Kok onverwachts naar Srebrenica KPNQwest krijgt extra tijd Nederlandse blijkt verongelukt in bergen Noorwegen 4b 113° KOZIJNEN DAKKAPELLEN Eerste Kamer voor Embryowet Molukkers herdenken treinkaping Netwerk blijft actief terwijl curatoren praten over verkoop Frankrijk wereldkampioen af Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Illegaal verblijf wordt strafbaar Musharraf roept op tot dialoog Loodsen leggen werk neer Het Hooglied blijft boeien vj intratuin 1 o HET GROENE WARENHUIS Veel bewolking Veel bewolking maar ook enkele opklaringen. Vooral in de middag kans op een bui. Matige zuidwestenwind. 245e jaargang no. 137 woensdag 12 juni 2002 los nummer 1,00 M3RHAJWAN Mysterie rond conditie België KUMAMOTO - Wandel voetbal. Een ander woord bestaat er niet voor de lus teloze manier waarop de Rode Duivels Tunesië be streden. Waarom waren ze niet vooruit te branden? Waarom waren ze zo fut loos? Waarom waren ze fysiek nul? „Ik heb er geen verklaring voor, het is me een myste rie", schudde Gert Ver- heyen daags na de afgang het hoofd. „Japan kan ons toch niet meer in de benen zitten? Twee dagen later waren we op training weer scherp. Ik stel me er serieuze vragen bijIk had geen kracht, kon geen duels aangaan, kon geen tempoveranderingen aan, niks. De honger was er, maar dat is geen garan tie." „De voorbereiding was perfect", vond Bart Goor. „Normaliter is het een Belgische specialiteit ne gentig minuten lang te vechten en te lopen, tegen Tunesië was daar niks van te zien. Ikzelf had niet echt slechte benen, maar het is moeilijk om indivi dueel uit te blinken als de ploeg getroffen wordt door een collectieve off day." De uitslagen: Denemarken-Frankrijk 2-0, Senegal-Uruguay 3-3, Duitsland-Kameroen 2-0, Saoedi-Arabië-lerland 0-3. door Bouke Bergsma SARAJEVO - Premier Kok is gisteren aan een goed geheim gehouden bezoek van drie da gen aan Bosnië-Herzegovina begonnen. Met de reis hoopt hij het meest donkere deel van zijn regeerperiode, het Srebrenica- drama, op een gepaste wijze af te sluiten. Kok verwacht een moeilijk be zoek. Hij heeft zich voorbereid op verwijten en wil open staan voor kritiek. Maar wat de meer dan 30.000 nabestaanden van de genocide in juli 1995 niet van Advertentie Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET VOOR KUNSTSTOF en Dekkersweg 12 Nieuwdorp 0113-613395 Bel voor vrijblijvende informatie hem mogen verwachten is dat hij zijn excuses zal aanbieden. Het is voor hem geen excuusreis. „Als lid van de internationale gemeenschap is ook Nederland DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft gisteren de Embryowet goedgekeurd. De officiële stem ming is volgende week. Gisteren werd echter al duide lijk dat WD, PvdA, D66 en een deel van GroenLinks, samen een ruime meerderheid, instemmen met de wet die onder strikte voorwaarden medisch-weten- schappelijk onderzoek mogelijk maakt met embyro's die over blijven na een reageerbuisbe vruchting. De christelijke partijen zijn te gen de wet. De Tweede Kamer nam de wet verleden jaar okto ber aan, met de instemming van cle paarse partijen. Het speciaal kweken van em bryo's voor medisch-weten- schappelijk onderzoek blijft voorlopig verboden. ANP niet bij machte geweest de vei ligheid van de moslims in de en clave Srebrenica te waarbor gen. Dat is zeer te betreuren", zei hij na een bezoek aan een op vangcentrum voor vluchtelin gen in Sarajevo. „Maar het gaat nu om mensen een toekomst te bieden, niet om spijt te betui gen." Een bezoek aan Srebreni ca was iets waar hij niet omheen kon, liet Kok gisteren merken. „Het completeert de geschiede nis. Wat gebeurd is, is gebeurd, maar je wil wel met een goed ge moed de toekomst in." Op de eerste dag sprak hij met twee ge zinnen in een opvanghuis voor vluchtelingen die wachten tot hun oorpronkelijke woningen weer beschikbaar komen. Dat kan enkele jaren aanlopen, merkte de premier die samen met zijn partijgenote, minister Herfkens voor Ontwikkelings samenwerking zich laat voor lichten door hulpverleners en overheidsinstanties De eerste echte vuurdoop kwam aan het eind van de middag tij dens het bezoek van de Neder landse delegatie aan de moskee van de hoogste islamitische geestelijk leider van Bosnië, M. Ceric. In het kantoor van de 'Reis ul Ulema' vond de eerste discussie plaats met de organi saties van overlevenden van het Srebrenica-drama. Na afloop sprak Kok van een „lang en in tensief gesprek, dat buitenge woon openhartig was verlopen en waar diepe emoties niet ver borgen bleven." ANP pagina 4: pijnlijke ontmoetingen