Leerbedrijf Zeeland is kansrijk Murre Techniek draait op machines Storm dreigt in financiële oase Brazilië 21 Bankafschriften na de vakantie een studie waard Start opleiding metalektro staat of valt bij animo bedrijven Bedrijf moet investeren bij verlies Nieuw viaduct geeft inwoners Badhoevedorp rust het bedrijf profijt PZC donderdag 13 juni 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Een regionaal leerbedrijf voor de metaal en elektrotechniek komt alleen van de grond als voldoende be drijven meedoen. Het geld voor de op- en inrichting voor sep tember is er. Ook zijn er genoeg leerlingen. Maar melden zich de komende weken te weinig on dernemingen om leerlingen in dienst te nemen, dan verdwijnt een belangrijk deel van het technisch onderwijs uit Zee land. Die waarschuwing geeft de Stichting Metaal en Elektro Op leidingen Zeeland (Smeoz), ini tiatiefnemer van het project Re gionaal Leerbedrijf. Ze wil het geven van opleidingen op het gebied van metaal en techniek bevorderen. De Smeoz stelt dat de Zeeuwse branche haar eigen toekomst in de hand heeft. „Zodra leerlin gen naar buiten de provincie moeten reizen voor een oplei ding is de kans groot dat ze niet meer terugkomen", zegt voor zitter P. Hazelager, tevens be stuurder metalektro van FNV- Bondgenoten. „Zijn de bedrijfs- scholen helemaal verdwenen, komen ze nooit meer terug. Dat zou rampzalig zijn voor de me taal- en elektrotechnische be drijven in Zeeland." Bedrijfsscholen waren decennia lang een gerenomeerd leveran cier van vaklieden aan de me taal- en elektroindustrie in Noord- en Midden-Zeeland. Behalve de 'on the job-opleidin gen' (leerling in het diepe gooien en in de praktijk laten leren), kent de opleiding via bedrijfs scholen een lange historie in Zeeland. KSG De Bedrij f sschool van de KSG is de enige die nog bestaat. Deze leidt niet alleen op voor de KSG, al is er wel sprake van een in spanningsverplichting om leer lingen aan een baan te helpen bij de scheepswerf. Is daar geen TILBURG - Bedrijven die (fis caal) verlies maken, kunnen het best flink investeren. Dat staat haaks op de strategie die vaak wordt gevoerd, waarbij bedrij ven als bezuiniging veelal in vesteringen afblazen. „Veel ondernemingen leggen niet de link tussen belasting planning en investeringsmo ment", zegt J. Wielhouwer. Hij promoveert morgenop onder zoek naar de beste fiscale af schrijvingsstrategieën en de ef fecten op investeringen. Volgens de econometrist is de netto contante waarde (op brengst van een investerings project) hoger als er wordt geïn vesteerd tijdens een periode dat de onderneming voor de belas ting verliezen heeft of heeft ge had. „Daarom is het verstandig om bij fiscale verliezen sneller te investeren. De belastingbeta lingen nemen dan af en schuiven naar de toekomst. Daar komt bij dat een euro door inflatie in de toekomst minder waard is dan nu." plaats, dan wordt gezocht bij andere bedrijven. Tal van be drijven zoals Pechiney, het voormalige Hoechst-concern en Vitrite hebben de bedrijfsscho len inmiddels gesloten. Om te voorkomen dat in de toe komst te weinig vakbekwame werknemers beschikbaar zijn, is het nodig om een Regionaal Leerbedrijf op te richten. Dat vindt niet alleen het Smeoz, ook de branche is het erover eens. Niet onbelangrijk: in Zeeland werken circa 6000 mensen in de metaalindustrie en metaaltech- nische bedrijven. „Per jaar zijn 60 tot 70 mensen nodig als vervanging voor men sen die om welke reden dan ook stoppen met werken"aldus Ha zelager. „Bijkomende reden is dat bedrijven aangeven dat in stromende leerlingen niet altijd voldoen aan de eisen die aan vaklieden worden gesteld. Het Regionaal Leerbedrijf zorgt er voor dat onderwijs en bedrijfs- leven beter op elkaar aanslui ten." Ook wil het leerbedrijf con tractonderwijs verzorgen voor her-, om- en bijscholing. „Op die manier kunnen de mogelijk heden optimaal worden benut", zegt Hazelager. Draagvlak AMSTERDAM - Langs