PZC Nieuwe procedure Britannia Kiezen voor een hart van Vlissingen 11 Geslaagd? Goese recherche rolt bende van vijf inbrekers op 'liepen- j Bronzen beelden herinneren aan VOC Vlissingse dealer hoort jaar cel eisen Raad van State buigt zich over bezwaren omwonenden Middelburgse scholiere wordt achtste bij chemie wedstrijd Auto's gestolen in Vlissingen 't is jouw feestje! Springtij geeft Unicef geld voor kinderen Soedan 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Leuk WALCHEREN vrijdag 14 juni 2002 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Aan de her bouw van hotel Britannia aan de Boulevard Evertsen in Vlis- singen kan niet eerder dan eind van dit jaar worden begonnen. Die verwachting en stille hoop NIJMEGEN - Elisabeth Meu- lenbroek is op de achtste plaats geëindigd van de Nationale Chemie Olympiade. De vwo-5- scholiere van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalen- nia heeft een echte topprestatie geleverd, volgens Olympiade voorzitter E. de Kleijn. Een week lang hebben de twintig beste kandidaten van Neder land scheikundelessen gevolgd aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Een theorietoets op dinsdag en een pracücumtoets op woens dag hebben uitgewezen welke vier scholieren de beste van Ne derland zijn in scheikunde. „Het niveau ligt op halverwege het eerste jaar van de universi taire studie scheikunde", zegt organisatievoorzitter De Kleijn, „Het zijn dus echte top pers." Hij hoopt de Zeeuwse Meulenbroek volgend jaar weer te zien. „Dan zit ze in de zesde en mag ze weer meedoen. Ik heb hele hoge verwachtingen van haar", aldus De Kleijn. De beste chemie-leerling van Nederland, Hendrik Moons uit Gouda, gaat met nummer twee, drie en vier Nederland verte genwoordigen op de Internatio nale Chemie Olympiade. Die wordt van 5 tot en met 14 juli ge houden in Groningen. Dan strij den de beste vier van verschil lende landen, in totaal zestig kandidaten, tegen elkaar. VLISSINGEN - Twee bedrijfs auto's zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Vlis singen gestolen. Bij Opelgarage Schouwenaar werd een ruit vernield. Aanvan kelijk werd er niets vermist, maar later bleek een blauwe Opel Astra met kenteken 85- VL-JK weg te zijn. Bij autorijschool Freddy Wolf is een gele Volkswagen Beetle ge stolen met kenteken 27-DX- DH. De waarde van beide auto's is onbekend. spreekt F. Ufkes van projectont wikkelaar Loostad uit. Alles is wel afhankelijk van de uitkomst van de beroepszaak bij de Raad van State die 25 juni dient. Om wonenden van het hotel hebben bezwaar gemaakt tegen het ge repareerde bestemmingsplan dat Gedeputeerde Staten van Zeeland eind vorig jaar hebben goedgekeurd. Als het bestemmingsplan naar het oordeel van de Raad van State deugdelijk is, zal het ver vallen complex nog niet direct gesloopt en herbouwd worden. De projectontwikkelaar moet bij de gemeente Vlissingen een bouwaanvraag voor een bouw vergunning indienen. Die aan vraag moet getoetst worden aan het nieuwe, goedgekeurde be stemmingsplan. Tegen die ver gunning kan bezwaar worden aangetekend. Ufkes: „Toch heb ik er het volste vertrouwen in dat nog dit jaar te zien is dat er wordt gewerkt aan en in het ge bouw. Tel daar dan twee jaar bij op, dan kan het rond 2005 open." GS eisten vorig jaar van de gemeente enkele aanvullen de onderzoeken voordat ze het bestemmingsplan goed zouden keuren. Onderzoek De reparatie hield een extra on derzoek naar windhinder op de omgeving in en er moest meer inzicht worden gegeven in de fi nanciële, economische haal baarheid van de nieuwe onder neming. Ook moest meer ver antwoording worden afgelegd voor de manier waarop het com plex aan stedenbouwkundige voorwaarden voldoet. Het ver nieuwde bestemmingsplan werd eind vorig jaar door GS goedgekeurd. Tot ergernis van enkele bezwaarmakers, die de noodzaak van volumineuze bouw in hun omgeving niet in zien. Zij ageerden ertegen en willen verder dat hun bezwaren met respect worden behandeld. Het uitbreidingsplan van het hotel behelst conferentieruim ten, suites en hotelkamers. Op dit moment is het vervallen ge bouw circa 25 meter hoog, de nieuwbouw is bepaald rond 52 meter hoogte. Dat zijn circa