Duizend bezwaren tegen WCT PZC Pechiney moderniseert zijn fabriek Nieuwe wijze van besturen stuit op twijfels bij Statenfracties Boete voor te snel varen met jetboat Hemelaar Zeeuwse gemeenten moeten betalen voor brandweer tunnel Forse boete voor slecht puinruimen 15 Vooral Redt de Kaloot verzet zich tegen aanleg containerkade Zomerfeest in IJzendijke Veer uren uit de vaart Potloodventer aangehouden Weigering standplaats terecht CZ moet hernia-operatie vergoeden dinsdag 11 juni 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bij de provin cie zijn ruim duizend bezwaar schriften ingediend tegen de plannen voor de bouw van de Westerschelde Containertermi- nal (WCT). Ze zijn bijna alle maal van de Vereniging Redt de Kaloot uit Nieuwdorp. Die heeft haar bezwaarschriften gistermiddag op het Abdijplein in Middelburg aan gedeputeer de G. van Zwieten overhandigd. De periode dat bezwaren tegen de milieueffectrapportage voor de WCT kunnen worden inge diend, is officieel voorbij. Al zullen er volgens H. Morelissen van de provincie de komende dagen nog wel wat bezwaren binnendruppelen. „Maar dat zullen geen bosjes meer zijn", verwacht hij. De ingediende protesten gaan werkelijk over van alles, vat Morelissen samen. Mensen la ten hun stem horen omdat ze het nut van de containerkade niet inzien, omdat ze vrezen voor ge- luids- of verkeersoverlast, of omdat ze gewoon tegen zijn. In dat laatste geval lijken de re acties sterk op die van een exa menkandidaat die het antwoord niet weet, beschrijft hij. AJle ar gumenten die er maar iets toe zouden kunnen doen, zijn opge- schreyen. Soms op een aantal 1 velletjes A4, hopend op het sco ren van punten. Voorgedrukt Behalve de veertig op het pro vinciehuis binnengekomen pro testen tegen de containerkade, bood de Vereniging Redt de Ka loot uit Nieuwdorp een doos met 1010 („We hebben ze net nog ge teld") bezwaren aan. Halverwe ge vorige week bezorgde de vereniging in verschillende Be- velandse gemeenten zo'n der tigduizend voorgedrukte be zwaarschriften. Ook ging een groot aantal e-mails cle deur uit. Het liefst hadden ze de bulk overhandigd aan gedeputeerde D. Bruinooge van economie. Speciaal voor hem hadden op het Abdijplein een hoop zand en schelpen neergegooid en er een IJZENDIJKE - Verzorgingshuis Huize Emmaus in IJzendijke houdt op 19 juni zijn zomer feest. Het thema dit jaar is 'trou wen'. Er wordt een tentoonstelling ge houden over het huwelijk, een bruidsmodeshow en er zijn di verse spelletjes, zoals 'trouw ring werpen'. Verder is er een grabbelton en kunnen de kinderen geschminkt worden. De activiteiten begin nen om 13.30 uur. 's Ochtends wordt er een huif kartocht voor de bewoners ge houden. stoel bovenop gezet - een knip oog naar de imagocampagne die Zeeland voert. In plaats van Bruinooge nam G. van Zwieten van ruimtelijke ordening de bezwaarschriften namens het college van GS in ontvangst. „Het maakt niet uit wie van ons dat doet. We nemen als college een besluit", verde digde Van Zwieten zijn aanwe zigheid. Ellende Bestuurslid F. van Nieulande van de Vereniging Redt de Ka loot greep de kans aan om nog eens duidelijk temaken waarom de WCT er niet moet komen. „We willen dat het strand be houden blijft. We wegen af wat er weggaat en wat ervoor terug komt. Die balans slaat negatief door. We zitten niet te wachten op meer overlast, meer ellende en minder leefbaarheidDe pro vincie wil eerst werkgelegen heid creëren en dan mensen naar Zeeland halen. Dat is na tuurlijk verkeerd om. We zitten niet te wachten op werkgele genheid. De bedrijven schreeu wen om mensen, dus er is werk zat." Gedeputeerde Staten buigen zich over de bezwaren en nemen daarover een besluit. Provincia le Staten houden volgende week maandagavond (17 juni) een bijeenkomst in hotel Arneville in Middelburg om te luisteren naar de argumenten van voor- en tegenstanders. In het najaar beslissen PS of de WCT er wel of niet komt. Aluminimumprodueent Pechiney in Vlissingen investeert in een tweede leven van de fabriek. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Met het slaan van de eerste paal voor bakoven D is aluminiumproducent Pe chiney Nederland begonnen met de ingrijpende modernise ring van de fabriek. De investe ringen moeten de fabriek een tweede leven geven, zodanig dat de onderneming de harde con currentie op de wereldmarkt kan bijbenen. De aandeelhouders, groep Pe chiney en Hunter Douglas, stemden in december in met een investering van 113 miljoen eu ro. Verbeteringen en aanpassin gen zorgen ervoor dat de pro ductiecapaciteit met 25 procent toeneemt (56.000 ton) en de uit stoot van broeikasgassen sterk daalt. Het Pechiney Plant Modernisa tion (PPM) project omvat onder meer een aanpassing van de 512 elektrolyseovens waarin alumi nium wordt gemaakt. Door ze voortaan gelijkmatig om de an derhalve minuut te voeden met de grondstof aluinaarde preste ren de ovens efficiënter, zijn ze beter te beheersen en gebruiken ze minder energie. Nu gaat elke drie uur een grote hoeveelheid van de grondstof de ovens in. Verder worden ze zodanig om gebouwd dat ze kunnen worden gevoed met aluinaarde zonder de ovens te openen. Doordat de uitstoot van stof afneemt van 400 tot 152 ton per jaar, verbete ren ook de arbeidsomstandig heden in de fabriekshallen. De stof die daar nu nog vrijkomt wordt afgevangen door dakin stallaties en geloosd op het op pervlaktewater. Doordat de uit stoot van stof afneemt, daalt ook de lozing op het water van 329 ton per jaar naar 183 ton per jaar. Inmiddels heeft Pechiney van - "V - M de 113 miljoen euro die voor het project beschikbaar is, 13 mil joen aan rekeningen betaald en 80 miljoen euro aanbesteed. Be halve een nieuwe bakoven en het ombouwen van elektrolyse ovens, komen er twee ondersta tions bij. In september 2003 moet project zijn afgerond. De fabriek draait tussentijds op volle kracht door. Broeikas Directeur H. Frijlink benadrukt dat het karwei geen nadelige ef fecten heeft, voor het milieu. „Volgens een rapport van bu reau Royal Haskoning blijft de foto Lex de Meester situatie na de vernieuwing ten minste gelijk op alle milieuthe ma's en verbetert significant op het gebied van broeikaseffect en marine aquatische toxiciteit", aldus Frijlink. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-Van Weele sloeg of ficieel de eerste paal van bak oven D in de grond. „Fijn dat we kunnen genieten van de rust en ruimte in Zeeland. Maar het is ook van groot belang dat er wordt gewerkt. Daarbij is het belangrijk dat het milieu zo min mogelijk wordt geschaad. Ik hoop dat dit project een voor beeld is voor andere bedrijven." door Aector Doorns MIDDELBURG - Twee ver dachten uit Wemeldinge kon den gisteren in Middelburg le ven met de boetes van 250 euro voor het ruim overschrijden van de maximum vaarsnelheid van twintig kilometer per uur. Op de zitting van de economi sche politierechter stond vooral ter discussie met welk soort boot de snelheidsovertreding 22 augustus vorig jaar op de Oos- terschelde was gepleegd. De mannen van 41 en 35 jaar wer den verweten dat ze met een waterscooter in het (verboden) milieubeschermingsgebied hadden gevaren, maar daarover waren de meningen verdeeld. Officier van