PZC Groot tekort aan huurwoningen PZC 11 p:eeu Geslaagd? Terrein Emulsion in 2003 gesaneerd Goese recherche rolt bende van vijf inbrekers op In Rolls Royce naar gemeentehuis Loodsenstaking legt scheepvaart naar België acht uur stil Voor elk vrijkomend huis in de gemeente zijn gemiddeld 43 belangstellenden Fanfareconcert Ridderzaal weer paar keer open t w 6 't is jouw feestje! 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Leuk SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 14 juni 2002 rloorAli Pankow ZIERIKZEE - Het tekort aan huurwoningen op Schouwen- Duiveland begint zich te wre ken. Voor woningcorporatie Zeeuwland blijkt het vaak moeilijk een zo eerlijk mogelij ke woningtoewijzing te bewerkstelligen. Voor elke vrij komende woning zijn er tegen woordig gemiddeld drieënveer tig aanvragen. Woordvoerder L. Tange van Zeeuwland schetste de situatie tijdens een vergadering van de Dorpsraad Zonnemaire. Vol gens hem is de vraag naar huur woningen de laatste tijd explo sief toegenomen, terwijl er vooral in de kleine kernen maar zeer mondjesmaat nieuwe wo ningen bijkomen. De nieuw- bouwplannen in Zierikzee in Poortambacht 11 en Noorder polder bieden ruimte aan 150 huurwoningen. Voorrang Woningzoekenden kunnen rea geren op het aanbod van Zeeuwland dat eens in de twee weken wordt gepubliceerd in het huis-aan-huisblad en op in ternet. Op basis van duidelijke criteria wordt een selectie ge maakt van aanvragers die voor een nader gesprek worden uit genodigd. Mensen die al huur der zijn bij Zeeuwland krijgen daarbij voorrang. Verder han teert de woningcorporatie leef tijd, inkomen en gezinsomvang als criteria. Uitzonderingen daarop gelden voor senioren. „Ouderen hebben vaak een ei gen woning, maar kiezen op la tere leeftijd voor een huurwo ning. Zij moeten ook de kans krijgen daarvoor in aanmerking te komen", aldus Tange. De praktijk wijst uit dat jongeren in de kleine kernen nauwelijks de kans krijgen een huurwoning in het eigen dorp te bemachti gen. Ongeveer een kwart van de aan vragen voor huurwoningen komt van buiten buiten Schou- wen-Duiveland. Voor deze mensen gelden dezelfde regels als voor aanvragers van binnen de gemeente. Volgens Tange heeft dat alles te maken met de landelijke Huis vestings wet. Daarin wordt bepaald dat elke Nederlander mag wonen waar hij wil. Het stellen van zogehe ten economische of sociale bin- dingseisen is derhalve wettelijk verboden. Overigens consta teert Zeeuwland inmiddels wel enige versoepeling in dat rijks beleid. Volgens Tange is daar ook alle noodzaak toe. „Als er maar heel weinig in de dorpen mag worden gebouwd, zal toch de huisvesting voor de eigen be woners op het platteland veilig gesteld moeten worden." Met het huidige tekort aan hui zen zou Zeeuwland het liefst geen enkele huurwoning meer te koop aanbieden. Het geld uit de verkoop van woningen is echter hard nodig als bijdrage in de bouw van nieuwe huurwonin gen, waar de woningcorporatie behoorlijk veel op moet toeleg gen. In tegenstelling tot enkele jaren geleden, gelden nu veel minder verschillende urgenties bij wo ningtoewijzing. Volgens Tange bestonden er op een bepaald moment veel te veel urgentie verklaringen waardoor ze uiteindelijk ook hun kracht ver loren. Er zijn nu nog slechts en kele situaties die voor zo'n ver klaring in aanmerking komen. Bijvoorbeeld als voor een wo ning een voorziening in het kader van de WVG wel is toege kend, maar technisch niet uit voerbaar blijkt te zijn. De be treffende bewoner zal dan voorrang krijgen bij het toewij zen van een andere woning. Voorrang geldt ook in het geval van mantelzorg als bijvoorbeeld een dochter of zoon in de buurt van vader of moeder wil komen wonen om hulp te verlenen. door Wout Bareman ANTWERPEN - De staking van de Vlaamse loodsdiensten trof gisterochtend in alle vroegte 25 vertrekkende schepen en 20 op varende. De loodsen legden om middernacht het werk