PZC Kleine heks is nog lang geen held 0 Kater dreigt voor Koreanen KNVB steunde Kameroener Hayatou John O'Brien is belangrijke schakel bij WK-surprise NOS bepaalt per dag welk duel er wordt uitgezonden 19 Zelfs de beoogde vedette Veron is niet zeker van zijn plaats bij Argentinië Cancellara leider in Oostenrijk Lakers één zege af van titel Seedorf akkoord met AC Milan Van der Vegt manager bij Zwolle Wildcard voor Philippoussis Costa op gravel van Amersfoort wk in cijfers wk op tv dinsdag 11 juni 2002 van onze sportredactie ZEIST - De KNVB heeft Sepp Blatter niét gesteund bij zijn kandidatuur voor herbenoe ming als voorzitter van de we reldvoetbalbond Fifa. Bonds voorzitter Jeu Sprengers zei gisteren tijdens de jaarlijkse bondsvergadering dat de KNVB zich niet kan vinden in het fi nanciële beleid van de afgelo pen jaren onder Blatter. De KNVB heeft dan ook zijn stem uitgebracht op Issa Hayatou, de enige tegenkandidaat. De concurrent van Blatter uit Kameroen verloor de verkiezin gen kansloos. De Zwitser werd met 139 stemmen herkozen. Slechts 56 nationale voetbal bonden, waaronder de KNVB, steunden Issa Haytou. „De we reldvoetbalbond heeft maar één inkomstenbron en dat is het we reldkampioenschap. Toch is er nooit in de historie een groter te kort ontstaan dan de afgelopen vier jaar. Een deel daarvan is te verklaren door ongelukken zo als het faillissement van het marketingbureau ISL, een an der deel door de hogere organi satiekostenvan de WK in Korea en Japan. Maar het grootste deel wordt toch veroorzaakt door een overmatig uitgavenpatroon in alle opzichten op het hoofd kwartier in Zürich", aldus Sprengers. Bovendien bedient de Fifa zich van een boekhoudsysteem waardoor het enorme tekort voor de leek niet meteen opvalt, aldus de bondsvoorzitter. „Het is duidelijk dat al ruim 200 mil joen euro is gebruikt van het budget voor het WK van 2006 in Duitsland. Dat is een duidelijk voorbeeld hoe het niet moet; op eten en verteren van je toe komst. Ondanks geschatte hogere opbrengsten moet de ko mende vier jaar ruim 500 mil joen euro worden bezuinigd. Dat is ruim dertig procent van de begroting." Volgens Sprengers heeft de KNVB de Fifa op de financiële wantoestand gewezen. „Het onderzoek naar de finan ciële situatie van de Fifa gaat door en volgend jaar is er een nieuw congres. Dan kunnen we zien of er een aanzet is gegege- ven tot noodzakelijke besparin gen." ANP door Peter van Duyl DEN HAAG - Zijn ploeg leek voorbestemd voor het aller hoogste en in de mars naar suc ces was een speciale rol toebe dacht aan Juan Sebastian Veron. Maar de realiteit staat vooralsnog in schril contrast tot al die zoete fantasieën. Om een deceptie te voorkomen móet Ar gentinië, de topfavoriet van ve len, morgen winnen van Zwe den. En opmerkelijk genoeg luidt één van de cruciale vragen rond die wedstrijd: is Veron er wel vanaf de aftrap bij? Nog maar tien dagen geleden zou die gedachte op de lachspie ren hebben gewerkt. Veron was in de kwalificatiereeks onbe twist de belangrijkste schakel in de ploeg van coach Marcelo Bielsa, één van de heel weinigen die zich in de overdaad aan ster voetballers nooit druk hoefde te maken om zijn positie. Veron, aanvoerder, spelbepaler en denktank van de Argentijnen, zou één van de sterren van het WK worden. Hij begon zijn loopbaan in 1993 bij Estudiantes, de club waar zijn vader Juan Ramon Veron in de jaren zestig triomfen vierde. De