PZC Oudere wil kleinschalig tehuis Begrafenis op Surinaamse wijze 11 Nieuwe Vurssche officieel geopend Rattenoverlast in binnenstad Hulst Nog geen locatie voor woonzorgcomplex The Bar in café in Kloosterzande Bouw appartementen Sas kan pas over jaren worden hervat Wethouder bepleit herstel bejaardenhuis van vroeger in nieuwe gemeente G~J HOEKMAN""' Gewonde bij ongeval op A58 Man mag zijn uilen houden boterzachte prijsjes! zeeuwse almanak Geheimpje J ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 11 juni 2002 door Eugène Verstraeten AXEL - De burgers willen het gezellige kleinschalige bejaar denhuis van vroeger terug in dorpen als Zuiddorpe, Biervliet, Sluiskil en Philippine. Dit is een opdracht voor de nieuwe ge meente Terneuzen. Wethouder J. van Schaik van Axel zei dat gisteren tijdens de opening van het nieuwe woon zorgcentrum De Vurssche in Axel. „Maak de burger niet wijs dat het financieel niet haalbaar is of organisatorisch niet te re gelen", betoogde Van Schaik. „Dat is nou net de uitdaging voor managers om het onmoge lijke te realiseren." Van Schaik laakte in zijn toe spraak de ingewikkelde regel geving en de traag malende ambtelijke molens. Daardoor duurde het tien jaar voordat het de beleidsmakers en uitvoer ders lukte de eerste paal voor de nieuwe Vurssche te boren. De wethouder wees er op dat het ongenoegen over de zorgverle ning in Nederland groot is. Al lerlei zaken, waarbij de indivi duele benadering van de zorgvrager voorop staat zijn volgens Van Schaik 'op één of andere manier niet voldoende om de zorgvrager en zijn omge ving gerust te stellen. Enkele maanden wachten op een stukje huishoudelijke thuiszorg wordt niet meer geaccepteerd'. Als voorbeeld noemde hij het geval van een 78-jarige mevrouw die al drie maanden wacht op zorg. „Aan de behoefte aan zorg ont komt bijna niemand", betoogde Van Schaik. „Dus breng het dan Advertentie Wij richten kantoren in Noord/andslriiul 6 Yerseke lol (0II3) 57 29 07 lax (0I M) 57 78 71 KAPELLE - Op de rijksweg A58 bij Kapelle is zondag om tien voor half elf een 35-jarige man uit de gemeente Reimerswaal gewond geraakt bij een ongeval. De man is met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. Hij haalde met hoge snelheid over de vluchtstrook in en ver loor daarbij de macht over het stuur. De auto raakte een boom en is totaal vernield wegge sleept. De man had gedronken, een bloedproef moet nog uitwij zen hoeveel. door Lieneke Fieret PHILIPPINE - Over de locatie van een mogelijk woonzorg complex in Philippine bestaat nog grote onduidelijkheid. Er is door de Regionale Woning bouwvereniging Zeeuws- Vlaanderen (RWZV) en de dorpsraad van Philippine in middels een top vijf gemaakt van de meest geschikte locaties. Maar welke dat precies zijn, willen de betrokkenen niet prijsgeven. Voor de dorpsraad is het van be lang dat de locatie 'levendig' is, dicht bij het centrum dus. „Je kan oude mensen niet ergens in de polder stoppen, want dan zijn ze onbereikbaar en boven dien is er weinig te zien", zegt voorzitter B. van Hoeve.,,Wij ook, indien gewenst ter plekke bij de mensen in de eigen woon omgeving, maar ook in instel lingen die in de directe woon omgeving kunnen ontstaan. Zorg aan huis lijkt ook te passen in onze geïndividualiseerde sa menleving." Dat alles overziende vroeg Van Schaik zich af of de splinter nieuwe Vurssche misschien al weer achter de feiten loopt als maken excursies naar andere woonzorgcentra in de omge ving. Zodat we een beter beeld krijgen hoe wij alles het best kunnen aanpakken", legt Van Hoeve uit. „Pas als wij alles op een rijtje hebben, nemen we een beslissing." De RZVW geeft haar voorkeur al wel aan. „Het Spuikompark lijkt ons een ge schikte locatie, en de zorginstel lingen zijn het met ons eens", verklaart directeur