blijft beperkt FNV verdedigt WAO-rechten Rol gescheiden vader Kamer wil actie minister tegen invasie wet VS korting!!! berco Zuivelstakingen breiden zich uit 3 Prins geeft dochter aan Virus kan helft populatie zeehonden op Wad doden Internationale drugslijn opgerold Artsenstaking van de baan Beeld in de takels Hulpverlenersteam naar Duitsland Juweliers vragen Donner om hulp Vandalen bekladden oude muur Kattenstaarten gevonden Bond dreigt met stakingen als nieuw kabinet SER-advies negeert Asielzoekers ïaar terrein 'estival Mundial DEN HAAG - Prins Constantijn doet in het Voormalig Stad huis aan de Groenmarkt in Den Haag aangifte gedaan van de geboorte van zijn dochter Eloise. Premier Kok (links op de achtergrond) en de vice-president van de Raad van State H. Tjeenk Willink waren hierbij als getuige aanwezig. Burge meester Deetman nam van Den Haag nam de aangifte in ont vangst. Het gezin van de prins blijft nog een tijdje in Neder land, voor het weer teruggaat naar huis in Londen. foto Jasper Juinen/ANP UTRECHT - Een kunstwerk van de Utrechtse beeldhouwer Ruud Kuijer wordt van het schip gehesen. Het object werd gisteren over het Amsterdam-Rijnkanaal naar zijn bestemming gebracht. Het is te groot om over land vervoerd te worden omdat het niet onder viaducten door kan. De sculptuur wordt geplaatst in een groenstrook bij Utrecht naast het Amsterdam-Rijnkanaal. In de toekomst zullen hier meer beelden worden geplaatst. foto Robin Utrecht/ANP dinsdag 11 juni 2002 doorJobSlok DEN HAAG - Als het zeehon denvirus overslaat naar de Waddenzee, kan dit de helft van de zeehondenpopulatie in de Waddenzee het leven kosten. Het virus kan niet worden te gengehouden en vaccinatie is onmogelijk. Dat zei staatssecretaris Faber (Natuur) gisteren na overleg met deskundigen. Mochten de zeehonden het phocine distem- pervirus oplopen, dan worden dierenartsen ingezet om zieke dieren uit hun lijden te verlos sen. Volgens Faber is een epide mie niet tegen te houden. „Maar we kunnen wel maatregelen ne men om onnodig lijden te voor komen." Naar verwachting zal 90 pro cent van de besmette zeehonden de ziekte niet overleven. Een deel daarvan zal vanzelf ster ven, een deel spoelt ziek aan. Dierenartsen zullen deze zee honden onderzoeken en beoor delen op 'een reële overlevings kans'. Dieren die niet meer gered kunnen worden, krijgen een spuitje, de rest gaat naar de zeehondenopvangcentra om te herstellen. In totaal zijn er ongeveer 5000 zeehonden in de Waddenzee. Verder leven er nog enkele tien tallen in de Zeeuwse delta. De populatie in de Waddenzee is zo groot dat deze de klap van het virus wel kan verwerken. Voor de zuidelijke zeehonden ligt dit moeilijker. Het is best mogelijk dat de bestaande po pulatie in de Zeeuwse delta flink wordt uitgedund, maar volgens voorzitter K. Zijlstra van de Waddenvereniging zijn zeehonden wel zo mobiel dat dieren van elders de plaats van de dode dieren kunnen inne men. Als het virus de Neder landse zeehonden bereikt, zal dit zich waarschijnlijk aan het einde van deze maand openba ren, net wanneer het vakantie seizoen begint. Om ongelukken te voorkomen, zal het ministerie van LNV dan beginnen met een voorlich tingscampagne waarin vakan tiegangers wordt opgeroepen om bij de zieke zeehonden van daan te blijven.ANP ROERMOND - Politie en justitie in Noord-Limburg hebben een internationale heroïnelijn opgerold. Daarbij zijn in totaal achttien verdachten opgepakt, dertien in Nederland, drie in Groot Brittannië en twee in Duitsland. De bende smokkelde vanuit Turkije de heroïne via Amster dam en Rotterdam Nederland binnen, aldus het Openbaar Ministerie in Roermond gisteren. De drugs werden vervolgens in Brunssum verpakt en naar Groot-Brittannië