Welkom bij de boer Alle Brilletjes waren muzikaal Nederlander zeer gehecht aan kust en de Noordzee Nieuwe Raadkaart De Week van het Platte land verschuift van het najaar naar het begin van de zomer. Op 21 juni klinkt in het hele land het startsein. Ook in Zeeland, waar de werkgroep public relations van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) samen met de 13 afdelin gen het programma voorbe reidt. Voorzitter Rinus van 't Westeinde van de werkgroep constateert met genoegen dat de verplaatsing van de promotieweek in Zeeland vruchten afwerpt. Er zijn meer activiteiten dan voor gaande keren. Boeren en tuinders krijgen er steeds meer plezier in zich te pre senteren aan de burgerij Het was vooral de veehoude rij die een voorkeur had voor het houden van de Week van het Platteland in septem ber. vertelt Van 't Westeinde. „Met name in een akkerbouw- en fruitteeltprovincie als Zee land is dat een wat ongelukkige tijd. We zitten dan volop met de oogstwerkzaamheden en de fruitpluk. Dan staat je hoofd er gens anders naar. Bovendien zijn verschillende gewassen in het najaar al van het land ge haald, zoals de tarwe en de aardappelen. Dan zie je ook niet meer zo veel van het groeipro ces. Nu is dan voor het eerst be sloten de week in juni te organi seren. We zijn daar wel blij mee." Hij beseft dat de keus nu voor de veehouders minder gelukkig uitvalt, omdat die in jimi volop werk hebben met onder meer het inkuilen van gras voor de winter. „Je zult het nooit ieder een naar de zin kunnen maken; je hebt nu eenmaal te maken met veel velschillende bedrijfs takken." Van 't Westeinde vindt dat er niet teveel geschoven moet worden met het tijdstip. „Dan weet de consument niet meer waar hij aan toe is. Hoe het in de toekomst verder gaat zal landelijk wel worden besloten. Van ons mag het nog iets later dan juni, maar dan zit je weer met de vakanties." Hoe het ook zij, de ZLTO Zee land staat gereed om aan bur gers uitleg te geven over de werkzaamheden op het boeren bedrijf. Want daar is de Week van het Platteland in de eerste plaats voor bedoeld, legt Rinus van 't Westeinde uit. Om het eens deftig te zeggen: meer draagvlak krijgen in de samen leving voor de hele land- en tuinbouw en in het bijzonder voor de agrarische onderne mers. En dat kun je bereiken door je als agrariër open op te stellen naar die samenleving en te laten zien wat er komt kijken om bijvoorbeeld aardappelen of appels te telen. Met name ook- op welke (veilige) wijze dat ge beurt. In de land- en tuinbouw is de af gelopen jaren het een en ander veranderd in de bedrijfsvoe ring. Het begrip 'duurzaam heid' begint meer en meer op de voorgrond te treden. Hij noemt als voorbeeld de aanpak van de gewasbescherming. Van luk raak de gifspuit hanteren is geen sprake meer. De boer pro beert met minder middelen tot goede opbrengsten te komen en ook ziekten en plagen meer met natuurlijke vijanden te bestrij den. Zelf fruitteler zijnde, weet Bijna 60 procent van de Ne derlanders voelt zich ver bonden met de Noordzee en 89 procent vindt dat deze zee een belangrijke rol speelt in de sa menleving. De kust is, zowel 's zomers als in de andere jaar getijden, een populaire bestem ming. Ruim 60 procent van de Nederlanders bezoekt de Noordzeekust één keer per jaar of vaker, van wie 7 procent elke week. Toch nog 36 procent be zoekt vrijwel nooit de kust. Re denen om er wél te komen zijn: wandelen, de natuurkracht van de zee, het uitzicht, de rust, zon nen en zwemmen. In het kader van de Week van de Zee hield de ANWB een opinie onderzoek onder ruim 2000 Ne derlanders over de