Krakers moeten van AKF-terrein Reuma kan iedereen op elke leeftijd 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n Fusie RIO's naar verwachting in januari een feit Dansen zoals de sterren op MTV Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Bewoonster dwingt kunstenaars via gemeente tot vertrek Wat is reuma? Wat doet het Nationaal Reumafonds? NIERSTICHTING Nuttig en nodig vrijdag 14 juni 2002 door Rolf Bosboom GOES - Het ziet ernaar uit dat het samengaan van de Regiona le Indicatieorganen (RIO's) in de provincie op 1 januari 2003 een feit kan zijn. De komende maanden komt in alle Zeeuwse gemeenten een voorstel op tafel om de fusie definitief te be krachtigen. RIO's bepalen of mensen in aan merking komen voor bijvoor beeld thuiszorg of opname in verpleeg- of verzorgingshuis. Veel indicatieorganen hebben de afgelopen jaren te maken ge had met aanloopproblemen. Om die afdoende op te lossen, heeft de rijksoverheid extra geld in het vooruitzicht gesteld. Daarvoor komen echter alleen organisaties met een aanzien lijk werkgebied, de zogeheten robuuste RIO's, in aanmerking. Zeeland kent nu vier indicatie organen, voor Walcheren, Oos- terscheldereg'io, Zeeuws- Vlaanderen en Tholen. Om aan spraak te maken op rijkssteun, is een fusie onvermijdelijk. Aanvankelijk was er forse weerstand vanuit Zeeuws- Vlaanderen, maar uiteindelijk kwamen de gemeenten er tot de conclusie dat samengaan on vermijdelijk is om te overleven. Uitstel De afgelopen tij d is gewerkt aan het uitwerken van de fusieplan nen, waarvoor het adviesbureau Twynstra Gudde is ingescha keld. De bevindingen worden binnenkort aan de gemeentera den voorgelegd. Die zouden ei genlijk vóór 1 juli al een besluit moeten nemen over de RIO-fu- sie, maar gezien de korte tijds spanne heeft de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten bij het mi nisterie uitstel gevraagd tot 1 oktober. Het voorstel gaat uit van de op richting van een nieuwe stich ting, voluit Stichting Regionaal Indicatie Orgaan Zeeland gehe ten. De werknaam wordt RIO Zeeland. Op de werkvloer ver andert de situatie niet ingrij pend, omdat de vier huidige organisaties doorgaan als werk eenheden van de nieuwe stich ting. Elke werkeenheid krijgt een locatiemanager, die samen met een algemeen directeur het managementteam vormen. De directeur is verantwoording schuldig aan het bestuur. Dat gaat, naast een onafhankelijk voorzitter, vijf leden tellen. De gemeenten, de organisaties van zorgvragers, de zorgaanbieders, de zorgverzekeraars en de huis- artsenorganisaties hebben alle maal een vertegenwoordiger in het bestuur. Gedurende de eer ste vier jaar bezetten de ge meenten drie bestuurszetels in plaats van één, zodat inbreng vanuit verschillende regio's is gegarandeerd. Centraal bureau Er komt ook een centraal bu reau, waarin de ondersteunende diensten voor alle werkeenhe den worden ondergebracht. Het gaat dan om zaken zoals perso neel organisatie, systeembe heer, financiën, kwaliteitregi stratie en pr. De locatie van het centraal bureau moet nog wor den bepaald. De fusie leidt op zich niet tot ho gere uitgaven. Wel is er extra personeel, bijna vier arbeids plaatsen, nodig om het centraal bureau in te vullen. Die kosten die daarmee gepaard gaan wor den volledig gedekt door de ex tra inkomsten die vanuit de rijksoverheid zijn te verwach ten. Diefstal uit tuinhuisje KOUDEKERKE - Uit een tuin huisje bij een woning aan het Dorpsplein in Koudekerke zijn j in de nacht van woensdag op donderdag fietsen, een skelter i en gereedschap gestolen. De diefstal werd gistermorgen rond half elf ontdekt. Het huisje was I opengebroken. door Rosalie Buizer GOES - De twee illegale bewo ners en zes kunstenaars die op het voormalig AKF-terrein op de Houtkade in Goes zitten moeten voor vanavond twaalf uur het terrein verlaten. Dat heeft de eigenaar, projectont wikkelaar van Garderen Dek ker, hen opgedragen. Onlangs heeft S. Hartman, die tegenover het terrein woont, een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente Goes. Zij maakt be zwaar tegen de illegale bewo ning van kunstenaar Gerard Verleerke en de andere krakers. Volgens haar