PZC Waterschap rooit minder bomen Oud-Vossemeer praat over plan herinrichting buurt 11 Mabélis Goes in primaire vormen op rotonde CJ Vredelust wil nieuw centrum bouwen bij brede school Yerseke Museum sluit op Monumentendag voor verbouwing Plannen staan los van bezwaren tegen kapwerkzaamheden Geen onweer, toch bliksem in schoorsteen Handelaar wint rechtszaak boterzachte prijsjes! Man mag van rechter zijn uilen houden zeeuwse almanak Geheimpje BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 11 juni 2002 Hoor Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden rooit komend najaar veel minder bomen en struiken dan voorgaande jaren. Er wordt vooral nieuw groen geplant, met uitzondering van de Hogeland- seweg op Walcheren. Daar moe ten bomen wijken voor de aan leg van een fietspad. De jaarlijkse plant- en rooi- werkzaamheden worden uitge voerd in het kader van het Groenstructuurplan. Over een periode van zo'n twintig jaar, die drie jaar geleden is ingezet, wil het waterschap de beplan ting langs wegen en dijken in grijpend verbeteren en vernieu wen. Met de uitvoering zijn tientallen miljoenen euro's ge moeid. De rooiwerkzaamheden die on vermijdelijk voorafgaan aan het planten van nieuwe bomen en groenstroken, hebben vooral op Walcheren tot commotie ge leid. Daar ontstond nogal wat verzet tegen de 'kaalslag', die steeds duidelijker zichtbaar werd. Dat Zeeuwse Eilanden de ko mende herfst nauwelijks bomen wil rooien, heeft volgens een woordvoerster van het water schap daar niets mee te maken. Er wordt gewerkt aan de hand van de groenbeheerplannen, die voor een periode van vijf jaar zijn vastgesteld. Wat er komend najaar precies gaat gebeuren, is nog niet hele maal duidelijk. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de exacte uitvoering. Het waterschap verwacht binnen enkele weken te kunnen vertel len waar bomen en struiken worden geplant en gerooid. Om wonenden krijgen een brief met uitgebreide informatie toege stuurd. De enige locatie waar op korte termijn grootschalig wordt ge rooid, is de Hogelandseweg tus sen Biggekerke en Middelburg. Daar begint waarschijnlijk in oktober de veelbesproken aan leg van een vrijliggend fietspad. Om daarvoor ruimte te schep pen, moet de beplanting langs de noordzij de van de weg tussen Biggekerke en Krommenhoeke en bij het kruispunt Krabbenei- land-Mariekerkseweg ook aan de zuidzijde tegen de vlakte. Het waterschap heeft inmiddels een kap- en aanplantvergun- GOES - Met een ver dwaalde donderklap is maandagmiddag in een woning aan de Heernisse- weg in de Goes de bliksem in een schoorsteen gesla gen. De klap zat niet in een on weersbui maar viel onver wacht, tijdens een gewoon regenbuitje. De bewoners van de hoekwoning waar van de schoorsteen werd getroffen, waren enorm geschrokken. Een stuk of tien dakpannen braken bij de blikseminslag, de schoorsteen werd ver nield. De Goese brand weer, die in minder dan geen tijd met een ladder wagen en een hulpverle ningsvoertuig ter plaatse was, legde een zeil over de woning om weer en wind buiten te houden. Op de vraag hoe het kan dat de bliksem insloeg in een be trekkelijk lage schoor steen die omgeven is door hoge gebouwen met blik sembeveiliging, had de brandweerbevelvoerder ook geen antwoord. ,,De natuur, hè, die kun je niet voorspellen." KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal heeft de Krui- ningse akkerbouwer A. van Hootegem ten onrechte bestraft wegens het opslaan en uitrijden van zogenoemde tarragrond. De gemeente had de dwangsom bepaald op 680 euro per keer met een maximum van 63.500 euro. Tarragrond is klei die door de fritesfabrieken van aardap pels is afgespoeld en wordt te ruggeleverd aan agrariërs. Volgens de gemeente zitten er aardappelresten in, waardoor tarragrond een afvalstof is. De Raad van State vindt dat de kleigrond geen afvalstof is. Uit monsters die Van Hootegem naar de provincie en naar de ge meente heeft gestuurd is telkens gebleken dat het om schone grond gaat die voldoet aan het Bouwstoffenbesluit Bodem- en oppervlaktewaterbescherming. De grond kan volgens bestuurs rechter H. Beekhuis van de Raad van State dan ook gewoon worden gebruikt voor ophoging van landbouwgronden. Over een aantal maanden dient bij de Raad van