Testen op erfelijke taaislijmziekte pzc Vlaamse kunst in Vlissingse galerie GELICHT Psalmen rode draad in kerkorgelconcerten Griekse muziek van de koude grond Proefschrift lezers schrijven Euro Windenergie Themamiddag over erfrecht kunst cultuur vrijdag 14 juni 2002 door Maurits Sep Taaislijmziekte. Een relatief onbekende ziek te. Maar wel een van de meest voorkomende erfelijke aandoeningen. En niet te genezen. Slechts de helft van de patiënten wordt ouder dan 34 jaar. Redenen genoeg om alle paren die kinderen wensen, een test aan te bieden voordat de vrouw zwanger wordt, vindt Lidewij Henne- man. De geboren Terneuzense (30) promoveert ko mende woensdag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam op een onderzoek naar de wense lijkheid van een test die aantoont of (echt)paren een genetische afwijking hebben die de aandoe ning veroorzaakt. Dragers van de aandoening (1 op 30 mensen in Nederland) zijn zelf gezond. Maar als beide ouders drager zijn, loopt hun kind een risico van 25 procent taai slijmziekte te krijgen. Henneman vindt dat mensen die dat wensen zo veel mogelijk geïnfor meerd moeten kunnen zijn voordat ze kiezen voor een zwangerschap. ,,Het is niet wenselijk om mensen van alles en nog wat aan onderzoeken aan te bieden. Je kunt en hoeft niet alles vooraf te weten. Je mag ook niet zomaar een test aanbieden, de Wet Bevol kingsonderzoek verbiedt dat. Die wet stelt voor sommige onderzoeken een vergunning veil plicht. Maar taaislij mziekte is de meest voorko mende erfelijke ziekte in Nederland." Mutatie In Nederland lijden 1200 mensen aan cystic fi brosis. Elk jaar worden vijftig kinderen ermee geboren. Dat is één op de 3600 baby's. Van elke dertig mensen heeft één persoon een genetische afwijking (mutatie) die de aandoening kan ver oorzaken. Kan, omdat de ziekte alleen kan wor den overgedragen op het kind als beide ouders zo'n mutatie in zich dragen. Dat is bij één op de 900 paren het geval. Sinds 1989 kunnen mensen hierop onderzocht worden. Volgens Henneman mogen momenteel echter alleen mensen van wie een familielid taaislij mziekte heeft, een test aanvragen. Dat veroorzaakt door een opeenhoping van abnor maal taai slijm. Dat is niet gemakkelijk op te hoesten. Daardoor kunnen de bacteriën blijven groeien. De longen gaan kapot en kunnen niet helen. Problemen met de spijsvertering kunnen een groeiachterstand veroorzaken. De kwaliteit van het leven is niet te voorspellen, zegt Henneman. Sommige kinderen kunnen ge woon naar school, andere gaan ziekenhuis in, ziekenhuis uit. Gemiddeld slikken ze zeven me dicijnen per dag. Genezen is niet mogelijk, slechts behandelen. De behandeling is gericht op het bestrijden van luchtweginfecties en verbeteren van de conditie en van de voedingstoestand. Patiënten hebben anderhalf keer zo veel energie nodig als een ge zond mens. De helft overlijdt voor het 34e le vensjaar. De behoefte van ouders aan een test komt niet voort uit egoïsme, benadrukt ze. „Het gaat er niet om dat een ziek kind niet gewenst is, ze wil len gewoon niet dat hun kind ziek is, dat het lijdt. Bovendien heb je ook bij een volgend kind het ri sico dat het ziek wordt." De onderzoekster pleit voor een preconceptio- neel dragerschaponderzoek (dragerschapon- derzoek voor de zwangerschap). Indien beide ouders drager zijn, maakt die test het ouders mogelijk vooraf te besluiten of ze willen afzien van een zwangerschap, toch het risico willen ne men, of gebruik willen maken van een donorbe vruchting. Wordt tijdens de zwangerschap on derzocht of het kind taaislijmziekte heeft, dan komen de ouders