Uitlatingen PvdA storen VVD'er PZC Pleidooi voor strandje bij Baarland Zonnebloem-groep is net grote familie Vijftigplussers spijkeren kennis van verkeer bij Zeeuwse kaarten in boek voor onderzoek Nog geen datum voor begin tweede fase inentingscampagne Gemeente Terneuzen wil overdekte stalling op de Herengracht GroenLinks wil publiek debat WCT 12 Windpark Beoostenblijpolder wordt verkiezingsstunt, vindt raadslid Oostburg trekt 12.000 euro uit voor strijd tegen legionella Genealogie College steekt geld in betere verlichting Sas Dansavond woensdag 12 juni 2002 door Euqène Verstraeten AXEL - Het Axelse VVD-raads- lid L. den Doelder-Van de Voor de ergert zich groen en geel aan de uitlatingen van de Axelse PvdA-fractie over de plannen voor het windmolenpark in de Beoostenblijpolder. De WD is met name boos over de brief aan B en W, waarin de PvdA-fractie instemming be tuigt met het collegebesluit om geen medewerking te verlenen aan de windmolens. „Langs al lerlei mogelijke kanalen venti leren zij nu opeens dat zij tegen het park zijn. Die hebben wel een erg hoge verkiezings koorts", betoogt Den Doelder- Van de Voorde, die lid is van de speciale stuurgroep Windturbi nepark. „Tijdens de bijeen komst van de stuurgroep ben ik mijn verhaal namens de WD begonnen met de woorden dat het voor ons heel makkelijk zou door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Oude topo grafische kaarten zijn niet al leen waardevolle documenten uit het verleden. Ze zijn onmis baar bij allerlei toekomstge richt onderzoek. Maar om ze te kunnen gebruiken is het nood zakelijk te weten met welk doel de kaarten zijn vervaardigd. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft 34 oude kaarten met uitleg gebundeld in het boek Werken met Zeeuwse Kaarten, handleiding bij het ge bruik van oude topografische kaarten. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland presenteerde het werk gistermiddag in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Elk deel van Zeeland komt in het boek aan bod. „Zeeland wordt in het boek waardig op de kaart gezet", zei vice-voorzitter Th. Jacobs van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland. Onmisbaar Wie zich verdiept in vroeger, kan niet zonder oude kaarten. Ze zijn, ook in deze tijd, onmis baar op het gebied van planolo gie, stedenbouwkunde en land schapsarchitectuur. Maar wie een oude topografische kaart nog zinvol wil gebruiken, moet het doel kennen waarvoor de door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De GGD Zee land heeft nog geen tijdstip ge prikt voor de tweede fase van de inentingscampagne tegen de meningokokkenziekte. De GGD bekijkt hoe de vaccinaties zo weinig mogelijk in het vaar water van de scholen komen te zitten. „Voor de campagne die we nu nog voor de zomervakantie hou den en 20 juni begint is dat niet OOSTBURG - De gemeente Oostburg laat de warmwaterin stallaties in negentien gemeen telijke of verenigingsgebouwen aanpassen, zodat een mogelijke legionella-besmetting van de leidingen of installaties in de toekomst vrijwel zeker wordt voorkomen. Voor dat doel trekt de gemeente 12.000 euro uit. Bij een risico-analyse van 21 ge bouwen die de gemeente door Delta Nutsbedrijven liet uitvoe ren, bleek dat twee panden niet aan de wettelijke criteria volde den. Overigens is het niet de be doeling dat de warmwaterin stallaties in die gebouwen nog worden aangepast, omdat de panden zullen worden gesloopt. De raad van Oostburg spreekt zich donderdag 20 juni uit over het kredietvoorstel. Tijdens de vergadering komt verder aan de orde een voorstel om het gemaal te moderniseren aan het bedrij venterrein Deltahoek in Bres- kens. Het terrein en de omge ving kampen bij zware regenval nogal eens met wateroverlast. Door de pompcapaciteit te ver groten - kosten 95.000 euro - denkt het college van B en W van dit probleem verlost te zijn. Be langrijkste agendapunt voor de komende raadsvergadering is de voorgestelde verbouwing en uitbreiding van het gemeente huis in Oostburg, een project dat inclusief de geplande tijdelijke huisvesting 11,5 miljoen euro gaat kosten. De vergadering wordt om 19.30 uur gehouden in het gemeentehuis. zo'n probleem", zegt hoofd van de GGD V. Slenter. „Die laatste week van juni zijn de proefwer ken op bijna alle