C. Reijn- houdt. „De gemeente is het ech ter niet. met onze keuze eens en de dorpsraad laat zich er nog niet over uit. De gemeente Sas van Gent is tegen het Spuikom park. „Deze locatie is parkach tig mooi, dat willen wij niet aantasten door er een woon zorgcomplex neer te zetten. Het park moet zo blijven zoals het is", vindt wethouder R. Noët. het gaat om de zorgvraag. Dat is volgens hem echter zeker niet het geval. De wethouder wees op een door de GGD gehouden enquête onder ouderen in Zeeuws-Vlaanderen. Daaruit bleek dat 28 procent van de 75- plussers de geborgenheid en ze kerheid van een instelling als de Vurssche zoekt. Die willen op genomen worden in een tradi tioneel bejaardenhuis. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een tuba en twee saxofoons deden Alma Hoepel-Vijfhuizen, die 79 jaar werd, gisteren uitgeleide bij haar afscheid van het aardse bestaan. Niet met muziek in mineur, maar met veel schette rende, vrolijke en feestelijke uithalen. Want Hoepel had haar dochter Nel Tevreden vlak voor haar verscheiden op het hart gedrukt Gedeputeerde G. de Kok stelde in zijn toespraak dat de provin cie zich hard maakt voor de Re giovisie Zorg voor Ouderen. Dat document stelt dat zorg zoveel mogelijk naar de ouderen toe moet komen, in plaats van ou deren naar de zorg. „Niet meer weggestopt in een hoog flatge bouw, maar weer terug naar de samenleving", aldus De Kok. Wat dat betreft vond hij dat het dat haar begrafenis pertinent niet tot een trieste gebeurtenis mocht verworden. Alma Hoepel, die 25 jaar gele den naar Terneuzen kwam om bij haar dochter in de buurt te wonen, wilde met een echt Suri naams feestje afscheid nemen van de wereld. Muziek en dans moesten haar vergezellen op haar laatste gang naar de be graafplaats in Terneuzen. „Mijn moeder was een vrolijk mens en wilde een begrafenis op Suri naamse wijze. We maken er dus deconcentratiebeleid van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening (SVRZ), waaronder De Vurssche valt, naadloos op de regiovisie aansluit. „De SVRZ is, vind ik heel goed bezig en vervult een voorbeeldrol voor in ieder geval Zeeland, zoniet ook daarbuiten", stelde de ge deputeerde. Een voorziening als De Vurs sche moet volgens De Kok een feestelijke bijeenkomst van", liet dochter Nel Tevreden gisteren weten. Hoepel had zelf graag een lange streetparade gezien, maar het regenachtige weer en de gevor derde leeftijd van veel bezoe kers stond een optocht van het Java naar de Zuiderbegraaf plaats aan de Bellamystraat in de weg. Maar bij de begraaf plaats gingen drie blazers, sa men de Augie bazuingroep uit Amsterdam, de stoet voor naar de aula van het uitvaartcen- open staan voor de samenleving en een soort centrumfunctie vervullen voor de wijk erom heen. „Wat ik begrepen heb, is dat vanuit De Vurssche steeds meer zorg en diensten worden verleend aan de bewo ners van de nabijgelegen wo ningen in de Weistede en het Kasteeltje. Dat lijkt mij een goed begin." trum. Tevreden huppelde vro lijk achter de door een aantal mannelijke familieleden gedra gen kist aan. Tijdens de dienst, waarbij twee dominees en een katholieke priester voorgingen, dansten de aanwezigen tijdens het zingen van Surinaamse lie deren door de gebedsruimte van het aulagebouw. „Tevreden is tevreden", zei dochter Nel na af loop van de begrafenis. „Ik ben ervan overtuigd dat mijn moe der het prachtig zou hebben ge vonden." door Sheila van Doorsselaer HULST - In de binnenstad van Hulst zijn op verschillende plekken ratten gesignaleerd. Het ongedierte is gezien in de Grote Bagijnestraat en aan de Broodmarkt. Binnenstadbewo ner J. Steenbergen maakt zich zorgen en vreest voor de volks gezondheid. Hij wil dat de ge meente het probleem serieus neemt. Voor zijn eigen woning aan de Broodmarkt