zes tien verdiepingen. Het is een glasrijk ontwerp dat trapsge wijs de hoogte ingaat. Zeven jaar geleden maakte de toenmalige eigenaar F. Buijs van Britannia bekend dat hij het hotel ingrijpend wilde verande ren. Bijna drie ja ar geleden wer den de laatste spullen van het hotel publiekelijk verkocht en werd een begin gemaakt met de interne sloop. Door procedures schuift de verdere afbraak en wederopbouw op; voor onbe paalde tijd. Het gebied vanaf het Keizersbolwerk tot aan het Arsenaalgebied wordt onder de loep genomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Waar is het uitgaanscentrum?" Die vraag krijgt Francis Brunings, van café/restaurant Pare Central, nogal eens van toeristen. Dan moet hij bekennen dat het Bel- lamypark het middelpunt van het Vlissings uitgaanscentrum is en dat ze zich daar bevinden. „Dat is weieens een bitter. Dit Bellamypark zou voor Vlissin gen meer kunnen betekenen Advertentie Mooi, dan kun je dat diploma direct weer inleveren. wanneer het duidelijk herken baar is als plek waar het alle maal te doen is." De gemeente Vlissingen buigt zich de komende tijd over een opknapbeurt van het hart van de binnenstad. Voor het eind van dit jaar wil de gemeente een stadsvisie presenteren, waarin geschetst is hoe de opwaarde ring bereikt wordt. Moet het Bellamypark een stedelijker plein worden, of kiest Vlissin gen voor een combinatie van groen en steen? Hoe groot is de kans van slagen om aan de Nieuwendijk meer terrassen te krijgen, waardoor die uitgaans- straat bruisender wordt? Heeft vervolgens het Arsenaalgebied een ingrijpende aanpak nodig om uitdagender voor de toeris ten te worden? Twee bewoners van. het Bella mypark geven een voorzet. „Deel het Bellamypark in twee- en. Maak van het parkje een echt groen perkje, naar Parijs' voorbeeld", zegt Willem Hout man. In Parijs doemen overal kleine perkjes op. „Mensen kun nen daar rustig zitten, een boek lezen, terwijl hun kinderen zor geloos spelen. Zorgeloos vooral voor hun ouders, want de kinde ren kunnen de straat niet op. De parkjes zijn afgesloten met spe ciale hekken." „Sta geen hond toe in het perkje", vindt Janny Scholte. „Je moet vrij en schoon kunnen gaan en staan in het perkje en op het gras kunnen liggen." Markt Het andere gedeelte van het Bel lamypark moet vrij van obsta kels zijn.,Daar kan dan de vrij dagmarkt ideaal terugkomen", merkt Houtman op. „De auto's mogen hier tussen mei en okto ber niet parkeren. In de winter wel, want dan heeft niemand er last van. Haal hier die paar trieste bomen weg, verplaats die naar het parkje. Aan de stedelij ke kant kunnen kleinschalige evenementen worden gehou den." Bart Stinenbosch van het Arse naal, slaat een brug tussen het Keizersbolwerk en het Arse naalplein. „De hardware hoort op het Bellamypark en de Nieu wendijk thuis en de software in het Arsenaalgebied." Met ande re woorden: „Laten we op het Arsenaalplein een mooie klas sieke draaimolen plaatsen naast een poffertjeskraam en geef ons de kinder kermis te rug." De tegels voor zijn deur storen hem. „Ik heb niets tegen tegels, maar wel tegen kapotte tegels. Ze worden kapot gereden door vrachtwagens die hier af en toe moeten lossen." Het voorstel is: „Strooi zand op de grond en stamp het hard aan, net zoals de Groenplaats in Antwerpen. Daar heeft het zand een gelige, warme uitstraling. Plant verder meer bomen dan die schamele foto Lex de Meester vier leilinden die nu langs de ka de van de jachthaven staan en zomaar ineens ophouden. Wie heeft dat bedacht?" Bjarne Bleijenberg, horecaon dernemer van café/restaurant Bleij op het Bellamypark ziet net als zijn collega van Pare Central een groot evenementen terrein voor zijn deur wel zitten. „De ruimte voor onze terrassen is te klein. Het idee om aan de overkant van het park twee rij banen te leggen en ons hier iets meer adem te geven, spreekt me aan." Geef het Bellamypark toch 'iets knus' door verplaats bare bloembakken neer te zet ten. „Veel bakken, niet hier en daar een paar." Zijn collega Brunings voegt er aan toe dat hij het niet zo nodig vindt om alle horeca aan één zijde van het Bellamypark te concenteren. „Een kapper of galerie in dit rij tje misstaat niet. Maak wel een forse wandelpromenade, waar iedereen royaal kan lopen." Wil je ook 2,- ontvangen? Koop dan snel twee zakken Duyvis noten. Knip de streepjescodes uit, vul onderstaande bon in en stuur dit samen met een kopie van je diploma (van 2002) in een gesloten envelop naar: Duyvis Fuifcoördinator, Antwoordnr. 