Pril geluk uit een reageerbuis Geen rozengeur en manenschijn Biologische beschikbaarheid Tandenborstel is beter dan de kraan Scheidingskinderen 15 IVF-kliniek aan de wieg van duizenden baby's Broccoli helpt tegen maagzweer Depressie kan op Parkinson duiden Plaatje moet helpen bij hazenlip Hersenscan toont werking medicijn Minder kans op vergiftiging opvoedkunde woensdag 12 juni 2002 HnorS.M. H. E. M. van de Rijt Als je een geneesmiddel in neemt, wil je ook dat het daar komt waar het zijn wer king moet uitoefenen. Daartoe dient een geneesmiddel eerst in de bloedbaan terecht te komen en vandaar getransporteerd te worden naar de plaats van wer king. Bij een intraveneuze toediening (dat is een injectie direct in de ader) komt alle werkzame stof In de bloedbaan. Maar wanneer je een tablet inneemt komt soms slechts een fractie daarvan in de bloedbaan. Het percentage dat in de bloedbaan terecht komt, wordt ook wel 'biologische be schikbaarheid' genoemd. Ver- lies kan optreden door bijvoor beeld het niet vrijkomen van het geneesmiddel uit de toedie ningsvorm, door afbraak van het geneesmiddel in het darm kanaal en door direct de lever te passeren, waardoor het genees middel meteen via de feces uit het lichaam verwijderd wordt. Lees altijd goed het etiket en de bijsluiter van een nieuwe medi catie voor de aanwijzingen over het tijdstip van inname: voor, tijdens of na de maaltijd, enzo voort, want dit kan invloed heb ben op de biologische beschik baarheid. Een voorbeeld: Alendroninezuur (Fosamax) dient een half uur voor de maal tijd ingenomen te worden. Dit geneesmiddel heeft namelijk zo'n lage biologische beschik baarheid, dat wan neer je het tijdens of na de maaltijd in neemt er helemaal niets in het bloed te recht komt. Het middel doet dan niets, terwijl je wel veel last van de bijwerkingen kunt hebben. Bepaalde geneesmiddelen mo gen niet tegelijk ingenomen worden met melk (bijvoorbeeld ijsttekuwi, het antibioticum doxycycline) of met andere geneesmiddelen (bijvoorbeeld ijzertabletten, kalktabletten, bepaalde maag- zuurremmers). Waarom niet? Raadpleeg hiervoor altijd de bijsluiter. Sommige geneesmid delen zijn maagsa- presistent: zij hebben een beschermlaagje om het geneesmiddel dat ervoor zorgt dat het middel pas in de darm uiteenvalt en niet in de maag. Hierdoor kunnen maagklachten voorkomen wor den. Dit laagje werkt alleen wanneer je geen voedsel in de maag hebt. Want als je gegeten hebt, wordt de maag minder zuur en lost het maagsapresis- tente laagje van het geneesmid del op. Het beschermende effect van dit laagje wordt teniet ge daan. Geneesmiddelen met een verlengde werking dienen in hun geheel ingenomen te wor den omdat anders de verlengde werking teniet wordt gedaan.. Door fijnmalen maak je de ver lengde werking kapot en werkt het geneesmiddel korter. Heel doorslikken is dus de bood schap. Heeft u slikproblemen, vraag dan aan uw apotheker of arts of er een andere toedie ningsvorm bestaat. Bij verstopping kan het voorko men dat een tablet niet uiteen valt, waardoor het ook niet werkt. Bij diarree vliegt een ge neesmiddel door het maagd armkanaal, waardoor er minder tijd voor opname in de bloed baan is. Kortom, lees goed de aanwijzin gen over de wijze van innemen die op het etiket van uw genees middel en in de bijsluiter staan. Mochten er nog onduidelijkhe den zijn, dan kunt u hiervoor te recht bij uw apotheek of huis arts. S.M.H.E.M. van de Rijt is apotheker te Goes dor Floor de Booys VOORBURG - Dromerig staart de vrouw voor zich uit terwijl ze haar dikke buik onophoudelijk streelt. Na alle vervelende be handelingen en teleurstellingen zit ze dan eindelijk op een roze wolk. Het stel direct naast haar heeft duidelijk de zenuwen. Zij krijgen zo meteen te horen of de hormoonbehandeling is aange slagen en of er voldoende eitjes zijn gerijpt. In de wachtkamer