Geld voor wegwerken achterstand Vernieuwde bibliotheek weer open Friettent Renesse eist groter terras Schot in plannen seniorencomplex Vlaamse loodsen staken uit protest tegen privatisering Politieagenten Goes stappen op de fiets GroenLinks pleit voor publiek debat over aanleg WCT D( Afdeling ruimte en milieu Veel tips over overval op taxichauffeur Verkiezing Beste Buur 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Gesprekje PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 12 juni 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van Schouwen-Duive- land wil een bedrag van 430.000 euro uittrekken voor het weg werken van achterstanden bij de gemeentelijke afdeling ruim te en milieu. Het geld komt uit het batig saldo van 1,7 miljoen euro, waarmee de gemeentere kening over 2001 sluit. Om de achterstanden op ruimte en milieu te kunnen wegwerken is volgens voorzichtige ramin gen een eenmalige investering van 830.000 euro nodig, plus 210.000 euro structureel. Met de voorgestelde investering van 430.000 euro is de gemeente er dus nog niet, erkent wethouder financiën J. van Felius. Hij ziet de financiële injectie als een goed begin. „Hier kunnen we in ieder geval dit jaar mee voor uit." Van Felius is content over het re sultaat over 2001. „Het is een stap in de goede richting en we hopen dat we dit kunnen uit bouwen. Ook het feit dat de ge- meenterekening over 2001 een maand eerder dan gebruikelijk gereed is, stemt hem tot tevre denheid. „Dat is een compli ment aan de organisatie waard", bewierookt Van Felius het ambtenarenapparaat. Het batig saldo, legt de wethou der uit, dankt de gemeente aan verschillende zaken. De twee belangrijkste zijn een forse meeropbrengst van de gemeen telijke belastingen (287.000 eu ro) en een nagekomen algemene uitkering van het rijk van 460.900 euro. Ook bleef een deel van het geld voor nieuw beleid onbenut en had de gemeente een ren te voordeel van 500.000 euro en een nagekomen rente bouw fonds 2000 van 93.000 euro. Er kan nog meer bijkomen want over 2001 zijn volgens Van Feli us nog geen precariorechten op gelegd. B en W van Schouwen- Duiveland willen echter eerst onderzoeken of de moeite en de kosten van het alsnog innen op wegen tegen de geraamde baten van 116.000 euro. Behoedzaam Het college heeft ervoor geko zen om behoedzaam met het ba tig saldo om te springen. Niet al les in één keer besteden, maar een flink bedrag achter de hand houden. Van het positieve resul taat wordt 50.000 euro in de post onvoorzien gestort en gaat 350.000 euro naar de algemene reserve. Want, stelt Van Felius, het is niet uitgesloten dat de rijksoverheid in de toekomst gaat knabbelen aan de hoogte van de algemene uitkering. Ook voor het onderhoud aan wegen willen burgemeester en wethouders diep in de buidel tasten. Voorgesteld wordt 389.728 euro toe te voegen aan het onderhoudsbudget voorwe gen. De voorgestelde besteding van het batig saldo op de gemeente rekening komt woensdag 19 juni aan de orde tijdens de ver gadering van de commissie Al gemene Interne Zaken (AIZ). De vergadering wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Tijdens haar vergadering van donderdag 27 juni dient de ge meenteraad er een finaal oor deel over te vellen. 'T WWM door Wout Bareman TERNEUZEN - De Vlaamse loodsen leggen, in navolging van de ruim tienduizend haven arbeiders in België, donderdag nacht het werk neer. Het gaat om een staking van acht uur, die om middernacht begint en 's morgens om acht uur weer is afgelopen. Het is een waarschuwing van de loodsen aan de Belgische rege ring. Vorige week vrijdag hiel den de arbeiders in de vier grote Vlaamse havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende) al een 24-uursstaking. Aanvan kelijk wilden de loodsen zich daarbij aansluiten, maar op het laatste moment stelden ze hun actie uit tot deze week. De loodsenstaking is uitgeroe pen door het Gemeenschappe lijk Vakbondsfront voor Over heidsdiensten. Daarin zijn het Vrij Syndicaat van het Open baar Ambt, de Algemene Cen trale der Openbare Diensten en ACV-Transport en Communica tie verenigd. Net als de havenarbeiders pro testeren de loodsen tegen de door Naomi Voet GOES - Acht agenten uit Goes gaan over twee weken op de fiets in de stad surveilleren. De zogenoemde 'bikers' worden in heel Goes ingezet, maar de na druk ligt op Goes-West, de