Wegereef ziek van schwalbe 3 Groene leger weet van geen wijken PZC Robert Waseige scheldt Belgische spelers de huid vol McCarthy morele winnaar Duitsers nu favoriet 16 Uruguay niet blij met arbiter Nederlandse arbiter tuint in trucjes bij Senegal-Uruguay Het dak gaat eraf in Senegal Doelman Saoedi's stopt ermee wk in cijfers wkoptv woensdag 12 juni 2002 SUWON - Mede door toe doen van de Nederlandse scheidsrechter Jan Wege- reef is Uruguay uitge schakeld op het WK. Dat vindt bondscoach Victor Pua van het Zuid-Ameri kaanse land. „In deze wedstrijd waren we ge deeltelijk slachtoffer van de scheidsrechter", aldus de trainer, die met zijn team tegen Senegal met 3-3 gelijkspeelde. Hij doelde op enkele be slissingen van Wegereef voor rust. Het derde Sene galese doelpunt van Bou ba Diop kwam tot stand toen de speler op de rand van buitenspel balanceer de. En over de strafschop die Senegal bij 0-0 kreeg was Pua woedend. „Volle dig ten onrechte", stelde hij, maar hij zei er niet bij dat zijn land vlak voor tijd op 3-3 kwam uit een dubi euze penalty. Aanvaller Morales ging al naar de grond voordat een Sene- galees hem had aange raakt. De uitschakeling, na een nederlaag (Denemarken) en twee gelijke spelen (Frankrijk, Senegal) was wel tot stand gekomen door toedoen van sterke teams, aldus Pua. „In de tweede helft tegen Sene gal heeft mijn team een fantastische prestatie ge leverd", troostte hij zich zelf. De Senegalese verdediger Cissé was bijzonder opge lucht dat zijn ploeg na de voorsprong van 3-0 niet meer dan drie tegendoel punten had geïncasseerd. Dat zijn land als debutant meteen doorstoot naar de achtste finales, noemde Cissé een „overwinning voor het Afrikaanse voet bal en het Senegalese volk." Zijn coach Metsu zag de remise als een zege. „We willen dit historische toernooi voortzetten met meer verrassende resulta ten." ANP door Henri van der Steen SUWON - De scheidsrechters zouden dit WK eens extra goed op de schwalbe letten. Dat deed Jan Wegereef gisteren, maar iets te laat. Pas bij het terugkijken van de videobeelden van Sene gal-Uruguay (3-3) zag hij dat hij het slachtoffer was geworden van een rotstreek van de sport man El-Hadgi Diouf. Hij bekeek de herhaling en dacht: goed gedaan. Hij zag de tweede herhaling en dacht: in derdaad, goed gezien. Maar bij de derde herhaling, opgenomen door de camera achter het doel, betrok het gezicht van Jan We gereef ineens. Foute boel. Schwalbe! Jan Wegereef zucht eens, uren nadat zijn eerste WK-duel is af- l^> rea Japan gelopen en hij met de assistent- scheidsrechters en de vierde of ficial en de waarnemer de beel den nog eens heeft bekeken. ,Het was geen penalty. Maar dat zag ik bij het zien van de herha ling niet. Het beeld werd op ge wone snelheid afgedraaid en ik dacht nog: daar kom ik goed weg. Bij de tweede herhaling had ik hetzelfde gevoel nog: goed gezien. Maar de camera achter het doel was funest. Er was geen contact, die spits liet zich gewoon vallen." Hij ging door de grond. „Het is heel zuur, ik werd er ziek van toen ik die beelden zag." De conclusie is dat Wegereef de si tuatie op intuïtie heeft beoor deeld, in sommige gevallen een even natuurlijke als tragische reactie. „Het is half zien, half in tuïtie. Ik had zoiets van: dit is een glaszuivere penalty." Fadiga benutte de strafschop, Senegal kwam zelfs voor rust op 3-0 door twee treffers van Bou- ba Diop. Misschien dat Wege reef de Senegalezen