Bouwbedrijf heeft Goes in de tang Beeld van de klimaatverandering Buurt wil haast achter opknapbeurt PZC Fikse boete voor opslaan asbest Bushok met stalling in 's-Gravenpolder 's-Heerenhoek is weer open voor doorgaand verkeer Gewonde bij ongeval op A58 Boete voor lozen lekvocht Aanhoudingen bij alcoholcontrole Werk aan wegen op Walcheren Kleding en gsm gestolen Diefstal uit auto Projectontwikkelaar gebruikt Delta-gebouw om plannen zeker te stellen Vierdaagse Disco COC agenda Inloopochtend dinsdag 11 juni 2002 KAPELLE - Op de rijksweg A58 bij Kapelle is zondagavond om tien voor half elf een 35-jarige man uit de gemeente Rei- merswaal gewond geraakt bij een ongeval. De man is met rug letsel naar het ziekenhuis gebrachtHij haalde met hoge snel heid over de vluchtstrook in en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De auto raakte een boom en is totaal vernield weggesleept. De man had gedronken, een bloedproef moet uitwijzen hoe veel dit is geweest. MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Colijnsplaat is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 600 euro boete, waar van 200 euro voorwaardelijk. De economische politierechter achtte bewezen dat de man februari dit jaar lekvocht van rot tende aardappelen in een sloot had geloosd. De verdachte zei dat de riolering was verstopt, waardoor het lekvocht in de sloot was terechtgekomen. Officier van justitie A. Flikweert eiste 600 euro boete, maar de politierechter legde een deel van de boete voorwaardelijk op. SCHARENDIJKE - Bij een alcoholcontrole op de Elkerzeese- weg in Scharendijke is zondagavond een 53-jarige man.,uit de gemeente Reimerswaal bekeurd. Hij kreeg een boete en een rijverbod van één uur. De inwoner van Reimerswaal had één keer de toegestane hoeveelheid overschreden. VLISSINGEN - Een groot aantal plattelands wegen en fiets paden op Walcheren wordt deze maand opgeknapt. Tijdens de werkzaamheden zijn de wegen gesloten voor het verkeer. Het gaat om de Schansweg, de Krommeweg en de Brouwerijweg in Domburg, de Paulusweg in Zoutelande, het fietspad Valke- nisseweg in Biggekerke, de Gasthuisweg in Oostkapelle, de Blikkendijk in Arnemuiden en het fietspad Middelburgseweg tussen Buttinge en Grijpskerke. Het fietspad langs de Middelburgseweg wordt vernieuwd. De tegels worden vervangen door asfalt. Fietsers en bromfietsers worden omgeleid via de Jacob Catsweg. Deze weg wordt tij dens de werkzaamheden afgesloten voor gemotoriseerd ver keer. Het verkeer op de Middelburgseweg wordt tijdens de werkzaamheden geregeld met verkeerslichten. De werk zaamheden duren tot 4 juli. BRUINISSE - Uit een afgesloten auto die stond geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse werd gisterochtend maandag een tas met kleding gestolen. Het gaat om een aantal T-shirts, een regenjas en schoenen. Een 42-jarige man uit Sittard werd zondag op de Hogezoom in Renesse bestolen van zijn mobiele telefoon. De man had de gsm aan z'n broek geklemd. MIDDELBURG - Uit een geparkeerde auto aan het Walplein in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag meer dere spullen weggenomen. Uit de auto werden zo'n veertig cd's en een autoradio ontvreemd. De toegang tot de auto werd geforceerd, het schadebedrag is onbekend. door Rolf Bosboom GOES - Projectontwikkelaar Van Garderen Dekker houdt de gemeente Goes en Goes-West in de tang. Het bedrijf blijft bij zijn standpunt het half afgebro ken Delta-gebouw aan de Evertsenstraat te laten staan totdat het absolute zekerheid heeft dat het zijn plannen voor appartementen kan uitvoeren. Wethouder ,M. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) sprak gis teravond tijdens de traditioneel drukbezochte jaarlijkse praat avond in de wijk zijn ongenoe gen en afschuw uit over de strategie die de ontwikkelaar hanteert. „Wat hier gebeurt, is echt huilen met de pet op." Van Garderen Dekker heeft het vroegere trafostation enkele jaren geleden gekocht met het doel daar woningbouw te reali seren. Drie jaar geleden liet de ontwikkelaar het slopen, maar die klus werd niet afgemaakt. Sindsdien ontsiert het pand, waaraan de slopers aan alle kanten flink hebben geknaagd, zowel Goes-West als Nieuw- West. Voorzitter A. de Zwaan van de Werkgroep Bewonersbelangen Goes-West sprak er gisteren schande van. Hij noemde het een 'belediging voor de wijk' dat de bewoners nu al drie j aar moe ten aankijken tegen een 'afgrij selijke, kolossale ruïne'. Hij be titelde het optreden van de THOLEN - De Wandel Sport Club Vosmeer houdt maandag 17 juni tot donderdag 20 juni een avondwandelvierdaagse. Vanaf 18.00 uur wordt er gestart in sporthal Meulvliet aan de Zoekweg in Tholen. Op de laat- ste avond worden de wande laars ingehaald door de Thoolse muziekvereniging. Er zijn be kers voor de grootste groep wandelaars en voor de oudste deelnemer. Voor alle deelnemers is er een herinnering. De af stan den zijn 5 en 10 kilometer. ontwikkelaar als 'immoreel en asociaal'. „We zijn hier heel erg boos over." De werkgroep heeft, net als de gemeente, door middel van ge sprekken geprobeerd het bedrijf op andere gedachten te brengen. De ontwikkelaar herhaalt ech ter voortdurend zijn standpunt dat hij eerst volledig zeker wil weten dat zijn nieuwbouwplan- nen kunnen doorgaan. Het gemeentebestuur, dat met de kwestie flink in de maag zit, heeft al één obstakel weggeno men door bouwvolume beschik baar te stellen. Aanvankelijk stond de locatie voor 2005 op het programma, maar dat is naar voren gehaald. Een tweede hin dernis is dat het geldende be stemmingsplan moet worden gewijzigd, om gestapelde wo ningbouw mogelijk te maken. Dat proces is in gang gezet. „Maar zoiets kost heel veel tijd en energie", aldus 't Hart. Absurd De wethouder zei de uitlatingen en kwalificaties van De Zwaan over de ontwikkelaar volledig te delen. „Ik vind het echt absurd wat het hier gebeurt en ik maak me er ook buitengewoon boos over. De ruïne wordt gebruikt om ons, de gemeente én de wijk, onder druk te zetten. Daarmee houdt de ontwikkelaar ons in de tang en dat vind ik zeer te be treuren." De zekerheid die het bedrijf verlangt, zou ondermeer inhouden dat de wijk al bij voor baat te kennen geeft geen be zwaar te zullen indienen tijdens de planologische procedure. De gemeente kan verder weinig uitrichten, omdat zij geen eige naar is van het pand of de grond. Zij kan dus de ontwikkelaar ook niet dwingen het gebouw verder te slopen. Een van de aanwezi gen suggereerde gisteren het ar gument van de onveiligheid voor spelende kinderen in de strijd te werpen. Ook dat gaat niet op, aldus 't Hart. Het per ceel is afgezet met hekken en daarmee heeft de eigenaar vol doende voorzorgsmaatregelen genomen. „We hebben echt alles geprobeerd wat binnen onze wettelijke mogelijkheden ligt." Het inmiddels half gesloopte Delta-pand aan de Evertsenstraat in Goes is de gemeente en omwonenden een doorn in het oog. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Er moet haast worden gemaakt met de plannen voor een grote opknapbeurt van Goes-West. De werkgroep bewonersbelan gen Goes-West dringt er bij burgemeester en wethouders van de gemeente Goes op aan om eerder te beginnen dan in 2005, zoals nu de bedoeling is. Van het voornemen om - in navolging van de herstructurering van de Goese Polder - ook de wijken Goes-West en Goes-Oost aan te pakken, wordt in het recent verschenen nieuwe collegeprogramma melding ge maakt. De wijken zijn in 2005 en 2006 aan de beurt. Dat is veel te laat, meent de werkgroep be wonersbelangen