PZC Waterschap rooit minder bomen 11 Beeld van de klimaatverandering b,j Mabélis Wandelen tussen de buien door Museum sluit op Monumentendag voor verbouwing Vermeende gijzeling in Oosterland is door politie juist benaderd Plannen staan los van bezwaren tegen kapwerkzaamheden Ongeval op A58 Ugandese dansertjes in Renesse Geen onweer, toch bliksem boterzachte prijsjes! I HOEKP Aanhouding bij alcoholcontrole zeeuwse almanak Geheimpje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 11 juni 2002 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden rooit komend najaar veel minder bomen en struiken dan voorgaande jaren. Er wordt vooral nieuw groen geplant, met uitzondering van de Hogeland- seweg op Walcheren. Daar moe ten bomen wijken voor de aan leg van een fietspad. De jaarlijkse plant- en rooi- werkzaamheden worden uitge voerd in het kader van het Groenstructuurplan. Over een periode van zo'n twintig jaar, die drie jaar geleden is ingezet, wil het waterschap de beplan ting langs wegen en dijken in grijpend verbeteren en vernieu wen. Met de uitvoering zijn tientallen miljoenen euro's ge moeid. De rooiwerkzaamheden die on vermijdelijk voorafgaan aan het planten van nieuwe bomen en groenstroken, hebben vooral op Walcheren tot commotie ge leid. Daar ontstond nogal wat verzet tegen de 'kaalslag', die steeds duidelijker zichtbaar werd. Dat Zeeuwse Eilanden de ko mende herfst nauwelijks bomen wil rooien, heeft volgens een woordvoerster van het water schap daar niets mee te maken. Er wordt gewerkt aan de hand van de groenbeheerplannen, die voor een periode van vijf jaar zijn vastgesteld. Wat er komend najaar precies gaat gebeuren, is nog niet hele- KAPELLE - Bij een ongeval op de A58 bij Kapelle is zondag avond een 35-jarige man uit de gemeente Reimerswaal gewond geraakt. Hij is met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. De man haalde met hoge snel heid over de vluchtstrook in en verloor de macht over het stuur. De auto raakte een boom en is totaal vernield weggesleept. De man had gedronken. RENESSE - Ze kwamen eigen lijk uitsluitend naar Nederland voor het Festival Mundial in Tilburg. Maar dorpshuisbe heerder M. Pankow uit Renesse wist de Ugandese Kayda Cultu ral Troupe te strikken voor een extra optreden aan zee. Donderdagavond om acht uur staan de jonge dansers op het podium in het Renesser dorps huis. Het bijzondere aan het op treden is dat de kinderen deel uitmaken van een hulpproject. Veel kinderen in Kampala, de hoofdstad van Uganda, zijn wees of oorlogsvluchteling. Om te overleven zijn ze overgele verd aan slechtbetaald en zwaar werk of de criminaliteit. Begin 1999 is er een project begonnen, dat kijkt naar de speciale talen ten van straatkinderen. Daaruit is ook de Kayda Cultural Troupe geboren, een mix van traditio nele dans, zang en percussie. Zang en dans spelen een belang rijke rol in het leven in Uganda. Onder verschillende dictators was deze vorm van traditionele culturele uiting verboden. De laatste jaren is die ruimte er weer wel. Het repertoire van de Kayda Cultural Troupe bestaat uit expressie van sociale ge beurtenissen in het Afrikaanse land, zoals een huwelijk, jacht partijen en inwijdingsrituelen, afgewisseld met alledaagse din gen. Bij een aantal optredens worden ook workshops ver zorgd. Het dansgezelschap blijft tot en met zaterdag op Schouwen-Duiveland. maal duidelijk. Momenteel wordt de laatste hand gelged aan de exacte uitvoering. Het waterschap verwacht binnen enkele weken te kunnen vertel len waar bomen en struiken worden geplant en gerooid. Om wonenden krijgen een brief met uitgebreide informatie toege stuurd. De enige locatie waar op korte termijn grootschalig wordt ge rooid, is de Hogelandseweg tus sen Biggekerke en Middelburg. Daar begint waarschijnlijk in oktober de veelbesproken aan leg van een vrijliggend fietspad. Om daarvoor ruimte te schep pen, moet de beplanting langs de noordzijde van de weg tussen Biggekerke en Krommenhoeke en bij het kruispunt Krabbenei- land-Mariekerkseweg ook aan de zuidzijde tegen de vlakte. Het waterschap heeft inmiddels een kap- en aanplantvergun- ning aangevraagd bij de ge meente Veere. Een onderzoek heeft volgens Zeeuwse Eilanden uitgewezen dat de vitaliteit van de bomen toch al sterk is terug gelopen. Na de aanleg van het fietspad worden nieuwe strui ken geplant. De aanleg van het fietspad wordt in twee fasen uitgevoerd en duurt tot mei 2003. Of de planning ook haal baar is, hangt af van de grond verwerving, die nog moet wor den afgerond. Regenponcho's bewezen hun dienst tijdens de eerste middag van de wandeldriedaagse voor senioren. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De wandeldriedaagse voor senioren is in enkele jaren tijd een niet meer weg te denken evenement ge worden in de week dat ook de Zierikzeese avondvierdaagse wordt gehouden. Slechte weersomstandigheden, zoals gistermiddag, blijken geen belemmering voor de senioren of voor de begeleidende vrijwilligers. Zeventig bewoners uit de zorgcentra De Wieken en Borrendamme en evenveel vrijwilligers gingen vol goe de moed van start in en achter de rolstoe len. Voor het eerst na vele jaren liet verpleeg huis Cornelia verstek gaan. Vele trouwe deelnemers betreurden dat, omdat juist de onderlinge ontmoeting tijdens de pauze zo belangrijk is. „Voor de bewo ners van de Cornelia was het wellicht toch wat te zwaar", zegt directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Zij hoopt dat de animo voor deelname van uit het verpleeghuis volgend jaar toch weer groter zal zijn. De senioren-wandeldriedaagse beperkt zich niet tot Ziérikzee. Vanuit zorgcen trum In 't Opper in Bruinisse gingen gis termiddag 25 bewoners op pad en Duin oord in Burgh-Haamstede spande de kroon met 75 deelnemers. Bij woonzorg complex Poortershof in Brouwershaven ontstaat dit jaar een voorzichtig initia tief. Voorheen deden de bewoners van dit complex niet mee, maar gistermiddag maakte een groepje Poortershoffers een eerste wandeling om te ervaren hoe het bevalt. In Zierikzee voerde de route op deze eer ste middag langs het nieuwe gemeente huis. Daar werden de senioren en de vrij willigers gastvrij ontvangen door het gemeentebestuur met koffie en thee en een bolus. Burgemeester Asselbergs sprak zijn waardering uit voor het en thousiasme van de deelnemers en de in zet van de vrijwilligers. Hij benadrukte het belang van sponsors bij een dergelijk foto Dirk-Jan Gjeltema evenement en vond dat de gemeente ook een steentje moet bijdragen. Van de ont vangst op het gemeentehuis op de eerste middag van de seniorendriedaagse wil hij een jaarlijkse traditie maken. Bij het vertrek uit het gemeentehuis re gende het flink en bewezen de bescher mende vuilniszakken en plastic poncho's hun diensten. „Weer of geen weer, we wandelen", luidt het motto van H. Kommer-Alburg (90), bewoonster van een aanleunwoning bij De Wieken. Zij is de enige deelneemster die zelf wandelt tijdens de seniorendrie daagse. Het eerste deel van de tocht gis termiddag deed ze dat samen met de bur gemeester. GOES - Met een ver dwaalde donderklap is gistermiddag in een wo ning aan de Heernisseweg in Goes de bliksem in een schoorsteen geslagen. De klap zat niet in een on weersbui maar viel onver wacht, tijdens een gewoon regenbuitje. De bewoners van wie de schoorsteen werd getroffen, waren enorm geschrokken. Een stuk of tien dakpannen braken bij de bliksemin slag, de schoorsteen werd vernield. Hoe de bliksem kan inslaan in een lage schoorsteen die omgeven is door hoge gebouwen met bliksembeveiliging, wist de brandweer niet. Advertentie van 10 t/m 15 juni een week lang Sint .lacohspassage 9 - 4381 BK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Marcel Modde NEELTJE JANS - Wie denkt dat de temperatuurstijging op aarde alleen effect heeft op de ijskappen, zit in de buurt. Maar dat hogere temperaturen ook een algehele uitzetting van zee- en en rivieren veroorzaken, waardoor water meer ruimte nodig heeft, daar staat lang niet iedereen bij stil. Om deze en meer nadelige effec ten van de klimaatverandering duidelijk te maken, heeft het Centrum voor Internationale Samenwerking COS-Zeeland een tentoonstelling ontwikkeld. De panelenwand staat voorlo pig opgesteld in de publieks ruimte van de Oosterschelde- kering en krijgt een vaste plek binnen de entourage van Water land Neeltje Jans. Ook is er een draagbare variant gemaakt die in de provincie op reis gaat voor verschillende onderwijsprojec ten. Het paneel bestaat uit twee de len. De linkerhelft biedt een kleurrijk overzicht van de we reldkaart, waarin de oorzaken en problemen rond het thema worden weergegeven. Zo'n vijf tien 'hotspots' illustreren gevol gen als smeltende gletsjers in de Alpen en het verdwijnen van he le eilanden in de Stille Oceaan. Confronterend