de A4 ter hoogte van Hoofddorp wordt gewerkt aan een enorm viaduct. Dat wordt de verbinding tussen een nieuwe snelweg langs de Zwanenburgbaan (rechts) in de richting van Schiphol en de al bestaande A4In de toekomst moet dit knooppunt Badhoe vedorp ontlasten. foto Marcel Antonisse/ANP Opbrengst Veel bedrijven kijken bij inves teringsprojecten alleen naar de directe opbrengst. Ze kijken niet naar de fiscale effecten voor de gehele onderneming. „Het gaat tegen de intuïtie in. Zo kan een onderneming belasting voordeel halen uit verlies. Een fiscaal verlies wordt vaak ge zien als een reden om investe ringen terug te schroeven. Fis caal verlies is echter een extra motivatie om juist wel te inves teren en de investeringen dus uit te breiden." Als voorbeeld noemt Wielhou wer telecombedrijf KPN. Het bedrijf heeft recentelijk aange geven minder te investeren. „Het punt is dat als je verlies maakt je geen belasting hoeft te betalen. Die betalingen schui ven naar de toekomst. Het kan verstandig zijn om flink te in vesteren als je verlies maakt en dan daarmee te stoppen als er winst wordt gemaakt. Volgens Wielhouwer is dat gun stig voor het bedrijfsresultaat en het helpt in tijden van reces sie. „Bij KPN speelt mee dat ze investeringen in twee fases doen. Eerst kocht de onderne ming frequenties voor UMTS en later komt daar een netwerk bij Met de tweede investeringsron de moet het bedrijf niet al te lang wachten want de verliezen zijn fiscaal slechts een beperkte tijd te compenseren." ANP door Desirée Schouten KRABBENDIJKE - Murre Techniek in Krabbendijke bouwt machines voor de voed- selverwerkende industrie. Het bedrijf is voortgekomen uit Murre Techniek Goes, dat door eigenaar J. Murre werd opge richt als reparatie- en onder houdsbedrijf voor de voedsel- verwerkende industrie. Om meer profijt te hebben van de gespecialiseerde snijmachi nes, werd Murre Snij techniek als dienstverlenend bedrijf op gezet. Via een voormalige stagi aire heeft Murre ook een teken afdeling in Roemenië. „Het idee achter Murre Tech niek is het werk te doen met wei nig mensen en zoveel mogelijk te automatiseren. Dat kan, maar het kost veel geld aan ma chines. Ik bedacht om ze niet al leen voor onszelf te gebruiken maar ook iets voor collega's te doen. Een aantal heeft geen computergestuurde machines en er zijn nog kleinere bedrij ven, die een eigen snijmachine helemaal niet rendabel krijgen. Die bedrijven besteden bij ons het snijden van plaatwerk uit," aldus Murre. Aanvankelijk bouwde Murre Techniek voornamelijk machi nes voor frietfabrieken. Later breidde dat uit met diepvries groenten, fruitverwerking en schelpdierindustrie. Vooral die laatste is een belangrijke klant geworden. Bij Murre Snijtech- niek wordt het plaatmateriaal gesneden voor die machines. De geproduceerde machines varië ren van werkplateaus, trans portbanden en sorteermachines tot kokers en apparatuur voor houdbaarheidsbehandelingen als steriliseren. Oplossing De machines worden voor een groot deel bij Murre zelf ont wikkeld. Murre: „Onze klanten komen met een probleem en vragen of wij daar een oplossing voor kunnen bedenken. Soms komen ze al met een mogelijke oplossing en de vraag of wij die kunnen automatiseren." Bedrijven kopen ook wel pro ductielijnen in het buitenland en besteden de service daaraan volgens Murre vaak uit bij een plaatselijk bedrijf, omdat het laten komen van een monteur van de fabriek dan veel te duur is. Murre Snijtechniek speciali seert zich in roestvaststaai, maar snijdt ook metalen als ko per, messing en aluminium. Sinds anderhalf jaar beschikt De productiehal van Murre Techniek in Krabbendijke. het bedrijf over waterstraal- snijtechniek. Daarmee kan Murre ook kunststof, glas en marmer snijden. Murre: „Dat biedt natuurlijk meer mogelijkheden, die we ze ker willen gaan uitbuiten. Als je iets probeert te doen voor der den, moet je iets bijzonders bie den, vind ik. We zijn begonnen