State een bodempro cedure waarin een definitief oordeel wordt geveld. George Schade toont het kunstwerk dat hij heeft ontworpen en dat leerlingen van Groot Stelle in elkaar hebben gezet. Advertentie Wij richten kantoren in /Hult/*' HOEKMAN Noordzandslrtial 6 Ycrsckc lel. (0113) 57 29 07 lux (0113) 57 38 73 door Rosalie Buizer GOES - Door een samenwer king tussen gemeentebestuur, een kunstenaar en leerlingen van Groot Stelle is een kunst werk op het fietsdeel van het Tiendenplein in Goes tot stand gekomen. Begin vorig jaar is het idee ontstaan om de rotonde een ander gezicht te geven. Het is de bedoeling dat na de zomerva kantie het kunstwerk wordt ge plaatst. „De gemeente Goes is al een tijd bezig om kunst op openbare ruimten te plaatsen. Het is een heel ander gezicht als je Goes binnen komt rijden en er staat een mooi kunstwerk in plaats van weer een ANWB-paalver telt wethouder C. Linssen van cultuur Toen het fietserstun neltje op het Tiendenplein werd gebouwd, zijn er bewust te veel tegeltjes besteld, omdat er door vandalisme vaak veel bescha digd raken. „Toen ik zag dat er nog zoveel tegeltjes over waren, kwam ik al snel op het idee om daar wat meer mee te doen. Een kunstwerk maken van dezelfde materialen die in het tunneltje zijn gebruikt." Direct werd ook gedacht aan de jeugd, die kan meedenken en meedoen. Door de samenwer king tussen de jongeren, de Goe se kunstenaar George Schade en Linssen moet het kunstwerk een meerwaarde krijgen. Bij zonder is dus ook dat het idee niet achter een bureau is ont staan, maar dat er door samen werking iets moois kan ont staan. George Schade werd gevraagd voor de opdracht. „Het was een hele uitdaging voor mij. Er zat namelijk een aantal voorwaarden aan vast. Zo mocht het kunstwerk niet groter zijn dan bepaalde afme tingen en de kleuren en het aan tal tegels stonden vast." Het ontwerp werd bedacht door Schade en leerlingen van Groot Stelle deden de uitwerking. Schade: „Ik heb gekozen voor primaire vormen, met elk zijn eigen betekenis. Zo komt er aan de noordzijde een cirkel te staan, die voor het omliggend landschap staat, aan de zuid oostzijde een vierkant dat sym bool staat voor de centrumfunc tie die Goes heeft in Zeeland en in het zuidwesten een driehoek met een punt naar het nieuwe stadskantoor gericht. Dat staat voor het maatschappelijke hart en de functie van Goes. De cen trale zuil is het middelpunt van het kunstwerk. Dit is een com binatie van de andere drie de len. Binnen het kunstwerk is dit het meest relevante, met een punt gericht naar de Grote Kerk, het spirituele centrum van Goes." Honger Linssen heeft 'honger' naar deze formule van samenwerking. Graag ziet hij meer projecten als deze, niet alleen in de stad Goes maar ook in de dorpen van de gemeente. Maar er zijn nadelen. Zo is het kunstwerk een stuk duurder geworden dan ver- foto Willem Mieras wacht. Dat komt vooral doordat er meer tijd in is gaan zitten. „Het is een leerproces voor ons. Dit is de eerste keer dat we zo sa menwerken. Volgende keer zal alles beter en sneller verlopen." Het volgend project staat al op het programma. Het middenter rein van de rotonde in de Fruit- laan is bewust vrijgelaten voor een vergelijkbaar project. Lins sen: „Met zulke initiatieven bloeit de cultuur in Goes hele maal op en zullen er in de toe komst meer kunstwerken op on verwachte plaatsen komen." Advertentie bij o$j'! E n van 10 t/m 15 juni een week lang Sint Jacohspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 door Rosalie Buizer OUD-VOSSEMEER - Voor de bewoners van de Molenstraat en omgeving in Oud-Vossemeer is er op 18 juni tussen 20.00 uur en 21.30 uur een inloopavond. Daar kunnen de bewoners de plannen voor de herinrichting van hun buurt bekijken. Al meer dan twee jaar houdt de verkeersproblematiek in Oud- Vossemeer de bewoners bezig. Enkele jaren geleden is het par keerverbod in de Molenstraat en de directe omgeving opgeheven. Als gevolg hiervan kan er aan twee kanten geparkeerd wor den. Hierdoor wordt de ver- keersdoorstroming ernstig be lemmerd, volgens de bewoners. De gemeente is vervolgens in ge sprek gegaan met de bewoners, wat leidde tot een unieke sa menwerking tussen bestuur en burgers. Ondersteund door twee gemeenteambtenaren en een