Krappe begroting voor theater Moeder smeekt om opname zoon PZC PZC Bedrijf wil kano's verhuren in vesten Zeeuwse kaarten in boek voor onderzoek GroenLinks pleit voor publiek debat over aanleg WCT Weerstand tegen Middelburgse schouwburgplannen neemt toe agenda bij nader inzien Voorwaardelijke boete voor duw 11 Geen relatie WCT en geld ZMF Veel tips overval taxichauffeur Schooldammers op NK Boete voor beledigen agenten Auto in de sloot langs A58 mfmM woensdag 12 juni 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft nog 78.000 euro over om tegenvallers bij de bouw van het theater te bekosti gen. Dat blijkt uit een bereke ning Van de kosten van de bouw van het theater en de parkeerga rage. In totaal is 33,5 miljoen euro nodig. Oorspronkelijk was uitgegaan van 32 miljoen. Het college van B en W vragen de gemeenteraad daarom nog eens 1,5 miljoen euro beschik baar te stellen. Dat is nodig om dat de parkeergarage in vier lagen onder de grond moet wor den gebouwd. De gemeente en de architect hadden een aantal varianten uitgewerkt, waarbij een stukje grond aan Achter het Hofplein ook werd bebouwd. Dat stuitte op weerstand van omwonenden. Door de keuze om in vier lagen, en dus extra 1 STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Horecagelegenheid Kodde, 20.00 uur: Openbare bestuurs vergadering dorpsraad; BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9,00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; In het artikel over de streetparade in Mid delburg van 11 juni stond vermeld dat tij dens de streetparade xtc-pillen getest worden. Dat is niet het geval. Het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) is wel aanwezig, maar alleen om voorlichting te geven. Het ZCAD infor meert het publiek over de gevaren rond het gebruik van drugs, vooral in combi natie met alcohol. MIDDELBURG - De overlast van een bedrijf zit een 53-jarige inwoner van Oost-Souburg al acht jaar hoog. De man uitte zijn onvrede gisteren bij de Middel burgse politierechter, waar hij zich voor mishandeling van een vrachtwagenchauffeur van het bedrijf moest verantwoorden. Politierechter A. Cohen-Ko- ningsveld toonde enigszins be grip voor de situatie, door een voorwaardelijke boete van 100 euro op te leggen. De aanleiding was 28 juli vorig jaar het statio nair draaien van de motor van de vrachtwagen, waaraan de vrouw van de verdachte zich er gerde. Zij ging verhaal halen bij de chauffeur. Toen de zaak leek te zijn gesust, stormde haarman naar buiten. Bij het incident was ook het t-shirt van het slachtoffer kapotgetrokken. De Souburger vond dat het slacht offer zich had aangesteld. ,,Inde voetbalwereld zouden ze van een 'schwalbe' spreken. Hij mag van geluk spreken dat ik hem geen dreun heb verkocht." De man overweegt tegen zijn straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl diep, te bouwen stijgen de kos ten en wordt het aantal parkeer plaatsen kleiner. In de garage is plaats voor 355 auto's, eerder was uitgegaan van 400 plaat sen. De kostenstijging voor de parkeergarage blijft binnen de vijf-procentsnorm die was afge sproken in het collegeprogram ma. De gemeente heeft die vijf procent opgeteld bij de oor spronkelijke bouwsom. Van dat nieuwe bedrag, 33,5 miljoen, is nu nog 78.000 euro over. Het bureau dat de kosten heeft door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op haar knieën heeft ze 'gesmeekt aan de psy chiater, huisarts en een mede werker van de psychiatrische kliniek Emergis om haar zoon te behandelen'. Maar nergens, zegt M. C. Seij uit Vlissingen, vindt ze gehoor. Ook haar ande re zoon en dochter komen geen stap verder. En intussen raakt hun 37-jarige broer en zoon die per verstrikt in 'een soort psy chose en doet hij zichzelf van daag of morgen wat aan'. Mevrouw Seij is ten einde raad. Zij staat haar zoon al zo'n vijf jaar bij. Zij