ook de der de goal cadeau gaf. Was het buitenspel? Had landgenoot Jaap Pool moeten vlaggen? We gereef weet het nog steeds niet. „Als je het beeld stilzet kun je het nog niet zien. Een speler steekt zijn arm uit. Komt die speler er net achter vandaan of niet? Het is met het menselijke oog niet te zien." En zelfs dat was nog niet alles, want hij gaf Uruguay, dat via de invallers Morales en Forlan te ruggekomen was tot 3-2, in de voorlaatste minuut een straf schop die ook betwist werd. Re- coba maakte van elf meter ge lijk: 3-3. „Er was contact en de speler van Uruguay lag op volle snelheid en had dus maar een licht contact nodig om te vallen. Ik vind deze strafschop nog steeds verdedigbaar, maar het is een lastige." In zijn stem klinkt ook hier een twijfel door. Senegal kroop door het oog van de naald toen Morales voor een leeg doel zijn oriëntatie kwijt was en de bal naast het doel kopte. „Conditioneel ben ik in elk geval goed overeind geble ven", vond Wegereef. Fraudeur Voor Wegereef lijkt het WK nu wel afgelopen, met dank aan een Afrikaanse fraudeur. Maar de scheidsrechter zelf houdt moed. „Ik weet niet of het zo'n vaart loopt, het gaat om dat ene moment, die eerste strafschop. Verder heb ik bijna alle gele kaarten (in totaal twaalf, red.) terecht gegeven. Bijna ja, want als het geen strafschop is, had ik die keeper ook geen geel moeten geven. En verder heb ik het meer dan goed gedaan als het om match-control gaat, de greep op de wedstrijd. En daar gaat het uiteindelijk om. Vrijdag hoort hij meer, dan wordt bekendgemaakt welke scheidsrechters worden be dankt en welke mogen blijven. „Jol heeft het altijd over het zoet en het zuur, nou, dit is dus het zuur." GPD DAKAR - Senegalese voetbal fans zijn gisteren in eigen land massaal de straat opgegaan om te vieren dat hun nationale voetbalelftal een ronde verder is bij de WK voetbal. Het feest in de hoofdstad Dakar begon al tijdens al tijdens de rust. Toen stond Senegal nog met 3-0 voor op Uruguay. Na een uiterst spannende tweede helft werd het uiteindelijk 3-3, voldoende voor Senegal om door te stoten naar de beste zes tien. Het feest in Senegal ging ge paard met luid claxonerende wagens in de straten van Dakar en elders in het land. Op veel plekken was alleen nog het groen, geel en rood te zien, de kleuren van de voetbalhelden. „Senegal zal nog veel verder ko men", voorspelde een zelfver klaarde voetbalkenner al luid keels in Dakar. Historie De Senegalese pers is intussen laaiend enthousiast. Le Soleil rept op de internetsite van een .briljante prestatie"De presta ties van „De Leeuwen" zetten Senegal internationaal op de kaart „in het grootste evene ment van de grootste sport ter wereld". De Walfadjri L'Aurore meent dat er historie is geschre ven. De uitschakeling van Frankrijk heeft de feeststemming in Sene gal wel wat versterkt. Bijna het hele Senegalese elftal speelt in Frankrijk. Veel Senegalezen hadden Frankrijk ook graag een ronde verder gezien. „Het is toch jammer voor de Fx'ansen", aldus een feestende supporter in Dakar. Elders op straat kunnen supporters toch niet verhullen dat de uitschakeling van de Fransen reden is voor een extra uitbundig feest. ANP/AFP YOKOHAMA - Mohammed Al- Deayea, de doelman van Saoe di-Arabië, heeft na de teleur stellende WK-wedstrijd tegen Ierland (0-3) besloten met on middellijke ingang een einde te maken aan zijn interlandcarriè re. Al-Deayea kreeg in