Oude hanen de nek omgedraaid Leeuwen inderdaad ontembaar Jon draagt geen last meer met zich mee Paolo Malidini op drempel van record Beckham: een kostelijk WK Criminaliteit met kwart gedaald Wegereef is record alweer kwijt Opvallend record voor Klose Taribo West kondigt afscheid aan Franse miskleun op WK moet Advocaat te denken geven KOBE - David Beckham, aanvoerder van het Engels elftal, is blij dat bij de eindronden van het WK voetbal in Japan en Ko rea de hooligans zijn thuisgebleven. De organisatoren hadden zich voorbereid op mogelijke onlusten, speciaal van Engelse supporters, na gewelddadigheden bij Euro 2000 en het WK 1998 in Frankrijk. Beckham zei gisteren in Kobe: ,,Het WK is geweldig gestart. Het beste was dat er geen rellen zijn ge weest. Iedereen amuseert zich kostelij k in de stadions en dat is uitermate belangrijk voor het voetbal. Nu kunnen mensen opnieuw worden geïnteresseerd voor het voetbalspel: jonge kinderen, moeders en vaders, oma's en opa's." RTR SEOUL - Een positief neveneffect van het WK voetbal is de daling van de criminaliteit. Dat is in Korea het geval. Volgens luitenant Kwang-Ki Park van de politie in Seoul is de crimi naliteit zelfs met 25 procent gedaald tijdens de eerste tien dagen van het kampioenschap. De verminderde misdaden waren moord en andere geweldsdelicten, roofovervallen en diefstallen. Belangstelling voor de voetbalduels en verster king van de politiemacht tijdens de wereldtitelstrijd zijn de gronden voor de verminderde criminaliteit. SID SUWON/SHIZUOKA - De Nederlandse scheidsrechter Jan Wegereef heeft gisteren kort mogen genieten van zijn toer- nooirecord gele kaarten op het WK voetbal. De Nederlandse arbiter deelde in Suwon bij zijn eerste WK-wedstrijd Sene gal-Uruguay (groep A) maar liefst twaalf gele kaarten uit. De Spanjaard Antonio Lopez-Nieto gaf later op de dag zestien gele kaarten, waarvan er vier werden omgezet in tweemaal rood. Het record voor het WK in Zuid-Korea en Japan stond eerder op acht. De Slowaakse arbiter Michel Lubos gaf op 2 juni tijdens Paraguay-Zuid-Afrika (groep B) acht keer geel, gelijk verdeeld over beide ploegen. ANP SHIZUOKA - Miroslav Klose maakte gisteren in de WK-wed strijd tegen Kameroen (2-0) alweer zijn vijfde doelpunt van het toernooi. Opvallend is dat de topscorer ze alle vijf met het hoofd heeft gemaakt. Daarmee is de Duitser in bezit gekomen van het record 'kopgoals' op een WK. Sinds zijn vierde kop doelpunt. in de vorige Duitse wedstrijd tegen Ierland, stond hij op gelijke hoogte met landgenoot Gerd Müller, Sandor Kocsis, Andrej Szarmach en Tomas Skuhravy. Zij scoorden allen viermaal op een WK met het hoofd. ANP OSAKA - De Nigeriaanse voetballer Taribo West heeft giste ren zijn afscheid aangekondigd. De verdediger van Kaisers- lautern volgt daarmee het voorbeeld van aanvoerder Jay Jay Okocha, die eerder aangaf te stoppen met het nationale team. De 28-jarige verdediger kwam tot zijn besluit door de vroeg tijdige uitschakeling op het WK. „Dat heeft mij diep ge raakt." West haalde gisteren hard uit naar de Nigeriaanse bond, die hij er de schuld van geeft dat Nigeria al na twee duels in groep F uitgeschakeld is.,Het ligt niet aan de trainer, maar aan de bond.Die had kort voor het WK een verjonging van het team bevolen. „Daardoor zijn wij nu geen team. Er spelen bij ons enkele armzalige voetballers. Voor spelers als Okocha en mij is het triest dat we tot dit niveau zijn gezonken. Wij hebben hier onze tijd verspild." DPA woensdag 12 juni 2002 door Jaap van Essen INCHEON - In Incheon, Zuid- Korca, werd gisteren op het we reldkampioenschap afscheid genomen van een grote genera tie voetballers. Franse voetbal lers wel te verstaan. De bonds coach, Lemerre, gaf hen de kans onina 1998 en 2000 nog eenmaal gezamenlijk een grote prijs te pakken. Dat bleek een misreke ning. Een fout waarover Dick