Alessandro del Piero verlost Italië Bastürk blijft in schaduw Sükür Ecuador gaat heel gelukkig naar huis Excuses van Veron aan Argentijnse volk Huiswerk Brazilië voor de defensie Squadra Azzurra voorkomt tegen Mexico ternauwernood blamage vier arbiters ai naar tweede ronde Zangeres van Pools volkslied zondebok Milutinovic mikt op zeven WK's Run op condooms in Brazilië Ernstige blessure Cuevas Fifa klaagt: te veel stadions Anton Geesink gast bij finale Hargreaves niet tegen Denemarken Ronaldo: drie of vier? vrijdag 14 juni 2002 OITA-De Fifa heeft voor vier duels uit de tweede ronde alvast arbiters aangewezen. Jan Wegereef werd daarbij niet ge noemd. Het zijn de Guatemalteek Carlos Alberto Batres (fluit Duitsland-Paraguay), de Duitser Markus Merk (Denemar- ken-Engeland), de Paraguayaan Ubaldo Aquino (Zweden- Senegal) en Anders Frisk (Spanje-Ierland). DPA Hnnr Mark Caldenhoven DEN HAAG - Miraculeus en met een diepe buiging naar Ecu ador heeft Italië zich geplaatst voor de achtste finales. In de dans der verlossing ging Ales sandro del Piero voorop. Met een cruciale gelijkmaker tegen Mexico (1-1) voorkwam de prins van Turijn een derde WK-sensatie in drie dagen en een pijnlijke aftocht van de drievoudig wereldkampi oen. Met het fortuin van een kampi oen vervolgt drievoudig wereld kampioen Italië zijn tocht in het Verre Oosten. Het zei daarbij duizendmaal dank aan één van zijn meest gefrustreerde raspaardjes, Alessandro del Piero, voor wie in het keurkorps van Giovanni Trapattoni voor- WARSCHAU - Niet de voetballers of de trainer, maar zangeres Edyta Gorniak is verantwoorde lijk voor de uitschakeling van Polen op het WK voet bal. Een Poolse advocaat heeft tegen de zangeres een rechtszaak aangespannen wegens 'morele schade'. Gorniak mocht op het WK voor de wedstrijd tegen Zuid-Korea het Poolse volkslied zingen, maar interpreteerde dat te vrij naar de zin van veel Po len. Polen verloor de eerste twee groepsduels, met 2-0 van Zuid-Korea en 4-0 van Portugal. DPA alsnog geen plaats is. In het duel van gisteren maakte hij als in valler voor architect Francesco Totti de kostbare gelijkmaker. Voor Kroatië, dat verrassend verloor van Ecuador, was er toen geen redden meer aan. Met gevoel voor dramatiek huilde Del Piero tranen van geluk na zijn achttiende doelpunt in 51 interlands. „Fantastisch. Dit had Italië nodig, dit had ik no dig." Het zijn pijnlijke dagen voor een van de 'grootste namen' uit het internationale voetbal. Ales sandro del Piero, het wonder- HDRlAlAPAN kind van Juventus, zit in de na tionale ploeg met een sikke neurig gezicht in een overvolle wachtkamer. Met Vieri, Filippo Inzaghi, Delvecchio, Montella én Del Piero is het spitsuur in de aanval van Italië. Veelzeggend meldde Del Piero zich pas ver nadat een andere spits, Montel la, zijn opwachting had ge maakt. Zelf heeft Del Piero ook schuld aan de situatie. Nadat hij er bij Trapattoni op had aangedron gen niet in aanmerking te willen komen voor de positie van Totti, de man achter de spitsen, keerde het concept van de Azzurri zich tegen Del Piero. „Totti is terecht eerste keus. Als zijn vervanger zou ik vooral op de bank zitten", zei Del Piero vóór het WK. „Ik ga voor een stek naast Vie ri." Oude Dame Het is vooralsnog een stek op de bank. En dat vreet, zeker na zijn beste seizoen in vier jaar bij Ju ventus. De kleine grote man sukkelde sinds november 1998 Alessandro del Piero kopt de gelijkmaker namens Italië binnen. foto Dusan Vranic/AP met een knieblessure, maar op de 27-jarige Del Piero stond het voorbije seizoen naast de Franse spits Trezeguet geen maat. Met 21 treffers leidde hij de 'Oude Dame' naar de scudet- to. De hoop op een glansrol kreeg evenwel