van de in vi tro fertilisatie-kliniek (IVF) in Voorburg lopen alle stadia van 'verwachting' door elkaar. Ge luk komt hier uit een reageer buis. Alles draait hier dage lijks om vruchtbaarheid en onvruchtbaarheid. We zijn er zeven dagen per week, 24 uur per dag mee bezig", vertelt gy naecoloog Kees Jansen (52). Na een aantal jaren intensieve sa menwerking met professor Zeilmaker, die in 1983 IVF in Nederland introduceerde, richtte Jansen in 1988 zijn eigen kliniek in Voorburg op. Jansen staat mede aan de wieg van de 35.000 kinderen die er sinds de oprichting van de IVF- kliniek dankzij de reageerbuis zijn verwekt. Maar ook de aller nieuwste technieken als ICSI, eiceldonatie en hoogtechnolo gisch draagmoederschap wor den in Voorburg toegepast. Ook beschikt de kliniek over een eigen spermabank, Door het op heffen van de anonimiteit is het aantal donoren echter drama tisch gedaald. „Zo'n tachtig procent van de donoren is ermee gestopt", aldus gynaecoloog Jansen. Als gevolg daarvan moet hij de laatste tijd veel ver velende gesprekken voeren met stellen die door het tekort aan donorzaad hun kans op een kind zien afnemen. Hij is gewend om met de heftige emoties van zijn patiënten om te gaan. „Ik maak mensen in een heel kwetsbare periode van hun leven mee. De vruchtbaarheidsbehandelingen zijn heel zwaar. Niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk. Dat wordt door de meeste men sen onderschat. Wie denkt 'even eenlVF-je'te doen, komt bedro gen uit." Stellen die na een half jaar pro beren al bij hem in de spreekka mer zitten, stuurt hij dan ook meestal terug naar huis. „Als er geen duidelijke reden is waarom de vrouw niet zwanger raakt, houden wij in principe een ter mijn van vier jaar aan voordat we met reageerbuisbevruchting beginnen. De risico's van een rVF-behandeling worden zorg vuldig afgewogen tegen de kans om spontaan zwanger te raken. Daarmee is Voorburg strenger dan de overige twaalf klinieken in het land, waar vaak na twee of drie jaar zelf proberen al met behandelingen wordt begon nen. Voorburg is behoorlijk po pulair. En dat veroorzaakt wachtlijsten. Drie maanden wachten voor de eerste af- IVF: In Vitro Fertilisatie. Eicel en zaadcel worden in een rea geerbuis samengebracht. Na de bevruchting wordt het em bryo teruggeplaatst in de baarmoeder. Kans op zwanger schap is zo'n 20 procent per poging. Drie behandelingen wor den vergoed. ICSI: Intra Cytoplasmatische Sperma Injectie. Zaadcel wordt direct in eicel aangebracht. Daarna dezelfde procedure en slagingskans als bij IVF. Wordt officieel niet vergoed, maar in praktijk wordt uiterlijk drie keer de IVF vergoeding uitge keerd. KID: Kunstmatige Inseminatie met Donorzaad. KIE: Kunstmatige Inseminatie met Eigen zaad, door Mark Langeslag Deze ronde komt het pleidooi uit Groningen, van kaak- chirurch R. Bos. Onbegrijpelijk vindt hij het dat er in Nederland geen fluoride zit in het leiding water. Terwijl bewezen is dat die stof het aantal gaatjes in kindergebitten behoorlijk te rugdringt. Samen met een stel noordelijke tandspecialisten wil Bos het fluoride-vraagstuk daarom opnieuw terug op de po litieke agenda. In de Haagse arena zorgde fluo ride voor het laatst in 1976 voor veel ophef. Tegenstanders, die beweerden dat het middel kan kerverwekkend zou zijn, stre den tegen de voorstanders die juist wezen op de enorme voor delen voor kindergebitten en de gevaren wegwimpelden. In Nederland werd in 1953 be gonnen met een proef met ge fluorideerd drinkwater. Uit een studie bleek dat fluor in het drinkwater enorm goed tegen gaatjes helpt; het tandbederf halveerde. In 1963 oordeelde de Centrale Raad voor de Volksge zondheid dan ook positief over het toevoegen van fluoride. In de jaren zeventig had ongeveer de helft van de gemeenten in Nederland gefluorideerd drink water. De tegenstanders zouden de