België opnieuw teleurstellend Wanhoop in Zelzate: Drei man van veuren en geenen keeper... PZC David Beckham is echt een genie Droom Jerzy Dudek eindigt in nachtmerrie 20 Iets aanvallender maar niet meer kansen Japan Twee doden bij rellen in Rusland Grensrechter geeft fout toe Spanjaarden boos op Fransen Benni naar Middlesbrough Reserves Duitsland mokken Inamoto mag gratis vertrekken Katanec ook in slotduel op tribune Romario vindt Italië niets Typhoon nadert Japan Fans vallen van tribune dinsdag 11 juni 2002 van onze sportredactie YOKOHAMA - David Beckham was in het duel met Argentinië nog lang niet de grote speler die hij tot zijn gebroken midden voetsbeentje was. Maar hij jak kerde tenminste weer, scoorde zelfs en trapte weer ballen. Die laatste specialiteit is intussen wetenschappelijk onderzocht. Wetenschappers van de univer- siteiten van Sheffield en Yama- gata in Japan deden met hulp van Belgische software onder zoek naar de vrije trap van Beckham, in de laatste minuut van de beslissende WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Grieken land. Het was die vrije trap van Beckham, getrapt van twintig meter, over de muur pal in het kruis bij de eerste paal vallend, die Engeland de WK-kwalifica tie bezorgde. Een grondige analyse van die vrije trap bracht aan het licht dat Beckham niet voor niets, voordat hij trapt, bepaalt hoe hij de bal precies zal raken. „Beckham neemt in een fractie van een seconde een beslissing op basis van oefening en erva ring, waar onze computer min stens enkele uren voor nodig heeft", aldus Hanna, woord voerder van de onderzoekers. Het zit zo: als de bal door de lucht vliegt, verandert de luchtstroming rond de bal. Die luchtstroming bepaalt de baan. Beckham beïnvloedt de lucht stroom doordat hij de bal spin meegeeft, hij is de enige voet baller van wie bekend is dat-ie dat doet. Het is de topspin waar door de bal op een zeker mo ment ineens heel snel valt. Zo ook maakte hij zijn goal tegen de Grieken. De bal vertrok al spinnend met een snelheid van 128 kilometer in het uur, vloog anderhalve me ter over het muurtje van de Grieken (en een meter boven de lat!) en nam op twee meter van het doel ineens in snelheid en hoogte af. En zo viel de bal in het Griekse kruis. En daarom, vindt Hanna, is Beckham een voetbal lend genie in de fysica. GPD door Harry Arts DEN HAAG - België lijkt hard op weg naar huis. De Rode Dui vels kwamen gisteren in een armzalig duel niet verder dan een 1-1-gelijkspel tegen Tune sië. De equipe van bondscoach Robert Waseige zal vrijdag in het laatste groepsduel moeten winnen van Rusland om in het toernooi te blijven. Dat wordt nog moeilijk zat. Niet zozeer omdat de Russen in hun eerst twee duels zo hebben ge ïmponeerd. Het probleem is eer der dat de Belgen het winnen verleerd zijn, althans op de eindronde van een wereldkam pioenschap. De laatste zege op een dergelijk podium dateert van 1994 toen Nederland in de hitte van Orlando met 1-0 ver slagen werd. Vier jaar geleden kwamen de Belgen Oranje opnieuw tegen. Het doelpuntloze gelijkspel vormde de opmaat voor een reeks van vijf remises. De drie puntendelingen in Frankrijk betekenden uitschakeling in de eerste ronde, en ook ditmaal is het denkbaar dat België er on geslagen uitvliegt. In het slot duel hebben de Russen genoeg aan een punt. Waseige noemde het gelijkspel na afloop een logisch resultaat. ,,Ik ben ontgoocheld over onze prestatie. We hadden ditmaal tamelijk veel