Goes-West,. Met name in Oud-West staan relatief veel woningen in een lagere huurklasse, waardoor er sprake is van een nogal eenzijdige huisvesting van sociaal en economisch zwakkeren. Ook is er sprake van een behoorlij ke onderhoudsach- terstand aan wegen, woningen en de woon omgeving. Dat alles leidt volgens de werk groep op dit moment al tot verpaupering en verkrotting. Verder heeft de wijk amper voorzieningen. Juist omdat er binnen af zienbare tijd een aantal schoolgebouwen leeg komt te staan, zou de gemeente volgens de werkgroep haar slag moeten slaan en de vrijgekomen ruimte moeten gebruiken om voorzieningen voor kinderen en jongeren te realiseren. Ook is er dringend behoefte aan een wijkcentrum en meer groen in de wijk. Hoewel ook Goes-Oost een 'aantal zwakke punten' kent, zijn de problemen volgens de werkgroep in West groter en dringender. door Mieke van der Jagt 's-GRAVENPOLDER - Buspas sagiers die in 's-Gravenpolder opstappen, kunnen voortaan hun fiets parkeren in een nieuwe fietsenstalling. De gemeente Borsele heeft een bushokje en een rijwielstalling voor 40 fiet sen geplaatst aan de Goese- straatweg. De bushalte met de, stalling aan de 's-Gravenstraat is met de herinrichting van het centrumgebied van 's-Graven polder verdwenen. Nu lang niet meer langs alle Borselse dorpen een geregelde lijndienst rijdt, gaan steeds meer inwoners van het buiten gebied en van dorpen die zijn Aangewezen op het 'vraagge stuurde openbaar vervoer', met de fiets naar een centrale opst applaats. In 's-Gravenpolder stappen veel mensen op. Tot voor kort was de abri met de mo gelijkheid tot fietsenstalling in de 's-Gravenstraat. Die is echter recent opnieuw ingericht, waarbij de nadruk is komen te liggen op de centrumfunctie. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Gemotoriseerd verkeer wordt er ontmoedigd, terwijl langzaam verkeer er ruim baan heeft ge kregen. Daar past ook de bus niet meer in. Daarom is de bus halte verplaatst naar de Goese- straatweg en moest er een speciale voorziening worden gemaakt om rijwielen te stallen. Om overlast en onveilige situa ties te voorkomen is met de poli tie afgesproken dat fietsen die niet in de stalling worden gezet, meteen worden meegenomen. Die kunnen dan, na betaling van een boete, bij de gemeentewerk plaats in 's-Gravenpolder wor den afgehaald. door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - De omlei ding in 's-Heerenhoek is ge deeltelijk opgeheven. Wie vanuit de richting Borssele met een auto door het dorp wil, kan gewoon over de Molendijk rijden. Vrachtwagens en bus sen moeten van de omleiding langs de Beeldhoeveweg ge bruik blijven maken. De omleiding in 's-Heeren hoek is gemaakt omdat het verkeer geen gebruik kan ma ken van de Bernhardweg, zo lang daar gewerkt wordt aan aansluitingen voor de Wester- scheldetunnelweg. Weliswaar wordt het verkeer op de Rijks weg A58 al gewaarschuwd, maar wie de weg kent, weet dat het door 's-Heerenhoek veel korter is. Bovendien is de Molendijk in 's-Heerenhoek voor het lokale verkeer de meest logische alternatieve route. Probleem is dat vooral zwaar verkeer veel geluids- en trillingshinder veroorzaakt in de huizen aan de dijk. Vooral het zuidelijk deel van de Mo lendijk, het stuk dat nog niet opnieuw is ingericht, heeft veel te lijden van de toegeno men drukte. Om de druk van het lokale verkeer te verdelen en sluiprijders te ontmoedi gen, werd een omleiding inge steld: van zuid naar noord over de Beeldhoeveweg en van noord naar zuid over de Nas- sauweg. Dat stuitte vooral bij bedrijven op bezwaren, omdat die niet of nauwelijks meer be reikbaar waren. Ook dorpsbe woners klaagden over de slechte bereikbaarheid. De gemeente Borsele heeft nu de omleiding voor personen auto's