Borsele heeft drie ton te verdelen Middelb"r§ 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Laat kinderen spelen! JantjegBeton PZC Middelburg presenteert theaterplan Bedrijf beschuldigt negeren bouwregels Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Raad mag overschot van 2001 bestemming geven b 14 Rommelmarkt in Vlissingen Open dag bij de boer Russisch Staatscircus komt naar Vlissingen NIERSTICHTING Nuttig en nodig dinsdag 11 juni 2002 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Dc ge meenteraad van Borsele mag zelf uitvechten waar het geld naar toe moet, dat over is van het jaar 2001. Een deel van dat overschot, acht ton in euro's, heeft in de Kadernota voor de komende vier jaar al een be stemming gekregen. Samen met een belastingverho ging van 2 procent, bovenop de trendmatige verhoging van vier procent, moet een deel van het overschot de kosten gaan dek ken van verscherpte regelge ving voor veiligheid, brand- en rampenbestrijding. Van een an der deel worden dingen betaald die al in 2001 zijn begonnen, maar dit jaar moeten worden af gerond. Voor wat er vervolgens overschiet, een dikke drie ton, heeft het college wel een paar ideeën maar de raad mag het zelf zeggen. Zo is de herinrichting van het gebied rond de Roofvogelstraat in Heinkenszand al wel aange kondigd, maar een dekking voor de volledige kosten heeft het ge meentebestuur nog niet. Het zelfde geldt voor de nieuwbouw van scholen in 's-Gravenpolder, die samen een brede school moeten gaan vormen, vlakbij de sporthal. De grond onder de ou de scholen levert wel geld op, maar misschien niet genoeg om de grootse plannen van de ge meente te betalen. Dan is er ook nog een plan om de Postweg in Lewedorp aan te passen aan het voornemen om van het dorp een geheel te ma- VLISSINGEN - In 't Expiere- ment houdt stichting Allijn op zaterdag 15 juni een rommel markt. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 13.00 uur. Op de markt worden huisraad, speelgoed, kleding en boeken verkocht. ken. Nu snijdt de Postweg Le wedorp nog in tweeën. Met een groenere, veiligere en langza mere inrichting kan de leef- baarheid van het dorp toene men. Maar de herinrichting kan niet worden betaald uit wat het nieuwe bestemmingsplan ten zuiden van de weg oplevert. Ex- moet dus geld bij. Hetzelfde geldt voor de Kuij- persdijk en cle 's-Heeren- hoeksedijk in 's-Heerenhoek, een stuk doorgaande route dat nog niet, zoals de Molendijk die in het verlengde ligt, is aange past. De x-econstructie ex*van is uitgesteld maar nu toch wel dringend noodzakelijk. De vei ligheid van kruisende straten is in het geding en aanwonenden klagen over geluids- en tril- lingsoverlast. Groenbeheer Te weinig geld is er ook voor het milieuvriendelijk weg- en groenbeheex-. Met de andere Zeeuwse gemeenten heeft Box"- sele wel afgesproken het ge bruik van chemische middelen terug te dringen, maar dat kost geld en menskracht. Andere slepende kwesties zijn de trai ningsvelden van de voetbal clubs SVH en Luctor in Heinkenszand. Behoorlijke wedstrijdvelden zijn er genoeg, maar trainen moeten veel elftal len op zompige, kale of ongelij ke veldjes. Een andere wens van de raad, waax*voor nog niet de benodigde centen klaarliggen, is de kwali teitsverbetering van de be graafplaatsen. De gemeente heeft er altijd aan vastgehouden dat begraaf plaatsen kostendekkend moe ten draaien. Maar als de kwali teit verbeterd moet worden en sommige kex-khofjes ook nog moeten wox-den uitgebreid, gaat begraven in Borsele wel erg veel kosten. De raad mag kiezen hoe de cen ten verdeeld moeten worden. Op dondex-dag 27 juni komt de Ka dernota aan de orde tijdens een speciale raadsvergadering die vanaf 20.00 uur in de boerderij tegenover het gemeentehuis in Heinkenszand wordt gehouden. Een computermodel van de nieuwe schouwburg, met op de achtergrond de Gereformeerde Hofpleinkerk. afbeelding Claus en Kaan architecten door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieuwe theater in Middelburg kan binnen het vastgestelde budget worden gebouwd. Dat zei wethou der A. van 't Westeinde (cultuur) gisteren tijdens de presentatie van het ontwerp in de stadsschouwburg. Volgens de wethouder zit er nauwelijks één procent tussen de bex-ekening die de ge meente zelf heeft gemaakt en de 'quick scan', uitgevoerd door 'een onafhankelijk bureau. De kosten kunnen binnen de 32 mil joen euro blijven die de gemeenteraad vox-ig jaar beschikbaar stelde voor het theater en de parkeergarage. Hij erkende dat er niet veel tegenvallex-s moeten volgen. „Er zit weinig ruimte meer in." Architect Kees Kaan heeft zijn zeer voorlo pige ontwerp, dat hij in december presen- teex-de, nader uitgewerkt. De hoogte van de gevel is iets lager geworden, verder zijn van het oorspronkelijke plan de details verder ingekleurd. Het px-incipe blijft