is ook de tachtig centimeter hoge waterrand die over de volle breedte is ingete kend. Daarmee wordt de verwachte stijging van de zee spiegel in beeld gebracht. De rechterkant is dusdanig inge deeld dat bezoekers daar zelf een bijdrage aan kunnen leve ren. Op een speciaal formulier kunnen oplossingen worden aandragen. De beste suggesties worden - steeds wisselend - in de plaats gehangen van de bordjes De tentoonstelling over de klimaatverandering is het begin van een intensiever gebruik van de Ooster- scheldekering als expositieruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema met vraagteken. Op termijn moet de interactieve bijdrage ook via het internet mogelijk worden, aldus A. Phernambucq van het COS-Zeeland. Manifest Volgende week wordt de lande lijke campagne wereldburger.nl afgesloten, waarmee de zestien centra een half jaar aan de slag zijn gegaan om internationale vraagstukken op de politieke agenda te krijgen. Dat gebeurt aan de hand van een manifest van het COS Nederland, op ba sis waarvan in de oude verga derzaal van de Tweede Kamer een debat wordt gevoerd met politieke kopstukken. De expo sitie vormt binnen dat kader de afsluiting van de Zeeuwse actie. Met name ontwikkelingslanden zijn gevoelig voor de gevolgen van klimaatverandering, ver klaart Phernambucq de keuze voor dit thema. „Landbouw, bosbouw, visserij en de hele wa tervoorziening zijn daar alles bepalend voor de economie en welvaart. Ze hebben bovendien minder mogelijkheid zich te wapenen tegen een zeespie gelstijging. Een rijk land als Ne derland kan nog allerlei techni sche maatregelen nemen, zoals bijvoorbeeld de stormvloedke ring." De oorzaak van het broeikasef fect ligt voor zo'n 75 procent bij de geïndustrialiseerde landen, geeft Phernambucq aan. „Als de door Inqrid Huibers GOES - Hoewel er nog geen ont werp is en ook de financiën nog niet rond zijn, gaat het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland zaterdag 14 september - tijdens Open Monumentendag - dicht, zodat er verbouwd kan worden. Inmiddels is in grote lijnen wel duidelijk waar de inventaris van het museum wordt opgesla gen. Zo zullen de schutterstukken worden ondergebracht in het depot van het Zeeuws Museum in Middelburg. Verder is er met de Rijksgebouwendienst over eenstemming bereikt over de huur van de kelders van het Landbouwcentrum en ook met de eigenaar van de voormalige drukkerij aan de Westhavendijk is een overeenkomst. Ook zal extra kluisruimte worden ge huurd bij de bank en wordt be keken of kasten, stoelen, klok ken, vitrines kunnen worden opgeslagen bij een verhuisbe drijf. Het is de bedoeling dat de mede werkers van het museum tijdens de verbouwing aan de Westha vendijk kantoor gaan houden en dat er ook een werkplaats wordt ingericht waar een gedeelte van de inventaris het museum kan worden schoongemaakt en op geknapt. De verschillende huurcontracten lopen tot en met eind december 2003. Opknapeurt Het oorspronkelijke vijftiende- eeuwse klooster waarin het mu seum gevestigd is, staat inmid dels dusdanig uit het lood, dat een grondige opknapbeurt niet langer kan worden uitgesteld. Het is de bedoeling tegelijk met de broodnodige renovatie, ook de inrichting van het pand aan te pakken. Het bureau Kreijn Co deed af gelopen najaar al een flink aan tal suggesties voor een nieuwe museale presentatie. Zo moet de historie van het gebouw zelf na drukkelijker in beeld worden gebracht en is het zaak dat er een behoorlijke route door het gebouw komt. Het is de bedoe ling de museumschatten thema tisch te presenteren, zodat er verschillende eilanden met stukjes Bevelandse geschiede nis ontstaan. De WV zal na vol tooiing van de verbouwing een plekje krijgen in de hal van het museum. Eerdaags zal worden besloten welk ontwerpbureau de komen de maanden een eerste schets mag maken voor de nieuwe in richting van het museum. De Goese architect M. van Doorn zal de projectleiding adviseren over mogelijke bouwkundige aanpassingen. Van Doorn was ook betrokken bij de vorige ver bouwing van het museum in 1986. Het is op dit moment nog vol strekt onduidelijk hoeveel geld de verbouwing en herinrichting van het museum precies zullen kosten, al wordt de herinrich ting alleen al geschat op ruim 1 miljoen euro. In kas is in ie der geval bijna 159.000 euro, de afkoopsom van de gemeen te Reimerswaal die uit de ge meenschappelijke regeling stapt. Verder