aanvallend inge stelde spelers in onze ploeg, maar desondanks creëerden we weinig kansen. Ik had er meer van verwacht." Vergeleken met de ultraclefen- sieve formatie tegen Japan - Waseige startte met de midden velders Wilmots en Verheyen voorin - zag het er tegen de op papier zwakste tegenstander inderdaad iets ambitieuzer uit bij de Belgen. Met Strupar stond er zelfs een echte spits in de ba sis, al zit de sleet er behoorlijk op bij de voormalige Kroaat. Bij zijn club Derby County is hij dit seizoen als gevolg van een bles- sure nauwelijks aan spelen toe gekomen, eigenlijk werd hij al leen geselecteerd doordat Emile Mpenza en Bob Peeters moesten afhaken. Strupar was tegen Tu nesië slechts éénmaal op een goede actie te betrappen. Die ene opvlieging was wel genoeg voor de openingstreffer na een klein kwartier spelen. De 32-ja- rige spits kopte een voorzet van Goor met veel gevoel door naar Wilmots, die van dichtbij raak prikte: 1-0. De Belgische vreugde was van korte duur. Amper drie minuten later was het alweer gelijk door een wonderschone vrije trap van Bouzaine. De verdediger van Genoa krulde de bal over de muur, doelman De Vlieger kwam niet eens in de buurt: 1-1. Even later ontsnapten de Bel gen zelfs aan een achterstand, toen Melki binnen de zestien on deruit werd getikt door Deflan- dre. Scheidsrechter Shield zag het vergrijp over het hoofd. Onzeker België zakte na een aanvaard baar openingskwartier diep weg. De viermans verdedigings linie maakte een buitengewoon onzekere indruk. Eigenlijk was het onbegrijpelijk dat Tkinesië zo voorzichtig bleef spelen, de ploeg van coach Souayah had immers een zege nodig om een reëel uitzicht te behouden op een plaats in de achtste finales. Waseige paste in de rust twee wissels toe. Met middenvelder Vermant voor Verheyen en aan valler Sonck voor Strupar moest de Belgische aanval meer stootkracht krijgen. Logische ingrepen, maar ze haalden niets uit. Omdat de Belgische mid denvelders de handen vol had den aan hun defensieve taken en de passing na rust nog beroerder was, kwamen Wilmots en Sonck op een eiland te staan. De spits van Genk kwam tot een halve kans, zodat zelfs een onverdien de zege ver buiten bereik bleef. GPD Yves Vanderhaeghe (rechts) troost keeper Geert de Vlieger ha de teleurstellende 1-1 tegen Tunesië. foto Jim Bourg/RTR MOSKOU - De rellen die zon dag in Moskou uitbraken na de 1-0-nederlaag van Rusland te gen Japan op het WK voetbal, hebben twee mensen het leven gekost. Tientallen mensen raak ten volgens opgaven van de po litie gewond. De Russische premier Kasyanov heeft na de onlusten openlijk zijn twijfel uitgesproken of Rus land zich nog kandidaat moet stellen voor de organisatie van de Europese voetbalkampioen schappen in 2008. Sportminis- ter Parkhomenko voegde daar aan toe: „Dit is de slechtst denkbare publiciteit en het doet onze kansen op het binnenhalen van het EK zonder twijfel slin ken." Eén van de dodelijke slachtof fers was een vechtersbaas die tijdens de onlusten werd neer gestoken. Het andere slachtof fer was een politieman, die gis termorgen overleed aan de verwondingen die hij had opge lopen bij het uiteenslaan van de relschoppers. DPA/AFP DEN HAAG - De fel bekriti seerde grensrechter Jens Larsen heeft toegegeven dat hij zater dag in de wedstrijd tussen Italië en Kroatië een fout heeft ge maakt. Volgens Larsen was er bij de treffer van Christian Vieri geen sprake van buitenspel. „Dat was een fout van mij", aldus