oude Veron werd 'heks' ge noemd, het verklaart de bij naam van zijn zoon: 'de kleine heks'. Juan Sebastian Veron speelde bij Boca Juniors nog sa men met Diego Maradona voor hij in 1996 naar Italië verhuisde. In de laars vestigde Veron zijn naam definitief. Via Sampdoria enParma kwam hij in Rome te recht, bij Lazio. De Argentijn maakte naam door de manier waarop hij voetbal simpel doet lijken. Als anderen nog moeten beginnen met nadenken, heeft Veron de pass al gegeven, het liefst met één balcontact. Vorige zomer tekende hij voor Manchester United. Het werd min of meer als vlucht gezien, omdat Veron betrokken was bij een paspoortschandaal. De Ar gentijn zou in het bezit zijn ge weest van een vals Italiaans per soonsbewijs. Sindsdien is het allemaal minder met Veron, die moeite had zijn plekje te verove ren bij zijn nieuwe club. Hij kampte met blessures en niet zelden leek het tempo van de Engelse competitie hem net even te hoog. Veron lijkt die mindere vorm mee genomen te hebben naar Azië. In de openingswedstrijd tegen Nigeria (1-0) was zijn prestatie nog acceptabel, tegen Engeland speelde hij één van de slechtste interlands uit zijn loopbaan. Hij was niet tegen de dadendrang van zijn directe te genstander en ploeggenoot bij Manchester United Butt en werd halverwege gewisseld voor Pablo Aimar. Daarna won het spel van Argentinië onte genzeglijk aan allure. Duidelijkheid Het leidde tot speculaties dat Veron zou worden gepasseerd voor de allesbeslissende wed strijd tegen Zweden. Die wer den alleen maar sterker, toen Bielsa zijn aanvoerder met een groepje reserves liet meespelen tegen een Argentijns jeugdelf- tal, terwijl alle anderebasisspe- door Jaap van Essen DAEGU - Nee, de Verenigde Staten van Amerika is geen voetballand. Toch heeft de USA na twee wedstrijden inmiddels vier punten op het WK verza meld. Geen wonder dat John O'Brien zich uitstekend ver maakt in Korea. Het tijdsverschil tussen Korea en de Amerikaanse Westkust, waar O'Brien vandaan komt, is zestien uur. De wedstrijd Ko- rea-Verenigde Staten begon daar om half één 's nachts. Gelukkig dat zijn ouders en familieleden in Korea verblij ven. „Mijn broer is als enige in Los a Japan Angeles gebleven. Hij heeft moeten smeken bij een plaatse lijke kroeg om 's nachts iedere keer langer open te blijven wan neer wij spelen. Dan kunnen ze naar de Spaanstalige zender ESPN kijken, die zendt alle wedstrijden live uit." Groot nieuws John O'Brien vertelt het met een glimlach. Hij is gewend aan de geringe belangstelling voor voetbal in deVS. „Maardeover- winning tegen Portugal was groot nieuws. Er waren beelden op alle journaals en de kranten pakten fors uit.Zo zag en las de hele VS dat het WK voor O'Brien perfect begon. Na vier minuten scoorde hij tegen Por tugal in de met 3-2 gewonnen groepswedstrijd. Gisteren was hij tegen Korea verantwoorde lijk voor de prachtige pass waaruit de 'indiaan' Clint Ma- this scoorde. De assist van O'Brien was zo geweldig dat hij tachtig procent van de treffer had kunnen opeisen, maar de rossige jongen uit LA is beschei den: „Clint maakte hem prach tig af." Hoe dan ook, O'Brien is bezig Iers een training afwerkten. Toch is het onwaarschijnlijk dat Veron morgen niet speelt. Het lijkt aannemelijk dat hij een koppel zal vormen met Aimar, zoals in de kwalificatiewed strijden al regelmatig voor kwam. De discussie rond de sterspeler geeft wel aan hoe hard de nederlaag