is het college van Gede puteerde Staten voor een bij drage van drie ton benaderd en is het de bedoeling om te probe ren Europese gelden te bemach tigen en eventueel een sponsor actie te beginnen. Projectleider D. Eveleens geeft woensdag 19 j uni tij dens de ver gadering van het algemeen be stuur van de gemeenschappelij ke regeling voor het museum een toelichting op de verbou wingsplannen. Advertentie Wij richten kantoren in xM tsm Noordzandslraal 6 Ycrsckc iel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 ontwikkelingslanden de ko mende decennia hetzelfde pa troon volgen als indertijd de Westerse landen, is de wereld te klein. Het is dus zaak die landen direct duurzame energiebron nen in handen te geven. Maar je kunt ook in het klein een steen tje bijdragen. Elke provincie, el ke gemeente in Nederland heeft een eigen klimaatbeheersing. Wij gaan zo ver door aan te to nen dat ook iedere school en de individuele burger een belang rijk schakeltje vormt. Bijvoor beeld met onze campagne 'Fiets naar je werk'. En ook deze ten toonstelling draagt hopelijk weer bij aan bevordering van het bewustzijn rond deze pro blematiek." door Marcel Modde OOSTERLAND - De politie heeft het familiedrama in Oos terland volgens het Openbaar Ministerie terecht als een gijze ling behandeld. Dat achteraf bleek dat de vrouw van de 52-ja- rige bewapende man niet tegen haar wil werd vastgehouden, was bij aanvang van de kwestie onvoldoende duidelijk, aldus woordvoerder E. Boot-Bosman van het OM in Middelburg. De vraagtekens die door om standers van het voorval afgelo pen donderdag in Oosterland werden gezet bij het optreden van de politie, zijn volgens Boot onterecht. Pas achteraf was duidelijk dat het niet om een vermeende gijzelingsactie ging en de man niet de bedoeling heeft gehad zijn echtgenote iets aan te doen. Daar staat tegen over dat hij in de war was en rondliep met een geladen jacht geweer. Een onberekenbare si tuatie, waarin je op alles voor bereid moet zijn, aldus justitie en politie. De eerste melding dat er die donderdag iets aan de hand was, kwam van de buren. Agenten zijn daarop ter plekke gaan kij ken. Hun inschatting van de si tuatie was dusdanig ernstig, dat ze het noodzakelijk hebben ge vonden de officier van justitie, de korpschef en de burgemees tervan Schouwen-Duiveland in te lichten. Niet doen Op basis van de toen beschikba re informatie heeft dat drie manschap besloten de zaak te behandelen als een gijzeling, zei Boot gisteren in een toelichting op de achtergrond van de zaak. „Directe aanleiding was een verwarde man met een geweer en een zeer emotionele vrouw die steeds riep: 'niet doen'. Dan kun je geen andere beslissing nemen dan nu is gedaan. Op zo'n moment treedt een standaard procedure in werking." De Oosterlander was al enige tijd onder behandeling van een psychiater. Het OM is een on derzoek begonnen om te ach terhalen hoe het kan dat een pa tiënt nog in het bezit is van een vergunning voor drie vuurwa pens. Bekeken wordt onder meer of er een instantie is, dan- wel een koppeling van gege vensbestanden kan worden gemaakt, om een dergelijke sa menloop van omstandigheden te controleren en te voorkomen. Berichten dat zijn wapenver gunning eerder zou zijn inge trokken of was verlopen, kloppen niet, aldus politie woordvoerder J. van Mourick. De man is overgebracht naar de gesloten afdeling van een psyci- atrisch ziekenhuis. SCHARENDIJKE - Bij een alcoholcontrole op de Elkerzee- seweg in Scharendijke is zon dagavond een 48-jarige Ant werpenaar aangehouden. De man werd voor een adem analyse meegenomen naar het politiebureau. De test wees uit dat hij ruim drie keer meer had gedronken dan wettelijk is toe gestaan. Zijn rijbewijs werd in gevorderd en hij kreeg een dag vaarding mee naar huis. Een 53-jarige man uit de ge meente Reimerswaal kreeg bij dezelfde controle een bekeuring en een rijverbod van één uur. Hij had één keer de toegestane hoe veelheid overschreden. Het vierjarige dochtertje van de Hoofdplaatse zag tijdens het aankleden moeders dik ke buik. Heb je veel gegeten, wilde ze dan ook weten. De moeder legde haar vinger op haar lippen en zachtjes ver telde ze dat ze een geheimpje wilde delen. Zo hoorde het meisje dat er binnenkort een broertje of zusje bij zou ko men. Even was ze stil, waar na ze vroeg: Weet papa al van ons geheimpje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31