Communisme Tsjechië is terug Oeigoeren zijn minderheid in eigen regio PZC Gemengd bedrijf komt terug in de Europese landbouw Ellende die voorafging aan Fluwelen Revolutie raakt in vergeetboek 1 ljuni 1952 Aan Turken verwant volk strijdt tegen economische discriminatie China dinsdag 11 juni 2002 door Runa Hellinga Katerina Konecna was acht toen de Fluwelen Revolutie plaatsvond en de Tsjechische Communistische Partij ten val werd gebracht. Ze kan zich van het leven onder de communisten dus niet zoveel meer herinneren. Wel ziet ze in Ostrava, het industriestadje waar ze vandaan komt, tegenwoordig gezinnen werkloos raken door bedrijfssluitin gen. Dat kon vroeger niet, zo stellen veel mensen dan vast. Konecna, een 21-jarige economiestu dente, staat bij de parlementsverkie zingen van aanstaande vrijdag en za terdag kandidaat voor de Tsjechische Communistische PartijOver het verle den spreekt ze liever niet. „Vroeger konden mensen niet reizen; nu hebben ze het geld niet", vat ze haar visie sa men. Ze is te j ong om zich de halflege winkels te herinneren en de zich spontaan vor mende rijen als er iets onverkrijgbaars als een fiets binnenkwam. Of de waeht- tij den van tien tot vij ftien j aar voor een telefoon of een auto. Of het vervolgen van mensen die openlijk kritisch waren over het systeem. Of de enorme milieu vervuiling als gevolg van een niets ont ziend industrialiseringsprogramma. Om nog maar niet te spreken van al die andere wantoestanden die in novem ber 1989 duizenden anti-communisti sche betogers de straat opdreven. Disco Veel Tsjechen lijken dat alles te zijn vergeten. Bij de komende parlements verkiezingen kan de Communistische Partij waarschijnlijk rekenen op onge veer 15 procent van de stemmen. De KSCM is verreweg de omvangrijkste echte communistische partij van Cen- traal-Europa. Zo groot, dat in de partijburelen serieus over coalities met andere partijen wordt gedacht en ge sproken. Konecna, een vrolijk, blond meisje, is de jongste van een nieuwe lichting communistische parlements- kandidaten. Ze is officieel geen partij lid en maakt ook niet de indruk een ge dreven politica te zijn. Ze gaat graag naar de disco en valt, bevestigen twee medestudenten, mensen vrijwel nooit lastig met politiek. ,,Ik studeer in Bmo, maar ik sta kandi daat in Ostrava", geeft ze als verkla ring van haar onpolitieke studentenle ven. Veel medestudenten weten niet eens dat ze kandidaat staat. Anderen verheugen zich er al op om straks met een parlementariër uit stappen te gaan. Dan heeft ze zeker meer geld dan nu. Als Konecna van Brno nu naar Ostrava reist voor haar verkiezingscampagne, lift ze. Ze komt uit een communistisch nest. Haar beide ouders waren ooit lid van de partij Toch staan die niet te jui chen over haar besluit om zich kandi daat te stellen. „Mijn vader had des tijds een belangrijke functie in een re gionale landbouworganisatie. Hij weet dus hoe moeilijk een leven in de poli tiek kan zijn." Sinds 1989 is de KSCM op zoek naar een modem gezicht voor haar commu nistische ideologie. Daarin passen ver nieuwingen, zoals twee rode kersen als partijsymbool, jongeren op de kandi datenlijst en een stripfiguur op propa gandamateriaal. Maar wie in het par tijgebouw in Praag rondkijkt, treft veel oude clichés aan: Marx en Engels op de muur, rijen foto's van partij-congres sen vol vastberaden kijkende mannen onder rode vaandels en van partijfunc tionarissen op fabrieksbezoek. Het is allemaal net iets anders dan vroeger, en toch weer niet. De KSCM heeft een moeizame relatie met haar ei gen verleden. Niemand wil graag aan de inval van de Sovjet-troepen in 1968 worden herinnerd, of aan