scholen zo goed als voorbij en is het schooljaar toch een aflopende zaak. Dan zijn er meer activiteiten in de sfeer van sportdagen of uitstap jes. Voor de vervolgcampagne is het vaccin beschikbaar vanaf september en dan zitten de scholen wel volop in hun pro gramma's." Het probleem is volgens Slenter dat er geen overkoepelend or gaan is waarmee eventueel overleg gevoerd kan worden. „En met alle scholen afzonder lijk praten, is ook niet te doen. Dus we moeten daar nog eens goed over denken." Slenter denkt dat vanwege de voorbe reidingen de inentingscapagne voor de zes- tot en met veertien jarigen overigens pas rond ok tober kan beginnen. In Zeeland worden ruim 80.000 kinderen gevaccineerd. In de eerste fase komen zo'n 40.000 kinderen in de leeftijd van één tot en met vijf jaar en van vijf tien tot en met achttien jaar aan de beurt. Het inenten gebeurt op verschillende locaties. Vorige week zijn de eerste uitnodigin gen voor de inentingscampagne de deur uitgegaan. Volgens Slenter valt het aantal telefoontjes naar aanleiding van de inentingscampagne met honderd bellers per dag tot nu toe nogal mee. „Dat betekent dat ongeveer één op de dertig mensen met vragen zit en belt. Dat is niet echt veel." Informatie over de inentings campagne is ook te vinden op internet: www.ggdzeeland.nl. De gratis inenting tegen me- ningokokken C maakt deel uit van de begin dit jaar door minis ter Borst aangekondigde lande lijke vaccinatie. Na de inhaal slag voor alle kinderen wordt inenting tegen de meningokok kenziekte toegevoegd aan het rijksvaccinatieprogramma. TERNEUZEN - De gebruikers van het computerprogramma voor genealogie Haza Data ko men donderdag 13 j uni in buurt huis 't Schelpenhoekje in Ter- neuzen bijeen om informatie met elkaar uit te wisselen. De bijeenkomst is van 20.00 uur tot 22.00 uur. zijn om hier een verkiezings stunt van de maken", aldus het raadslid. Ze wijst er op dat de WD namelijk destijds als enige tegen de intentieverklaring stemde. „Het was ons voorstel om het besluit, wel of geen windmolenpark, bij de nieuwe gemeenteraad Terneuzen te leggen. Om die in de besluit vorming ook het park in de Koegorspolder te laten mee wegen." Burgemeester en wethouder van Axel besloten eind vorige week om voorlopig niet mee te werken aan de totstandkoming van een windmolenpark in de Beoosteblijpolder. Het college laat het doorhakken van kno pen over aan de nieuwe gemeen teraad. Met hun argument dat allerlei plannen die er nu zijn dan beter op elkaar afgestemd kaart ooit is gemaakt. Om die gidsfunctie te vervullen is het boek samengesteld. „De ene kaart is de andere niet" betoogde A. de Klerk van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. „Er bestaan bijvoor beeld plankaarten, zeekaarten, militaire kaarten en steden- kaarten Pas als j e de functie van een kaart kent, kun je de waarde inschatten." Het boek geeft volgens hem een prachtig beeld van het vroegere Zeeuwse landschap. Al bestaat dat eigenlijk niet, tekende hij erbij aan. „Het landschap is een combinatie van middeleeuwse oerpolders en nieuwe polders met alle tussenvormen die er zijn. Het resultaat is meer dan de som der delen." Het eerste exemplaar van het boek werd gisteren aangeboden aan commissaris van de konin gin W. van Gelder. „Net als vele anderen heb ik oude topografi sche kaarten thuis aan de muur hangen. De mooiste is wellicht die uit de zestiende en zeven tiende eeuw waarop Middel burg en Amsterdam als gelijkwaardige steden staan af gebeeld", vertelde Van Gelder. Ook kregen voorzitter N. Gin jaar-Maas van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen en de voorzitters van heem- en oudheidkundige organisaties een exemplaar. Het buurtstrandje bij de Hoek van Baarland werd vroeger, voordat het werd verwaarloosd, druk bezocht. foto Willem Mieras door Mieke van derJaqt BAARLAND - Er moet bij de Hoek van Baarland, net over de dijk bij camping Schelde- oord, een strandje terugko men. Met die boodschap zijn R. en C. Northolt, exploitanten van de camping, naar de ge meente Borsele getrokken. „En niet alleen vanwege het economisch belang van de camping", verzekert R. Northolt. „Want alle inwo ners van vijftien kernen in de gemeente Borsele raken met de komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT) het enige