neer en gingen om acht uur 's morgens weer aan de slag. De Nederland se loodsen toonden sympathie voor de actie van hun Vlaamse collega's, maar werkten gewoon door. Schepen van en naar de Zeeuwse havens werden nor maal beloodst. De 325 loodsen en 150 mede werkers van de ondersteunende diensten legden het werk neer uit protest tegen de liberalise ring van de havenreglementen door de Europese commissie. Die houdt onder meer in dat voortaan ook bemanningsleden van schepen hun schip mogen laden en lossen. Daardoor wordt de beschermde positie van de havenarbeiders be dreigd. De loodsdiensten moe ten, vindt Europees commissa ris Loyola De Palacio, worden geprivatiseerd. De liberalise ring moet de onderlinge concur rentie tussen de havens stimule ren. Maandag komen de Europese ministers van Trans port in Brussel bijeen om over de liberaliseringsvoorstellen te be slissen. Buitengaats Nadat vorige week vrijdag de kleine 10.000 Vlaamse havenar beiders uit protest het werk al hadden neergelegd, onderbra ken ook de loodsen donderdag ochtend in alle vroegte het werk. De scheepvaart van en naar de zeehavens Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende lag daardoor acht uur lang vol ledig stil. Schepen naar de ha vens gingen buitengaats ten anker bij de Steenbank en de Wandelaar in de Westerschelde- monding. Volgens directeur J. d'Havé van het Vlaamse Loodswezen ble ven de gevolgen voor de scheep vaart beperkt. „Datiste danken aan het feit dat wij de rederijen en havendiensten vroegtijdig op de hoogte hebben gesteld van de actie. Bovendien hebben we woensdagavond zoveel moge lijk loodsen ingezet om schepen weg te werken. Op het moment dat we door onze loodsen heen waren, hebben we schepen toe stemming gegeven zonder zee- loods te vertrekken.Hij stelde gisterochtend tevreden vast dat de actie alom op begrip kon re kenen. „Zeker ook bij onze col lega's van het Nederlandse Loodswezen in Vlissingen." Woordvoerder J. Waasdoip van de regio Scheldemonden van het Loodswezen beaamde dat. „Het gevaar dat door de libera lisering de veiligheid wordt aangetast, is inderdaad levens groot aanwezig. Wij vonden een stakingsactie van onze kant echter minder op z'n plaats, ook al omdat die mede gericht is op privatisering van de loodsdien sten. Tja, wij zijn in tegenstel ling tot onze Vlaamse collega's, die nog in overheidsdienst zijn, jaren geleden al geprivatiseerd. En met zo'n staking geef je de rederijen natuurlijk ook argu menten in handen om te pleiten voor zo'n liberalisering." De arbeiders in de Nederlandse havens protesteerden vorig na jaar al tegen de Europese licht lijnen. Het personeel van Ver- brugge Terminals in Terneuzen hield een werkonderbreking, die door de directie werd ge steund. Maandag gaan de ha vens in Duitsland, Denemar ken, Zweden en Finland plat. BRUINISSE - De Nieuwer- kerkse fanfare Oefening Uit spanning geeft donderdag 20 juni een concert in de muziek tent van Bruinisse. Het optre den begint om 19.30 uur. Op het programma staan onder meer diverse marsen, De Bestemming van Marco Borsato, Orion en de Latin Suite. BURGH-HAAMSTÉDE - De ridderzaal van Slot Haamstede wordt deze maand weer enkele keren opengesteld voor publiek. Op de woensdagochtenden 19 en 26 juni kunnen belangstel lenden terecht voor een diaserie in de kelder van het slot. Daarna krijgen zij in de Ridderzaal ver dere uitleg over de historie en het tegenwoordige gebruik. Op beide data kan om 10.30 uur en om 11.30 uur een bezoek ge bracht worden. Deelnemers dienen zich vooraf aan te mel den bij de VW Haamstede. Vijftien leden van de Engelse Rolls Royce-club werden ontvangen op het gemeentehuis in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijftien Rolls Royces voor de deur van het ge meentehuis in Zierikzee lever den gisterochtend een fraaie aanblik van eigentijdse en nos talgische grandeur. De bezit ters van deze paradepaardjes onder