voor de keuze te staan het kind te krijgen, of de zwangerschap af te breken. Abortussen Henneman beseft dat het breed aanbieden van een test het aantal abortussen kan doen toene men. „Juist daarom vind ik dat onderzoek pre- conceptioneel moet plaatsvinden. Overigens streef ik er niet naar dat zo veel mogelijk paren daaraan meedoen. Mensen moeten zich daartoe ook absoluut niet gedwongen voelen. De nadruk ligt op de voorlichting, op de beschikbaarheid van de test. Het moet een vrije keuze zijn of je daarvan gebruik maakt." Het zal nog jaren duren voordat dat mogelijk is, voorspelt ze. Eerst moet een brede publieke dis cussie gevoerd worden over de vraag of de sa menleving inderdaad een test op taaislijmziekte breed aangeboden wil krijgen. In september vindt hierover een gesprek plaats met onder an deren de huisartsen, de Gemeentelijke Gezond heidsdiensten en de kerken, kondigt Henneman aan. „Het is echt niet zo dat wij hier in een ach terkamertje iets zitten te verzinnen dat dan plot seling wordt aangeboden." Lidewij Henneman: Preconceptional cystic fi brosis carrier screeningDesirability and feasi bility in the Netherlands. Promotie: woensdag 19 juni, 15.45 uur, auditorium hoofdgebouw Vrije Universiteit, Amsterdam. komt omdat familieleden een verhoogde kans hebben om drager te zijn. „Maar de meeste kin deren met de aandoening worden geboren in een gezin waarbij de ziekte helemaal niet voorkomt in de familie", stelt Henneman vast. „En dus komt het voor die mensen totaal onverwacht." Uit haar onderzoek blijkt dat veel paren prijs stellen op een test. „De meeste paren vinden dat de test routinematig moet worden aangeboden. Bijna negentig procent van de deelnemers raadt andere paren aan zich te laten onderzoeken. Driekwart van de mensen die al een kind hebben dat aan de ziekte lijdt, wil tijdens een volgende zwangerschap een test om te zien of ook dat kind is aangedaan." Cystic fibrosis wordt gekenmerkt door terugke rende infecties aan de luchtwegen en problemen met de spijsvertering. De verschijnselen worden Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche- j nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dere- i dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- 1 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Lidewij Henneman promoveert komende woensdag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. foto Emiel van Lint Een krantenkop: Borssele ver hoogt OZB met 6 procent. Na tuurlijk zal het waterschap vol gen, men ziet kennelijk geen ei gen, betere weg om aan geld te komen. De media en het Cen traal Bureau voor de Statistiek komen met voorzichtige con clusies. Het publiek wijkt uit naar goedkopere winkels, hand op de knip. Helaas geeft de over heid geen goed voorbeeld, vele tarieven worden naar boven af gerond. Een voorbeeld? De par- keerkosten. Het vertrouwen zou beslist positief worden beïn vloed wanneer i.p.v. naar boven naar beneden zou worden afge rond. Dus 1.73 wordt 1.70. Ik denk dat zeker de cassières blij zullen zijn wanneer het tijdro vende zoeken naar de Eurocent en 2 cent munten uitzondering worden. Of de bedrijven het voorbeeld willen geven? Moge lijk dat de overheid in elk geval de ambitieuze plannen wil bij stellen. Het lijkt nodig, er staan te veel mensen 'rood'. Ime Dekker Den Omloop 24 's Heer Hendrikskinderen voldoende op de hoogte is van het provinciale beleid en regel geving lijkt mij ongewenst. So litaire windmolens zijn in te genstelling met wat M. van Zuilen beweert namelijk niet toegestaan zie bijvoorbeeld de provinciale brochure Handrei king Windenergie, H. van Damme Landgoed Zwanenburg Zwanenburgseioeg 12 Ouwerkerk MIDDELBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) houdt samen met de Vereniging Yarden en het nota riskantoor Sauer en Oonk uit Vlissingen een themamiddag over het nieuwe erfrecht op vrij dag 28 juni. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in het gebouw van de ouderenstichting aan de Mol straat. Advertentie In tegenstelling met wat het ar tikel Delta met boeren in wind energie (PZC, 7-6) suggereert, gaat de ZLTO kennelijk een sa menwerkingsverband aan met de Delta Nuts om deze organisa tie in de gelegenheid te stellen windenergie uit te bouwen en te exploiteren. Meer voor de hand zou liggen dat de ZLTO als be langenbehartiger van agrari sche ondernemers met en voor deze ondernemers locaties zou zoeken. Vervolgens deze projec ten ten bate van deze agrariërs- /landschapsbeheerders plano logisch en juridisch te begeleiden, om het zodoende deze ondernemers mogelijk te maken zelfstandig of in coöpe ratie verband windturbines te exploiteren. Een derde partij - Delta Nuts - erbij halen die on- door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse galerie Hannelore Meyaard presenteert vanaf zondag grafisch werk van twee grand old men van het Vlaamse cultu rele leven. Julien Schocnaerts is een van de bekendste acteurs van België, met een grote staat van dienst. Twee jaar geleden is hij, op zijn vijfenzeventigste, begonnen met etsen. Voor het eerst toont hij een aantal exemplaren in de Vlissingse galerie. Van de beroemde kunstenaar Roger Ra veel (1921) is daar vaker werk te zien geweest. Eigenaar Hannelore Meyaard is met beide kunstenaars be vriend. Het leek haar een goed idee eens een geheel Belgische tentoonstelling te organiseren door het werk van Raveel en Schoenaerts te combineren. De tentoonstelling wordt zondag middag geopend met een voor dracht. van acteur Henk van Ul- sen. Om meerdere redenen is de com binatie Schoenaerts/Raveel een gelukkige. Hun beider grafisch werk contrasteert mooi. Schoe naerts' etsen in zwart-wit wor den geaccentueerd door de hel dere kleuren die zo kenmerkend zijn voor het getoonde werk, voornamelijk zeefdrukken, van Raveel. De voorstellingen van de laatstgenoemde zijn figura tief, maar altijd met een hang naar abstractie, bij Schoenaerts is het omgekeerd. Hoewel, daar over valt te twisten. Schoenaerts' etsen roepen bij een oppervlakkige beschou wing associaties op met hek werken en prikkeldraadomhei- nigen. Hij laat lijnen kruisen en markeert vaak de plek waarop ze elkaar doorsnijden met een vette punt. Zo onstaat een soort raster dat aan prikkeldraad doet denken. Dat hij dat wil uit beelden, is niet waarschijnlijk. Zijn vlakverdelingen werken eerder ruimtelijk. Ze zijn be doeld om perspectief en diepte te creëren. Een abstract lijnen spel dus? Ook dat niet helemaal, want op verschillende van zijn etsen zijn figuurtjesof boomachtige structuren te on derscheiden. Het is alsof Schoe naerts de beschouwer laat zoe ken en vervolgens uitnodigt de schetsmatige voorstelling die hij ontdekt in zijn hoofd af te maken. V ereen voudiging Tegenover Schoenaerts ogen schijnlijke wirwar staat Raveels simpele werkelijkheid. Hij doet inspiratie op in de directe omge ving van zijn woonplaats Ma- chelen. Een fietser naast een richtingbord met die plaats naam, de molen naast zijn huis, een weg, een kanaal, de eenvou digste voorwerpen uit een huis houding, dat zijn Raveels onderwerpen. Niet zelden figu reert hij ook zelf. Of tenminste een op hem gebaseerde figuur zonder gezicht. Dat is sinds jaar