is zijn steun zodra het misgaat. „Ik zou nu echt wil len dat hij wordt opgenomen. Ook al is het tegen zijn zin. Hij heeft dwang nodig. Maar we dringen nergens door en lopen met ons hoofd tegen de muur. Geen hulpverlener lijkt het pro bleem serieus te nemen." Hij is geen doorsnee drugsver slaafde, merkt ze op. Acht maanden per j aar is er geen vuil tje aan de lucht. Ineens gebeurt er iets en grijpt hij naar cocaïne. „Hij rookt coke, gebruikt daar voor een soort pijpje. Dat doet hij totdat zijn geld op is. Als hij doordraait, kun je echt niet met hem onder een dak leven. Ik kan het in ieder geval niet meer." Behandeling Voor zijn drugsprobleem 'en misschien in combinatie met psychische problemen', heeft hij al eens in een kliniek gezeten en hij is onder behandeling ge weest van een psychiater in Vlissingen. „Je kijkt terug hoe het allemaal gekomen is. Hij heeft vroeger epilepsie gehad en ik vermoed dat hij heftiger op drugs reageert dan anderen. Maar ik ben geen dokter. De laatste vijf jaar, meestal rond doorgerekend, Basalt bouwad- vies uit Nieuwegein, stelt een aantal bezuinigingen voor op het voorlopig ontwerp van het theater en de parkeergarage. Daar staat tegenover dat Basalt meent dat er een aantal zaken is vergeten in de begroting. Zo is er geen bliksemafleider begroot en ontbreekt een parkeerinstalla- tie in de garage. Na de bereke ning blijkt dat er nog geld tekort is. Het bureau stelt voor die kos ten te dekken uit de post on voorzien. deze periode, komt hij in een de pressie. Hij krijgt ruzie met zijn vriendin en net als zoveel zoons, zoekt hij dan zijn moeder op. Ik zie hem veranderen van een voorbeeldige hardwerkende zoon, vriend en vader voor de kinderen van zijn vriendin in ie mand die niet meer te begrijpen is en helemaal doordraait." Hij heeft in amper een week tijd de voordeur van het huis van zijn moeder en haar vriend vijf keer ingetrapt en een steen door de ruit van de achtèrdeur ge gooid. „Ik wilde hem niet meer binnenlaten, want ik wist zeker dat ik hem niet meer kan helpen. Hier wordt niemand beter van. Hij zoekt steun bij mij; vindt hij die niet, dan gaat hij naar zijn Intussen neemt de weerstand tegen de bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel toe. Bewonersvereniging van A tot Z heeft bezwaar ingediend tegen de sloopvergunning. De proce dure daarover loopt nog. Grond Om het plein voor het theater in te richten zoals de archtitect het wil, heeft de gemeente de grond rond de watertoren nodig. De Pagter vastgoed, de eigenaar van de watertoren en het omlig- broer en dan naar zijn zus en dan komt hij weer bij mij. Intussen gaan wij er allemaal onderdoor. Maar tegelijk gaat zijn schreeuw om hulp door merg en been. Ik heb mijn deur dichtge houden. En dan hoor je: mama help me. Ik wil naar binnen. Politie Ze belde de politie toen hij op nieuw aan de deur stond en amok maakte. De politie was er snel bij. Haar zoon werd opge pakt, maar vroeg of hij zich in de badkamer nog even mocht op frissen. „Hij sneed daar twee keer in een pols met een stanley- mes. Hij was panisch van angst en door het dolle heen. In het ziekenhuis werd zijn pols ge- gende terrein, heeft laten weten dat hij niet van plan is zijn grond te verkopen. „We hebben de wa tertoren juist gekocht omdat er een eigen parkeerterrein bij zat", zegt A. de Pagter. Ook het verdwijnen van het bosje naast de watertoren is voor hem niet bespreekbaar. „Nu zitten we heel rustig. Als het een openbaar park wordt, zijn wij onze vrijheid kwijt." In een brief aan de gemeenteraad laat hij weten dat hij bereid is 'tot aan de hoogste instantie' te hecht en hij werd meegenomen naar het bureau." Daar is het echt misgegaan, vindt ze. Want de hoop dat een ander zich di rect over hem ontfermde, ging teniet. „Dat kwam niet door de politie. Die heeft ons goed ge holpen. Om mijn