Woningkoper schuwt experimenten SLIPS PZC GRATIS Esprit toont werk uit vaste collectie VU-0rkest 3 SLOGGI Zeeuws Orkest geeft grachtenconcerten 12 Droomhuis lezers schrijven Energie IV Polderschouw kunst cultuur bij nader inzien Audities voor toneelstuk over watersnoodramp dinsdag 11 juni 2002 door Emile Calon De woningkoper kiest voor traditie en schuwt architectonische experimenten. Daarnaast vindt hij ook dat de buren in een traditionele woning moeten wonen, zo blijkt uit een onderzoek onder 2454 Neder landers door het bureau Motivaction in opdracht van Amstelland Ontwik keling en het tijdschrift Building Business. Een vrijstaande woning met puntdak en garage (nummer 9) scoort zeer hoog op het wensenlijstje van de Nederlan ders. Voor maar liefst 34 procent van de Nederlanders is zo'n woning het huis van hun dromen. Op een goede tweede plaats, maar wel op letterlijk een straatlengte afstand, volgt het grachtenpand (5). Dertien procent hoopt ooit zo'n pand, zoals te vinden is in het centrum van Middelburg, te be wonen. Voorkeurlijstje Zonder het onderzoeksrapport te le zen wijst de Vlissingse projectontwik kelaar H. Sonke de meest populaire woningen aan op de tekening. Hij weet ook welke daarna volgen: de twee-onder-één-kappers. Dat klopt. Die scoren tussen de acht en elf pro cent op het voorkeurlijstje van Moti vaction. De twee twee-onder-één kappers uit de jaren dertig (3 en 11) van de vorige eeuw zijn goed voor elf en tien procent. Terwijl de beide mo derne verandawoningen-onder-één- kap 1 en 8) samen net iets minder sco ren. Ze zijn goed voor elf en acht pro cent. Een woning met een puntdak is vol gens hem zo gewenst vanwege de mo gelij kheid om onder die kap van alles op te bergen. Een kap wordt volgens hem dan ook in het geheel niet be schouwd als verloren ruimte. Hij zegt dat de garage ook steeds minder ge bruikt wordt als stallingsruimte voor de auto. Die wordt juist meer en meer de bergruimte, zodat er steeds vaker een carport bij een woning verschijnt om de auto toch nog sneeuwvrij te houden. Vuurtoren Sonke kijkt nog eens naar de tekening met de verschillende woningen en is benieuwd naar de populariteit van de beide Rietveld-achtige woningen (6 en 7). Terwijl architecten en vormge vers nog lang niet uitgepraat zijn over de huizen van deze Utrechtse kunste naar, scoren ze zeer laag op het wen senlijstje van de gemiddelde Neder lander. Ze zijn elk goed voor vier pro cent, net zoveel als de vuurtoren (2). Projectontwikkelaars met grootse plannen moeten zich ook niet wagen aan Corbusier-achtige woningen (10) of kubuswoningen (4), want die vol doen in het geheel niet aan de woon wensen. Beide woningen scoren slechts één procent. Ook als gevraagd wordt naar de tweede of derde voor keuris er nauwelijks interesse om ooit in zo'n woning te wonen, leert het on derzoek door Motivaction. Sonke merkt op dat de woonwensen van de Zeeuwen niet tot nauwelijks afwijken van die van de Nederlan ders. Tegelijkertijd erkent hij dat al lerlei instanties lange tijd nauwelijks rekening gehouden hebben met die wensen. „De consument mocht beta len, maar stond als het om invloed ging helemaal op de laatste plaats." Hij herinnert zich nog goed dat hij een aantal jaren geleden nauwelijks plan nen voor twee-onder-één-kappers aan welstandscommissies durfde te tonen omdat die toch werden weggehoond. „Men wilde iets anders, iets mo derns." Tegelijkertijd wist hij toen al dat die commissies gewoon voorbij gingen aan de echte wensen van de consument. Eigen inzicht Hoewel consumenten gigantische be dragen betalen voor een huis, wordt door de leveranciers nauwelijks marktonderzoek gedaan. Was ook niet nodig, want door de woningnood werd toch elke stapel stenen verkocht. „We bouwden gewoon naar eigen in zicht". lacht de Vlissinger. Hij wijst naar de Randstad waar de gehele bouwketen nu ook nog vaak de wijsheid in pacht denkt te hebben en Illustratie