het verduisteren van honderden miljoenen. Vijftien artsen van het staatszie- kenhuis Cipto Mangkusumo zullen Suharto begin volgende week thuis of in het ziekenhuis onderzoeken, aldus een woordvoei'der. „Als hij gezond is, zal hij voor dfe i-echtbank moeten verschijnen", zei de wooi'dvoerder. Suharto, die in 1998 na rellen moest opstappen, \Vordt ervan verdacht zichzelf en zijn familie tijdens zijn meer dan dertig jarig bewind illegaal verrijkt te hebben met zo'n 660 miljoen euro uit de staatskas. Het geld werd via een netwerk van stichtingen weggesluisd. AP Pemier Kok legde gisteren tegenover de compound van Dutchbat in Potocari een krans. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5