10017, 6200 XP Maastricht. Inzenden kan tot en met 24 juli 2002. Je ontvangt binnen 3 weken 2,- op je bank- of girorekening (één inzending per persoon) -------- Naam; Adres: Postcode Plaats: Rekeningnummer: Duyvis, als er een fuif is! door Ab van derSluis MIDDELBURG - Twee bronzen beelden op de hoek Loskade/ Maisbaai in Middelburg, tegen over de trap van de Fittingha ven, moeten de herinnering aan de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) levend hou den. Beeldend kunstenaar An- ne-Marie van Sprang ontwierp twee tonende handen met spe cerijen, het andere beeld is een luisterend hoofd met schelp en koesterende hand. De VOC werd vierhonderd jaar geleden opgericht om het al leenrecht van de Portugezen op de specerijenhandel met het Midden-Oosten te verbreken. Met voor die tijd enorme, maar tegenwoordige piepkleine sche pen haalde de compagnie peper, nootmuskaat, foelie, kruidna gel en kaneel naar Nederland. In Middelburg was een van de han delskamers van de VOC geves tigd. Vanuit de Zeeuwse hoofd stad vertrokken schepen naar de Oost. De gemeente Middelburg vatte het plan op om samen met de Werkgroep VOC 2002 een beeld te plaatsen bij de jachthaven in de Maisbaai. Het beeld moet symbool staan voor de bijzon dere betekenis die de compagnie had voor de stad. Anne-Marie van Sprang wil het plateau gebruiken, waarop nu de houten VOC-balken en de ge- denksteen staan. De door haar ontworpen beelden hebben ruimte nodig, omdat kijkers de twee kunstwerken goed moeten kunnen zien. Mensen moeten ertussen kun nen lopen. Alleen dan, vindt de beeldend kunstenaar, worden kijkers gestimuleerd na te den ken over de plek en de geschie denis van de VOC. Verlichting vanuit de grond moet ervoor zorgen dat de beelden 's avonds te zien zijn. Het ene beeld bestaat uit twee open handen, met daarin spece rijen, van ieder een kruid. Ge richt naar westelijke richting, een paar meter verderop, komt een beeld van een hoofd met hoofddeksel, aandachtig luiste rend, vergroeid met reuzeschelp vastgehouden door een hand. Volgens Ingrid Haan van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg heeft Anne-Marie van Sprang de voorkeur gekre gen, omdat haar ontwerp vanuit verschillende culturen is ge dacht. „Dat is wat ons voor ogen stond." De beelden worden eind dit j aar of begin volgend j aar ge plaatst. door Naomi Voet GOES - De recherche Goes heeft de afgelopen tijd vijf personen aangehouden, die worden ver dacht van zeker veertig woning inbraken in Zeeland en daar buiten. Vier verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de of ficier van justitie in Middelburg en in bewaring gesteld. Eén van de inbrekers is door de vreemde lingendienst uitgezet. Het woninginbrakenteam van de Goese recherche kwam de groep op het spoor naar aanlei ding van diverse inbraken die in april in Kloetinge werden ge pleegd. De daders maakten gaatjes in kozijnen om de woningen bin nen te komen. De inbrekers wa ren voornamelijk op zoek naar autosleutels om de bijbehoren de auto's mee te nemen. Het onderzoek leidde naar een groep personen die in Rotter dam verbleef. Na aanhouding bleek dat geen van de verdachten een vaste woon- of verblijfplaats heeft. Alle vijf verdachten zijn van buitenlandse afkomst. De eerste verdachte werd op 2 mei aangehouden toen hij in een personenauto reed die in Bra bant was gestolen. Ook had hij goederen in bezit die afkomstig waren van een woninginbraak in Vlissingen. Een dag later werd de tweede verdachte aangehouden op de A58. Hij reed op dat moment in een auto die even daarvoor in Goes was gestolen. Vervolgens bleek dat er die nacht in drie woningen was ingebroken, waarbij drie auto's waren gesto len. Verdachten Op Goeree-Overflakkee ter hoogte van Middelharnis wer den een maand later twee ver dachten aangehouden terwijl ze in een gestolen auto reden. Deze was afkomstig van