justitie A. Flik- weert kon zich er wel iets bij voorstellen, omdat de techniek van dit soort vaartuigen zich snel ontwikkelt. Hij hield vast aan de mening van een getuige- deskundige van de landelijke ri vierpolitie die stelde dat de mo torboot in de volksmond een waterscooter wordt genoemd. Een dealer in boten dacht daar anders over, maar volgens de of ficier hield de man er een ge kleurde mening op na. „Hij is af hankelijk van de verkoop." De handelaar vertelde dat er steeds weer nieuwe types op de markt verschijnen. Hij repte in dit geval over een jetboat. De verdachten beschikten over de vereiste vaarbewijzen om met dit type schip te varen en zeiden dat ze in dat opzicht niets ver keerds hadden gedaan. Raads man W. Dingemanse voelde zich juist gesterkt door de mening van de getuige-deskundige. „Hij maakt geen onderscheid tussen een jetboat en andere motorboten." Skiënd Politierechter J. Begheyn vond het niet eenvoudig vast te stel len, maar hield het op een wa terscooter. „De waterscooter is een vorm van een snelle motor boot, die volgens het binnen- vaartpolitiereglement zeer wendbaar is en zich skiënd over het water begeeft." Volgens de rechter was de kwalificatie niet duidelijk. Hij achtte voor de overtreding elk 250 euro boete voorwaardelijk op zijn plaats. Daarnaast kregen ze voor het te snel varen onvoorwaardelijke boetes opgelegd. Advertentie) VOOR EEN PERSOONLIJK ADVIES AAN HUIS Bang en Olufsen, Quadra! Yamaha - Loewe SPUISTRAAT 82 - VLISSINGEN - TEL./FAX 0118-413729 www.hemelaar.nl (ook ingang Zeemanserve) door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur is hevig verdeeld over de vraag of Provinciale Staten na de verkiezingen van volgend jaar maart een eigen beleidsprogramma moeten schrijven. VVD vindt van wel, CDA eigenlijk ook, PvdA wil dat beslist niet, SGP twijfelt en GroenLinks heeft meer infor matie nodig. De verdeeldheid kwam gisteren aan het licht tijdens de vergade ring van de Statencommissie al gemeen bestuur. Hoe Partij voor Zeeland, ChristenUnie, D66 en Partij Weststrate erover denken is niet bekend; zij waren niet aanwezig. In het huidige politieke systeem (monisme) wordt een coalitie gevormd, waaruit zes gedepu teerden worden aangewezen. Dat college van Gedeputeerde Staten schrijft een stuk waarin het beleid voor de komende ja ren wordt uitgestippeld. Pro vinciale Staten stemmen daar mee in, of niet. Beleidsprogramma Na de verkiezingen van maart 2003 veranderen de rollen. In het nieuwe dualisme formule ren PS het beleid, voeren GS dat uit en kijken PS vervolgens of dat goed gebeurd. Desnoods stu ren ze bij. Om die nieuwe rol goed te kunnen vervullen, vindt de WD dat PS eerst een eigen beleidsprogramma moeten schrijven. „Anders lopen we achter de feiten aan", waar schuwde H. Polderman-Martin. Het CDA deelt de mening van de WD wel, maar sprak zich nog niet stellig uit. „Wij zijn wel be nieuwd hoe de gemeente Tholen dit heeft gedaan", zei H. van Waveren. Daar heeft de ge meenteraad wel eerst een eigen beleidsprogramma geschreven, pas daarna zijn burgemeester en wethouders aan de slag gegaan. Ook GroenLinks wacht op be richten uit die gemeente. De PvdA weet zonder die verha len ook wel wat zij wil: geen PS- programma, „Beslist niet. Dat wordt toch maar een grote ge mene deler, een grijs stuk", voorspelde M. de Koster. De SGP is er nog niet uit. „Wij twij felen", bekende W. Kolijn. De discussie binnen Gedepu teerde Staten verliep hetzelfde, stelde gedeputeerde T. Poppe- laars (CDA, bestuurlijke ver nieuwing) vast. „Ik worstel er zelf ook mee." Toch zou hij het logisch vinden