zoon op te ne men, was een soort geneeskun dige verklaring nodig. Want het zou een opname worden tegen zijn zin. Er kwam een dame van Emergis uit Middelburg naar het politiebureau." Het lid van het crisisteam van Emergis moest beoordelen of de patiënt een zogenoemde inbe waringstelling (IBS) kreeg. Met een IBS kon hij direct worden opgenomen, „Ik stond perplex en de politie ook. Die mevrouw procederen. De gemeente wil op korte termijn overleg met De Pagter over de parkeerplaatsen, zegt ambtenaar E. van Reij- mersdal. Volgens hem is het voor het theater wel van belang dat er een plein wordt aange legd. „Maar voor de verkeersafwik keling is het niet strikt noodza kelijk. Er lopen genoeg wegen omheen." Het plein heeft vooral stedebouwkundige waarde. Het theater komt aan een plein beter tot zijn recht. van Emergis vond dat opname niet noodzakelijk was. Hij zou niet gevaarlijk voor anderen en zichzelf zijn. Mijn zoon stond na een paar uur weer op straat." Het enige houvast voor de moe der is, dat er op 17 juni een ge sprek is geregeld bij de drugs- en alcholopvang van Emergis. M. Reinders-Stijnman van het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis rea geert dat 'het een zware maatre gel is om iemand tegen zijn zin op te nemen. Het is toch een soort hechtenis. Vandaar dat er zware criteria aan een IBS ver bonden zijn. Er wordt bijvoor beeld naar het gevaarscriterium gekeken. Hoe levensbedreigend is de patiënt?" Zij zegt dat het mogelijk is dat een medewerker van Emergis heeft geoordeeld dat de Vlissinger niet voor cri sisopname in aanmerking kwam. „Overal in het land wordt over deze criteria gedis cussieerd. Levensbedreigend is een begrip dat moeilijk in een kader is te plaatsen. Het is en blijft een subjectieve waarne ming." Waar hij nu slaapt, weet zijn moeder niet, wat hij doet even min. Maar ze vreest dat hij zich zelf iets aandoet. „We weten niets van hem, Maar hij kan ook ineens aanbellen." De vertwij feling is groot. Seij begrijpt niet dat niemand haar zoon wil hel pen. Ze zegt: Volgens die me vrouw van het crisisteam van Emergis was hij niet levensge vaarlijk voor zichzelf of voor een ander. Voor medewerkers van Het Witte Huis weer wel. „Hij heeft bij het Witte Huis een paar dagen geleden zelf gepro beerd om onderdak te krijgen. Voor noodopvang kwam hij niet in aanmerking. Nee, zeiden ze: hij mag hier niet overnachten. Hij heeft zelfmoordneigingen, hij is levensbedreigend." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Oude topo grafische kaarten zijn onmis baar bij allerlei onderzoek. Maar het is noodzakelijk te we ten met welk doel de kaarten zijn vervaardigd. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft 34 oude kaarten met uitleg gebundeld in het boek 'Werken met Zeeuwse Kaarten, handlei ding bij het gebruik van oude topografische kaarten'. De stichting presenteerde het werk gistermiddag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Elk deel van Zeeland komt in het boek aan bod. „Zee land wordt in het boek waardig op de kaart gezet", zei vice- voorzitter Th. Jacobs van de stichting. Wie zich verdiept in vroeger kan niet zonder oude kaarten. Ze zijn, ook in deze tijd, onmisbaar op het gebied van planologie, stedenbouwkunde en land- door Maurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van GroenLinks pleit voor een publiek debat over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Het idee is afgekeken van de VVD. Die par tij wil een publiek debat over de herinrichting van het Veerse Meer. GroenLinks bekent in een brief aan de WD een beetje jaloers te zijn op het idee van de liberalen. „Waarom hebben we dat zelf niet bedacht?" De fractie steunt het voorstel voor een debat over het Veerse Meer daarom volle dig. Zij verwacht er echter ook iets voor terug: steun voor een pu bliek debat over de Wester schelde