tegen de En gelsen in Argentinië is aangeko men. Nu een onverwacht vroege uitschakeling dreigt, is het voet balland in paniek. Buitenspelers Niet alleen de positie van Veron staat ter discussie, Bielsa wordt ook opgeroepen definitieve dui delijkheid te verschaffen over andere plaatsen in het elftal: Crespo of Batistuta in de spits, Kily Gonzalez of Lopez op links. Bovendien worden na het duel tegen Engeland, de eerste slech te wedstrijd sinds tijden, vraag tekens gezet bij Bielsa's voor liefde voor buitenspelers. De immer gespannen ogende bondscoach, bepaald geen vriend van journalisten, heeft nog niet openlijk gereageerd. Bielsa slaat liever terug met re sultaten. Maar hoe zeker kan hij zijn van een goede afloop? Op een WK waar reputaties op drijfzand gebouwd lijken, wordt morgen het fundament onder Argentinië aan een seri euze test onderworpen. GPD aan een geweldig WK. En dat op een plaats die hij bij Ajax slechts zelden mocht bekleden: centrale middenvelder. „Dat is wel heel anders dan linksback spelen. Natuurlijk is het een mooie positie, je komt ongeloof lijk vaak aan de bal, bepaalt het spel." Voor de VS is het ook maar goed dat O'Brien op die plek staat, want zijn medespelers lopen niet over van de kwaliteit en creativiteit. De vier verdedigers zijn ai blij als ze de bal raken, Linkeraanvaller Beasly kan hard lopen, maar ontbeert ieder gevoel voor voetbal. De vier punten zijn welbeschouwd een wonder. Cultuur O'Brien: „Natuurlijk, bij Ajax zie je aan alles dat daar in de opleiding enorm veel aandacht aan goede techniek wordt be steed. Dat is in de Verenigde Staten anders. Het wordt wel geprobeerd, maar voetbal zit daar nog niet in de cultuur. Met de MLS-profcompetitie is het wel beter geworden. Je ziet nu ook jongere gasten die op ni veau trainen en spelen. Maar inderdaad, zeker in de twee de helft deden wij aanvallend niet veel meer. Meestal was het enige doel de bal weg te krij - gen." Vier punten en een riant uitzicht op de achtste finales, gezien de achtergronden voor de VS een wereldprestatie. Volgens O'Brien is het lage verwach tingspatroon een mogelijke oor zaak van het succes. „Niemand verwacht iets van ons, wij ook niet van onszelf. Wij zijn een echte underdog. Daardoor is de sfeer binnen de selectie altijd goed." Verrassingen „We komen naar zo'n toernooi met de instelling om voor wat verrassingen te zorgen", aldus John O'Brien. „Wij kunnen het spel niet echt maken. Waar we wel goed in zijn, daarvan heb ben we tot nu aardig profijt ge trokken. De bal veroveren en zorgen dat-ie razendsnel bij de spitsen terechtkomt; dat gaat ons goed af. Technisch zal het dan niet allemaal even goed zijn maar aan inzet ontbreekt het bij sporters uit de Verenigde Staten nooit. Ook niet bij voetballers." GPD Juan Sebastian Veron rekt en strekt tijdens een training in het J-Village. foto Enrique Marcarian/RTR Thuisland kan in laatste groepsronde kind van de rekening worden door Jaap van Essen DAEGU - Geen tweede over winning voor Zuid-Korea, maar een gelijkspel tegen de Verenig de Staten (1-1). Weliswaar staat het elftal van bondscoach Guus Hiddink nog eerste in groep D, maar dat zegt niets. Het kan zo maar dat Zuid-Korea vrijdag avond zit opgescheept met een eerste echte WK-kater. Zuid-Korea is inmiddels rood gekleurd. De voorbije week werden maar liefst ongeveer zes miljoen rode voetbalshirts ver kocht. Een enorm aantal, ook op een bevolking