Patstelling EU over uitbreiding PZC Poetin eist van EU recht van overpad voor Kaliningrad Weg is vrij voor represailles tegen staalheffingen VS Britse politie jaagt op kleptomane mensaap Annan eist concrete hulp hongerlanden Verzet tegen inkomenssteun boeren Israël pakt leider veiligheidsdienst Palestijnen op Lidstaten EU onderzoeken Duits voedselschandaal Spin leeft in oor van Griekse vrouw Doden bij woningbrand Antwerpen India opent luchtruim voor Pakistaanse vliegtuigen Busramp eist tientallen levens Koning van de jungle heeft het warm Leger Soedan verliest Kapoeta Loya Jirga begint pas vandaag Tweede man politie Servië doodgeschoten Drie doden bij schietpartij VS dinsdag 11 juni 2002 Hnor Hans Heijt LONDEN - De Britse politie maakt jacht op een chimpansee die wordt verdacht van ver scheidene inbraken in een flat gebouw in de Londense wijk Hackney. Een woordvoerder van Scotland Yard zei gisteren tegen de Britse omroep BBC dat het dier onder meer een mobiele telefoon en een horloge heeft ge stolen. De zegsman van Scotland Yard liet weten dat er bij de politie meerdere meldingen zijn bin nengekomen van inbraak door een mensaap. Flatbewoner Mustapha Riat zei tegen het Britse tabloid The Sun dat hij zondagmorgen wakker werd van een grote harige gedaante, die voor zijn bed opdook. „Het dier was breed en gespierd", al dus Riat. „Ik was bang dat ik zou worden gebeten." Ook mede-flatbewoonster Gina Davidson kreeg zondagmorgen bezoek van de chimpansee. Ze zei tegen The Sun dat het dier de dvd-speler een stukje ver plaatste en met een horloge haar appartement verliet. „De politie heeft vingerafdrukken in mijn flat genomen, maar helpt dat bij het vangen van een chim pansee?", vroeg Davidson zich af. De woordvoerder van Scotland Yard zei tegen de BBC dat de po litie verklaringen over inbraken door een chimpansee serieus neemt. ANP floor Heieen Paalvast LUXEMBURG - De Europese ministers van Buitenlandse Za ken zijn gisteren geen millime ter opgeschoten in de discussie over de uitbreiding van de Euro pese Unie. Nederland, Duitsland, Groot- Brittannië en Zweden verzetten zich tegen een besluit dat ook de boeren in de nieuwe lidstaten kunnen rekenen op inkomens steun. Nederland wil met een JENIN - Het Israëlische leger heeft gisteren een belangrijke functonaris van de Palestijnse veiligheidsdienst opgepakt. Het gaat om Abou Edham, een van de leiders van de veilig heidsdienst in de stad Jenin. Dit meldden Palestijnse bronnen. Edham werd opgepakt op de grens tussen Israël en Jordanië. In Ramallah heeft het leger in de nacht van zondag op maandag de plaatselijke leider van de ter roristische beweging Islamiti sche Jihad opgepakt. Dat maak te de Israëlische minister van Defensie Ben Eliezer gisteren bekend. Een Libanese Hezbollah-strij- der is gisteren na vijftien jaar gevangenschap vanwege ge zondheidsredenen vrijgelaten. Het gaat om Mohammed Ali Barzawi, die in april 1987 in Li banon gevangen werd genomen. De vrijlating wordt door het le ger betiteld als een gebaar van goede wil. AFP/AP besluit wachten tot december. Over een week doen de minis ters in Luxemburg opnieuw een poging. Lukt hen het dan weer niet om het eens te worden, dan zal EU-voorzitter Spanje het onderwerp op de agenda van de top in Sevilla (21 en 22 juni) plaatsen, zo verwacht minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. De 'Bende van Vier' is niet van plan zich gewonnen te geven. Van Aartsen verzet zich echter tegen de indruk dat Nederland en de drie andere landen daar mee de uitbreiding van de Unie in 2004 blokkeren. Van een koppeling met hun eis tot her vorming van het EU-land- bouwbeleid op het punt van de inkomenssteun is geen sprake. Volgens de Spaanse minister Pi qué moet hard worden getrok ken aan een eerdere oplossing, anders komt komend EU-voor- zitter Denemarken tijd te kort. Volgens het tijdschema moeten de toetredingsonderhandelin gen