Advertentie van onze redactie binnenland BOVENSMILDE - Het eerste deel van de Molukse herdenking van de treinkaping bij het Drentse De Punt in 197 7 is giste ren rustig verlopen. Zo'n vijfhonderd mensen waren 's middags aanwezig in het ge bouwvan de stichtingMolo-Oe- koe in Bovensmilde. Daar legde president F. Tutuhatunewa van de Molukse regering in balling schap (RMS) een politieke ver klaring af. Hij riep de nieuw te vormen Nederlandse regering op internationaal te pleiten voor interventie op de Moluk- ken. Ook zou de nieuwe regering met daarin het CDA een brug functie kunnen vervullen naar de Indonesische regering. Tu tuhatunewa heeft hoge ver wachtingen van het CDA. Als de Nederlandse regering niet wil praten met de Indonesi sche regering over de wantoe standen op cle Molukken, is dat voor haar eigen rekening. Wat dat inhoudt, kon de RMS-voor man nog niet zeggen. „Maar we hoeven hier niet aan enge din gen te denken. Daarin willen we niet weer belanden", aldus Tu tuhatunewa, die daarmee ver wees naar de bloedige kapingen in de jaren zeventig. De RMS wil niet langer gezien worden als vijand van Indone sië. Wel wil zij dat de Indonesi sche regering de politieke leiders vervolgt die verant woordelijk zijn voor de moord partijen op de Molukken. Tutuhatunewa zei te betreuren dat in De Punt niet alleen Molukkers om het leven kwa men, maar ook Nederlandse burgers. Onder de belangstel lenden waren enkele Neder landse overlevenden van de treinkaping. Volgens de presi- dent-in-ballingschap is er per spectief voor een Molukse staat, nu de Indonesische eenheids staat steeds meer barsten ver toont. Voorafgaand aan de verklaring vestigde een groep Molukse jon geren de aandacht op zich met een korte act in militaire unifor men. Ze wilden hiermee hun so lidariteit betuigen met de men sen op de Molukken. Gisteravond werd een krans ge legd bij het Molukse monument op begraafplaats De Boskamp in Assen en vond in de Molukse kerk in Bovensmilde een her- denkinsgdienst plaats. ANP door Achille Prick DEN HAAG - Bedrijven en particuliere internet gebruikers zullen geen last hebben van de ineen storting van KPNQwest. De curatoren van het fail liete glasvezelbedrijf maakten gisteravond be kend dat het bedrijf zeker nog tot eind deze maand kan blijven doordraaien. Zo hebben de klanten die hun elektronische verkeer via het glasvezelnetwerk hebben lopen nog even de tijd om zich aan te sluiten bij andere netwerk-aan bieders. De meeste grote bedrij ven hebben dat overigens al gedaan. Aanvankelijk zou maandagmiddag duidelijk wor den wat er zou gebeuren met het netwerk van KPNQwest. Uit eindelijk hadden de curatoren anderhalve dag langer nodig. KPN, dat voor veertig procent eigenaar is van KPNQwest, wil de gisteravond niet ingaan op details. „Eenvoudigweg omdat wij die ook niet hebben", zei woordvoerder B. Oudshoorn. „Er is nu in ieder geval weer even lucht en dus kunnen we de komende tijcl een en ander rus tig op een rij gaan zetten." KPN heeft mogelijk belangstel ling om delen van het netwerk over te nemen. Maar er zijn meer gegadigden. Ook de Ameri kaanse concurrent AT&T zou interesse hebben. De tijdwinst voort KPNQwest ontstond na dat klanten hun achterstallige rekeningen van mei en een voor schot voor juni hadden overge maakt. De curatoren kimnen nu in onderhandeling met kandi daat-kopers. Het Financieel Dagblad meldde gisteravond op zijn internetpa gina dat 'de rechter het plan van de curatoren om het netwerk voorlopig nog operationeel te houden heeft goedgekeurd.' Volgens de anonieme bron zou den klanten van KPNQwest brede ondersteuning hebben gegeven voor het noodplan van de curatoren. KPN zou zijn achterstallige be talingen aan KPNQwest 'sub stantieel' verhogen ten opzichte van de eerder toegezegde 'enke le miljoenen'. Over de hoogte van de betalingsachterstand bestond onenigheid. Volgens KPNQwest zou KPN 23 miljoen euro moeten betalen. Dataverkeer Mocht er toch onverhoopt nog iets misgaan met het netwerk dan hoeft niemand zich zorgen te maken dat het elektronische dataverkeer in problemen komt, stelt Hans Leemans, di recteur van de branchevereni ging van internetproviders NLIP. „Alle bedrijven die toe gang verlenen tot internet, de providers, werken met twee of drie zogenaamde backbone-le- veranciers. Deze verzorgen het contact tussen het world wide web en de provider." Met andere woorden: als KPNQwest daad werkelijk uit de lucht gaat, kun nen de providers razendsnel omschakelen. Het optimisme van Leemans werd gisteren gedeeld door mi nister