van 46 miljoen. Maar het nationale elftal mag objectief beschouwd dan wel heel goed bezig zijn met leuk voetbal en vier punten, dat zegt niks. Vrijdag kan het Koreaanse voetbalsprookje zo maar uitge blazen worden. Zuid-Korea en de Verenigde Staten hebben na twee duels vi er puntenPortugal heeft er na de zege op Polen drie, terwijl de arme mannen van bondscoach Engel puntloos en uitgescha keld zijn. Vrijdagavond speelt Korea tegen Portugal, de VS te gen Polen. Al met al mag Korea vrijdag niet verliezen, tenzij de VS een totaal niet verwacht pak slaag krijgen van Polen. De totale voetbalgekte in Korea zou dus nog wel eens kunnen eindigen in een totale deceptie. Gisteren was het nog een prach tige roodgekleurde voetbalmid dag in Daegu. Het voetbal was aardig, de sfeer geweldig. De door de autoriteiten gevreesde explosie anti-Amerikaanse ge voelens bleef vrijwel uit. Er werd wel wat gescandeerd tegen de spelers van de USA, maar ei genlijk niet meer dan enkele da gen eerder tegen de Polen. Toen werd tijdens het volkslied van de tegenpartij nog een massaal fluitconcert gehoord, daar was gisteren geen sprake van. Beuken Er werd dus gewoon gevoetbald in Daegu. Vooral door de Korea nen, die beduidend beter waren. Het waren echter de Amerika nen die na 24 minuten op voor sprong kwamen door een treffer van Clint Mathis. Het doelpunt viel toen de Koreaan Hwang werd behandeld aan een bloe dende hoofdwond en zijn ploeg met tien man speelde. „Toen zag je dat dit elftal nog de ervaring mist op zulke momenten even de organisatie anders neer te zet ten", aldus bondscoach Guus Hiddink. Na de 1-0 begon het grote beu ken van Korea, dat ook een reeks van kansen kreeg. Maar zelfs een strafschop van Lee Eul-Yong in de veertigste mi nuut ging er niet in. Brad Friedel, de Amerikaanse doel man had de dag van zijn leven. Pas in de 7 8e minuut had ook hij geen verweer tegen een half mislukte kopbal van Ahn Jung- Hwan: 1-1. Guus Hiddink toonde zich na afloop enerzijds een gelukkig man, anderzijds was hij onte vreden. „We hebben volgens mij zes uitgespeelde kansen gecre- eerd. Dat is op dit niveau ontzettend veel. Nog maar vier maanden geleden was het on denkbaar dat we zo aanvallend zouden spelen en zo veel kansen zouden afdwingen. Wat betreft de uitslag ben ik uiteraard niet helemaal gelukkig. Het was be- REUTTE - De Zwitserse wielrenner Fabian Cancellara, die in april de ZLM Tour op zijn naam schreef, heeft de leiding geno men in de Ronde van Oostenrijk. De jonge renner uit de jeugd- formatie van Mapei won gisteren de individuele tijdrit over elf kilometer en behield de leiding vervolgens in het tweede gedeelte, een korte rit over 67 kilometer. Die werd gewonnen door de Italiaan Daniele Bennati. ANP EAST RUTHERFORD - Nog één overwinning en dan zijn de Los Angeles Lakers voor de derde keer op rij kampioen van de Noord-Amerikaanse prof basketbalcompetitie (NBA). Ook op eigen bodem in East Rutherford waren de New Jersey Nets in de finale niet opgewassen tegen de Lakers: 103-106. Het staat nu 3-0 voor Shaquille O'Neal en consorten in de best-of- seven serie. RTR ROME - Clarence Seedorf is volgens het Italiaanse persbu reau ANSA akkoord met de overstap van Inter naar stadge noot Milan. Dat meldt Ansa op de website. Seedorf ondergaat donderdag een medische keuring bij zijn nieuwe club. Hij zou akkoord zijn gegaan met een contract tot de zomer van 2005. Afgelopen week