Advocaat ook maar eens moet nadenken. Natuurlijk leed Frankrijk in Zuid-Korea zwaar onder het ge mis van Zidane. De beste voet baller van de wereld was er pas gisteren tegen Denemarken voor het eerst dit toernooi bij. Van Zidane werden wonderen verwacht, maar hoewel hij op een bewonderswaar- dige manier zijn tan den in de klus zette, slaagde hij er niet in zijn ploeg de juiste weg te wijzen. Dene marken won simpel met 2-0. De Franse missie - winnen met twee doelpunten verschil - was al lastig, maar werd bijna onmogelijk toen de Denen al snel op voorsprong kwamen. PSV'er Dennis Rommedahl zet te in de 23e minuut zijn voet op de juiste manier tegen een ver dwaalde voorzet en passeerde Fabien Barthez. Denemarken was het duel al be gonnen in een leunstoel, maar zette zijn fauteuil na die treffer comfortabel in de ligstand. De Fransen vielen weliswaar ver woed aan, de spaarzame moge lijkheden werden stuk voor stuk verprutst. Desailly en Trezeguet raakten na rust de lat, invaller Cissé zag een knap schot gered door Sörensen. Op dat moment hadden de De nen de buit al binnen. Halver wege de tweede helft gaf Jesper Grönkjaer voor en scoorde Jon DahlTomassonzijn vierde doel punt van het toernooi: 2-0. De treffer van de oud-Feyenoorder leverde Denemarken de eerste plaats in groep A op. Roger Le merre wist de voorbije twee jaar diep in zijn hart dat hij eigenlijk moest verjongen, maar deed het niet. Hij bleef de selectie trouw die in 1998 de beste van de we reld werd, met Lemerre als as sistent-trainer. Daarna werd hij zelf hoofdcoach en behaalde hij met dezelfde spelers de Europe se titel. Frankrijk wemelt van de jonge en zeer talentvolle voetballers. Drie wereldtitels bij de jeugd in de voorbije drie jaar bewijzen genoeg, maar Lemerre negeerde hen. Hij gaf de dertigers nog eens de kans. Het was een keuze voor het bekende, in plaats van het experiment, de vernieuwing. Het was echter ook de keuze van een loyale bonds coach. Iemand die zijn trouwe personeel niet zomaar laat vallen. En dus stonden de 'ou de hanen' dit WK weer op het veld. Het draai de uit op een zeer pijn lijke ervaring, giste ren kwam daarom het afscheid. Spelers als Barthez (30), Lizarazu (32), Desailly (32), Thuram (30), Dugarry (29), Djorkaeff (34) en Micoud (31) Petit (31) en Leboeff (34) zullen de komende maanden ongetwijfeld in meerderheid bedanken of worden bedankt. Niet voor niets liepen met name deze oude spelers allemaal naai de ontgoochelde Franse fans om hen uitgebreid toe te zwaai en. Lemerre kondigde vervol gens aan wat er zal gaan gebeu ren: „Frankrijk zal terugkeren aan de topWe hebben veel j eug- dige spelers die met hun kwali teiten vlak achter deze genera tie zitten. Die zullen nu de kans krijgen." Over zijn eigen positie wilde Lemerre niet pra ten. Slijtage De drietraps-struikelpartij van Frankrijk in Korea, meteen al begonnen in de openingswed strijd tegen Senegal, zet aan het denken. De Franse spelers zit ten sinds 1996 (halve finale EK) Japan De onttakeling van Frankrijk is bijna compleet. Dennis Rommedahl heeft 1-0 gescoord. Midden de Franse doelman Barthez, rechts Jon DahlTomasson. foto AP al aan de top. Zes jaar later zijn ze 'over the hall'. Dezelfde ver schijnselen zijn waar te nemen bij het gros van de Nederlandse internationals die hun beste ja ren ook hadden vanaf 1995 tot 2000. De Oranje-selectie, ook al met veel spelers van rondom de dertig, ging net iets eerder on deruit dan de Fransen, namelijk al in de kwalificaties die Frank rijk niet hoefde te spelen. Waar Roger Lemerre aankondigt dat er nu forse veranderingen in de selectie zullen plaatsvinden, houdt Dick Advocaat voorals nog vast aan de voetballers die de laatste twee jaar aan dezelfde slijtageverschijnselen bleken te lijden als de Fransen nu. De slijtage is niet eens echt een kwestie van leeftijd, het is veel eer het