met een snijmachine voor pla ten van grote afmetingen tot zes bij twee meter. Met de water- straalsnijtechniek kunnen we weer iets speciaals bieden." Behalve bedrijven maken ook particulieren gebruik van de diensten van Murre Snijtech niek. Soms zitten daar opval lende klanten tussen. „Onlangs kregen we de vraag een stalen bevestigingsbeugel voor een stoma te maken, die iemand in Zwolle voor zichzelf had be dacht. Via zijn arts, die het een ingenieus ontwerp vond, kwam de vraag of hij er meer kon leve ren. Hij vroeg ons er een serie van te produceren", vertelt Murre. Regelmatig werken er stagiaires bij Murre, een erkend leerbe drijf voor metaalbewerking. Twee jaar geleden was dat een Roemeen. Murre: „Stefan Szé- Naam Murre Techniek. BV en Murre Snijtechniek BV Plaats: Krabbendijke Opgericht 1987 Aantal werknemers tien Omzet twee miljoen euro kely was op de gok naar Neder land gekomen om te leren. Hij is drie maanden gebleven. Het ging heel goed en toen hij weer naar huis ging, vroeg ik wat hij daar ging doen. Weer op het land werken bij zijn vader, dacht hij want dit soort werk is daar niet. Zonde toch?" Vorig jaar ging Jaap Murre daarom eens in Roemenië kijken of daar iets aan te veranderen was. Samen met Stefan heeft hij in Alba een tekenbureau opge richt. „We houden contact via e-mail en fax. We maken hier ontwerpen voor de machines, hij maakt dan de gedetailleerde werktekeningen voor de men sen die de onderdelen snijden en de machines bouwen. Nu werkt hij nog uitsluitend voor ons, het heet ook Murre Tehnic in het Roemeens, maar hij kan ook op drachten van derden doen, zo dra er in dat land klandizie voor hem is." Murre begon in 1987 direct van school met een eigen bedrijf vanuit het huis van zijn ouders in Goes, vandaar de naam Mur re Techniek Goes. „Ik had in va kanties technisch werk gedaan op de frietfabriek waar mijn va der bedrijfsleider was", vertelt hij. „Ik zag brood in onderhoud en reparatie, er was altijd on derhoudspersoneel te weinig. Vanuit het onderhoud groeide ik naar het uitvoeren van kleine en grotere wijzigingen. Na twee foto Willem Mieras jaar kreeg ik de opdracht een ui- endroogfabriek uit 's Graven polder te verhuizen naar Tas- manië. Die hebben we helemaal afgebroken, in 32 zeecontainers verscheept en daar weer opge bouwd. Het was de aanleiding om me verder te gaan ontplooi en in de machinebouw. Nu bou wen we complete productielij nen." Mondeling De meeste klanten, ook uit het buitenland, krijgt Murre via mondelinge reclame. Murre: „Pas geleden hebben we voor oester- en mosselbedrijf Prins Dingemanse een sorteermachi- ne gemaakt. Belt er een tijdje la ter iemand uit Denemarken dat hij precies dezelfde machine wil hebben." Het huidige bedrijf bestaat uit drie onderdelen: machinebouw, reparatie en onderhoud en als derde snijtechniek. De toevoe ging Goes aan de naam heeft Murre na vestiging in Krabben dijke in 1994 laten vallen. „We hebben ook een paar jaar in een loods in Driewegen gezeten. Toen was die toevoeging al on zinnig en hier in Krabbendijke slaat het nergens meer op." Een eerste poging begin jaren negentig voor de opzet van een regionaal leerbedrijf mislukte door gebrek aan draagvlak. Door ontwikkelingen in de branche, door het verdwijnen van bedrijfsscholen en de op komst van leerbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen (in 1984) en Noord-Brabant realiseerde de Smeoz zich dat er toch iets moest gebeuren. Daarom zocht de stichting in 2000 opnieuw draagvlak en financiële onder bouwing voor het project. Wiersma Projecten en Advies concludeert een jaar later dat het draagvlak er nu wel is. Het bureau tekent erbij aan dat er minimaal 40 leerlingen moeten zijn. „Die zijn er", zegt Hazela ger. „De bedrijf sschool van de KSG stopt en die leerlingen gaan over naar het regionaal leerbedrijf. Noodzaak is dat we bedrijven vinden die bereid zijn een leerling aan te nemen." Geld Financieel is er geen obstakel voor de oprichting van het leer bedrijf. Geld komt onder meer van brancheorganisaties FME/ CWM en Metaalunie, oplei dingsfondsen A+O (grootme taal) en Oom (kleinmetaal), vakbonden FNV, CNV en de Unie, de Koninklijke Schelde Groep en Pechiney, Technocen trum Zeeland, provincie Zee land en de gemeenten Goes, Borsele en Vlissingen. Als zich voldoende bedrijven melden voor de opname van leerlingen, dan begint de oplei ding in september voorlopig in een gebouw van de KSG. Op ter mijn is het de bedoeling dat het Regionaal Leerbedrijf eigen huisvesting krijgt. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - „Of het wordt Jo sé Serra. Of chaos." De succes volle Hongaarse mega-inves- teerder George Soros - bekend om zijn profetische uitlatingen - koestert geen twijfel wat er volgt als de volgende Brazili aanse president niet de man is, die de voorkeur heeft van de fi nanciële markten. De verkiezingen van oktober zijn nog ver weg, maar nu al worden de (institutionele) be leggers onrustig over wat de toekomst kan gaan brengen. Het tijdperk Fernando Henri que Cardoso loopt ten einde. In de acht j aar onder hem was Bra zilië - zeker voor Latijns-Ame rikaanse begrippen - een oase van financiële rust en de vrees dat zijn solide economische be leid niet gecontinueerd wordt, zorgt alom voor rusteloosheid. Dat komt mede, omdat de vier grootste kanshebbers om hem op te volgen allen van linkse sig natuur zijn. Vooral van Luiz Inacio Lula da Silva - kortweg Lula geheten - krijgen investeerders en beleg gers - ook de kleinere - het Spaans benauwd. Lula dankt dit aan de wijze waarop hij bij drie voorafgaande mislukte po gingen om president te worden de financiële markten tegen zich in het harnas heeft weten te jagen met dreigende taal tegen het boosaardige kapitaal en roe keloze speculanten. Lula - die al tijden een straatlengte voor ligt in de enquêtes - heeft er kenne lijk van geleerd, want hij pre senteert zich deze keer heel wat milder. Maar het wolf-in- schaapskleren-etiket blijft hem opgeplakt zitten. Het schrikbeeld van Lula die een betalingsstop van staats schuld afkondigt, vertaalt zich de laatste weken in een fors da lende beurs, een sterke stijging van de dollar en een snelle groei van het aanbod Braziliaanse schuldpapieren in zowel bin nen- als buitenland. Eerder had Moody's - het Amerikaanse bu reau dat investeringsrisico's meet - Brazilië gedegradeerd. Beleggers wordt voorzichtig heid aangeraden. Het een en an der heeft tot gevolg dat de lan- denrisicofactor - die de Ameri kaanse bank J.R Morgan han teert - voor Brazilië nu tot 1200 reikt. In maart was dat nog 700. Daarmee is Brazilië weer terug in de top vijf van risicolanden. Hoge rentestand Maar met Lula-syndroom ver klaart slechts een aspect van de nervositeit. De staatsschuld dreigt Brazilië langzaam maar zeker boven het hoofd te groeien en het kapitaal anticipeert hier op door afstand te doen van Braziliaanse schuldentitels. Met name de binnenlandse schuld beklemt. Die is onder Cardoso snel opgelopen door de hoge rentestand en bedraagt nu ruim 50 procent van het Bruto Nationaal Product. De kosten voor herfinanciering slokken jaarlijks ruim 22 mil jard euro op en kort na het aan treden van de opvolger van Car doso verstrijkt een flink deel van de binnenlandse schulden titels. De markt lijkt alleen be reid nieuwe staatsobligaties te accepteren tegen nog hogere rentetarieven dan nu. Argentinisering Daarmee groeit de kans op een 'Argentinisering' van Brazilië, want het buurland sloeg eind vorig jaar financieel over de kop toen beleggers niet meer over hun hart wilden strijken en de wassende risico's doorberekend wilden zien in extra rente. Pre sident Cardoso en zijn economi sche ploeg doen hun uiterste best hun geldschieters te over tuigen dat het land geen tweede Argentinië is. Maar dat kost steeds meer moeite. GPD door Brenda van Dam DEN HAAG - Jaarlijks vieren we met z'n allen