meldden beide clubs al dat de deal zo goed als rond was. Inter zou de beschikking krijgen over Coco, door Milan afgelopen seizoen uitgeleend aan Barcelona. Co- co wil niet meer terug naar Milan. Inter heeft met het ja woord van Seedorf de vrijheid met Coco verder te onderhan delen. ANP KAMPEN - Henry van der Vegt wordt met ingang van 1 sep tember zo goed als zeker algemeen manager van FC Zwolle. Hij gaat onder algemeen directeur Jeroen Bijl werken. Afge lopen week maakte de oud-speler van FC Zwolle en Willem II bekend dat hartklachten een langere carrière als speler bij de Italiaanse Serie A club Udinese belemmeren. GPD LONDEN - Mark Philippoussis en Natasha Evereva hebben van de organisatoren van het tennistoernooi van Wimbledon een wildcard ontvangen. De Britten maakten gisteren een deel van de invitaties bekend. Bij de mannen kregen behalve Philippoussis ook vijf Britten een plaats in het hoofdschema. Twee wildcards moeten nog worden vergeven. Arantxa Sanchez-Vicario heeft zich afgemeld voor Wimble don. De voormalig finaliste uit Spanje is oververmoeid, zo meldde toernooidirecteur Alan Mills gisteren.RTR AMERSFOORT - Albert Costa, zondag winnaar van Roland Garros, zal in juli aantreden op het Energis Open tennistoer nooi in Amersfoort. De 26-jarige Spanjaard, die met zijn eer ste grandslamzege is geklommen naar de tweede plaats op de ATP wereldranglijst, ontmoet onder anderen zijn landgeno ten Alex Corretja en Francisco Clavet, die al eens winnaar op het gravel van Sportingclub Bokkeduinen waren. De Nederlandse inbreng komt van Raemon Sluiter en Paul Haarhuis, de dubbelspecialist die zondag met Jevgeni Kafel nikov Roland Garros op zijn naam schreef. ANP ter geweest als we gewonnen hadden. Nu krijgen we vrijdag nog een zware avond. Maar ik zie met echt tegen die wedstrijd op. Ik weet zeker dat het team dan nog een keer gas zal geven. GPD Groep D Zuid-Korea - Verenigde Staten 1-1 (0-1). 24. Mathis 0-1, 77. Ahn Jung-Hwan 7-7. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Gele kaart: Hong Myung-bo (Zuid-Korea), Hejduk, Agoos (Verenigde Staten). Bijzonder heid: Lee-Eut-yong (Zuid-Korea) mist strafschop in de 39e minuut. Aantal toe schouwers: 60.500. Zuid-Korea: Lee Woon-jae; Choi Jin- cheul, Hong Myung-bo en Kim Tae- young; Song Chong-gug, Kim Nam-il, Yoo Sang-chul (69. Choi Yong-Soo), Park Ji-sung (38. Lee Chun-Soo) en Lee-Eul- yong; Hwang Sun-hong (56. Ahn Jung- Hwan) en Seol Ki-hyeon. Verenigde Staten: Friedel; Hejduk, Agoos, Sanneh en Pope; O'Brien, Reyna, Beasley (74. Lewis) en Donovan; Mathis (82. Wolff) en McBride. Portugal-Polen 4-0 (1-0). 74. Pauleta 1-0, 65. Pauleta 2-0, 77. Pauleta 3-0, 88. Rui Costa 4-0. Scheidsrechter: Dallas (Scho). Gele kaart: Frechaut, Jorge Costa, Jorge, (Portugal), Swierczewski, Bak (Polen). Aantal toeschouwers: 39.000. Portugal: Baia; Frechaut (64. Beto), Couto, Jorge Costa en Jorge; Petit, Ben- to, Figo en Conceicao (69. Capucho); Pin to (60. Rui Costa) en Pauleta. Polen: Dudek; Hajto, Waldoch, Michal Zewlakow (71. Rzasa) en Krzynowek; Swierczewski, Kaluzny (16. Bak), Zuraw- ski (56. Ma rein Zewlakow) en Kozminski; Olisadebe en Kryszalowicz. Zuid-Korea 2 1 1 0 4 3-1 Ver. Staten 2 1 1 0 4 4-3 Portugal 2 10 13 4-3 Polen 2 0 0 2 0 0-6 Polen uitgeschakeld Groep H Tunesië - België 1-1 (1-1). 