hebben zij op on juiste wijze het terrein in ge bruik genomen. „De heer Ver- kerke heeft zich het gebied zomaar toegeëigend. Hij claimt nu dat het van hem is en zegt dat hij de supervisie erover heeft", aldus Hartman. Verkerke spreekt dat tegen. „Ik neem juist de verantwoordelijk heid over het gebied. Het is no dig dat hier iemand is om het in de gaten te houden. Voordat wij hier kwamen lag er een heleboel rotzooi, en dat hebben we alle maal opgeruimd. Nu wil ik ge woon in de gaten houden wie er allemaal op het terrein komt, zodat zij er niet weer een zooi van maken." Dat is nu net wat Hartman tegen het hoofd stoot. „Hij doet alsof het gebied van hem is, terwijl hij het gewoon heeft gekraakt. Nu is het zelfs zo dat mensen daar niet meer komen omdat zij den ken dat het privéterrein is, ter wijl het nog steeds een openbaar gebied is." Dwang Onder druk van de gemeente heeft Van Garderen Dekker nu de illegale bewoners op dracht gegeven om het terrein te verlaten. Naar aanleiding van het bezwaarschrift van Hart man heeft de gemeente Goes vo rige maand een brief geschreven aan de projectontwikkelaar, waarin wordt gevraagd de kra kers weg te sturen. In het be stemmingsplan van het perceel staat dat het bedoeld is als ha venindustriegebied. De eige naar van het terrein is verplicht om zich daar aan te houden. Dit betekent dat er geen mensen mogen wonen of leven. Als de ei genaar van het terrein zich hier niet aan houdt, kunnen er be stuursrechtelijke dwangmaat regelen worden getroffen. „Mevrouw Hartman moet goed van deze situatie op de hoogte zijn geweest, want naar mijn mening is de hele procedure nu door haar aangezwengeld", vol gens Verkerke. Maar aan de an dere kant begrijpt hij haar wel. „In het begin dat ik hier was ben ik vrij hard geweest, en voor sommigen komt dat niet goed over. Ik wilde gewoon niet dat er mensen kwamen die weer rot zooi kwamen maken. Daarom denk ik dat het ook een persoon lijke kwestie is voor mevrouw." Verkerke en de zes andere kun stenaars beraden zich op verde re stappen en hebben inmiddels een advocaat in de arm geno men. Uiterlijk maandag willen zij een schriftelijke reactie ge ven aan Van Garderen Dek ker. Verkerke hoopt dat er een oplossing komt, maar begrijpt dat de ontwikkelaar gedwon gen is dit te doen. Het is niet de bedoeling van Ver kerke om te provoceren. „Ik ben hier absoluut niet om te schop pen, ik hoop dat mevrouw Hart man ons het voordeel van de twijfel geeft en dat we een ge sprek kunnen aangaan." Hart man denkt er niet over. „Dat ter rein is niet van hem, dus waar moeten we het nog over hebben? Het is de manier waarop Verker ke met mij is omgegaan, anders had ik er nooit een probleem van gemaakt. Die andere kraker zit er al meer dan een jaar en daar hebben we nog nooit last van ge had. Als Verkerke net zo zou zijn, had ik nooit een bezwaar ingediend." Als cle krakers morgen niet weg zijn, legt cle gemeente de pro jectontwikkelaar een dwang som op. Verkerke: „Als ik die zou moe ten betalen, ben ik failliet en zal ik ook wat moeten gaan kraken. Dan is de gemeente toch nog verder van huis?" Tijdens een laatste repetitie worden de streetdance-pasjes nog eens doorgenomen. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Een paar peuters huppen tegen de draad in, maar dat mag de pret niet drukken. Het stampen op de vloer en 'hoog vliegen' dat daarna komt, gaat perfect. Alle honderdvijfentwintig leerlingen van de Vlissingse Sessadance dansstudio zijn klaar voor de streetdance-voorstelling die van avond gehouden wordt in het Arsenaalthe ater in Vlissingen. Vanessa Hoornick legde vijf jaar geleden de grondslag voor haar huidige streetdance- studio. Sessadance neemt vanavond bezit van het Arsenaaltheater voor een reeks op tredens. Allereerst is er een showoptreden van Always2gether van Hoornick en haar assistente Katinka Koning. Daarna treedt de jongste groep voor het voetlicht. De 55 Mini-kids, tussen twee en zes jaar, swingen op de muziek van K3 en Kabouter Plop. Ver der laten de Street Funky's (tussen 7 en 11 jaar, en tussen 12 en 16 jaar) en volwassenen (20 tot 48 jaar) en verschillende demonstra- tiegroepen