Building Business nauwelijks rekening houdt met de wensen van de consument. In de periferie, zoals Zeeland, is jaren geleden die houding verlaten. Want in deze provincie wordt immers geen massaproductie geleverd en staan de consumenten niet al dagen van tevo ren in de rij als de verkoop van een project begint. Meer inspraak „Wij verkopen huis voor huis. Wij zit ten met onze klanten aan tafel." Om die reden ook krijgen Zeeuwse hui zenkopers veel meer inspraak, aldus de projectontwikkelaar. Hij weet als geen ander dat inspraak en dus wijzi gingen het bouwproces verstoren. Desondanks vindt hij inspraak niet meer dan logisch als mensen zo'n be drag uitgeven waarvoor ze nog vele tientallen jaren geld moeten lenen. Uit het onderzoek van Amstelland blijkt dat mensen geen afwijkende huizen naast hun woning willen. Ze zijn namelijk bang voor waardever mindering van het eigen pand. Vol gens Sonke moet daar niet te angstig over gedaan worden. Zolang het huis van de buren goed verzorgd is en ze geen overlast geven, maakt het niet veel uit in welk gebouw ze wonen. Naar welk huis gaat uw voorkeur uit huis procenten 1 11 2 4% 3 11% 4 1% 5 13 6 4% 7 4% 8 8% 9 34% 10 1 11 10% Naast welk huis wilt u niet wo nen huis procenten 1 6% 2 42% 3 5% 4 61 5 12% 6 19% 7 37% 8 7 9 6% 10 51% 11 6% Geen afkeer 8 Welk buurhuis zorgt voor ver mindering van de waarde van uw huis huis procenten 1 4% 2 27% 3 3% 4 30% 5 7% 6 10% 7 18% 8 5% 9 2% 10 33% 11 5% Geen van deze huizen 35 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De heer Blomme stelt in Lezers Schrijven van 8 juni, dat de voorraden olie, gas en uranium nog toereiken voor 400 jaar Ik wil hem graag uitnodigen mee te delen waar deze getallen staan. Immers: bij een onderzoek op internet kwam ik tot de ruim 40 jaar die ik in mijn eerste brief vermeldde. Overigens vind men verschillende getallen: ze zijn niet altijd hetzelfde, maar de schattingen ontlopen elkaar toch nooit zo erg veel. Ik heb in mijn eerste brief willen wijzen op de veranderingen die ik heb bemerkt in de visie op de ener gievoorziening op de lange ter mijn. Het zal toch niet voor niets zijn dat de Europese Commissie op Duurzame Energie wil over gaan! België overweegt, nadat cle huidige kernreactoren afge schreven zijn, geen nieuwe te bouwen. Wat zou een grote maatschappij als Shell ertoe brengen het roer om te gooien? Ik betreur het dat de heer Blom- me op het einde van zijn brief persoonlijk wordt: dit alles heeft niets met academische ti tels te maken of oogkleppen. Dr L.P. Roegholt Noordbolwerk 13 Middelburg De berichtgeving in cle PZC van 6 juni wijst ons weer eens op het gevaar van vertekening door ge schiedschrijving vanuit Am sterdam of Den Haag over een gebied als Zeeland. Arno Bor- nebroek heeft voor zijn bijdrage aan 'Polderschouw' duidelijk te veel gesteund op schriftelijke bronnen en te weinig op ge sprekken met streekbewoners. Het verhaal dat het verzet tegen de evacuatie op Walcheren in 1944/1945 voor een deel ont leend was aan de geloofsover tuiging is gebaseerd op een rapport aan de geallieerde auto riteiten, dat Bornebroek blijk baar klakkeloos overneemt. Mevrouw Kramer-Vreugdenhil schrijft in haar dissertatie over dit rapport: „Waarschijnlijk heeft iemand die het eiland niet goed kende uit losse opmerkin gen en feiten deze samenvatting gemaakt, want het is een vreemd verhaal, een mengsel van waarheid en onwaarheid." Ook is het sterk overdreven dat 'onder Zeeuws-Vlamingen een krachtige stroming ontstond, die afscheiding van Nederland nastreefde', zoals de PZC meldt. Dat de West-Zeeuws-Vlamin gen allerlei redenen hadden om te klagen over hun situatie in 1944/1945 en zeker over de bu reaucratie bij de wederopbouw klopt inderdaad, Ik heb een en ander uitgebreid beschreven in mijn boek 'Zeeland 1945-1950', waarin deze regio sterk belicht wordt. De 'afscheidingsgedach te' werd verwoord door een lut tel aantal