dat Provinciale Staten eerst hun eigen prioritei ten op papier zetten, alvorens de gedeputeerden opschrijven hoe ze die denken te verwezenlijken. Nog liever zouden de Statenle den en de gedeputeerden zich helemaal niet over dit heikele punt willen uitspreken. Immers, de nieuwe Statenleden krijgen er persoonlijk mee te maken. „Laat hen er dan ook maar over beslissen." VLISSINGEN - Op de veerdienst Vlissingen-Breskens heb ben passagiers en vrachtwagenchauffeurs gisteren urenlang moeten wachten. Door een kapotte spanningsregelaar op de Koningin Beatrix kon het schip niet uitvaren. Normaal zou het schip om 7.20 uur vanuit Vlissingen vertrekken. Door de technische storing was het gisteren slechts mogelijk met één veer te varen. Dat betekende dat vanaf 9.00 uur wachtrijen ontstonden. Passagiers die over wilden, moesten minstens een uur wachten, vrachtwagenchauffeurs vaak twee uur. In de loop van de middag ontdekten monteurs van de PSD waar de storing aan iag. Het bleek te gaan om een kapotte spanningsregelaar. „De spanningsregelaar is een klein apparaatje", legt direc teur H. Thomaes uit, „maar wel heel belangrijk. Het zorgt er voor dat het schip elektriciteit heeft.Om tien voor half zeven gisteravond werd het veer weer in de vaart genomen en waren de stremmingen voorbij. GOES - De politie heeft een 29-jarige inwoner uit de gemeen te Goes aangehouden die ervan wordt verdacht een aantal ke ren zijn geslachtsdeel te hebben getoond aan voorbijgangers in de omgeving van het poelbos en Terlucht. Negen mensen deden de afgelopen maand aangifte, omdat ze geconfronteerd werden met de potloodventer. De man heeft al deze gevallen bekend. De man heeft een dagvaarding gekregen. KAMPERLAND - Burgemeester en wethouders van Noord- Beveland weigeren terecht een standplaatsvergunning voor een fritestent op het strand achter de Banjaardweg, een paar honderd meter van de Oosterscheldekering. Dit heeft de Raad van State uitgemaakt in de rechtszaak die exploitant J. de Nooijer tegen de gemeente had aangespannen. De gemeente vindt de locatie zo vlak bij de dam te gevaarlijk. Daar moeten in de zomer geen mensen gaan samenklitten. De Nooijerheeft al jaren een kiosk vóór de dijk aan de Banjaard weg. Het steekt De Nooijer dat de concurrerende horecaon dernemer J. van Halst op het stuk strand tot de dam wél een vergunning heeft. Het gaat weliswaar om een ventvergun ning, maar volgens De Nooijers zoon laat Van Halst de kar op één plek staan. MIDDELBURG - Zorgverzekeraar CZ moet toch betalen voor een hernia-operatie die een vrouw uit Goes in Duitsland heeft ondergaan. De vrouw was naar een Duitse kliniek uitge weken omdat geen enkele specialist in Nederland haar rug klachten kon wegnemen. Zij leed daar al zeven jaar aan en ze werden steeds erger. De enige behandeling die Nederlandse doktoren mogelijk achtten, was pijnbestrijding. De vrouw kon in Duitsland wel geopereerd worden. Volgens CZ Groep is daar echter een techniek toegepast die hier niet gebruikelijk is en waarvan internationaal de effectiviteit niet is aange toond. De zorgverzekeraar weigerde daarom de behandeling te ver goeden. De vrouw heeft bij de rechtbank in Middelburg be zwaar aangetekend en gelijk gekregen. De rechtbank vindt dat CZ Groep onzorgvuldig is geweest. De vrouw had door verwezen kunnen worden naar een Nederlandse kliniek waar soortgelijke operaties wel worden uitgevoerd. De zorgverze keraar heeft bovendien niet kunnen aantonen dat deze opera tie niet noodzakelijk was, noch dat de effectiviteit van de techniek niet bewezen is. door Maurits Sep MIDDELBURG - Alle Zeeuwse