hetzelfde. De buitenkant is een doos, zonder franje. Het spectaculaire van het theater is aan de bin nenkant te vinden. Uitgangspunt bij het ontwerp is het verschil tussen dag en nacht. „Overdag heeft een theater niet zo'n feestelijke uitstx-aling. Dan wordt er met kratten gesjouwd en zijn men sen aan het stofzuigen", zei Kaan. De enor me ramen, zichtbaar vanaf de Zuidsingel, wox-den gezet met spiegelglas, zodat over dag de omgeving reflecteert in het gebouw. ,,'s Avonds gaat het licht aan. Het gebouw wordt donker en er wordt langzaam zicht baar wat zich in het gebouw afspeelt." De gevel wox-dt sober, waarschijnlijk van rood baksteen. Garderobe Binnen moet een echte theatersfeer gaan heersen. Zo loopt de garderobe over bijna de hele diepte van het gebouw, 'zodat je altijd het idee hebt dat je voox-aan staat' en wordt er veel aandacht besteed aan de toiletten. Het ontwerp van de zalen is nog niet af. De ax-chitecten hebben eerst samen met een theatertechnicus gekeken naar de ideale vorm van de zaal. Een gespecialiseerd bureau heeft de effec ten van het theatergebouw op wind, geluid en schaduw onderzocht. Daaruit is geble ken dat er, wat wind betreft, voor de buxrrt weinig verandert. In de achtertuinen van de omwonenden is het windklimaat al slecht en dat blijft zo. De grote toneeltoren op het dak van het gebouw heeft nadelige effecten op de schaduw op de omliggende huizen, maar volgens de experts scheelt dat hooguit een uur per dag meer of minder zon. Over het geluid was nog niet veel te vertellen. Veel hangt af van de manier waarop installaties in het theater worden geplaatst. De gemeente wil eind augustus of begin sep tember beginnen met de sloop van de Gene raal Bei'ghuijskazeme. Voor die tijd wordt bij de bewoners binnen een straal van vijftig meter de staat van hun huis opgenomen, zo dat schade beter is vast te stellen. door Jan van Ommen MIDDELBURG - De gemeente Middelburg had een Gronings bouwbedrijf nooit toestemming mogen geven om ongewassen schelpen als isolatiemateriaal te gebruiken in woningencomplex 't Zanddorp. Dat zei de raadsvrouw van schelpenbedrijf Isoschelp uit Yerseke gisteren bij de Raad van State. Die behandelde de be zwaren van Isoschelp tegen de gang van zaken rond 't Zand dorp. Isoschelp meent dat de ge meente oneerlijke concuiTentie bedrijft. Het bedrijf dat de schelpen voor gebruik in de kruipruimtes heeft geleverd, beschikt niet over een kostbare schelpwasinstallatie en is niet gecertificeerd volgens interna tionale kwaliteitsnormen. Daardoor kon het bedrijf goed koper werken enpxijsde het Iso schelp uit de markt. Isoschelp wast de schelpen met zoet water om het zoutgehalte (chloride) naar beneden te krij gen. Volgens de landelijke bouwregels in het Bouwbesluit mogen schelpen die in kruip ruimtes als isolatie worden ge bruikt, niet meer dan 200 milli gram chloride per kilo bevatten. Schelpen uit zee bevatten ruim 500 milligram. Zout trekt vocht aan en verstoort de bodem. WILHELMINADORP - Land bouwbedrijf De Wilhelmina- polder aan de Meestoofweg in Wilhelminadorp houdt op za terdag 22 juni de jaarlijkse open dag. Deze staat in het teken van nieuwe technologie en precisie- landbouw. Op het het terrein van de Wilhelminapolder wor den demonstraties met xnoderne werktuigen gegeven. Verder is er een overdekte markt, zijn er rondleidingen over het bedrijfs terrein en is er een fietstocht door de polder. De gemeente wees de bezwaren van Isoschelp af nadat uit steek proeven bleek dat de Groningse schelpen slechts 66 milligram chloride bevatten. Isoschelp wantrouwt die cijfers. De raadsvrouw zei het onaan vaardbaar te vinden dat bedrij ven die hoge milieu-investerin gen doen op deze manier buiten spel worden gezet. Het bewijs dat de gemeente het fout heeft gedaan, vond de raadsvrouw in de beleidswijziging van Middel- burg. De gemeente eist nu offici ële kwaliteitsgaranties van schelpenleveranciers. Isoschelp meent dat de 'illegale' schelpen alsnog uit de kruipruimten van 't Zanddorp moeten worden weggehaald. De Raad van State gaat de komende weken bekij ken of die eis terecht is. Uit spraak volgt. VLISSINGEN - Het groot Russisch Staatscircus doet van 24 tot en met 28 juli Vlissingen aan. Het gezelschap strijkt neer in het Reci'eatiege- bied Westduin aan de Burgemeester van Woel- derenlaan. Het Russische circus brengt de nieuwe productie Maestro, dat 'vakantiepret in optima forma belooft'. Clowns zoeken de interactie met het publiek, er komen roofdieren uit vier conti nenten, maar ook luchtacrobaten en turn- kampioenen en er worden kunsten vertoond op brul lende motoren. De voorstellingen zijn doordeweeks om 16.00 en 20.00 uur. Op zondag 28 juli om 13.00 en 16.00 uur. Q Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton! NATIONAAL JEUGD FONDS Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30