Piercing in je tong is cool riskant PZC Je moet in die tekst wonen Van Hooijdonk begon ook bij RBC Internetten is sociaal 2' woensdag 12 juni 2002 illustratie Willemien Min Willemien Min kreeg deze maand voor haar tekenin gen bij de bundel van Hans Ha gen een Gouden Penseel, de prijs voor het mooist geïllus treerde kinderboek. „Ik was als illustrator in het begin heel voorzichtig, bleef dicht bij de tekst. Voor de dichtbundel 'Ik schilder je in woorden' hoefde dat niet. Als je gedichten illu streert, mag je de tekst best wat vrijer interpreteren. Dat gaf een heerlijk gevoel. De tekeningen staan daardoor dicht bij me zelf." Vijftien jaar geleden leverde de in Bergen woonachtige Min (1956) haar eindexamenop dracht in op de Rietveldacade mie. Het was een prentenboek, dat ze de titel 'De vogelman' meegaf. Ze schreef er ook de tekst voor. Tot haar verbazing wilde uitgeverij Lemniscaat het meteen uitgeven. Het is een prachtig verhaaltje over een vo gelman die met zijn muziek als een soort rattenvanger van Ha- melen door de stad trekt. „Eigenlijk wilde ik schilder worden, net als mijn vader Jaap Min. Met die gedachte begon ik 1 ook aan de academie. Maar toen i zei een vriendin op eën dag te gen me: 'Wat je maakt is zo illu stratief, moet je niet gewoon die richting opgaan?' Ik ben haar nog steeds dankbaar voor die opmerking. Ze had gelijk. Ik vind het nog steeds heerlijk om te doen." Het Gouden Penseel komt voor haar op een goed moment. „Als illustrator groei je met ieder boek weer een beetje naar je ei gen stijl toe. Wat ik nu maak staat veel dichter bij mij als per soon dan wat ik in het begin maakte. Dus nu is de prijs een extra waardevol cadeau voor mij." In de eerste jaren schilderde ze haar illustraties, vooral met acryl. Nu grijpt ze steeds vaker naar het krijtpotlood, vooral als de tekeningen in zwart-wit worden gedrukt. „Dat vind ik mooier, ook omdat bij het druk ken in zwart-wit de nuance wat wegvalt. Met potlood blijven de details beter zichtbaar. Boven dien kan ik met potlood lekker krassen, daar kan ik me meer in uitleven. Een nadeel van krijt potlood is dat je een lijn niet meer kunt uitgummen als je hem eenmaal gezet hebt. Een te kening moet dus heel vaak over." Voor Willemien Min is de tekst waarbij ze illustraties moet ma ken heel belangrijk. „Je woont als het ware een paar maanden in die tekst. Je moet er heel dicht naartoe kruipen. Toen ik de te keningen maakte voor 'De vij vervrouw en andere sprookjes' van Godfried Bomans leefde ik dus een hele tijd in een mooie sprookjeswereld. En zo werkt het eigenlijk altijd in dit vak. Je beweegt je afwisselend in een volwassen wereld en een kin derwereld. Af en toe even weer kind zijn, dat is een mooi ge voel." Hanneke van den Berg Willemien Mm: Met potlood kan ik lekker krassen, daarmee kan ik me uitleven.foto Joop Boek/GPD Nerd, webaholic, chathead - de taal heeft de scheld woorden er al voor gevonden. En zeg nu zelf. Internet is iets voor contactgestoorden, voor sociaalgemankeerde zielenpie ten. Wie veel internet, ver vreemdt van de wereld. Geen wonder dat instanties en onder zoekers geregeld waarschuwen voor de gevaren van het web. Breek psycholoog prof. dr. Rus sell Spears, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), er de bek niet over open. „Rond e-mail en internet heerst een soort paniek. Veel mensen gebruiken internet juist om so ciale contacten op te doen. Waarom zou dat minder sociaal zijn dan contact met iemand die je kunt aanraken? Wat dat be treft is het nerd-stereotype niet helemaal waar. Het is maar net welke definitie van 'sociaal' je gebruikt." Al sinds de opkomst van e-mail in de jaren tachtig werkt Spears aan het beeld van chatten. In ternet is in zekere zin juist soci aler dan de echte wereld, luidt een van zijn opvattingen. Het web is geen kil oord waar men senschuwe puistdragers beledi gingen en ander onbeholpen proza uitwisselen. Maarten Keulemans Het aanbrengen van een tongpiercing kan grote gevolgen hebben voor de ge zondheid. Het staafje kan tandvleesrot veroorzaken en tanden en kiezen beschadi gen. Door onhygiënisch piercen kunnen mensen wor den besmet met hepatitis of