Noordzee en de kust. Meest bekend is de Nooi'dzee toch nog altijd als vis- gebied (92 procent) en als recre atiegebied (82 procent). Dat zijn ook de meest aanvaardbare ge- bruiksdoelen voor de zee. Slechts eenderde acht de Noordzee geschikt om er een vliegveld te bouwen en nog min der wil dat er woongebieden in komen (18 procent), Bijna twee derde van de ondervraagden, 64 procent, beschouwt de Noord zee als een geschikte plaats voor windmolens. De Noordzee en de kuststrook worden na de Veluwe en de Waddenzee gezien als één van de voornaamste natuurgebie den. Maar de kennis van de Ne derlanders over de Noordzee kust) is echter zeer gering; min der dan 50 procent van de deel nemers aan het onderzoek kon een aantal stellingen hierover goed beantwoorden. Zo weten slechts 30 en 19 procent van de Nederlanders dat er in de zee haaien en zachte koralen voor komen. Ook weet maar de helft dat de Noordzee een stuk groter is dan het Nederlandse grond gebied en 48 procent is ermee bekend dat de zee gemiddeld minder dan 30 meter diep is. Kustgids Min of meer gelijktijdig met het opinie-onderzoek heeft de ANWB de Kustgids Nederland uitgegeven. Een boekwerk dat de kennis over de Noordzee en de kustzone kan vergroten. Dat is op zich niet onbelangrijk. De kust beslaat meer dan de helft van de Nederlandse grenzen en speelt een grote maritieme rol door de centrale ligging in West- Europa. De kust is van veel in vloed geweest op de ontwikke ling van het land en de bevol king. In de nieuwe gids wordt op deze zaken ingegaan en ook het planten- en dierenleven krijgt ruime aandacht. De 304 pagi na's tellende gids is ook bedoeld ter voorbereiding van een va kantie of een dagje uit aan zee. De kuststrook is verdeeld in zo nes: Wadden, Hollandse kust en Delta. Per zone worden de re creatiemogelijkheden weerge geven. Er zijn veel kaarten op genomen. Slordig is dat in de in houdsopgave Schouwen ont breekt en nog slordiger is dat op de kaarten het grootste deel van de Noord-Bevelandse kust en de complete stormvloedkering met Neeltje Jans vergeten zijn (wel wordt de Maasvlakte prominent in beeld gebracht). Als er één bijzondere stukje Noordzeekust is, dan is dat toch bepaald het deel tussen Noord-Beveland en Schouwen. Niet voor niets wordt de pijlerdam in de tekst 'uniek in de wereld' genoemd. Als erg bekend wordt veronder steld de 'Generaalskraag' op Noord-Beveland. Een treffende naam voor de door de strijd te gen de zee gehavende noordkust van het eiland, waar inlagen, karrenvelden en dijkrestanten (nollen) de oever een sterk ge kartelde en getekende aanblik geven. De bijnaam zelf is in elk geval in Zeeland niet algemeen, maar het is wel een aardige vondst. De gids is zijn tijd één jaar vooruit. In de inleidende tekst over Zeeuws-Vlaanderen wordt er al vanuit gegaan dat de Westerschelde-tunnel ge bruiksklaar is. In maart 2003 is het pas zover. En, voor het toe risme niet onbelangrijk, tussen Vlissingen en Breskens komt een fiets-voetveer. Fietsen is in en voor liefhebbers die het liefst zelf een route sa menstellen, heeft de ANWB tien fietsroute-atlassen uitgegeven. De eerste vijf verschenen vorig jaar en nu zijn de overige vijf at lassen verschenen, waaronder die voor Zeeland Zuid-Hol landse Eilanden. Heel Neder land is daarmee in kaart ge bracht. De kaarten hebben een schaal van 175.000. Om de meest f ietsvriendelijke route te kunnen vinden, zijn naast de fietspaden, alle ANWB-beweg- wijzerde korte en lange f iets ronden en landelijke fietsroutes (LF-routes) en knooppunten netwerken ingetekend. Opval lend is dat Sint Philipsland en