Goe- se Polder en het centrum. De training hiervoor begint vol gende week vrijdag en duurt een week. Gelijk daarna kunnen ze De acht Goese agenten hebben zich vrijwillig opgegeven voor de cursus. Zij worden, tegelijk met Middelburgse cursisten, door eigen docenten binnen de politie Zeeland opgeleid. Zij zijn na afronding van de cursus voornamelijk te zien in het cen trum. De opleiding voor de bikers leert de agenten hoe ze zich zichtbaar en snel door dé stad moeten begeven. Verder leren ze hoe ze vanaf hun fiets moeten optreden en hoe ze de fiets als wapen kunnen gebruiken bij lastige verdachten. Het idee achter de bikers komt oorspronkelijk uit Amerika, waar agenten in veel grote ste den al gebruik maken van het vervoersmiddel. De fietsteams zijn daar een groot succes. Ame rikaanse collega's kwamen zelfs naar Nederland om fietsteams op te leiden en te begeleiden. Leiden was in Nederland de eerste stad die het project uit Amerika overnam. Inmiddels worden in diverse steden in Ne derland bikers ingezet. Volgens H. Rutgers, chef van het wijkteam voor Goes-Centrum en Goes-West, is de fiets een ef fectief vervoersmiddel voor agenten. „Op de fiets heb je geen last van paaltjes, je kunt overal tussendoor. Zo kunnen agenten zich snel verplaatsen in de stad. Politie op de fiets is direct aan spreekbaar en heeft makkelijk contact met burgers." Bibliotheek De Zaete is heringericht en de vloer is gerestaureerd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BRUINISSE - Bibliotheek De Zaete in Bruinisse is na een gedwongen sluiting van drie weken gisteren weer open gesteld voor het publiek. De bibliotheek moest dicht om de ernstig verzakte vloer te kunnen herstelllen. De ge meente stelde 8000 euro beschikbaar voor deze drin gend noodzakelijke restau ratie. De verzakte balken werden opgekrikt en waar nodig her steld. Ook werd de gehele vloerbedekking vernieuwd. „De tijdelijke sluiting bood te vens de kans voor een herin richting van de bibliotheek", zegt filiaalhoofd M. van Biesen van De Zaete. Volgens haar bleek de looprichting niet meer zo praktisch nu het aan tal leden van de Bruse biblio theek in de afgelopen jaren flink is toegenomen. „We heb ben hulp gekregen van enkele vrijwilligers om zware kasten en de balie te versjouwen. Ook die balie wordt vervangen door één die voldoet aan de er gonomische eisen van deze tijd. Die is in bestelling, dus daar moeten we nog even op wachten", zegt Van Biesen. Volgens het filiaalhoofd heb ben de leden alle begrip ge toond voor het feit dat De Zaete drie weken dicht moest tijdens de werkzaamheden. Ter compensatie mochten de lezers in die periode dertig boeken lenen in plaats van de gebruikelijke tien stuks. Voor al tijdens de laatste dag voor de sluiting werd daar gretig gebruik van gemaakt. Gisteren konden de leden weer terecht in de vernieuwde bi bliotheek. Als extra service kunnen zij tot en met vrijdag 14 juni hun geleende boeken, tijdschriften en cd-roms boe- tevrij inleveren. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks pleit voor een publiek debat over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Het idee is afgekeken van de WD. Die par tij wil een publiek debat over de herinrichting van het Veerse Meer. GroenLinks bekent in een brief aan de WD een beetje jaloers te zijn op idee van de liberalen. „Waarom hebben we dat zelf niet bedacht?" De fractie steunt het voorstel voor een debat over het Veerse Meer daarom volle- dig. Zij verwacht er echter ook wat voor terug: steun voor een pu bliek debat over de Wester schelde Container Terminal. GroenLinks rekent zelfs op steun. Het is immers een zeer be langrijk onderwerp. WD-fractievoorzitter J. Suur- mond twijfelt. „Er zijn al veel bijeenkomsten geweest waar de bevolking zich kon uitspreken. Wat voegt een extra debat dan nog toe, vraag ik mij af. Maar goed, als er echt behoefte aan is, oké." Uitstel Mocht de provinciale organisa tie te klein zijn om twee publie ke debatten tegelijkertijd te voeren, dan is uitstel tot de Statenverkiezingen in maart volgend jaar een oplossing, vindt GroenLinks. „Een paar maanden uitstel van dit pro ject is wel de moeite waard om meer mensen bij de politie ke besluitvorming te betrek ken." Suurmond kan een lachje niet onderdrukken. „Daar was ik al bang voor. Maar als dat erachter zit, een tactiek van vertraging, dan is de