Geld voor zorg en onderwijs (D VS verijdelen aanslag met radioactieve bom s» Brussel geeft fietser en voetganger bij ongeval altijd gelijk Paniek om Twee miljard extra voor aanpakken wachtlijsten en lerarentekort Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Opnieuw uitstel voor KPNQwest Singh Varma stapt naar Raad Werknemers zuivelsector staken bomalarm Enorme bosbrand teistert Colorado Officieren willen breder mandaat in Macedonië Cacaohuisje tussen reuzen Tunnel is voor heel Zeeland Tweede vogeleiland Neeltje Jans Overleg Kaliningrad loopt vast mum 16° 12 zw 5 Buiig Veel bewolking en perioden met buiige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind, maxima rond 16 graden. Belgen verbijten zich bij WK-duel 245e jaargang no. 136 dinsdag 11 juni 2002 los nummer 1,00 sto radiator duurmaar (zeer) comfortabel /y\ Glashandel W MELIESTE Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 Advertentie naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig siraainr toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats;nen zes maanden) telefoon:a noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik.de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalerv afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer. j j j automatische incasso (€19,25). handtekening: n Per kwartaal met automatische incasso 52,-). n-rr- u u- O per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r »en, l„ de colofon treft o nadere informs,aan. f "«O™ ,Sche inCaS!0 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"ÖÖÖÖÖ2" ^Jr,a,r,™r,d,nl"nme, 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) DEN HAAG - De curatoren van liet failliete KPNQwest geven vandaag rond het middaguur uitsluitsel over het lot van het bedrijf in glasvezelnetwerken. door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Verenigde Staten zeggen een aanval met een zogenaamde 'dirty bomb', een gewone bom uitgerust met radioactief materiaal, te heb ben voorkomen. Vorige maand is een Amerikaans staatsburger aangehouden die de mogelijk heden voor zo'n terreurdaad in opdracht van Al Qaeda zou heb ben verkend. Het nieuws werd gisteren in Moskou bekend gemaakt door de Amerikaanse minister Ash- croft van Justitie. De man, José Padilla, is in 1970 geboren in New York en heeft zich tijdens een gevangenisstraf begin jaren negentig bekeerd tot de islam en zijn naam gewijzigd in Abdul lah al-Mujahir. Hij vloog op 8 mei vanuit Pakistan naar de VS en werd op de luchthaven van C Advertentie Chicago aangehouden. Volgens Ashcroft beschikken de VS over talloze onafhankelijke bronnen die bevestigen dat al-Mujahir behoort bij terroristenbeweging Al Qaeda en betrokken was bij plannen om terreuraanvallen te plegen op Amerikaanse bodem. Hij zou verschillende keren naar Afghanistan en Pakistan zijn gereisd, waar hij leiders van het netwerk ontmoette. Staats secretaris Wolfowitz van De fensie zei gisteren dat al-Muja- hir geen concreet plan op zak had. Een zogenaamde vuile bom is geen kernbom. Het is een ge woon, conventioneel explosief waaraan een kleine hoeveelheid radioactief materiaal is beves tigd, bijvoorbeeld kernafval uit kerncentrales of medisch afval uit ziekenhuizen. De angst voor zo'n bom met stralingsgevaar is groot, vanwege de mogelijke paniek en de gevaren voor de ge zondheid op de lange termijn. Een radioactieve bom heeft ech ter niet de vernietigende kracht van een kernbom. Ondervragen Al Mujahir is overgedragen aan Defensie, om hem langer te kun nen vasthouden en te kunnen ondervragen. Hij zit vast in een marinegevangenis in Charles ton in South Carolina. „Hij is een bedreiging voor de VS en hij is nu van de straat", aldus presi dent Bush gisteren. Er is nog geen aanklacht tegen hem inge diend en hij zal ook niet worden gedaagd voor een militair tribu naal, aangezien die alleen be stemd zijn voor niet-Amerika- nen. GPD AMSTERDAM - De Raad voor de Journalistiek buigt zich vrij dag over de klacht van voorma lig GroenLinks-Kamerlid Tara Singh Varma tegen het Tros- programma Opgelicht. Dat pro gramma meldde in juli 2001 dat de politica voorwendde kanker te hebben. Singh Varma wil van de raad een waardeoordeel over de wij ze waarop de programmama kers haar hebben benaderd. Volgens haar advocaat, R. Dhal- ganjansing, leefde zij ten tijde van de opnames in een waanwe reld en kon zij daarom niet ade quaat reageren op de aantijgin gen. Dhalganjansing noemt Opge licht geen programma dat geschikt is om ingewikkelde za ken als die van Singh Varma te behandelen. „Kun je dit journa listiek noemen?" ANP doorCorde Horde BRUSSEL - Automobilisten zijn altijd aansprakelijk bij een ongeluk met fietsers en voet gangers, is het mogelijke gevolg van een gisteren gepubliceerd Europees 'wetsvoorstel'. Het voorstel voedt een oude discus sie in Nederland. De Europese Commissie wil dat de WA-verzekering van auto mobilisten voorziet in zo'n uit gebreide dekking. Volgens een Commissie-ambtenaar is het ook een signaal dat de zwakke weggebruiker moet worden be schermd. 