PZC Pleidooi voor strandje Baarland Moeder smeekt om opname zoon PZC Zeeuwse kaarten in boek voor onderzoek NBB hekelt manier waarop college zaak Veerstoep behandelt 11 Geen relatie WCT en geld ZMF Exploitanten camping vragen gemeente einde te maken aan verwaarlozing Kraanwagen in berm Veel tips overval taxichauffeur Vernieling woning bestraft Herdenking met concert op begraafplaats agenda woensdag 12 juni 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Oude topo grafische kaarten zijn niet al leen waardevolle documenten uit het verleden. Ze zijn onmis baar bij allerlei toekomstge richt onderzoek. Maar om ze te kunnen gebrui ken is het noodzakelijk te we ten met welk doel de kaarten zijn vervaardigd. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft 34 oude kaarten met uit leg gebundeld in het boek 'Werken met Zeeuwse Kaar ten, handleiding bij het ge bruik van oude topografische kaarten'. De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland presenteerde het werk gistermiddag in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Elk deel van Zeeland komt in het boek aan bod. „Zeeland wordt in het boek waardig op de kaart gezet", zei vice-voorzitter Th. Jacobs van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Wie zich verdiept in vroeger kan niet zonder oude kaarten. Ze zijn, ook in deze tijd, onmis baar op het gebied van plano logie, stedenbouwkunde en landschapsarchitectuur. Maar wie een oude topografi sche kaart nog zinvol wil ge bruiken, moet het doel kennen waarvoor de kaart ooit is ge maakt. Om die gidsfunctie te vervullen is het boek samenge steld. ,,De ene kaart is de andere niet"betoogde A. de Klerk van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. „Er bestaan bijvoor beeld plankaarten, zeekaar ten, militaire kaarten en ste- denkaarten. Pas als je de functie van een kaart kent, kun je de waarde inschatten." Het boek geeft volgens hem een prachtig beeld van het vroege re Zeeuwse landschap. Al bestaat dat eigenlijk niet, te kende hij erbij aan. „Het land schap is een combinatie van middeleeuwse oerpolders en nieuwe polders met alle tus senvormen die er zijn. Het re sultaat is meer dan de som der delen." Het eerste exemplaar van het boek werd gisteren aangebo den aan commissaris van de koningin W. van Gelder. „Net als vele anderen heb ik oude to pografische kaarten thuis aan de muur hangen. De mooiste is wellicht die uit de zestiende en zeventiende eeuw waarop Middelburg en Amsterdam als gelijkwaardige steden staan afgebeeld", vertelde Van Gel der. Ook kregen voorzitter N. Gin jaar-Maas van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de voorzit ters van heem- en oudheidkun dige organisaties een exem plaar. MIDDELBURG - Ja, er is met de Zeeuwse Milieufederatie overlegd over de Westerschelde Container Terminal. Maar nee, dat heeft niets te maken met verdeeldheid binnen het provinciebestuur over extra subsidie voor de ZMF. Dat schri j - ven Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van de Partij voor Zeeland. Dat Provinciale Staten niet op de hoogte zijn gesteld van dat overleg met de ZMF is niet zo vreemd, vinden GS. „Het is niet gebruikelijk om PS te informeren over het overleg dat in de voorbereidende fase over projecten plaatsvindt." Geruchten dat de haven van Antwerpen de WCT alleen gebruikt om ver dere verdieping van de Westerschelde af te dwingen of dat die haven het oog heeft laten vallen op andere locaties voor een grote containerkade, zijn GS niet bekend. „Wij hebben geen aanleiding te veronderstellen dat dit waar is." AXEL - De bestuurder van een kraanwagen is gisterochtend met zijn voertuig gestrand in de berm van de Buthdijk in Axel Hij reed vanaf de Tractaatweg in de richting van Axel. Voor hem reed een personenauto die linksaf de Graafjansdijk op reed. Dit zag de bestuurder van de kraanwagen te laat en daarom stuurde hij de berm in. De kraan wagen