13. Wilmots 0- 1, 17. Bouzaiane 1-1. Scheidsrechter: Shield (Aus). Gele kaart: Gabsi, Ghodh- bane, Trabelsi, Melki (Tunesië), Van Buy- ten (België). Aantal toeschouwers: 54.321. Tunesië: Boumnijel; Trabelsi, Badra, Bouzaiane en Jaidi; Gabsi (67. Sellimi), Bouazizi, Achour, Ghodhbane en Melki; Jaziri (78. Zitouni). België: De Vlieger; Deflandre, Van Buy- ten, De Boeck en Van der Heyden; Ver- heyen (46. Vermant), Vanderhaeghe, Si mons (74. Mpenza) en Goor; Strupar (46. Sonck) en Wilmots. Japan 2 110 4 (3-2) Rusland 2 10 13 (2-1) Belgie 2 0 2 0 2 (3-3) Tunesië 2 0 111 (1-3) Topscorers 1.KIose (Duitsland) 4. 2. Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië), Pauleta (Portugal) 3. 4. Morientes, Hierro (Spanje), Larsson (Zweden), Ronaldo, Rivaldo (Brazilië), In- amoto (Japan), Wilmots (België) 2. 10. Diop, Dïao (Senegal), Rodriguez (Uruguay), Mboma, Eto'o (Kameroen), Holland, Robbie Keane (Ierland), Ballack, Jancker, Linke, Schneider, Bierhoff (Duitsland), Batistuta (Argentinië), For tune, Tebeho Mokoena, Nomvethe (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce (Para guay), Campbell, Beckham (Engeland), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron (Spanje), Cimirolic (Slovenië), Ronaldin- ho, Roberto Carlos (Brazilië), Hasan Sas, Emre Belozoglu (Turkije), Blanco, Bor- getti, Torrado (Mexico), Gómez, Wright, Parks (Costa Rica), Van der Heyden (Bel gië), Suzuki (Japan), Hwang, Yoo, Ahn (Zuid-Korea), Karpin, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, McBride, Ma this (Verenigde Staten), Aghahowa (Ni geria), Olie, Rapaic (Kroatië), Delgado (Ecuador), Bouzaiane (Tunesië), Rui Cos ta (Portugal) 1. Rode kaart Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Turkije), Diao (Senegal), Henry (Frankrijk). Twee keer geel: Petit (Frankrijk), Gabsi (Tunesië), Swierczewski (Polen). Programma Dinsdag: Denemarken-Frankrijk (groep A), Senegal-Uruguay (groep A), Ka- meroen-Duitsland (groep E), Saoedi Ara- bië-lerland (groep E). Doelpuntenmaker Ahn (links) en zijn ploeggenoten maakten de be wegingen van shorttrackschaatsers na de 1-1. Ze vroegen daarmee aandacht voor landgenoot Dong-Sung Kim, die tijdens de Spelen in Salt Lake op de 1500 meter in hun ogen onterecht werd gediskwali ficeerd. foto Lee Jae Won/RTR van onze sportredactie HILVERSUM - De NOS gaat per dag bepalen welk duel van het WK-voetbal rechtstreeks wordt uitgezonden. Daarbij is het belang van het duel gezien de stand in de WK-groep, door slaggevend. Vanaf vandaag worden de duels in de diverse WK-groepen ge lijktijdig gespeeld. Het gaat om de beslissende wedstrijden en de wereldvoetbalbond Fifa wil voorkomen dat wedstrijden be- invloed worden door uitslagen van andere duels. Vandaag zendt de NOS om 08.20 uur Denemarken - Frankrijk (groep A) uit en om 13.20 uur Duitsland - Kameroen (groep E) rechtstreeks. De gelijktijdig ge speelde wedstrijden Senegal - Uruguay en Saoedi- Arabië - Ierland worden op een later tijdstip - ook in zijn geheel - uit gezonden. Woensdag zendt de NOS recht streeks Zweden - Argentinië (groep F) en Zuid Afrika - Span je (groep B) uit. Tussen beide wedstrijden komt Nigeria - En geland op de buis. Na Zuid Afri ka - Spanje volgt Slovenië - Pa raguay. GPD 8.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Denemarken-Frankrijk. 10,25 uur, Ned. 2: Integraal verslag Sene gal-Uruguay 13.20 uur, Ned. 2: Rechtstreeks verslag Kameroen-Duitsland 15.25 uur, Ned. 2: Integraal verslag Saoe di Arabië-lerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19