true Koffieshop weer onder vuur Peper haalt alsnog zijn gelijk (D Zware kritiek bij slot voedseltop l Turkse fans blijven binnen sis radiator MELIESTE <S> Trap niet Frankrijk en Zweden willen straf bezit cannabis verzwaren Loya Jirga kiest Karzai als president Theatraal wapperen op Terschelling Imams uiten radicale boodschap Kok legt krans in Srebrenica Delta moet weer zout worden Zure tijd voor oud-bondscoach Zwart-eters op internet Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- ■HHmMHDI gansastsMMfi Ochtendbui 's Ochtends mogelijk nog wat regen. In de middag opklaringen en droog. Maximaal 23 graden bij een matige zuidelijke wind. 245e jaargang no. 139 vrijdag 14 juni 2002 los nummer 1,00 "VlAJWS AMSTERDAM - Een ver dwaalde jongen met een rood windjack rende gis teren over het Mercator plein in Amsterdam- West. De WK wedstrijd Turkije-China (3-0) was net afgelopen en Turkije ging door naar de tweede ronde. Toeterende auto's en jubelende mensen waren nergens te beken nen. De Turkse gemeenschap in Amsterdam bleef bin nen na de kwalificatie. „Het is ook zulk slecht weer" meende de 22-jari ge Hakan op de tramhalte op het plein. Hij was niet onder de indruk van het Turkse voetbal. „Ze heb ben wel geluk gehad." Twee jaar geleden ont stond op hetzelfde Merca torplein spontaan een groot feest, toen cle Turkse voetbalclub Galatasaray de Uefa Cup won. Duizen den Turken reden er toete rend rond in auto's en zwaaiden met de Turkse vlag. Het behalen van de vol gende ronde bij het WK kon de Turken nog niet de straat op krijgen. De uitslagen van gisteren: Turkije-China 3-0. Brazilië-Costa Rica 5-2. Italië-Mexico 1-1. Kroatië-Ecuador 0-1 duur, maar (zeer) comfortabel Glashandel Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Advertentie OPEN DAG recreatie bed rijven zaterdag 15 juni zie pagina 18 Advertentie in valkuilen, maar ga voor de stijlvolle bekleding van uw trap naar TMC Woonwinkels. De onbetwiste vakspecialist met uniek lage prijzen. Stap eens binnen en vraag naar de legmogelijkheden. trap "»e frap n»e Trap it'e /^WOONWINKELS Goes Kruiiuitgen i Marconistraat 13 Zandweg 1 b j Tel. (0113) 22 41 02 Tel. (0113) 38 26 26 Middelburg Bergen op Zoom I Korendijk 34 Van Konijnenburgweg 13 Tel. (0118) 62 36 32 Tel. (0164) 27 44 77 doorTon van Lierop LUXEMBURG - De Ne derlandse koffieshops zijn opnieuw inzet van een ste vige Europese discussie. Onder aanvoering van Frankrijk en Zweden wil de EU de maximale straf maat voor bezit van kleine hoeveelheden drugs op rekken tot minstens een jaar. Nu geldt in Neder land daarvoor een straf van twee maanden. Minister Korthals van Justitie heeft tijdens overleg met zijn EU-collega's in Luxemburg een besluit voorlopig kunnen op schorten. In Luxemburg lag gisteren een voorstel op tafel om de straf maat voor drugshandel en bezit van grote partijen verdovende middelen fors te verhogen tot een maximumstraf die in alle EU-lidstaten minstens tussen de vij f en tien j aar zou bedragen Voor kleine hoeveelheden zou het gaan om een maximumstraf van zeker een jaar. Nederland wilde echter een uitzondering bedingen voor bezit van vijf gram cannabis of minder. Dat stuitte echter op groot verzet van Frankrijk en Zweden. Beide EU-lidstaten voerden halverwege de jaren negentig al een hevige strijd tegen het Ne derlands drugsbeleid. Vooral de Franse president Chirac was toen bijzonder gebeten op Ne derland. Twee familieleden van hem stierven ooit aan een over dosis drugs. Pas na een gesprek in een autobus op de EU-top in Dublin kwamen Chirac en pre mier Kok tot een akkoord, waardoor Nederland het ge doogbeleid kon handhaven. Korthals vreesde gisteren dat nieuw verzet van Frankrijk en Zweden zou leiden tot een ondermijning van het Neder landse drugsbeleid. Dat zou op termijn het einde van de koffie shops kunnen inhouden. Flinke klus De komende EU-voorzitter De nemarken moet nu een oplos sing vinden. Dat wordt volgens Korthals 'nog een flinke klus'. De nieuwe Franse minister van Justitie Perben was gisteren niet aanwezig in Luxemburg. Korthals zegt niet te weten of Frankrijk wil