'Brussel' kan echter niet bepa len dat voetgangers en fietsers altijd recht hebben op vergoe ding van de automobilist, ook al is het ongeluk hun eigen schuld. De nationale wet blijft van toe passing. In Nederland moet een automobilist altijd betalen bij slachtoffers onder de 13 jaar, en voor minimaal 50 procent bij oudere zwakke weggebruikers. Volgens een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars behelst het voorstel stiekem meer dan alleen voorschriften voor de dekking. „Dit is een bij zondere verzekering. Ze dekt de wettelijke aansprakelijkheid. Dus als je iets aan de verzeke ring verandert, verander je ook iets in de wet." Dat zou de discussie heropenen die in Nederland halverwege de jaren negentig speelde naar aanleiding van een voorstel van toenmalig minister Sorgdrager van Justitie. Ook zij wilde de schade van zwakke weggebrui kers altijd vergoeden. Na veel gesteggel is het destijds van ta fel gehaald. Nu komt er dus mo gelijk op Europees niveau zo'n regeling.ANP SEOEL - De Zuid-Kore- aanse politie was gisteren in opperste staat van pa raatheid. In Seoel kamden tientallen bomexperts met speurhonden een wolkenkrabber uit na een nogal vage tip. Een man tipte de politie, omdat hij op 5 mei had gezien dat een buitenlander met ara- bisch uiterlijk foto's maakte van het gebouw. De wolkenkrabber be staat uit twee torens, LG Twin Towers genaamd. Door de associatie met de Twin Towers in New York, de plaats van de aansla gen van 11 september vo rig jaar, nam de politie het zekere voor het onzekere. De tip kwam pas laat bin nen, omdat de man er aan vankelijk geen acht op had geslagen. Pas toen hij op de televisiè berichten zag over mogelijke terro ristische aanslagen, be sloot hij de politie in te lichten. De politie vond in het gebouw niets bijzon ders. Rond de wedstrijd van Zuid-Korea tegen de VS (1-1), gisteren in Daegu, raakten ongeveer drie honderd anti-Ameri kaanse demonstranten slaags met de politie.RTR De uitslagen: Zuid-Korea - VS 1-1 Portugal - Polen 4-0 België-Tunesië 1-1 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De extra bijdragen voor zorg en on derwijs worden zoveel mogelijk bijeen gesprok keld door doelmatiger te werken en de bureaucra tie te bestrijden. Dat neemt niet weg dat er ook forse investeringen nodig zijn. De onderhandelaars Balkenen de (CDA), Herben (LPF) en Zalm (WD) hebben dat gisteren afgesproken. Ingewijden zeg gen dat zowel voor de zorg als voor het het onderwijs circa een miljard euro extra nodig is in de komende vier jaar om onder meer de wachtlijsten en het le rarentekort weg te werken. De drie onderhandelaars spra ken elkaar na afloop van hun overleg tegen over wat er nu precies was overeengekomen. Balkenende en Zalm zeiden dat er extra geld voor zorg en onder wijs op tafel komt. LPF-leider Herben hield echter staande dat vrijwel al. het geld voor de twee sectoren door 'her schikking' wordt gevonden. De onderhandelaars spraken gisteren ook over medisch-ethi- sche kwesties. Balkenende drong bij Zalm aan op steun in het debat over het klonen van embiyo's dat vandaag in de Eer ste Kamer plaatsheeft. De se naat behandelt dan een wets voorstel dat wetenschappelijk onderzoek mogelijk maakt met embryo's die overblijven na een reageerbuisbevruchting. Op termijn zou volgens het wets voorstel ook het kweken van embryo's voor medisch-weten schappelijke doeleinden moge lijk moeten worden. Het CDA vindt dat veel te ver gaan. Het wil dat het opheffen van het verbod op het kweken van embryo's alleen kan na toe stemming van het parlement. Strijdpunten Gisteren werd ook bekend dat informateur Donner niet mor gen al zijn compromisvoorstel over WAO en lastenverlichting zal presenteren. Hij heeft daar voor waarschijnlijk tot vrijdag nodig. WAO en lastenverlich ting zijn de twee