Larsen, die echter wel achter zijn beslissing blijft staan om de gelijkmaker van Filippo Inzag- hi af te keuren. GPD DEN HAAG - De Spaanse pers is woedend op de begeleiding van de Franse nationale ploeg. De Spaanse journalisten vinden het onbegrijpelijk dat Zinedine Zidane, de ster van Real Ma drid, vandaag meespeelt tegen Denemarken. Voor de verandering zijn de ri valiserende kranten uit Madrid en Barcelona het volledig met elkaar eens. „Frankrijk dwingt Zidane tot spelen", zo staat in de krant Marca te lezen. „Iedereen kon zien dat Zidane op de trai ning absoluut niet fit was. Zida ne is met de rug tegen de muur gezet, hij kan geen kant op en moet gewoon spelen. Heel Real bibbert van angst." GPD §B door Frits Bakker ZELZATE - De tafels vol met pinten om het leed van een gemiste kans weg te drinken. De Belgische bondscoach op een groot scherm, na afloop van de treu rige 1-1 tegen Tunesië op het WK. „Wij niet gaan zoeken naar een excuus", brabbelt hij met zijn zangerige Waalse tongval. „Wadde", roept de zwaar ont goochelde supporter vanachter uit het café. „Zorg maar dat ge wegkomt, gij onnozelaar." Maandagmorgen, café 't Kelderken op de Markt in Zelzate. Zo'n honderd voetbalgekke Belgen en een paar ver dwaalde Hollanders hebben zich ver zameld voor de match die kan beslissen over doorgaan of afgaan op het WK. „Wij willen knokpartijen in de zestien", schreeuwt de goudblonde madam, die de nationale driekleur over haar zwie rige boezem heeft geknoopt. Twee mannen van de vuilnis hebben hun kar voor het café geparkeerd. Ze stappen stiekem naar binnen, om mee te kijken, in groene overalls met rode en gele banen. „Toch geen Nigerianen ze ker", roept Koen, een rasechte Belg uit Terneuzen, vanachter zijn eerste glas bier. „Hier-sie, ik heb wat gehaald bij de su per." Marcel, die op doordeweekse da gen de stamtafel beheert, steekt een zware doos omhoog. „Voor iedereen nen-mutse van de duivels, maar wel oepzetten hé." Leupers En zo kan de match beginnen. Kurt Mi- gom, nog bij Hoek gespeeld, nu trainer van een Belgisch clubje uit de buurt, kijkt nogal stuurs voor zich uit. „We hebben geen grote ploeg, met de Bel gen." En Wilfried Vereecken, trainer van een jeugdploeg in Zelzate, vreest voor de aanvallende zwakte. „Dat die- ne Strupar mag spelen, da-verstaan ik niet", schudt hij met zijn hoofd. Hij legt uit dat het in het voetbal van vandaag gaat om lopers in de voorhoede. „En Strupar, diene kan nog geen vijf meters leupen." De Belgen komen met 1-0 voor, geven de voorsprong weg en ontsnappen voor de rust aan een strafschop. De madam van de knokpartijen in de zestien blijft moed houden. Ook als de duivels er na de rust maar niet in slagen de Tunesi sche muur te slechten, „Drei man van veuren zetten en geenen keeper", schreeuwt ze. Het blijft vechten tegen de bierkaai. „Weet-e wat het is mee ons Belgen, we hebben geen nummer tien meer", som- bert Vereecken. „Vroeger, met Mare Koen Pöpsel (midden) kijkt naar België - Tunesië in cafe't Kelderken. Degryse, met Luc Nillis en nog vroeger met Ludo Coeck, dat waren spelma kers, die hebben we nu niet. Dan kunt- ge wel met vijf aanvallers spelen, maar als-ge de ballen niet van veuren krijgt..." Tien minuten te gaan, de stemming wordt grimmig. „Komaan hé, duivels", gilt Koen, die net een ruzietje met zijn buurman heeft gehad. „Je snapt er toch niks meer van. Hij vindt dat we met een punt content moeten zijn. Da's echt Belgisch hè, maar dat we al zo