een flinke knauw. In het 3-4-1-2-systeem van Trapattoni is 'Pippo' Inzaghi het maatje van Vieri. Niet Del Piero, die tegen Ecuador en Kroatië dan ook een beetje 'doodging' in de dug-out. Op meer dan zeventien troosteloze minuten tegen Ecuador kon Del Piero zich niet beroepen. Tot Trapattoni gisteren de alarmbel luidde. De stand bij Ecuador - Kroatië maakte zelfs van het doorgaans trotse Italië een zeer nerveus stel. Mexico had met ragfijne combinaties en verrukkelijk positiespel, met WK-revelatie Torfado in een absolute hoofdrol, het steriele Italië stuk gespeeld. Dat leidde nog voor rust tot een magistraal doelpunt, een achterwaartse kopbal van Jared Borgetti na een fluwelen Mexicaanse aan val over veel schijven. Italië zat mum-vast. Vieri en Inzaghi, van wie opnieuw een treffer op dis cutabele gronden werd geannu leerd, zaten vast of kregen geen munitie van vormgever Totti. De spelmaker van AS Roma hapte naar adem tegen Torrado en stelde wederom teleur. Grimmig Een stief kwartiertje voor tijd rende Del Piero het biljartlaken van stadion Big Eye in Oita op. De i-ug gekromd, de blik grim mig. Klaar voor weer een van zijn 'finest moments'. Die kwam, vijf minuten voor tijd, met een geplaatste kopbal. Italië leeft nog. En Del Piero ook. Mede dankzij zijn doelpunt bleef een WK-record voor mi nimaal vier jaar in de boeken staan. Het is nog nooit voorge komen dat vier oud-wereld kampioenen in de voorron de sneuvelden. Het scheelde weinig of Italië was toegevoegd aan het rijtje Frankrijk, Uru guay en Argentinië. GPD/ ANP SEOUL - Bora Milutinovic, de scheidende bondscoach van China, denkt nog niet aan stoppen. De 57-jarige Serviër kan niet zonder voetbal leven. „Als ik me terugtrek, ga ik dood", liet hij gisteren na de derde WK-nederlaag van debutant Chi na tegen Turkije (0-3) weten. Milutinovic beleefde in Azië zijn vijfde WK als coach. Op de vraag of hij van plan was voor de zesde keer als coach deel te nemen aan het WK, antwoordde Milutinovic gevat: „Nee, ik denk aan zeven keer." DPA DEN HAAG - Het succes van Brazilië heeft in het land geleid tot een stormloop op condooms. De winstpartijen van de God delijke Kanaries zijn in het thuisland traditioneel aanleiding tot seksuele uitspattingen. Met name de vraag naar blauwe en gele condooms is groot. Ook de speciale rubbex-s met het em bleem van de Braziliaanse bond erop, zijn erg in trek. GPD DEN HAAG - Hij was woensdag met twee treffers nog de held van Paraguay, maar nu di-eigt voor hem het einde van het toernooi. Nelson Cuevas heeft aan zijn fonkelende optreden tegen Slovenië een zware enkelblessure overgehouden. Er wordt zelfs gevreesd voor een breuk. Het wegvallen van de kleine aanvaller is een groot gemis voor Pai-aguay dat morgen in de tweede ronde op Duitsland stuit. „Hij heeft gouden be nen", meent doelman José Luis Chilavert. GPD SEOUL - De wereldvoetbalbond Fifa vindt dat Japan en Zuid-Koi-ea voor het WK voetbal te veel stadions hebben ge bouwd. Daardoor is een logistieke nachtmerrie ontstaanDat liet de scheidende secretaris-genei'aal Michel Zen-Ruffinen gisteren in Seoul weten. „Het aantal stadions is simpelweg veel te groot. Tien in Japan en tien in Zuid-Korea. Dat is twee keer zoveel dan normaal. Het is gekkenwerk." RTR/ANP UTRECHT - Als een van de weinige Nederlanders zal Anton Geesink 30 juni de WK-finale in Yokohama bijwonen. Het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Comité reist af op speciale uitnodiging van de Japanse sportautori- teiten. Geesink vertrekt 19 juni en maakt ook een kwart- en een halve finale mee. ANP HIGASHIURA - De Engelse middenvelder Owen Hargreaves mist morgen het duel met Denemarken in de tweede ronde van het WK