strandje kwijt." Vanwege de aantrekkings kracht van het strandje dat vroeger op de Hoek van Baar land lag, heeft de gemeente Baarland indertijd de cam ping gesticht en een bunga lowpark ontwikkeld. Het was een drukbezocht 'buurt- strandj edat in de loop der j a- ren verkommerde doordat de Westerschelde vervuilde, doordat ingrepen in de bodem slikafzetting veroorzaakten en doordat de gemeente Borse le, die recreatie langs de Wes terschelde ontmoedigde, er helemaal niets aan deed. De duiktoren, die er jaren geleden van gemeentewege werd neer gezet, is inmiddels bijna in el kaar gezakt. Northolt vindt dat de gemeen te de jarenlange planologische verwaarlozing van het strand je best goed kan maken, nu het laatste stukje strand aan de Kaloot dreigt te verdwijnen. „Heel veel mensen uit Borsele recreëren op die reep zand bij de Kaloot, omdat je er op de fiets naar toe kunt, omdat je niet uren in de file hoeft te staan of omdat je de hond er kunt laten loslopen. Borsele heeft bijna dertig kilometer kust en zoals het er nu uit ziet, blijft er geen reepje zand over. Het moet een kleine moeite zijn om drie- tot vier honderd meter voor gebruik door lokale recreanten op te spuiten." Groot plezier De gemeente loopt wat dat be treft volgens Northolt toch nogal uit de pas met andere Zeeuwse gemeenten. „Kapelle en Reimerswaal spuiten voort durend van dat soort strandjes op. Nu de Westerschelde scho ner is geworden en er nog meer dreigt te verdwijnen, kan een nieuw gemeentebestuur met een nieuw college een heleboel inwoners een groot plezier doen." De heren Northolt hebben hun voorstel inmiddels bij de Bor- selse wethouder A. van Op- dorp op tafel gelegd. Die heeft beloofd de mogelijkheden te zullen onderzoeken. Een aan tal jaren terug stond de ge meente Borsele niet afwijzend tegen het opspuiten van een strandje bij Scheldeoord. Pro bleem was toen dat de slikken onderaan de dijk vanwege hun voedselvoorraad voor vogels gespaard moesten blijven. Northolt: „Het stuk bij de Hoek van Baarland is altijd strand geweest. De belangrij ke voedselgebieden voor vo gels, de Plaat van Baarland en de slikken en de schorren langs de dijk, liggen naar het westen. Daar willen wij natuurlijk ook afblijven." Natuurwaarde Als het gaat om compensatie van de recreatieve mogelijk heden die bij de Kaloot ver dwijnen, doemt er een ander probleem op. Het strandje bij de Kaloot heeft, hoeveel men sen er soms ook onder parasol letjes zitten, geen recreatieve bestemming. Bovendien gaan er ook daar natuurlijke kwali teiten verloren. Het is niet ge makkelijk om een verlies aan natuurwaarde te compenseren met ruimte voor recreatie. door Piet Kentin TERNEUZEN - Een grote groep Zeeuws-Vlaamse ouderen ver trekt maandag 17 juni naar het Belgische Deinze om onder be geleiding van vrijwilligers er eens even helemaal uit te zijn. Deze regionale week is een initi atief van de vrijwilligers van De Zonnebloem-afdelingen Ka naalzone, West-Zeeuws-Vlaan- deren en Hontenisse. Regionale vakanties zijn be stemd voor langdurig zieken, li chamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen die verzorging of verpleging nodig hebbenTijdens deze vakantie is een vrijwilligersgroep aanwe zig die 24 uur per dag garant staat voor deskundige hulp. De ze groep bestaat uit een staf, verpleegkundigen, ziekenver zorgenden en algemene mede werkers. Dit jaar wordt vanuit Zeeuws- Vlaanderen voor de vierentwin tigste keer een regionale week georganiseerd. „De Zonnebloem is 25 jaar gele den gestart met deze vorm van vakanties", vertelt Wies van Kruyssen, één van de ruim 35.000 vrijwilligers die op dit moment in Nederland voor De Zonnebloem werken en tijdens de vakantieweek de algemene coördinatie en administratie onder haar hoede heeft. „De gasten betalen zelf ongeveer een derde van de kosten. De rest wordt gefinancieerd door De Zonnebloem met geld dat bij elkaar wordt gebracht door actie's, loterijen en schenkin gen." Groepsvakantie De gasten kunnen zich voor een regionale groepsvakantie aan melden bij het nationaal bureau in Breda. „Onze taak is om de formulieren zo duidelijk moge lijk in te vullen zodat er door een arts een juiste beoordeling ge daan kan worden. De arts geeft met een codering aan of de be schreven persoon wel of niet voor een vakantie