Tholen witte vlekken zijn. Ook is beknopte toeristische infor matie opgenomen. Aan boeken waarin de mooie en interessante tochten en tochtjes worden beschreven (soms zake lijk, soms heel verhalend) is geen gebrek. Trouw-journalist Haro Hielkema is een fanatiek wandelaar en daarvan geeft hij in de wandel- en fietsrubriek in zijn dagblad ook blijk. Hij heeft inmiddels meer dan 100 wande lingen in Nederland beschreven en bedacht er zelf ook een aan tal. Een selectie van de wande lingen, totaal 50 routes, is ver zameld in het boek Wandel weg in Nederland. De routes bestrij ken dan ook het hele land. In Zeeland wandelt Hielkema tussen Arnemuiden en de Veerse Gatdam (via Veere); van Arne muiden naar Vlissingen (via fort Rammekens); over de bloemdij- ken tussen Heinkenszand en 's-Gravenpolder. Hielkema is vooral op zoek naar het verhaal achter het landschap. Aan het eind van elke tocht staat be knopte informatie. Rinus Antonisse Hugo Nijkamp en Harry Bunk: ANWB Kustgids Nederland - Uitgave ANWB en daar ook ver krijgbaar. Prijs voor leden 12,95 euro. Fietsroute-atlas 175.000. Zee land en Zuid-Hollandse Eilan den - Uitgave ANWB. Prijs 8,95 euro. Haro Hielkema: Wandel weg in Nederland - Uitgave Het Spec trum, Utrecht. Prijs 12,50 euro. land', waarbij streekproducten in de schijnwerpers worden ge zet. Andere activiteiten zijn: fietsroutes, boerenöntbijten, het ontvangen van scholen, pra ten met beleidsmakers. Elke ZLTO-afdeling doet mee, de een met een wat uitgebreider pro gramma dan de ander. Van 't Westeinde: „In totaal zitten we toch aan zo'n 20 activiteiten, dat is mooi. We hebben ook ge zegd: nu wordt de week in juni gehouden, dat willen we graag, en dan moeten we ons beste beentje voor zetten." Over de wijze waarop de bur gers tegen de boeren aan kijken wordt nogal verschillend ge dacht. Dat wil zeggen: de uit komsten van onderzoeken to nen veel verschillen. In het grote PZC-onderzoek 'De Staat van de Provincie' kregen de boeren een slecht rapportcijfer, omdat ze werden gezien als vervuilers van het milieu en aantasters van het landschap. Eigen onderzoek van LTO-Nederland geeft een ander beeld. Daarin krijgen de agrariërs het cijfer 7,2 en vindt 85 procent dat boeren en tuin ders belangrijk zijn voor een ge zonde economie en werkgele genheid. Van 't Westeinde is van al die on derzoeken niet zo onder de in druk. „Het valt best mee. De mensen reageren vaak uit onwe tendheid. Daarom is zo'n cam pagne als de Week van het Plat teland ook van belang. De men sen moeten met de boeren in dis cussie komen. Ik ontvang nogal eens groepen en als je de zaken uitlegt dan zijn er veel mensen die zeggen: ik wist niet dat het zo zit. Ik merk dat er steeds meer begrip komt voor de situatie waarin je als boer of tuinder zit en met welke regels je allemaal rekening moet houden. Rinus Antonisse dinsdag 11 juni 2002 Van 't Westeinde daar alles van af, zoals de inzet van roofwant- sen om de perebladvlo geen kans te geven. In feite moeten de boeren het he le jaar door public relations be drijven, vindt hij. „Je moet het niet als reklame maken be schouwen, maar het is goed dat je altijd laat zien waar je mee bezig bent. Gelukkig heeft pu blic relations binnen de ZLTO- kring Zeeland een volwaardige plaats, het hangt er niet zomaar bij. De werkgroep bestaat ook uit een club enthousiaste men sen." Hij acht de Week van het Platteland bij uitstek geschikt om door een bundeling van acti viteiten in korte tijd veel men sen te bereiken. Daar wordt bij het opstellen van het program ma ook op ingezet. Grote stropoppen zullen tevo ren attenderen op