had Steenbergen enkele weken geleden al gezien dat er straatstenen waren ver zakt. Toen hij ging kijken, zag hij gaten zitten die volgens hem gegraven waren door ratten. Ook liepen er ratten over straat. Hij kaartte het probleem aan bij de gemeente en hem zou zijn be loofd dat er iemand zou komen kijken. Toen dat niet was ge beurd, belde hij opnieuw naar door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - In café De Klaroen in Kloosterzande wordt een eigen versie van het Yorin-televisieprogramma The Bar opgezet. Vier teams mogen elk een vrijdagavond De Kla roen runnen en een zo hoog mo gelijke netto omzet proberen te behalen. Ook wordt naderhand de meest populaire barkeeper en het beste team verkozen. Voor 'The Bar Klaroen' is al veel animo. Er hebben zich volgens caféhoudster C. de Kort al zo veel gegadigden gemeld, dat in oktober een tweede ronde wordt gehouden. Aanstaande zater dag 15 juni geeft De Kort het startsein voor de eerste ronde. De daaropvolgende vrijdag (21 juni) treedt het eerste team aan om De Klaroen te runnen. De teams mogen allerhande ca priolen uithalen om het café vol door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De bouw van het appartementencomplex op het Kanaaleiland in Sas van Gent kan op zijn vroegst over anderhalf tot twee jaar worden hervat. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sas van Gent wil de woning bouw op die plek mogelijk ma ken in een nieuw bestemmings plan. Aannemingsbedrijf Van der Poel uit Terneuzen begon ruim twee jaar geleden met de bouw op de zuidelijke punt van het Kanaaleiland, tussen de Prin senkade en de Sportkade nabij de Oude Sluis. Kort nadat de fundering voor het apparte mentengebouw Residentie Lu net gestort was, liet de Raad van State de bouw stil leggen. De Raad toonde zich gevoelig voor het argument van kunstmestfa- brikant Zuid Chemie dat er on voldoende onderzoek had plaats gevonden naar mogelijke stankhinder voor de toekomsti ge bewoners van het flatge bouw. Zuid Chemie vreesde be perkingen in de bedrijfsvoering door de nabijheid van het ap partementencomplex. Nieuw plan Wethouder R. Noët (Ruimtelijke Ordening) zegt dat de gemeente nu een nieuw bestemmingsplan wil laten maken, dat de woning bouw toch mogelijk maakt. „Dat is de insteek van het colle ge. Maar het volgen van die pro cedure betekent dat we de be zwaarmakers waarschijnlijk weer aan de deur kunnen krij gen. Het is dan ook nog lang niet zeker of de bouw uiteindelijk doorgang kan vinden." R. van Pamelen van de directie Het vierjarige dochtertje van de Hoofdplaatse zag tijdens het aankleden moeders dik ke buik. Heb je veel gegeten, wilde ze dan ook weten. De moeder legde haar vinger op haar lippen en zachtjes ver- de gemeente en kreeg te horen dat er gezocht werd naar een op lossing. De gemeente zou het probleem oplossen door de be- zinkput voor het huis, die de oorzaak zou zijn van de ratten- overlast, te vervangen door een rechtstreekse aansluiting op het riool. De gemeente dichtte het gat in de straat weliswaar, maar aan sluiting op de riolering is nog niet gemaakt. Steenbergen: „De straat was maandag weer ver zakt en de ratten komen door het gat in de weg weer naar bui ten. De volksgezondheid is in het geding, want de ratten kun nen zo in de huizen van omwo nenden komen. De gemeente moet geen lapmiddel aanwen den om van het probleem af te komen." Ook in de Grote Bagij nestraat zijn door omwonenden ratten gezien. De dieren houden zich op bij het braakliggende perceel. te krijgen en een hoge omzet te halen. De Kort: „Ze mogen bij voorbeeld een drankje promo ten of een bandje uitnodigen. Die kosten gaan dan wel van hun omzet af. Ook mogen ze zelf het publiek vermaken. Hoe ze het publiek naar De Klaroen krijgen, is ook aan henzelf. Vrienden en