slag uiteindelijk winnen. Mid den jaren zeventig maakte de Tweede Kamer een einde aan de fluoridering die veel drinkwa terbedrijven inmiddels hadden ingevoerd. DeNijmeegs kinder tandarts J. van Tiel vond het in dertijd verschrikkelijk dat de fluoride uit het water werd ge haald. „Omdat de voordelen voor de mondgezondheid zo duidelijk waren en de gevaren nihil. Overbodig Toch is Van Tiel nu tegen het op nieuw fluorideren van drink water. „Totaal overbodig", zegt hij. „Vanaf het verbod op fluori de in drinkwater maakt de tandpasta-branche bijna alleen nog maar pasta's met fluoride. Nederlanders zijn daar dan ook massaal mee gaan poetsen. Dat poetsen werkt velen malen be ter dan het binnenkrijgen van fluoride door water of in een pil letje. Sinds het massale gebruik van die tandpasta's is de mond- gezondheid in Nederland echt spectaculair toegenomen." Zijn mening wordt onderschre ven door de landelijke tandart senvereniging NMT en het Ivo ren Kruis. De Amsterdamse kindertandarts Jaap Veerkamp ziet opnieuw fluoridiseren van water edchter wel zitten. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer de helft van de kinderen van vijf jaar oud gaatjes heeft, zegt hij. „Dat is nog te veel. De laatste kwart eeuw is de mondgezond heid, door fluroide-tandpasta's, enorm toegenomen. Maar het stagneert de laatste jaren, voor al omdat allochtone gezinnen en kinderen uit achterstandswij ken achterblijven. Fluoride in water zou bij hen helpen en ge varen zijn er eigenlijk niet." (GPD) foto GPD/Do Visser spraak. Nóg eens drie maanden voor de eerste IVF-behande- ling. De wachttijd voor ICSI be draagt één jaar. De patiënten komen uit het hele land. In het laboratorium zit klinisch embryoloog Ellen Rijnders in gespannen in een microscoop te turen. Ze is bezig met ICSI. Ter wijl ze meezingt met een gouwe ouwe op Sky Radio, zuigt ze met een flinterdun pipetje een actie ve zaadcel op. Daarna prikt ze door de wand van een eicel en laat het zaadje weer vrij. Snel stopt ze het schaaltje in de 'broedstoof' waar na een dag of twee duidelijk wordt of de cel gaat delen en zich tot een em bryo ontwikkelt. Een routine handeling, toch blijft het. ook voor Rijnders spannend. Ze weet dat ergens een man en een vrouw in spanning afwachten, Als de poging lukt worden ze va der en moeder. Dat die kans er is, bewijzen de vele foto's van pas geboren baby's in de echokamer en de tientallen geboortekaart jes bij de balie. Taboe Op sommige kaartjes staat ex pliciet dat het kind dankzij IVF of ICSI ter wereld is gekomen. Gynaecoloog Jansen: „Dat ta boe is doorbroken. In de begin- j aren sprak je daar niet over. IVF was synoniem aan 'de bloeme tjes buiten zetten'. De techniek werd aanvankelijk alleen bij vrouwen met verstopte eileiders gebruikt, vaak een gevolg van geslachtsziekten zoals Chlamy dia." Het feit dat de onvruchtbaar heid in de helft van de gevallen aan de man ligt, is nog wél een taboe. Jansen: „Ik heb de erva ring dat vooral allochtone man nen er moeite mee hebben. Ze voelen zich in hun mannelijk heid aangetast en weigeren soms pertinent hun zaad te laten onderzoeken. Dan stop ik de be handeling. Ik ga niet allemaal pijnlijke onderzoeken bij de vrouw doen, terwijl de ooi-zaak misschien bij de man ligt." Ondanks zijn nogal technische benadering van vruchtbaarheid en zwangerschap, blijft de ver wondering bij elk gezond gebo ren kind. „Het lijkt zo eenvou dig, maar als je ziet hoe ingewikkeld het proces is, ver baast het mij iedere keer weer dat het goed kan gaan en er na negen maanden zo'n compleet mensje geboren wordt."