de oldtimers zijn vere nigd in de The Rolls Royce En thousiasts Club uit Engeland. Ze maken een toertocht van twee weken door België en Nederland. David O'Connor, één van de le den van deze club, is bevriend met de Zierikzeeënaar Lam mert Blikman. Connor vroeg zijn vriend mee te werken aan een bezoek aan Zierikzee, om dat hij deze monumentenstad aan zijn clubgenoten wilde la ten zien. Blikman verleende graag zijn medewerking aan de ontvangst. De Rolls Royce-rij- ders kwamen gisterochtend vanuit Brugge naar Zierikzee. Daar werden zij in de burger zaal van het gemeentehuis ont haald op koffie en koek en een welkomstwoord door gemeen tesecretaris J. de Vos. Voorzitter Keith Jay van de Rolls Royce Enthousiasts Club liet weten dat drie deelnemers aan deze toertocht uit Amerika zijn gekomen, terwijl één van hen er speciaal een Rolls voor heeft aangeschaft. Het gezel schap vertoeft nog tot vrijdag 21 juni in Nederland. Het pro gramma biedt onder meer bezoeken aan Den Haag, Delft, Gouda en aan de Flo- riade. Na de ontvangst op het gemeen - foto Marijke Folkertsma tehuis reden de Rolls Royces naar de Grote Kerk en bekeken de bezitters en hun passagiers de binnenstad van Zierikzee. Uitgewuifd door Blikman ver trok het gezelschap vervolgens naar Noordwijk. Blikman is zelf ook bezitter van een oldtimer. „Geen Rolls, maar een Hotch- kiss 411, maar die heb ik binnen laten staan. Het regende veel te hard. Dat vind ik zonde." C Advertentie Mooi, dan kun je dat diploma direct weer inleveren. Wil je ook 2,- ontvangen? Koop dan snel twee zakken Duyvis noten. Knip de streepjescodes uit, vul onderstaande bon in en stuur dit samen met een kopie van je diploma (van 2002) in een gesloten envelop naar: Duyvis Fuifcoördinator, Antwoordnr. 10017, 6200 XP Maastricht. Inzenden kan tot en met 24 juli 2002. Je ontvangt binnen 3 weken 2,- op |e bank- of girorekening (één inzending per persoon) Postcode Plaats. Rekeningnummer: Duyvis, als er een fuif is! Deze rubriek is opgenoniëo in alle regionale dagbladen van NRp.Öapiafien >!ag§ 2:1 miljoen ex, i Meer informatie: e-mail: info@NRp.nl ■o.v.v. Nieuws getipt voort» door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Direct na het ver trek van emulgatorenfabriek Emulsion Holland BV van de hoek Grachtweg-Scheepstim- merdijk in Zierikzee - naar ver wachting volgend jaar - wordt begonnen met de sanering van het fabrieksterrein. De vervuil de bodem van het havenkanaal wordt niet gesaneerd. Op de plaats waar nu nog de fabriek staat, komen woningen. Emulsion Holland BV verhuist naar het bedrij venterrein aan de Straalweg, aan de rand van Zie rikzee. Direct na de verhuizing worden de overbodig geworden fabrieksgebouwen gesloopt. Bij de daarop volgende sanering van de vervuilde grond wordt niets aan het toeval overgelaten. Van panden in de directe omge ving van het fabrieksterrein wordt voor het begin van de sa nering de bouwkundige staat opgenomen, om eventuele door ontgraving van grond veroor zaakte schade te kunnen vast stellen. Op gevels in de omgeving van het fabrieksterrein worden 'hoogteboutjes' aangebracht. Met enige regelmaat worden die boutjes tijdens de ontgravingen 'gewaterpast' om te kunnen zien of een huis of een deel ervan ver zakt. Het is de bedoeling dat verontreinigde grond onder de panden Scheepstimmerdijk2 en 2a wordt weggehaald. De bewo ners moeten uit veiligheids overwegingen tijdelijk hun huis verlaten. Voor hen wordt ver vangende woonruimte gezocht. Leeflaag De straks te bebouwen delen van de grond worden gedeelte lijk schoongemaakt. Er mag - onder een bepaalde grens - eni ge verontreiniging achterblij ven. Dat gaat niet op voor tui nen en groenvoorzieningen. Op die plaatsen wordt de vervuilde grond volledig afgegraven en komt een nieuwe 'leeflaag'. Waar nodig komen grondkeren- de constructies om de verontrei nigingen te ontgraven. De verontreinigde grond wordt af gevoerd. De