ver zijn gezonken." De bondscoach gooit er nog een aanval ler bij om te pressen. Mbo Mpenza komt het veld in, maar wordt in zijn eerste ge vecht om de bal aan zijn oor naar de grond getrokken. De madam: „Amai, mijn eure." Mineur Alle Belgen zijn in mineur. „Nog ene pa tat naar veuren", roept de barman, die onverwijld achter het elftal blijft staan. Het blijkt allemaal tevergeefs, de Bel gen blijven steken op 1-1. En nu? „We moeten de Russen verslaan, maar wie gelooft daar nog in. Boegeroep als Robert Waseige op het foto Wim Kooyman scherm verschijnt. „Die Tunesianers", zegt hij„dat zijn straffe mannen", zegt hij vanachter een trieste blik. „En wij dan, hebben wij geen duivels meer", roept Marcel vanachter de bar. Hij zucht diep en stelt vast: „We hebben al les hier: café's, bier en scheune vrou wen, maar geen voetballers..." De mutsen van de duivels worden weggemoffeld. „Ik vreet hem op", zegt Koen, die zijn vingers in het bier doopt om de vlaggetjes van zijn wangen te vegen. En over het café valt een treu righeid die nog uren blijft han gen. DEN HAAG - Benni McCarthy heeft een akkoord bereikt met het Engelse Mi ddlesbrough .Dat heeft de zaakwaarnemer van de Zuid-Afrikaan bekendgemaakt. Benni, die eerder uit kwam voor Ajax, speelde het afgelopen seizoen bij FC Porto en het Spaanse Celta de Vigo. Hoewel club en speler het eens zijn, moeten functionarissen van Celta, eigenaar van Benni en Middlesbrough nog wel rond de tafel gaan zitten. GPD DEN HAAG - Duitsland staat aan de vooravond van de be slissende poule wedstrijd tegen Kameroen onder druk en dat is te merken. De oni-ust in de ploeg neemt toe, het morren van de reservespelers is begonnen. Oliver BierhoffJörg Böhme en Jens Jeremies zijn hun reserverol helemaal beu. „Ik vind dat ik op punten heb gewonnen van Carsten Jancker. Wat hij kan, kan ik ook. Alleen ben ik voor het doel een stuk gevaarlijker"! meent de gefrustreerde Bierhoff. Ook Böhme vindt het tijd worden voor veranderingen. „Ik ben hier om te spelen. En ik vind ook dat ik moet spelen. Ieder een roept dat er geen alternatief is voor Ziege, maar dat is gro te onzin." Jeremies doet er liever het zwijgen toe. „Ik zeg lie ver niets, want anders zeg ik het verkeerde." GPD LONDEN - Junichi Inamoto mag transfervrij vertrekken bij Arsenal. De Japanse international werd door de Engelse landskampioen in juli 2001 voor 6,2 miljoen euro overgeno men van Gamba Osaka. De 22-jarige middenvelder kwam nooit in actie in het eerste van ArsenalOp het WK scoorde In- amoto twee keer voor Japan. In de wedstrijden tegen België (2-2) en Rusland (1-0) werd hij uitgeroepen tot man van de wedstrijd. PSV heeft belangstelling voor de Japanner. RTR SEOGWIPO - Bondscoach Srecko Katanec van Slovenië moet het laatste WK-duel van zijn ploeg bekijken vanaf de tribune. De Fif a heeft de coach gestraft voor zijn gedrag in de tweede wedstrijd tegen Zuid-Afrika (0-1 verlies), waarin vierde official Jan Wegereef hem naar de tribune verbande. Katanec wond zich tijdens het duel naar de zin van de arbiters te veel op langs de zijlijn. DPA DEN HAAG - Hij is er niet bij in Japan en Zuid-Korea, maar dat is voor Romario geen reden om niets van zich te laten ho ren. De Braziliaan veegde gisteren de vloer aan met Italië. „De Italianen hebben alle leuke shirtjes en mooie namen, verder niets", vond de wereldkampioen van 1994. Voor zijn landge noten was Romario opvallend positief. „Dit elftal laat het Braziliaanse volk dromen." GPD TOKIO - Een typhoon nadert Japan. 