Container Terminal. GroenLinks rekent zelfs op steunHet is immers een zeer be- langrijk onderwerp. WD-fractievoorzitter J. Suur- mond twijfelt. „Er zijn al veel bijeenkomsten geweest waar de bevolking zich kon uitspreken. Wat voegt een extra debat dan schapsarchitectuur. Maar wie een oude topografische kaart nog zinvol wil gebruiken, moet het doel kennen waarvoor de kaart ooit is gemaakt. Daarvoor is het boek samengesteld. „De ene kaart is de andere niet", betoogde A. de Klerk van de Stichting Cultureel Erfgoed. „Er bestaan bijvoorbeeld plan- kaarten, zeekaarten, militaire kaarten en stedenkaarten. Pas als je de functie van een kaart kent, kun je de waarde inschat ten." Het boek geeft volgens hem een prachtig beeld van het vroegere Zeeuwse landschap. Al bestaat dat eigenlijk niet, te kende hij erbij aan. Het eerste exemplaar van het boek werd gisteren aangeboden aan commissaris van de konin gin W. van Gelder. Ook kregen voorzitter N. Ginjaar-Maas van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen en de voorzitters van heem- en oudheidkundige organisaties een exemplaar. nog toe, vraag ik mij af. Maar goed, als er echt behoefte aan is oké." Mocht de provinciale organisa tie te klein zijn om twee publie ke debatten tegelijkertijd te voeren, dan is uitstel tot de Sta tenverkiezingen in maart vol gend jaar een oplossing, vindt GroenLinks. „Een paar maan den uitstel van dit project is wel de moeite waard om meer men sen bij de politieke besluitvor ming te betrekken." Suurmond kan een lachje niet onderdruk ken. „Daar was ik al bang voor. Maar als dat erachter zit, een tactiek van vertraging, dan is de WD niet beschikbaar." Uitstel tot na de verkiezingen maakt sowieso geen kans. In de laatste Statencommissies Eco nomie en Ruimte, milieu en wa ter stelde GroenLinks dat ook al voor, maar kreeg geen steun van de andere fracties. Ook de ver antwoordelijk gedeputeerden (Bruinooge van economie en Van Zwieten van ruimtelijke or dening) hielden vast aan een be sluit door Provinciale Staten in dit najaar. MIDDELBURG - Ja, er is met de Zeeuwse Milieufederatie overlegd over de Westerschelde Container Terminal. Maar dat heeft niets te maken met verdeeldheid binnen het provin ciebestuur over extra subsidie voor de ZMF. Dat schrijven Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van de Partij voor Zeeland. Dat Provinciale Staten niet op de hoogte zijn gesteld van dat overleg met de ZMF is niet zo vreemd, vinden GS. „Het is niet gebruikelijk om PS te informeren over het overleg dat in de voorbereidende fase over projecten plaats vindt." Geruchten dat de haven van Antwerpen de WCT al leen gebruikt om verdere verdieping van de Westerschelde af te dwingen of dat die haven het oog heeft laten vallen op ande re locaties voor een grote containerkade, zijn GS niet bekend. VLISSINGEN - De uitzending van Opsporing Verzocht over de overval op een taxichauffeur langs de A58 heeft 24 tips op geleverd. Volgens de politie is er een aantal waardevolle tips bij,Er zijn zelfs namen genoemd van mogelijke ver-dachten zegt politievoorlichter J. van Mourick. Tijdens de uitzending was een reconstructie te zien van de gebeurtenissen. De 25-ja- rige chauffeur werd in de vroege ochtend van donderdag 23 mei van enkele honderden euro's beroofd. Bij het Vlissingse Bellamypark had de bestuurder rond drie uur een van de ver dachten meegenomen. Tijdens de rit werd de chauffeur ge volgd door twee anderen in een witte Mercedes. Op de A58 dwongen de achtervolgers de taxi te stoppen. De chauffeur- moest onder bedreiging van een vuurwapen zijn geld afgeven en werd in de kofferbak opgesloten. Twee uur later werd de chauffeur door een oplettende voorbijganger uit zijn wagen bevrijd. HARDERWIJK - De basisscholen Paauwenburg uit Vlissin gen en Theo Thijsen uit Zierikzee zijn respectievelijk negende