voetbal. De speler van Bayern Miinchen raakte voi-ige week in de wedstrijd tegen Argentinië (1-0) geblesseerd aan het scheenbeen en is niet op tijd fit. RTR door Henri van der Steen YOKOHAMA - De grote Kroa- ten van vier jaar terug liggen er uit. De kleine Ecuadorianen ook, maar die gaan feestend naar huis. Met een beetje meer lef hadden ze voor een sensatie kunnen zorgen. Daar waren ze zich alleen zelf kennelijk niet van bewust. Ecuador won gisteren met 1-0 van Kroatië, maar in de tweede helft had er een reuzeveri-assing' in kunnen zitten. Het bleek ach teraf theorie maar als het bal letje iets anders had gerold, wa ren de Italianen uitgeschakeld door Ecuador! Maar de Zuid- Amerikanen waren allang blij met de voorsprong. Dat bleek uit de commentaren na afloop. Edison Mendez, de matchwinnaar: „Het was ge weldig, ik ben heel gelukkig met het resultaat." De bondscoach, Herman Daiio Gomez, was nog het meest uit gesproken. „Ik moet alle spelers complimenteren. Ik ben altijd achter mijn jongens blijven staan. Vandaag hebben ze iets heel interessants geproduceerd. We gaan nu waardig naar huis." Hij wist al hoe cle thuiskomst zou zijn. „Dit elftal heeft ge schiedenis geschreven, met een goal tegen Mexico en nu deze ovei'winning. We gaan heel, heel gelukkig naar huis. Het land zal ons fêteren." De zege van Ecuador was dik verdiend, al was het maar van wege de geweldige schoonheid van het enige doelpunt. Delgado lever-de de voorzet, die Mendez, op Uwe Seeler-achtige wijze, half achterover in de kruising bij de tweede paal kopte. Kroatië maakte er niks van, hoewel Boksic voor rust twee keer gevaarlijk was, met een schotje met links uit de draai te gen de buitenkant van de paal en met een lobje, door Poroso nog net voor de lijn weggekopt. GPD van onze sportredactie DENHAAG - Juan Sebastian Veron heeft zijn excuses aange boden aan het Argentijnse volk. De middenvelder en zijn ploeg genoten werden woensdag on verwacht vroeg uitgeschakeld bij het WK-toernooi na een ge lijkspel tegen Zweden. Het laatste fluitsignaal van die wedstrijd noemde Veron 'het ergste moment uit zijn loop baan'. De Argentijnen hoopten de wereldbeker te winnen voor hun land, dat in een diepe eco nomische crisis verkeert. Veron zei na afloop 'totaal kapot' te zijn van de vroege uitschake- ling. „We wilden de wereldbe ker winnen als cadeau voor het Argentijnse volk. Dat is nu on mogelijk", ti-eurde Veron. Na de uitschakeling maakte spits Gabriel Batistuta al be kend dat hij een punt zet achter zijn interlandcarrière. Hij is niet de enige die afscheid neemt van het wereldtoneel. Ook Claudio Caniggia, die er in 1990 al bij was, José Chamot (AC Mi lan) en record-intexmational ^**0 Simeone (106 inteiiands) zullen het volgende wereldkam pioenschap in 2006 inDuitsland niet meer laaien. Met name Simeone stond stil bij het naderende einde van zijn in- terlandcarrière. De middenvel der zei dat zijn loopbaan voor altijd getekend zal zijn door het feit dat hij de wereldbeker nooit heeft gewonnen. „Ik heb drie keer meegedaan en drie keer ge faald. Dat doet pijn, heel erg zelfs", aldus Simeone. Het vertrek van Argentinië uit Japan leidde tot gemengde re acties bij de andere landen. Uit de boezem van het Engelse kamp klonk onverholen tevre denheid over de uitschakeling van de Zuid-Amerikanen. „Als we de bus naar het vliegveld zien, zullen we zeker even zwaaien", zei Teddy Shering- ham. Er was echter ook sympathie voor de Argentijnse ploeg, met name van de Zweedse doelman Hedman. „Argentinië speelde zó goed datje er bang van wordt. We hadden geen andere keuze dan verdedigen. Het is de beste ploeg waartegen ik ooit heb ge speeld", aldus de Scandinavi sche keeper. GPD