Ook Borsele ziet niets in fusie Reuma kan iedereen treffen op elke leeftijd B Fusie RIO's naar verwachting in januari een feit In Rolls Royce naar gemeentehuis Schaapscheerfeest Nisse staat in teken van Middeleeuwen Vervuiling Thoolse grond binnen normen agenda Fracties willen niet verder gaan dan samenwerking met andere gemeenten Rommelmarkt in Oosterland weekenddiensten Wat is reuma? Wat doet het Nationaal Reumafonds? Vijftien leden van de Engelse Rolls Royce-club werden ontvangen op het gemeentehuis in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijftien Rolls Royces voor de deur van het gemeentehuis in Zierikzee leverden gisterochtend een fraaie aanblik van eigentijd se en nostalgische grandeur. De bezitters van deze para- depaardjes onder de oldti mers zijn verenigd in de The Rolls Royce Enthousiasts Club uit Engeland. Ze maken een toertocht van twee we ken door België en Neder land. David O'Connor, één van de leden van deze club, is be vriend met de Zierikzeeënaar Lammert Blikman. Connor vroeg zijn vriend mee te wer ken aan een bezoek aan Zierikzee, omdat hij deze mo- numentenstad aan zijn club genoten wilde laten zien. Blik man verleende graag zijn medewerking aan de ont vangst, De Rolls Royce-rijders kwamen gisterochtend vanuit Brugge naar Zierikzee. Daar werden zij in de burgerzaal van het gemeentehuis ont haald op koffie en koek en een welkomstwoord door gemeen- teseci'etaris J. de Vos. Amerika Voorzitter Keith Jay van de Rolls Royce Enthousiasts Club liet weten dat drie deelnemers aan deze toertocht uit Ameri ka zijn gekomen, terwijl één van hen er speciaal een Rolls voor heeft aangeschaft. Het gezelschap vertoeft nog tot vrijdag 21 juni in Nederland. Het programma biedt onder meer bezoeken aan Den Haag, Delft, Gouda en aan de Flo- riade. Na de ontvangst op het ge meentehuis reden de Rolls Royces naar de Grote Kerk en bekeken de bezitters en hun passagiers de binnenstad van Zierikzee. Uitgewuifd door Blikman vertrok het gezel schap vervolgens naar Noord- wijk. Blikman is zelf ook be zitter van een oldtimer. „Geen Rolls, maar een Hotchkiss 411, maar die heb ik binnen laten staan. Het regende veel te hard. Dat vind ik zonde." door Naomi Voet NISSE - 'Nisse in de Middeleeu wen' is het thema van het jaar lijkse Schaapscheerdersfeest dat morgen in het dorp wordt gehouden. De hele dag vinden allerlei activiteiten plaats in het dorp, met muziek, toneel en at tracties voor kinderen. Het is de 23e keer dat het feest wordt gehouden. Vorig jaar kon het niet doorgaan vanwege de mond- en klauwzeercrisis. Daarom pakken de organisato ren het dit jaar groot aan. Nisse verandert morgen vanaf 10.00 uur in een traditioneel middel eeuws dorp. Niet alleen de me dewerkers verschijnen in gepast kostuum. Om het zo echt moge- lijkte maken, gaan ook driehon derd bewoners gekleed in mid deleeuws tenue. De afgelopen maanden is iedereen ingescha keld om zo veel mogelijk men sen in passende kledij te steken. Om mensen voorbeelden te ge ven, is op 25 april een modeshow voor dorpsbewoners gehouden. Het hoogtepunt van de dag is het riddertoernooi te paard dat om 13.30 uur op de kasteelwei plaatsvindt. Deze wordt door de professionele stuntgroep Vive la Vie verzorgd, die onder meer be kend is van het Land van Ooit. Ridders strijden in een steekspel om de hoogste eer. De show duurt ongeveer zestig minuten. Naast het steekspel worden zwaardgevechten gehouden en andere stunts uitgevoerd. Net zoals elk jaar zijn er kleder drachten, oude ambachten en streekproducten te zien. Ook de Zeeuwse werkpaarden zijn van de partijevenals d ivex'se attx-ac- ties voor de