maar liefst 11,5 miljoen vakanties in het buiten land. Frankrijk is al jaren veruit favoriet, gevolgd door Spanje en Duitsland. Door de invoering van de euro, zullen de vakantie voorbereidingen dit jaar een stuk eenvoudiger zijn. En geld opnemen in het buitenland is- waarschijnlijk straks een stuk goedkoper. Tenminste, als je in de eurozone blijft. Geld opnemen met je bankpas uit een geldautomaat in een van de landen binnen de eurozone kost geld: zo'n 1,80 euro tot 2,25 euro per keer. Dat verschilt per bank. Dit zal per 1 juli waar schijnlijk veranderen. Volgens een besluit van de EU mag geld opnemen uit een automaat in een ander euroland namelijk niet duurder zijn dan geld opne men in eigen land. Aangezien geld opnemen in ons land gratis is, zou geld opnemen in de ande re eurolanden voor ons ook gra tis moeten zijn. De banken, die vrezen verlies te lijden op het betalingsverkeer, zijn daar echter niet zo over te spreken. Het is nog onduidelijk wat de banken zullen gaan doen: gratis pinnen in het bui tenland, toch een klein tarief heffen, of kosten voor het pin nen in Nederland invoeren. De Consumentenbond geeft aan de banken goed in de gaten te hou den en zal actie ondernemen als de banken bijvoorbeeld tarie ven zouden heffen voor geld op nemen in Nederland. Nu de eurocheques en de girobe taalkaarten niet meer bestaan, blijft er nog maar een beperkt aantal middelen over om in het buitenland geld mee op te ne men of mee te betalen. Contant geld blijft onmisbaar. Maar het is bij verlies of diefstal meestal niet gedekt via de reisverzeke ring. Geld wisselen in Neder land voor vakantiebestemmin gen buiten het eurogebied is duurder dan geld opnemen uit de geldautomaat ter plaatse. Wie ver weg gaat en minder gangbare valuta nodig heeft, doet er verstandig aan deze tij dig te bestellen. Voor een aantal bestemmingen in bijvoorbeeld Oost-Europa en in Marokko is het vaak wél vei'standig om een noodvoorraadje euro's of dol lars mee te nemen. Daar zijn geldautomaten of banken die travellers cheques wisselen im mers niet altijd in de buurt. In steeds meer landen kunnen we geld opnemen met de betaal- pas. Als het 'maestro' vignet op de automaat zichtbaar is, weet je dat je daar terecht kunt. Bui ten de eurozone worden er voor elke opname kosten in rekening gebracht. In een aantal winkels, restaurants, hotels en benzine stations is het bovendien moge lijk om direct met de betaalpas te betalen. Voor betalingen met de betaalpas moet - ook in de eu rozone - betaald worden. De kosten variëren van 11 tot 15 eu rocent per keer. Creditcards zijn vrijwel overal ter wereld gemakkelijk voor grotere en onverwachte uitga ven. De creditcard kan ook ge bruikt worden voor geldopna mes bij balies van banken of de geldautomaat. Maar dat is rela tief duur: ten minste 4,50 euro per opname. Een creditcard kan tot slot ook van pas komen als er borg betaald moet worden bij het huren van een auto of het re serveren van bijvoorbeeld thea terkaartjes. Travellers cheques Travellers cheques zijn het meest geaccepteerde betaal middel ter wereld. Ze zijn bo vendien 100 procent gedekt tegen verlies en diefstal en wor den dan meestal binnen 24 uur vervangen. Travellers cheques zijn in verschillende valuta ver krijgbaar en kunnen verzilverd worden voor contant geld bij vrijwel alle banken, wisselkan toren en veel postkantoren. Met cheques in de valuta van het land kan vaak direct afgerekend worden. Ze zijn in verhouding duur, omdat niet alleen bij de aankoop maar ook bij het ver zilveren kosten in rekening ge bracht worden. Bel bij verlies of diefstal van een bankpas de Bankpassenmeldcen- trale. Voor bankpashouders is het gratis nummer: 0800 0313; vanuit het buitenland: +31 (0) 30 283 53 72. Giropashouders kunnen bellen met 31 (0)58 21260 00. Wanneer een creditcard is verloren of gestolen, moet men met de cardorganisatie bellen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45