Toerist is geen goudmijn meer z PZC Grootjans notuleert fictief gesprek tussen filosofen VU-0rkest Het Hooglied als inspiratiebron 10 Vernieuwde dubbeldekkers op Zeeuwse lijn Oosterburen lezers schrijven WCT Hakan K. Gijzeling Diners kunst Cultuur woensdag 12 juni 2002 VLISSINGEN - Op het traject Vlissingen-Amsterdam gaan vanaf zondag vernieuwde dub- beldekstreinen rijden. De trei nen zijn verlengd en hebben minder toiletten, waardoor het aantal zitplaatsen is vergroot. Bovendien staan meer stoelen achter elkaar dan in de bestaan de dubbeldekkers, waar veel passagiers tegenover elkaar konden zitten. Verder is het aan tal plaatsen teruggebracht waar mag worden gerookt. De verlengde en vernieuwde dubbeldekkers zijn deze week getest. De eerste vier gaan op het intercitytraject Vlissingen- Amsterdam rijden. Vanaf vol gend jaar neemt de NS ook ge heel nieuwe dubbeldekkers in gebruik. Door beide maatrege len heeft het spoorbedrijf in 2005 ruim 37.000 zitplaatsen meer dan nu. Dat in de vernieuwde treinen meer stoelen achter elkaar zijn geplaatst, is volgens de NS ge beurd op verzoek van de reizi gers. Treinpassagiers blijken el kaar liever niet aan te kijken. Een kunstwerk op de glazen wand tussen de eerste en tweede klas moet zorgen voor een bete re afscheiding. Doorkijken blijft overigens mogelijk in ver band met de sociale veiligheid. Behalve een aantal toiletten zijn in de verlengde treinstellen ook de aparte ruimte voor de hoofd conducteur en cateraar prijsge geven. Dat levert veertien extra zitplaatsen op. De NS investeert in totaal 680 miljoen euro in uit breiding van de capaciteit van passagierstreinen Advertentie door Henk Postma Meer dan alle andere volkeren hun keren Duitsers naar een vakantie aan zee. Jaarlijks rijden ze daartoe in drommen op Nederland, en vooral op Zeeland aan. Ze komen hier zonnen, kuilen graven of uitwaaien. Toeristisch Zeeland vaart er wel bij. Maar hoe lang nog? Want de hoogtijdagen lijken voor bij. Het gaat de oosterburen niet meer voor de wind, thuis in de Heimat. De kranten daar melden steeds meer fail lissementen en ontslagen. Het geld van de Duitsers raakt op. Steeds meer oos terburen schuiven een vakantie aan zee op de lange baan. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die deze week wer den gepubliceerd, liegen er niet om: Duitsers laten Nederland steeds meer liggen als vakantieland. Twee jaar gele den bleef ruim vijf procent van de oos terburen weg, vorig jaar zette die trend sterk door: een daling met nog eens acht procent. En dit jaar? De meeste VW- kantoren en verhuurders van toeristi sche verblijfplaatsen in Zeeland hou den zich groot. Hun reacties lopen uit een van 'nog niets van te merken' tot 'goeie vraag, maar om eerl 1 j k te zijnhet is moeilijk na te gaan'. Het Bureau voor Toerisme Zeeland hield het er onlangs nog op dat Nederland bij de Duitse va kantieganger inderdaad minder in trek is, maar dat de interesse voor Zeeland constant is gebleven. Daar werd al wel een kanttekening bij gemaakt: inder daad, de frequentie van het bezoek van de oosterburen daalt wat. Je kan er achteloos over doen. Want vo rig jaar trokken altijd nog zo'n 2,7 mil joen Duitsers de grens over richting zee, en van hen kwam een goed deel in Zee land terecht. Blijven er daar een paar van weg, dan merk je dat niet zo gauw. Er wordt ook wel gesteld dat de mond en klauwzeercrisis en de aanslagen van 11 september de reislust van de Duit sers hebben