kinderen, 't Sca- preel verzorgt middeleeuws theater en muziek. Er komen onder andex-en vendeliers, rid ders, edellieden, edelvrouwen, monniken, kooplieden, muzi kanten, acrobaten, een hofnar en een goochelaar. Bij de kerk vindt de hele dag een ringsteekwedstiijd plaats met dit jaar 29 deelnemers. Daar naast kunnen geïnteresseerden de middeleeuwse kerk van Nisse beklimmen. De dag wordt afge sloten met van 18.00 tot 21.00 uur een Bourgondische maaltijd voor meer dan vierhonderd dorpsbewoners op het Dorps plein. Vrijwilligers van Nisse zijn uitgenodigd, vanwege het jaar van de vrijwilliger in 2001. Na het eten wordt het feest afge sloten met een bal. Molen Tijdens het Schaapscheerders- feest wordt ook het 250-jarig bestaan van molen De Poel ge vierd. Burgemeester J. Gelok van Borsele verricht samen met voorzitter J. Comelissen van vereniging De Zeeuwse Molen een officiële handeling. Geïnte resseerden kunnen daarna de molen bezichtigen en vragen stellen aan molenaar C. Mol. Voor het eerst sinds lange tijd vermaalt de molen deze dag weer tarwe tot meel. Voor elke bezoeker is er een gratis zakje meel beschikbaar". STREEKACTIVITEITEN: BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming: 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; Feesttent Gedempte Haven, 20.00-23.00 uur: Verenigde Bergse Stadsgeuzen ontvangt comité van aan beveling, sponsors en buurtbewoners; COC-café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Openbare Bibliotheek, 11.00-20.00 uur: Open huis; KLOETINGE Schietterrein, 19.00 uur: Jubileum liggende wip Ravenstein; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; OUD-VOSSEMEER - Kermis; POORTVLIET - Tuinen familie Balk, Zuid plantsoen 5 en familie Van der Zwan, Schelphoekseweg 3, 13.00-21.00 uur Open tuindag; SCHERPENISSE - Tuin familie Kok, Lan- geweg 46, 13.00-21.00 uur: Open tuin dag; SINT-ANNALAND De Casembroot school, 18.00-20.00 uur: Fancyfair; SINT-MAARTENSDIJK - Tuin familie van Gurp, Stenepad 1, 13.00-21.00 uur: Open tuindag; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rond vaart Oosterschelde; vrijdag 14 juni 2002 doorMieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele is voor samenwerking met de andere Bevelandse gemeenten, maar tegen een fusie. Alle fracties, de een wat meer dan de ander, za gen in samenwerking een goede manier om elkaar te versterken. A. Witkam (PvdA) sprak bij de behandeling van de voorstellen over bestuurlijke samenwer king, van een valse start, waar bij Borsele voor het stailschot is weggesprongen. Juist ten op zichte van de Westerschelde Containertex-minal (WCT) had den de Bevelandse gemeenten volgens Witkam gezamenlijk moeten optrekken. De gemeen- teraad van Borsele besloot tij dens de vorige vergadering in meerderheid de WCT te omar men, zonder voorwaarden te stellen met betrekking tot de af wikkeling van het railveiwoer door Goes, Kapelle en Reimers- waal. Dat standpunt ten opzichte van de WCT kwam gisteren al eerder in de raadsvergadering terug. Naar aanleiding van vragen uit de bevolking diende de CDA- fractie, gesteund door alle an dere fracties, behalve Groen- Links, een motie in. Het college moet rap onderzoeken of de aanleg van een lokaal strandje bij Baarland mogelijk is. Wet houder A. Van Opdoip opperde dat daarvoor misschien geld uit de WCT kan worden gekregen, OOSTERLAND - Bij de ds. J. Bogermanschool aan de Weel straat in Oosterland wordt za- terdag 22 juni een rommel- en activiteitenmax-kt gehouden. De organisatie is in handen van het Comité Woord Daad Schou- wen-Duiveland. De verkoping is bedoeld voor diverse goede doelen. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot onge veer 14.00 uur. die immers een ander strandje doet verdwijnen. „Voorwaar den", vond Witkam, „stel je vooraf. Dat heeft de meerder heid niet gewild, dus daar heb ben we nu niets meer aan." Onduidelijkheden GroenLinks ging niet met de motie mee omdat er nog te veel onduidelijkheden zijn, waarop Van Opdorp ook geen antwoord kon geven. Natuurcompensatie door een gebied dat valt onder de vogel- en habitatrichtlijnen op te offeren voor recreatie, lijkt moeilijk haalbaar. De raad ging in zijn geheel ak koord met de voordracht van burgemeester J. Geluk als kan didaat voor de Raad van Com missarissen van Delta Nutsbe drijven. De mooie worst van acht ton per jaar, die Delta de gemeente voorhoudt, kon ech ter niet iedereen in gelijke mate opwinden. PvdA-x-aadslid P.Vollaard vond dat de gemeen te in de aandeelhoudersvex-ga- dering van Delta moeite moet doen om deze verkapte vorm van belastingheffen te laten op houden. Als Delta zoveel winst maakt, moet dat in de tarieven worden bijgesteld. Zijn collega raadsleden waren dat wel met Vollaard eens, maar schoven de pogingen om de tariefstelling te veranderen, door naar volgend jaar. Landlust Een ander probleem ziet de raad wel graag op korte termijn aan gepakt. Een negatief advies voor de aanwijzing van Land lust in Heinkenszand tot Rijks monument, wil de raad liever niet geven. Als een van de eige naren problemen heeft met aan wijzing, vanwege het gebruik en de instandhouding van een mo numentale schuur, moet het col lege dat probleem oplossen, vond Vollaard en met hem de rest van de raad. Via een in- spreekster kwam zelfs het plan op tafel om van de boerderij een zorgboei'derij te maken. Daar voor was de raad helemaal te porren, en stuurde het college op pad om daaraan keihard mee te werken. door Rolf Bosboom GOES - Het ziet ernaar uit dat het samengaan van de Regiona le Indicatieorganen (RIO's) in de provincie op 1 januari 2003 een feit kan zijn. De komende maanden komt in alle Zeeuwse gemeenten een voorstel op tafel om de fusie definitief te be krachtigen. RIO's bepalen of mensen in aan- merking komen voor bijvoor beeld thuiszorg of opname in verpleeg- of verzorgingshuis. Veel indicatieorganen hebben de afgelopen jaren te maken ge had met aanlooppi'oblemen. Om die op te lossen, heeft de rijksoverheid extra geld in het vooruitzicht gesteld. Daarvoor komen alleen organisaties met een aanzienlijk werkgebied, de zogeheten robuuste RIO's, in aanmerking. Zeeland kent nu vier indicatie- ox-ganen, voor Walcheren, Oos- terschelderegioZeeuws- Vlaanderen en Tholen. Om aan spraak te maken op rijkssteun, is een fusie onvermijdelijk. Aanvankelijk was er forse weerstand vanuit Zeeuws- Vlaanderen, maar uiteindelijk kwamen de gemeenten er tot de conclusie dat samengaan on vermijdelijk is om te overleven. Uitstel De afgelopen tijd is gewerkt aan het uitwerken van de fusieplan nen, waarvoor het adviesbureau Twynstra Gudde is ingescha keld. De bevindingen worden binnerxkort aan de gemeentera den voorgelegd. Die zouden ei genlijk vóór 1 juli al een besluit moeten nemen over de RIO-fu- sie, maar gezien de korte tijds spanne heeft de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten bij het mi nisterie uitstel gevraagd tot 1 oktober. Het voorstel gaat uit van de op richting van een nieuwe stich ting: de Stichting Regionaal In dicatie Orgaan ZeelandDe werknaam wordt RIO Zeeland. Op de werkvloer verandert de situatie niet ingrijpend, omdat de vier huidige organisaties doorgaan als werkeenheden van de nieuwe stichting. Het alge mene bestuur gaat, naast een onafhankelijk