Laat spelen! Gemeente wil rotonde op kruising Jantje- -Beton 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' PZC Beeld van de klimaatverandering Vermeende gijzeling in Oosterland is door politie juist benaderd Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Plan Guido Gezellestraat Ijsbaan zoekt financiële steun Tuinen open voor publiek NIERSTICHTING Nuttig en nodig door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zonder al te veel gemor hoorden de bewo ners van de Guido Gezellestraat en omgeving gisteren in het Ter- neuzense stadhuis de plannen van de gemeente aan. Die wil half september beginnen met het aanleggen van een rotonde op de kruising Guido Gezelle- straat/Zuidlandstraat. Ambtenaar C. van der Sande (stadsontwikkeling en -beheer) maakte de belangstellenden er- TERNEUZEN - De organisatie van 'Temeuzen On Ice' wil de komende winter weer een ijs baan in Terneuzen en vraagt daarvoor financiële steun van het bedrijfsleven en de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen. Omdat de kunstijsbaan van vo rig jaar een groot succes was, hoopt Coördinatie Management Terneuzen, de organisator van dit evenement, dat er van zater dag 14 december tot zaterdag 4 januari 2003 weer in Terneuzen geschaatst kan worden. De ijs baan trok vorig jaar 6000 bezoe kers en bleek zelfs te klein Daarom wil de organisator het evenement dit jaar groter aan pakken. De totale kosten hiervoor be dragen 75.000 euro. Temeuzen On Ice vraagt sponsoring van de Zeeuws-Vlaamse bedrijven, zo dat de organisatie het evene ment kan opzetten de toegangs prijzen van de schaatsbaan laag kunnen blijven. op attent dat er meerdere rede nen waren om voor een rotonde te kiezen in plaats van stoplich ten. „Een rotonde bevordert de doorstroming van het verkeer, zorgt voor minder geluidsover last. vraagt om de minste opstel ruimte in aansluitende wegen en uit cij fers blij kt dat eventuele letselschade bij ongevallen op een rotonde kleiner is dan bij verkeerslichten. Dit is gewoon de veiligste oplossing. Er is ook een nadeel. De aanlegkosten van een rotonde zijn veel ho ger", aldus Van der Sande. Met het project is 299.000 euro ge moeid. De provincie Zeeland staat garant voor ongeveer 171.000 euro, Temeuzen voor het resterende bedrag. De nieuwe rotonde is een kopie van die aan de Rooseveltlaan. Zo komen ook hier de fietspa den buiten het verkeersplein te liggen. Voor fietsers worden er tussen de Axelsestraat en de ro tonde suggestiestroken aange legd. Het midden van het ver keersplein wordt op zo'n hoogte gebracht dat ook invalide be stuurders goed zicht op de situ atie achter de rotonde houden. Het middenstuk wordt opge- fleurd met het nodige groen, maar wellicht dat er later nog een andere invulling aan wordt gegevenWe denken er over om de stad extra karakter te geven door kunstobjecten op de roton des te plaatsen. Maar dat moet wel in het totaalbeeld van Ter neuzen passen", aldus Van der Sande. De gemeenteraad neemt 27 juni een besluit over de nieuwe ro tonde. Bij goedkeuring wordt half september met de werk zaamheden gestai*t. Eind no vember moet het project zijn af gerond. dinsdag 11 juni 2002 De tentoonstelling over de klimaatverandering is het begin van een intensiever gebruik van de Oosterscheldekering als expositieruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde NEELTJE JANS - Wie denkt dat de temperatuurstijging op aarde alleen effect heeft op de ijskappen, zit in de buurt. Maar dat hogere temperaturen ook een algehele uitzetting van zee- en en rivieren veroorzaakt, waardoor water meer ruimte nodig heeft, daar staat lang niet iedereen bij stil. Om deze en meer nadelige effec ten van de klimaatverandering duidelijk te maken, heeft het Centrum voor Internationale Samenwerking COS-Zeeland een tentoonstelling ontwikkeld. De panelenwand staat voorlo pig opgesteld in de publieks ruimte van de Oosterscheldeke ring en krijgt een vaste plek binnen de entourage van Water land Neeltje Jans. Ook is er een draagbare variant gemaakt die in de provincie op reis gaat voor verschillende onderwijsprojec ten. Het paneel bestaat uit twee de len De linkerhelft biedt een kleurrijk overzicht van de we reldkaart, waarin de oorzaken en problemen rond het thema worden weergegeven. Zo'n vijf tien 'hotspots' illustreren gevol gen als smeltende gletsjers in de Alpen en het verdwijnen van he le eilanden in de Stille Oceaan. Confronterend is ook de tachtig centimeter hoge waterrand die over de volle breedte is ingete kend. Daarmee wordt de verwachte stijging van de zee spiegel in beeld gebracht. De rechterkant is dusdanig inge deeld dat bezoekers daar zelf een bijdrage aan kunnen leve ren. Op een speciaal formulier kunnen oplossingen worden aandragen. De beste suggesties worden - steeds wisselend - in de plaats gehangen van de bordjes met vraagteken. Op termijn moet de interactieve bijdrage ook via het internet mogelijk worden, aldus A. Phernambucq van het COS-Zeeland. Volgende week wordt de lande lijke campagne wereldburger.nl afgesloten, waarmee de zestien centra