Minister wil onderzoek naar uitlatingen imams PZC3 Bij politie is nog veel te verbeteren LPF voor ruil kokkels en gas Waddenzee Van Hoof mag doorgaan met werven van jonge soldaten Politie pakt verkeerden op Arnhemmers zonder huisarts Misdaadkliklijn start 4 september Speciaal onderwijs in problemen Peter R. de Vries vangt bot Tgrvn Ontdek de Hiilsta-collectie. bij Interieur Paauwe! Nieuwbouw ziekenhuis in zand Benzinestations moeten geld aan staat teruggeven Oproep in moskee tot vernietigen vijanden Valse politie-sms'jes Coalitie herinnerd aan milieu State op Dr m\s[ Wiegel in film Huisarts mag patiënten vragen van ziekenfonds te wisselen vrijdag 14 juni 2002 GRONINGEN - De politie in Groningen heeft donderdag 6 juni per abuis vier onschuldige mannen gearresteerd. Bij de actie van een arrestatieteam brak een van hen zijn neus. Het landelijk parket van het Openbaar Ministerie dacht een van terrorisme verdachte Algerijn te pakken, die een dag eer der uit het huis van bewaring in Breda was ontsnapt. Het arrestatieteam stortte zich op de onschuldige mannen toen zij buiten zaten te kaarten. ANP ARNHEM - Ruim tweeduizend Arnhemmers zitten zonder huisarts. Dat is het gevolg van de beslissing van de Huisarts en Verpleeghuisgeneeskunde Registratie Commissie (HVRC), die een huisarts in de Gelderse hoofdstad uit zijn ambt heeft gezet. De arts moet zijn praktijk per direct sluiten. Voorlopig mogen de gedupeerde patiënten zich bij elke ande re Arnhemse huisarts melden als zij hulp nodig hebben. De arts die uit zijn ambt is gezet, voldeed volgens de HVRC niet aan de kwaliteitseisen. ANP DEN HAAG - Op 4 september wordt de kliklijn 'Meld Mis daad Anoniem, Bel M' operatief. Burgers kunnen op deze gra tis tiplijn anoniem informatie kwijt over ernstige misdrijven. Voorzover de gegevens relevant blijken, worden deze doorge geven aan de politie en aan de koepels van banken en verzeke raars in ons land. Financiële instellingen zijn erg gebrand op informatie over gesjoemel met verzekeringsclaims, aldus een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. De tiplijn gaat proefdraaien in de politieregio's Amsterdam- Amstelland, Haaglanden, Utrecht, IJsselland en Twente. Bij succes wordt het telefoonnummer in de tweede helft van vol gend jaar landelijk operatief. ANP UTRECHT - Het onderwijs op basisscholen voor kinderen met ernstige leer- en opvoedingsmoeilijkheden schiet tekort. Deze speciale scholen kampen veelal met ernstige problemen door een groot personeelstekort en doordat gewenste fusies niet altijd goed uitpakten. Bovendien zijn de lesmethoden vaak verouderd waardoor de onderwijskundige ontwikke ling voor de leerlingen achterblijft. Dat blijkt uit een onderzoek van de Onderwijsinspectie op de eerste vijftig van de 430 speciale scholen in Nederland. De Al gemene Onderwijsbond (AOb) heeft de voorlopige resultaten naar buiten gebracht. De inspectie wil nog geen oordeel vellen over de bevindingen, zo meldt de AOb in haar blad. ANP LEEUWARDEN - De kansen op een grootschalig DNA-on- derzoek in de zaak-Vaatstra lijken verkeken. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de eis van misdaadverslaggever Peter R. de Vries hiervoor in hoger beroep afgewezen. Eerder deed de president van de rechtbank dit ook. De Vries spande in november 2000 een kort geding tegen de staat aan. Hij wilde een DNA-onderzoek afdwingen voor mannen tussen de 20 en 45 jaar die op het moment van de moord in een straal van 15 kilometer rond de plaats van het delict woonden. Marianne Vaatstra werd in de nacht van Koninginnedag 1999 vermoord in een weiland bij Veenklooster. ANP UTRECHT - Een groep IJssel- steinse huisartsen heeft het recht zijn patiënten te adviseren zich naar een ander ziekenfonds te laten overschrijven. Dat heeft de rechtbank in Utrecht gisteren in kort geding bepaald. De rechter wees de eis van zes ziekenfondsen af dat de huisartsenmaatschap IJssel- stein haar patiënten niet mag oproepen naar een andere ver zekeraar over te stappen. De huisartsen willen nog maar met een beperkt aantal fondsen za ken doen om hun groeiende ad ministratieve rompslomp te be perken. De zaak wordt als proefproces beschouwd voor alle huisartsen. Sinds patiënten niet meer regio naal aan hun ziekenfondsen zijn