immers eind dit jaar afge rond worden zodat de gekwali ficeerde landen in 2004 kunnen toetreden. Nederland wil een besluit over de landbouwsubsidies 'parke ren' tot december, om de tijd te hebben om de financiële gevol gen te overzien. In oktober pre senteert de Europese Commissie een rapport welke van de tien kandidaten (Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen, Cyprus en Malta) klaar zijn voor toetreding. Verder heeft Duits land, dat in september een nieuw parlement kiest, tijd no dig voor de vorming van een re gering, aldus Van Aartsen. Nederland staat met name lijn recht tegenover de Commissie, van onze redactie buitenland ROME - Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN lever de gisteren bij de opening van de Wereldvoedseltop in Rome scherpe kritiek op de internationale gemeen schap. Hij verweet die te wei nig te doen voor de hongerige medemens. Er zijn nu geen nieuwe beloftes, maar con crete maatregelen nodig, vond Annan. Hoewel er volgens de VN-se- cretaris-generaal in de hele wereld genoeg voedsel voor handen is, hebben nog steeds ruim achthonderd miljoen mensen te weinig te eten. „In deze wereld van overvloed hebben wij het in onze macht een einde aan honger te ma ken. Het falen om dat doel te bereiken moet ons allemaal met schaamte vervullen", zei Annan. Naar schatting ster ven wereldwijd elke dag 24.000 mensen aan onder voeding, aldus Annan. Ook veel kritiek kwam er van directeur Jacques Diouf van de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de VN. Afgevaardigden van 180 lan den proberen deze week af spraken te maken over een drastische vermindering van het aantal hongerigen in de wereld. Alleen gastland Ita lië en EU-voorzitter Spanje zijn op het hoogste niveau vertegenwoordigd en dat leidde tot gemor. „We heb- bem een goed idee van de politieke prioriteit die wordt .gegeven aan de hongers noodramp", zei Diouf eer deral. Diouf sprak gisteren ronduit van 'niet gehouden beloften', na de top van 1996 waar werd afgesproken de honger terug te dringen. „De daden spre ken de woorden tegen. Als we in dit tempo doorgaan, is het vastgestelde doel pas over 45 jaar bereikt." Moegabe De aanwezigheid van presi dent Moegabe van Zimbab we op de top van de Wereld voedselorganisatie (FAO) in Rome, is niet in strijd met EU-regels. Volgens een woordvoerder van de Euro pese Commissie moest Italië de zwaar omstreden Moega be wel toelaten op grond van de regels van de Verenigde Naties. De Europese Unie verbrak in februari alle con tacten met Zimbabwe en leg de Moegabe een inreisverbod op, na de volgens Europa frauduleus verlopen presi dentsverkiezingen van begin dit jaar. AFP/DPA/RTR doorTon van Lierop BRUSSEL - Wetenschappelijke experts van de vijftien EU-lid- staten en de Europese Commis sie hebben gisteren de Duitse antwoorden bestudeerd op vra gen over het schandaal met kan kerverwekkend nitrofen in diervoer in Duitsland. Vandaag zal de commissie, die in deze verregaande bevoegdhe den heeft, een standpunt be kend maken na aanvullend overleg met experts op het ge bied van voedselveiligheid uit de lidstaten. DeEuropese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, heeft Duitsland aanvullende infor matie gevraagd over de aanwe zigheid van het kankerverwek- die de 'nieuwe' boeren inko menssteun wil geven, oplopend van 25 procent in 2004 tot de volle 100 procent in 2013. Vol gens Van Aartsen gaat dat veel verder de (financiële) afspraken van de top in Berlijn van drie jaar geleden. Vooral Frankrijk maakt zich hard voor het com missievoorstel om de inkomens steun voor zij n eigen boeren vei lig te stellen. Volgens Van Aartsen voorspelt dat een ste vig debat over de richting van - het Europese landbouwbe leid. ANP ATHENE - Een Griekse vrouw die last had van hoofdpijn bleek onderdak te bieden aan een spin. Haar huisarts heeft de spin verwijderd die~zich in het oor van de vrouw had