moest uit de berm getrokken worden. Het weggedeelte op de Buthdijk tus sen de Graafjansdijk en de Tractaatweg was gedurende de berging geheel afgesloten. VLISSINGEN - De uitzending van Opsporing Verzocht over de overval op een taxichauffeur langs de A58 heeft 24 tips op geleverd. Volgens de politie is er een aantal waardevolle tips bij„Er zijn zelfs namen genoemd van mogelij ke verdachten" zegt politievoorlichter J. van Mourick. Hij wilde niet zeggen of een naam meerdere keren genoemd is. „De tips passen wel in het beeld van het onderzoek." Tijdens de uitzending was een reconstructie te zien van de gebeurtenissen. De 25-jarige chauffeur werd in de vroege ochtend van donderdag 23 mei van enkele honderden euro's beroofd. Bij het Vlissingse Bella- mypark had de bestuurder rond drie uur een van de verdach ten meegenomen. Tijdens de rit werd de chauffeur gevolgd door twee anderen in een witte MercedesOp de A5 8 dwongen de achtervolgers de taxi te stoppen. De chauffeur moest onder bedreiging van een vuurwapen zijn geld afgeven en werd in de kofferbak opgesloten. Twee uur later werd de chauffeur door een oplettende voorbijganger uit zijn wagen bevrijd. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Sint Annaland ontkende gisteren in Middelburg hardnekkig dat hij vernie lingen had aangebracht aan de woning van zijn buren. Poli tierechter A. Cohen-Koningsveld zag echter geen reden om te twijfelen aan de schuld van verdachte. Ze veroordeelde hem tot 200 euro boete en tot het betalen van de schade van 556 eu ro aan de Stichting Beter Wonen, de verhuurder. Aan de vernieling lag een jarenlange burenruzie ten grond slag. Vorig jaar 16 juli escaleerde de ruzie toen de buren thuis kwamen. Verdachte zou die avond grind tegen de voorruit van de woning hebben gegooid en de voor-deur hebben bekrastD e buurman had hem met een ijzeren staaf zien lopen. „Dat heb ben ze zelf gedaan. Hij had een koevoet en een indianenboog bij zich. De schade is ontstaan door een worsteling met zijn vriendin die hem wilde tegenhouden", zei de verdachte. De politierechter koos voor de visie van het slachtoffer, omdat die de vernieling meteen aan de Stichting had gemeld. door Mieke van der Jagt BAARLAND - Er moet bij de Hoek van Baarland, net over de dijk bij camping Scheldeoord, een strandje terugkomen. Met die boodschap zijn R. en C. Northolt, exploitanten van de camping, naar de gemeente Borsele getrokken. „En niet alleen vanwege het economisch belang van de cam ping", verzekert R. Northolt. „Want alle inwoners van vijf tien kernen in de gemeente Bor sele raken met de komst van de Westerschelde Container Ter minal (WCT) het enige strandje kwijt." Vanwege de aantrek kingskracht van het strandje dat vroeger op de Hoek van Baarland lag, heeft de gemeente Baarland indertijd de camping gesticht en een bungalowpark ontwikkeld. Duiktoren Het was een drukbezocht 'buurtstrandje', dat in de loop der jaren verkommei'de doordat de Westerschelde vexwuilde, doordat ingrepen in de bodem slikafzetting veroorzaakten en doordat de gemeente Borsele, die recreatie langs de Wester schelde ontmoedigde, er hele maal niets aan deed. De duikto ren, die er jaren geleden van gemeentewege werd neergezet, is inmiddels bijna in elkaar ge zakt. Noxdholt vindt dat de gemeente MIDDELBURG - Op de ge meentelijke begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg wordt op 14 juni een herdenkingsconcert gehou den. Nabestaanden en andere be langstellenden kunnen geza menlijk hun overleden dierba ren herdenken. Elders worden al langer herdenkingsconcerten gegeven. Voor Middelburg is het nieuw. „We willen kijken of er behoefte aan is", zegt M. Jilleba, beheerder van de begraafplaats. In Goes werd vorig najaar al een memoriamconcert gehouden. Volgens een medewerker zat de aula toen vol. Als er voldoende belangstelling is, wordt overwogen om vaker een herdenkingsconcert te hou den. „Misschien niet elk jaar, maar eens in de twee of drie jaar", zegt Jilleba. Tijdens open dagen op de begraafplaats ko men er elke keer twee- tot drie honderd bezoekers. Bovendien zijn de herdenkingsconcerten in Rotterdam en Velsen succesvol. Het concert is gratis en begint om 19.30. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 Ermail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de jarenlange planologische verwaarlozing van het strandje best goed kan maken, nu het laatste stukje strand aan de Ka- loot dreigt te verdwijnen. „Heel veel mensen uit Borsele recreë ren op die reep zand bij de Ka- loot, omdat je er op de fiets naar toe kunt, omdat je niet uren in de file hoeft te staan of omdat je de hond er kunt laten loslopen. Borsele heeft bijna dertig kilo meter kust en zoals het er nu uit- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op haar knieën heeft ze 'gesmeekt aan de psy chiater, huisarts en een mede werker van de psychiatrische kliniek Emergis om haar zoon te behandelen'. Maar nergens, zegt M. C. Seij uit Vlissingen, vindt ze gehoor. Ook haar ande re zoon en dochter komen geen stap verder. En intussen raakt hun 37-jarige broer en zoon die per verstrikt in 'een soort psy chose en doet hij zichzelf van daag of morgen wat aan'. Mevrouw Seij is ten einde raad. Zij staat haar zoon al zo'n vijf jaar bij. Zij is zijn steun zodra het misgaat. „Ikzou nu echt wil len dat hij opgenomen wordt. Ook al is het tegen zijn zin. Hij heeft dwang nodig. Maar we dringen nergens door en lopen met ons hoofd tegen de muur. Geen hulpverlener lijkt het pro bleem serieus te nemen. Hij is geen doorsnee drugsver- slaafde, merkt ze op. Acht maanden per j aar is er geen vuil tje aan de lucht. Ineens gebeurt er iets en grijpt hij naar cocaïne. „Hij rookt coke, gebruikt daar voor een soort pijpje. Dat doet hij totdat zijn geld op is. Als hij doordraait, kun je echt niet met hem onder een dak leven. Ik kan het in ieder geval niet meer. Behandeling Voor zijn drugsprobleem 'en misschien in combinatie met psychische problemen', heeft hij al eens in een kliniek gezeten en hij is onder behandeling ge weest van een psychiater in Vlissingen. „Je kijkt terug hoe het allemaal gekomen is. Hij heeft vroeger epilepsie gehad en ik vermoed dat hij heftiger op drugs reageert dan anderen. Maar ik ben geen dokter. De laatste vijf jaar, meestal rond deze periode, komt hij in een de pressie. Hij krijgt ruzie met zijn ziet, blijft er geen reepje zand over. Het moet een kleine moeite zijn om drie- tot vierhonderd meter voor gebx*uik door lokale recreanten op te spuiten." De gemeente loopt wat dat be treft volgens Northolt toch nog al uit de pas met andere Zeeuw se gemeenten. „Kapelle en Reimerswaal spuiten voortdu rend van dat sooxt strandjes op. Nu de Westerschelde schoner is geworden en er nog meer dreigt vriendin en net als zoveel zoons, zoekt hij dan zijn moeder op. Ik zie hem veranderen van een voorbeeldige hardwerkende zoon, vriend en vader voor de kinderen van zijn vriendin in ie mand die niet meer te begrijpen is en helemaal doox-draait." Hij heeft in amper een week tijd de voordeur van het huis van zijn moeder en haar vriend vijf keer ingetrapt en een steen door de ruit van de achterdeur ge gooid. „Ik wilde hem niet meer binnenlaten, want ik wist zeker dat ik hem niet meer kan helpen. Hier wordt niemand beter van. Hij zoekt steun bij mij, vindt hij die niet, dan gaat hij naar zijn broer en dan naar zijn zus en dan komt hij weer bij mij. Intussen. te verdwijnen, kan een nieuw gemeentebestuur met een nieuw college een heleboel inwoners een groot plezier doen." De heren Northolt hebben hun voorstel inmiddels bij de Bor- selse wethouder A. van Opdorp op tafel gelegd. Die heeft be loofd de mogelijkheden te zul len onderzoeken. Een aantal ja ren terug stond de gemeente Borsele niet afwijzend tegen het opspuiten van een strandje bij gaan wij er