(GPD) door Anne Velthausz Leugens zijn het, pure leugens die aan staande moeders te horen krijgen over bevallen en moeder worden, vindt de Amerikaanse schrijfster Naomi Wolf. In haar boek Valse verwachting veegt ze de vloer aan met alle fabels over zwan gerschap en moederschap; Weg met de roze bril! „Ik wou maar dat iemand me had gezegd hoe heftig het zou zijn." „Ik wou dat ik beter op de pijn was voorbereid." „Alles ging anders dan ik had gehoopt." De vrouwen in het boek Valse verwach ting zuchten wat af. Zwangerschap, be valling en de eerste maanden met hun baby vallen zwaar tegen,Het is bepaald geen rozengeur en maneschijn", zo is ook de ervaring van de schrijfster zelf. „Een baby krijgen is een van de meest eenzame, fysiek ingrijpende, onvoor spelbare ervaringen die je kunt beden ken. Maar vrouwen zijn er niet op voor bereid. Want zwangere vrouwen in het Westen worden nog steeds bedolven on der misleidende informatie en allerlei prietpraat. En dan ook nog op een betut telende toon." Naomi Wolf (40) werd in 1991 beroemd met haar boek The beauty myth over de onmenselijke idealen die de maatschap pij jonge vrouwen oplegt. In haar nieuwe boek werpt ze zich op als strijdster voor de rechten van moeders. Want die klaren een onvoorstelbare klus, zonder dat ze daarvoor ook maar de geringste erken ning krijgen, constateert ze verontwaar digd. Een nieuwe baby, een stralende moeder op haar arm, en een trotse vader ernaast. Het is nog steeds het Amerikaanse ide aalbeeld over een gelukkig gezinnetje. Die werkelijkheid is ver te zoeken, vindt Wolf. Aanleiding voor'haar zoektocht naar de waarheid' waren haar eigen ervaringen met zwangerschap, bevalling en moe derschap. Zo schrijft ze uitgebreid over zes maanden misselijkheid, haar verlies van aantrekkelijkheid (ze komt gigan tisch aan) en vervolgens heeft ze ook nog last van een postnatale depressie. Bijna alle vrouwen die ze sprak namen het grootste deel van de zorg voor de ba by op zich en verweten hun ooit zo geë mancipeerde mannen dat die zo weinig deden. En dan is er ook nog de geringe waardering van de maatschappij voor moeders. Het komt hard aan bij de wouw die 'in aanzien was' als adviseuse van Al Gore tijdens de laatste verkiezingen in Amerika. Als moeder met baby ben je geen interessante gesprekspartner op een feestje. Mannen draaien zich zonder een woord te zeggen van haar af. „Alle moeders hebben dat soort ervaringen. Allemaal zijn ze stilletjes in de rouw om een deel van hun woegere ik". Valse verwachting gaat over Amerikaan se vrouwen, maar fabels en misverstan den over bevallingen en moederschap spelen in de hele westerse wereld, vindt de schrijfster. Geen enkel babyboek be- BALTIMORE - Sulforofaan, een bestanddeel van broccoli en spruitjes, blijkt in staat tot het doden van Helicobacter pylori, de bacterie die maagzweren veroorzaakt en bijdraagt aan maagkanker. Dat constateert J. Fahey (Johns Hopkins University, Balti more) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS. Deze groen ten zijn hierdoor bruikbaar als 'medicijn' in landen waar be smettingmet de bacterie veel voorkomt, maar antibiotica niet voorhanden zijn, meent Fahey (GPD) MAASTRICHT - Ondermensen die ooit een depressie hebben doorgemaakt, komt de ziekte van Parkinson driemaal zo vaak voor als onder mensen die nooit een depressie hebben gehad Dat schrijft A. Schuurman (universiteit Maastricht) in het vakblad Neurology op basis van een vergelijkend onderzoek onder bijna 70.000 mensen. Mogelijk is een depressie een vroeg kenmerk van de ziekte van Parkinson, oppert Schuur man. (GPD) LONDEN - Baby's die met een hazenlip zijn geboren, kunnen mogelijk baat hebben bij een aciyl plaatje dat tegen hun ver hemelte wordt aangebracht. De kinderen zouden minder pro blemen hebben bij de voeding, bij de groei van het gezicht en bij de ontwikkeling van de spraak. Het plaatje, dat enkele da gen na de geboorte wordt aangebracht, zou volgens kinder artsen ook een positief effect hebben op de noodzakelijke ope ratie. In het Great Ormond Streetziekenhuis in Londen loopt een onderzoek waarbij een logopedist de