WD niet beschik baar." Geen kans Uitstel tot na de verkiezingen maakt sowieso geen kans. In de laatste Statencommissies Eco nomie en Ruimte, milieu en wa ter stelde GroenLinks dat ook al voor, maar kreeg geen steun van de andere fracties. Ook de ver antwoordelijk gedeputeerden (Bruinooge van economie en Van Zwieten van ruimtelijke or dening) hielden vast aan een be sluit door Provinciale Staten in dit najaar. VLISSINGEN - De uitzending van Opsporing Verzocht over de overval op een taxichauffeur langs de A58 heeft 24 tips op geleverd. Volgens de politie zijn er een aantal waardevolle tips bij. „Er zijn zelfs namen genoemd van mogelijke verdachten", zegt politievoorlichter J. van Mourick. Hij wilde niet zeggen of een naam meerdere keren ge noemd is. „De tips passen wel in het beeld van het onderzoek." Tijdens de uitzending was een reconstructie te zien van de ge beurtenissen. De 25-jarige chauffeur werd in de vroege ochtend van donderdag 23 mei van enkele honderden euro's be roofd. Bij het Vlissingse Bellamypark had de bestuurder rond drie uur een van de verdachten meege nomen. Tijdens de rit werd de chauffeur gevolgd door twee anderen in een witte Mercedes. Op de A58 dwongen de achter volgers de taxi te stoppen. De chauffeur moest onder bedrei ging van een vuurwapen zijn geld afgeven en werd in de kof ferbak opgesloten. Twee uur la ter werd de chauffeur door een oplettende voorbijganger uit zijn wagen bevrijd. Na de uitzending maandag avond kreeg de politie zestien tips. Na de herhaling gister middag volgden er nog eens zeven. liberalisering van de havenreg lementen door de Europese Commissie. Die houdt onder meer in dat ook bemanningsle den van schepen voortaan him schip mogen laden of lossen. Volgens de vakbonden worden de strenge regels, waaraan ha venarbeiders moeten voldoen, op die manier overboord gezet en bovendien vrezen ze dat de veiligheid in de havens wordt aangetast. In het kader van de liberalise ring zouden alle Europese loodsdiensten moeten worden geprivatiseerd. De Europese loodsenorganisatie Empa vindt dat de loodsdiensten, vooral uit oogpunt van veiligheid, niet mogen worden geprivatiseerd. Tot nu toe klopten de Belgische loodsen tevergeefs aan bij de re gering in Brussel; ze eisen nu een duidelijk standpunt. Op 17 juni komen de Europese ministers van Transport in Brussel bijeen om te beslissen over de liberalisering. De Belgi sche minister van Mobiliteit Durant hield zich tot nu toe op de vlakte. Ze vindt wel dat de li beralisering te overhaast dreigt te worden ingevoerd. DEN HAAG - Friettent de Whizzburger wil zijn terras aan de Lange Reke in Renesse ver der uitbreiden. De burgemees ter van Schouwen-Duiveland wees het verzoek echter van de hand, waarna het bedrijf via de rechtbank in Middelburg naar de Raad van State stapte. Giste ren behandelde het rechtscolle ge de bezwaren van A. van den Berg, eigenaar van de Whizz burger. Van den Berg vindt dat burge meester Asselbergs hem onthef fing voor de uitbreiding van zijn terras had moeten verlenen. Im mers, zijn buurman van het Snackcenter heeft wel een gro ter terras gekregen. Tijdens de zitting bleek echter dat het Snackcenter afgelopen decem ber is gestopt, waarna Van den Berg een deel van het buur- terras heeft bijgehuurd. Van den Berg wil het terras echter in eigen beheer krijgen, zodat hij geen huur meer hoeft te be talen. De Raad van State gaat nu be kijken of de burgemeester te recht de terrasuitbreiding heeft geweigerd of dat hij toch ont heffing had moeten verlenen. Van den Berg vindt dat de bur gemeester geen enkele goede re den voor de weigering heeft ge geven. Staatsraad D. Slump leek echter minder problemen met de weigering te hebben. Im mers, volgens het Schouwse ter- rasbeleid mogen terrassen al leen pal voor de gevel van het horecapand geplaatst worden en niet elders. Uitspraak volgt over enkele we ken. Op de plaats van het voormalig gemeentehuis kan een appartementencomplex voor senioren verrijzen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft overeenstemming bereikt met Proverko bouwgroep uit Ter- neuzen en woningbouwcorpo ratie Zeeuwland in Zierikzee over de bouw van senioren-ap partementen in Bruinisse. Het appartementencomplex komt op de plaats waar nu nog het ou de gemeentehuis staat en krijgt drie bouwlagen. Het voormalige gemeentehuis van Bruinisse