aantal jaren aan de top van het internationale voetbal dat telt. De eindeloze reizen, trainingskampen en elkaar maar opvolgende topduels doen de spelers geen goed. Vooral geestelijk blijkt het moeilijk een jonge hond te blijven. En dan te bedenken dat Fifa-baas Blatter niets liever wil dan het WK om de twee jaar organiseren (want kassa) en ook nog steeds zijn WK voor clubteams ieder jaar wil organiseren (nog meer kas sa). De Fransen die de laatste andei*- halve week in Korea speelden zullen die onzalige, want onge zonde onzin voor het merendeel niet meer meemaken. Bij hun clubs zullen ze wellicht nog en kele jaren actief blijven, het na tionale team zal andere gezich ten te zien geven. Hoewel de prestaties in de laat ste drie WK-duels zwaar onder maats waren, blijft natuurlijk de herinnering aan een geweldi ge generatie Franse voetballers. GPD doorEldridge Pentury VLISSINGEN - De tweede speelronde moet nog beginnen, maar het WK voetbal is nu al ge slaagd voor de Deense aanvaller Jon Dahl Tomasson. De oud- Feyenoorder (25) scoorde giste ren één keer tegen titelhouder Frankrijk en mocht zich - met vier goals - even topscorer noe men van het toernooi. De 52-ja- rige Vlissinger Emile Miedema, vertrouwenspersoon van To masson, geniet met volle teugen van wat hij de nieuwe spits van AC Milan bij de mondiale titel strijd ziet doen. - Waarom zit u in Vlissingen en niet in Japen of Zuid-Korea? Miedema: „Ik vind het nogal duur om er naar toe te gaan. Bo vendien moet ik ook gewoon werken. Naar zo'n WK ga je al leen om voetbal te kijken en daar heb ik nu geen tijd voor. Er zijn clubs en spelers die op me rekenen. Ik ben nu een club aan het zoeken voor Daniel Jensen (speler van SC Heerenveen)." - Het gaat bijzonder goed met Tomasson bij het WK. Miedema: „Dat kun je wel zeg gen. Maar als Jon goed in z'n vel zit, speelt-ie altijd goed. Ik heb altijd tegen hem gezegd: als je lekker voetbalt, komen de doel punten vanzelf. Je kunt nu goed zien dat hij geen last meer met zich meedraagt." - Dat vraagt om enige uitleg. Miedema: „Jon hoopte heel lang bij Feyenoord te kunnen blij ven, maar door het geklooi van Feyenoord met de contractaan bieding waren er een hoop pro blemen. Toen zijn vertrek vast stond. zijn we gaan praten met andere clubs. Eerst met Barce lona, daarna met AC Milan. Mi lan wilde hem echt graag heb ben, we hadden in feite aan dertig minuten onderhandelen genoeg. Toen de deal rond was, zag je meteen verbetering in het spel van Jon. Dat hij tot man-of- the-match werd uitgeroepen in de Uefa Cup-finale tegen Dort mund was een logisch gevolg." - Zijn marktwaarde is nu door zijn spel waarschijnlijk veel groter geworden. Hadden jullie niet beter kunnen wachten met onderhandelen tot na het WK? Miedema: „Nee, want dan was Jon veel te onzeker geweest. Het zou ook riskant zijn. Voor het zelfde geld speel je slecht en -,mt er geen club. Bij een even tuele beenbreuk wil geen enkele club je nog hebben." - Als vertrouwenspersoon en goede vriend van Tomasson moet u nu volop genieten. Miedema: „We moeten reëel zijn. Jon wordt met Denemar ken nooit wereldkampioen. Ze kunnen, zeker in de breedte, nooit op tegen landen als Italië en Argentinië. Topscorer wordt- ie ook niet, want dan moet je minstens de halve finale halen. Zijn doel was de eerste ronde overleven en daarna zo ver mo gelijk komen. Eigenlijk is het WK voor Jon nu al geslaagd." „Natuurlijk ben ik apetrots op hem. Ten eerste omdat we sa men uit het niets zijn begonnen en Jon nu op het allerhoogste voetbalniveau zo goed voetbalt. Ten tweede omdat hij het tegen deel bewijst van criticasters als Feyenoord-voorzitter Jorien van den Heri k en Johan Derksen van Voetbal International. Die twee zijn maatjes van elkaar en hebben elkaar, in het nadeel van Jon, alleen maar nagepraat." - U trekt een lange neus naar zijn oude club Feyenoord? Miedema: „Ik zeker! Want me neer Van den Herik heeft afgelo pen seizoen in de Feyenoord- krant niet zulke leuke dingen over me gezegdVoor J on ligt het ietsje anders. Hij heeft toch een Feyenoord-hart. „Ik vind het apendom dat de club hem heeft laten gaan. Wat ik ook dom vind, is dat Feye noord twee keer achtereen op cruciale momenten in de com petitie problemen heeft ver- zoorzaakt met belangrijke spe lers. Vorig jaar ging het over premies en toen waren Jon en Dudek er bij betrokken. Afgelo pen seizoen ging het alleen om Jon. Door die zaken heeft Feye noord in mijn ogen tweemaal het kampioenschap verspeeld." - In de tweede ronde van het WK steekt u vast weer een kaarsje aan voor Tomasson. Miedema: „Ja. Als Jon speelt doe ik dat altijd. Ook als dat om acht uur 's ochtends moet ge beuren, zoals vandaag. Ik hoop dat Denemarken tegen Zweden moet voetballen. Want tegen Zweden hebben de Denen altijd kans om te winnen. Er spelen wel wat sterren bij Zweden, maar Denemarken heeft een be ter team. Als Denemarken op Argentinië of Engeland stuit, houd ik m'n hart vast. Dan steek ik twee kaarsjes aan." Wanprestatie Kameroen brengt Duitsland in zetel naar tweede ronde door Henri van der Steen SHIZUOKA - Ze worden de Ontembare Leeuwen ge noemd. Goeie naam. Maar de trots van Afrika, de continen tale kampioen Kameroen, maakte zich gisteren volmaakt belachelijk. Net als vier jaar geleden. Grootste kwaal: geen discipline. Opponent Duits land profiteerde dankbaar. De ploeg van coach Rudi Voller kreeg de 2-0 winst in de schoot geworpen en plaatste zich als groepswinnaar voor de tweede ronde. De hele wereld had aan de voe ten van de Afrikanen gelegen, als ze het op weinig plekken populaire Duitse elftal naar huis hadden gespeeld. De kans was er volop. Kameroen had in het eerste bedrijf het over wicht, de Leeuwen speelden prachtige kansen bij elkaar en ze kwamen kort voor rust zelfs tegen tien tegenstanders te spelen, toen Ramelow met twee keer geel van het veld werd gestuurd. In de tweede helft zou het dus gebeuren, dan zou de Mann- schaft definitief worden ont manteld. Het was echter Ka meroen dat geweldig door de mand viel. Binnen vijf minu ten was het 1-0 voor Duits land, door een geweldig doel punt. Prachtig voorbereid door Klose en prachtig afge rond door de ingevallen Bode, die een formidabele loopactie besloot met een koele schuiver. Het was de eerste kans voor de Duitsers in de wedstrijd en dat illustreerde precies waar het bij de Afrikanen aan schortte: koelbloedigheid bij het afwer ken. Na de goal zakte het elftal als een kaartenhuis in elkaar. De onmacht was bijna zielig om aan te zien. Niemand had enig idee wat er moest gebeu ren, afgezien dan van het uit delen van schoppen - een acti viteit die van beide kanten al vanaf de eerste minuut aan de gang was. Gevreesd De Fifa was daarmee de twee de verliezer van de dag. Wat gevreesd werd, kwam uit: de spelers die nog geen kaart had den, konden zonder gevolgen tenminste één schop uitdelen, want na de eerste ronde zou den de spelers met één keer geel worden gepardonneerd. Het leidde ertoe dat scheids rechter Antonio Lopez Nieto liefst zestien gele kaarten moest trekken en, als conse quentie, twee rode prenten. De Spanjaard viel niets te ver wijten, misschien had hij er nog wel een of twee af kunnen sturen. De overigens weer voortreffelijke Duitse keeper Oliver Kahn had zomaar rood kunnen krijgen toen hijin een reactie op een pesterijtje van Song', de Afrikaan probeerde te slaan. De blunder van de Fifa krijgt ongetwijfeld een staartje, want in de komende dagen zullen ook andere ploe gen willen profiteren van de vrijbrief die ze van de organi satie hebben gekregen de te genstander in de laatste groepswedstrijd iets lelijks aan te doen. De blunder van Kameroen zal zeker ook een staartje krijgen. Vier jaar geleden eindigde de toch