ontwikkeling volgt van baby's die een plaatje hebben gekregen. Het is een tamelijk kostbaar hulpmiddel. Het aanmeten kost ongeveer 3000 pond (bijna 4600 euro) per patiënt. (ANP) WASHINGTON - Een simpele hersenscan kan al in een woeg stadium aantonen of patiënten baat hebben bij bepaalde an tidepressiva. Dit blijkt uit een onderzoek aan de universiteit van Los Angeles. Aan de hersenactviteit in de voorste hersen schors is na enkele dagen al te zien of de medicijnen aanslaan. Normaal gesproken is het klinische effect van anti-depressiva pas na enkele weken zichtbaar. Bij zo'n 40 procent van de de pressive patiënten brengt het eerste medicijn dat wordt voor geschreven geen verlichting van de klachten. Omdat dit pas laat kan worden vastgesteld, wachten artsen vaak zes tot twaalf weken voordat zij een nieuw middel proberen. Een hersenscan zou de patiënten behoeden voor onnodig door slikken van medicijnen die niet helpen, maar vaak wel bij werkingen hebben. (RTR) OXFORD - Het uiterst goedkope magnesiumsulfaat vermin dert bij zwangere vrouwen met verhoogde bloeddruk het risi co dat zich bij hen zwangerschapsvergiftiging ontwikkelt met meer dan de helft. Dat concludeert de Magpie Trial Collaborative Group (uni versiteit Oxford) in het medisch tijdschrift The Lancet uit een onderzoek onder ruim 10.000 vrouwen. Het onderzoek werd voortijdig afgebroken wegens de buitengewoon gunstige re sultaten. (GPD) schrijft de waarheid. Overal ervaren vrouwen dat het moederschap geen roze wolk is maar een uitputtingsslag. Wolf beschrijft treffend het strenge me dische regime rond zwangerschap en be vallen, dat zo typerend is voor Amerika. Waar in ons land zwangerschap en be valling gelukkig niet als ziekte be schouwd worden en nog steeds in de meeste gevallen door verloskundigen zonder tussenkomst van medici worden afgehandeld, zijn de meeste Amerikaan se vrouwen volledig overgeleverd aan medici. Wolf noemt de bevallingsklinie ken efficiëntie-fabrieken die 'waren' af leveren volgens een schema dat de artsen goed uitkomt en het ziekenhuis geld bespaart. „De artsen in de bevallingskli niek hebben uitsluitend oog voor de mo nitoren, waaraan de vrouwen vastgeke tend liggen. Die monitor geeft aan dat als erbinnen een aantal uren geen vordering wordt gemaakt met ontsluiting er wordt overgegaan tot de keizersnede." Wolfs eigen eerste zwangerschap en be valling resulteren in een gezonde baby. Ondanks alle treurnis is ze dan ook dol gelukkig met haar dochter. Maar ze be schrijft vooral uitvoerig gevoelens van falen, kwetsbaarheid en woede. Gevoe lens waarover in de meeste boeken over zwangerschap, bevallingen en moeder schap nauwelijks wordt gerept. „Ook vrouwen zelf vermijden het om erover te praten. Want ze zijn bang om voor een slechte moeder te worden aangezien." Wolf: „Iedereen roept hoe belangrijk moederschap en gezin zijn, maar er wor den al met al weinig concessies gedaan aan de emotionele en economische be hoeften van moeders.Kortom, het is tijd voor een nieuw feminisme. Het moeder- schapsfeminisme. (GPD) Naomi Wolf: Valse Verwachting, waarheid, leugens en het onverwachte op weg naar het moederschap. ISBN 90 295 5652 8. €17,95. door Annie de Vreugd Door-de-weeks woont Lieke bij haar moeder. Die woont samen met een nieuwe vriend die een zoontje uit een eerder huwelijk meebracht. Samen hebben moeder en vriend weer twee kinderen gekregen. Twee weekeinden per maand brengt Lieke door bij haar vader, bij wie ook nog een broertje uit het eerste huwelijk van haar ouders woont. Vader is opnieuw ge trouwd, zijn vrouw bracht twee meisjes mee. Binnenkort komt er gezinsuitbreiding. Scheidingskinderen zijn niet te benijden. Waar vader en moeder weer relatieve rust hebben ge vonden in hun nieuwe relatie in een nieuw huis met alleen eigen kinderen, moet Lieke haar aan dacht voortdurend