gebonden, moeten huisartsen hun vergoedingen regelen met soms tientallen ziekenfondsen. Die hanteren voor uiteenlopen de behandelingen ook weer allemaal andere regels en ver schillende tarieven. Alles moet geadministreerd en gecontro leerd worden door de huis arts. GPD Advertentie DEN HAAG - Een groep actievoerders van Milieudefensie plakt voor de ingang van de Eerste Kamer in Dei bij de informatiepartners om aandacht voor een beter milieu. i Haag een a mtal memobriefjes. Op deze manier vroegen ze gisteren fotoHarmende Jong/GPD Op Texel bloeien in juni miljoenen wilde orchideeën. Extra reden om nu te komen! Boek via www.texel.net of bel VVV Texel 0222 314741 door Harmen van der Werf en Lianne Sleufjes DEN HAAG - LPF-leider Her ben wil aardgas uit de Wadden zee winnen, als dat nodig is, en een deel van de opbrengsten ge bruiken voor het uitkopen van de mechanische kokkel visserij. Hij zei dit gisteren na afloop van het beraad met kabinetsinfor mateur Donner. Nederland kan het Waddengas op de langere termijn goed ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren een al ruim twee jaar durende strijd met staatssecretaris Van Hoof (De fensie) over Nederlandse 'kind soldaten' verloren. De nieuwe CDA-fractie heeft eerdere bezwaren tegen het werven van 17-jarigen voor de krijgsmacht laten vallen. Ook de Lijst Pim Fortuyn heeft daar geen problemen mee. Daardoor is de grote Kamer meerderheid die sinds februari 2000 een motie tegen Neder landse kindsoldaten van het on langs overleden GroenLinks- kamerlid Harrewijn steunde, in rook opgegaan. PvdA, Groen- Links, SP en D66 zaten er in het debat met Van Hoof gisteren verslagen bij. Vooral de PvdA was laaiend over de vermeende draai van het CDA. Het CDA was bij monde van het Kamerlid Van Ardenne altijd een fel tegenstander van het werven van 17-jarigen. Maar de nieuwe woordvoerder De Vries legde uit dat zijn frac tie zich heeft laten overtuigen door Van Hoof, die allerlei voor waarden heeft opgesteld voor het werven van 17-jarigen, die de status van aspirant-militair krijgen. Naar huis „Als Nederland ooit betrokken raakt bij een gevechtssituatie, sturen we de 17-jarigen onmid- Advertentie hülstaS! Het is nü de hoogste tijd om kennis te maken met alle nieuwigheden in dè Hülsta-Studio van Z-W Nederland. In Zonnemaire! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond Kijk óók op onze nieuwe website: www.mterieur-paauwe.nl dellijk naar huis. Dan wordt hun contract ontbonden en zijn ze weer helemaal burger", zei Van Hoof. De jongeren zullen ook niet deelnemen aan vredes missies. Van Hoof heeft altijd benadrukt dat hij wel moet werven onder jongeren omdat hij anders de krijgsmacht helemaal niet meer vol met soldaten krijgt. Momen teel is maar liefst 3 0 procent van de nieuwe aanwas bij Defensie 17 jaar. ANP bruiken en daarmee kan een belangrijke wens van de milieu beweging, sanering van de kok kelsector, worden betaald. Her ben hoopte dat organisaties als de Waddenvereniging dit tus senvoorstel zullen omarmen. H. Revier, directeur van de Waddenvereniging, liet weten er niets voor te voelen. „Als wij daarmee zouden instemmen, zijn we bezig met een soort koe handel. Wij staan voor een duurzame bescherming van de Waddenzee. Alle menselijke ac tiviteiten, of het nu het winnen van gas of het vissen op kokkels is, willen wij afzonderlijk afwe gen." Met de uitkoop van de kokkelsector is naar schatting minstens honderd miljoen euro gemoeid. De onderhandelaars spraken gisteren ook over de politie. De coalitie wil zich niet vastpinnen op een van tevoren vastgesteld aantal agenten. Wel dient de jaarlijkse opleidingscapaciteit van drieduizend agenten geheel te worden benut, vinden de drie partijen. De helft van nieuw op geleide agenten is volgens hen al nodig om de uitstroom van dui zend tit vijftienhonderd per jaar door bijvoorbeeld het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op te vangen. In vier jaar tijd zouden er dan minimaal zesduizend extra agenten bij kunnen komen. Verder krijgt Nederland een landelijke re cherche. De zes regionale kern teams die er nu zijn worden ge bundeld tot één team. Zo moet de onderlinge samenwerking bij de politie worden verbeterd. Politie en justitie krijgen ook meer bevoegdheden. Er