het hiv-virus. Terwijl medici alarm slaan, worstelt de po litiek met de regelgeving. Een enkele GGD controleert, maar alleen op hygiëne. En de jeugd laat het proef or gaan rustig piercen. Piercen is een rage die de laat ste tien jaar vooral onder de jeugd is opgekomen. Uit Brits onderzoek bleek dat een op de drie dragers last had van een piercing en dat vooral de tong piercing tot klachten leidt. De Bredase huisarts Berend Nik- kels is niet verbaasd. Hij bepleit een verbod op tongpiercings. „Op medische gronden is de tongpiercing af te raden. De tong is veel te gevoelig. Daar zit ten bloedvaten, zenuwen en speekselklieren in. Als leek moet je daarvan afblijven, an ders gaat het kapot. Gedefas- teerd, noemen we dat." In zijn praktijk ziet hij de gevol gen van de piercings. „Het heeft verwoestende effecten op tan den en kiezen, met blijvende schade. Pierceshops doen er heel luchtig over, maar onder tussen slaat zo'n medisch onge schoold figuur zonder blikken of blozen een stuk metaal door iemands tong. En dan heb ik het nog niet eens over het besmet tingsgevaar." Nikkels behandelt veel jonge ren met tongpiercings. Die wor den onvoldoende voorgelicht, zegt hij,Bij een bepaald per centage gaat het gewoon mis. Tijdens je slaap maak je onwil lekeurige tongbewegingen, en met een piercing kost je dat je kiezen. Maar ja, een tongpier cing is cool." In Amsterdam controleert de GGD al sinds 1987 de zogeheten huidpenetrerende handelingen die door niet-medici worden uitgevoerd. Joan Worp, hoofd van de GGD-afdeling hygiëne en preventie: „Er bestaan nog geen landelijk richtlijnen, maar het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport werkt er aan." Amsterdam heeft 25 tattoo- en pierceshops, die alle minstens twee keer per jaar worden ge controleerd. De GGD let dan vooral op de hygiëne en op de veiligheid van de werkwijze. Worp: „Als we een overtreding constateren, melden we de pier eer schriftelijk wat hij moet ver beteren. Meestal volgt dan een aanpassing aan de zaak. Als de eigenaar weigert mee te werken krijgt die een boete als er geen directe dreiging is voor de volksgezondheid en anders wordt de zaak gesloten. Maar dat laatste is nog nooit ge beurd." In Tattoo Studio Cajac in Goes is het onmogelijk om een tong piercing te laten zetten. Tatoe- eerder Jacco Nieuwenhuyze: „We zitten hier vijf jaar en heb ben sinds het begin geroepen dat een piercing door de tong niet goed kan zijn. Het metaal tikt de hele dag tegen de tanden en op den duur is dat ontzettend slecht voor het glazuur. Dat hebben we niet van de GGD ge hoord, maar zelf bedacht toen we onze studio openden. Wij piercen bijvoorbeeld ook geen genitaliën. Maar als ik tijdens een meeting met collega-tatoe- eerders zou zeggen dat wij de tong niet doen, zou dat ons niet in dank worden afgenomen." Piereer Evelien de Groot van Tattoo Palace Body Piercing in Amsterdam heeft het over 'vreselijke spookverhalen'. „Dat je tong zou verlammen of dat de smaak verdwijnt is echt allemaal onzin. Natuurlijk moeten we zorgvuldig zijn. On der je tong loopt een spiertje en daar moet je niet in prikken. En ik geef mensen altijd een stencil met informatie over wat wel en wat niet mag." Gebit Ze erkent ook dat een piercing niet goed is voor het gebit. „Maar op zich valt het reuze mee. Het ligt er ook aan waar de piercing zit. Mensen met een lange tong kunnen we bijvoor beeld verder naar achterenpier- cen dan mensen met een kleine tong. Dat geeft al minder over last. En iemand met een tong piercing moeten daar absoluut niet mee gaan spelen, want dat is heel slecht voor de tanden. Als mensen alsnog last krijgen kun- Tijdens je slaap maak je onwillekeurige tongbewegingen, en r iet een piercing kost je dat je kiezen. foto Harmen de Jong/GPD nen ze een plastic beschermbal- letje om de piercing bevesti gen." Het is de vraag in hoeverre de controles invloed hebben op be slissingen van jongeren die een piercing willen. De negentien jarige Myrte Hillebrand uit het Groningse Overschild liet vorig jaar samen met een vriendin een tongpiercing zetten. „Ik heb heel kort nagedacht over de ge varen, maar volgens mij worden die verhalen ook