Kerk Renesse dagelijks open PZC PZC Luchtfoto's uit de oude doos ,13 Functie als pastoraal inloophuis Fikse boete voor opslaan asbest en vervuilde grond Kleding en gsm gestolen Boete voor lozen lekvocht Diefstal uit auto Werk aan wegen op Walcheren Man mag zijn uilen houden Autoverkeer kan weer door 's-Heerenhoek Vierdaagse op Tholen Landbouwproblemen bespreken bij ontbijt in Week van Platteland agenda Dorpsraad Russisch Staatscircus komt naar Vlissingen dinsdag 11 juni 2002 door Ali Pankow RENESSE - De hervormde Ja- cobuskerk in Renesse krijgt de ze zomer weer een bredere func tie als pastoraal inloophuis. Het recreatiepastoraat Windkracht 8 speelt daarmee in op de be hoefte aan rust en inkeer die zich tijdens de vakantieweken kan aandienen bij recreanten. De kerk staat daarom in het toe ristenseizoen op alle werkdagen van tien tot één uur open en op donderdagavond van zeven tot negen uur. Hoewel de Jacobuskerk een hervormde kerk is, wordt in het pastoraal inloophuis een stilte- hoek ingericht waar bezoekers een kaars kunnen ontsteken en waar desgewenst mensen aan wezig zijn om een gesprek mee te voeren. Recreatiepastor S. Lemsom en zijn vrijwillige medewerkers zijn doorlopend aanwezig om te luisteren, vra gen te beantwoorden of om raad te geven. Bezoekers die alleen behoefte hebben om in alle rust tot zich zelf te komen, krijgen daartoe in de stiltehoek de gelegenheid. Er kan gebeden worden en er lig gen kleine pamfletten met een kaarsengebed. De praktijk van de la atste j aren wij st uit dat hier opvallend veel gebruik van wordt gemaakt. Enkele jaren geleden was de kerk tijdens de zomer alleen op de woensdagochtend extra ge opend voor het beklimmen van door Aector Dooms MIDDELBURG - De economi sche politierechter J. Begheyn in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Bre da voor het opslaan van asbest en verontreinigde grond veroor deeld tot een boete van 25.000 euro, waarvan 20.000 voor waardelijk. De verdachte werd verder ver plicht de gevaarlijke afvalstof fen te verwijderen, zoals in de dwangsombeschikking van de Raad van State is vastgelegd. De Bredanaar was in 2000 di recteur van projectontwikke laar Vinium Investments BV. Het inmiddels failliete bedrijf uit Breda kreeg voor het milieu delict 20.000 euro boete voor waardelijk opgelegd. Een grote hoeveelheid sloopaf val, asbest en verontreinigde grond lag (en ligt nog steeds) op geslagen op een perceel in Nieuw- en Sint Joosland, waar voor de provincie geen vergun ning had verleend. Officier van justitie A. Flik- weert eiste een boete van 50.000 euro, waarvan de helft voor waardelijk. „Op voorwaarde dat de situatie in de oorspronke lijke staat wordt terugge bracht." De geboren Goesenaar vond de straf onevenredig hoog. „De in richting was een tijdelijke op slag. Anderen hebben er puin bijgegooid. Zij zijn verantwoor delijk voor de afvoer.", verze kerde hij. In zijn nadeel was de uitspraak van de Raad van Sta te. Flikweert: „Iedereen speelt elkaar de bal toe. Ook via onder aannemers is er afval gestort, maar Vinium Investments had de inrichting zonder vergun ning." de toren. Gebrek aan financiële middelen en menskracht vorm den toen nog het struikelblok meer te kunnen doen. De be hoefte bij veel recreanten aan een plek om even tot bezinning te komen, deed zich echter toen al voelen. De bredere zomeropenstelling werd mogelij k met de komst van theoloog Lemsom in Renesse. Het initiatief wordt gedragen door alle kerken in de Westhoek van Schouwen, verenigd in de organisatie Windkracht 8. Naast het pastoraal inloophuis wordt er ook een reci'eatief pro gramma vanuit