De Turkse spelers, zonder Yildiray Bastürk, bedanken het publiek na het behalen van de volgende ronde. door Jaap van Essen SEOUL - De hele selectie van Turkije vierde gisteren uitbun dig de kwalificatie voor de laat ste zestien op het WK, bereikt tijdens de eerste deelname sinds 48 jaar. Meteen na afloop van het duel met China (3-0-zege voor de Turken) was het groot feest. Maar Yildiray Bastürk bleef aan de zijlijn staan. De kleine spelverdeler mokte, over weer een vooi*tijdige wis sel. De derde al dit toernooi. Bondscoach Senol Gunes haalt de man van Leverkusen telkens naar de kant, zonder daar een reden voor te geven. Hakan Sükür wordt zelden gewisseld, hoe slecht hij ook speelt. Enkele weken geleden liet Sükür zelf weten dat hij na het WK stopt als international. De spits had beter voor het toernooi begon al zijn loopbaan als speler van het Turkse team kunnen beëindi gen, want er is waarschijnlijk geen slechtere aanvaller actief op het WK dan de Turkse aan voerder Ooit stond Sükür bekend als 'de stier van de Bospoi-us'. Die bij naam verdiende hij als hard- wei'kende en imponerende stormram die ook nog een aardi ge techniek had. Jaar in jaar uit scoorde Sükür enorme aantal len doelpunten in de competitie. De tragiek van Sükür is echter dat hij zijn gloriejaren had in de tijd dat hij nog in Turkije speel de, in een competitie die destijds nog niet al te veel voorstelde. Pas de laatste j aren doen Turkse clubs ook serieus mee in Euro pa. Eenmaal in zijn echte goede pe riode probeerde Sükür het in een grote competitie. In 1995 te kende hij bij Torino. Na nauwe lijks drie maanden vluchtte hij terug naar Turkije. Zijn relatie liep op de klippen en hij kreeg heimwee, vandaar. Na weer vijf jaar Galatasaray deed Sükür een tweede poging in de Serie A. Twee jaar bij Inter (waarvan het eerste aardig ging, en het tweede helemaal niet), en nu zit hij bij Parma, waar hij dan eens wel speelt en dan weer niet. Van de voormalige stier is in middels weinig meer over. Door de harde trainingen en het straf fe voedingsregime in de Serie A plus het feit dat hij ver verwij derd is van moeders goed gevul de pappot, is hij ernstig afgeval len. Hakan Sükür anno 2002 is een mager mannetje, dat geen vechtlust meer toont. De kansen die hij per ongeluk toch nog krijgt eindigen vooral naast het doel, soms als slap rollei*tje in de handen van de doelman. En toch wordt Sükür zelden ge wisseld. Bondscoach Gunes heeft met IlhanManzis (26 jaar, Besiktas) een spits die wel in vorm is, die hard werkt en voor oorlog zorgt, maar houdt hem op de bank. Soms mag hij even invallen, zoals tegen Costa Rica. Sükür is nu eenmaal een heilige in Turkije, die zet je niet op de bank, die bepaalt zelf wanneer hij stopt. Vreugdedans Met spelverdeler Bastürk ligt dat heel anders. Hoe goed hij ook is, hij komt pas net kijken. Hij is 23, en bovendien afkom stig uit Duitsland. Dat maakt van de immigrantenzoon een buitenbeentje. In ieder geval ie mand die bij het nationale elftal nog lang niet de status heeft die hij op grond van zijn voetbal kwaliteiten verdient. Bastürk is met voorsprong de beste voet foto DamirSagolj/RTR bailer van Turkije, maar wordt doodleuk behandeld als het eer ste beste jeugdspelertje. En dat steekt Bastürk overdui delijk. Hij is tenslotte de ster van Leverkusen. Hij was vol on begrip en ook woedend over zijn derde wissel. Na afloop bleef hij aan de zijlijn staan, terwijl zijn medespelers een lange geza menlijke vreugdedans maak ten. En terwijl de festiviteiten nog in volle gang waren, liep hij al de catacomben in. Helemaal alleen. Even later negeerde hij ook de opdracht van Gunes aan zijn spelers om na de wedstrijd niet met de pers te