Centrale functie voor dorpshuis PZC PZC Fusie RIO's naar verwachting in januari een feit Tholen-stad krijgt woonzorgcomplex Liever spekkies dan een duur boeketje Zonnemaire broedt op breder gebruik Rommelmarkt basisschool De Schoener Concert voor vaderdag Wandelen door het Slotbos Expositie in Heerenkeet agenda 13 Begrip voor overlast Dijkval Vermiste surfer terecht Aanpassing riolering toiletgebouw Diefstal computerapparatuur Reimerswaal plaatst zendmasten weekenddiensten vrijdag 14 juni 2002 Het dorpshuis, waar onder meer de dorpsraad vergadert, moet een worden. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Dorpsraad Zonnemaire wil kijken hoe er meer gebruik gemaakt kan wor den van het dorpshuis. Daar mee volgt ze de aanbeveling van stichting Scoop dat er in iedere kern een publieke ontmoetings plek of servicepunt moet zijn. De dorpsraad wil graag ideeën vanuit de bevolking horen. Een eerste oproep tijdens de dorpsraadsvergadering leverde geen spontane reacties op. „Ik vond dat er wat lauw op werd gereageerd", zegt voorzitter J. Goemans van de dorpsraad. Volgens hem dient het bestuur na de zomervakantie met een structurele aanpakte komen om BROUWERSHAVEN - Open bare basisschool De Schoener in Brouwershaven houdt vrijdag 21 juni een rommelmarkt op het schoolplein. Er worden kramen opgesteld met glaswerk, servies, speel goed, boeken en tuin- en terras versiering. Voor de kinderen wordt er een spelcircuit met on der meer een springkussen uit gezet. Om vijf uur is er een play- backshow. De opbrengst van de rommel markt wordt gebruikt voor het opknappen van het schoolplein. Ouders en kinderen zijn al ge ruime tijd bezig met het maken van plannen voor een plezierige speelplaats. De scholieren mochten op papier zetten welke speeltoestellen zij graag op het plein willen hebben. Afhanke lijk van de opbrengst zullen zo veel mogelijk wensen worden vervuld. De rommelmarkt duurt van 16.00 uur tot 20.00 uur. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse geeft zondagmiddag 16 juni een vaderdagconcert bij de Jaco- buskerk in die plaats. Het fanfareorkest staat onder leiding van dirigent Ronald Sla ger. Het concert biedt enkele concertmarsen, zoals The Beat les in Concert, A Highland Rap sodie,Tapas de Cocina en Euro Celebration. De slagwerkgroep onder leiding van Ronald de Roo brengt onder meer de Baobap-mars en Circus Renz ten gehore. Het optreden begint om 15.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De boswachter van Natuurmonu menten gaat zondagmiddag 16 juni om 13.00 uur met wande laars op stap door het Slotbos en de Zeepeduinen in Burgh- Haamstede. De excursie begint bij het toegangshek van Slot Haamstede aan de Noordstraat in Haamstede. Deelnemers die nen zich vooraf aan te melden bij de VW Haamstede. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ideeën vanuit de dorpsbewo ners los te krijgen. In een gezamenlijk overleg tus sen vertegenwoordigers van de dorpsraden en het gemeentebe stuur is overeen gekomen dat het eerste servicepunt op Schouwen-Duiveland in dorps huis Zuudende in Kerkwerve wordt gevestigd. Het is een proefproject. De provincie laat in Zeeland drie van deze pilot- projecten uitvoeren. De erva ringen die in Kerkwerve worden opgedaan dienen als basis voor intensiever gebruik van meer dere dorpshuizen op Schou wen-Duiveland. De dorpsraad Zonnemaire wil tijdig een beleidsvisie op tafel hebben met het oog op die toe komstige ontwikkelingen en door Rolf Bosboom GOES - Het ziet ernaar uit dat het samengaan van de Regiona le Indicatieorganen (RIO's) in de provincie op 1 januari 2003 een feit kan zijn. De komende maanden komt in alle Zeeuwse gemeenten een voorstel op tafel om de fusie te bekrachtigen. RIO's bepalen of mensen in aan merking komen voor bijvoor beeld thuiszorg of opname in verpleeg- of verzorgingshuis. Veel indicatieorganen hebben de afgelopen jaren te maken ge had met aanloopproblemen. Om die afdoende op te lossen, heeft de rijksoverheid extra geld in het vooruitzicht gesteld. Daarvoor komen echter alleen organisaties met een aanzien lijk werkgebied, de zogeheten robuuste RIO's, in aanmerking. Zeeland kent nu vier indicatie organen, voor Walcheren, Oos- terschelderegio, Zeeuws- Vlaanderen en Tholen. Om aan spraak te maken op rijkssteun, is een fusie onvermijdelijk. acht het van belang dat de be woners daarvoor ideeën aan dragen. Goemans ziet best mo gelijkheden voor een bredere functie van het dorpshuis, maar vindt wel dat er activiteiten of voorzieningen moeten komen waar de bevolking wezenlijk iets aan heeft. Bovendien vindt hij dat er financiële mogelijkhe den moeten komen voor een breder beheer. Het is volgens hem niet reëel zo'n servicepunt grotendeels op de schouders van vrijwilligers te laten draai en. Ontmoetingen Goemans heeft zelf ook wel ideeën over de bredere invulling van het dorpshuis. Zo denkt hij aan een wekelijkse openstel- Aanvankelijk was er forse weerstand vanuit Zeeuws- Vlaanderen, maar uiteindelijk kwamen de gemeenten er tot de conclusie dat samengaan on vermijdelijk is om te overleven. Uitstel De afgelopen tijd zijn de fusie plannen uitgewerkt, waarvoor het adviesbureau Twynstra Gudde is ingeschakeld. De be vindingen worden binnenkort aan de gemeenteraden voorge legd. Die zouden eigenlijk vóór 1 juli al een besluit moeten ne men over de RIO-f usie, maar ge zien de korte tijdsspanne heeft de Vereniging van Zeeuwse Ge ling, zodat dorpsbewoners er naar believen kunnen binnenlo pen voor onderlinge ontmoe ting. Verder denkt hij aan het bieden van internetmogelijkhe- meenten bij het ministerie uit stel gevraagd tot 1 oktober. Het voorstel gaat uit van de op richting van een nieuwe stich ting, voluit Stichting Regionaal Indicatie Orgaan Zeeland gehe ten. De werknaam wordt RIO Zeeland. Op de werkvloer ver andert de situatie niet ingrij pend, omdat de vier huidige organisaties doorgaan als werk eenheden van de nieuwe stich ting. Elke werkeenheid krijgt een locatiemanager, die samen met een algemeen directeur het managementteam vormen. De directeur is verantwoording schuldig aan het bestuur. Dat gaat, naast een onafhankelijk den. „Een pinapparaat hebben we gelukkig nog bij het dorps huis, maar het postkantoor is al verdwenen. Maar tegenwoordig kun je ook zelf je postzegels ma- voorzitter, vijf leden tellen. De gemeenten, de organisaties van zorgvragers, de zorgaanbieders, de zorgverzekeraars en de huis- artsenorganisaties hebben alle maal een vertegenwoordiger in het bestuur. Gedurende de eer ste vier jaar bezetten de ge meenten drie bestuurszetels in plaats van één, zodat inbreng vanuit verschillende regio's is gegarandeerd. Er komt ook een centraal bu reau, waarin de ondersteunende diensten voor alle werkeenhe den worden ondergebracht. Het gaat dan om zaken zoals perso neel organisatie, systeembe heer, financiën, kwaliteitregi stratie en pr. Kosten De fusie leidt op zich niet tot ho gere uitgaven. Wel is er extra personeel, bijna vier arbeids plaatsen, nodig om het centraal bureau in te vullen. Die kosten die daarmee gepaard gaan wor den gedekt door de extra in komsten