en dag een van Raveels stijlfigu ren en daarmee een kenmerk van de door hem aangehangen Nieuwe Visie in de beeldende kunst: het lege gezicht, de lege spiegel, de hand, het vierkant (al of niet spiegel). De vereenvoudiging van de werkelijkheid, de felle - vaak onwerkelijke - kleuren en ab stracte elementen die uit de lucht lijken te zijn gevallen, ma ken Raveels werk uit duizenden herkenbaar. Expositie: grafisch werk van Roger Raveel en Julien Schoe naerts, t/m 30 jun in galerie Hannelore Meyaard, open vri t/m zo van 14-17 uur. Opening Zondag om 16 uur. Werk van Julien Schoenaerts in galerie Hannelore Meyaard. foto Ruben Oreel wege de samenwerking met het Citypastoraat Nieuwe Kerk, is het openingsconcert dinsdag gratis. „We willen de drempel voor de orgelconcerten verla gen", zegt voorzitter Albert Cle ment van de COM. Overigens zal tijdens het festival Nazomer Lucht, dat van 3 tot en met 6 september in de Nieuwe Kerk plaatsvindt onder de vlag van het Zeeland Nazomer Festival, ook met een kamerkoor worden samengewerkt, namelijk de Ca- pella Breda onder leiding van Daan Manneke. Tijdens dit festival wordt het or gel in een breder en verrassend perspectief geplaatst. Vandaar dat onder meer een kindercon- cert met een straatorgel en jaz-1 zimprovisaties voor orgel, saxo- s foon, bas en percussie staan ge pland. door Dick Laning GOES - De Griekse muziek van de Gelderse groep Palio-Paréa is zo origineel dat zelfs Grieken bij het aanschouwen van de Ne derlanders verzuchten: 'Dit wordt hier niet meer gemaakt.' En dat terwijl de groep, die van avond optreedt in 't Beest in Goes, de muziek op de laatste - derde - cd Stin Perron zelf heeft geschreven. Voor de teksten zijn drie schrijvers aangetrokken. De cd vertoont een overwegend weemoedige sfeer met van ro mantiek doortrokken teksten. „In meerdere opzichten zijn we met deze cd teruggegaan naar de basis", vertelt Margót Schenk, zangeres van de groep. „De liederen zijn gemaakt door de kernleden. Daardoor heeft de cd een heel eigen sfeer gekregen. Wat bijvoorbeeld opvalt is dat: we, vergeleken met de eerste twee cd's, geen percussie ge bruiken. In het Griekse reper toire heb je voor de helft van de nummers geen percussie nodig. Soms blijkt percussie zelfs sto rend." Droefheid De groep zetelt in Gendt en heeft leden uit Nijmegen en Arnhem. De kern wordt ge vormd door Margöt Schenk, Mattie Tans en Loek Schrievers. Persoonlijke ervaringen als dood en scheiding hebben hun cd gekleurd. „Het leven is be paald niet onopgemerkt aan ons voorbij gegaan", schrijft Schenk in het cd-boekje. Ze voegt daaraan toe: „Het heeft ook te maken met de toestand in de wereld. Er heerst nu eenmaal heel veel droefheid." Zo is Stachtes {As) geïnspireerd op de oorlog in Bosnië en verhaalt I Mira to Voulithi Het noodlot heeft het gewild) van de dood van een vriend. De titel van de cd zelf is ook verbonden aan af scheid. Al gaan ze daar in Grie kenland zelf heel anders mee om", heeft Schenk ei-varen. „We mochten daar drie nummers a een tv-programma zingen en juist die dag was er een ramp ge beurd met een veerboot bij Pa ros. Toen we bij de soundcheck een droevig lied begonnen, werd ons meteen te verstaan gegeven dat dat niet de bedoeling was. We moesten zo'n dag iets opge wekts brengen." Muzikaal is het werk van Palio- Paréa gebaseerd op de rebétika. van oorsprong liederen over de zelfkant van de maatschappij met een oosterse muzikale tra ditie. Qua beleving hoort de re bétika in het rijtje fado, tango, blues en flamenco. De belang stelling voor deze volksmuziek is m Griekenland zelf nog erg