praten. Maar hij wilde niets zeggen over de vooi-tdurende wissels. Overdui delijk was wel dat hij kookte. Turkije staat in de achtste finale en is trots. Maar de verwachtin gen hoeven vooiiopig niet al te hoog gespannen te zijn. Met een spits die nooit scoort en zelden gewisseld wordt, schop je het nu eenmaal niet ver. Dat de Turken als tweede in hun groep verder gaan is trouwens wel een fraaie vorm van gerech tigheid. In hun eerste wedstrijd van het toernooi, tegen Brazilië, werden de mannen van Gunes immers schandalig benadeeld door de dubieuze arbiter Kim. Alleen daarom hebben ze het recht om nog even wat langer van het WK te genieten. GPD door Alexander van Eenennaam DEN HAAG - Met het in ere herstelde koningskoppel Ri- valdo/Ronaldo zit het bij Brazilië voorin wel goed. Elf maal scoorden de Brazilia nen in de eerste drie groeps duels van het WK, net zo vaak als de Duitsers. Maar in de afweer schuilt de zwakke plek. Costa Rica profiteerde slechts tweemaal (2-5), waardoor de ploeg op doel saldo werd uitgeschakeld door Turkije. Zo gaat Brazilië als groeps winnaar met de maximale score uit drie duels door naar de achtste finales. De vreug de over het aanvalsspe.1 en het resultaat overheerste vanzelfsprekend bij de spe- lers. 'Er was ook aanleiding toe. Ronaldo liet gisteren weer regelmatig zien dat hij na jarenlang blessureleed op de weg terug is naar zijn ge bruikelijke, hoge niveau. De samenwerking met Rival- do verloopt steeds beter, maar ook anderen dragen bij aan het offensief. Zo onder scheidde vei'dediger Junior zich tegen Costa Rica door een assist (op Rivaldo) en een doelpunt. Voorin is bij Brazi lië alles onder controle. Dat weet bondscoach Luiz Felipe Scolari ook. Hij keer de na afloop van de derde winstpartij in groep C daar- De fans omarmen de wereld beker al; bondscoach Scolari niet, „Ik heb mijn spelers op het hart gedrukt bescheiden te blijven." om snel terug naar de reali teit; hoe versterk ik de defen sie? „We kennen onze kracht, maar het is ook belangrijk aan onze zwakheden te wer ken." Scolari hoeft in dat op zicht niet te wanhopen naar aanleiding van de twee Cos- taricaanse tegengoals, want twee van zijn vaste verdedi gers bleven gisteren aan de kant. Roque Junior had eerder een gele kaart gekregen en werd daarom uit tactische overwe ging niet ingezet. Zijn gele kaart is hij dankzij de Fifa- reglementen kwijt als hij aan de achtste finale begint. Ro berto Carlos, linksback, klaagde over pijn in een kuit. Hij kreeg i-ust.,,De komende dagen zal ik mijn spelers een video laten zien met het eer ste en het laatste kwartier van de wedstrijd"zei Scolari na de 5-2. „In die periodes maakten we fouten. Daarop moeten we ons concentre ren." De misstapjes waren niet in cidenteel, zo benadrukte Scolari. Volgens de Bi-azili- aan hebben zijn spelers in alledrie de groepsduels af spraken genegeerd die op de trainingen waren gemaakt. Als Scolari de verdediging naar zijn zixx krijgt, staat Brazilië er goed voor. Na de vroege aftocht van Frankrijk en Argentinië blijven er niet veel favorieten meer over. „Ik weet dat anderen ons nu als favoriet zien, maar ik heb mijn spelers op het hart ge drukt bescheiden te blijven. We hebben voorlopig nog niets gewonnen en we moe ten de beste teams nog tegen komen." ANP SUWON - De Fifa beslist vandaag of Ronaldo dit WK drie- of viermaal heeft ge scoord. De Braziliaanse aanvaller maakte gisteren een 'half' doelpunt tegen Costa Rica. De bal ging via de voet van verdediger Marin het doel in. Aanvankelijk kreeg Marin dat openingsdoelpunt toege- schreven, vandaag bepaalt de Fifa aan de hand van tv- beelden of dat zo blijft. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19