ingetoomd. Maar het CBS waarschuwt dat sprake is van een meer structureel probleem: de Duitse econo mie zakt in. Landelijk wordt nu een poging gedaan het tij te keren. De organisatie Toerisme Recreatie Nederland is inmiddels een imagocampage gestart. Geprobeerd wordt om Duitsers die Nederland niet meer zo spannend vinden, eens met an dere ogen naar hun buurland te laten kijken. Op billboards en in advertenties wordt gewezen op het vele andere fraais dat er in Nederland te ontdekken valt. Of dat Zeeland zal helpen? Zeeuw- Nog steeds rijden Duitse toeristen in drommen naar Zeeland, maar de stroom vakantiegangers uit het oosten lijkt af te nemen. foto Dirk-Jan Gjeltema se initiatieven om het tij te keren zijn er in ieder geval nog niet. In de populair ste badplaatsen als Domburg en Cad- zand wordt de noodzaak daartoe nog niet zo ingezien. Logisch, de vraag van Duitsers naar verblijfplaatsen is er nog steeds aan zienlijk groter dan het aanbod. De gro tere. en vaak ook de kleine recreatie ondernemers in die badplaatsen kunnen zich zelfs nog de luxe permitte ren om het sterk toenemend aantal va kantiegangers dat een korte vakantie wil boeken de deur te wijzen. Hotelka mers en vakantiehuisjes worden nog steeds voor periodes van minstens een week verhuurd. Wie voor twee of drie dagen wil boeken, kan er niet of nauwe lijks terecht. Dat begint een probleem te worden, zeggen de woordvoerders van de VW-kantoren daar. Niet alle ondernemers in Zeeland doen alsof er niets aan de hand is. Alexandra Gijssens van het nog jonge verhuurbu- reau Breskens zegt klaar en duidelijk: ,,De room is er af. Toen ik zeven jaar ge leden begon, golden de Duitse vakan tiegangers nog als een goudmijn. Afge lopen jaar ging het nog goed. Van een terugloop heb ik toen niets gemerkt. Maar begin dit jaar is de klad er in geko men. Het gaat absoluut niet meer zo vlot. De Duitse vakantieganger wacht af, en als hij komt, boekt-ie kort tevo ren. Ze hebben m Duitsland eenvoudig weg minder geld te besteden." Hoe ze aan die wetenschap komt? ,,We horen het van de grote Duitse reisorga nisatie waarmee we samenwerken. En het blijkt ook uit onze contacten met de vakantieboekingscentrale van het Bu reau voor Toerisme Zeeland. Het loopt absoluut niet goed. De mensen in Duitsland zijn onzeker over de toe komst. Ze houden hun geld vast. En als ze het besteden, zijn ze uiterst prijsbe wust. Zelfs wanneer ze hier al op va kantie zijn, zoeken ze naar voordelige aanbiedingen, zodat ze de volgende keer goedkoper op vakantie kunnen. .Grote verhuurbedrijven zijn al aan het stunten met prijzen omdat ze anders hun recreatiebungalows niet vol krij gen. En dat kost ons klanten. Vaste be zoekers bellen ons dat ze elders veel goedkoper terecht kunnen. Daar pro beren we dan natuurlijk wel wat aan te doen." Directeur D. van Koeveringe van De Roompot in Kamperland zegt dat de grote touroperators in Duitsland hun reisaanbiedingen aan het dumpen zijn. „Die zitten dit jaar met zestien procent minder boekingen. Ja, en dan ga je krij gen dat de mensen die gewend zijn naar Zeeland te komen voor hetzelfde geld in Portugal terecht kunnen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. maar meestal zijn ze dan na tweederde van de uitgezeten straf ook weer vrij burger. Wor den er dan mensen veroordeeld tot tien jaar, dan blijken het niet de daders te zijn geweest. In an dere gevallen is het overduide lijk dat iemand een misdaad heeft begaan, maar