de jarenlange opsluiting van dissidenten. „Voor de slechte dingen uit het verleden vragen we vergeving, maar er waren veel goede zaken", aldus Josef Moravek, pers woordvoerder van de KSCM. Daarmee is het onderwerp voor hem afgedaan. De partij boodschap is gemoderniseerd en aangepast aan de nieuwe realiteit. Er is ruimte voor privé-ondememers, maar privatisering van grote staatsbe drijven is absoluut uit den boze. Lid worden van de Europese Unie? Zeker, maar dan uitsluitend op Tsjechische voorwaarden. „Wij willen als gelijken lid worden, niet als knecht van een nieuwe meester", zo stelt Konecna. Buitenlandse investeerders zijn een pijnlijk punt. Echt welkom zijn ze niet. Net als de conservatieve ODS meent de KSCM dat het land aan buitenlandse investeerders wordt uitverkocht. Wie de standpunten van KSCM en ODS vergelijkt, ziet trouwens meer opval lende overeenkomsten. De partijen de len hun visie op de EU en in mindere mate op privatiseringen. Ze maakten zich de afgelopen maanden bovendien hard voor de onaantastbaarheid van de Benes-decreten, op basis waarvan na de Tweede Wereldoorlog honderddui zenden Duitsers het land zijn uitgezet. Sommige politieke commentatoren speculeren zelfs al over een rechts- communistische coalitie na de verkie zingen. GPD door Peter de Jaeger Bij de kabinetsinformatie wordt druk onderhandeld. Welke kant moet het uit? En hoe is dat te bereiken? Wat de land bouw betreft is het duidelijk: die moet compleet anders. Minder belastend voor het milieu en be ter afgestemd op de consument. Daarvoor zijn gemengde, duur zame bedrijven nodig. Niet alleen dierziekten als var kenspest, bse en mkz nopen tot hervormingen. Ook de afge sproken uitbreiding van de EU in 2004 met 7 miljoen Centraal- Europese boeren zet de beleids makers in Brussel aan het den ken. Hoe de verandering vorm krijgt is nog een punt van dis cussie. Landbouwcommissaris Fischler oppert een ommezwaai aan van 'productie' naar 'land schapsontwikkeling'. Duits land en Nederland staan hier vierkant achter. Naar verwach ting zullen de andere lidstaten volgen. Bindende afspraken Bij de voorgestelde hervorming staat niet langer de productie van voedsel centraal, maar alle andere zaken die het Europese landschap bepalen, zoals mi lieubeleid en werkgelegenheid. Immers, directe landbouwsub sidies aan de boer mogen niet meer, vanwege bindende af spraken met de Wereldhandels organisatie die een vrije wereld markt voorstaat. Fischler wil daarom de geldstromen naar de lidstaten veranderen. De traditionele financiële steun voor graan- en melkopbreng- sten komen nu louter uit Brus sel, terwijl landschapsontwik keling mede door de nationale overheden wordt gefinancierd. Door deze post te vergroten en de productsteun af te bouwen komt de nadruk van de land bouwpolitiek weer te liggen bij de nationale regeringen. Dat is een terugkeer naar de situatie van vóór de invoering van een gemeenschappelijk beleid. Het platteland krijgt hierdoor ongetwijfeld een andere aan blik. Gespecialiseerde bedrij ven met alleen maar koeien of varkens zullen verdwijnen. Het gemengde bedrijf van voor de oorlog zal herleven, maar dan op grotere schaal. We willen im mers niet terug naar de tijd van de ploeterende keuterboer op de arme zandgronden. Wel zullen uitgangspunten van een geïntegreerd bedrijf, waar in akkerbouw en veeteelt naast elkaar bestaan, nieuwe impul sen krijgen. De boer van de toe komst wil meerdere ijzers in het vuur houden om tegenvallers op te vangennu het vangnet van de overheid verdwijnt. Slechte vleesprijzen worden gecompen seerd door een hoge aardappel prijs of andersom. Veeteelt en akkerbouw zullen