gemeenten moeten meebetalen aan de brandweer voor de Wes- terscheldetunnel. Dat zei com missaris van de koningin W. van Gelder gisteren tegen de Staten commissie algemeen bestuur. „De tunnel is er voor heel Zee land. Dan mag je best naar alle gemeenten kijken om bij te dra gen in de kosten." De gemeenten die door de tun nel worden verbonden, Borsele en Terneuzen, dragen volgens Van Gelder de eerste verant woordelijkheid voor de veilig heid in de Westerscheldetunnel. Die kost per jaar ongeveer 1,6 miljoen euro. Hij erkende dat zij dat bedrag niet alleen kunnen dragen, zoals de burgemeesters Gelok (Borsele) en Barbé (Ter- neuzen) vorige week verklaar den. „Ik heb niet de indruk dat ze voor een dubbeltje op de eer ste rang willen zitten. Zij zijn echt te klein. Ik hoop alleen niet dat Zeeland te klein is." Imago SGP, PvdA en CDA betreurden de publiciteit die vorige week ontstond door de waarschu wing van de twee tunnelge meenten dat zij de Westerschel detunnel direct na de officiële opening weer zullen sluiten om dat zij de veiligheid niet kunnen garanderen. „Voor het imago van de tunnel mag deze discus sie niet lang duren", zei W. Ko lijn (SGP). De fracties vroegen de commissaris van de koningin alles in het werk te stellen het probleem op te lossen. Vluchtroutes De Westerscheldetunnel móet op 14 maart volgend jaar open, benadrukte Van Gelder. Hij liet er geen enkel misverstand over bestaan dat de veiligheid van de ondergrondse verbinding zelf absoluut niet ter discussie staat „Ik zal niet zeggen dat het dé veiligste tunnel van Europa is, maar wel één van de veiligste. Zowel wat betreft de construc tie als de vluchtroutes. Dat neemt echter niet weg dat er al tijd iets kan gebeuren." Van Gelder herhaalde zijn eer der geuite teleurstelling over het mislukken van de Sloe- brandweer, een gezamenlijk professioneel korps van bedrij ven en overheden. Die had ook kunnen uitrukken bij ongeluk ken in de Westerscheldetunnel. „Ik ken geen ander project dat door alle betrokkenen gewenst was, maar dat er toch niet kwam. Alleen maar omdat niet iedereen op hetzelfde moment ja zei." Provinciale Staten moeten in 2003 meer het beleid gaan bepalen, maar ze zijn het nog niet eens over de vraag of ze daar ook zelf van tevoren een programma voor moeten schrijven. foto Lex de Meester door Aector Doorns MIDDELBURG - Economisch politierechter J. Begheyn heeft gisteren een 47-jarige man uit Yerseke veroordeeld tot een boete van 7750 euro wegens na latigheid bij puinruimen. Verdachte zat nog in de proef tijd van een ander milieudelict, zodat hij nog eens 453 euro ex tra moet betalen. In de uit spraak werd ook het belemme ren van een monstername door twee ambtenaren meegenomen. Het accent van de straf lag op het ruimen van puin van diverse werken in de gemeente Rei- merswaal. Zo had de man zich tussen augustus 1999 en 25 april vorig jaar, in strijd met de mi lieuvoorschriften, ontdaan van 143 ton sloopafval. In november vorig jaar ging hij weer in de fout door aardappelafval uit een afgebrande schuur en ver brandingsresten in de bodem te brengen. Officier van justitie A Flikweert De officier wees ook op het omvangrijke strafblad van de man en eiste de straf die door de politierechter werd overgenomen. Raadsman J. Wouters meende dat zijn cliënt als kleine particu lier wordt gepakt terwijl de gro te bedrijven hun gang kunnen gaan. De rechter vond dat de Yersekenaar zorgvuldiger te werk had moeten gaan. ,,U doet verkeerde dingen die u later te rugdraait. Als deskundige be hoort u beter te weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15