Pijnlijke ontmoetingen voor Kok PZC Wetsvoorstel voor invasie Nederland door VS heeft nog lange weg te gaan Aureool rondom pinpas verdwijnt Demissionair minister-president bezoekt zeven jaar na dato Srebrenica Oprichting Strafhof is moeizame operatie 12 juni 1952 woensdag 12 juni 2002 door Mark Lanqeslaq door Bouke Berqsma Na het aftreden van zijn ge hele tweede Paarse kabinet in april resten premier Kok nog slechts twee dingen om het dos sier Srebrenica na zeven jaar te kunnen sluiten: zich verant woorden voor een parlemen taire enquêtecommissie (dit na jaar) én een bezoek aan Srebre nica, inclusief een ontmoeting met de overlevenden en nabe staanden van de ruim 7000 ver moorde moslimmannen. Onder die overlevenden heerst nog veel wrok jegens Nederland om dat onze militairen, Dutchbat, niet hebben voorkomen dat hun mannen, zonen, vaders en broers massaal werden afge slacht. Kok gaat een paar zware dagen tegemoet. In zijn acht jaar als premier zal geen dossier Kok zoveel zorgen en pijn hebben bezorgd als Sre brenica. Het drama in de mos limenclave in juli 1995 was niet alleen de ergste oorlogsmisdaad in Europa sinds de Tweede We reldoorlog, het was ook een dieptepunt in de politieke loop baan van Kok. „Wat daar is ge beurd blijft met zwai-te letters in de muur gegrift als een schand vlek voor ons allemaal", zei Kok al in december 1995. Kok groeide op in een arm gezin als zoon van een timmerman in Bergambacht en was zes jaar oud in de hongerwinter van 1944. De herinneringen aan die tijd hebben zijn houding jegens oorlog en apert onrecht be paald. Mede daarom moet hij zo lang hebben geworsteld met de vraag in hoeverre hij politiek medeverantwoordelijk was voor de massamoord in Srebre nica. Want Kok was er al die tijd di rect bij betrokken. Hij was vice- premier toen het kabinet-Lub- bers III in november 1993 be sloot tót de uitzending van Dutchbat naar Bosnië. Het Ne derlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) noemde dit in zijn rapport van april dit jaar een 'ondoordachte en nagenoeg onuitvoei'bare vredesmissie', waartoe was be sloten in 'een mengeling van hu manitaire bewogenheid en poli tieke ambities'. In de dramatische julidagen van 1995 was Kok premiei'. Volgens het NIOD zette de minister-pre sident niet zwaar in op zijn re giefunctie in dit dossier „Hij was zeker betrokken bij de pro blemen, ook persoonlijk. Maar in de beleidsvorming en -uit voering bleef hij meer nog dan Lubbers op de achtergrond", schreef het NIODNaar verluidt waren dit zinnen die Kok bij le zing van het rapport in tranen brachten. Kok was er, samen met kroon prins Willem-Alexander, ook bij toen de militairen van Dutchbat andei'halve week na de val van de enclave veilig en wel ariiveerden in Pleso, het VN-kamp bij de Kroatische hoofdstad Zagreb. Minister Pronk (toen minister voor Ont wikkelingssamenwerking) had vlak daarvoor voor het eerst van 'genocide' gex-ept. Sober Kok wilde een sobere bijeen komst en voelde zich bekocht toen bleek dat toenmalig land machtchef Couzy juist de mili taire kapel en drank had gere geld. Het leverde ontluisterende beelden op van op hoempapa- muziek dansende soldaten, die op het netvlies van vele Neder landse televisiekijkers staan ge brand. Bijna zeven jaar worstelde Kok met de zaak. Met het naderen van het NIOD-rapport werd de man die volgens oud-PvdA-mi- nister van Defensie Stemerdink de uitstraling had van een net geopende vrieskist bij momen ten onverwacht emotioneel. Zo reageerde Kok vorig jaar sep tember ongemeen fel toen NIOD-directeur Blom opnieuw een half jaar uitstel voor zijn rapport vroeg, Toen minister Pronk eind maart van dit jaar 'voor zijn beurt sprak' door in het tv-program- ma Nova te melden dat naar zijn inzichten 'de politiek had ge faald' rond de val van Srebreni ca, reageerde Kok getergd. Wat hem vooral stak was dat het leek alsof Jan Pronk het alleenrecht had op een geweten. Zijn oordeel over Pronks optre den was nog ingehouden: „Een ongelukkige ontboezeming." Maar in een Kamerdebatje over Pronks uitlatingen'i'aakte Kok zijn zelfbeheersing kwijt. „De beste dienst die aan de inwoners van dat gebied bewezen kan worden, is gewoon thuisblij ven", zei Kok cynisch tegen SP- leiderMarijnissen. Een week daarna kwam het NIOD met zijn rapport van bij na 3400 pagiixa's, waarin vooral het laatste kabinet-Lubbers on der uit de zak kreeg. In een eer ste reactie benadrukte Kok nog dat in 