elkaar weer aanvullen, ook op regionaal ni veau. Die trend wordt bevor derd door decentralisatie van het beleid. Er zal vanzelf minder worden gesleept met dieren van Zuid- naar Noord-Nederland, of van Noord- naar Zuid-Euro pa, omdat de noodzaak ont breekt. Mestoverschotten ver dwijnen en er kan een nieuw evenwicht tussen landbouw en natuur ontstaan. Verdwenen historische land schappen, ooit typisch voor een streek en een ruimtelijke afge leide van de manier waarop landbouw werd bedreven, krij gen weer volop kansen. Voorbeeld Westerse bedrijven zullen steeds meer gaan lij ken op boer derijen in Oost-en Midden Eu ropa. Kleine bedrijven in Polen en Hongarije combineren vee teelt met de verbouw van aard appelen en tarwe. Ze zijn vrij wel zelfvoorzienend, zeker op streekniveau. In West-Europ: zal, door het verdwijnen var productsubsidies, hetzelfde ge beuren. Weliswaar op grotere schaal, maar wel volgens de zelfde duurzame principes va: geïntegreerde landbouw. De traditionele landbouw in dej nieuwe EU-landen is een voor beeld voor West-Europa. Daar om zal de nieuwe Nederlandse minister van Landbouw zijn blik naar het oosten moeien richten. GPD China beweert een eigen versie te hebben van de strijd tegen het terrorisme in de provincie Xinjiang. Veel Westerse landen twij felen echter aan de legiti miteit van die claim. De onrust in China's grootste provincie wordt vooral veroorzaakt door econo mische discriminatie. BROOD - Tengevolge van de wijzigingen in de CAO voor de werknemers in het bakke- rijbedrijf zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Het volksbrood zal dan ook vandaag met één cent per brood van achthon derd gram verhoogd worden. Ter compensatie van de ho gere gezinsuitgaven, worden de producenten van margari - ne, bak- en braadvet en spijs olie in staat gesteld hun pro ducten vanaf vandaag acht cent per kilogram goedkoper af te leveren. BORDEN - De raad van de Friese Beweging heeft in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen erop aange drongen, op de stationsbor den in Friesland de plaatsna men ook in het Fries aan te geven. Enkele Friese ge meenten reeds besloten de tweetaligheid in te voeren op de borden. KIOSK - Hoewel Clinge kan bogen op een bloeiende fan fare, ontbreekt de zo nodige kiosk. Van verkeersoogpunt uit gezien, behoort een vaste kiosk in het centrum van on ze gemeente tot de onmoge lijkheden. Daarom heeft het bestuur van de fanfare de ge meenteraad verzocht om een verplaatsbare kiosk aan te schaffen. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachiweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auieur srechten voorbeiiouder Uitgevenj Provinciale Zeeuwse Courant BV i Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.-) per maand 19.25 per kwartaal. 52,- - per jaar 198 -- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,~ zalerdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel (0118)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 i on oerdeel van her Wegener-ci n De dcc-i aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administrate en om u le (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze mformalie geen pri|s stelt dan kunl u dil schriftelijk melden bi| PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot UJGQGflGr door Gert-Jan Broere De drie imams kijken elkaar aan, nadat de vraag is ver taald in het Oeigoers, een taal sterk verwant aan het Turks. Abdul Kahar bin Abdul Raxit Haji, gezeten in het midden, krijgt een por ten teken dat het zijn beurt is om te antwoorden. „We beschikken tegenwoordig over een omroepinstallatie om de gelovigen vijf keer per dag tot het gebed