in aanmer king komt", zegt Theo de Krij ger, die in ziekenhuis De Honte in Terneuzen werkt en tijdens de vakantieweek de taak van hoofdverpleegkundige op zich neemt. Als de beoordeelde formulieren uit Breda terugkomen, komt de leiding van de vakantieweek bij elkaar en wordt er aan vrijwilli gers gevraagd wie ermee wil. De praktijk leert dat het vaak de zelfde mensen zijn die meegaan. „Er gaan dit jaar 28 vrijwilli gers mee om de 26 gasten te be geleiden", zegt Ria Zegers die meegaat als Hoofd Evenemen ten. „De samenstelling van de gasten hangt deels af van de ver- zorgingsgroep. Wanneer er veel verpleegkundigen zijn, hebben we meer ruimte voor gasten die zorg en verpleging nodig heb ben. Zo stemmen we het een op het ander af." Groepsfoto Wanneer de groep op het vakan tieadres arriveert, wordt er de eerste avond een kerkdienst ge houden en een groepsfoto ge maakt. De overige dagen wor den gevuld met wandelen, het bezoeken van de markt, een picknick in een kasteeltuin, een quiz en een slotdiner op vrijdag avond dat afgewisseld wordt met een bonte avond. Ook wor den er dan enkele jubilarissen gehuldigd. Dit jaar zijn dat Greetje van Driessen en Irene Vermeulen, die beiden voor de dertiende keer meegaan en hun twaalfenhalfjarig jarig jubile um vieren. Voor Els van de Vij ver is het de vijfde keer dat ze meegaat. „We zijn in de gelukki ge omstandigheid dat we een hechte groep hebben. Vaak lijkt het na een dag al of we met een groot gezin op pad zijn", zegt Wies van Kruyssen. kunnen, volgen ze het eerdere WD-standpunt. „Het was juist niet de bedoeling dat één van de fracties hier poli tiek mee aan de slag zou gaan", zegt het WD-raadslid over de recente uitspraken van de PvdA-fractie. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een overdekte fietsenstalling, wandelkade langs het water, bredere trot toirs en ook een voor fietsers duidelijk aangegeven rijbaan. Het zijn vier speerpunten die de gemeente Terneuzen voor ogen heeft met de herinrichting van de Herengracht. De overdekte en bewaakte fiet senstalling is gesitueerd op de hoek van de Axelsedam en He rengracht, tegenover de Rabo bank. „Er is gekozen voor een 'open stalling', waar goed door heen gekeken kan worden. Doordat de geparkeerde fietsen een meter lager dan de ihjbaan komen te staan, worden deze uit het gezichtsveld onttrokken. Er zullen ook ruimere openingstij den worden gehanteerd dan bij de huidige stalling op de Rose- gracht", aldus C. van der Sande (stadsontwikkeling en -beheer). Hoewel de nieuwe fietsenstal ling op een steenworp afstand ligt van de huidige parkeermo- gelijkheid op de Rosegracht, denkt de gemeente dat de nieu we ligging meer rendement zal opleveren. „Van de stallingsmo gelijkheid op de Rosegracht wordt weinig gebruik gemaakt. Heel gek, want de voormalige fietsenrekken op de nabij gele gen Axelsedam stonden wel al tijd vol. Wij denken dat de nieu we locatie heel aantrekkelijk is voor fietsers. Die is immers makkelijk bereikbaar. Er wordt wel een kleine vergoeding ge vraagd", zei Van de Sande. Naast de stalling staat een openbaar toilet gepland. De fietsenstalling zal gedeeltelijk op een roodbruine kademuur worden gebouwd. Langs de ka demuur (net boven het waterni veau) zal een met sfeerverlich ting uitgedoste wandelkade met klinkerbestrating worden aan gelegd. De rijbaan wordt voor zien van grijze betonstraatste- nen. Automobilisten kunnen hun voertuig na de herinrich ting aan de bebouwde zijde van de Herengracht kwijt. De huidi ge parkeerplaatsen aan de wa terkant zullen verdwijnen. Met de opknapbeurt is zo'n 700.000 euro gemoeid. De ge meenteraad spreekt zich 27 juni uit over dit project. Bij goed keuring start de herinrichting van de Herengracht half sep tember, direct na de afronding van de werkzaamheden op de Axelsedam. Naar verwachting is het project half december klaar. De bouw van de fietsen stalling staat begin volgend jaar op het programma. SAS VAN GENT - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Sas van Gent vraagt aan de gemeente raad toestemming om ruim 50.000 euro uit te trekken voor het verbeteren van de straatver lichting aan de Westdam en en kele andere straten in Sas. Binnenkort laat de gemeente de Westdam op de schop nemen. In dat kader vindt het college het een goed idee