die vanuit de rijks overheid zijn te verwachten. servicepunt en ontmoetingsplek foto Marijke Folkertsma ken. Via een systeem dat easy- stamp heet, heb ik begrepen. Misschien is dat ook iets om in het dorpshuis te doen", aldus Goemans. KERKWERVE - In restaurant De Heerenkeet aan getijdeha ventje Flaauwers ter hoogte van Kerkwerve wordt deze maand een expositie gehou den van schilderijen van Mattie Bakker uit Brouwers haven. Zij verbeeldt in haar werk din gen uit haar directe omgeving zoals in huis, tuin, op het land en langs de waterkant. Bakker maakt zowel olieverf schilderijen als aquarellen. Zij volgde ooit tekenlessen bij Saskia Eggink van de Dag en Avondscholengemeenschap in Zierikzee. Zij heeft haar hob by sinds enige tijd weer op gepakt en tekent en schildert nu bij Sociaal-Cultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee on der leiding van Corrie Tiele- man. De expositie in De Heerenkeet is dagelijks geopend. door Esme Soesman THOLEN - Op de plaats waar schoolgebouw de Vijfhoek in Tholen-stad heeft gestaan, komt een gezondheidscentrum met daar bovenop 31 senioren appartementen. Onder het com plex wordt een parkeergarage gerealiseerd. De gemeente Tho len en woningbouwstichting Beter Wonen presenteren dit plan dinsdag 25 juni aan het pu bliek. Op het nu braakliggende terrein op de hoek van de Ten Ankerweg met de Molenvlietsedijk heeft j arenlang een schoolgebouw ge staan. Omdat de gemeente wo ningbouw op deze locatie voor ogen had, is vorig jaar een ste denbouwkundige visie opge steld. Daaruit bleek dat deze plek bij uitstek geschikt is voor een combinatie van gezond heidscentrum met levensloop- bestendige woningen. Behoefte aan een gezondheidscentrum in Tholen-stad is er, met name on der huisartsen, al langer. De ge meente heeft daarom besloten dit idee verder uit te werken. Beter Wonen heeft in reactie hierop een eerste schets van het te bouwen complex gemaakt. In het gezondheidscentrum moet de eerstelijnszorg een plaats krijgen. Te denken valt aan huisartsen, tandartsen, fy siotherapeuten, apotheek en mogelijk andere gezondheids- 15 en 16 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: M. Leenhoutsen J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 zon. 08.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111) 651861Spreekuur van 11.30- 12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111)641280. Tandartsen: R. Posma, Ring 19, Burgh-Haamstede, tel. (0111)652930. Spreekuur 16.30-17.30 uur. diensten. Concentratie onder één dak is voordelig voor zowel inwoners van Tholen als voor de dienstverleners. Door samen te gaan kan er gezorgd worden voor goede huisvesting, wat be houd van zorgverleners op Tho len kan betekenen. Zorgmede- werkers kunnen bovendien op deze wijze efficiënt samenwer ken. Voor - met name minder mobiele - inwoners betekent het gezondheidscentrum dat er op één goed bereikbare locatie meerdere diensten te vinden zijn. De locatie Vijfhoek is vol gens betrokkenen bij uitstek ge schikt; dichtbij het stadscen trum én dichtbij zorgcentrum Ten Anker. De combinatie met seniorenwoningen maakt dat het project betaalbaar is. Parkeergarage De seniorenappartementen moeten in vier lagen boven het gezondheidscentrum komen. Naast een parkeergarage onder het complex zijn er enkele par keerplaatsen voor kort parke ren gepland aan de zijde van de Molenvlietsedijk. Het woon zorgcomplex wordt gereali seerd met geld voor stedelijke vernieuwing. De plannen liggen na 25 juni tot en met dinsdag 9 juli ter inzage in de openbare bibliotheek in Tholen. De inloopavond wordt gehouden op 25 juni van 19.00 tot 21.00 uur in gemeenschaps centrum Meul vliet. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN: NIEUW-HAAMSTEDE Kamillelaan 13, 10.00-17.00 uur: Open Tuinen; Na vier avonden wandelen werden veel kinderen gisteren binnengehaald met een snoepzak. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Honderden feestneuzen trekken de stad in. Ze staan niet allemaal dezelfde kant op, want aan weerskan ten van de weg staan juichende familieleden en daar moet natuurlijk enthousiast naar gewuifd worden met alle kleurrijke pluimen op de snoepkokers. Snoep is niet meer weg te denken bij de in tocht van deze 57e Zierikzeese avondvierdaagse. Salmiak- ballen, muntdrop, spekkies en lollies hebben de bloemen pracht verdrongen. „Jaren geleden stonden we de avond voor de intocht wel drie- a vierhonderd gemengde boe ketjes te maken. Die verkoch ten we dan voor tien gulden per drie boeketten. Dat is in de loop der jaren helemaal veran derd", zegt Elly Padmos van Bloemen en Plantarium Pad mos aan de Verre Nieuwstraat. Ze schat dat er nu nog circa vijftig boeketjes extra worden verkocht op de laatste dag van de avondvierdaagse, maar kin deren hebben liever snoep. Bo vendien is de prijs van de bloe men er ook niet meer naar. „Drie boeketjes voor een tien tje hebben we vorig jaar nog gedaan, maar het kan echt niet meer. Je ziet nu wel meer be langstelling voor een enkele roos en die pakken we dan na tuurlijk mooi in met een strik. Dat is ook feestelijk." Bloemist Ben Wichgers op het Havenplein in Zierikzee heeft ook de ervaring dat bloemen te duur zijn geworden om de wandelaars mee te onthalen. „Vroeger waren er gemengde bosjes tussen de twee gulden en viervijfenzeventig. Dat red je nu niet meer. We maken nog wel wat extra gemengde boe ketjes op deze dag, maar de verkoop voor de avondvier daagse is vooral de laatste vijf jaar heel hard teruggelopen." Lintpluimen Snoep dus en Conny Schouten van Chateau Ickx op de Dam in Zierikzee weet daar alles van. Ze heeft een dag van te voren nauwelijks tijd om aan de tele foon te komen. De belangstel ling voor de snoepkokers is be hoorlijk groot en natuurlijk moeten daar allemaal kleurrij ke lintpluimen op. Schouten heeft al enkele jaren ervaring met de avondvierdaagse, maar dit jaar is het extra druk nu er in korte tijd twee snoepwin kels zijn verdwenen uit Zierik zee. Overigens is er voor de in tocht niet alleen waag naar de kokers, maar ook naar spek kies. „Die hebben we in allerlei soorten en maten, zelfs in boe- ketvorm", zegt Schouten. 'Alle neuzen dezelfde kant, lo pen doe je met gezond ver stand', aldus luidt de slogan voor de 57e Avondvierdaagse. Vandaar de feestneuzen die aan alle 1243 deelnemers wor den uitgedeeld aan de Lange Blokweg bij het begin van de intocht. Discipline Penningmeester Theo van Hekke van het organiserend comité is zeer enthousiast over het verloop van vier avonden wandelen. Het aantal deelne mers is weer wat hoger dan vorig j aar. Al vormen de negen tien mensen die voor de 15 ki lometer kiezen een zeer mi niem aantal. Maar over de discipline is Van Hekke aardig te spreken. „Ik heb de indruk dat er dit keer veel minder rommel langs de kant van de weg is gegooid. De stemming is steeds goed geweest, we heb ben medewerking van een maximaal aantal muziekkorp sen en het weer heeft tot dusver 's avonds steeds meegezeten." In de binnenstad is de stem ming voorafgaand aan de in tocht er al wat ingeblazen door een dweilband. Aan de nieuwe wethouder J. van Felius