door vorm fouten kan het gebeuren dat ze de dader moeten laten 'gaan'. Maar als dan ergens anders ie mand na zeven jaar vrijkomt is het hele land in rep en roer Het wordt hoogste tijd dat de in woners van Beveland méér in actie komen tegen het geplande megaproject om een Container Terminal in het Sloe neer te zet ten. Van de kant van Middel burg valt niets te verwachten, want zij zullen weinig last heb ben van dag en nacht vervoer van duizenden containers over weg en spoor. De houding van de gemeente Borsele, die er wel voorstander van is, valt echt niet te begrijpen. K. Bartusek Prinses Margrietstr. 103 Nieuwdorp Ten eerste wil ik heel duidelijk stellen dat ik het verschrikke lijk vind wat begin jaren negen tig met drie Nederlandse vrou wen in Turkije is gebeurd (PZC 6-6). De daders zijn daar tot lan ge sti-affen veroordeeld. Nu op eens bleek dat één van de daders op vrije voeten was na zeven jaar te hebben uitgezeten is Ne derland in alle staten. Zo erg dat de regering Alex en Maxima voorlopig verbiedt om naarTur kije af te reizen. Wat mij enorm stoort in deze hele zaak is dat de regering van een land waar ver krachters en moordemaars zel den of nooit tot straffen van tien jaar of langer worden veroor deeld, zo'n ophef maakt wan neer in het buitenland iemand na zeven jaar weer vrij wordt gelaten. Wat 'kost' een mensen leven in Nederland? Drie jaar? Vijf jaar? Heel af en toe langer, Willy de Graaf Rembrandt van Rijnstraat 24 Schoondijke Uit de verslaggeving over de gij zeling te Oosterland in de PZC van vrijdag 7 juni leid ik twee dingen af. Het eerste is dat ie mand die problemen heeft voor al niet naar de hulpverlening moet gaan. Het artikel sugge- reeil namelijk dat in dat geval alles waarmee je kunt steken, snijden, schieten en branden je acuut dient te worden afgeno men. Het tweede'dat ik eruit af leid is dat er in Oosterland een wel heel speciaal soort mensen woont. 'Hoe heeft dat hier zover kunnen komen. Dat zoiets hier I kan gebeuren', aldus het artikel Alsof Oosterland het paradijsis Dat is slecht voor de mensen met een psychische of psychiatri sche hulpvraag en zij die hen met hun zorg omringen. Adri Walhout Magnoliastraat 57a j 's-Gravenpolder Advertentie Ook voor z'n tweetjes Noordweg 43, Oostkapelle tel. 0118-591223 www.greenwhite.nl GROTE KERK VEERE zaterdag 15 juni 20.15 uur o.i.v. Daan Admiraal SCHÖNBERG Vioolconcert Eml Ohi Resnick viool BRUCKNER Negende symfonie Toegang: 11,- Donateur NM CJP I Pas 65: 8,- Jongeren GRATIS Voorverkoop: 0118 6 2 3 6 5 0 of vla wwwnieuwe muzieknl Het schilderij 'Je vliegt bij me binnen' van Marjan de Lange. Hel keramiek op de voorgrond is van Nou Bitter. foto Lex de Meeste door Ernst Jan Rozendaal GRIJPSKERKE - Het bijbelse Hooglied is een onuitputtelijke inspiratiebron voor kunste naars. Dat blijkt weer eens uit de expositie 'Sjier ha Sjierim' in de Grijpskerkse boerderijgale rie De Osseberg (bij Sint Lau rens). Daar zijn schilderijen te zien van Marja de Lange uit Ou- werkerk en keramiek van Noor Bitter uit Burgh-Haamstede. allebei gebaseerd op Judith Hersbergs dichterlijke bewer kingen van het Hooglied. De Lange's schilderijen hebben zangeres/pianiste Navah Tehila uit Amsterdam weer geïnspi reerd lot liederen over het Hooglied. De Lange is de initiatiefneem ster voor de tentoonstelling. Het is niet de eerste keer dat ze zich met het onderwerp bezighoudt. „Het Hooglied laat me niet los." Het bekende bijbelboek gaat