vervuilde bodem van het Ha venkanaal wordt niet gesa neerd. Het slib is verontreinigd met PAK tot klasse 3een matige verontreiniging. Die vervuiling is ook in delen van de waterbo dem ver van het fabrieksterrein - en volgens deskundigen buiten het 'invloedsgebied' ervan - aangetroffen. Het grondwater ter plaatse wordt wel schoonge maakt. Er gaan voor de duur van twee jaar pompen draaien die de vervuiling uit het grond water halen. Na die twee jaar wordt bekeken of langer pom pen nodig is. Bijdrage De kosten van de sanering zijn geraamd op ruim 3,1 miljoen euro. De gemeente Schouwen- Duiveland draagt 363.000 euro bij, de provincie legt 79.400 euro op tafel en Delta Nutsbe drijven (erfopvolger van de gasfabriek die de vervuiling veroorzaakt heeft) heeft een bijdrage van 226.900 euro toegezegd. Het resterende bedrag is voor rekening van het ministerie van VROM. De plannen voor een nieuwe in vulling van het fabrieksterrein liggen al enkele jaren klaar. Pro jectontwikkelaar Willemsen Minderman Vastgoedontwik keling uit Capelle aan de IJssel wil er een appartementencom plex en vijf luxe kadewoningen neerzetten. Aan een gedetail leerde inrichtingsschets wordt nog gewerkt. Willemsen Min derman verzorgt binnenkort een informatieavond voor om wonenden. De projectontwik kelaar hoopt in 2003 met de bouw van het complex te kun nen beginnen. De bouwtijd duurt waarschijnlijk anderhalf jaar. door Naomi Voet GOES - De recherche Goes heeft de afgelopen tijd vijf personen aangehouden, die worden ver dacht van zeker veertig woning inbraken in Zeeland en daar buiten. Vier verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de of ficier van justitie in Middelburg en in bewaring gesteld. Eén van de inbrekers is door de vreemde lingendienst uitgezet. Het woninginbrakenteam van de Goese recherche kwam de groep op het spoor naar aanlei ding van diverse inbraken die in april in Kloetinge werden ge pleegd. De daders maakten gaatjes in kozijnen om de wo ningen binnen te komen. De in brekers waren voornamelijk op zoek naar autosleutels om de bijbehorende auto's mee te ne men. Het onderzoek leidde naar een groep personen die in Rotter dam verbleef. Na aanhouding bleek dat geen van de verdach ten een vaste woon- of verblijf plaats heeft. Alle vijf verdach ten zijn van buitenlandse afkomst. De eerste verdachte werd op 2 mei aangehouden toen hij in een personenauto reed die in Bra bant was gestolen. Ook had hij goederen in bezit die afkomstig waren van een woninginbraak in Vlissingen. Een dag later werd de tweede verdachte aan gehouden op de A58. Hij reed in een auto die even daarvoor in Goes was gestolen.Bij Middel- harnis werden een maand later twee verdachten aangehouden toen ze in een gestolen auto re den. In de auto werd inbrekers werktuig gevonden. Woensdag 5 juni liep de vijfde verdachte in Rotterdam tegen de lamp.De re cherche heeft zes gestolen auto's in beslag genomen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De vervuilde grond onder de panden van Emulsion (links) aan de Scheepstimmerdijk wordt wegge haald. foto Marijke Folkertsma Binnen GroenLinks is hevige onrust uitgebroken. Niet dat de partij verscheurd wordt door politieke meningsver schillen. Alle groene neuzen wijzen nog steeds naar links. De beroering is ontstaan na ontvangst van de laatste edi tie van Zeeuwse Berichten, het ledenblad van de provin ciale afdeling. Daarin wor den de GroenLinksers en hun sympathisanten van harte uitge7iodigd voor de jaarlijk se ledenvergadering. Die zal op zaterdag 29 juni plaats vinden in café het Pubje te Terhole, Zeeuws-Vlaande- ren. De jaarvergadering is ditmaal gebombardeerd tot LeukeLedenDag. Sommige partijgenoten vermoeden dat het een leuke dag zal worden en verheugen zich nu al. An dere leden vragen zich echter vertwijfeld af of zij wel leuk genoeg zijn om te worden toegelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37