genes teld. Op de Griekse televisie was te zien hoe de dokter de spin uit het oor van de 33-jarige vrouw haalde. „Toen ik de patiënte onderzocht, kwam ik tot mijn verbazing spinrag tegen en toen zag ik ook nog iets bewegen", vertelde de arts. De vrouw had tijdens een rit op de motor opeens iets vreemds gevoeld in haar oor; dat was waarschijnlijk het mo ment waarop de spin haar oor binnendrong. „Omdat de tem peratuur daarbinnen ideaal is, is de spin gebleven", aldus de arts. AP ANTWERPEN - Bij een woningbrand in Antwerpen zijn in de nacht van zondag op maandag twee kinderen om het leven ge komen. De ouders en een derde kind raakten gewond. De moeder is opgenomen in het ziekenhuis, omdat zij haar leven moest redden door uit een raam te springen. Twintig buurtbewoners werden geëvacueerd. Over de oor zaak van de brand was gisteren nog niets bekend. De politie sluit brandstichting echter uit. ANP HARARE - Zeker dertig Zimbabwanen, vooral studenten, zijn zondagavond omgekomen toen hun bus verongelukte. De bus botste tegen een vrachtwagen op en doorgaande weg van de hoofdstad Harare naar de stad Masvingo. De dertig mensen zijn levend verbrand, zo meldde gisteren de Zimbabwaanse staatsradio. Meer informatie was gisteren niet voorhanden. Wel sprak de radio van een van de ergste verkeersongevallen uit de Zimbabwaanse geschiedenis. RTR De 75-jarige Munshiram, bewoner van een dorp op de grens van India en Pakistan, luistert naar de commandant van een tijdelijk migran tenkamp in Bishna, India. foto/Manish Swarup/AP van onze redactie buitenland NEW DELHI - India heeft zijn luchtruim met onmiddellijke ingang weer opengesteld voor vluchten van Pakistaanse ver keersvliegtuigen naar andere landen. Dat heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in New Delhi gisteren bekendge maakt. Daarmee wordt erkend dat Pa kistan inmiddels optreedt tegen islamitische extremisten die aanslagen plegen in Kashmir, het gebied in het noordwesten van India, dat beide landen clai men. „Er zijn enkele indicaties van een afname van infiltraties. Wij zijn dus van mening dat dit antwoord gerechtvaardigd is", aldus een zegsvrouw. Zij benadrukte dat er verdere stappen van India komen om de spanningen tussen beide lan den te verminderen zodra New Delhi meer bewijzen ziet dat de infiltraties daadwerkelijk zijn beëindigd. „Het gaat om een op eenvolgende reeks reacties." De woordvoerster omschreef de In diase reactie als 'onderdeel van ons verlangen naar duurzame vrede'. „Er zijn veranderingen aan de gang." Pakistan is blij met het gebaar van India, maar zegt dat er nog veel moet worden gedaan om de spanning tussen beide landen daadwerkelijk weg te nemen. India nam een reeks strafmaat regelen tegen Pakistan, waar onder het vliegverbod, nadat extremistische moslims eind vorig jaar een zelfmoordaanval deden op het Indiase parlement. Daardoor kwamen dertien mensen om het leven, onder wie de daders.Beide landen hebben samen inmiddels ongeveer een miljoen man samengetrokken aan de grens. Zware druk De afgelopen weken is interna tionaal zware druk op beide kermogendheden uitgeoefend om verdere escalatie te voorko men. RTR/ANP/AFP kende onkruid verdelgingsmid del nitrofen in vlees. De ant woorden daarop kwamen zon dag binnen. Behalve kalkoen en kippenvlees zou ook graan met nitrofen uit de voormalige DDR zijn besmet. Een deel van het besmette kalkoenvlees zou ook in Nederland zijn terecht gekomen. Zeker zijn er partijen opgedoken in België. De Belgische regering nam daarop het besluit van Duits land extra garanties te vragen over de veiligheid van alle kal koenvlees dat nu wordt geïm porteerd. In EU-kringen stuit deze Belgische maatregel op kritiek. De Belgische minister van Volksgezondheid Aelvoet zou eigenmachtig hebben ge handeld, zonder de Europese Commissie te raadplegen. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Russische bui tenpost Kaliningrad dreigt een splijtzwam te worden in de rela tie tussen de EU en Rusland. Het overleg over wat er moet gebeu ren met de Russische enclave zit muurvast. President Poetin haalde giste ren fel uit naar de Europese plannen om voor Russische rei zigers een visumplicht in te stel len, en noemde die 'erger dan wat er in de koude oorlog ge beurde'. Kaliningrad, (vroeger Königs- berg), het voormalige Oost- Pruisen, is een stukje Rusland dat ligt ingeklemd tussen Polen en Litouwen. Sinds het einde van de Sovjetunie mogen Russen zonder visum Kalinin grad aan de Baltische Zee be zoeken. Daar komt per 1 juli volgend jaar een einde aan, wanneer Po len en Litouwen ter voorberei ding van hun EU-lidmaatschap de strenge Europese visumre- gels gaan hanteren. De Poolse president Kwasniewsky heeft voorgesteld om een systeem met flexibele en goedkope visa in het leven te roepen voor Russen die over Pools grondgebied naar Kaliningrad reizen. Maar de Russische premier Poetin, die zich persoonlij k met de zaak be moeit, wil daar niet van weten. „Het recht van Russen om naar een ander deel van hun eigen land te reizen mag niet afhan gen van de goedgunstigheid van een ander land", aldus de presi dent. Moskou eist een vrije en onge controleerde 'corridor' voor Russisch personen- en goede renvervoer, vergelijkbaar met de corridor die voor 1989 door Oost-Duitsland naar West-Ber- lijn voerde. Dat is voor de EU volledig onbe spreekbaar. Brussel beschouwt Kaliningrad als een broedplaats van armoe, drugs, aids, crimi naliteit, werkloosheid en mi lieuvervuiling, mensenhandel en smokkel. Volgens een EU- ambtenaar wordt de situatie volledig onbeheersbaar wan neer de Russen het recht krijgen om met verzegelde vrachtwa gens door Polen en Estland te rijden. „De grootste problemen van Rusland liggen in Kalinin grad op de stoep van de Europe se Unie", zegt hij. Verboden gebied De EU heeft tot het jaar 2003 een bedrag van 40 miljoen euro toegezegd voor de ontwikkeling van de regio, waar een miljoen mensen wonen. Het gemiddelde inkomen in Kaliningrad ligt on geveer eenderde lager dan in de rest van Rusland. Vijftig jaar was het verboden gebied voor buitenlanders. De kwestie-Kaliningrad en het woord 'corridor' confronteren de Polen met pijnlijke herinne ringen uit het nabije verleden. In 1939 begon de Tweede We reldoorlog toen Hitier vrije en ongecontroleerde toegang uit Duitsland eiste naar Danzig, nu de Poolse stad Gdansk. Tijdens de Sovjet-overheersing na de Tweede Wereldoorlog zag Po len, zoals een Pools diplomaat het uitdrukt, 'zoveel verzegelde Russische vrachtwagens rijden dat wij er voor altijd genoeg van hebben." GPD AMMAN - Een verzorger van de Rusaifa-dierentuin, nabij de Jor daanse hoofdstad Amman, spuit de zevenjarige leeuw Jassas nat. Jordanië is in de ban van een hittegolf. Het land beleefde gisteren volgens meteorologen met 48 graden Celcius de warmste dag sinds 1942. De hittegolf begon zaterdag en zal naar verwachting van avond voorbij zijn. foto Ali Jarekji/RTR KHARTOEM - De Soedanese regering heeft de strategisch belangrijke stad Kapoeta verloren aan rebellen. Het afgelo pen weekeinde is zwaar om de stad gevochten. Zondag al claimde de Soedanese Volks Bevrij dings Beweging (SPLM) de stad, die tachtig kilometer van de grens met Kenia ligt. De groepering zou ook tanks, artillerie en zware wapens hebben bemachtigd. Kapoeta lag sinds zaterdag onder vuur. De aanval ging ook zondag door, tot de regeringstroepen zich terugtrokken. De militaire tak van de SPLM, de SPLA, noemde het in handen krijgen van de stad de grootste overwinning in twee jaar strijd. De SPLA vecht voor meer autonomie in het vooral christelijke zuiden van het land. In het noorden wonen veelal moslims. Die strijd duurt al bijna twintig jaar en heeft twee miljoen levens geëist. RTR KABOEL - De opening van de Loya Jirga, de raad van stamoudsten in Afghanistan, werd gisteren