allemaal onderdoor. Maar tegelijk gaat zijn schreeuw om hulp door merg en been. Ik heb mijn deur dichtge houden. En dan hoor je: mama help me. Ik wil naar binnen." Politie Ze belde de politie toen hij op nieuw aan de deur stond en amok maakte. De politie was er snel bij. Haar zoon werd opge pakt maar vroeg of hij zich in de badkamer nog even mocht op frissen. „Hij sneed daar twee keer in een pols met een stanley- mes. Hij was panisch van angst en door het dolle heen. In het ziekenhuis werd zijn pols ge hecht en hij werd meegenomen naar het bureau." Scheldeoord. Probleem was toen dat de slikken onderaan de dijk vanwege hun voedselvoor raad voor vogels gespaard moesten blijven. Northolt: „Het stuk bij de Hoek van Baaiiand is altijd strand geweest. De be langrijke voedselgebieden voor vogels, de Plaat van Baarland en de slikken en de schorren langs de dijk, liggen naar het westen. Daar willen wij natuur lijk ook afblijven." Als het gaat Daar is het echt misgegaan, vindt ze. Want de hoop dat een ander zich direct over hem ont fermde, ging teniet. „Dat kwam niet door de politie. Die heeft ons goed geholpen. Om mijn zoon op te nemen, was een soort geneeskundige verklaring no dig. Want het zou een opname worden tegen zijn zin. Er kwam een dame van Emergis uit Mid delburg naar het politiebu reau. Het lid van het crisisteam van Emergis moest beoordelen of de patiënt een zogenoemde inbe waringstelling (IBS) kreeg. Met een IBS zou hij direct opgeno men kunnen worden. „Ik stond perplex en de politie ook. Die mevrouw van Emergis vond dat om compensatie van de recrea tieve mogelijkheden die bij de Kaloot verdwijnen, doemt er een ander probleem op. Het strandje bij de Kaloot heeft, hoeveel mensen er soms ook zit ten, geen recreatieve bestem ming. Bovendien gaan er ook daar natuurlijke kwaliteiten verloren. Het is niet gemakke lijk om een verlies aan natuur waarde te compenseren met ruimte voor recreatie. opname niet noodzakelijk was. Hij zou niet gevaarlijk voor an deren en zichzelf zijn. Mijn zoon stond na een paar uur weer op straat." Het enige houvast voor de moe der is, dat er op 17 juni een ge sprek is geregeld bij de drugs- en alcholopvang van Emergis. Hechtenis M. Reinders-Stijnman van het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis rea geert dat 'het een zware maatre gel is om iemand tegen zijn zin op te nemen. Het is toch een soort hechtenis. Vandaar dat er zware criteria aan een IBS ver bonden zijn. Er wordt bijvoor beeld naar het gevaarscriterium gekeken. Hoe levensbedreigend is de patiënt?' Zij zegt dat het mogelijk is dat een medewerker van Emergis geoordeeld heeft dat de Vlissinger niet voor cri sisopname in aanmerking kwam. „Overal in het land wordt over deze criteria gedis cussieerd. Levensbedreigend is een begrip dat moeilijk in een kader is te plaatsen. Het is en blijft een subjectieve waarne ming." Waar hij nu slaapt, dat weet zijn moeder niet, wat hij doet, even min. Maar ze vreest dat hij zich zelf iets aan doet. „We weten niets van hem. Maar hij kan ook ineens aanbellen." De vertwij feling is groot. Seij begrijpt niet, dat niemand haar zoon wil hel pen. Ze zegt: Volgens die me vrouw van het crisisteam van Emergis was hij niet levensge vaarlijk voor zichzelf of voor een ander. Voor medewerkers van Het Witte Huis weer wel. „Hij heeft bij het Witte Huis een paar dagen geleden zelf gepro beerd om onderdak te krijgen. Voor noodopvang kwam hij niet in aanmerking. Nee, zeiden ze: hij mag hier niet overnachten. Hij heeft zelfmoordneigingen, hij is levensbedreigend." door Rob Paardekam WISSENKERKE - In een brief aan het college van Noord-Be veland hekelt de fractie van Noord Bevelands Belang (NBB) de handelwijze van burgemees ter en wethouders omtrent res taurant D'Ouwe Veerstoep. Vol gens fractievoorzitter A. Oudshoorn wordt de raad buitenspel gezet. Projectontwikkelaar Faasse Faasse wil in de haven van