om gelijk ook de openbare verlichting te ver nieuwen. De kosten zijn ge raamd op 42.000 euro. De reste rende tien mille willen B en W spenderen aan de vervanging van de lichtmasten in de Noord weststraat, Eikenstraat, Zus terstraat en Stevensstraat. Voordat de gemeenteraad eind deze maand een definitief be sluit neemt, brengt de commis sie Openbare Werken advies uit aan het college. De commissie vergadert maandag 17 juni van af 19.00 uur. De bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis aan de Westkade. SAS VAN GENT - De Soos Ka naalzone sluit op zaterdag 15 juni het seizoen af met een dans- 1 avond voor alleenstaanden en paren in zaal de Speye in Sas I van Gent. De muziek wordt ver zorgd door het Jumbo Trio. De I dansavond begint om 19.30 uur. j door Lieneke Fieret OOSTBURG - Heeft die fietser van rechts nou voorrang of niet? Hoe zat dat ook alweer? Met nieuwe verkeersregels en nieu we borden wordt er nogal eens getwijfeld. Zeker oudere men sen die niet meer regelmatig in een auto rijden, kampen met de ze problemen. Daarom hield Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen sa men met 3VO een Broem-cursus (Breed Overleg Ouderen en Mo biliteit) voor ouderen. Deze cur sus bestaat uit een theoriege deelte van drie keer twee uur en een praktijkochtend of -middag van drie uur. Ook lichaamsbe weging en een oog- en reac tietest maken deel uit van de cursus. In Den Hoekzak in Oost burg waren gisteren 42 vijftig plussers een ochtend of een mid dag intensief bezig met het ver keer. „Er zijn hier 42 deelnemers van daag, maar dat zouden er vier honderd moeten zijn", vindt Jos Post van 3VO. „Er zijn zoveel mensen die verkeersregels niet meer weten." Peter de Koeijer van Rijschool Hinneman uit IJ- zendijke is het met Jos eens: „De mensen die echt een gevaar op de weg zijn, die komen niet Waarschijnlijk omdat ze niet durven..." Aan het eind van een onderdeel kregen de deelnemers een 'rap port' en een persoonlijk advies. De uitslag van de test heeft geen gevolgen voor het rijbewijs. De cursus wil de deelnemers een spiegel voor houden. Opgefrist Marcel en Celine de Vos hebben in ieder geval veel geleerd van de cursus. „De kennis is weer opgefrist en zo slecht deed ik het nog niet hoor, ik heb best een goed Broem-rapport gekregen", vindt Marcel zelf. Mevrouw De Vries uit Oostburg kreeg echter het advies eens naar de opticien te gaan. Bij de ogentest wist ze niet alle ant woorden. „Waar zit de opening van het rondje, mevrouw?", werd haar gevraagd. „Ehm, zit hij linksNee? Ik weet het niet zo goed hoor, op den duur zie ik overal rondjes!" door Maurits Sep Theo de Krijger, Wies van Kruyssen en Ri; vakantieweek van de Zonnebloem. vlnr) zijn drie vrijwilligers die meewerken aan de foto Wim Kooyman MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks pleit voor een publiek debat over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Het idee is geleend van de VVD. Die wil een publiek debat over de herin richting van het Veerse Meer. GroenLinks bekent in een brief aan de WD een beetje jaloers te zijn op idee van de liberalen. „Waarom hebben wij dat niet bedacht?" De fractie steunt het voorstel voor een debat over het Veerse Meer daarom volledig. Zij verwacht er echter ook wat voor terug: steun voor een pu bliek debat over de Wester schelde Container Terminal. GroenLinks rekent zelfs op steun.WD-fractievoorzitter J. Suurmond twijfelt. „Er zijn al veel bijeenkomsten geweest waar de bevolking zich kon uit spreken. Wat voegt een extra debat dan nog toe, vraag ik mij af. Maar goed, als er echt be hoefte aan is, oké." Mocht de provinciale organisa tie te klein zijn om twee publie ke debatten tegelijkertijd te voeren, dan is uitstel tot de Sta tenverkiezingen in maart vol gend jaar een oplossing, vindt GroenLinks. „Een paar maan den uitstel van dit project is wel de moeite waard om meer men sen bij de politieke besluitvor ming te betrekken." Suurmond kan een lachje niet onderdruk ken. „Als dat erachter zit, is de WD niet beschikbaar." Uitstel tot na de verkiezingen maakt sowieso geen kans. In de laatste Statencommissies Eco nomie en Ruimte, milieu en wa ter stelde GroenLinks dat ook al voor, maar kreeg geen steun van de andere fracties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38