VU-Orkest in kerk van Veere Derde Terra Gotha Festival jong 12 t/m 18 juni WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden huisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, zijn kleinzoon, op bezoek en samen bekijken ze fo to's van vroeger. Dan ontdekt Freekje iets op een foto... opa's ge heim. Hans van der Haar bespeelt de poppen en speelt bovendien opa. Regie: Elles Punt. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Jegdtheaterhuis De eerstejaars van het Jeugdtheaterhuis ronden hun eerste cur susjaar af. Ze doen dat, in twee groepen, met een presentatie, waarbij zij la ten zien wat je allemaal in één jaar kunt lerenAllerlei sprookjes- figuren zullen het publiek vermaken, maar wel overgoten met een eigentijds sausje. Podium 't Beest, Goes, 14.00 en 16.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer wordt er opgetreden door de Blues Sessieband. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur DONDERDAG Augustin Niels Augustin leest gedichten van Elisabeth Augustin. De Middelburgse kunsthandelaar en schrijver Niels Augustin heeft zich tot taak gesteld de literaire nalatenschap van zijn moeder Elisabeth, die in december overleed, te doen voortleven. De Drvkkery, Middelburg, 19.30 uur Kayda Cultural Troupe De Kayda Cultural Troupe uit Uganda treedt op. Deze jongerengroep brengt een mix van traditionele dans, zang en percussie. De jongeren maken deel uit van een hulpproject voor straatkinderen. In hun optreden wordt expressie gegeven aan sociale gebeurtenissen uit het Afrikaanse leven, zoals huwe lijk, jachtpartijen en inwijdingsrituelen. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur VRIJDAG Flajsovan De folklore muziekgroep Flajsovan uit Oravska-Lesna in Slo wakije treedt op. Dit concert vormt om 17.30 uur de afsluiting van de opening van de negende Kunstschouw Westerschouwen door J. Kunderjavy, ambassadeur van Slowakije. Beatrixweide, Burgh-Haamstede, 16.30 uur Palio-Paréa Het Nederlandse gezelschap Palio-Paréa speelt Griekse muziek. Belangrijkste inspiratiebron is de rebètika, het Griekse equiva lent van de Portugese fado en de Spaanse flamenco. Het onder werp 'afscheid' komt in vele gedaanten in de liederen terug. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Lynn Miles De Canadese zangeres Lynn Miles geeft een concert. Zij beweegt zich op het terrein van de alternatieve countryrock. Een dag later (zaterdag) luistert zij het slotweekend van het Fes tival Mundial in Tilburg op. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur Nu Skool Beats Nu Skool Beats is de aanduiding voor een flex-special. Aan de avond wordt medewerking verleend door verschillende dj's en er zijn rapacts en breakdance. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG The Bands Meet Onder de naam The Bands Meet brengen vijf blaasorkesten een gevarieerd programma. Dit optreden valt in het kader van de jaarlijkse landelijke reünie van orkesten met oud-showbandleden. De organisatie is deze keer in handen van de Middelburgse band Humoreske (onder deel van Juliana). De andere deelnemende orkesten zijn J.D.'s BigBand uit Dordrecht, K&G3 uit Leiden, Advendo's Koperen semble uit Sneek en Beatrix Brass uit Hilversum. Aan het eind van de middag is er een gezamenlijk concert met ruim honderd muzikanten. Verder verlenen medewerking de Delta Band en Ons Genoegen. Dijktheater, Vlissingen, 13.00 uur Restauratie De restauratie van de Grote Kerk wordt gevierd met een feeste lijk concert. Met de gekozen vocale en instrumentale werken wordt muziek uit de gehele bestaansperiode van de kerk ten gehore gebracht, van middeleeuws tot hedendaags. Hieraan is tevens een Zeeuws element toegevoegd. De uitvoerenden zijn het Middelburgs Ka merkoor en de organisteMargreeth Chr. de Jong. Een korte uitleg wordt gegeven door de musicoloog dr. A. A. Clement. Grote Kerk, Tholen, 19.30 uur Terra Gotha Festival Voor de derde maal wordt een Terra Gotha Festival gehouden. De Gothic acts komen deze keer voor