een afwisselend programma zien. De zestien dansen die getoond worden, zijn door Vanessa Hoornick zelf geschreven. „Streetdance is snel, hip en één en al dyna miek. We dansen op R&B, hiphop en andere trendy muziek." De Koudekerkse geeft na een aantal verhui zingen sinds anderhalf jaar les in Wijkcen trum Het Bolwerk in Papegaaienburg. Hoornick: „Met kleintjes is het een kwestie van tellen en klappen om ze de danspasj es te leren. De oudere kinderen leren te dansen zoals zij dat de sterren in clips van MTV en TMF zien doen. Voor streetdance is geen speciale kleding vereist. Iedereen kan aan trekken wat hem of haar lekker zit", vertelt Hoornick. Eind vorig jaar behaalde zij in Eindhoven het diploma streetdance-instructeur. „Het dansen zit mij in het bloed. Het is mijn le ven." De vijfhonderd kaarten voor de Sessa- dance-voorstelling in het Ai'senaaltheater zijn uitverkocht. In oktober volgt vrijwel zeker een tweede optreden. Als reuma in je leven komt, is dat vaak voor altijd. Veelal zal het leven dramatisch veranderen. Je wordt sterk afhankelijk van medische zorg, van paramedische zorg en ook intensief medicijngebruik wordt dagelijkse routine. Sporten kan niet meer, een hobby blijkt onmogelijk, het is vaak de vraag of je op je werk kan blijven functioneren. In sociale contacten doet dat echt zeer. Een soort "onzichtbare pijn" die voor veel patiënten net zo zwaar telt als de fysieke pijn. Gedurende dit jaar, onder andere via de nationale collecte, vraagt het Na tionaal Reumafonds hiervoor extra aandacht. Wat is reuma? Reuma is niet één ziekte. Het is de verzamelnaam voor zo'n tweehonderd verschillende ziektes die alle met gewrich ten en spieren, en dus met be wegen, hebben te maken en die niet door ongeval of bles sure worden veroorzaakt. Men sen met reuma hebben proble men met bewegen en kunnen daardoor veel dingen niet meer. Vaak hebben ze ook pijn en verlies van energie. Onge veer een op de tien Nederlan ders lijdt aan een vorm van reuma. Daaruit blijkt dat reu ma nog steeds volksziekte nummer één blijft met 1,6 miljoen Nederlanders die aan reuma lijden. Een op de vijf huisartsenconsulten heeft te maken met gewrichts- of spier- klachten. Het meest voorkomend is ar trose oftewel gewrichtsslijta- ge, vooral aan knieën en heu pen (ca. 650.000 mensen). Chronische gewrichtsontste kingen zijn kenmerkend voor ontstekingsreuma, zoals bij reumatoïde artritis en de ziek te van Bechterew (ca. 400.000 mensen). Ook aandoeningen van de weke delen, zoals spie ren, pezen en bindweefsel, komen veel voor (ca. 500.000 mensen). Wij geven veel steun aan het wetenschappelijk onderzoek Ruim 70% van het weten schappelijk onderzoek in Ne derland wordt gefinancierd door het Nationaal Reuma fonds, wat alleen mogelijk is door uw giften, want de over heid geeft ons geen subsidie. Helaas is het nog steeds niet mogelijk om reuma echt te genezen. Toch is de afgelopen decennia veel verbeterd. Zo komen tegenwoordig steeds minder reumapatiënten in een rolstoel terecht, dankzij bete re medicatie en nieuwe be handelingen op het gebied van fysiotherapie, ergothera pie en orthopedie. Ook zijn er medicijnen ontwikkeld die pa tiënten mobiel houden. Die pijn en beschadiging aan ge wrichten voorkomen. Er wor den hoge verwachtingen ge koesterd van de nieuwste golf medicijnen, de zogenaamde biologicals, antistoffen werk zaam tegen eiwitten die ge wrichtsontsteking veroorza ken. Ook in de reumachirurgie is grote vooruitgang geboekt. Toch blijft reuma nog altijd volksziekte nummer 1. Wij zijn er voor de reumapatiënten Naast het mogelijk maken van wetenschappelijk onderzoek richt het Nationaal Reuma fonds zich vooral op het hel pen van de reumapatiënten. Dat houdt o.a. in: 'voorlichting aan patiënten en hun omgeving 'financiële steun aan reuma patiënten die door hun ziek te in moeilijkheden komen 'het organiseren van aange paste vakantiereizen het bevorderen van lotgeno tencontact 'financiëlesteun aan de meer dan honderd reumapatiën tenverenigingen Meer informatie vindt u o.a. op www.reumafonds.nl. Steun de reumabestrij ding! Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14