Jorritsma van Economi sche Zaken. Zij zei dat een grootschalige uitval van inter net niet wordt verwacht. GPD Franse fans verbijten hun teleurstelling na de uitschakeling tegen Denemarken. van onze sportredactie INCHEON - Geen enkele overwinning, geen enkel doelpunt; wereldkampioen Frankrijk is op onthutsende wijze onder uit gegaan op het WK voetbal in Korea. Gisteren toonde na Senegal (1-0) en Uru guay (0-0) ook Denemarken aan dat het gedaan is met de Franse heerschappij op de internationale voetbalvelden. De De nen wonnen nogal simpel met 2-0 en gaan verder naar het oosten, naar Japan, naar de achtste finales. De Fransen vertrekken vandaag vanuit Korea naar het westen, naar Parijs, waar het onthaal zeker niet warm zal zijn. De ploeg die in 1998 wereldkampioen werd en in 2000 de Europese titel haalde bleek tijdens het WK van 2002 oud, versleten en niet meer echt te motiveren. Zelfs met 's werelds beste voetballer eindelijk weer in de gelederen, Zinedine Zidane, was de regerend wereldkampioen niet meer dan een verzameling van spelers die zijn bes- fotoVincentYu/AP te tijd heeft gehad. De magie was ver dwenen. De Fransen werden zelfs laatste in hun groep, nog achter Uruguay. Slech ter presteerde een regerend wereldkam pioen nog nooit. De ontzetting was giste ren groot in Frankrijk na de uitschake ling van Les Bleus. pagina 17: Oude hanen nek omgedraaid (Advertentie) p, noteert u mij voor e proefabonnement van 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 713214"000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met automatische incasso (€198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) door Windy Kester GEIRANGER - Reddingsploe gen hebben gistermiddag in Geiranger in West-Noorwegen het lijk van de achttienjarige Jo sephine Grubben uit Bussum gevonden. Het meisje werd sinds donderdagmorgen ver mist. De Noorse politie liet gis teravond weten dat het om een ongeluk gaat. De Bussumse werkte in een ho tel in Geiranger en vertrok van daaruit donderdagmorgen voor een bergwandeling. Ze keerde niet terug, waarop een duizend man sterke zoekploeg werd sa mengesteld, bestaande uit vrij willigers van het Noorse Rode Kruis, het leger en experts van de politie. Ook de naaste familie en de vriend van de Nederlandse reisden meteen naar Noorwe gen af. Josephine werd gevonden aan de voet van de 1100 meter Fly- dalshornet, een zeer steile rots wand met weinig begroeiing. Vermoedelijk is ze uitgegleden en naar beneden gevallen. De politie wilde gisteravond alleen zeggen dat er duidelijke val- schade was en ze vermoedelijk niet lang meer geleefd heeft. Dat het enkele dagen duurde voordat het meisje gevonden werd, ligt volgens de politie aan het feit dat het gebied rond de fjord onherbergzaam, steil en moeilijk begaanbaar is. „We hadden geen enkele aanwijzing waar we haar mogelijk konden vinden", verklaarde Jens Arne Hessehjerde van de districtspo litie gisteravond. Onder de zoekploegen heerste opluchting dat ze is gevonden.. Hessehjer de: „Maar we hadden absoluut alles ingezet om haar levend te vinden." GPD Illegaal verblijf in Nederland wordt strafbaar. Nu kunnen il legalen niet worden vastgezet om het feit dat ze illegaal zijn. Een aparte organisatie gaat uitgeprocedeerde asielzoekers het land uitzetten zodat zij niet in de illegaliteit ver dwijnen. Dit zijn CDA, LPF en WD gisteren over eengekomen tijdens hun onderhandelingen. India heeft gisteren zijn oorlogsschepen in de Ara bische Zee teruggeroepen uit de buurt van Paki stan. Niettemin vindt de Pakistaanse president Musharraf dat de dialoog tussen India en Pakistan te lang uitblijft. Volgens hem gaat het tot dusver om 'marginale en cosmetische' stappen. In navolging van tienduizend Belgische havenarbeiders leg gen de Vlaamse loodsen morgennacht het werk neer. De lood sen staken acht uur lang uit protest tegen de liberali sering van de havenreglementen door de Europese Commissie, die de veiligheid zou aantasten. Kunstenaars blijven in spiratie vinden in het bij belse Hooglied. Zo her bergt de Grijpskerkse galerie De Osseberg nu een expositie van schil derijen van Marja de Lan ge en keramiek van Noor Bitter; beide kunstena ressen vonden de vonk voor hun werk in een dichterlijke bewerking van het Hooglied door Judith Her sb erg. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11 en 13; sport: 16,17 en 18; uit: 21 en 23; jong: 24 en 25. Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Struikroos, diverse kleuren. Van tjrfö nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1