mensen, vaak dege nen die altijd het hoogste woord voerden als er wat te Idagenviel Het was een vorm van retoriek, mede ingegeven cloor het feit dat men in het grotendeels on beschadigde België alles nog kon kopen, terwijl de autoritei ten de grens stevig op slot hiel den voor goederenvervoer. Dr. J.P. Zwemer Van Wouioestraati 4353 AJ Serooskerke Advertentie GROTE KERK VEERE zaterdag 15 juni 20.15 uur o.l.v. Daan Admiraal SCHÖNBERG Vioolconcert Emi Ohi Resnick - viool BRUCKNER - Negende symfonis Toegang: 11,- Donateur NM CJP/ Pas 65: 8,- Jongeren GRATIS Voorverkoop: 0118-623650 of via wwwnieuwe - muzieknl Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) van 1 t/m 30 juni 2002 of zolang de voorraad strekt KATS - De gelezen voorstelling van het stuk De vertraagde film van Herman Teir- linck, zondagmiddag 30 juni door het Ge zelschap van de Zee in Kats, vindt één maal plaats en niet drie keer, zoals ge- ouM4?30 ^uuMn dorpshuis'de9\/rtend- ^en schilderij van Iris Slock (voorgrond), beeld van Jacob Hordijk en schilderijen Manuel Esteban. schap in Kats, foto Wim Kooyman Tijdens de zomerserie van Het Zeeuws Orkest verruilt Joan Berkhemer het dirigeerstokje voor een viool. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het Zeeuws Orkest gaat te water. In de komende zomer serie zijn grachtenconcerten opgenomen in Goes en Middel burg. Daarnaast wordt gespeeld in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven en de Sint Baafskerk in Aardenburg. De concertserie begint woens dag 3 juli met een concert aan de Kleine Kade in Goes. De organi satie is in handen van de Stich ting Goese Kaden en de Stich ting Goes Promotie, die van dit evenement een jaarlijkse tradi tie willen maken. Een dag later speelt Het Zeeuws Orkest aan de Herengracht in Middelburg. Dit concert staat in het teken van de Viering 400 jaar VOC. Het is niet het enige grachten concert op die locatie. Bijna een week eerder, zaterdag 29 juni, treedt het ensemble Hortus Mu sicus uit Estland daar op. Ook dat concert pas t in het kader van de VOC-festiviteiten. Hortus Musicus speelt muziek uit de VOC-tijd. Het ensemble treedt nog een keer op tijdens het In ternationaal Muziekfeest Mid delburg, dat van 20 tot en met 30 juni wordt gehouden. Het twee de concert is op zondagmiddag 30 juni (12 uur) in de Burgerzaal van het Stadhuis. Het Zeeuws Orkest heeft het programma van de zomerserie niet afgestemd op de VOC. De centrale figuur tijdens de vier concerten is Joan Berkhemer. Logisch, want hij is de chefdiri gent van Het Zeeuws Orkest, maar dat is nu net de rol die hij in juli niet vertolkt. Zijn diri geerstokje draagt hij voor de ge legenheid over aan de Belgische dirigent Rudolf Werthen en zelf neemt hij de viool ter hand. Berkhemer heeft een naam op gebouwd als dirigent, maar is - zeker buiten Zeeland - als vio list eigenlijk bekender. Zo won hij in 1975 het prestigieuze Os car Back Concours. Voiig jaar nam hij bij I-Iet Zeeuws Orkest ook al eens cle viool ter hand, tij dens het nieuwjaarspromcon- cert in Vlissingen. De bedoeling is dat Berkhemer ditmaal gaat schitteren in het vioolconcert van Goldmark. Dat superromantische stuk wordt weinig gespeeld, moge lijk vanwege de halsbrekende toeren die het vraagt van de so list. Verder staat 'Die Hebriden' van Mendelssohn op het program ma. Daarin is het golven van de zee, het aanzwellen van de wind tot stormkracht en uiteindelijk het wegebben van de storm mu zikaal hoorbaar gemaakt, Van Schubert worden twee door Anita Tournois CLINGE - Voor de zeventiende maal stelt Liet Smulders van Galerie Esprit een collectie ten loon van kunstenaars die de af gelopen jaren regelmatig bij haar exposeerden. Het is het eerste deel van de jaarlijkse overzichtstentoonstelling 'Kunstenaars uit de vaste col lectie', gereserveerd voor kun stenaars uit alle hoeken van de wereld, behalve uit België en Zeeland. Die zijn in september aan de