dit samenwer kingsverband aangeboden. Uitproberen Lemsom oriënteerde zich des tijds bij het interkerkelijk toe ristenpastoraat in Goes en zocht contact met de toeristenpastor in Texel. Hij heeft inmiddels in de praktijk ervaren dat initia tieven die elders aanslaan niet ook automatisch in Renesse succes hebben. Dat blijft een kwestie van uitproberen. Zo blijkt voor het programma 'Een avond met de boswachter' slechts weinig belangstelling te bestaan en ook het aantal be zoekers bij diavoorstellingen is miniem. Een grote toeloop is er echter weer wel voor de weke lijkse excursie naar Slot Moer- mond in Renesse. Daar komen gemiddeld negentig tot honderd mensen op af. Die grote belang stelling geeft aanleiding om het bezoek aan het eeuwenoude kasteel dit seizoen weer elke donderdagochtend te laten plaatsvinden, Verder worden in juli en augus tus op de dinsdagochtend fiets tochten naar oude kerken in de omgeving gemaakt, afgewisseld met natuurtochten. In de Jacobuskerk zijn deze zo mer weer exposities te zien en worden op de donderdagavond concerten gegeven. In de hervormde Jacobuskerk wordt een stiltehoek ingericht. foto Dirk-Jan Gjeltema BRUINISSE - Uit een afgesloten auto die stond geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse werd gisterochtend een tas met kleding gestolen. Het gaat om een aantal T-shirts, een regen jas en schoenen. Een 42-jarige man uit Sittard werd zondag op de Hogezoom in Renesse bestolen van zijn mobiele telefoon. De man had de gsm aan z'n broek geklemd. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Colijnsplaat is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 600 euro boete, waarvan 200 euro voorwaardelijk. De economische politierechter achtte bewezen dat de man in februari dit jaar lekvocht van rottende aardappelen in een sloot had geloosd. De verdachte zei dat de riolering verstopt was geweest, waardoor het lekvocht in de sloot was terechtge komen. Officier van justitie A. Flikweert eiste voor de overtreding een boete van 600 euro, maar de economische politierechter legde een deel van de boete voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Uit een geparkeerde auto aan het Walplein in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag meer dere spullen weggenomen. Uit de auto werden zo'n veertig cd's en een autoradio ont vreemd. De toegang tot de auto werd geforceerd, het schade bedrag is onbekend. VLISSINGEN - Een groot aantal plattelandswegen en fiets paden op Walcheren wordt deze maand opgeknapt. Tijdens de werkzaamheden zijn de wegen gesloten voor het verkeer. Het gaat om de Schansweg, de Kromme weg en de Brouwerij weg in Domburg, de Paulusweg in Zoutelande, het fietspad Valke- nisseweg in Biggekerke, de Gasthuisweg in Oostkapelle, de Blikkendijk in Amemuiden en het fietspad Middelburgseweg tussen Buttinge en Grijpskerke. Het fietspad langs de Mid delburgseweg wordt vernieuwd. De tegels worden vervangen door asfalt. Fietsers en bromfietsers worden omgeleid via de Jacob Catsweg. Deze weg wordt tijdens de werkzaamheden afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het verkeer op de Middelburgseweg wordt tijdens de werkzaamheden geregeld met verkeerslichten. De werkzaamheden duren tot 4 juli. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Heinkenszand mag zijn kerkuilen houden. De economische politierechter in Middelburg paste gisteren de sinds 1 april geldende flora- en faunawet toe, waarbij beschermende vogels, mits ze geregi streerd en geringd zijn, mogen worden gehouden. Hij ontsloeg de man van alle rechtsvervolging. De man had vorig jaar juli in België zeven kerkuilen gekocht, die hij vervolgens invoerde in Nederland. Dit was in strijd met de oude regels van de Vogelwet, maar door de wetswijziging kan mag de Bevelander gefokte vogels houden. Voor raadsman J. Wilgers gold het een principekwestie. Hi] stelde dat zijn cliënt volgens de Europese regelgeving de vo gels vanuit België onder zich mocht houden, omdat er geen sprake is van beschermde vogels. „Het is een warboel", verzuchtte de verdachte, die kon leven met de uitspraak. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - De omlei ding in 's-Heerenhoek is gedeel telijk opgeheven. Wie vanuit de richting Borssele met een auto door het dorp wil, kan gewoon over de Molendijk rijden. Vrachtwagens en bussen moe ten van de omleiding langs de Beeldhoeveweg gebruik blijven maken. De omleiding in 's-Heerenhoek is gemaakt omdat het verkeer geen gebruik kan maken van de Bernhardweg, zolang daar ge werkt wordt aan aansluitingen voor de Westerscheldetunnel- weg. Weliswaar wordt het ver keer op de Rijksweg A58 al ge waarschuwd, maar wie de weg kent, weet dat het door 's-Hee renhoek veel korter is. Boven dien is de Molendijk in 's-Hee renhoek voor het lokale verkeer de meest logische alternatieve route. Probleem is dat vooral zwaar verkeer veel geluids- en trillingshinder veroorzaakt in dehuizen die aan de dijk. Vooral het zuidelijk deel van de Molen- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dijk, het stuk dat nog niet op nieuw is ingericht, heeft veel te lijden van de toegenomen druk te. Om de druk van het lokale ver keer te verdelen en om sluiprij- ders te ontmoedigen, werd een omleiding ingesteld: van zuid naar noord over de Beeldhoeve weg en van noord naar zuid over de Nassauweg. Dat stuitte voor al bij verschillende bedrijven op bezwaren, omdat die niet of nauwelijks meer bereikbaar waren. Ook dorpsbewoners klaagden over de slechte bereik baarheid. In en uit De gemeente Borsele heeft nu de omleiding voor personenauto's en de lijnbus opgeheven voor het verkeer dat in zuid- noordrichting rijdt. Wie vanuit de richting Heinkenszand door het dorp wil, moet gebruik blij ven maken van de Nassauweg. Vanuit de richting Lewedorp kan het verkeer nog steeds het dorp in en uit. Wie vanuit Bors sele in het dorp moet wezen, hoeft niet meer via de Werrilaan om te rijden, mits hij achter het stuur van een personenauto zit. De werkzaamheden aan de tunnelvoorzieningen rond de Bernhardweg duren naar ver wachting nog een maand. De omleidingen zullen in ieder ge val voor de bouwvakantie zijn opgeheven. THOLEN - De Wandel Sport Club Vosmeer houdt maandag 17 juni tot donderdag 20 juni een avondwandelvierdaagse. Vanaf 18.00 uur wordt er gestart in sporthal Meulvliet aan de Zoekweg in Tholen. Op de laat ste avond worden de wande laars ingehaald door de Thoolse muziekvereniging. Er zijn be kers voor de grootste groep wandelaars en voor de oudste deelnemer. Voor alle deelnemers is er een herinnering. De afstan den zijn 5 en 10 kilometer. Foto uit 'Oud Schouwen-Duiveland': het centrum van Zierikzee in 1925 met linksboven en boven in het midden de twee afgebroken schoolgebouwen aan 't Vrije. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Adriaan van der Weydeweg, 19.00 uur: Excursie naar broedkolonie in Meeu- vyenduinen; door Marcel Modde ZIERIKZEE - Liefhebbers van Schouwen- Duiveland in vroeger tijden, kunnen hun hart ophalen. Deze maand zijn twee boek werken verschenen, waarin een overzicht wordt gegeven van de ontwikkelingen rond diverse kernen op het eiland. Een interessante aanvulling op de vele streekgebonden uitgaven die voorgingen, vormt 'Oud Schouwen-Duiveland vanuit de lucht'. Het betreft een publicatie van 22 haarscherpe luchtfoto's uit de periode 1920- 1970. Op de beelden is goed te zien dat de groei van steden en dorpen z'n sporen heeft achtergelaten. Toch is het volgens samen steller en gemeentearchivaris H. Uil een ge luk geweest dat Schouwen-Duiveland tot in de negentiende eeuw economisch gezien een betrekkelijk geïsoleerd bestaan heeft ge leid. Daardoor bleef naar verhouding veel authentieks bewaard, zo voert hij aan in zijn voorwoord. De publicatie is samengesteld met foto's uit het archief van de KLM. Een aantal foto's is nog gemaakt uit een deels uit hout, staal en met linnen overspannen Fokker C-II dub beldekker. Na de Eerste Wereldoorlog ont dekte de luchtvaartmaatschappij de com merciële waarde van luchtfotografie. De fotograaf moest daarvoor indertijd wel met een tien kilo zwaar apparaat uit de open cockpit hangen. De camera was zo zwaar, opdat ook bij grote windsnelheden een sta biel beeld kon worden verkregen. De rond vlucht begint met een foto van Zierikzee uit 1925 waarop de Dikke Toren te zien is, om geven door een dichte bomenrij. Duidelijk te zien is ook de hoog boven de woningen uittorenende christelijke gereformeerde kerk, die in 1966 werd afgebroken. Het aardige van oude luchtfoto's is dat je snel gedesoriënteerd raakt. Op een volgen de plaat van de Zierikzeese binnenstad uit 1925 zijn de beuze en het groen aangeklede Havenplein duidelijk te herkennen. Boven aan in beeld staan echter twee grote gebou wen die vandaag de dag niet langer tot het straatbeeld horen. Het bijschrift biedt uit komst. Het gaat om de oude Ambachts school en de christelijke lagere school aan het Vrije, die later zijn afgebroken. Ramp Tekenend voor de chaotische omstandighe den die dagen is een opname van een over volle haven van Zierikzee op 4 februari 1953, kort na de watersnoodramp. Vier maanden later zijn de herstelwerkzaamhe den van de dijken in volle gang, zo toont een volgende foto met molen Den Haas promi nent in het midden. Hoewel de helft van de foto's in het boek Zierikzee betreft, is het niet alleen de cen trumstad die aan bod komt. Zo is in Bruinis se anno 1928 goed te zien dat het dorp een rijke vissersvloot kende, maar ook in wel vaart leefde dankzij de landbouw. Die com binatie maakte dat Bruinisse, één van de jongste dorpen op Schouwen-Duiveland, in de negentiende eeuw uitgroeide tot de twee de grote plaats op het eiland. Fraai is het bo- venzicht van het ringdorp Dreischor; deso laat daarentegen het beeld van een kaal Kerkwerve en een geplunderd Ouwerkerk na de verwoestende watersnoodramp. Dat die wonden snel kunnen genezen, toont de opname van het eveneens zwaar getroffen Nieuwerkerk vijf jaar nadien. Ontwapenend is Renesse in 1958, toen nog een lommerrijk dorp, nog niet getekend door de opmars van de recreatie. Een tweede nieuw naslagwerkj e is veel min der illustratief van vorm. Het gaat om een uitgave van de Stichting Museumhaven, het eerste deel in een reeks cahiers onder redac tie van L. Becu, J. Brasser en G. Welbergen. De 23 pagina's tellende publicatie biedt vooral een chronologisch overzicht van di verse aspecten uit de Zierikzeese samenle ving. Het ontstaan van de Oude en Nieuwe Haven, de piraterij, de Slavenkas en de scheepswerven, maar ook de ontwikkelin gen in het kader van de openbare orde, ge zondheid en belastingen worden in een no- tedop belicht. De bedoeling is jaarlijks een volgend nummer in de reeks uit te brengen, specifiek bedoeld voor de medewerkers, sponsoren en andere steungevers van de Museumhaven. Oud Schouwen-Duiveland is (voor 12,50 euro verkrijgbaar bij Boekhandel De Vries in Zierik zee. Het boek is uitgegeven door Slingenberg Boekproducties Hoogeveen. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) en de Vereniging voor Kampeer- boeren Vekabo willen op ludie ke wijze inspelen op de Natio nale Week van het Platteland. Zij doen dat zaterdagochtend 22 juni met een boerenontbijt, met de bedoeling op informele wijze te discussiëren over actue le land- en tuinbouwproblema- tiek en over de leefbaarheid op het platteland. Met name de gasten van mini- campings op Schouwen-Duive land worden uitgenodigd deel te nemen aan het boerenontbijt. Het wordt vanaf 's ochtends acht uur geserveerd op de boer derij van de familie N. van Putte aan de Kijkuitsedijk 1 in Zonne- maire. De ontbijtgangers worden ont haald op van tal van producten van de boerderij en het tuin bouwbedrijf. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan de drastische veranderingen die zich binnen de land- en tuin bouw hebben voltrokken. Op Schouwen-Duiveland wordt het landschap al honder den jaren ingevuld door land en tuinbouwbedrijven. Vooral na de Tweede Wereldoorlog kreeg deze bedrijfstak een extra impuls. De voedselproductie was immers van het grootste be lang. In Europees verband werd dit bevestigd en door middel van EEG-garantieprijzen werd de basis gelegd voor een inko men op het gezinsbedrijf in de meeste takken van land- en tuinbouw. Tevens bood die rege ling zekerheid voor een voedsel productie binnen de EEG. Overproductie Deze productie-consumptie kringloop kwam begin j aren ne gentig onder druk te staan met overproductie en liberalisering van de wereldhandel als belang rijkste oorzaken. Dit bracht een SIRJANSLAND - De Dorps raad Sirjansland houdt van avond in het dorpshuis een openbare vergadering. De nieu we wethouder J. van Felius zal zich tijdens deze bijeenkomst als kernbestuurder voor Sir jansland presenteren. De verga dering begint om 20.00 uur. ommekeer teweeg bij veel be drijven. Juist in die periode ook werd door verscherpte milieu regels en de beperking van ge wasbeschermingsmiddelen de bedrijfsvoering nog eens extra op de proef gesteld. Volgens boeren en tuinders zorgen voor al de milieumaatregelen voor extra spanning tussen agrariërs enniet-agrariërs. Uitdaging Anderzijds menen de besturen van ASD en Vekabo dat het naast een gevecht ook een uit daging is als ondernemer in de land- en tuinbouw in 2002 je brood te verdienen. Beide orga nisaties bieden zaterdag 22 juni aan circa tweehonderd gasten van de minicampings de gelegenheid om tijdens het boe renontbijt van gedachten te wisselen met de betrokken on dernemers. Belangstellenden dienen zich voor zaterdag 15 ju ni aan te melden bij R van Wes ten (0111-641980) of L. Hanse (0111-412616). Na afloop van het ontbijt be staat de mogelijkheid enkele ge waspercelen van het bedrijf van de familie Van Putte of de vee houderij van de familie Van Bal- kom aan de Papeweg 2 in Kerk werve te bezoeken. VLISSINGEN - Het groot Rus sisch Staatscircus doet van 24 tot en met 28 juli Vlissingen aan. Het gezelschap strijkt neer in het Recreatiegebied Westduin aan de Burgemeester van Woel- derenlaan. Het Russische circus brengt de nieuwe productie Maestro, dat 'vakantiepret in optima forma belooft'. Clowns zoeken de interactie met het publiek, er komen roof dieren uit vier continenten, maar ook luchtacrobaten en tumkampioenen en er worden kunsten vertoond op brullende motoren. De voorstellingen zijn doorde weeks om 16.00 en 20.00 uur. Op zondag 28 juli om 13.00 en 16.00 .uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33