wachten tot er een nieuwe Nederlandse regering is, die mogelijk zelf ook strenger op wil treden tegen gebruik van softdrugs. Korthals: „Misschien moet het tot een nieuwe bussensessie ko men met Chirac. Ik weet dat de heer Fortuyn eigenlijk vóór le galisering van softdrugs was. Ik weet niet of er wat dat betreft zoveel verandert in gunstige zin voor de Fransen." Het Neder landse koffieshopbeleid blijft voor Korthals echter recht over eind. „Onderzoek wijst uit dat in Nederland niet veel meer cannabis wordt gebruikt dan in Zweden, waar men heel streng optreedt." ANP KABOEL - Hamid Karzai is gis teren door de Loya Jirga, de tra ditionele raad van stamoudsten in Afghanistan, gekozen als president van het land. De huidige interim-premier was de belangrijkste kandidaat. Volgens de voorzitter van de vergadering kreeg Karzai 1295 van de 1555 uitgebrachte stem men. Karzai gaat nu een overgangs regering leiden tot in 2004 alge mene verkiezingen worden ge- houd en.AFP/DPA Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het onderzoek dat accountantskantoor KP- MG heeft gedaan naar het de claratiegedrag van voormalig burgemeester Peper van Rot terdam is onvoldoende en on juist. Daarmee acht het Colle ge van Beroep voor het Bedrijfsleven de klacht die Pe per tegen het onderzoek in diende op meerdere punten ge grond. Het college deed gisteren uit spraak in het beroep dat Peper instelde tegen de uitspraak van de Raad van Tucht voor Registeraccountants. Die vond vorig jaar dat KPMG weliswaar op een aantal pun ten fout had gehandeld, maar ook dat er geen twijfel was over de feitelijke bevindingen in het rapport van KPMG ten behoeve van het onderzoek van de gemeentelijke raads commissie tot onderzoek van de rekening (COR). KPMG concludeerde in het omstreden onderzoek dat niet duidelijk was of Peper een aantal gedeclareerde kosten privé of zakelijk had gedaan. De affaire kostte Peper zijn baan als minister van Binnen landse Zaken. Het college beoordeelt nu dat Peper (1) en zijn advocaat Mentink direct na de uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. foto Robert Vos/ANP de accountants de verzamelde feiten beter hadden moeten verifiëren. En in tegenstelling tot de tuchtraad, vindt het col lege dat KPMG dat had moe ten aantonen, en niet dat Pe per had moeten bewijzen dat de uitgaven functioneel wa- Het college vindt verder dat de KPMG-accountants ernstig tekort zijn geschoten in de ver woording en presentatie van hun bevindingen. Het verslag ademde hierdoor de sfeer van een lange lijst van verdacht makingen. Het college legt de drie accountants alsnog een berisping op. Peper reageerde verheugd op de uitspraak. „Fantastisch. Het geheel is nu onderuit gehaald. U ziet voor u een heel gelukkig man." KPMG reageerde met onbe grip op de uitspraak. Welke consequenties de uitspraak heeft voor toekomstige onder zoeken moet KPMG nog bekij ken. Schadeclaim Tegen de uitspraak van het college is geen beroep meer mogelijk. De uitspraak biedt 'een gezonde basis', aldus Pe per, voor een schadeclaim die in de miljoenen gaat lopen, te gen KPMG en de gemeente. Daarop wil de gemeente nog niet vooruit lopen, aldus een woordvoerder. Het huidige ge meentebestuur wijst erop dat Peper meerdere malen is uit genodigd om een toelichting te geven op een bedrag van 64.000 gulden dat werd aange duid als privé-uitgaven. Het bestuur hoopt dat Peper nu alsnog wil komen praten. COR-voorzitter M. van Rave- steijn noemt de uitspraak 'ontzettend vervelend voor KPMG'. Maar het KPMG-rap- port moet los worden gezien van het COR-rapport dat vol gens haar 'zorgvuldig genuan ceerd was.' ANP Imams in Den Haag, Rotterdam, Tilburg en Amsterdam dra gen haatdragende boodschappen uit naar de vijanden van de islam, zo blijkt uit opnames van NOVA. „Reken af met Bush en de zijnen. Reken af met Sharon en zijn soldaten", zo luidt één van de teksten. Aan het eind van zijn drie daagse reis naar Srbreni- ca noemde Kok het be zoek zwaar. „Het ging over emoties en die gingen vaak diep dankzij de in tieme gesprekken met na bestaanden." De premier legde