aangedikt. Wel hebben we bewust gekozen voor de pierceshop die het best be kend stond." Myrte Hillebrand woont nog thuis. „Mijn ouders waren er eerst op tegen, maar nu vinden ze het wel grappig." In het begin deed het pijn, geeft ze toe. „Toen speelde ik vaak met de piercing en haalde ik hem veel langs mijn tanden. Daar kreeg ik last van als ik iets warms of kouds dronk. Nu speel ik er niet meer mee en is de over last gestopt. Nee, ik ken geen andere mensen die last van hun tongpiercing hebben. Dat je tong 's nachts beweegt en een piercing je kiezen kapot kan maken, daar had ik nog nooit van gehoord." Kwakzalver Dat het piercen leeft onder de jeugd merkt ook het Jongeren Informatie Punt (JIP). Bij deze organisatie kunnen jongeren tussen de 12 en 27 terecht met al hun vragen, van huisvesting tot uitkering. Op de website heeft JIP een aparte pagina over pier cings, met daarop praktische tips. „Laat je niet verleiden om tijdens een beurs, festival of iets dergelijks een piercing te laten zetten, want wie weet met wat voor kwakzalver je te maken krijgt." De twijfelaar wordt aangeraden 'desnoods bij meer dere shops lang te gaan om te kijken welke er het schoonst en betrouwbaarst uitziet'. De tongpiercing wordt als 'gangbaar' bestempeld. Het eni ge dat wordt afgeraden is het zelfstandig aanbrengen van een piercing. „Meestal gaat het ver keerd en gaat het heel erg ont steken." Carel Grol Het clublied kent-ie nog niet, maar het stadion van RBC weet hij intussen feilloos te vin den: in Roosendaal, komend seizoen de plaats waar Kevin Krieger (12) z'n kunsten op de grasmat zal laten zien. Voor de Middelburgse voetballer komt de overgang naar RBC vrij on verwachts. „Het gaat allemaal wel heel erg snel", bekent hij. „Na een wedstrij d met D1 van Middelburg kwam er een scout van RBC naar me toe. Of ik eens contact wilde opnemen. Enfin, eind maart had ik een gesprek en speelde ik daar een wed strijdje. Blijkbaar is dat goed bevallen, want ik kreeg het aan bod om bij RBC te komen spe len. Zo'n aanbod is natuurlijk een gouden kans als je hogerop wil. Maar er zit wel het één en ander aan vast. Het betekent, dat ik elke dag met de trein van Middelburg naar Roosendaal op en neer moet. Bovendien ga ik in het nieuwe schooljaar naar het voortgezet onderwijs. Gelukkig heeft RBC dat prima geregeld. Vandaag ga ik al kennismaken op m'n nieuwe school, het Ger- trudescollege in Roosendaal. Die hebben een speciale onder wijsopleiding geregeld voor voetballers van RBC. Op die school houden ze rekening met trainingstijden en wedstrijden. Bovendien kun je tijdens een vrij uur gebruik maken van een fitnessruimte of extra sportles sen volgen. Dat soort zaken is prima geregeld door Rob Mep- pelink, de manager voetbalza ken van de club." Veel weet hij nog niet van z'n nieuwe club. Tuurlijk, ze zijn gepromoveerd naar de eredivie. Dat is Kevin uiteraard niet ont gaan. „Dat levert in ieder geval een aantal leuke wedstrijden op in het komend seizoen", glun dert hij bij voorbaat. Boven z'n bed hangt een foto van hem in het oranje RBC- shirt. „Is wel even wennen. Na zes jaar Middelburg is afscheid nemen van m'n voetbalvrienden toch ook wel moeilijk." Intussen geniet hij met volle teugen van het WK-voetbal. „Die Zidane vind ik een gewel dige speler. Jammer dat hij nog niet mee heeft gespeeld." Of Kevin het bij RBC gaat ma ken, durft hij niet te zeggen. „Dat weet je nooit", zegt de ver dediger. „Maar Pierre van Hooijdonk is ook ooit als klein manneke bij RBC begonnen. Dus..." Een tegenstander uitschakelen, een schijnbeweging, een tackle en een 'schaar'. Kevin staat ver dedigend z'n mannetje. „Maar het kan altijd beter,dus hoop ik bij RBC heel veel te leren, zodat ik weer een stap verder kom in het voetbal." Een toekomst als profvoetballer? „Misschien", klinkt het bescheiden. Z'n drie zussen zijn trots op hun broer. Of ze vaak langs de lijn zullen staan? „Ik denk het niet", lacht Kevin. „Zij vinden andere din gen leuker." Hans Segboer v»ïA>."h:. Kevin Krieger:,Ik hoop bij RBC heel veel te leren, zodat ik weer een stap verder kom in het voetbal. foto DirkJan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24