over de liefde tussen man en vrouw. Volgens De Lange kan op verschillende manieren met de tekst worden omgegaan. Ieder heeft zijn eigen ei-va ringen in de liefde, die door de tekst kunnen worden opgeroepen. Het is ook mogelijk het Hooglied in een breder, spiritueler verband te beschouwen. De Lange: „Alles kan aanlei ding zijn tot een werk dat past binnen het thema van het Hoog lied. Voor deze schilderijen ben ik vaak uitgegaan van de tek sten van Judith Herzberg. Be wust zijn fragmenten uit haar gedichten naast de schilderijen opgehangen. Maar het uit gangspunt kan ook een blik zijn die mijn man en ik wisselen. Het kan ook iets zijn wat ik zie op te levisie. Belangrijk is het gevoel van verliefdheid. Als je verliefd bent, lijkt alles mooier dan an ders. Dat betekent dat het Hooglied ook staat voor het streven naar de mooist mogelij ke wereld. Dat probeer ik in mijn werk tot uitdrukking te brengen. Er is al zoveel ellende in de wereld, het is heerlijk als je bezig kunt zijn met dingen die mooi zijn." De Lange's schilderijen zijn een feest van kleur, iets wat uitste kend past bij het Hooglied. „Kleuren zijn zo belangrijk. Ik zou ze wel op willen eten, zo mooi vind ik ze. Niet voor niets schilder ik veel fruit. In fruit proef je de smaak van verschil lende kleuren, of eigenlijk is het een vorm en een smaak voor de liefde." Verwijzingen naar het Hooglied zijn door De Lange op verschil lende manieren in haar schilde rijen verwerkt. Soms illustreert ze vrij letterlijk passages uit de bijbel of de lichtvoetige bewer kingen van Herzberg. Als Herz berg schrijft: Hij holt over ber gen en springt over heuvels, beeldt De Lange dat zo uit. Te gelijkertijd beseft ze dat in het Hebreeuws het woord voor berg en zwangere buik gelijk is, zo dat haar uitbeelding vanzelf ook symbolisch wordt. „De bergen staan voor vruchtbaar heid Granaatappels en wijn ranken zijn ook vaak terugke rende symbolen. De Lange: „Het barst ervan." Voor andere schilderijen graaft ze in haar herinnering. „Als mensen ver liefd op elkaar zijn, geven ze de ander vaak een foto van zich zelf. Toen mijn man voor het eerst een foto van mij had, ging hij naar huis en zei tegen zijn va der en moeder: 'Kijk, dat is ze. Ik zou haar wel in een gouden lijst je willen stoppenDe gelief de i n een gouden lijstje, dat is precies wat ik op één van mijn schilde rijen heb uitgebeeld." Tegenover het exuberante, kleurrijke werk van De Lange staan de keramische objecten van Bitter. Vrij letterlijk, maï uiterst subtiel, beeldt zij vooi wei-pen uit waarvan in h( Hooglied sprake is. „Noor is ee introvert iemand", verklaart! Lange. „Dat zij met zoiets a klei, aarde dus, zo iets broos t verfijnds kan maken als ze hi" laat zien, vind ik bijna onw relds." Expositie: Marja de Lange en No Bitter, t/m 6 juli in boerde rijgale! De Osseberg in Grijpskerke, op ma l/m za van 14-17 uur. Maand. 17 juni geeft Eeuxoout van der Li den een lezing over het HooglU Aanvang: 20 uur. had ik vier of vijf kantjes met dergelijke zin nen volgeschreven. Voor de expositie MO- RE/POWER/LESS in de Opera Paese heb ik daar een groot werk van gemaakt, zestien bij vier meter; getiteld 'Good care'. Ik had die tekst van Berlusconi bovenaan een wand geschreven met zestig van mijn vari anten eronder. Het werk sloeg in als een bom. Zelfs Berlusconi stelde er vragen over in de krant. Hij had het idee dat zijn uit spraak belachelijk werd gemaakt. Ik vond het mooi dat je met kunst