en de lijnbus opgeheven voor het verkeer dat in zuid- noordrichting rijdt. Wie van uit de richting Heinkenszand door het dorp wil, moet ge bruik blijven maken van de Nassauweg. Vanuit cle richting Lewedorp kan het verkeer nog steeds het dorp in en uit. Wie vanuit Borssele in het dorp moet wezen, hoeft niet meer via de Werrilaan om te rijden, mits hij achter het stuur van een personenauto zit. De werkzaamheden aan de tunnelvoorzieningen rond de Bernhardweg duren naar ver wachting nog een maand. De omleidingen zullen in ieder geval voor de bouwvakantie zijn opgeheven. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Wie denkt dat de tem peratuurstijging op aarde alleen effect heeft op de ijskappen, zit in de buurt. Maar dat hogere temperaturen ook een algehele uitzetting van zeeën en rivieren 'veroorzaakt, waardoor water meer ruimte nodig heeft, daar staat lang niet iedereen bij stil. Om deze en meer nadelige effecten van de klimaatverandering duidelijk te maken, heeft het Centrum voor Internationale Samenwerking COS-Zeeland een ten toonstelling ontwikkeld. De panelen- wand staat voorlopig opgesteld in de publieksruimte van de Oosterscheldeke- ring en krijgt een vaste plek binnen de entourage van Waterland Neeltje Jans. Ook is er een draagbare variant gemaakt die in de provincie op reis gaat voor ver schillende onderwijsprojecten. Twee delen Het paneel bestaat uit twee delenDe lin kerhelft biedt een kleurrijk overzicht van de wereldkaart, waarin de oorzaken en problemen rond het thema worden weergegeven. Zo'n vijftien 'hotspots' il lustreren gevolgen als smeltende glet sjers in de Alpen en het verdwijnen van hele eilanden in de Stille Oceaan. Con fronterend is ook de tachtig centimeter hoge waterrand die over de volle breedte is ingetekend. Daarmee wordt de verwachte stijging van de zeespiegel in beeld gebracht. De rechterkant is dusda nig ingedeeld dat bezoekers daar zelf een bijdrage aan kurmen leveren. Op een spe ciaal formulier kunnen oplossingen wor den aandragen. De beste suggesties wor den - steeds wisselend - in de plaats gehangen van de bordjes met vraagte ken. Op termijn moet de interactieve bij drage ook via het internet mogelijk wor den, aldus A. Phernambucq van het De tentoonstelling over de klimaatverandering is het begin van een intensiever gebruik van de Oosterscheldekering als expositie ruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema COS-Zeeland. Volgende week wordt de landelijke campagne wereldburger.nlaf gesloten, waarmee de zestien centra een half jaar aan de slag zijn gegaan om in ternationale vraagstukken op de politie ke agenda te krijgen. Dat gebeurt aan de hand van een mani fest van het COS Nederland, op basis waarvan in de oude vergaderzaal van de Tweede Kamer een debat wordt gevoerd met politieke kopstukken. De expositie vormt binnen dat kader de afsluiting van de Zeeuwse actie. Met name ontwikkelingslanden zijn ge voelig voor de gevolgen van klimaatver andering, verklaart Phernambucq de keuze voor dit thema. „Landbouw, bos bouw, visserij en de hele watervoorzie ning zijn daar allesbepalend voor de eco nomie en welvaart. Ze hebben bovendien minder mogelij kheid zich te wapenen te gen een zeespiegelstijging. Een rijk land als Nederland kan nog allerlei techni sche maatregelen nemen, zoals bijvoor beeld de stormvloedkering." De oorzaak van het broeikaseffect ligt voor zo'n 75 procent bij de geïndustriali seerde landen, geeft Phernambucq aan. „Indien de ontwikkelingslanden de ko mende decennia hetzelfde patroon zou- door Aector Dooms MIDDELBURG - De economi sche politierechter J. Begheyn in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Bre da voor het opslaan van asbest en verontreinigde grond veroor deeld tot een