zo talentvolle ploeg als vierde en laatste in de groep en ook toen was er een discipline probleem. In de drie groeps wedstrijden scoorde Ka meroen meer rode kaarten dan goals, drie om twee. Gisteren was er opnieuw sprake van een ploeg die het hoofd volledig verloor. Suffo maakte het zo bont dat hij twee keer geel kreeg in een kwartier tijd. Zonde is het evengoed, want voor rust lieten de Ontembare Leeuwen nog eens zien heus goed te kunnen voetballen Er werden staaltjes op de gladde mat gelegd om van te water tanden. Het bleek gezichtsbe drog, Kameroen bestaat uit amateurs. Frivole hakbal- letjes zijn leuk als het 0-0 is, maar bij 0-1 achter worden dit soort trucjes al gauw ergerlijk. Woestenij Het publiek had het wel gezien toen de 2-0 voor Duitsland was gevallen. Klose, hij weer, kop te raak uit een perfect voorzet je van Ballack. De sfeer was toch al matig. De toeschou wers in het nieuwe stadion, een uur reizen van Shizuoka ergens in de woestenij neerge zet, zaten er in korte broek en t-shirt bij alsof beide ploegen zich al hadden gekwalificeerd voor de tweede ronde. Ze hadden natuurlijk gehoopt op een wedstrijd om nooit te vergeten. Het werd een wed strijd om nooit te vergeten, maar om héél andere redenen dan gehoopt. GPD Marco Bode schiet Duitsland naar 1-0. foto Reinhard Krause/Reuters Ranglijst WK-wedstrijden van eerste tot de laatste minuut WKs Gesp. Compl. Minuten Paolo Maldini (Italië) Uwe Seeler (W-Duitsland) Wladyslaw Zmuda (Polen) Grzegorz Lato (Polen) Lothar Matthaus (Duitsland) Diego Maradona (Argentinië) Berti Vogts (W-Duitsland) ClaudioTafferel (Brazilië) Sepp Maier (W-Duitsland) Gaetano Scirea (Italië) Beste Nederlander RUUD KROL 4 21 21 2010 4 21 21 1980 4 21 20 1807 3 20 20 1800 5 25 19 2047 4 21 19 1934 3 19 19 1770 3 18 18 1680 3 18 18 1680 3 18 18 1620 2 14 14 1260 UN/AC door Mark Caldenhoven DEN HAAG - Zijn vader, Ce- sare, kreeg in 1963 het predikaat beste verdediger van Europa. Als eerste Italiaan in de geschie denis had hij als back én aan voerder van AC Milan op Wem bley de Europ Cup 1 opgetild. Geen landgenoot zou hem op zijn positie ooit kunnen over treffen. Dacht vleugelverdedi ger Cesare. Tot in de zomer van 1968 zijn zoon werd geboren, de ongeëvenaarde Paolo. Wat bij 'II Capitano' vooral be klijft is het beeld van de opko mende linksback met een flu welen techniek en subtiele 'touch'. Het leverde hem in 1994 de titel van Fifa-voetballer van het jaar op, een unicum voor een vleugelverdediger. Sinds zijn competitiedebuut voor AC Milan op 20 januari 1985 tegen Udinese, hij was pas zestien jaar, staat Paolo Maldini op eenzame hoogte. Zeventien jaar later is hij 'mister AC Mi lan'. Zelfs de officieuze titel van 'mister Italië' lijkt niet te ge waagd. De verdediger op wie de jaren geen vat lijken te hebben - hij wordt op 26 juni 'pas' 34 jaar - staat op 485 competitiewed strijden voor de 'Rossonero' en 124 interlands voor Italië. Het is eenzaam aan de top. De mondiale titelstrijd in Japan en Zuid-Korea is alweer zijn vierde WK. Vier EK's heeft hij al op zak, inclusief een indruk wekkende erelijst van zes Itali aanse landstitels, drie Europa- Cups en twee wereldbekers. Al leen een landenprijs ontbreekt nog. „Maar daarvoor ben ik in Japan." Maldini kan morgen tegen Mexico beslag leggen op het re cord van volledig gespeelde WK-duels. Hij werd nooit ge wisseld. Het treffen met de Mexicanen zou Maldini's 22e in successie zijn. Het recordaantal opwachtingen staat met 25 op naam van Lothar Matthaus, die echter minder dan 21 wedstrij den in zijn geheel afwerkte. Voor de wereldtitel moet alles wijken. Maar juist daar wringt voor Italië de schoen. Na de bronzen medaille in 1990 en de zilveren in 1994 speelt hij in Azië voor zijn laatste kans. Bij het WK sluit Maldini zijn inter landcarrière af. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17