PZC Tsjechische kiezers zijn in de war Bouwfraude komt bij provincie hard aan PZC Stakers zijn steeds vaker doelwit van bedreigingen Amper controle op aanbestedingen J.M. Leemhuis-Stou\ 4 Opiniepeilers durven geen voorspellingen over uitslag verkiezingen aan 14 juni 1952 vrijdag 14 juni 2002 door Runa Hellinga Geen opiniepeiler in Tsjechië waagt zich nog aan een se rieuze voorspelling welke partij bij de parlementsverkiezingen vandaag en morgen als grootste uit de bus zal komen. De kiezer is verward, is de algemene opi nie. William Ischanoe. werkne mer in een internetcafé in een buitenwijk van Praag, bevestigt dat. Hij is zelfs 'buitengewoon verward'. Vier jaar geleden stemde hij op de Burger Democratische Partij (ODS), de conservatieve partij van voormalig premier Vaclav Klaus. Zijn reden? Klaus was anti-communist en Ischanoe, zoon van een Tsjechische moe der en een Indonesische vader, geloofde de propaganda dat met een overwinning van de Tsjechi sche Sociaal Democratische Partij (KSSD) de communisten in een nieuw jasje zouden terug keren. Tot Ischanoe's en vrijwel ieders verbazing ging Klaus na de verkiezingen weliswaar geen coalitie aan met de KSSD, maar bleek wel bereid een sociaal-de mocratische minderheidsrege ring te steunen. In ruil voor al lerlei concessies en behoud van politieke macht, uiteraard. Groei Uiteindelijk bleek dat geen ramp. De KSSD was geen com munistische partij en het ver ging Tsjechië onder het sociaal democratische bewind de afge lopen jaren niet slecht. Het land heeft een economische groei van een kleine 4 procent en is hard op weg naar het EU-lidmaat- schap. Maar de kiezer begreep weinig van het politieke gekon kel. ,,De oppositie-overeen komst tussen de ODS en de KSSD was een hele slechte zaak", stelt Jiri Pehe, politiek commentator en een naaste vriend van president Vaclav Ha- vel. De overeenkomst heeft het poli tieke leven volgens hem vertroe beld en ervoor gezorgd dat veel burgers niet meer echt geïnte resseerd zijn. Ischanoe bevestigt dat. Hij heeft dit jaar een ruimere keuze dan ooit: meer dan twintig partijen, waarvan er overigens maar vier een kans maken de kiesdrempel van vijf procent te halen: de ODS, de KSSD, de Tsjechische Communistische Partij en de centrumrechtse coalitie, die ge steund wordt door Havel. Maar hij heeft nog geen idee of hij gaat stemmen. „Je kunt de partijen niet echt vertrouwen", meent hij, „Je kunt als burger praten wat je wilt, er wordt toch niet echt naar je geluisterd." De partijen zijn zich terdege be wust van de desinteresse van de kiezer en hebben daarom kort voor de verkiezingen nog een aantal geheel nieuwe, populisti sche thema's aangesneden. Met name de ODS heeft haar cam pagne over de nationalistische Decreten Daarin staat de partij niet al leen. Nationalisme is bij alle partijen een thema, zegt Pehe, vooral vanwege de discussie over de Benesdecreten, op basis waarvan in 1945 honderddui zenden Sudetenduitsers het land uit werden gegooid. Vrij wel alle Tsjechen zijn bang dat de EU straks eist dat die decre ten worden ingetrokken en de Duitsers dan massaal terugko men. En alle partijen zeggen zich daar tot het uiterste tegen te zullen verzetten. Maar Klaus drijft zijn nationalisme verder. Zo voert hij campagne tegen het 'taboe rond immigratie', hoewel Tsjechië nauwelijks immigran ten telt. Niet geheel toevallig startte de ODS gelijktijdig een actie tegen de illegale straatver koop van goedkope kleding, vervalste merkartikelen en ge- copieerde cd's. Die handel is na melijk grotendeels in handen van de weinige immigranten - enkele tienduizenden Vietna- mezen - die in het land zijn. E cht fel wordt Klaus als het gaat om het Tsjechische lidmaat schap van de EU. Hij heeft altijd een eigen, Tsjechische weg be pleit en hoewel hij niet openlijk zegt dat Tsjechië geen lid moet worden, grijpt hij iedere gele genheid aan om te benadrukken dat het land zonder de EU ook overleeft en dat het alleen 'als gelijke' lid zal worden. ..Die anti-EU houding is hope lijk vooral verkiezingspropa ganda", zegt Misja de Haan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Praag. Maar Jiri Pehe is ervan overtuigd dat Klaus het meent, en dat hij al leen een weg zoekt om zijn aan hang te overtuigen.Klaus wis selt vaak van standpunt, maar anti EU is hij altijd geweest. Zijn enige probleem