drie duels twaalf doelpunten tegen, waar onder acht in de desastreuze openingswedstrijd tegen Duits land. RTR Ierland dankzij 3-0-zege op Saoedi-Arabië bij laatste zestien door Leon ten Voorde DEN HAAG - „You never beat the Irish", zingen de Ierse supporters al ruim een week. Ze hebben vooralsnog gelijk. Het groene leger trekt zich niet zomaar terug. Het meest enthousiaste elftal van het WK voetbal zit, na de 3-0 zege gisteren op Saoedi-Arabië, bij de laatste zestien. Hij draagt tijdens de wedstrijden een t- shirt, een voetbalbroek en afgezakte kousen. En daaronder heeft hij ook nog eens voetbalschoenen aan. Een pak is voor een trouwerij of een begrafenis, vindt Mick McCarthy, de bevlogen bondscoach van Ierland. McCarthy staat er altijd bij alsof hij zo het veld in wil. De trainer mag dan volgens de verbannen Roy Keane geen echte Ier zijn - hij werd geboren in het Engelse York - met zijn onorthodoxe outfit laat hij zien dat hij één front vormt met de rest van de solda ten van het groene leger, de spelersgroep. Enthousiasme Een prachtig gezelschap is het. Zeker niet het beste, maar misschien wel het meest sympathieke elftal van het WK. Dat ongeremde enthousiasme is ook van toepassing op de supporters, die waar ook ter wereld onvoorwaardelijk achter him elftal staan. Geen enkel land heeft in Japan en Zuid-Korea zoveel fans bij zich als Ierland. En die zingen en zuipen al een week lang zonder dat ze vervelend worden. Veel van die de Ieren komen ove rigens uit de Verenigde Saten en Austx~a- lië. Maar waar ze ook zitten, een Ier blijft een Ier en verloochent zijn afkomst niet. Ze zijn supporter van een overigens maar zeer beperkt elftal. En het mooie is: dat beseffen ze ook. De meeste Ieren zijn maar hele gewone jongens, die simpel denken en simpel voetballen. De een speelt bij Fulham, de ander bij Millwall. Bescheiden voetballers horen nu een maal bij bescheiden clubs. Maar die een voud maakt de ploeg juist zo sterk, zo on voorspelbaar en homogeen. Eenmaal in het groen veranderen 'de boys' in felle terriërs, die zich laten sturen door een ongekende vaderlandsliefde. Een Ier laat zich niet zomaar opzij zetten. Een Ier kom je twee, soms wel drie keer tegen. Zo kan de oude strijder Niall Quinn door een pijnlijke rug nauwelijks meer lopen, maar op dit WK buffelt hij als een jonge hond in de spits. Als we de Ierse pers moeten geloven rent de kx'eu- pele Quinn alleen in de nationale ploeg nog als een haas. Verder strompelt hij als een bejaarde door het leven. De passie en txxxts van de Ierse voetballer kent geen grenzen. Tart hem, kleineer hem - zoals de hautaine Nederlanders voi'ig jaar deden - en je hebt een serieus probleem. Dan brult het hart en komen er oerkreten uit de mond. Toen coach Mc Carthy vlak voor het WK de rebelse aan voerder Roy Keane naar huis stuurde, stortte de wereld van 3,6 miljoen Ieren in. Deler Damien Duff maakt aan de onzekerheid een eind. Hij scoort de derde treffer tegen Saudi-Arabië. foto lan Waldie/Reuters Een ploeg zonder Keane had niets op het WK te zoeken, zo oordeelde depex-s. Maar het moreel van de achtergebleven spelers werd juist vei'sterkt door de moedige daad van de coach. De wil om te winnen spatte eraf in de eex'ste twee duels tegen Kameroen en Duitsland. De onvex-zette- lijke Ieren wisten van geen wijken en lie ten hun trainer geen moment in de steek. Beloning Gisteren incasseerde de ploeg de terechte beloning