vervoerd, in hoeveelheden variërend tussen de 10 en 65 kilogram. De bende heeft volgens justitie zeker 600 kilo heroïne naar Engeland gesmokkeld, ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Een Kamermeer derheid wil dat minister van Buitenlandse Zaken Van Aartsen een diplomatiek offen sief begint tegen de Amerikaan se 'invasiewet'. Op grond van dat wetsontwerp zouden Amerikaanse gevange nen van het Internationaal Strafhof in Den Haag met mili taire middelen kunnen worden bevrijd. GroenLinks roept de minister voor een spoeddebat naar de Kamer. Van Aartsen zelf ziet nog geen reden om in voluit actie te ko men, liet hij gisteren via zijn woordvoerder weten. Het tu mult in Nederland over de inva siewet noemde hij 'allemaal overdreven gedoe'. Diverse Kamerleden hebben de laatste dagen geschokt gerea geerd op het wetsvoorstel, dat voortvloeit uit het feit dat de Verenigde Staten het strafhof niet erkennen. LPF-kamerlid Jim Janssen van Raaij reageerde verbijsterd: „Wij zijn Panama niet, waar ze zomaar kunnen binnenvallen." CD A-buitenlandwoordvoerder Maxime Verhagen noemde het 'een bizarre aangelegenheid'. ,De kans lijkt me buitengewoon klein dat de Amerikanen ooit oorlogsschepen naar de kust van Scheveningen sturen. Maar het is wel belangrijk dat wij een signaal afgeven. De minister van Buitenlandse Zaken moet met gezwinde spoed duidelijk maken dat wij van dergelijke wetgeving absoluut niet ge diend zijn." Verhagen en ook andere fractie woordvoerders, eisen dat de mi nister de Amerikaanse ambas sadeur op de hoogte stelt van het Nederlandse misnoegen over het initiatief in Washington. „De Nederlandse ambassadeur in Amerika kan ook worden in gezet om uiteindelijk te berei ken dat president George Bush de wet - na aanvaarding in de Senaat - niet tekent. Zodat die geen rechtskracht heeft." Bizar Volgens Frans Timmermans (PvdA) getuigt de invasiewet van 'minachting van de interna tionale rechtsorde'. Farah Kari- mi (GroenLinks) wil in een spoeddebat van minister Van Aartsen weten wat hij heeft on dernomen om aanvaarding van de wet te voorkomen. „Want dat de Amerikanen ermee bezig zijn, weten we al een poosje", al dus Karimi. Erica Terpstra (WD) noemde het 'bizar en ab surd' dat een wet een militaire interventie in Nederland moge lijk maakt. De woordvoerder van Van Aartsen zei niets te begrijpen van de opwinding over de inva siewet. „Om te beginnen zien wij een Amerikaanse invasie in Nederland niet een-twee-drie gebeuren. Bovendien is er op dit moment nog niks. In de Senaat zijn ze het nog niet eens over de precieze wettekst. Dan moet Bush daar nog iets van vinden en pas dan komen wij in beeld", aldus de woordvoerder. GPD DEN HAAG - Het plan voor een staking van huisartsen op 1 juli is van de baan. Dat is het resul taat van overleg gisteren tussen de Landelijke Huisartsenver eniging (LHV), Zorgverzeke raars Nederland en het ministe rie van Volksgezondheid. Afgesproken is dat de huisart sen tijdens een avond-, nacht en weekenddienst voortaan 45,38 euro per uur krijgen. Vol gens de LHV is dit een behoorlij ke verbetering van de betaling. Aanvankelijk wenste de LHV niet per uur maar per consult te worden betaald. De LHV kon digde acties aan toen de geza menlijke zorgverzekeraars had den voorgesteld om huisartsen twintig euro per consult te gaan betalen. Dat was tien euro min der dan de LHV wilde. De toekomst van de huisartsen zorg wordt het komend jaar be keken door een stuurgroep be staande uit vertegenwoordigers van de LHV, Zorgverzekeraars Nederland en het ministerie van Volksgezondheid. Er wordt on der meer gekeken naar de huis artsenopleiding en de voor waarden waaronder de instroom van huisartsen kan worden bevorderd. GPD RIJSWIJK - Hulporganisatie Eurocross heeft gisteren een nieuwe ploeg van drie hulpverleners naar Ingolstadt ge stuurd. Zij zorgen voor de ondersteuning en repatriëring van de in Duitsland achtergebleven slachtoffers van het busonge luk, dat vrijdag nabij Manchmg gebeurde. De 25 gewonden liggen verspreid over twaalf ziekenhuizen in zeven Duitse steden. Zes verblijven op de afdeling intensieve zorg. Twee van hen zijn er slecht aan toe. Voor zover bekend, was hun toestand stabiel. Tien slachtoffers waren zaterdag al onder begeleiding van Eurocross met het vliegtuig overge bracht naar Nederland. ANP VOORBURG - De Nederlandse juweliers vragen aandacht voor de criminaliteit die hun beroepsgroep treft. Het afgelo pen jaar vielen er bij overvallen op deze branche een dode en vijf gewonden. De Federatie Goud en Zilver trok daarom aan de bel bij informatieur Donner. Gepleit wordt voor een harde aanpak van internationaal operende bendes. De Federatie zegt dat de toestand met 46 overvallen over het afgelopen jaar zo ernstig is, dat juwelierszaken onverzeker- baar dreigen te worden. Dat politietoezicht wel degelijk werkt, merkte de branche bij de invoering van de euro. Toen werden er minder overvallen genoteerd. ANP WARMOND - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde het middenschip van de kerkruïne in Warmond beschadigd. Het muurwerk van de 17de eeuwse hervormde kerk, ook wel de Oude Toren genoemd, werd volgespoten met graffiti. Het kerkbestuur deed gisteren aangifte bij de politie. De ruïne van de voormalige StMatthiaskerk ligt even buiten de dorps kom. ANP OOSTWOLD - In het Groningse Oostwold zijn de afgelopen week vier kattenstaarten gevonden. De politie heeft geen idee waar deze vandaan komen. Er hebben zich nog geen eige naars van met geweld gekortwiekte dieren gemeld. Vermoedelijk zijn de uiteinden van de katten door de dader afgebonden met een rubberen ring of een elastiek. Omdat de bloeddoorstroming hierdoor stagneert, vallen de staarten er na enkele dagen of zelfs weken af. De methode werd vroeger gebruikt om lammeren te couperen. Sinds enkele jaren is het couperen van dieren wettelijk verboden. De politie neemt de zaak serieus en hoopt dat de eigenaars van de katten zich spoedig melden.,De dieren moeten enorm heb ben geleden", zegt een politiewoordvoerder. „Hier is sprake van een gruwelijke vorm van dierenmishandeling." ANP al van hun kinderen verwijderd raakten, lopen het gevaar later ieder contact te verliezen. Interim-voorzitter Frank van Haaren van de Stichting Dwaze Vaders is niet verbaasd over de bescheiden rol van gescheiden vaders bij de opvoeding van hun kinderen. „Vaders willen er wel degelijk moeite voor doen, maar ze laten zich nog al te vaak inti mideren. Door de moeder, of door de kinderrechter, de Kin derbescherming en de voogdij. Die laten het kind liever op de plek waar het bij de scheiding was. Verplaatsing vinden ze te ingrijpend. "GPD 'ILBURG - De groep uitgepro- edeerde asielzoekers die sinds rijdagavond op het terrein van e Abdij van Koningshoeven in ierkel-Enschot staat, gaat niet erug naar Vught. De groep ver- uist naar het terrein van Festi- al Mundial in het Tilburgse -eypark. Iet festival vindt dit weekeinde laats. Dat heeft een woord- oerster van de groep gisteren ezegd. De asielzoekers stonden inds begin april met hun cara- ans in Vught. Na een gerechte- ijke uitspraak is de groep vrij- agavond door de gemeente 'ught naar Tilburg gebracht. )it was tegen het zere been van iiirgemeester Stekelenburg van 'ilburg. Hij was niet op de ioogte van de komst van de sielzoekers. De burgemeester an Vught gaf later toe dat een Xote fout was gemaakt door 'ilburg niet in te lichten over de :omst van de illegalen. Maar