is dat onder de ODS-stemmers juist de meeste voorstanders van toetre ding zitten. Op de een of andere manier is bij de stemmers niet duidelijk wat Klaus eigenlijk wil." De nieuwe sociaal-democrati sche leider Vladimir Spidla en de centrumrechtse coalitie be schuldigen Klaus van extremis me en hebben daarom al gezegd dat ze na de verkiezingen geen coalitie met hem zullen vormen. Maar nu al is duidelijk dat geen enkele partij de meerderheid zal krijgen en een coalitie onver mijdelijk is. Met vier partijen in het parle ment zijn de coalitiemogelijk heden beperkt.Klaus zal alles doen om aan de macht te blij ven", verwacht Pehe, „Hij is tot samenwerking met iedereen be reid. Zelfs met de communisten, denk ik." GPD Bij de NS-staking vorig jaar en de bouwacties van afgelopen april waren bedreigingen tegen de vakbonden niet van de lucht. Deze week werden stakers in de zuivelindustrie be dreigd. Gedupeerden lijken steeds sneller over te gaan op inti midatie en geweld tegen stakers. Is er sprake van een trend? door Dimitri Tokmetzis Tijdens de treinstakingen van vorig jaar werd het telefoonnummer van het mo bieltje van een van de FNV- onderhandelaars op het in ternet gezet. Hij werd met niet al te fraaie sms'jes be stookt. De telefonisten van de FNV-centrale ondergin gen scheldkannonades. De stakende bouwvakkers van het stadion Galgewaardhiel den hun actie voor gezien na bedreigingen door FC Utrecht-supporters. „Geweld hoort bij staken", relativeert H. van der Kolk, CAO-coördinator van de FNV. „Vroeger trad de over heid vaak erg hard op tegen stakers. Werkwilligen en ac tievoerders benadrukten dikwijls hun argumenten met de vuisten. En gedupeer den hebben ook altijd van zich laten horen." Wat de vakbondsman, die al sinds 1975 stakingen organi seert, opvalt is dat gedupeer den steeds sneller bedreigin gen uiten. Mensen pakken bijvoorbeeld eerder de tele foon en schelden en bedrei gen er dan flink op los, con stateert hij. Het gedrag van de boeren tegen de vakbon den tijdens de zuivelstaking is volgens Van der Kolk een goed voorbeeld. „We waren pas net met onze staking be gonnen toen de vlam in de pan sloeg. Vroeger zou dat ook wel gebeurd zijn, maar pas later." Bij de stakingen van NS-per- soneel en in de bouw zag hij soortgelijke ontwikkelingen. Van der Kolk wijt de agressie aan de verruwing van de maatschappij. „Maar het blijft bedenkelijk. Je kunt toch niet ongestraft mensen gaan bedreigen die voor hun recht denken op te komen? Ook bij de CNV zijn ze be kend met agressie tegen sta kers. Woordvoerder J. Im merzeel merkt dat de bond bij stakingen meer dreigtele- foontjes krijgt. Maar vooral ook e-mails 'waar de honden geen brood van lusten' „Het is nu wel heel eenvoudig om even anoniem flink tekeer te gaan." De CNV heeft inmiddels aan gekondigd de acties van de boeren van afgelopen dins dag niet te tolereren. De vak bond gaat bij de politie in Drachten aangifte doen we gens vernieling en bedrei ging door melkveehouders. De aangifte is gericht tegen de land- en tuinbouworgani satie LTO-Nederland en de Nederlandse Melkveehou dersvakbond. Rechter A.Veldman, hoofddocente arbeidsrecht Universiteit Utrecht, verwondert zich ook over de bedreigingen. „Ik zou de boeren afraden met geweld een staking pro beren te breken. De weg naar de rechter ligt meer voor de hand." Juist tegenwoordig ziet ze namelijk een ver schuiving in het stakings recht. Steeds vaker verbiedt de rechter een staking, of legt bijvoorbeeld een tijdslimiet op hoe lang een werkonder breking mag duren. Wanneer groepen, bedrijven of personen substantiële schade ondervinden van een staking, maken ze volgens Veldman een redelijke kans hun gelijk te krijgen. „De boeren hadden in dit geval een sterk argument om de staking door de rechter ge broken te krijgen." GPD Toen vorig jaar de eerste berichten opdoken over grootschalige bouw fraude, volgde aanvankelijk een golf ontkenningen vanuit het bedrijfsleven. De eergisteren bekend geworden con clusies van een onderzoek bij de pro vincie Zuid-Holland leveren echter een ander beeld op. Provinciewerk werd slechts bij uitzon dering openbaar aanbesteed. Aanne mers kregen jaren achtereen de moge lijkheid om voor de provincie te werken. Uitgevoerde karweien werden nauwelijks gecontroleerd. Aannemers lijken niet in eikaars rayon te hebben