is dit keer de eer alle wandelaars en organisatoren waarderend toe te spreken. Bloemen zijn er voor Leo Tromper en Elly Goudzwaard die beiden voor de 2 5e keer meelopen, voor On- no Kramer als bestuurslid die het al tien jaar volhoudt en voor Jan Vermeulen die al heel lang het verkeer regelt tijdens de avondvierdaagse, maar die nu besloten heeft zij n vlag over te dragen aan Leo Fonteijne. ZONNEMAIRE - Voorzitter R. Geluk van de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee heeft de bevolking van Zonnemaire begrip gevraagd voor de mogelijke verkeersoverlast die op bouw en uitvoeringen van het openluchtspel 'Dijkval' kun nen veroorzaken in de periode van maandag 24 juni tot en met maandag 8 j uliZij doet vooral een beroep op de bewoners van de Veerdijk om hun auto's zo dicht mogelijk aan de kant van de weg te parkeren, zodat er ruimte overblijft voor de vracht- wagens die decorstukken en tribunes aanvoeren. Op de avon den van de uitvoeringen wordt een toestroom van gemiddeld 250 auto's verwacht. Vanaf het parkeerterrein in De Schelde- straat in Zierikzee vertrekt elke avond om acht uur een bus om toeschouwers naar het speelterrein aan de Haven van Bommenede te brengen. De pendeldienst vanaf het Renesser transferium is bij gebrek aan belangstelling geschrapt. De Dorpsraad Zonnemaire stelt zich coulant op en verwacht geen wezenlijke problemen door wat extra verkeersdruk. OUDDORP - De reddingsdiensten van de KNRM hebben woensdag aan het eind van de dag een 61-jarige vermiste Duitse surfer gevonden. De man was rond twee uur voor de Brouwersdam de Noordzee opgegaan. Om vier uur sloeg zijn vrouw alarm bij de Kustwacht. De KNRM zette daarop de Griend en de Prinses Margriet van de post Ouddorp en de Koopmansdank van de post Noordland op Neeltje Jans in voor een uitgebreide zoektocht. Bij de actie werd ook een heli kopter ingeschakeld. De uit koers geraakte surfer werd onge deerd door de bemanning van De Griend gevonden voor de Goereese kust. Hij is in de werkhaven van de Brouwersdam aan wal gebracht. OUDDORP - Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen in vesteert 15.000 euro in aanpassing van de riolering op de Kab- belaarsbank. De pompen van de achterste toiletgebouwen - bij de Middelplaathaven - hebben moeite het afvalwater in het rioolstelsel te persen als ook andere pompen in werking zijn, en daardoor ontstaan verstoppingen. Door ter hoogte van het surfcentrum een verzamelput met twee pompen in de leiding te plaatsen hoopt het schap de problemen met de toi letgebouwen op de Kabbelaarsbank te kunnen oplossen. MIDDELHARNIS - De politie heeft woensdagochtend rond half zes in de Nieuwstraat in Stad aan 't Haringvliet een 30- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehou den. De man had in zijn auto een aantal computers, toetsen borden en beeldschermen. Deze computerapparatuur bleek afkomstig van een inbraak bij een makelaarskantoor in Mid- delharnisRond drie uur 's nachts was daar ingebrokenwaar bij een getuige twee mannen met hun buit naar een auto zag lopen. De 30-jarige verdachte is voor nader verhoor in verze kering gesteld. De tweede inbreker wordt nog gezocht. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat akkoord met de plaatsing van twee zendmasten bij de gemeentewerk plaats in Kruiningen en de sportvelden tussen Rilland en Bath. De masten, zo'n 55 meter hoog, zijn nodig voor het nieu we C2000-netwerk dat de hulpdiensten (brandweer, ambu lance en politie) met elkaar verbindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39