verdelen. Ze pendelt tussen twee huizen heen en weer, ze heeft te maken met eigen en aangetrouwde ouders, eigen broers en zussen, stief broers en stiefzussen, half broers en halfzussen. In het gunstigste geval heeft het schei dingskind acht opa's en acht oma's. Wat een weelde! Twee eigen kamers en een grote familie. Natuurlijk is Lieke overal meer dan welkom, ze is echter van veel mensen maar deels familie. Ze woont in twee huizen maar is nergens echt thuis. Uiteraard zijn er leuke en gezellige mo menten, maar als de dag ten ein de is, voelt ze zich eenzaam om dat ze nergens echt bij hoort. Vader, moeder en de kinderen; voor een kind horen ze bij elkaar als de kip en het ei. Het heeft het een rotsvast vertrouwen dat zijn ouders altijd en eeuwig bij el kaar zullen blijven. Als je van elkaar houdt is dat voor altijd. Toch? Hoe groot is de schok voor een kind als de ouders vertellen dat ze uit elkaar gaan. Het veili ge thuis blijk opeens een kaar tenhuis dat instort. „Hoe kan dat nou?", vraagt het wanhopi ge kind zich af. „Is dat omdat ik vorige week stout was? Daarna hadden papa en mama ruzie. Is het mijn schuld dat ze nu niet meer van elkaar houden? En als ze kunnen ophouden van elkaar te houden, kunnen ze dan ook stoppen met van mij te hou den? Waar moet ik dan heen?" Een kinderhoofd kan dit alles niet bevatten. Alle zekerheden waarop het kind bouwde, staan plotsklaps op de tocht. Scheiden is een beslissing van volwassenen waar het kind de hinder van ondervindt. Het kind is ermee geholpen als zo snel mogelijk over een aantal zaken duidelijkheid wordt verschaft. Het moet direct weten dat het niet de oorzaak is van de proble men. Het moet ook snel weten wat de plannen zijn, bij wie het gaat wonen en in welk huis. Of het op dezelfde school kan blij ven en of het met dezelfde vriendjes en vriendinnetjes kan blijven spelen. Of het de ver trekkende partner ooit nog zal zien. En vooral: dat allebei de ouders ondanks het feit dat ze niet meer van elkaar houden, nog wel van het kind houden. Scheidende ouders hebben veel aan het hoofd. Een ander huis, de verdeling van de spullen, de financiële en bureaucratische rompslomp. Daarbij gevoegd het verdriet, de boosheid. Niet echt een sfeertje om ook nog eens intensief met de kinderen bezig te zijn. Toch is het zeer ge wenst om het kind weer in ba lans te krijgen. Het heeft niet om deze toestand gevraagd, heeft er part nog deel aan en heeft recht op zijn kindertijd. Omwille van de kinderen moeten ouders over hun eigen schaduw heen stap pen om vooral weer rust in het kinderleven te brengen. Lang niet alles zal volgens de regels der kunst verlopen, maar waar ouders in ieder geval aandacht aan dienen te besteden is het loyaliteitsconflict waarin elk scheidingskind terecht komt. Conflicten Kinderen zullen altijd proberen aan beide ouders loyaal te blij ven. Negatieve informatie over de andere ouder is uit den boze, omdat het kind dan in een loya- 1 iteitsconflict raakt. Dit conflict uit zich bijvoorbeeld in liegen bij vader over moeder en omge keerd. Het kind is loyaal aan die ouder waar het op dat moment is. Kinderen zijn geen postbodes om boze briefjes van ouders over te brengen. Conflicten tus sen volwassenen moeten op een volwassen manier worden op gelost en dus niet over de hoof den van kinderen heen. Kinde ren moeten moeder kunnen vertellen dat het zo leuk was bij papa en ze mogen een foto van hun niet inwonende ouder op hun kamer hebben. Al is er in het verleden nog zoveel gevoch ten in het gezin, een kind blijft lang geloven in het sprookje dat alles ooit nog goed komt en dat ze dan met elkaar nog lang en gelukkig zullen leven. Al weet het verstand dat dit nooit meer goed komt, het duurt toch gauw twee j aar voor een kind de schei ding enigszins kan bevatten. (GPD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15