hij telde nadrukkelijk dat de Toep zelf gekozen had voor ver rek naar Tilburg. ANP an onze redactie binnenland 1EPPEL - Ongeveer 850 werk- iemers van zuivelbedrijf Fries and Coberco hebben gisteren oor onbepaalde tijd het werk ieergelegd. Zij willen daarmee en betere CAO voor de zuivel- ndustrie afdwingen. Volgens de 'onden breiden de stakingen ich vandaag en morgen uit ïaar andere vestigingen en naar uivelbedrijf Campina. De druk zit er goed op bij de werkgevers", oordeelde een woordvoerder van FNV Bond- ienoten gisteren. De bonden 'ntzien vooralsnog fabrieken lie dagverse melk leveren. Con- umenten hebben daarom nog ;een hinder van de acties en zijn 'ok niet aan het hamsteren, aeldden Albert Heijn en andere door Arthur't Hart DEN HAAG - Na een echtschei ding spelen vaders nog altijd maar een bescheiden rol in de zorg voor hun kinderen. Tien tallen jaren van discussie over een andere taakverdeling tus sen moeders en vaders hebben daar weinig aan veranderd. Dit blijkt uit het onderzoek 'Scheidingen in Nederland' van het Nederlands Interdiscipli nair Demografisch Instituut (Nidi) in samenwerking met en- supermarktketens. De stakin gen beperken zich tot fabrieken die melk bewerken tot kaas. Winkels en handelaren hebben volop kaas in voorraad, aldus de Nederlandse Zuivel Organisa tie (NZO). Problemen ontstaan wel bij boeren die melk aan fabrieken leveren. Friesland Coberco ver wacht vandaag geen melk meer op te kunnen halen bij 150 tot tweehonderd boeren, omdat de opslagtanks dan zijn volgelo pen. Het bedrijf bracht gisteren nog melk onder bij Campina en het Duitse Nordmilch. Veel melkveehouders beginnen nerveus te worden. Gedupeerde boeren moeten de melk waar schijnlijk in de mestput of het riool laten wegstromen. Dum pen in de sloot is niet nodig, ver wacht voorzitter S.J. Schenk kele universiteiten. Jaarlijks worden in Nederland circa 30.000 scheidingen uitgespro ken. Bij de helft zijn er minder jarige kinderen in het spel. Per honderd betrokken kinderen blijven er 82 na de scheiding bij hun moeder wonen, slechts bij elf van de honderd neemt de va der de verzorgende rol op zich. Die verdeling is de afgelopen decennia vrijwel niet veran derd. Ook het co-ouderschap komt nauwelijks van de grond: nog geen 5 procent van de kin deren verblijft beurtelings bij van de vakgroep melkveehou derij van land- en tuinbouw organisatie LTO-Nederland. Schenk berekent de schade voor iedere niet-opgehaalde tank op 1600 euro, oftewel voor twee honderd boeren totaal 320.000 euro. De stakingen volgen op misluk te onderhandelingen over een nieuwe CAO. De vakbonden hadden werkgevers tot zondag middernacht de tijd gegeven te gemoet te komen aan hun eisen. De bonden eisen 7 procent meer loon in twee j aai'. De werkgevers bieden 6,25 procent. In totaal werken er ongeveer 11.000 men sen in de zuivelindustrie. LTO en werkgeversorganisatie NZO zeggen nog geen kort ge ding aan te spannen tegen de vakbonden. „Dan moet het heel urgent zijn. En de melk loopt ons nog niet in het hele land over de schoenen", aldus een NZO- woordvoerder. De werkgevers zeggen te wachten tot de vak bonden het loonbod alsnog aan nemen. De vakbonden verkla ren echter juist op een beweging van de werkgevers te wachten. In 1992 werd voor het laatst op grote schaal gestaakt in de zui vel. Er was toen geen melk in de winkels. Boeren dumptenhon- derdduizenden liters. ANP moeder en vader. Bij de reste rende twee procent wordt een andere oplossing gevonden in de vorm van pleegouders of een internaat. Vaders hebben tegenwoordig meer contact met hun bij de moeder wonende kinderen dan voor 1980 het geval was. Vol gens de cijfers van het Nidi zag toen een kwart van de vaders zijn kinderen nooit meer, nu is dat nog 'maar' 10 procent. Bijna twee op de drie vaders ziet zijn kind eenmaal per week of vaker; tot een jaar of twintig geleden waren dat er minder dan de helft. Ongeveer tweederde van de ou ders is tevreden met de getroffen omgangsregeling. Hoe vaker de vader zijn kind ziet, hoe geluk kiger hij er over het algemeen mee is. De omgangsregeling blijkt aanleiding te geven tot veel ruzies. 