grootste strijd punten in de formatie, waarbij vooral CDA en WD tegenover elkaar staan. Het CDA heeft grote moeite met het voorstel van de WD om al leen werknemers die vier van de laatste vijf jaar hebben gewerkt nog een WAO-uitkering te ge ven. De WD voelt op haar beurt weinig voor een CDA-plan om gezinnen fiscaal te compense ren voor de hogere premies die voortvloeien uit de nieuwe op zet van het zorgstelsel die de partijen eerder overeenkwa men. ANP pagina 3: FNV dreigt met stakingen Aanvankelijk zou gisteren na ïluiting van de beurs worden meegedeeld of al dan niet per di rect de stekker er uit zou worden De curatoren zijn nog volop in onderhan om het voortbestaan van met een paar weken te rekken. Het lijkt er op dat gaat lukken. curatoren J. van Apeldoorn E. Meijer zijn al dagen druk om een noodplan voor van de grond te krij Volgens dat plan moet een deel van de klanten KPNQwest de rekeningen mei betalen en alvast een voor juni overmaken. de curatoren is er be- .angstelling om mee te werken, maar zij willen het geld ook daadwerkelijk op de rekening van KPNQwest zien en zo ver was het gisteren nog niet. GPD DEN HAAG - De Nederlandse eenheden die in Macedonië de van de internatio waarnemers gaan regelen, ook ingrijpen bij open ordeproblemen. het mandaat dit niet toe moet de Nederlandse op dit gebied krijgen. Dit zegt A. Hazenberg van de Officierenvereni- Hazenberg kunnen de in Macedonië dit ïajaar voor onrust zorgen en is noodzakelijk dat de Navo- dan kunnen ingrij pen. „Onder Duits commando leeft een Duitse compagnie dat sok gedaan." Jet Duitse optreden moet vol gens Hazenberg tot voorbeeld lienen. „Het probleem is alleen lat het Duitse commando een eigen Duitse compagnie ter be schikking had. Nederland leidt linnenkort de operatie, maar iet echte werk op straat wordt gedaan door Duitsers, Fransen en Italianen." ■Daarom moet tevoren worden ifgesproken dat ook bij het van de openbare or- assistentie wordt verleend, al omschrijft het mandaat niet."GPD AMSTERDAM - Aan de Omval in Amsterdam verrijzen enor me torens. De kantoorkolossen staan op het voormalige fa brieksterrein van Blooker cacao. Een projectonwikkelaar bouwt tussen de nieuwbouw een origineel Blooker-gebouw tje. Het cacaohuisje wordt binnenkort ingericht als café. foto Evert Elzinga/ANP De Russische enclave Kaliningrad, die ligt ingeklemd tussen Polen en Litouwen, doet de verhouding tussen Europa en Rusland geen goed. De Russische president Poetin haalde gis teren fel uit naar het Europese plan om voor Russische reizi gers een visumplicht in te stellen. Het overleg over wat er moet gebeuren met het voormalige Oost- Pruissische Königsberg zit muurvast. De Westerscheldetunnel ligt er straks voor heel Zeeland, dus moeten ook alle gemeenten meebetalen aan de brandweer voor die tunnel. Dat is de mening van commissaris van de ko- ninging W. van Gelder. De tunnel móet op 14 maart volgend jaar open, verklaarde hij gisteren tegen de Statencommissie algemeen bestuur. Rijkswaterstaat Zeeland legt binnenkort bij het voormalig werkeiland Neeltje Jans aan de Oosterscheldekant een nieuw vogeleiland aan. Het eiland moet een broedplaats worden voor de kustvogels. Het eerste vogeleiland bij Neeltje Jans mislukte, doordat ratten het eiland overmees terden en het land afkalfde door de golven. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18,19 en 20; buitengebied: 21,23 en 25. DENVER - Een blusvliegtuig dropt wa ter vermengd met rood schuim boven een bosbrand ten westen van Glenwood Springs. Veertigduizend mensen kregen gisteren het bevel hun huizen ten zuid westen van de Amerikaanse stad Denver te ontruimen wegens een enorme bos brand die de staat Colorado teistert. De brand, die door harde wind wordt aange wakkerd en al 24.500 hectare heeft ver teerd, bevond zich zo'n vijftien kilometer van bewoonde gebieden. De brandweer trok zijn mensen terug, omdat het te ge vaarlijk werd. De autoriteiten vermoeden dat de brand afgelopen zaterdag is ontstaan door een illegaal kampvuur in het kurkdroge Pike National Forest, negentig kilometer ten zuidwesten van Denver. foto Ed Andrieski/AP Stakers verzamelen zich in de regen voor zuivelfa briek De Kievit in Meppel. Zeker twintig melkfa brieken en andere zuivel bedrijven ondervonden gisteren de gevolgen van de staking, die zich vol gens de vakbon den de komende dagen uitbreidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1