een woning inbraak in Nieuwerkerk aan de IJssel. Inde auto werden diverse inbrekerswerktuigen gevon den. Beide verdachten waren vermoedelijk op weg naar een inbraak. Een dag later, woensdag 5 juni, liep de vijfde verdachte tegen de lamp. Op het verblijfsadres van de inbreker in Rotterdam wer den goederen gevonden die af komstig waren van woningin braken. Verder werd er een vuurwapen gevonden. De recherche heeft in totaal zes auto's in beslag genomen die van inbraken afkomstig wa- VLISSINGEN - Leerlingen van de basisschool voor speciaal on derwijs Het Springtij in Vlissin gen hebben woensdag 225 euro aan Unicef geschonken. De kinderen hebben het geld verdiend met het verkopen van zelfgemaakte spullen op de kerstmarkt van de school in de cember 2001. Het bedrag is nu pas aangeboden aan Unicef, omdat er steeds geen tijd voor was. Op feestelijke wijze hebben de kinderen een versierde cheque aan de hulporganisatie aange boden. Volgens Kees Ringelberg van Het Springtij was de ceremonie nodig uit educatief oogpunt. „De kinderen moeten leren dat het leuk is om geld te verdienen, maar dat het ook leuk is om er een deel van weg te kunnen ge ven." Unicef gaat het geld gebruiken voor de kinderen in Zuid-Soe- dan. Die hebben gebrek aan drinkwater en aan scholen. WÊtÊÊ HH door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert eiste giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 47-jarige inwo ner van Vlissingen een jaar cel voor dealen in harddrugs en be trokkenheid bij een cocaïne transport. In de eis werd ook nog heling van goederen meegeno- De Vlissinger is al dertig jaar verslaafd aan harddrugs en is daardoor een vaste klant van justitie. Volgens de officier heeft de man begin dit jaar twee maanden gedeald om in zijn ei gen verslaving te kunnen voor zien. Zelf zei de Vlissinger dat hij weieens een grammetje coke met kennissen deelde, maar van dealen is volgens hem geen sprake geweest. Ook ontkende hij voorbereidingen te hebben getroffen voor het slikken van bolletjes cocaïne op Cura?ao. Bij een huiszoeking begin maart werd een vliegticket Amster dam-Curasao aangetroffen. „Dit heeft totaal niets te maken met de drugssmokkel. Ik wilde op vakantie gaan, maar miste het vliegtuig." De officier van justitie had uit opgenomen tele foongesprekken kunnen opma ken dat er contacten met een tussenpersoon waren gelegd voor het drugsreisje. Volgens de reclassering is de Vlissingse junk onvoldoende gemotiveerd om af te kicken. De officier hield rekening met het forse strafblad, dat hij door zijn drugsverslaving had opge bouwd. Als het aan de officier ligt wordt de auto, waarin de ge stolen spullen zijn gevonden, verbeurd verklaard. Daarnaast wacht verdachte een ontne mingsvordering: het geld dat met het dealen is verdiend moet hij afstaan. Raadsman A. Neels ontkrachtte de beschuldigingen tegen zijn cliënt. Zo zou het reis je naar de Nederlandse Antillen met geld van zijn vader zijn be taald. Over het dealen zei Neels dat zijn cliënt de harddrugs no dig had voor eigen gebruik. Hij vroeg de Vlissinger uit zijn voorlopige hechtenis te schor sen, maar dat verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak op 26 juni. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De beelden zouden op het plateau moeten komen waarop nu de houten VOC-balken en de gedenksteen staan. fotomontage Peter Cox Binnen GroenLinks is hevige onrust uitgebroken. Niet dat de partij verscheurd wordt door politieke meningsver schillen. Alle groene neuzen wijzen nog steeds naar links. De beroering is ontstaan na ontvangst van de laatste edi tie van Zeeuwse Berichten, het ledenblad van de provin ciale afdeling. Daarin wor den de GroenLinksers en hun sympathisanten van harte uitgenodigd voor de jaarlijk se ledenvergadering. Die zal op zaterdag 29 juni plaats vinden in café het Pubje te Terhole, Zeeuws-Vlaande ren. De jaarvergadering is ditmaal gebombardeerd tot LeukeLedenDag. Sommige partijgenoten vermoeden dat het een leuke dag zal worden en verheugen zich nu al. An dere leden vragen zich echter vertwijfeld af of zij wel leuk genoeg zijn om te worden toegelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11