voor die gelevex'de arbeid. Ier land - het land dat vooraf nauwelijks se rieus werd genomen - kwalificeerde zich dankzij een 3-0-zege op Saoedi-Ax-abië voor de tweede ronde, waarin zaterdag naar alle waarschijnlijkheid Spanje wacht. Ierland wordt geen wereldkampioen, dat staat vast. Maar de Spanjaarden zijn wel gewaarschuwd. Want het groene leger trekt zich niet zomaar even terug. Of zo als de fans zingen: „you never beat the Irish." GPD van onze sportredactie YOKOHAMA - Bondscoach Mick McCarthy van Ierland was vlak voor de aftrap van het WK niet te benijden. Hij waagde het zijn opstandige vedet te Roy Keane uit het trainingskamp in Japan te zetten. Ierland zonder Keane, dat zou in Groep E met Duitsland en Kameroen niets worden. McCarthy deed alle cri ticasters zwijgen. Zijn ploeg won van Saoedie-Arabië (3-0) en gaat door naar de laatste zestien. Ierland begon met een 1-1 tegen Ka meroen. Daax-na was het alles of niets tegen Duitsland. Het leek tot aan de negentigste minuut op een deceptie uit te draaien, maar Ierland deed waar de Duitsers al jaren het patent op heb ben: scoren in de laatste minuut. Tegen Saoedi-Arabië was de opgave simpel: er moest met minimaal twee doelpunten verschil worden gewon nen. De Ieren hadden de statistieken tegen zich. Ze scoorden in een WK- duel nooit eerder twee doelpunten en hadden sinds 1994 slechts één van hun WK-wedstrijden gewonnen: met 1-0 van Italië. De angst voor een afgang was al na ze ven minuten weg. Robbie Keane scoorde 1-0. Na rust zorgde Breen (61e) voor de bevrijdende 2-0. In de slotminuten maakte Duff zijn coach McCarthy de grote winnaar van de Ierse ploeg. ANP Ik kan er niet meer omheen: Duitsland behoort nu tot het selecte groepje favorie ten. Vooraf had ik niet zo'n hoge pet op van die Duitsers, maar bij nader inzien heeft R,udi Vóller zijn zaakjes goed voor elkaar. De organisatie klopt, de omschakeling is ge weldig, niet alleen bij balver lies maar ook als ze de bal veroverd hebben. Bovendien heeft Vóller tegen Kameroen met zijn wissels laten zien dat hij er echt kijk op heeft. De Duitse ploeg beschikt over veel loopvermogen en fysieke kracht, je kunt mer ken dat er nogal ivat jongens bij zitten die uit de oude DDR afkomstig zijn. En ze hebben scorend vermogen. Met name Klose, ik geloof niet dat hij ook volgend seizoen nog voor Kaiserslautern speelt. Een andere sterk punt van de Duitsers is het feit dat ze een keeper hebben die punten voor ze pakt. Tegen Ierland hield Kahn zijn elftal al een paar keer op de been. Tegen Kameroen houdt hij in de openingsfase de doorgebro ken Olembe van scoren af. Later hoor je daar niemand meer over, maar dat zijn be slissende reddingen. Zonder eentopkeeperkunje geen wereldkampioen worden. Daarom heb ik ook mijn twij fels bij Brazilië en Argenti nië. Al met al zijn we nu al twee uitgesproken kanshebbers kwijt. De Kameroeners zijn tot veel in staat als het draait, maar zodra ze tegenslagen te verwerken krijgen, zijn ze nog niet in staat de knop om te draaien. Frankrijk heeft aangetoond hoe riskant het is wanneer het team afhankelijk is van één speler. Zidane is degene om wie het allemaal draait. Maar als een regisseur van dat kaliber wegvalt, blijken de anderen niet in staat dat verlies op te vangen. Er was tijdens dit WK geen enkel systeem te ontdekken in het spel van de Fransen. Morten Olsen is indertijd bij Ajax geslachtofferd door 'de Boertjes', maar op