de actieweek. Op de dag dat de zomer begint vindt de opening plaats met de activiteit 'met de kippen op stok'. Enkele bekende Neder landers en Zeeuwen worden uit genodigd op een bedrijf. Na een rondleiding wordt de nacht doorgebracht in een tent op het land van de boer of tuinder. Na een stevig ontbijt mogen ze de andere morgen de boer en boe rin een handje helpen. Helemaal in het echt genieten van het platteland. In het weekeinde van 22 en 23 juni is er in Middelburg de ma nifestatie 'De Smaeck van Zee Akkerland bij Groede. foto Peter Nicolai foto Dirk-Jan Gjeltema Jr/ En jawel hoor: de Dorps straat in Zuidzande. Ruim tien inzenders hadden het bij het juiste eind. De meeste goede antwoorden kwamen - dat ligt nogal voor de hand - uit West- Zeeuws-Vlaanderen. Maar ook vanuit Middelburg, Vlissingen en Nieuwerkérk werden goede oplossingen ingezonden. „De raadkaart maakte bij mij veel herinneringen los", schrijft J. Lako uit Middelburg. Lako werd in 1919 in Zuidzande ge boren en meldt dat de raadkaart omstreeks 1900 genomen is. In de man rechts op de foto meent hij bakker Bram Bril ('een oom van mijn moeder Ma ria Bril') te herkennen. Zoals al le Brilletjes moet ook deze Bram erg muzikaal zijn geweest: „Hij speelde eerste viool in de Zuid- zandse Symphonie en werd 'den ouwen bakker' genoemd." Er figureert nóg een muzikant op de raadkaart. Want, schrijft W. J. Robijn uit Cadzand, de man links op de voorgrond 'zal ongetwijfeld zijn de heer Ko Perduijn, kleermaker en kap per'. Die Ko Perduijn blies meer dan zestig jaar zijn partij mee bij de plaatselijke muziekver eniging Veronica. En dat niet al leen. Ko Perduijn maakte zich ook verdienstelijk achter de be stuurstafel van Veronica; hij was van 1897 tot 1909 penning meester en van 1922 tot 1928 se cretaris. Inzender Lako herinnert zich Zeeland kent veel dorpen met in het midden een fraaie ring. Op de nieuwe raadkaart staat één van die dorpen afgebeeld. Om welk dorp gaat het hier? De trouwe deelnemers weten inmiddels dat na dere informatie, zoals bijvoorbeeld wie er op de kaart te zien zijn, meer dan welkom is en mogelijk verwerkt wordt in het artikel over de oplossing in de krant van volgende week. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zater dag 15 juni worden ge stuurd naar: glashelder hoe Perduijn in de volksmond werd genoemd: P'r- duuntje. Een belangrijk man moet hij zijn geweest, want P'r- duuntje zette zich niet alleen in voor de toeter en blaas, hij was ook actief in de plaatselijke po litiek: Perduijn zat als vertegen woordiger van de Liberale Staatspartij in de gemeenteraad van het - in die tij d nog zelfstan dige - Zuidzande. Middelburger Lako weet veel van de Zuidzandse Dorpsstraat anno negentienhonderdzoveel. Het was een straat vol bedrij vigheid. Tal van winkeltjes stonden er: een slagerij ('met een varkenskop als uithangbord'), de kruidenierswinkel van Izaak Risseeuw, de snoepwinkel van Janna Tiersen, een bedoening in huishoudelijke artikelen van de Wed. Verhage-Morel, hotel-ca- fe-restaurant De Rode Leeuw van Jaco Catsman die eveneens in de muziek zat. In de Dorps straat bevonden zich ook de la gere school, de pastorie van de Hervormde kerk, het arrestan tenhok ('t kot'), de brandspuit, het gemeentehuis én: het open baar urinoir. Onder de goede inzenders zijn weer drie waardebonnen ver loot. Ze gaan naar: C. Dhont- Koole uit Oostburg, M. van Bre- derode-Kelder uit Zuidzande en W. P. Woittiez-Zegwaard uit Breskens. Redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen wor den drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23