1993 'niets doen geen op tie was'. Maar hij gaf wel toe dat hij en zijn medebewindslieden 'waren tekortgeschoten'. Maar hij zei ook iedereen recht in de ogen te kunnen kijken: „De Ne derlandse regering heeft steeds naar eer en geweten gedaan wat moest en kon gebeuren." Mladic De schuld voor het drama legde Kok toen nadrukkelijk bij de Bosnisch-Servische legerleider Mladic. „Hij deelde van A tot Z de lakens uit en niemand an ders. Ik denk niet dat de genoci de te voorkomen was." Maar nog geen week later, nadat de ministers Pronk (Vrom) en De Grave (Defensie) hadden ge dreigd met aftreden, kwam Kok toch tot de conclusie dat het NIOD-rapport 'niet zonder ge volgen kon blijven'. De overige ministers en staatssecretarissen sloten zich aan bij zijn besluit af te treden. „Nederland neemt nadrukke lijk niet de schuld op zich voor de gruwelijke moord op duizen den Bosnische moslims in 1995. Wel wordt op deze wijze de poli tieke medeverantwoordelijk heid van Nederland voor de si tuatie waarin dit kon gebeuren, zichtbaar gemaakt. De interna tionale gemeenschap is ano niem en kan niet op een zichtba re manier verantwoording nemen, verantwoordelijkheid nemen tegenover de slachtof fers en nabestaanden van Sre brenica. Ik kan en doe dat wel", zei de zichtbaar gebroken Kok in een verklaring in de Tweede Kamer. Kok toont die verantwoorde lijkheid nu op de plek waar het het moeilijkst is: tegenover de nabestaanden van de ruim ze venduizend vermoordde mos limmannen. ANP Het was voor de bediende van het Amsterdamse tanksta tion die onlangs werd opgepakt, eigenlijk een koud kunstje. Zonder morren leverden dage lijks honderden klanten hun pinpas bij hem in om af te kun nen rekenen. Ongemerkt liet de bediende de bankpas door een speciaal kopieerapparaat glij den. Om de magneetstrip te 'skimmen', zoals dat in vakter men heet. Een handlanger keek vanaf een afstandje mee naar de pincode die de klant intoetste. Vanaf dat moment hadden de criminelen alle informatie om de kaart 'op te blazen'. Op twee plaatsen in Nederland is de af gelopen tijd met tientallen valse pinpasjes geld opgenomen, heeft Justitie bekend gemaakt. Vorige week meldde de Post bank al dat tientallen klanten tot tweeduizend euro kwijt zijn door geldopnames in Parijs. Dat het met creditcai'ds oppas sen is geblazen, weten de meeste Nederlanders wel. Maar om de pinpas heeft lange tijd het aure ool van veiligheid gehangen. Dat beeld werd door de banken in stand gehouden. Fraude was uitgesloten. Immers, met pin nen betaal je niet met een ge makkelijk te vervalsen handte kening, maar met een eigen, unieke pincode. Dat beeld begint nu deukjes te vertonen. Schooi-voetend moet de Nederlandse Vereniging van Banken toegeven dat ook aan de pinpas risico's kleven. De Con sumentenbond vindt dat ban ken nu ook ruimhartiger moe ten worden bij het vergoeden van schade. Op dit moment ligt de bewijslast nog volledig bij de gedupeerde cliënt. Ingenieus Dat criminelen zich na de cre ditcard nu ook op de pinpas lij ken te storten, verbaast fraude expert Pieter Lakeman niets. Hij was jarenlang namens Ne derland gedetacheerd bij de di visie economische criminaliteit van Interpolin Lyon. „Nederland is nu eenmaal geen creditcard-land, maar veel meer een pinpassen-land", zegt hij. „En criminelen zitten altijd daar waar het geld te halen valt." De magneetstrippen van een j pinpas en een creditcard ver- schillen niet veel. Professionele 1 skimmers, veelal werkzaam in i de horeca, dragen vaak een in genieus kopieertoestelletje met een riem om het bovenbeen ge- 1 bonden, zodat de vliegensvlug ge diefstal van de gegevens op de magneetstrip totaal niet op valt. Deze gegevens verdwijnen ver- I volgens via internet naar ver- I valsers in niemandsland. Met speciale printers, die via inter net voor een paar duizend euro te koop zijn, kunnen witte pvc- plaatjes naar hartelust bedrukt worden. Rest de pincode. Maar zo moei lijk is het nu ook weer niet om daar achter te komen, zegt La keman. Je kunt gewoon over ie mands schouder meekijken als de code wordt ingetoetst. Ande re truc is om een cameraatje bo ven de pinautomaat te hangen. Transactie-bon Daarbij komt dat in veel Zuid- Europese winkels helemaal geen pincode nodig is om met de pinpas dure aankopen te kun nen doen. In Italië, Spanje, Bel gië, Frankrijk en ookEngeland- landen die van oudsher een che- quetraditie kennen - zijn legio winkels te vinden waarbij