mag straks vaker worden gefouil leerd en er komt een identifica tieplicht, De drie partijen zijn het verder eens geworden over het invoeren van minimum straffen voor misdrijven als mensensmokkel, drugshandel en terrorisme. GPD door Marc Brink UTRECHT - De productiviteit van Nederlandse politiekorp sen loopt sterk uiteen. Het ver schil kan oplopen tot wel vijf tig procent. Dat zei procureur- generaal D. Steenhuis giste ren tijdens een symposium in Utrecht. Volgens Steenhuis blijkt uit deze verschillen dat de werkwijze van de politie nog aanzienlijk kan worden verbe terd. De cijfers komen uit een lopend onderzoek van het Openbaar Ministerie. Het OM onderzoekt ook hoe het komt dat het ene po litiekorps met hetzelfde aantal mensen veel minder 'productief' is dan het andere korps. Steenhuis zei het 'in belangrijke mate eens' te zijn met wat Pim Fortuyn herhaaldelijk heeft be nadrukt. „Met een uitbreiding van zo'n achtduizend agenten ben je er niet. Want het gaat vooral om een andere werkwij ze." Getart M. Beuving, korpschef van het Korps Landelijke Politie Dien sten, zei zich 'getart' te voelen door de opmerkingen van de procureur-generaal. Hij vindt juist dat er bij de korpsen effici ent en 'met gezond verstand' wordt gewerkt. Beuving erkende wel dat het fi nancieel rechercheren, waar mee politie en justitie meer in zicht in criminele geldstromen willen krijgen, tekort schiet. Hij benadrukte dat binnen het korps veel meer mensen zich hiermee moeten bezighouden. Ook de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken willen dat justitie meer financieel recher cheurs gaat werven. Er moet ook meer deskundigheid komen bij politie en justitie. Verder is een landelijk parket voor de be strijding van financiële en eco nomische criminaliteit strikt noodzakelijk. Juiste weg NIJMEGEN - Zandsculptuurbouwer Astrid Leegwater werkt in een tent op het terrein van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen aan haar creatie. Bij gelegenheid van de presentatie van de nieuw- bouwplannen van het ziekenhuis, maakte zij gis teren het geplande diagnostiekgebouw op schaal. foto Vincent Jannink/ANP In 1996 is op initiatief van de Raad van Hoofdcommissaris sen en het College van procu reurs-generaal het project financieel rechercheren begon- nent. De onderzoekers stellen dat politie en het Openbaar Mi nisterie de financiële criminali teit onvoldoende serieus nemen. Volgens C. Dessens, directeur- generaal rechtshandhaving van het ministerie van Justitie, zijn de financieel rechercheurs wel 'op de juiste weg'. Een crimi neel is altijd uit op geld. Als je goed tegenwicht wil bieden, dan moet je daarop gericht zijn", al dus Dessens. Verzekeringsmaatschappij en hebben gemengde gevoelens over de aanpak. R. Crommelin, voorzitter van de commissie preventie criminaliteitsbe heersing van het Verbond van Verzekeraars: „We merken dat politie en het Openbaar Minis terie zich vooral richten op de vervolging en veroordeling. Dus niet op het voortijdig stoppen van fraude. Dat is juist voor ver zekeraars van het grootste be langd GPD BRUSSEL - Ruim driehonderd pompstations in de grensstreek met Duitsland moeten de staatssteun terugbetalen die het kabinet afgelopen jaren heeft verstrekt. Het Hof van Justitie in Luxem burg verbood de steunregeling gisteren omdat het de concur rentie vervalst. Het ministerie van Financiën gaat ervan uit dat circa 23 mil joen euro zal worden terugge vorderd. De uitspraak van het Hof is een tegenvaller voor minister Zalm (Financiën). De WD-minister heeft steevast volgehouden dat de overheidssubsidie rechtma tig was. Het merendeel van het geld zal door de oliemaatschap pijen moeten worden opge bracht omdat zij in feite eige naar zijn van de stations. In circa veertig gevallen is het de pomphouder zelf die de onte rechte verkregen steun moet te ruggeven. Minister Zalm startte de subsi dieregeling in 1997 om pomphouders te helpen die hun klanten naar Duitsland zagen uitwijken door de hogere brandstofaccijns in Nederland. In totaal profiteerde 633 sta tions drie jaar lang van de staatssteun, waarmee 57 mil joen euro was gemoeid. In juli 1999 concludeerde Brus sel dat Den Haag de staats- steunregels van de Europese Unie had overtreden. GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Radicale imams in enkele moskeeën in de grote steden roepen stelselmatig om de vernietiging van de vijanden van de islam. Dat blijkt uit re cente opnamen van preken van deze imams, die in het televisie programma NOVA worden uit gezonden. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken wil dat het Openbaar Ministerie een onder zoek begint. Het gaat om imams die weke lijks preken in Den Haag, Rot terdam, Tilburg en Amsterdam. Sommigen hebben zich ver enigd in het Islamitisch Comité voor Ahl Soennah in Europa. Penningmeester J. Fawaz, een Syrische imam in de moskee As- soennah in Den Haag, bidt Al lah in een van de getoonde frag menten om vernietiging van de vijanden van de islam. „Reken af met Bush en de zijnen. Reken af met Sharon en zijn soldaten." In de getoonde fragmenten roe pen de imams de gelovigen niet rechtstreeks op tot geweld. Toch willen minister De Vries (Bin nenlandse Zaken) en burge meester Deetman van Den Haag dat het Openbaar Ministerie een onderzoek instelt. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (voorheen de BVD), vindt dat deze imams een voedingsbo dem creëren voor extremisten om ook in Nederland moslims te recruteren voor de gewapende islamitische strijd. „We moeten nagaan of de grenzen van de Strafwet hier niet worden over treden", aldus De Vries. Deet man vindt dat de imams aanzet ten tot haat en noemt hun uit spraken 'deels ontoelaatbaar'. Ook de Egyptische imam El Shershaby toornt over de onge lovigen. „Allah, reken af met de vijanden van uw geloof", bad hij in de moskee El Ta wheed in Am sterdam. „Maak hun leven tot een ondraaglijke hel." In een moskee Ar Rahman in de hoofd stad verheerlijkt de voorganger het martelaarschap. „Wie zich zelf zo aan Allah offert, is een martelaar", zegt hij over een vrouwelijke Palestijnse zelf moordterrorist. De imams gaan verder geregeld tekeer tegen de emancipatie van vrouwen, bevestigen het recht van moslimmannen om hun vrouw te slaan (maar niet te hard) en hekelen wetten die vol gens hen indruisen tegen de is lam. „De moslim is dankzij zijn geloof beter dan alle andere mensen", aldus Fawaz. „Ook de wetten van de Verenigde Naties die tegen de islam ingaan, zijn heidense wetten die vertrapt moeten worden." De uit Iran afkomstige straf rechtdeskundige A. Ellian vindt dat justitie tegen deze imams moet optreden, omdat ze indi rect aanzetten tot geweld en martelaarschap. De islamiti sche gemeenschap moet zich volgens directeur A. Aboutaleb van het multicultureel instituut Forum van deze radicale voor gangers ontdoen. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Grappenma kers jagen mobiele bellers schrik aan. Argeloze gebrui kers van een mobieltje krij gen een tekstberichtje met daarin de mededeling dat hun gsm zou zijn gestolen. De eerste verontruste gsm- eigenaars hebben zich in middels al bij politiebureaus gemeld. Op het scherm van de telefoon verschijnt eerst het logo van de politie. Ver volgens staat er: 'Dit is een gestolen gsmlever dit toestel zo snel mogelijk in bij het plaatselijke politiebureau en er volgen geen sancties'. Bellers die hun toestel in de winkel hebben gekocht, ma ken zich niet zoveel zorgen. Maar degenen die hun tele foon hebben overgenomen van kennissen verkeren in onzekerheid. Het politiekorps Amster- dam-Amstelland bevestigt het bestaan van het sms'je, dat zich razendsnel door Ne derland verspreidt, want ve len sturen het bericht door naar vrienden. Volgens een politiewoordvoerder kan de ontvanger simpel controle ren of het bericht klopt. „Bij onze sms'jes wordt altijd de internetsite van het korps ge zet, zodat de ontvanger kan nalezen wat de bedoeling is en wat de gevolgen zijn. Dat is bij het fake-sms'je niet het geval." De politie denkt niet dat het nepbericht het echte sms-bombardement in ge vaar brengt. De politie stuurt hierbij om de drie minuten berichtjes naar gestolen gsm's, waardoor ze onbruik baar worden. GPD ■aonk^-te ruigte 2êTT ff ET MlUFl/1 v-sssèi GRONINGEN - Hans Wiegel maakt zijn filmdebuut. Hij zal de rol van burgemeester vertolken in de Friese tegenhan ger van 'De Kameleon', een film in de maak over de avonturen van de tweeling Hielke en Sietse Klinkhamer. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3