groot. Het schijnt dat de gemid delde Griek zo'n driehonderd liedteksten kent. In Nederland evenwel staan zaaleigenaren niet in de rij. Margöt Schenk. „Je wordt hier in een hokje ge stopt. Grieks is niet zo gemak kelijk als Hongaars, De mensen denken hier bij Grieks alleen maar aan de Sirtaki en andere dingen die ze tijdens een vakan tie horen. En voor de zalen geldt dat als ze Griekse muziek wil len, ze dan ook échte Grieken willen. Dat is heel erg lastig Daar staat tegenover dat onze nieuwsbrief al naar zeker 50t adressen gaat en we bij een cd de eerste 300 op voorhand al heb ben verkocht. We hebben ereen violist en een bassist bij gevon den en we bl i j ven muziek maken met een hele grote echtheid. Griekse muziek maar toch hoorbaar door westerlingen ge speeld." Palio-Paréa treedt vanavondof in 't Beest in Goes, aanvang door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Psalmen vor men een rode draad in de dins dagavondorgelconcerten die de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM) deze zomer organiseert in de Nieuwe Kerk, de Oostkerk en de Lutherse Kerk. Voorafgaand aan vijf or gelconcerten worden dit jaar ook beiaardconcerten gegeven op het carillon van de Middel burgse Adbijtoren. En voor de tweede keer organiseert de COM in samenwerking met het Zeeland Nazomer Festival het vierdaagse evenement Nazomer Lucht. De serie orgelconcerten begint dinsdag met een uitvoering van de Middelburgse organiste Mar- greeth Chr. de Jong en het Mid delburgs Kamerkoor in de Nieuwe Kerk. Daar vindt de première plaats van haar com positie 'The King of Love my Sheperd is'. Met de Engelse tekst van Psalm 23 als uitgangs punt heeft De Jong een nieuwe compositie geschreven voor or gel en koor. „Het was geen pro bleem mij te onttrekken aan de originele melodie"verkl aart ze „Bij de Engelse tekst is dat toch al een andere melodie dan hier wordt gebruikt bij Psalm 23. Ik heb een stuk geschreven in Ro mantische stijl." Het concert heeft nog een pri meur, namelijk de presentatie van deel één van Livres des Psaumes van De Jong. Daarin zijn barokbewerkingen opge nomen van de psalmen 6, 21, 86, 121 en 150. Het psalmenthema hangt samen met een expositie over dit onderwerp die de Ne derlandse Bijbelstichting in juli in de Nieuwe Kerk organiseert. De COM heeft daarom aan alle organisten die in de Nieuwe Kerk komen spelen, gevraagd ten minste één psalm op het re pertoire te zetten. Het gaat dan dus, naast De Jong komende dinsdag, om Cor Ardesch (16 ju li), Bram Beelman (6 augustus) en Klaas Jan Mulder (20 augus tus). De overige organisten die in Middelburg worden verwacht zijn Bas de Vroome (9 juli, Lu therse Kerk), Toon Hagen (23 juli, Oostkerk), Dick Sander- man (30 juli, Oostkerk), Ursina Caflisch uit Zurich (13 augus tus, Oostkerk) en Theo Jellema (27 augustus, Lutherse Kerk). Organist Bas de Vroome is ook een van de beiaardiers die het carillon van de Lange Jan gaat bespelen. Hij doet dat op 6 au gustus. In de serie beiaardcon certen gaan Carl van Eyndho- ven (18 juni), voorzitter van de Vlaamse Beiaardvereniging, en Kees van Eersel uit Goes (16 juli) hem voor. Later volgen nog Frits Reynaert (20 augustus) en Henk G. van Putten (27 augus tus). Alle orgelconcerten begin nen om 20 uur, de beiaardcon certen vangen telkens om 18.45 uur aan. Lage drempel Dat de COM een concert organi seert waarbij organist en koor samen muziek uitvoeren is voor het eerst. Om die reden, en van Bas de Vroome bespeelt het carillon van de Lange Jan op 6 augustus. foto Koos Schippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38