vertegenwoordiger van ver- keersorganisatie 3VO ontwik kelden de bewoners zelf voor stellen voor de herinrichting van de Molenstraat, School straat en Burg. Versluijsstraat. De werkgroep van bewoners heeft nu een inloopavond geor ganiseerd om haar plannen te presenteren. In het plan zijn zo wel juridische als fysieke aan passingen opgenomen. De juri dische verkeersmaatregelen bestaan onder andere uit een eenrichtingsverkeersroute, een Sinds het parkeerverbod in de Molenstraat en de directe omgeving werd opgeheven, klagen de bewo ners over parkeeroverlast. parkeerzone in de Molenstraat, Schoolstraat en Burg. Versluijs straat en een inrij verbod voor vrachtwagens langer dan acht meter in de Schoolstraat. Herinrichting De fysieke maatregelen bestaan onder andere uit een herinrich ting van het kruispunt Molen straat/Schoolstraat en de aan leg van een oversteekplaats voor voetgangers bij de scholen in de Burg. Versluijsstraat. In eerste instantie is het de bedoe ling dat de juridische verkeers maatregelen genomen worden. Na een proeftijd van een jaar wordt een evaluatie gehouden en wordt onderzocht of de her inrichting definitief uitgevoerd kan worden. De stukken die betrekking heb ben op de plannen van de herin richting liggen tot en met woensdag 17 juli ter inzage in ning aangevraagd bij de ge meente Veere. Een onderzoek heeft volgens Zeeuwse Eilanden uitgewezen dat de vitaliteit van de bomen toch al sterk is terug gelopen. Na de aanleg van het fietspad worden nieuwe strui ken geplant. De aanleg van het fietspad wordt in twee fasen uitgevoerd en duurt tot mei 2003. Of de planning ook haal baar is, hangt af van de grond verwerving, die nog moet wor den afgerond. door Rob Paardekam YERSEKE - Zorgcentrum Vre delust wil in 2004 een nieuw on derkomen neerzetten aan de Hogeweg in Yerseke. Dat blijkt uit het plan van aanpak voor het project Yerseke-West, beter be kend als de brede school. Dat het bestuur van Vredelust zijn oog had laten vallen op de Hogeweg, is bekend. Een for meel besluit is echter nog niet genomen. De andere optie is nieuwbouw of renovatie op de huidige locatie aan de Dam straat. Toch wordt Vredelust nadrukkelijk meegenomen in de beleidsstukken over Yerseke- West. In het plan van aanpak wordt zelfs al een jaar genoemd 2004. Het nieuwe Vredelust krijgt twintig eenheden voor intramu rale zorg, vijftig eenheden voor extramurale zorg, 24 zorgwo- ningen en achttien plaatsen voor psychogeriatrie, verdeeld over drie woonunits. Het zorgcentrum wil bekijken wat de mogelijkheden tot sa menwerking met de andere deelnemers aan de brede school zijn. De realisatie van het project Yerseke-West is verdeeld in ver schillende stadia. Allereerst komt er een haalbaarheidsana lyse die moet leiden tot een in tentieverklaring tot samenwer king, maar die ook een beeld geeft van de kosten. Deelprojecten Om de zaken enigszins over zichtelijk te houden is het pro ject opgedeeld in drie deelpro jecten: de brede school en de binnensportaccommodatie, het verplaatsen van het sportcom plex naar de andere kant van de Hogeweg en als derde het aan passen van het bestemmings plan, het aanpassen van de in frastructuur en de aankoop van grond. Overigens is de exacte samen stelling van de brede school nog niet helemaal duidelijk. Uiter aard vormen de protestants- christelijke basisschool Het Kompas en de openbare Prinses Beatrix-school de basis. Andere deelnemers van wie de komst min of meer vaststaat, zijn peu terspeelzaal De Hummelsoos, Technica 10, Inspin, sportschool Myoides en de gebruikers van de sportzaal. Wellicht komt er ook een kan toortje voor de politie en - mits De Zaete kan worden verkocht - een nieuw dorpshuis. Plannen om muziekvereniging Mozart en de brandweerkazerne bij de brede school onder te brengen, zijn inmiddels van tafel. Het plan Yerseke-West moet in 2006 zijn afronding krijgen. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Heinkenszand mag zijn kerkuilen houden. De economische politierechter in Middelburg paste gisteren de sinds 1 april geldende flora- en faunawet toe, waarbij bescher mende vogels, mits ze geregi streerd en geringd zijn, mogen worden gehouden. Hij ontsloeg de man van alle rechtsvervol ging. De man had vorig jaar juli in België zeven kerkuilen gekocht, die hij vervolgens invoerde in Nederland. Dit was in strijd met de oude regels van de Vogel wet, maar door de wetswijziging mag de Bevelander gefokte vo gels houden. Voor raadsman J. Wilgers gold het een principekwestie. Hij stelde dat zijn cliënt volgens de Europese regelgeving de vogels vanuit België onder zich mocht houden, omdat er geen sprake is van beschermende vogels. „Het is een warboel", verzuchtte de verdachte. door Ingrid Huibers GOES - Hoewel er nog geen ont werp is en ook de financiën nog niet rond zijn, gaat het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland zaterdag 14 september - tijdens Open Monumentendag - dicht, zodat er verbouwd kan worden. Inmiddels is in grote lijnen wel duidelijk waar de inventaris van het museum opgeslagen wordt. Zo zullen de schutterstukken worden ondergebracht in het depot van het Zeeuws Museum in Middelburg. Verder is er met de Rijksgebouwendienst over eenstemming bereikt over de huur van de kelders van het Landbouwcentrum en ook met de eigenaar van de voormalige drukkerij aan de Westhaven- dijk. Ook zal extra kluisruimte worden gehuurd bij de bank en wordt bekeken of kasten, stoe len, klokken, vitrines kunnen worden opgeslagen bij een ver huisbedrijf. Het is de bedoeling dat de medewerkers van het museum tijdens de verbouwing aan de Westhavendijk kantoor gaan houden en dat er ook een werkplaats wordt ingericht waar een gedeelte van de inven taris het museum kan worden schoongemaakt en opgeknapt. De verschillende huurcontrac ten lopen tot en met eind decem ber 2003. Uit het lood Het oorspronkelijke vijftiende- eeuwse klooster waarin het mu seum gevestigd is, staat inmid dels dusdanig uit het lood, dat een grondige opknapbeurt niet langer kan worden uitgesteld. Het is de bedoeling tegelijk met de broodnodige renovatie, ook de inrichting van het pand aan te pakken. Het bureau Kreijn Co deed af gelopen najaar al een flink aan tal suggesties voor een nieuwe museale presentatie. Zo moet de historie van het gebouw zelf na drukkelijker in beeld worden gebracht en is het zaak dat er een behoorlijke route door het gebouw komt. Het is de bedoe ling de museumschatten thema tisch te presenteren, zodat er verschillende eilanden met stukjes Bevelandse geschiede nis ontstaan. De VW zal na vol tooiing van de verbouwing een plekje krijgen in de hal van het museum. Eerdaags zal worden besloten welk ontwerpbureau de komen de maanden een eerste schets mag maken voor de nieuwe in richting van het museum. De Goese architect M. van Doorn zal de projectleiding adviseren over mogelijke bouwkundige aanpassingen. Van Doorn was ook betrokken bij de vorige ver bouwing van het museum in 1986. Het is op dit moment nog volstrekt onduidelijk hoeveel geld de verbouwing en herin richting van het museum pre cies zullen kosten, al wordt de herinrichting alleen al geschat op ruim 1 miljoen euro. In kas is in ieder geval bijna 159.000 eu ro, de afkoopsom van de ge meente Reimerswaal die uit de gemeenschappelijke regeling stapt. Verder is het college van Gedeputeerde Staten voor een bijdrage van drie ton benaderd en is het de bedoeling om te pro beren Europese gelden te be machtigen en eventueel een sponsoractie te beginnen. Projectleider D. Eveleens geeft woensdag 19 juni tijdens de ver gadering van het algemeen be stuur van de gemeenschappelij ke regeling voor het museum een toelichting op de verbou wingsplannen. foto Willem Mieras dorpshuis De Vossenkuil in de Raadstraat te Oud-Vossemeer en in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Belanghebbenden kunnen hun mening geven aan het college van burgemeester en wethou ders. Daarnaast is er op de in loopavond van 18 juni gelegen heid vragen te stellen aan wethouder van verkeer K. Heijboer en aan de leden van de werkgroep. Het vierjarige dochtertje van de Hoofdplaatse zag tijdens het aankleden moeders dik ke buik. Heb je veel gegeten, wilde ze dan ook weten. De moeder legde haar vinger op haar lippen en zachtjes ver telde ze dat ze een geheimpje wilde delen. Zo hoorde het meisje dat er binnenkort een broertje of zusje bij zou ko men. Even was ze stil ivaarna ze vroeg: „Weet pappa al van ons geheimpje?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27