boete van 25.000 euro, waarvan 20.000 voor waardelijk. De verdachte werd verder verplicht de gevaarlijke afvalstoffen te verwijderen, zo als in de dwangsombeschikking van de Raad van State is vastge- legd. De Bredanaar was in 2000 di recteur van projectontwikke laar Vinium Investments BV Het inmiddels failliete bedrijf uit Breda kreeg voor het milieu delict 20.000 euro boete voor waardelijk opgelegd. Een grote hoeveelheid sloopaf val, asbest en verontreinigde grond lag (en ligt nog steeds) op geslagen op een perceel in Nieuw- en Sint Joosland, waar voor geen vergunning van Ge deputeerde Staten van de pro vincie Zeeland was verleend. Officier van justitie A. Flik weert verweet de verdachte laksheid en gemakzucht. „U bent als houder van de inrich ting verantwoordelijk voor alles wat daar gestort wordt. We heb ben het over een forse vervui ling, met een enorme hoeveel heid troep. Ik heb zelfs nog een celstraf overwogen." De officier bracht de ernst van de vervui ling tot uitdrukking in een hoge boete van 50.000 euro, waarvan de helft voorwaardelijk. „Op voorwaarde dat de situatie in de oorspronkelijke staat wordt te ruggebracht." De geboren Goe- senaar vond de straf onevenre dig hoog. Hij bestreed de uitlatingen van de officier. „Alle middelen zijn aangewend om op een verantwoorde manier met die grond om te gaan. Ik ben juist fel tegen asbest. Ik weet den volgen als indertijd de Westerse lan den, dan is de wereld te klein. Het is dus zaak die landen direct duurzame ener giebronnen in handen te geven. Maar je kunt ook in het klein een steentje bijdra gen. Elke provincie, elke gemeente in Ne derland heeft een eigen klimaatbeheer sing. Wij gaan zo ver door aan te tonen dat ook iedere school en de individuele burger een belangrijk schakeltje vormt. Bijvoorbeeld met onze campagne 'Fiets naar je werk'. En ook deze tentoonstel ling draagt hopelijk weer bij aan een stukje bevordering van het bewustzijn rond deze problematiek." hoe gevaarlijk het is. Ik heb ook kinderen. De inrichting was een tijdelijke opslag. Anderen heb ben er puin bijgegooid. Zij zijn verantwoordelijk voor de af voer. Ik voel me daarvoor niet aansprakelijk", verzekerde hij, In zijn nadeel was de uitspraak van de Raad van State. Flik weert vond dat de man zich er wel erg gemakkelijk vanaf wil maken. „Iedereen speelt elkaar de bal toe. Ook via onderaanne mers is er afval gestort, maar Vi nium Investments had de in richting zonder vergunning." De economische politierechter hamerde erop dat de man het perceel ontruimt. KRUININGEN - COC Midden- Zeeland houdt op zaterdag 22 juni een Mega Disco Avond in Kruiningen. De disco-avond begint om 21.00 uur en vindt plaats in Ons Dorpshuis aan de Berghoekstraat. Ook de Roze Week begint die zaterdag. In aanloop naar de Roze Zaterdag, 29 juni in Breda, zijn er de hele week activiteiten. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag 20 juni van 10.00 uur tot 12.00 uur een inloopochtend voor whip- lashpatiënten in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. De ochtend is bedoeld voor whiplashpatiënten die vaak on begrip krijgen uit hun omge ving. De inloopochtenden wor den elke derde donderdag van de maand gehouden. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur; Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum) 9.30-11.30 uur: Computerin- loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom. 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; SINT-PHILIPSLAND - De Druiventros, 19.00 uur: Avondvierdaagse; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We ntel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen, WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen. 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29