Moeder smeekt om opname zoon Laat kinderen spelen! JantjeyBeton PZC Nog geen datum voor begin tweede fase inentingscampagne 12 Emergis wil Vlissinger met drugsprobleem niet tegen zijn zin opnemen Boete voor klap met bijl woensdag 12 juni 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op haar knieën heeft ze 'gesmeekt aan de psy chiater, huisarts en een mede werker van de psychiatrische kliniek Emergis om haar zoon te behandelen'. Maar nergens, zegt M. C. Seij uit Vlissingen, vindt ze gehoor. Ook haar ande re zoon en dochter komen geen stap verder. En intussen raakt hun 37-jarige broer en zoon die per verstrikt in 'een soort psy chose en doet hij zichzelf van daag of morgen wat aan'. Mevrouw Seij is ten einde raad. Zij staat haar zoon al zo'n vijf jaar bij. Zij is zijn steun zodra het misgaat. „Ik zou nu echt wil len dat hij opgenomen wordt, Ook al is het tegen zijn zin. Hij heeft dwang nodig. Maar we dringen nergens door en lopen met ons hoofd tegen de muur. Geen hulpverlener lijkt het pro bleem serieus te nemen. Hij is geen doorsnee drugsver slaafde, merkt ze op. Acht maanden per jaar is er geen vuil tje aan de lucht. Ineens gebeurt er iets en grijpt hij naar cocaïne „Hij rookt coke, gebruikt daar voor een soort pijpje. Dat doet hij totdat zijn geld op is. Als hij doordraait, kun je echt niet met hem onder een dak leven. Ik kan het in ieder geval niet meer." Behandeling Voor zijn drugsprobleem 'en misschien in combinatie met psychische problemen', heeft hij al eens in een kliniek gezeten en hij is onder behandeling ge weest van een psychiater in Vlissingen. „Je kijkt terug hoe het allemaal gekomen is. Hij heeft vroeger epilepsie gehad en ik vermoed dat hij heftiger op drugs reageert dan anderen, Maar ik ben geen dokter. De laatste vijf jaar, meestal rond deze periode, komt hij in een de pressie. Hij krijgt ruzie met zijn vriendin en net als zoveel zoons, zoekt hij dan zijn moeder op. Ik zie hem veranderen van een voorbeeldige hardwerkende zoon, vriend en vader voor de kinderen van zijn vriendin in ie mand die niet meer te begrijpen is en helemaal doordraait." Hij heeft in amper een week tijd de voordeur van het huis van zijn moeder en haar vriend vijf keer ingetrapt en een steen door de ruit van de achterdeur gegooid. ,Ik wilde hem niet meer binnen laten, want ik wist zeker dat ik hem niet meer kan helpen. Hier wordt niemand beter van. Hij zoekt steun bij mij, vindt hij die niet, dan gaat hij naar zijn broer en dan naar zijn zus en dan komt hij weer bij mij. Intussen gaan wij er allemaal onderdoor. Maar tegelijk gaat zijn schreeuw om hulp door merg en been. Ik heb mijn deur dichtgehouden. En dan hoor je: mama help me. Ik wil naar binnen. Politie Ze belde de politie toen hij op nieuw aan de deur stond en amok maakte. De politie was er snel bij. Haar zoon werd opge pakt, maar vroeg of hij zich in de badkamer nog even mocht op frissen. „Hij sneed daar twee keer in een pols met een stanleymes. Hij was panisch van angst en door het dolle heen. In het ziekenhuis werd zijn pols gehecht en hij werd meegenomen naar het bu reau." Daar is het echt misgegaan, vindt ze. Want de hoop dat een ander zich direct over hem ont fermde, ging teniet. „Dat kwam niet door de politie. Die heeft ons goed geholpen. Om mijn zoon op te nemen, was een soort geneeskundige verklaring no dig. Want het zou een opname worden tegen zijn zin. Er kwam een dame van Emergis uit Mid delburg naar het politiebu reau." Het lid van het crisisteam van Emergis moest beoordelen of de patiënt een zogenoemde inbe waringstelling (IBS) kreeg. Met een IBS zou hij direct opgeno men kunnen worden. „Ik stond perplex en de politie ook. Die mevrouw van Emergis vond dat opname niet noodzakelijk was. Hij zou niet gevaarlijk voor an deren en zichzelf zijn. Mijn zoon stond na een paar uur weer op straat." Het enige houvast voor de moe Een isoleercel; volgens de Vlissingse moeder M.C. Seij moet haar zoon desnoods onder dwang worden opgenomen, maar de psychiatrische kliniek Emergis ziet daar geen noodzaak toe. foto Dirk-Jan Gjeltema der is, dat er op 17 juni een ge sprek is geregeld bij de drugs- en alcholopvang van Emergis. M. Reinders-Stijnman van het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis rea geert dat 'het een zware maatre gel is om iemand tegen zijn zin op te nemen. Het is toch een soort hechtenis. Vandaar dat er zware criteria aan een IBS ver bonden zijn. Er wordt bijvoor beeld naar het gevaarscriterium gekeken. Hoe