op te roepen", ver klaart de 71-jarige geestelijke met zachte stem de afname van het aantal moskeeën in Kuqa, terwijl hij regelmatig met zijn hand over zijn witte baard aait. „Je kunt nu vanuit de moskee meer mensen bereiken dan met de menselijke stem. zoals dat vroeger gebeurde. Je hebt niet meer zoveel moskeeën nodig." De twee imams die hem flanke ren, knikken instemmend. Kuqa is een oude stad langs de Zijderoute, de oude handelsweg die het Romeinse rijk zijn Chi nese zijde bracht en China zijn boeddhisme. Kuqa was ooit de hoofdstad van het zeer welva rende koninkrijk Quici, een oase in een zeer mensonvriendelijke omgeving met de Taklimakan- woestijn in het zuiden en de bergketens van Tianshan in het noorden. Tegenwoordig is Kuqa slechts een onbetekenend admi nistratief centrum in China's meest westelijke en grootste provincie Xinjiang, dat Nieuwe Grens betekent. De Oude Stad, het gedeelte van Kuqa waar de moslimbevolking woont, toont nog weinig van de vergane glo rie, maar de Centraal Aziatische invloeden zijn onmiskenbaar aanwezig. De Nieuwe Stad van Kuqa is heel herkenbaar Chinees. Vijf tigjaar 'chinaficatie' liet sporen na. De Nieuwe Stad verschilt nauwelijks nog van steden el ders in China. Brede lanen voor verkeer dat er nauwelijks is en lelijke betegelde gevels domine- Imam Abdul Kahar bin Adbul Re ren. Op een groot centraal gele gen plein verwijst een monu ment naar de bevrijding van het 'Nieuwe China'. Assimilatie Maar de bevrijding ging voorbij aan een groot deel van de 19 mil joen inwoners van Xinjiang. De Oeigoeren, een volk dat afstamt van de Turken, zijn snel op weg een minderheidsgroepering in eigen streek te worden door de Chinese assimilatiepolitiek. Of ficieel bestaat Xinjiang nog voor 47 procent uit Oeigoeren tegenover 40 procent Han Chi nezen, maar direct na de bevrij ding in 1949 maakten de Chine zen slechts zes procent uit van het totaal. Wat echter in geen enkele statis tiek is terug te vinden, is de do minantie door de Chinezen van de economie. Het straatbeeld in de steden wordt hoofdzakelijk gevormd door de Han, terwijl de Oeigoeren de buitenwijken of het platteland bewonen. De economische ongelijkheid wordt goed geïllustreerd door de inkomenscijfers in de Bay- ingolin prefectuur. Terwijl de rit Haji (in het wit met witte baard). bevolking in de hoofdstad Korla over 7000 yuan per jaar be schikt (ongeveer 950 euro), moeten de boeren het stellen met 2100 yuan (nog geen 300 eu ro). In een dergelijk klimaat gedijt de roep op onafhankelijkheid goed. Inde jaren veertig bestond in het westen van China gedu rende een aantal jaren de repu bliek Oost-Turkmenistan. De moslimstrijders maakten dank baar gebruik van de verzwak king van de centrale macht in Peking door de strijd tegen de Japanners en de daaropvolgen de burgeroorlog tussen de com munisten en de nationalisten Die periode van zelfbestuur heeft een mythisch karakter ge kregen, die de communistische propaganda en vijftig jaar mi- gratiepolitiek overleefde. Voor al in het begin van de jaren ne gentig werd China opgeschrikt door bomaanslagen door Oei- goerse vrijheidstrijders. Criminelen De communistische machtheb bers ontkennen krampachtig dat het niet botert. Harmonie tussen de verschillende etnische groepen is het steekwoord. „Slechts een handjevol 'crimi nelen' heeft de wapens opgeno men (om de wens van een zelf standig Oost-Turkmenistan kracht bij te zetten, red.). Deze teiToristen worden gefinan cierd en getraind door het Al Qaeda-netwerk van Osama bin Laden en hebben meegevochten met de Taliban in Afghanistan", zo verzekert de partijsecretaris van Xinjiang, Wang Lequan. Maar het probleem