ditWKbe- wijst hij dat hij wel degelijk een uitstekende coach is. Hij combineert Duitse degelijk heid met Hollandse flair. Bo vendien is hij flexibel. Tegen de Fransen offerde hij Sand, een vaste waarde toch, om Aad de Mos over het a. WK f met Poulsen een vijfde mid denvelder op te kunnen stel len. Dat was in mijn ogen te gen Frankrijk de sleutel van het succes. Vorige week prees ik het op treden van de scheidsrech ters, maar gisteren was het een zwarte dag voor de arbi trage. Vooral die Lopez Nieto bakte ze bruin. Wat een nare man. Een soort Jol, iemand die zichzelf belangrijker vindt dan de spelers. Als je zestien kaarten trekt, doe je echt iets verkeerd. Wegereef had er al bijna tiet zo veel no dig. Bovendien gaf hij twee onterechte penalty's. Ik denk dat hij zijn laatste potje heeft gefloten. Hebben ivij als Ne derlanders alleen Guus nog over. Groep A Denemarken-Frankrijk 2-0 (1-0). 22. Rommedahl 1-0, 67. Tomasson 2-0. Scheidsrechter: Pereira (Por). Gele kaart: Poulsen, Jensen (Denemarken), Dugar- ry (Frankrijk). Aantal toeschouwers: 42.000. Denemarken: Sórensen; Helveg, Henrik sen, Laursen en Jensen; Rommedahl, Gravesen, Poulsen (76. Bögelund), Tot ting (79. Nielsen) en Jörgensen (46. Gronkjaer); Tomasson. Frankrijk: Barthez; Candela, Thuram, Desa illy en Lizarazu; Makelele, Vieira (72. Micoud), Zidane en Wiltord (83. Djorka- eff); Dugarry (54. Cissé) en Trezequet. Senegal-Uruguay 3-3 (3-0). 20. Fadiga 1- 0 (strafschop), 26. Bouba Diop 2-0, 38. Bouba Diop 3-0,46. Morales 3-1, 69. For lan 3-2, 88. Recoba 3-3 (strafschop). Scheidsrechter: Wegereef (Ned). Gele kaart: Henri Camara, Daf, Coly, Bouba Di op, Diouf, Fadiga, Beye (Senegal), Rome ro, Carini, Garcia, Rodriguez, Montero (Uruguay). Aantal toeschouwers: 37.000. Senegal: Sylva;Daf, Diatta, Cissé en Coly (63. Beye); Malick Diop, Fadiga, Ndour (76. Faye) en Bouba Diop; Henri Camara (67. Ndiaye) en Diouf. Uruguay: Carini; Lembo, Montero, Ro driguez en Sorondo (32. Regueiro); Gar cia, Vareia, Romero (46. Forlanen Silva; Abreu (46. Morales) en Recoba. Denemarken 3 2 1 0 7 5-2 Senegal 3 1 2 0 5 5-4 Uruguay 3 0 2 1 2 4-5 Frankrijk 3 0 12 1 0-3 Denemarken en Senegal naar tweede ronde Groep E Duitsland-Kameroen 2-0 (0-0). 50. Bode 1-0, 79. Klose 2-0. Scheidsrechter: Lopez Nieto (Spa). Rode kaart (2x geel): 40. Ra- melow (Duitsland), 77. Suffo (Kameroen Gele kaart: Kahn, Jancker, Hamann, Frings, Ziege, Ballack (Duitsland), Foe, Song, Tchato, Geremi, Olembe, Lauren (Kameroen). Aantal toeschouwers: 42.000. Duitsland: Kahn; Linke, Ramelow en Metzelder; Frings, Schneider (80. Jere- mies), Ballack, Hamann en Ziege; Klo se (84. Neuville) en Jancker (46. Bode). Kameroen: Boukar; Geremi, Song, Kalla en Tchato (53. Suffo); Lauren, Foe, Wo- me en Olembe (64. Kome); Eto'o en Mboma (81. Job). Saoedi-Arabië-lerland 0-3 (0-1). 7. Rob bie Keane 0-1,61. Breen 0-2,87. Duff 0-3. Scheidsrechter: Ndoye (Sen). Gele kaart: Al-Temyat (Saudi-Arabië), Staunton (Ier land). Aantal toeschouwers: 70.000. Saoedi-Arabië: Al-Deayea; Al-Jahani (79. Al-Dosari), Tukar, Sulaiman (68. Al- Dosary), Al-Shehrien Sulimani;AI-Shah- rani, Al-Khathran (67. Al-Shlhoub), Al- Owairan en Al-Temyat; Ai-Yami. Ierland: Given; Kelly (80. McAteer), Br een, Staunton en Harte (46. Quinn); Fin nan, Holland, Kinsella (89. Carsley), Kil- bane; Duff en Robbie Keane. Duitsland 3 2 1 0 7 111 Ierland 3 1 2 0 5 51 Kameroen 3 1114 21! Saoedi-Arabië 3 0 0 3 0 0-1! Duitsland en Ierland naar volgende ron-j de TopscorersI 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Tomasson (Denemarken) 4, 3. Vieri (Italië), Pauleta (Portugal), Boubii Diop (Senegal) 3. 