voorzitter, vijf leden tellen. De gemeenten, de organisaties van zorgvragers, de zorgaanbieders, de zorgver zekeraars en de huisartsenorga nisaties hebben allemaal een vertegenwoordiger in het be stuur. Gedurende de eerste vier jaar bezetten de gemeenten drie bestuurszetels, zodat inbreng vanuit verschillende regio's is gegax"andeerd. Er komt ook een centraal bu reau, waarin de ondersteunende diensten, zoals financiën en sys teembeheer, voor alle wex'keen- heden worden ondergebracht. De fusie leidt op zich niet tot ho gere uitgaven. Wel is er extra personeel, bijna vier arbeids plaatsen, nodig om het centraal bureau in te vullen. Die kosten die daai'mee gepaai'd gaan wor den volledig gedekt door de ex tra inkomsten die vanuit de rijksoverheid zijn te verwach ten. door Esme Soesman THOLEN - De grond waar woonwijk Stadszicht in Tholen- stad moet verrijzen, is her en der verontreinigd als gevolg van het gebruik van bestrijdingsmidde len. Vi'oeger was het terrein in ge bruik als fruit- en boomkweke rij en dat heeft zijn sporen in de bodem nagelaten. Onderzoek wijst echter uit dat de gevonden waarden ver onder het maxi maal toelaatbare liggen. Onderzoekend bureau SGS EcoCare is uitgegaan van de meest 'gevoelige' blootstelling: een gezin met kinderen dat een moestuin heeft. Blootstelling aan de vroeger gangbare be strijdingsmiddelen DDD, DDE en DDT treedt voornamelijk op door direct contact met de grond en het eten van gewassen uit besmette grond. Kinderen zijn daarbij extra kwetsbaar omdat ze minder lichaamsge wicht hebben en omdat ze hun handen niet altijd wassen nadat ze in het zand hebben gewroet. Het onderzoek van SGS is het vervolg op een eerder vei'ken- nend onderzoek. Het te bebou wen teiTein is daarvoor in vak ken opgedeeld, waarna per vak vijf boringen zijn verricht in de boven- en onderlaag. Typerend voor de bovenlaag is dat er op korte afstand veel verschil in de verontreiniging kan zitten. Er is in enkele monsters iets van ster ke verontreiniging gemeten. In het algemeen is er alleen sprake van matige vervuiling. De on dergrond is niet of licht veront reinigd. De provincie spreekt van een geval van niet-ernstige bodemverontreiniging. Maar omdat er toch sprake is van ver ontreiniging mag de grond niet zonder meer wox-den afgevoerd. Wordt er meer dan vijftig kubie ke meter grond verplaatst, dan geldt een meldingsplicht. 15 en 16 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: J.A.N. Huysman, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 272001 Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer. Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zat. 19.00 uur: R.C. Rijken, Beethovenlaan 3a, Goes, tel. 0113 252797. zat. 19.00-zon. 19.00 uur: D. W. Thijssen, Heernisseweg 87, Goes, tel.(0113)215003. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk/s-H. Arendskerke, Hein- kenszand.Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: G. A. C. Aarnoutse, Havenweg 16,Nieuw- dorp, tel. (0113)612327. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18 00-zon. 22.00 uur: C. I. Risseeuw,B.Vogelaarstraat2a,Krui- ningen, tel. (0113) 381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: Praktijk Krabbendijke, Krabbendijke, tel. (0113)501444, Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: D. v.d. Tempel, 's-Gravenpolder, tel. (0113)311747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur: J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: B. J. H. Hasken, Kamperland, tel. (0113) 371338. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: P. F M. Gerritsen, Nassaulaan 151, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wit tel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1, Goes, tel. (0113) 227104 De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: M.A.R. v.d. Boomgaard, tel. (0113) 228866 Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveiand, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: S. de Groot, Noordsingel 97, Bergen op Zoom, tel. 0164-235849 Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. Als reuma in je leven komt, is dat vaak voor altijd. Veelal zal het leven dramatisch veranderen. Je wordt sterk afhankelijk van medische zorg, van paramedische zorg en ook intensief medicijngebruik wordt dagelijkse routine. Sporten kan niet meer, een hobby blijkt onmogelijk, het is vaak de vraag of je op je werk kan blijven functioneren. In sociale contacten doet dat echt zeer. Een soort "onzichtbare pijn" die voor veel patiënten net zo zwaar telt als de fysieke pijn. Gedurende dit jaar, onder andere via de nationale collecte, vraagt het Na tionaal Reumafonds hiervoor extra aandacht. Wat is reuma? Reuma is niet één ziekte. Het is de verzamelnaam voor zo'n tweehonderd verschillende ziektes die alle met gewrich ten en spieren, en dus met be wegen, hebben te maken en die niet door ongeval of bles sure worden veroorzaakt. Men sen met reuma hebben proble men met bewegen en kunnen daardoor veel dingen niet meer. Vaak hebben ze ook pijn en verlies van energie. Onge veer een op de tien Nederlan ders lijdt aan een vorm van reuma. Daaruit blijkt dat reu ma nog steeds volksziekte nummer één blijft met 1,6 miljoen Nederlanders die aan reuma lijden. Een op de vijf huisartsenconsulten heeft te maken met gewrichts- of spier- klachten. Het meest voorkomend is ar trose oftewel gewrichtsslijta- ge, vooral aan knieën en heu pen (ca. 650.000 mensen). Chronische gewrichtsontste kingen zijn kenmerkend voor ontstekingsreuma, zoals bij reumatoide artritis en de ziek te van Bechterew (ca. 400.000 mensen). Ook aandoeningen van de weke delen, zoals spie ren, pezen en bindweefsel, komen veel voor (ca. 500.000 mensen). Wij geven veel steun aan het wetenschappelijk onderzoek Ruim 70% van het weten schappelijk onderzoek in Ne derland wordt gefinancierd door het Nationaal Reuma fonds, wat alleen mogelijk is door uw giften, want de over heid geeft ons geen subsidie. Helaas is het nog steeds niet mogelijk om reuma echt te genezen. Toch is de afgelopen decennia veel verbeterd. Zo komen tegenwoordig steeds minder reumapatiënten in een rolstoel terecht, dankzij bete re medicatie en nieuwe be handelingen op het gebied van fysiotherapie, ergothera pie en orthopedie. Ook zijn er medicijnen ontwikkeld die pa tiënten mobiel houden. Die pijn en beschadiging aan ge wrichten voorkomen. Er wor den hoge verwachtingen ge koesterd van de nieuwste golf medicijnen, de zogenaamde biologicals, antistoffen werk zaam tegen eiwitten die ge wrichtsontsteking veroorza ken. Ook in de reumachirurgie is grote vooruitgang geboekt. Toch blijft reuma nog altijd volksziekte nummer 1. Wij zijn er voor de reumapatiënten Naast het mogelijk maken van wetenschappelijk onderzoek richt het Nationaal Reuma fonds zich vooral op het hel pen van de reumapatiënten. Dat houdt o.a.in: 'voorlichting aan patiënten en hun omgeving 'financiële steun aan reuma patiënten die door hun ziek te in moeilijkheden komen het organiseren van aange paste vakantiereizen het bevorderen van lotgeno tencontact financiële steun aan de meer dan honderd reumapatiën tenverenigingen Meer informatie vindt u o.a. op www.reumafonds.nl. Steun de reumabestrij ding! Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34