familie bellen, ad verteren, alles kan." Iedere barkeeper krijgt een ei gen fooienpot, zodat aan het eind van de ronde bekeken kan worden wie de populairste bar man of -vrouw is. Die persoon krijgt van de familie De Kort een prijs, en dat geldt ook voor het best scorende team. De Kla roen wordt op vrijdag 21 en 28 juni en vrijdag 12 en 19 juli om getoverd tot The Bar Klaroen. Voor de eerste sessie zijn al vol doende teams, maar voor de tweede sessie in (vrijdag 4, 11, 18 en 25 oktober) kunnen zich nog opgeven bij De Kort. van Aannemingsbedrijf Van dei- Poel uit Terneuzen laat weten dat zijn bedrijf niet blij is met de vertraging. „Maar we beseffen wel dat er niet harder gelopen kan worden dan de procedures verlopen. We hopen er zo snel mogelijk uit te zijn met de ge meente Sas van Gent", zegt Van Pamelen. Al verkocht Van der Poel had de helft van de achttien appartementen in het complex al verkocht, laat Van Pamelen verder weten. De meeste van die kopers hebben inmiddels gezocht naar een an dere woning. Van Pamelen kan nog niet zeggen hoe groot de schadepost is die het bouwbe drijf oploopt door de gang van zaken. „Dat kunnen we pas vast stellen als we weten in hoeverre ons huidige plan straks past in het nieuwe bestemmingsplan." MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Heinkenszand mag zijn kerkuilen houden. De economische politierechter in Middelburg paste gisteren de sinds 1 april geldende flora- en faunawet toe, waarbij bescher mende vogels, mits ze geregi streerd en geringd zijn, mogen worden gehouden. Hij ontsloeg de man van alle rechtsvervol ging. De man had vorig jaar juli in België zeven kerkuilen ge kocht, die hij vervolgens invoer de in Nederland. Dit was in strijd met de oude regels van de Vogel wet, maar door de wets wijziging kan mag de Bevelan der gefokte vogels houden. telde ze dat ze een geheimpje wilde delen. Zo hoorde het meisje dat er binnenkort een broertje of zusje bij zou ko men. Even was ze stil ivaarna ze vroeg: „Weet pappa al van ons geheimpje?" Advertentie van 10 t/m 15 juni een week lang Sint Jacobspassagc 9 - 4381 EK.Ylissingen - Tel. 0118 - 412194 Dat gebeurde door het onthullen van een kunstwerk door burgemeester J.F. entrum Mulder en oudste bewoner Ko de La- en half voir (104). iren of- Gezeten op een duofiets trokken ze het doek van het kunstwerk, een glazen ob ject dat is ontworpen door kunstenaar Hans van Overvliet. Daarna werd de opening bezegeld met het uitbrengen van een dronk. Het kunstwerk is een geschenk van de gemeente Axel. Vandaag krijgen alle bewoners van De Vurssche een feestmaal voorgescho teld. Woensdag houdt het woonzorg- zentrum open huis en vrijdag is er een personeelsfeest in het cultureel cen trum De Halle. Op de begrafenis van Alma Hoepel waren geen droeve gezichten, zoals ze zelf had verzocht. foto Peter Nicolai Met de onthulling van een kunstwerk van glas werd De Vurssche, dat eigenlijk al een halfjaar in gebruik is, gisteren ook officieel geopend. fotoWim Kooyman door Eugène Verstraeten AXEL - Het nieuwe woonzorgcentrum De Vurssche in Axel is al bijna een half jaar in gebruik, maar werd gisteren of ficieel geopend. Dat gebeurde door het onthullen van een kunstwerk door burgemeester J.F. Mulder en oudste bewoner Ko de La- voir (104). ject dat is ontworpen door kunstenaar Vandaag krijgen alle bewoners van De Hans van Overvliet. Daarna werd de opening bezegeld met het uitbrengen van een dronk. Vurssche een feestmaal voorgescho teld. Woensdag houdt het woonzorg- zentrum open huis en vrijdag is er een Gezeten op een duofiets trokken ze het Het kunstwerk is een geschenk van de personeelsfeest in het cultureel cen- doek van het kunstwerk, een glazen ob- gemeente Axel. trum De Halle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39