staat al sinds 1997 leeg. Na een jarenlange juridi sche strijd kreeg projectontwik kelaar Geense uit Bruinisse het pand in handen. Hij ontwikkel de plannen voor realisering van 21 luxe koopappartementen voor senioren. Geense betrok in zijn plannen het aanpalende voormalige postkantoor, eigen dom van Zeeuwland. Geense en Zeeuwland kwamen niet tot overeenstemming en uiteindelijk verkocht Geense het gemeentehuis aan de Pro verko bouwgroep uit Temeu- Advertentie OEKBBipiPPPEKIii Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen zen. Proverko hanteert in haar plannen met het voormalig ge meentehuis hetzelfde uitgangs punt als Geense: 21 luxe koop appartementen voor senioren. Zeeuwland wil ter vervanging van de bestaande - direct aan grenzende - zorgwoningen 35 nieuwe zorgwoningen bouwen. Mits aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt, gaat de gemeen te daarmee akkoord. De omgeving is nu nog redelijk open en dat wil de gemeente graag zo houden. De gemeente stelt Proverko en Zeeuwland daarom de voorwaarde dat de gebouwen in een 'groene en transparante setting' worden neergezet. Om dat doel te berei ken wil de gemeente dat de te bebouwen oppervlakte beschei den wordt gehouden. Het is ver der de bedoeling dat de bebou wing de structuur van de Dr. de Kockstraat volgt. Dat geeft ruimte om te zorgen voor een goede overgang tussen de zorg woningen die Zeeuwland aan die straat wil neerzetten en het door Proverko te bouwen ap partementencomplex aan de Molenstraat. Het appartementencomplex mag, om de openheid zoveel mo gelijk te behouden, ook niet al te hoog worden. Uitgangspunt voor de gemeente is drie bouw lagen, met hoogte-accenten tot vier bouwlagen. De ontsluiting van de nieuwe bebouwing wil de gemeente zoveel mogelijk via de Dr. de Kockstraat geregeld zien. Dit om de Molenstraat zo autol- uw te houden. Toekomstvisie De gemeente werkt aan een toe komstvisie voor de ontwikke ling van Bruinisse en daar mo gen de plannen van Zeeuwland en Proverko geen afbreuk aan doen. De gemeente speelt onder meer met de gedachte om de di recte omgeving van zorgwonin gen en appartementencomplex op de schop te nemen. Daarbij wordt met name gesproken over de Dreef, het gebied rond het dorpshuis en de Molenstraat. De plannen komen woensdag 3 juli aan de orde tijdens de verga dering van de commissie ruim telijke ordening en economische zaken. De vergadering in de Burgerzaal begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland kiest zaterdag 15 juni weer een Beste Buur. De ge meente heeft enkele jaren niet meegedaan met de Nationale Burendag, maar vond het dit jaar tijd om weer een vrijwilli ger te eren door de verkiezing van de Beste Buur. De organisatie van de verkie zing is in handen van de Huma- nitas-afdeling De Bevelanden en Schouwen-Duiveland, Woonzorg Nederland en het ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland. Inwoners van de ge meente hebben via een huis- aan-huis bezorgd aanmeldings formulier personen of groepen kandidaat kunnen stellen. Die kandidaatstelling moest duide lijk gemotiveerd worden. De uitslag van de Beste Buur- verkiezing wordt zaterdagoch tend 15 juni bekend gemaakt in de burgerzaal van het gemeen tehuis in Zierikzee. Wethouder A. van der Wouden geeft als voorzitter van de jury een over zicht van de voorgedragen kan didaten en zal bekend maken wie als Beste Buur 2002 van Schouwen-Duiveland wordt voorgedragen. Burgemeester Asselbergs zal de prijzen uitrei ken en enkele loten trekken waarop de waarderingsprijzen vallen voor de mensen die kan didaten hebben aangemeld. Elke ochtend komt de Thuis zorg bij die bejaarde weduw naar te Zierikzee. Nooit te lang, want de verzorgster heeft nog meer te doen. Maar er is altijd wel tijd voor een gesprekje. En dat waardeert onze weduwnaar zeer. Zo ook deze week. Het ging over relaties. Meneer gaf aan dat hij nog best gelukkig was. Maar dat hij het zo gek nog niet zou vinden wanneer er weer een vrouw in z'n leven kwam. „Ik geloof', ver trouwde hij de verzorgster toe, „dat ik 'n vrouw nog best gelukkig zou kunnen maken: in ieder geval zou ze zich met mij nooit vervelen. De thuiszorgster knikte be grijpend. „Ja", reageerde ze, „dat geloof ik graag. Maar ze zou van tijd tot tijd wel aan je vragen: hou nu toch eindelijk eens je mond!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31