een handtekening op de fransactie- bon volstaat. Dit tot grote ergenis van banken in Nederland. Zij gingen begin jaren negentig schoorvoetend akkoord met deze zwakke 'handtekening-verificatie' in Zuid-Europa om de introductie van de uniforme pinpas niet met jaren te vertragen. Pas in 2005 is het nergens in Europa meer mo gelijk om zonder pincode iets met een bankpas aan te schaf fen. En daarom zijn de banken, veei luider dan voorheen, aan het waarschuwen geslagen; scherm het toetsenbord van de betaal automaat goed af zodat nie mand kan meekijken. En: geef de pinpas nooit zomaar af en verlies het kaartje in ieder geval niet uit het oog als je iets afre kent. GPD Het in elkaar timmeren van het Internatio naal Strafhof ICC (Inter national Criminal Court) was er niet een van tik- tik-klaar. Al in 1948 repte een verdrag van de Ver enigde Naties over de komst van een dergelijk hof, maar de Koude Oor log tussen het Oosten en het Westen zette het stre ven onder de wachtknop. Uiteindelijk bracht een lobby van een aantal or ganisaties en staten het onderwerp in 1993 terug in de schijnwerpers. Deze inspanningen leidden in 1998 tot het zogeheten Statuut van Rome. Pas als minimaal zestig landen het statuut offici eel bekrachtigen zou het in werking treden en zou het strafhof daadwerke lijk aan de slag kunnen gaan met de vervolging van oorlogsmisdadigei's en dictators. Dit gebeurde in april van dit jaar. Kofi Annan, baas van de Verenigde Naties, hief er nog trots het glas op. Als vestigingsplaats voor het ICC werd Den Haag gekozen, dat hiermee zijn status als internationale juridische hoofdstad ver der bevestigd zag. De resi dentie biedt ook al onder dak aan het Permanente Hof van Arbitrage, het In ternationaal Gei'echtshof en, tevens te beschouwen als een voorloper van het strafhof, het Joegoslavië Tribunaal. Het Hof heeft overigens niet, zoals het Tribunaal, voorrang op nationale rechtersProbleem van het Strafhof, dat nog in de tweede helft van dit jaar of anders volgend jaar in Den Haag van start zal gaan, is dat lang niet alle landen - zoals de VS, Rus land en China - de juris dictie aanvaarden. Een deel van de huidige Ame rikaanse politici is zelfs van mening dat het ICC inbreuk maakt op de soe vereiniteit van de Ver enigde Staten. GPD door Ans Bouwmans Hoe onplezierig, beschamend en bele digend de Amerikaanse 'Den Haag Invasiewet' ook overkomt, hij vormt geen echte bedreiging, zegt John Wash burn van de Amerikaanse Coalitie ter ondersteuning van het Strafhof. Het idee dat de VS Nederland zullen bin nenvallen om van oorlogsmisdaden ver dachte Amerikanen bij het Internationa le Strafhof in Den Haag te ontzetten is 'totaal onwaarschijnlijk'. De reden: het Amei'ikaanse wetsvoorstel is op verzoek van het Witte Huis zo aan gepast dat president Bush er zich niks van hoeft aan te trekken. „Het is een wetsvoorstel zonder tanden", zegt Wash burn. Het voorstel - afkomstig van be langrijkepartijgenoten van Bush - is vol gens hem 'ongelooflijk gênant' voor de president, die niet wil dat het Congres zijn buitenlandbeleid bepaalt. Dat is niet alleen ongrondwettelijk in de ogen van het Witte Huis, het compliceert Bush' re latie met andere regei'ingen, met name de Nedexlandse en de EU- en de Navo-lid- staten. Verder zijn er al talloze mogelijk heden voor de VS om te voorkomen dat Amerikanen voor het Strafhof worden gedaagd. Eén ding is zonneklaar'; de Verenigde Staten zijn fervent tegenstander van het Internationale Strafhof dat op 1 juli in Den Haag van start kan gaan omdat in middels voldoende landen - 67 - het VN- verdrag hebben geratificeerd. President Bush heeft vorige maand de handteke ning van zijn voorganger Bill Clinton on der het in 1998 in Rome gesloten verdrag demonstratief ingetrokken, nadat hij al eerder duidelijk had gemaakt het ver drag niet naar de Senaat te zullen sturen voor ratificatie. Immuniteit De oppositie in de VS is gestoeld op de ge dachte dat intei'nationaal recht niet bo ven het eigen Amerikaanse recht mag gaan. Het mag en kan niet zo zijn dat Amerikaanse staatsburgers of militairen 'zomaar' of 'voor politieke redenen' voor een internationaal gerecht worden ge daagd. Immuniteit is dan ook een voorwaarde die de VS tegenwoordig stellen bij elke vredesmissie waarbij President George W. Bush in vergadering met zijn Nationale Veiligheidsraad en andere stafleden in het Witte Huis. Amerikaanse soldaten betrokken