Kamperland, op de plek waar nu het restaurant staat, een vier vei'diepingen tellend horeca- en recreatiecomplex bouwen. De eigenaar van het restaurant en het gemeentebestuur kunnen zich grotendeels vinden in de plannen. Dat kan niet gezegd worden van het NBB, gezien de schriftelijke vragen die Ouds hoorn aan het college heeft ge steld. De partij vindt dat het econo misch belang van de projectont wikkelaar vooirang krijgt bo ven de landschappelijke waarden van het gebied. „Het gebouw is totaal nieuw voor Noord-Beveland", schrijft Oudshoorn, die het vergelijkt met vakantieoor-den aan de Spaanse en Turkse kusten. Het NBB zet ook vraagtekens bij de i'andvoor-waarden die door Rothuizen van Doorn 't Hoofd (RDH) op papier zijn ge zet. Het bureau concludeert dat een gebouw met vier bouwlagen goed past in een gebied waar al veel recreatieappartementen staan. Oudshoorn zet vraagte kens bij de handelwijze van RDH. Volgens hem is er een schijn van belangenverstrenge ling, omdat het bureau niet al leen voor de gemeente, maar ook voor de projectontwikke laar zou werken. Gepasseerd Het NBB is er ook verbolgen over het feit dat de gemeente raad in hun ogen volledig is ge passeerd en daarmee achter de feiten zou aanlopen. Er is al een positief advies van het college, dat het plan heeft voorgelegd aan projectgroep Rondom het Veerse Meer. Als ook die positief adviseert is het volgens Ouds hoorn voor de raad bijna onmo gelijk om nog 'nee' tegen het plan te zeggen. Bovendien zou den bezwaarprocedures al bij voorbaat onmogelijk worden gemaakt, omdat alle instanties het plan nu al via de informele weg toetsen. Ook het feit dat de projectontwikkelaars Faasse Faasse voorzitter zijn van het CDA en de WD op Noord-Be veland is voor het NBB een re den tot wantrouwen. Al met al zou er sprake zijn van onbehoorlijk bestuur en een on betrouwbare overheid. Volgens het NBB is het niet aan het colle ge om uitvoering aan de zaak te geven zonder dat de gemeente- raad is gehoord. Er is in 1999 wel eens een plan gepresen teerd, maar dat was volgens Oudshoorn niet meer dan een schets. „Tot voor kort kenden we een goede gewoonte om de raad tussentijds over dergelijke plannen te informeren", schrijft de fractievoorzitter. „Dat is kennelijk niet meer aan de or de. NBB wil dat het college ver antwoording aflegt over de gang van zaken. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming, 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; ELLEWOUTSDIJK Fort Ellewoutsdijk Fortweg, 13.30 uur: excursie naar Inlaag 1887; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.30 uur wandelmorgen senioren; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senioren biljart compe titie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambach ten; De Pit, 13.30 - 16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Activiteiten WAO'ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen 4-8 jaar, KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur Sjoelen; KORTGENE Gymzaal in de Bernhard straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE IJs-skeelerbaan, vanaf 18.30 uur: startijd van Skeelerronde; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; SINT-ANNALAND Ring, 13,30 uur: Fietstocht plattelandsvrouwen; SINT-PHILIPSLAND - De Druiventros, 19.00 uur: Avondvierdaagse; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE Dorpscentrum De We mei, 13.00 - 17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13,30 uur: Rondvaart Oosterschelde; DeZaete, 16.00 - 17.00 uur: Volksdansen 50-plus sers. Een isoleercel; volgens de Vlissingse moeder M.C. Seij moet haar zoon desnoods onder dwang worden opgenomen, maar de psychiatrische kliniek Emergis ziet daar geen noodzaak toe. foto Dirk-Jan Gjeltema Het buurtstrandje bij de Hoek van Baarland werd vroeger, voordat het werd verwaarloosd, druk bezocht. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29