een half jaar aan de slag zijn gegaan om internationale vraagstukken op de politieke agenda te krijgen. Dat gebeurt aan de hand van een manifest van het COS Nederland, op ba sis waarvan in de oude verga derzaal van de Tweede Kamer een debat wordt gevoerd met politieke kopstukken. De expositie vormt binnen dat kader de afsluiting van de Zeeuwse actie. Met name ontwikkelingslanden zijn gevoelig voor de gevolgen van klimaatverandering, ver klaart Phernambucq de keuze voor dit thema. „Landbouw, bosbouw, visserij en de hele wa tervoorziening zijn daar alles bepalend voor de economie en welvaart. Ze hebben bovendien minder mogelijkheid zich te wapenen tegen een zeespie gelstijging. Een rijk land als Ne derland kan nog allerlei techni sche maatregelen nemen, zoals bijvoorbeeld de stormvloedke ring." De oorzaak van het broeikasef fect ligt voor zo'n 75 procent bij de geïndustrialiseerde landen, geeft Phernambucq aan. „In dien de ontwikkelingslanden de komende decennia hetzelfde patroon zouden volgen als in dertijd de Westerse landen, dan is de wereld te klein. Het is dus zaak die landen direct duurza me energiebronnen in handen te geven. Maar je kunt ook in het klein een steentje bijdragen. Elke provin cie, elke gemeente in Nederland heeft een eigen klimaatbeheer sing. Wij gaan zo ver door aan te tonen dat ook iedere school en de individuele burger een be langrijk schakeltje vormt. Bij voorbeeld met onze campagne 'Fiets naar je werk'. En ook deze tentoonstelling draagt hopen- lijk weer bij aan een stukje be vordering van het bewustzijn rond deze problematiek." door Marcel Modde OOSTERLAND - De politie heeft het familiedrama in Oos terland volgens het Openbaar Ministerie terecht als een gijze ling behandeld. Dat achteraf bleek dat de vrouw van de 52-ja rige bewapende man niet tegen haar wil werd vastgehouden, was bij aanvang van de kwestie onvoldoende duidelijk, aldus woordvoerder E. Boot-Bosman van het OM in Middelburg. De vraagtekens die door om standers van het voorval afgelo pen donderdag in Oosterland werden gezet bij het optreden van de politie, zijn volgens Boot onterecht. Pas achteraf was duidelijk dat het niet om een vermeende gijzelingsactie ging en de man niet de bedoeling heeft gehad zijn echtgenote iets aan te doen. Daar staat tegen over dat hij in de war was en rondliep met een geladen jacht geweer. Een onberekenbare si tuatie, waarin je op alles voor bereid moet zijn, aldus justitie en politie. De eerste melding dat er die donderdag iets aan de hand was, kwam van de buren. Agenten zijn daarop ter plekke gaan kij ken. Hun inschatting van de si tuatie was dusdanig ernstig, dat ze het noodzakelijk hebben ge vonden de officier van justitie, de korpschef en de burgemees ter van Schouwen-Duiveland in te lichten. Niet doen Op basis van de toen beschikba re informatie heeft dat drie manschap besloten de zaak te behandelen als een gijzeling, zei Boot gisteren in een toelichting op de achtergrond van de zaak „Directe aanleiding was een verwarde man met een geweer en een zeer emotionele vrouw die steeds riep: 'niet doen'. Dan kun je geen andere beslissing nemen dan nu is gedaan. Op zo'n moment treedt een standaard procedure in werking." De Oosterlander was al enige tijd onder behandeling van een psychiater. Het OM is een on derzoek begonnen om te ach terhalen hoe het kan dat een pa tiënt nog in het bezit is van een vergunning voor drie vuurwa pens. Bekeken wordt onder meer of er een instantie is, dan- wel een koppeling van gege vensbestanden kan worden gemaakt, om een dergelijke sa menloop van omstandigheden te controleren en te voorkomen. Berichten dat zijn wapenver gunning eerder zou zijn inge trokken of was verlopen, kloppen niet, aldus politie woordvoerder J. van Mourick. De man is overgebracht naar de gesloten afdeling van een psyci- atrisch ziekenhuis. KOEWACHT - Zes tuinbezit- ters in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren stellen zaterdag 29 en zon dag 30 juni met medewerking van Groei en Bloei, hun tuinen open voor publiek. Bij elke tuin is een routebe schrijving te verkrijgen. De tui nen zijn te bezichtigen tussen 10.00 uur en 17.00 uur. In de tuin van de familie De Schepper aan Het Zand 21 in Koewacht waant de bezoeker zich in tropische sferen. Diverse waterpartijen zijn te zien in de vijvertuin van de familie Matthijs aan de Mo lenweg 24 in Koewacht. De familie Smolders-Van Laer aan de Koornaarstraat W312 in Stekene heeft een kleine tuin in een bosrijke omgeving met bij zondere vaste planten. De tuin van de familie Mannaert, Paral lelweg 2 in Hulst is sfeervol en landelijk gelegen. In de Rozen burg van de familie Hertogh. Roversbergsestraat 8 in Lams- waarde, is de gehele tuin te overzien vanaf een verhoogd ten-as. De boerderijtuin van de familie Van Acker aan de Ko ninginnestraat 1 (Emmapolder) in Nieu w-Namen, heeft een gro te verzameling begonia's, pelar goniums en geraniums. Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! NATIONAAL JEUGD FONDS <s£> Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42