ingeschreven, vermoedelijk op basis van 'wederkerigheid en com binaties'. Door die beperkte markt werking heeft de provincie vermoede lijk te veel betaald. De ambtenaren in de districtskantoren hielden rekening met de beschikbare jaarbudgetten, om te zorgen dat het geld volledig werd benut. Dit leidde in de praktijk tot uitbetaling aan aanne mers terwijl het werk nog niet was ge daan. Daardoor kregen de aannemers geld, dat feitelijk aan de provincie toe behoorde. De schaduwadministratie daarvan is in bijna alle gevallen wegge gooid, zodat niet met zekerheid is te zeggen dat alle gelden ook ten bate van de provincie zijn gekomen. De omvang van deze betalingen wordt geschat op 5 tot 10 procent van de beschikbare bud getten (die in totaal zo'n 20 miljoen eu ro per jaar bedragen). Er zijn veel ge ruchten in omloop over vermoedelijke persoonlijke verrijking. Bewijzen zijn niet gevonden. 'Maar dit sluit niet uit dat dit wel het geval is geweest'. Aldus een samenvatting uit het rapport van Arthur Andersen naar de werkwijze bij de provincie in de jaren 1994-2001. Justitie in Rotterdam doet een eigen onderzoek. Daar wordt 'minimaal één medewerker van de provincie' ver dacht van persoonlijke verrijking. Ge deputeerde Staten trokken gisteren de conclusie dat er 'geen of zeer onvol doende aandacht is geweest voor de ad ministratieve organisatie bij de betrokken dienst. Dat wordt de toen malige ambtelijke top (management en directie) verweten: „Zij hebben onvol doende leiding gegeven, en zijn in dit deel van hun taak zwaar tekortgescho ten." De provincieleiding heeft drie ambtenaren nu geschorst en gaat ook 'aansturen op het vertrek van leiding gevenden'. Inmiddels zijn aanbeste- dingsregels verscherpt. GPD Dat nooit meer, zei ieder een bij de provincie Zuid- Holland, nadat de won den enigszins waren ge likt over de in 1999 ont dekte Ceteco-affaire. Er kwam een grote schoon- maak-operatie op gang, die nog altijd voortduurt. Het wrange is dat daarbij nieuwe wantoestanden aan het licht komen. Er blijkt nog steeds veel mis te zijn binnen het Provin ciehuis. door Henk de Kat Weer draaien de tv-camera's in de grote vergaderzaal van het Provinciehuis tegenover het Haagse Malieveld. Net als bijna drie jaar geleden, bij die Ceteco-affaire. Zuid-Holland kampt opnieuw met een ge ruchtmakende zaak. Nu betreft het mogelijke bouwfraude bij de 250 man tellende dienst 'Be heer en Onderhoud', die het on derhoud regelt van autowegen en vaarroutes in de provincie. De camera'szijnditmaalgericht op Rinus Houtman, gedeputeer de verkeerszaken van de SGP/CU. Hij heeft het er zicht baar moeilijk mee. Houtman wordt gezien als hét boegbeeld van de kleine christeli j ke partij - en. De politieke onkreukbaar heid zelfToch is het nu juist aan hem om uit te leggen hoe het kan dat op één van zijn afdelingen de sterke geur is opgestegen van fraude. Een onderzoek, naar met name twee van de drie districtskanto ren van de wegendienst (die in Voorschoten en Sliedrecht) le verde eergisteren onmisken baar als resultaat dat daar van alles mis was. En niet eventjes. Een terugblik van de onderzoe kers naar 1994 leverde een ont hutsend beeld op. Drie ambtenaren zijn geschorst, meldt een ongemakkelijk schui vende Houtman aan de toege stroomde pers. Een aantal an deren is van hun leidinggevende positie ontheven. Justitie is vo rige week ingelicht over de be denkelijke werkcultuur. Fraude is overigens nog niet keihard bewezen. „Maar we sluiten niet uit dat van de gele genheid misbruik is gemaakt", zo citeert Houtman een onder zoeksconclusie. „Wij hebben ons dit aangere kend", is vervolgens de moeiza me reactie van de SGP/CU-ge deputeerde, op de vraag of de politieke top niet verantwoor delijk is voor alwéér een affaire, die fundamentele overeenkom sten vertoont met de Ceteco- zaak van bijna drie jaar geleden Ook toen bleek uit onderzoek dat het weliswaar ambtenaren waren die hun werkvoorschrif ten niet naleefden, maar ook toen klonk het verwijt dat de po litiek allerminst vrijuit ging. Integendeel. Er was vanuit de leiding te weinig sturing en con trole. Nu, rond deze mogelijke beerput van bouwfraude, keren diezelfde woorden terug in het onderzoeksrapport van Arthur Andersen. Houdt het dan nooit op bij de provincie Zuid-Hol land? Verbeterproject Ongemakkelijk probeert Hout man de pers uit te