42 procent van de vaders en 46 procent van de moeders geeft aan dat er 'soms' of 'vaak' spanningen over zijn. Haast eenderde van de betrok ken vaders zegt dat zijn ex- echtgenote wel eens heeft ge dreigd, een bezoek van de kin deren te verhinderen. De moeders zijn verdeeld over de rol van de vader. De meesten zijn blij met een uitgebreide be zoekregeling, maar er zijn er ook veel die een beperkt contact meer op prijs stellen. Dramatisch Het Nidi bekeek ook hoe de rela ties tussen gescheiden ouders en hun kinderen op lange termijn verlopen, wanneer de kinderen eenmaal volwassen zijn. Voor moeders maakt het gescheiden zijn vrijwel geen verschil: twee derde van hen heeft zeker eens per week contact. Maar bij ge scheiden vaders stort de relatie dramatisch in, vergeleken met gehuwde vaders. Slechts een derde van de gescheiden man nen heeft eenmaal per week contact met zijn kinderen, 20 procent zelfs nooit meer. Vooral vaders die kort na de scheiding Advertentie door Paul Koopman OEN HAAG - Het nieuwe cen- Irum-rechtse kabinet kan sta kingen, massademonstraties en hogere looneisen tegemoet zien Js te diep in de WAO-rechten vordt gesneden. jTJV-voorzitter Lode wijk de Vaal plaatst dit schot voor de joeg, nu CDA, LPF en VVD de aatste hand leggen aan een ueuwe verzekering voor ar- jeidsongeschiktheid. /ölgens De Waal stevent het ïieuw te vormen kabinet af op ien harde confrontatie met de 'akbeweging als het SER-ad- »ies over de WAO niet wordt ivergenomen. In dat advies cwamen de organisaties van werkgevers en werknemers eer- Ier dit jaar overeen dat de uit dringen worden verhoogd, de loetes voor werkgevers van ta- el gaan en de WAO alleen nog vordt toegekend aan werkne- ners die voor meer dan 80 pro ent zijn afgekeurd. 'Inacceptabel )e WD vindt dit voorstel niet 'er genoeg gaan. Deliberate lei- Ier Zalm eist dat de uitkeringen [elijk blijven en dat er boven- lien een referte-eis wordt inge- 'oerd. Die eis houdt in dat het echt op WAO pas geldt na een irbeidsverleden van vijf jaar. Jeide punten zijn voor de FNV volstrekt onacceptabel', aldus Ie Waal. /olgens De Waal moeten de po- itieke leiders niet denken dat werknemers en vakbeweging dch morrend bij een veel stren gere aanpak van de WAO zullen neerleggen. „We zullen niet me teen 250.000 mensen op de been krijgen in Den Haag, maar ik twij fel er niet aan dat dit uitein delijk kan lukken." De FNV zal de aangesloten bonden oproe pen de WAO-ingrepen in de ei gen CAO's te repareren. Het be reiken van een sociaal akkoord over loonmatiging en investe ringen in kinderopvang zal vrij wel onmogelijk worden, meent hij. „En met Prinsjesdag zitten we niet in de Ridderzaal, maar staan we buiten." Tijdens een informele ontmoeting met de pers liet De Waal zich opmer kelijk positief uit over de nieu we partij LPF. „De instabiele factor zit niet zozeer bij de Lijst Pim Fortuyn, maar bij de WD", aldus de vakbondsvoor- man. Voor de verkiezingen riep De Waal zijn ruim één miljoen le den nog op niet op Pim Fortuyn te stemmen. Nu kiest de centrale voor een pragmatische benade ring. De vakcentrale heeft in middels contact gezocht met le den van de 26-koppige fractie. De Waal: „Dat loopt allemaal redelijk soepel. We beschouwen de LPF als een normale demo cratische partij." GPD lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3