6. Morientes, Hierro (Spanje), Larsso j (Zweden), Ronaldo, Rivaldo (Brazilië), In-j amoto (Japan), Wilmots (België), Robbie' Keane (Ierland) 2. 13. Fadiga, Diao (Senegal), Morales,For lan, Recoba, Rodriguez (Uruguay),.; Mboma, Eto'o (Kameroen), Holland, Br1 een, Duff (Ierland), Ballack, Jancker.) Linke, Schneider, Bierhoff, Bode (Duiis-j land), Batistuta (Argentinië), Fortune,Te beho Mokoena, Nomvethe (Zuid-Afrikai, Santa Cruz, Arce (Paraguay), Campbell Beckham (Engeland), Alexanderssonj (Zweden), Raul, Valeron (Spanje), Cim'i-I rolïc (Slovenië), Ronaldinho, RobertoI Carlos (Brazilië), Hasan Sas, Emre Belc- zoglu (Turkije), Blanco, Borgetti,Torrado (Mexico), Gómez, Wright, Parks (Costa Rica), Van der Heyden (België), Suzuki) (Japan), Hwang, Yoo, Ahn (Zuid-Korea),; Karpin, Titov (Rusland), Beto (Portugal),j O'Brien, McBride, Mathis (Verenigde) Staten), Aghahowa (Nigeria), Olie Rapaic (Kroatië), Delgado (Ecuador),I Bouzaiane (Tunesie), Rui Costa (Portu I gal), Rommedahl (Denemarken) 1. j Rode kaart Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Turkije), j Diao (Senegal), Henry (Frankrijk), Rame low (Duitsland/geschorst voor volgende) wedstrijd), Suffo (Kameroen). Twee keer geel: Petit (Frankrijk), Gabel) (Tunesië), Poulsen (Denemarken/ge schorst voor volgende wedstrijd), Swierczewski (Polen), Fadiga (Senegal /geschorst voor volgende wedstrijd), Garcia, Romero (Uruguay), Hamann, Ziege (Duitsland/beiden geschorst voor volgende wedstrijd). Programma Woensdag: Zweden-Argentinië (Groep F), Nigeria-Engeland (Groep F), Zuid- Afrika-Spanje (Groep B), Slovenië-Para- guay (Groep B). -I 8.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Zweden-Argentinië. 10.25 uur, Ned, 2: Integraal verslag Nige ria-Engeland. 13.25 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Zuid-Afrika-Spanje. 15.25 uur, Ned. 2: Integraal verslag Slo venië-Paraguay. van onze sportredactie KUMAMOTO - Robert Waseige heeft zich na het gelijkspel te gen Tunesië opnieuw van zijn beste kant laten zien. Deze keer kregen niet alleen journalisten een sneer, ook in een onderhoud met de spelersgroep ging de bondscoach wild te keer. Twee Rode Duivels kregen de volle laag: Peter van der Heyden en Eric Deflandre. Een derde, Jacky Peeters, werd op zijn vin gers getikt omdat hij voor de tv- camera zijn ontgoocheling over zijn verwijdering uit de ploeg had laten blijken. „Ik heb de spelers mijn waar heid verteld", antwoordde Ro bert Waseige na de training op de vraag of hij al met de groep had gesproken. Een eufemisme, zo bleek even later bij navraag in de spelersgroep. Duidelijk werd dat de muren hadden ge schud in het onderkomen van de Belgen. Peter van der Heyden, één de slachtoffers, wist niet meteen hoe te ï'eageren. „Ik zeg er liever niet veel over, maar ik b«fi we: geschrokken. Niemandu krijgt graag op zijn donder Ma*hij is de trainer en hij beslis? wifi speelt. Het is zijn recht om opj zijn manier onze prestatie te evalueren. Wat hij zegt, moeteni we aanvaarden en er proj beren lessen uit te trekken, j GPD Jan Wegereef toont een van de twaalf gele kaarten, in dit geval aan de Senegalees Habib Beye. foto Jaques Demartin/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16