zijn. Amerika knapt zijn zaakjes zelf wel op. Volgens voorstanders van het Hof heb ben de VS niets te vrezendaar het Hof al leen in actie komt als het betrokken land weigert tot vervolging van misdaden te gen de menselijkheid of oorlogsmisda den over te gaan, of dat niet kan. De angst voor politieke vervolgingen is onterecht en de tegenstand van Amerika leidt er al leen maar toe dat de statuut van het Hof in de wereld wordt ondermijnd, aldus critici. De afkeer van het Internationale Ge rechtshof is vooral sterk in de rechter vleugel van de Republikeinse Partij. Om hun aversie te onderstrepen dienden de Republikeinen Tom DeLay en Jesse Helms begin vorig jaar het voorstel in voor de zogenaamde de American Servi- cemembers' Protection Act (ASPA), door tegenstanders de 'Den Haag Invasiewet' genoemd. Het oorspronkelijke voorstel verordonneerde de president tot het ui terste te gaan om te voorkomen dat ook maar één Amerikaan door het Interna tionale Strafhof zou worden berecht. „De indieners wilden graag de instem ming van president Bush en er volgde een lange periode van onderhandelingen", zegt Washburn, die voorzitter is van de coalitie van organisaties en juristen. „Ze hebben afgesproken de originele tekst zo te verandei'en, dat de president nergens aan gebonden is. Hij hoeft alleen maar te zeggen, die instructie volg ik niet, en dan hoeft hij dat ook niet te doen. In rail daarvoor heeft. Bush beloofd dat hij de wet zal tekenen, als hij wordt aangeno men door het Congres." De vraag is of dat gebeurt. De Senaat heeft vorige week een andere - door De mocratische voorstanders van het Straf hof geamendeerde - versie aangenomen dan het Huis van Afgevaardigden twee weken geleden. In het ingewikkelde Amerikaanse wetgevingssysteem houdt dat in dat het voorstel nu in een soort be middelingscommissie van beide Huizen belandt, waar wordt geprobeerd een compromis te vinden. In de VS worden wetsvoorstellen vaak aan elkaar gekop peld, ook al hebben ze soms niets met el kaar te maken. De ASPA lift mee met een voorstel dat regelt dat er snel extra geld vrijkomt voor defensie, wat de zaak nog iets gecompliceerder maakt, aldus Washburn. Gezichtsverlies Komen ze er in de commissie uit, dan moeten beide Kamers opnieuw hun fiat geven en gaat het voorstel naar president Bush. Die zal het tekenen en verwolgens zijn eigen gang gaan. Washburn: „De president kon zich niet openlijk verzet ten tegen het voorstel van enkele in vloedrijke Republikeinen. Om gezichts verlies te voorkomen, is de wet zelf onschadelijk gemaakt. Het is niet meer dan een symbool van negatieve emoties. CONCENTRATIEKAMP - De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen zal de strijd tegen de handha ving en/of instelling van con- centratiekampen nationaal en intex'nationaal voortzet ten. Dit zei vooi'zitter G. Aalders gisteren op een con gres. Hij sprak zijn veront- rasting uit over een herle vend nationaal-socialisme. BROMFIETS - Voor de bromfietsen zullen nog op andere punten dan het ver strekken van kentekens, re gelingen moeten worden ge troffen. De minister van Verkeer en Waterstaat wil deze en andere regelingen opnemen in het wegenver keersreglement. Door bepa lingen in het reglement zal er ook voor worden gewaakt, dat bromfietsen niet met op het rijwielpad ontoelaatbare snelheden rijden. In bepaal de omstandigheden worden bromfietsers op de rijbaan of een ander daar langs gelegen pad toegelaten. JEUGD - De gex-eformeerde jeugd van Schoondijke hoopt volgend jaar de beschikking te hebben over een eigen te huis. Er is uit de kerkenraad een bouwcommissie inge steld en de plannen voor het nieuwe gebouw zijn reeds ontworpen. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A.-L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburg seweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 Ermail; redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Ter neuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV jj Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,- zaterdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 i onderdeel van het Wegener-cc is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratle en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pio- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC, afdeling lojorecorvir-o Postbus 18,4380 AA Vlissingen. 1 Behoort tot UJGCjGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4