'Noguri' bevond zich gistermorgen 1600 kilometer ten zuiden van Tokio, aldus Ja- I panse meteorologen. Ze weten niet of de typhoon ook daad- werkelijk over de archipel zal razen. Maar zelfs als het wind- I fenomeen alleen de kust passeert, zal dat deze week tot zware regenbuien en heftige windstoten leiden. Ook de steden waar de voetbalwedstrijden van het WK I plaatshebben, zullen daar volgens de meteorologische dienst i last van krijgen. AFP Jerzy Dudek uitgeteld. foto Joe Cavaretta/AP door Harry Arts DEN HAAG - Voor bondscoach Jerzy Engel is Jerzy Dudek al lange tijd het cement tussen de Poolse bakstenen, een sleutelfi guur die hem nooit in de steek laat. Twee WK-duels later be hoort de doelverdediger van Po len met zijn collega's van Saoe- di-Arabië en China tot de meest gepasseerde sluitposten van het toernooi. Polen kan de tickets naar Warschau alweer boeken en Dudek is de schlemiel. Het WK is niet het WK van de keepers. En zeker niet dat van Jerzy Dudek. De doelman kreeg gisteren met Polen een ongege neerd pak slaag van Portugal (4- 0). Tevreden achterom kijken naar het WK zal de nummer één van Liverpool, eufemistisch uit gedrukt, zeker niet. De doelman die geroemd wordt om zijn stijl en doorgaans onmogelijke red dingen, die in zijn eerste jaar bij Liverpool in 49 wedstrijden liefst 25 keer de nul hield, stopte in 180 minuten in Korea zelfs geen houdbare ballen. Het zat de oud-Feyenoorder niet mee en Dudek viel niet mee. Hij ging bij het belangiïjke eer ste doelpunt van Zuid-Korea niet vrijuit en tastte gisteren mis bij de cruciale eerste treffer van Portugal. Nadat Kozminski zich kinderlijk eenvoudig in de luren had laten leggen door Pauleta liet Dudek zich verras sen in de korte hoek. Polen kwam als tweede land uit Europa, na titelverdediger Frankrijk, door de hoofdingang het WK binnen, maar verliet het mondiale strijdtoneel gisteren via een achterdeurtje, met het schaamrood op de kaken. Vooral voor Dudek was de aftocht een hard gelag. De 29- jarige Pool wilde in Azië in het voetspoor treden van illustere voorgangers als Jan Tomasew- ski en Josef Mlynarczyk. „Ik wil tot de topspelers van het toer nooi uitgroeien", zei hij voor het WK. Het mocht niet zo zijn. Du dek belandde tussen de lacher tjes van de wereld. Uiteraard mocht de eliminatie van Polen niet louter op het conto van Dudek worden ge schreven. Portugal, dat na de verrassende nederlaag tegen de VS tekenen van herstel vertoon de, sneed gisteren door de Pool se defensie als een warm mes door de boter. Zo gemakkelijk dat er voor Dudek ook weinig te redden viel. Pauleta, die drie keer scoorde, werd geen stro breed in de weggelegd. Hij had er wel vijf kunnen maken. De spits voorkwam evenwel, al thans voorlopig, dat Portugal in een crisis belandde. Hij zadelde Polen én Dudek ermee op. GPD JEONJU - Een Britse en een Poolse supporter zijn gisteren bij Polen - Portugal gewond ge raakt door valpartijen. De Brit is er volgens een Fifa-woord- voerder in Jeonju ernstig aan toe. Hij is in levensgevaar. De woordvoerder van de Fifa verklaarde dat de Schotse fan waarschijnlijk uitgegleden is op de door regen glad geworden trappen. Hi] viel over een om heining en liep zwaar hoofdlet sel op. Hij ligt in coma. In een ander gedeelte van het stadion viel een Pool enkele meters naar beneden. Hij liep geen ernstige verwondingen op. DPA/SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20