levensbedreigend is de patiënt?" Zij zegt dat het mogelijk is dat een medewerker van Emergis geoordeeld heeft dat de Vlissinger niet voor cri sisopname in aanmerking kwam. „Overal in het land wordt over deze criteria gedis cussieerd. Levensbedreigend is een begrip dat moeilijk in een kader is te plaatsen. Het is en blijft een subjectieve waarne ming." Waar hij nu slaapt, dat weet zijn moeder niet, wat hij doet, even min Maar ze vreest dat hij zich zelf iets aan doet. „We weten niets van hem. Maar hij kan ook ineens aanbellen." De vertwij feling is groot. Seij begrijpt niet, dat niemand haar zoon wil hel pen. Ze zegt: Volgens die me vrouw van het crisisteam van Emergis was hij niet levensge vaarlijk voor zichzelf of voor een ander. Voor medewerkers van Het Witte Huis weer wel. „Hij heeft bij het Witte Huis een paar dagen geleden zelf gepro beerd om onderdak te krijgen. Voor noodopvang kwam hij niet in aanmerking. Nee, zeiden ze: hij mag hier niet overnachten. Hij heeft zelfmoordneigingen, hij is levensbedreigend." door Euqëne Verstraeten TERNEUZEN - De GGD Zee land heeft nog geen tijdstip ge prikt voor de tweede fase van de inentingscampagne tegen de meningokokkenziekte. De GGD bekijkt hoe de vaccinaties zo weinig mogelijk in het vaar water van de scholen komen te zitten. „Voor de campagne die we nu nog voor de zomervakantie hou den en 20 juni begint is dat niet zo'n probleem", zegt hoofd van de GGD V. Slenter. „Die laatste week van juni zijn de proefwer ken op bijna alle scholen zo goed als voorbij en is het schooljaar toch een aflopende zaak. Dan zijn er meer activiteiten in de sfeer van sportdagen of uitstap jes, Voor de vervolgcampagne is het vaccin beschikbaar vanaf september en dan zitten de scholen wel volop in hun pro gramma's." Het probleem is volgens Slenter dat er geen overkoepelend or gaan is waarmee eventueel overleg gevoerd kan worden. „En met alle scholen afzonder lijk praten, is ook niet te doen. Dus we moeten daar nog eens goed over denken." Slenter denkt dat vanwege de voorbe reidingen de inentingscapagne voor de zes- tot en met veertien- jarigen pas rond oktober kan beginnen. In Zeeland worden ruim 80.000 kinderen gevaccineerd. In de eerste fase komen zo'n 40.000 kinderen in de leeftijd van één tot en met vijf jaar en van vijf tien tot en met achttien jaar aan de beurt. Het inenten gebeurt op verschillende locaties. Vorige week zijn de eerste uitnodigin gen voor de inentingscampagne de deur uitgegaan. Volgens Slenter valt het aantal telefoontjes naar aanleiding van de inentingscampagne met honderd bellers per dag tot nu toe nogal mee. „Dat betekent dat ongeveer één op de dertig mensen met vragen zit en belt. Dat is niet echt veel.Alle infor matie over de inentingscam pagne is ook te vinden op de in ternetsite www.ggdzeeland.nl De gratis inenting tegen me- ningokokken C maakt deel uit van de begin dit j aar door minis ter Borst aangekondigde lande lijke vaccinatie. Het werk wordt verricht door GGD-medewer- kers, werknemers van de thuis zorginstellingen en de provin- cviale ent-administratie. Na de inhaalslag voor alle kinderen wordt inenting tegen de me ningokokkenziekte toegevoegd aan het rijksvaccinatiepro gramma. MIDDELBURG - Een 60-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg veroordeeld tot 450 euro boete. Politierech ter A. Cohen-Koningsveld acht te bewezen dat de man met een bijl had geprobeerd zijn buur man zwaar te mishandelen. Het slachtoffer liep 20 j uni vorig jaar door de klap van de bijl een gapende wond van zeven centi meter aan zijn hand op. De ver dachte, een gehandicapte Vlis singer, zei zich kwaad te hebben gemaakt op zijn buurman toen die een van zijn krukken afpak te. De aanleiding was een uit de hand gelopen ruzie. Volgens de buurman had de verdachte in het portiek met de bijl staan zwaaien. Toen de buurman de bijl wilde afpakken zou de Vlissinger er- mee geslagen hebben, waardoor de buurman aan zijn hand ge wond raakte. De verdachte stelde dat hij door zijn buurman, die volgens hem 1 veel drinkt, regelmatig wordt I lastiggevallen. Raadsman j E. Smit stelde dat zijn cliënt i bang van hem is. „Hij is maan- i denlang geterroriseerd. De buurman heeft mijn cliënt eerst bij de keel gegrepen. Ze staan nu quitte." Smit vroeg geen boete op te leggen, maar daarvoor vond de politierechter het mis drijf te ernstig. Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! NATIONAAL JEUGD FONDS ïb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34