en twaalfde geworden op het Nederlands Kampioenschap dammen voor welpen in Harderwijk. De teams uit de groepen vijf en zes draaiden goed mee met de middenmoot, maar kwa men net te kort om met de sterksten mee te kunnen. Van de achttien ploegen werd de Sint Michaelsschool uit Groningen kampioen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Cohen- Koningsveld heeft, gisteren een 37-jarige man uit Vlissingen een voorwaardelijke boete van 220 euro opgelegd. De Vlissin ger had 26 maart dit jaar twee hoofdagenten beledigd. Hij zei zich nog flarden te herinneren van die avond. „Dit ligt niet in mijn aard"zei hijHij vond verder dat de kroegbaas niet tact vol had gehandeld door de politie te bellen. „We wilden toch uit het café vertrekken.Toen de agenten de man hadden aan gesproken, zou hij een gevechtshouding hebben aangenomen. Vervolgens werd hij afgevoerd. ARNEMUIDEN - Een 20-jarige automobiliste uit Rucphen en een passagier zijn gistermiddag rond twee uur gewond ge raakt bij een ongeval op de A5 8De vrouw ging ter hoogte van het tankstation bij Arnemuiden op de linkerbaan rijden om iemand te laten invoegen. Ze verloor de controle over haar au to, botste tegen de vangrail en belandde in een sloot. De twee inzittenden hielden aan de botsing pijn in de nek over. De gemeente Middelburg is bereid het idee om kanovaren in de Middelburgse vesten mogelijk te maken, te onderzoeken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een kanotocht door de Middelburgse vesten. Binnenkort is het misschien mogelijk. Een Middelburgs bedrijf heeft een vergunning aange vraagd om een kano verhuurbedrijf te beginnen. De gemeente is bereid het idee te onderzoeken. Het kanoverhuurbedrijf wil zich vesti gen in de Seismolen op het Bolwerk. Daar kan ook een steiger worden aange legd. De gemeente heeft twijfels bij die locatie. In de eerste plaats omdat de mo len moet kunnen blijven draaien. Verder moeten er sanitaire voorzieningen wor den aangelegd. Bovendien stuit de op slag van kano's in het park op gemeente lijke bezwaren. De gemeente plaatst ook kanttekeningen bij de bereikbaarheid van de Seismolen. Het dichtstbijzijnde parkeerterrein is Hof van Tange, extra parkeerplaatsen in de buurt van de molen zijn niet gewenst. Verder zijn er zorgen over reacties van het publiek. Bij eerdere discussies over veranderingen aan het Seisbolwerk werd negatief gereageerd. Over het gebruik van de vesten als vaar water moeten afspraken worden ge maakt om de rust van de aanwezige die ren niet te verstoren en het riet langs de oevers niet te beschadigen. Aan het ui terlijk van steigers zullen hoge eisen worden gesteld, omdat sprake is van een beschermd stadsgezicht. Dat de bolwerken een opknapbeurt no dig hebben, daar lijkt iedereen het over eens te zijn. Voor het Seisbolwerk ligt al een plan klaar. De paden moeten worden verbeterd en het bolwerk zou toeganke lijk moeten worden voor fietsers. Omdat er veel weerstand is tegen het kappen van bomen, is er nog geen besluit genomen foto Ruben Oreel over het plan. Ook de Stichting Vrienden van Middelburg heeft al eens een voor stel gedaan de bolwerken toegankelijker te maken. Hoe het verhuren van kano's in de bestaande ideeën past, is niet duide lijk. Het kanoverhuurbedrijf, dat nog in oprichting is, wil zich niet beperken tot de Middelburgse vesten. Het bedrijf heeft voorstellen gedaan voor de Dom- burgse watergang, de Veerse watergang en de kreken. Het plan is aangeboden aan Staatsbosbeheer, de gemeenten Veere en Middelburg en het waterschap. De initiatiefnemer vindt het nog te vroeg om zijn plannen toe te lichten. Een isoleercel; volgens de Vlissingse moeder M.C. Seij moet haar zoon desnoods onder dwang worden opgenomen, maar de psychiatrische kliniek Emergis ziet daar geen noodzaak toe. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11