de strekking van zo'n uitspraak kunt blootleggen." Grootjans' inspiratie was na het maken van de installatie nog niet uitgeput. Hij bleef doorschrijven, in zijn werkruimten in Breda en Vlissingen, zij het in een iets gewijzigde opzet. Hij stelde zich voor hoe de drie kun stenaars/filosofen die hij het meest bewon dert - Spinoza, Perec en Pasolini - op zijn zolder met elkaar de wereld beschouwen. „Ik loop daar dan rond, breng ze af en toe een broodje en schrijf op wat ze zeggen. Het gaat erom dat ze naar de wereld kijken en het over de ander hebben. Met mijn tekst heb ik dus een beetje in hun hoofd zitten roeren." Visioen Dat heeft geresulteerd in een tekst die als volgt begint: VISIOEN VAN DE OVERKANT en van hen... Die de wereld een schijtgat noemen. Die een mens aan zijn woord houden. Die veel verwachten. Die altijd beginnen met afpersen... Enzovoort. Het 107 bladzijden tellende boek is geheel gevuld met bijzinnen van dit type. „Alles wat ik om me heen zag was ma teriaal. Ik was een dief van de wereld. Ge volg is dat veel mensen denken dat ik hen heb beschreven." Grootjans heeft zijn aanvankelijke manu script met hulp van Harry van Boxtel omge werkt tot het gisteren gepresenteerde boek. Hij ziet het als een vervolg op zijn werk in Rome. „Ik was verbaasd toen ik het resul taat zag. Het was net een echt boek. Ben ik nu ineens een schrijver? Ik zie het gewoon als een werk, net als een schilderij of een in stallatie. Mijn monochrome schilderijen zij n zo mysterieus, zo in zichzelf gekeerd - ze mogen van mij helemaal niets vertellen-dat ik teksten als deze beschouw als een tegen wicht. Ik stel de taal tegenover mijn schilde rijen, zodat er een soort evenwicht in mijn werk komt. En die overvloed van zinnen past ook in mijn oeuvre. Ik heb ooit elfhon derddertig vragen verzonnen die, als je ze allemaal zou kunnen beantwoorden, de op lossing geven van waar het om gaat in het le ven. En in Rome had ik ook een installatie van drieëntwintighonderd zinnen die at random worden uitgesproken. Ik ga graag vanuit het niks naar het alomvattende." Publicatie. Loek Grootjans, Visioen van de over kant, P Pers Breda, isbn: 90-806919-3-3, prijs: 24,50. Verkrijgbaar via xox.oio.p-pers.nl en galerie Van den Berge in Goes. door Ernst Jan Rozendaal BREDA - Het idee is geboren uit een instal latie die zelfs de Italiaanse premier Berlus coni verontrustte. In oktober en november vorig jaar exposeerde kunstenaar Loek Grootjans (Arnemuiden, 1955) in de presti gieuze tentoonstellingsruimte Opera Paese in Rome. Hij nam daar Berlusconi's verkie zingsleuze 'Wie goed voor zichzelf zorgt, zorgt goed voor degene die hem kiest' als uitgangspunt voor een installatie. Uit de schrijfkoorts die hem daarop beving, is het boek Visioen van de overkant ontstaan, dat gisteren is gepresenteerd in De Beyerd in Breda. Grootjans had de uitspraak van Berlusconi in de krant gelezen. Hij begon te piekeren over de woorden 'degene die hem kiest'. Grootjans: „Ik begon te schrijven. Het werd zo'n metro-achtig netwerk, allerlei kanalen die met elkaar verbonden zijn, zodat je alle kanten op kunt. Variërend op die woorden, kwam ik erachter dat je helemaal niet kunt zorgen voor degene die je kiest. Dat kan lei den tot grote schoonheid, maar evengoed tot diepe ellende. Binnen de kortste keren Spinoza, Perec en Pasolini in gesprek, llustratie Annemiek Wintjes. foto Loek Grootjans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32