gisteren een krans bij het monument voor de duizenden moslimman nen die daar in 1995 werden ver moord De Delta wateren moeten weer zouter wordenDat stelden di verse deelnemers gisteren tijdens een debat over de toekomst van de Deltawateren. Het Zoommeer en het Krammer-Vol kerak werden genoemd als voorbeelden van zoete wateren die in de zomermaanden door blauwalgen veranderen in een onaangename soep. Niet iedereen in Zuid-Ko- rea doet mee aan de Hid- dink-mania. Oud-bonds- coach en ex-topvoetballer Cha Bum-Kun geniet maar half van het succes. Hij ziet de triomf van de nationale ploeg - winnen op een WK -deels als zijn succes. Maar hij krijgt die erkenning niet. Vandaag speelt Zuid-Ko- rea tegen Portu- gal. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13, 15 en 17; sport: 19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27. AMSTERDAM - Op de inter netsite van Koninklijke Horeca Nederland staat een zwarte lijst met namen en signalementen van mensen die horeca-gelegen- heden zouden hebben opge licht. Een woordvoerder van KHN zegt dat alleen leden toegang hebben tot de informatie. Maar het overzicht is voor elke inter- net-bezoeker in te zien. Hotel ketens en kleine horecabedrij ven beschrijven personen onomwonden. Het voeren van een zwarte lijst is niet verboden, zegt een woordvoerder van het College Bescherming Persoonsgege vens. „Maar de mensen die er op staan moeten daarover worden geïnformeerd." GPD Advertentie van onze redactie buitenland ROME - Scherpe kritiek van on afhankelijke hulporganisaties zette gisteren in Rome de toon bij de afsluiting van de wereld voedseltop van de VN. Een woordvoerster van deze organisaties verweet de inter nationale gemeenschap 'een po litiek te volgen die leidt tot toe name van de honger in de wereld'. Ze wijzen daarom de slotverklaring van de voedsel top af. De strategie van de economi sche liberalisering van de zijde van de rijke landen en de We reldbank heeft volgens de orga nisaties tot gevolg dat agrari sche producten worden gedumpt in de Derde Wereld. Daardoor lijden de boeren daar enorme schade. „Het gevolg is een verdere polarisering tussen arm en rijk", aldus de woord voerster. Het in 1996 afgespro ken actieplan om de honger stapsgewijs uit te bannen, heeft volgens de organisaties niets opgeleverd wegens gebrek aan politieke wil en geld. De VN-voedsel- en landbouw organisatie FAO is een stuk po sitiever. Secretaris-generaal Jacques Diouf liet weten dat 'elk land zich nu heeft verplicht concrete stappen te zetten'. Ook hebben alle deelnemende lan den nogmaals de doelstelling onderschreven om in 2015 het aantal van 800 miljoen mensen dat door honger wordt getroffen te halveren, aldus Diouf. Maar hij moest toegeven dat er tot nu toe weinig is gedaan om dat te verwezenlijken. De top wees het verzoek van de FAO voor extra geld om de doelstelling te berei ken af. In Rome ging het ook over gen technologie in de landbouw. De VS zijn hier voorstander van en willen dat de FAO de toepassing ervan onderzoekt. De hulporga nisaties noemen dit plan 'onver- antwoordelijkDPA/AFP (Advertentie) arm naam:q noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat- nr lk 9eef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- P° codestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats;nen zes maanden) telefoon: O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- Q maand met nummer: M l M I II automatische incasso 19,25). handtekening: V Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- C fer 'aar vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖÖÖ2" ^naTw2,,d,;umme'123 4380 VB Vlissingen di wo do ït za (postzegel niet nodig) I TERSCHELLING - De voorbereidingen voor het Oerolfestival op Terschei ling zijn in volle gang. Het Styx Theatre onder leiding van Serge Noyelle hing gisteren vijfhonderd overhemden aan de lijn op het strand. Het theaterproject heet 'One day 49'. Het jaarlijkse theaterfestival op de Wadden begint volgende week woensdag en duurt tot en met zaterdag. foto Jan Heuff/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1