uitgesteld tot vandaag. De Loya Jirga kiest een nieuwe regering, die tot de parlementsverkiezingen van 2004 aan de macht blijft. Een woordvoerder van het Afghaanse ministerie van Buiten landse Zaken benadrukte dat er van problemen geen sprake is. Maar gedelegeerden en andere bronnen zeiden dat een gro te ruzie tussen aanhangers van interim-premier Karzai en van de vroegere koning Mohammed Zahir Shah debet is aan het uitstel. AFP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De Europese Commissie heeft goedkeuring gekregen voor tegenmaatrege len tegen de sinds maart gelden de Amerikaanse invoerheffin gen (oplopend van 8 tot 30 pro cent) op staal. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken waren gisteren vol lof over de aanpak van han delscommissaris Lamy. Die wil tal van Amerikaanse import- producten (variërend van staal tot textiel en sinaasappelsap) bij binnenkomst in de Unie be lasten, aldus minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken. De importheffingen (met een BELGRADO - De plaatsver vangend politiechef van de Joe goslavische deelrepubliek Ser vië is in de nacht van zondag op maandag in de hoofdstad Bel grado doodgeschoten. Er is nog geen officiële reactie op de moord. Een minister zei te vermoeden dat de aanslag in verband staat met de georgani seerde misdaad. Buha was onder het bewind van Milosevic hoofd van de politie- brigade Belgrado, de belang rijkste anti-oproereenheid in Servië in die tijd. De eenheid werd met name gebruikt om de- mostraties tegen de president de kop in te drukken. Maar tijdens de gebeurtenissen voorafgaande aan de 'revolutie' van 5 oktober 2000, waarbij Milosevic ten val kwam, koos hij de zijde van de hervormers. Buha werd plaatsvervangend hoofd Openbare Veiligheid op het Servische ministerie van Binnenlandse Zaken. De hervormers hebben de poli tie en veiligheidsdienst in de pe riode Milosevic vaak beschul digd van banden met criminele organisaties en betrokkenheid bij politiek gemotiveerde mis daden. Veel hoge politiefunctio narissen uit het tijdperk-Milo- sevic zijn nu nog gewoon in functie. DPA/RTR waarde van 380 miljoen euro) gaan overigens pas in als de Ver enigde Staten blijven weigeren compensatie te bieden voor de staalheffingen, bedoeld om de eigen industrie te beschermen. De commissie moet echter ui terlijk 18 juni de wereldhan delsorganisatie WTO inlichten over eventuele tegenmaatrege len. Lamy wil druk op de ketel hou den. Hij toonde zich tevreden met de getoonde solidariteit. „We staan pal", stelde hij. Hij zal de ministers over ruim een maand bijpraten over het over leg met de Amerikanen over de gevraagde compensaties. For meel moeten de ministers dan opnieuw stemmen over de sanc ties. De regering-Bush toont zich tot nu toe weinig inschikkelijk. Eind mei lieten de Amerikanen wel weten dat zij bepaalde soor ten staalproducten willen uit zonderen van de importheffing, maar de details ontbreken nog steeds. Het Nederlands/Britse staal concern Corus liet gisteren we ten dat een deel van de aan de Amerikanen gevraagde onthef fingen inderdaad is 'binnenge haald'. Van de staalproducten uit IJmuiden (het voormalige Hoogovens) is volgens een woordvoerder van het concern nu 75.000 ton van de gevraagde 350.000 ton uitgezonderd van importheffing. ANP CONCEPTION - Bij een schiet partij in een rooms-katholieke abdij in de plaats Conception in het noorden van de Amerikaan se staat Missouri zijn gisteren twee monniken om het leven ge komen. De 71-jarige dader beroofde zichzelf van het leven. Twee an deren raakten gewond. De poli tie vond het lichaam van de schutter in de kapel van het be- nedictijnse klooster. De politie heeft huiszoeking ge daan, maar kon nog niets zeg gen over het motief van de man en een mogelijk verband met de seksschandalen waarin de Amerikaanse katholieke kerk verwikkeld is. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5