rekening van The Crüxsha- dows (USA), The Dawn Visitors (B), Astai (NL) en dj Azael (NL). Ook is er weer een Gothic modeshow te zien. De Piek, Vlissingen, 20.00 uur Madrigaalkoor Het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool viert een jubi leum. Het koor werd in 1982 gevormd uit leerlingen en oud-leerlingen van zangdocente Titia Dijkstra. Aanvankelijk werd een beroep gedaan op verschillende dirigenten, maar de laatste jaren staat Titia er zelf voor. Het repertoire strekt zich uit van de Middeleeu wen tot de twintigste eeuw. Medewerking aan het jubileumcon cert verlenen het Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziek school, onder leiding van Rien Hillebrand, en organist/pianist Harry van Zweden. Rozentuin, Kats, 20.00 uur Paganini Trio Het Paganini Trio geeft een concert. Op het programma staan werken van J. S. Bach, Haendel-Hal- vorsen, M. Reger, P. Steidl en N. Paganini. Het trio bestaat uit Pavel Steidl (gitaar), Alexander Skwortsow (viool) en Vladislaw Warenberg (cello). Driekoningenkerk, Noordgouwe, 20.00 uur VU-Orkest Het VU-Orkest geeft een concert in het kader van de zomertour- nee. Op het programma staan de negende symfonie van Bruckner en het bijna nooit uitgevoerde vioolconcert van Schönberg met als solist Emi Ohi Resnick. Dirigent is Daan Admiraal. Grote Kerk, Veere, 20.15 uur Soria Moria De jongeren van het Middelburgs Theater spelen Soria Moria. Het betreft een bewerking door Ted Keijzer van het toneelstuk Peer Gynt van Henrik Ibsen. Peer woont met zijn moeder Aase in een dorpje in de Noorse bergen, maar wil de wereld ontdekken en veroveren. De spelers zijn: Koen van Bommel, Simone Adriaan- se, Escha Tanihatu, Denice de Muijnck, Frank van Klinken, Da- niëlle Visser, Luna Piscaer, Andreas Hardebol, Anouk de Plaa, Arjen Stam, Hannah Soepenberg, Karin Jobse en Roeland van Klinken. De regie was in handen van Gerard Baijens, terwijl Pe ter Adriaanse verantwoordelijk is voor muziek en zang. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Voor de derde keer heeft Vlissinger Wim de Nooyer een Terra Gotha Festival geor ganiseerd, met als hoogtepunt een exclusief optreden in Ne derland van de Amerikaanse band The Crüxshadows. Het festival, dat inmiddels is uitge groeid tot een begrip in de Gothic-scene, vindt zaterdag avond plaats, wederom in De Piek in Vlissingen. De eerste twee afleveringen behoren tot de best bezochte optredens van hetpoppodium. De band The Crüxshadows is de afgelopen jaren uitgegroeid tot één van de meest veelbelo vende _acts binnen de Gothic- muziek. De formatie geniet in de "Verenigde Staten al enkele jaren de cultstatüs en sinds de eerste Europese tournee lijkt men ook aan deze kant van de oceaan door te breken. In 2001 stond'de band op tal van festi vals in Europa. Wim de Nooy er, freelance fotograaf voor verschillende gothic-tij dschrif- ten, kwam tijdens één van die optredens met de leden van The Crüxshadows in contact en wist hen te strikken als af sluiter van het festival in De Piek. De live-shows zijn vol gens kenners een onvergetelij ke ervaring, wat voornamelijk is toe te schrijven aan de cha rismatische zanger. Rogue. De band The Dawn Visitors komt uit België en bestaat nog niet zo lang. In eigen beheer werd één cd uitgebracht. De groep rond zangeres Roxane was inmiddels wel te beluiste ren op festivals in Belgë, Duitsland en Polen. De muziek wordt omschreven als Female Dark Electro, met invloeden van Die Form, Dead Souls Rising en Fading Colours. Asrai uit Schiedam opent het festival. De drie dames en één heer maken Gothic-rock met ballen. De band maakt een muzikale speurtocht naar het uiterste van je meest duistere en diepe emoties. Tussen de optredens door vermaakt de Nederlandse dj Azael het pu bliek met muziek uit het Gothic-genre. Verder zijn er stands van winkels die gespe cialiseerd zijn in Gothic-cd's, kleding, attributen en tijd schriften. De cd- en kleding zaak De Bard/Bar-O-Nes draagt bovendien zorg voor een