beurt. MIDDELBURG - De Zeeuwse theatergroep Kwark ontwikkelt een toneelvoorstelling over de watersnoodramp van 1953. Voor het stuk, dat gericht is op jongeren van 10 tot 14 jaar, wor den professionele acteurs ge zocht. De eerste audities vinden deze maand plaats. De titel van het stuk is 'Storm kracht'. Het verhaal in het kort: tijdens de nacht van de ramp komen de Zeeuwse boerendoch ter Sara, wethouderszoon Gilles en de jonge en rebelse Jan vast te zitten bij een oude vrouw op zol der. Als een vissersboot te hulp komt, kan niet iedereen meteen mee. Dat heeft grote consequen ties voor de twee achterblijvers, Sara en Jan. 'Stormkracht' is geschreven door Patricia Kuiper uit Am sterdam. Zij heeft verschillende kinderboeken en jeugdtheater stukken op haar naam staan. Regisseur is Rob Vriens, ook uit Amsterdam. De voorstelling is ontwikkeld in opdracht van platform Delta 2003. Het stuk zal worden ge speeld op middelbare scholen in Zeeland, West-Brabant en op de Zuid-Hollandse eilanden. Kandidaten voor de auditie kunnen contact opnemen met Theater Kwark (Frans Vervaet): 0118-617066 stukken uitgevoerd. Het gaat om de ouverture uit 'Rosamun- de' en een van zijn .meesterwer ken: de 'Unvollendete'. Zomerserie Het Zeeuws Orkest: woe 3 juli, Kleine Kade Goes, aanvang 20.15 uur, don 4 juli Herengracht Middelburg, 20.30 uurvri 5 juli Grote Kerk Brou wershaven, za 6 juli Sint Baafs Aardenburg (beide 20 uur). Grachtenconcert Hortus Musi cus, za 29 juni, Herengracht Middelburg, aanvang 21 uur. Dat zo'n expositie een grote va riëteit herbergt spreekt voor zich. Vele stijlen, technieken en thema's passeren derevue: schilderijen in olieverf en acryl, pastels, mixed media, bronzen beelden, keramiek, grafiek, pa pierkunst. Allerlei onderwerpen zijn vormgegeven en uitgebeeld. Vervaai-digd door kunstenaars die hun vak verstaan en artis tiek herkenbaar zijn door een eigen stijl en beeldtaal. Expres sieve, primitieve, ingetogen, maatschappelijke, brutale en sprookjesachtige taferelen. Herkenbare beelden en abstrac te werken, met of zonder titel, nemen de bezoeker mee in de be- levings- en gevoelswereld van de maker. Toch zijn raakvlakken te be speuren. De menselijke figuur in al zijn hoedanigheden is een onderwerp dat velen tot inspi ratie dient. Vormgegeven in olieverf of acryl op doek, paneel of papier, in etsen of gemengde techniek. Als bronzen beeld of in naturel keramiek, wachtend, frivool, dik, gracieus, veelal naakt en als torso. Dieren vor men net als de mens een terug kerend gegeven. Zo zijn er paardjes en vogels met enorme vleugels in brons. Opmerkelijk is dat de stier in het werk van drie kunstenaars terug te vin den is. Warme kleuren Er is affiniteit met het warme zuiden - waar enkele kunste naars hun domicilie - met haar eigen warme klem-intonaties, waarbij vooral vurig rood op vallend vaak gebruikt wordt. Ondanks de verschillen doen de combinaties rustig, maar door de vele felgekleurde schilderij en ook zomers aan. Exposanten van de overzichts tentoonstelling zijn onder ande ren Paul Beckers, Arthur Ber nard, Anton ter Braak, Maria Diduch, Manel Esteban, Marti de Greef, Serge Hélénon, Jacob Hordijk, Evert van Hemert, Pe ter van den Hurk, Guy Jaspar, Michël Jepkes, Cor Knops, Eri ca Nass, Ru van Rossem. Iris Slock, Hendrik van Veenendaal, Henk Vierveijzer en Simon Woud wijk. Naast de vaste collectie is er dit keer een nieu wkomer met enke le schilderijen in olieverf op lin nen. Edith Sturm uit Rosmalen werkt abstract met een grafisch tintje door het toepassen van vlakken en lijnen. De nieuwe collectie potten in raku-kera- miek van Mieke Selleslagh vor men eveneens onderdeel van de ze gevarieerde overzichtsten toonstelling. Tentoonstelling tot 8 juli in Ga lerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Openingstijden: do. t/m zo. 13.3017.30 uur, do. avond 19.00 21.00 uur en op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28