is tegelijker tijd ook weer niet zo groot dat de openbare veiligheid in gevaar is. Dat zou tenslotte alleen maar potentiële buitenlandse inves teerders afschrikken. Volgens Wang zijn er duizend Chinese terroristen in Afgha nistan opgeleid. Amerikaanse troepen zouden er driehonderd hebben opgepakt in Afghanis tan, maar hen niet hebben over gedragen aan China. Nog een grote groep zou zich nu ophou den in het grensgebied tussen Afghanistan en Pakistan. Daar werd ook met behulp van Pakis tan de nummer drie in het lei derschap van de terroristen, Is- foto Gert-Jan Broere/GPD mail Kadir, opgepakt. Kadir wacht op dit .moment in Xin jiang in zijn cel op het moment dat de doodstraf over hem zal worden uitgesproken. De belangrijkste reden dat Amerika de gevangenen niet wil terugsturen naar China is dat Peking de internationale strijd tegen het terrorisme aangrijpt om elke onrust in Xinjiang de kop in te drukken. Daar lijken de Chinezen goed in geslaagd. Xinjiang maakt aan de opper vlakte een serene indruk. On vrede openbaart zich niet. Orde Maar in een stad als Aksu is de geüniformeerde politie opval lend zichtbaar aanwezig, ter wijl elke stad in Xinjiang een uitgebreide post herbergt van het ministerie van Openbare Veiligheid, het staatsorgaan dat in de eerste plaats waakt over de orde. Oeigoeren die Chinees spreken, houden zich op de vlakte als het thema Turkme nistan ter sprake komt of laten weten dat ze in de problemen kunnen komen wanneer ze zich zouden uitspreken. De Oeigoeren die wel willen praten, bevestigen de constate ring dat er zonder de Chinezen geen zaken kunnen worden ge daan. Radii Abla is eigenaar van Arman, een bedrijf uit Urumqi dat zich richt op de voedselsec- tor. Tachtig procent van de werknemers behoren tot etni sche minderheden. Maar Abla herhaalt tot vervelens toe dat het allemaal niet mogelijk zou zijn geweest 'zonder het leider schap van de partijeen term uit het Communistisch Manifest die alleenheerschappij van de Communistische Partij moet rechtvaardigen. Bovendien spreekt hij perfect Chinees, een kwaliteit, zo schuift hij niet on der stoelen of banken, die heel belangrijk is geweest voor de ontwikkeling van zijn bedrijf. Hij is geen partijlid, maar zit wel in het dagelijks bestuur van de Chinese Jeugdliga. En aan gezien elke belangenorganisa tie alleen kan bestaan bij de gra tie van de partij verklaart dat voor een belangrijk deel hoe Ab la zijn netwerk opbouwde. Olie en gas Er is Peking veel aan gelegen Xinjiang als een stabiele sa menleving over te laten komen. Onder de woestijnen van Xin jiang ligt veel olie en gas. Na tuurlijke bronnen die van stra tegisch belang zijn in China's 'Go West-politiek' om het ach tergebleven westen versneld te ontwikkelen. Alleen, aan wie komt al dat moois ten goede? De exploratie van de ol ie en gas wordt in eerste instantie een zaak voor de staatsondernemingen in de olie industrie, zoals PetroChina. Hoeveel van de olie- en gasop brengsten in Xinjiang achter zullen blijven, is onduidelijk. De moslimgemeenschap werkt bovendien hoofdzakelijk in de landbouw en zal al genoeg pro blemen hebben de uitdagingen van de WTO het hoofd te kun nen bieden. „Het probleem is", zegt Elisa beth Alles van het Franse Cen trum voor Onderzoek van het Hedendaagse China in Hong kong, „dat bij de Oeigoeren het gevoel leeft dat steeds meer Chi nees is en niets meer van hen. De jeugd vormt nu de grootste uit daging. De Chinese regering zal hen een economische en politie ke toekomst moeten geven. Op dit moment is die er niet." En daarmee blijft een belangrijke bron van onrust in stand. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4