Gothic-modeshow. Onder het motto 'paint the town black' wordt er zaterdag middag vanaf 16.00 uur een Gothic-picknick gehouden in het Bellamypark in Vlissingen. Dergelijke evenementen wer den halverwege de jaren ne gentig in het leven geroepen, toen er voor de Gothic-fans op concertgebied in Nederland nauwelijks iets te beleven viel. Het Terra Gotha Festival in De Piek in Vlissingen begint zater dag om 20.00 uur. De Amerikaanse band The Crückshadows is de topper van het Terra Gotha Festival. woensdag 12 juni 2002 Onder leiding van diri gent Daan Admiraal speelt het Orkest van de Vrije Universiteit zaterdag in de Grote Kerk in Veere. Op het programma staan het Viool concert van Arnold Schön berg met de soliste Emi Ohi Resnick en de onvoltooide Negende Symfonie van An ton Bruckner. Bruckner was een aartstwij felaar. Hij deed er tientallen jaren over, om zichzelf als vol waardig componist te beschou wen. Zijn eerste grote werken schreef hij rond 1862 toen hij bijna veertig was. Het gaf hem weinig zelfvertrouwen, daar voor liet hij zich veel te veel be- invloeden door de vlijmscherpe pers en het kritische Weense pu bliek. Bruckner was dan ook voortdurend bezig zijn werken te herschrijven. Het is in dat licht bijzonder dat de man acht symfonieën heeft voltooid. Het schrijven van een negende sym fonie was voor de Romantische componisten een loodzware be zigheid. De niet te evenaren Ne gende van Beethoven lag als een molensteen om hun nek. Boven dien legden na een negende symfonie veel componisten het loodje. Beethoven, Schubert en Bruckner hebben nummertje tien niet gehaald. De obsessieve neuroticus Mahler probeerde zelfs de boel te flessen door zijn negende om te dopen tot Das Lied von der Erde. Hoewel de eerste schetsen date ren van negen jaar voor zijn dood, kwam Bruckner niet meer toe aan een complete Negende. Desondanks vormen de bijna zeventig minuten van de vol tooide eerste drie delen een for midabele lengte. In tegenstelling tot Bruckner had Schönberg nauwelijks be- Daan Admiraal dirigeert het VU-Orkest. hoefte aan de mening van ande ren. Al vanaf zijn eerste liederen weerklonk het boegeroep van uit het publiek. „Sedertdien heeft het schandaal niet opge houden", verklaarde Schönberg later op geamuseerde toon. De componist wordt wel gezien als de man die aan het begin van de twintigste eeuw de atonale mu ziek heeft uitgevonden. Dat is echter teveel eer. In de eeuw daarvoor waren componisten al veel vrijer in hét gebruik van de dissonant geworden. Zo begint het Sherzo uit Bruckners Ne gende met een knoert van een dissonant in de hobo's en klari netten die matenlang wordt vol gehouden. Het thema in het Adagio begint met een interval sprong die in de atonale muziek niet zou misstaan. Schönberg wilde enkel die ontwikkeling consequent doorzetten. Hij streefde naar de emancipatie van de dissonant. Dat was niet eenvoudig. Als zonder regle ment voortdurend elke combi natie van tonen gebruikt mag worden, als elk criterium voor het kiezen van noten ontbreekt, duikt de componist in drijfzand. Totale vrijheid doodt nu een maal de creativiteit. Na een pe riode van relatieve stilte kwam Schönberg dan ook in 1923 met een nieuw compositiesysteem, de 'twaalftoons-techniek'. De ze methode, zorgde ervoor dat alle zeven witte en alle vijf zwarte toetsen van de piano precies evenveel aan bod kwa men. Alle samenklanken, hoe 'zuiver' of 'vals' ook, waren daarmee even belangrijk ge worden. Zijn Vioolconcert uit 1936, het stuk dat zaterdag ge speeld wordt, is hiervan een uit stekend voorbeeld. Douwe Eisenga Het concert van het VU-Orkest in de Grote Kerk in Veere begint zaterag om 20.15 uur. Margreeth Chr. de Jong speelt orgel zaterdag in Tholen, dinsdag in Middelburg Palio-Paréa maakt Griekse muziek vrijdag in Goes Trees Verwilligen exposeert tot eind augustus schilderijen in Vlissingen Kylie Minogue zingt vanavond in Ahoy' Rotterdam Callenish Circle afsluiter metal-matinee zondag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21