leggen hoe het zit. „Dit past in het na de Cete- co-zaak ingezette verbeterpro ject voor de hele organisatie", legt de gedeputeerde uit in typi sche provincietaai. Met andere woorden: het vrijwel complete Provinciehuis van 2000 man personeel wordt doorgelicht sinds de Ceteco-zaak van juli 1999, juist om herhaling van zulke affaires te voorkomen. En dat heeft z'n tijd nodig. Nu is die dienst wegbeheer (250 ambte naren) aan de beurt. En helaas is de conclusie: net zoals op het af delinkje van Ceteco-bankier Baarspul blijkt het ook hier vele jaren lang grondig te hebben misgezeten. Maar niet alleen bij het wegbe heer. Anderhalve maand gele den verscheen zo'n zelfde soort doorlichtingsrapport over de in Schiedam gevestigde Groenser- vice Zuid-Holland, een provin ciale dienst van 125 ambtenaren die het onderhoud verzorgt van recreatiegebieden als de Rotte- meren en Reeuwijkse Plassen. Dat rapport behelsde een bijna indentieke conclusie: ramme lende planning, tekortschieten de financiële controle en te wei nig aandacht van de politieke leiding. Terwijl Houtman afge meten de logische 'hoe-kan-dit' vragen probeert te beantwoor den, loopt elders in het Provin ciehuis de commissaris der ko ningin Franssen rond. Pas nog deed hij de oproep om de Cete- co-geschiedenis nou maar eens te vergeten, omdat het tijd is om met elan nieuwe uitdagingen te kunnen oppakken. Hoe ervaart hij deze toestanden? „Dit is heel vervelend en pijn lijk. Maar het toont aan dat we als provincieleiding er alles aan doen om de organisatie te ver nieuwen en te verbeteren. En dan komen dit soort dingen uit het verleden naar boven. Ik durf zelfs niet te garanderen dat we niet nóg zoiets tegen komen. Ik hoop het niet, maar bij het uit voeren van het verbeterproces dat we na Ceteco in gang hebben gezet, wat een mega-project is, valt dat niet helemaal uit te slui ten". De toon is duidelijk. De deze week bekend geworden ontdek kingen bij de wegendienst vloeien voort uit een heel be wust door de provincieleiding gestarte zelfanalyse. Dan paèt FORD - De leiding der Ford fabrieken heeft meegedeeld dat zij over twee weken zal be ginnen haar fabrieken in de Verenigde Staten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Ford heeft meer dan 100.000 werkne- OORLOGSTUIG - Op een ter rein van een Middelburgse handelaar in oud ijzer werden enkele onderdelen ontdekt van VI's, handgranaten en pantservuisten. DeMijnoprui- mingsdienst belastte zich met het opruimen van het gevaar lijke oorlogstuig. WONINGEN - Volgende week zal te Vlissingen een begin worden gemaakt met de bouw van 93 arbeiderswoningen aan de Hogeweg. Dezer dagen ont ving de woningbouwvereni ging Gemeenschappelijk Be lang de vergunning KLOMPEN - De klompenin dustrie heeft te kampen met ernstige afzetmoeilijkheden, hetgeen waarschijnlijk ver scheidene slachtoffers in deze sector zal maken. De kwakkel- winter en het droge voorjaar zijn niet gunstig geweest voor de afzet hier te lande. Fabrie ken zijn met grote voorraden blijven zitten De Ceteco-affaire kostte Commissaris van de Koningin Leemhuis vorig jaar de kop. Zuid-Holland is amper bekomen van deze affaire of een nieuwe fraudezaak dient zich aan. foto Phil Nijhuis/GPD het niet om koppen te eisen van politici die ook na Ceteco zijn aangetreden, en die analyses zijn begonnen. Alleen de VVD sputtert. Leider Aptroot van de grote liberale partij in het Pro vinciehuis, spreekt na de pers conferentie van gedeputeerde Houtman voor diverse micro foons de vrees uit 'dat we de boel nog lang niet op orde hebben' Hij klimt meteen weer op zijn stokpaardje. „De provincie-or ganisatie is te groot, en de poli tieke leiding wil te veel. Doe al leen wat nodig is, en dan echt goed." GPD Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tol 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern De door u - in ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze Behoort tot üJGQGflGr Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?.-) per maand' 19,25 per kwartaal: 52.-- per jaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het emoe van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.- zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeveni PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax (0118)484370

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4