Oplossing voor duiktoren PZC Zestig jaar samen Waterschap rooit dit jaar minder bomen PZC Beeld van de klimaatverandering Autoverkeer kan weer door 's-Heerenhoek 13 Scheipenbedrijf beweert dat gemeente regels bouw negeert Russisch Staatscircus in Vlissingen Rommelmarkt Vlissingen krijgt overtollige ringen voor bassin cadeau Werk aan wegen op Walcheren Man mag kerkuilen houden Gewonde bij ongeval op A58 Boete voor lozen lekvocht Diefstal uit auto Rolstoeltocht Vlissingen zoekt vrijwilligers agenda dinsdag 11 juni 2002 MIDDELBURG - De gemeente Middelburg had een Gronings bouwbedrijf nooit toestemming mogen geven om ongewassen schelpen als isolatiemateriaal te gebruiken in woningencomplex 'tZanddorp. Dat zei de raadsvrouw van scheipenbedrijf Isoschelp uit Yerseke gisteren bij de Raad van State. Die behandelde de be zwaren van Isoschelp tegen de gang van zaken rond 't Zand- dorp. Isoschelp meent dat de ge meente oneerlijke concurrentie bedrijft. Het bedrijf dat de schelpen voor gebruik in de kruipruimtes heeft geleverd, beschikt niet over een kostbare schelpwasinstallatie en is niet gecertificeerd volgens in ternationale kwaliteitsnormen. Daardoor kon het bedrijf goed koper werken en prijsde het Iso schelp uit de markt. Isoschelp wast de schelpen met zoet water om het zoutgehalte (chloride) naar beneden te krij gen. Volgens de landelijke bouwregels in het Bouwbesluit mogen schelpen die in kruip ruimtes als isolatie worden ge bruikt, niet meer dan 200 milli gram chloride per kilo bevatten. Schelpen uit zee bevatten ruim 500 milligram. Zout trekt vocht aan en verstoort de bodem. Steekproeven De gemeente wees de bezwaren van Isoschelp af nadat uit steek proeven bleek dat de Groningse schelpen slechts 66 milligram chloride bevatten. Isoschelp wantrouwt die cijfers. De raadsvrouw zei het onaan vaardbaar te vinden dat bedrij ven die hoge milieu-investerin gen doen op deze manier buiten spel worden gezet. Het bewijs dat de gemeente het fout heeft gedaan, vond de raadsvrouw in de beleidswijziging van Middel burg. De gemeente eist nu officiële kwaliteitsgaranties van schel penleveranciers. Isoschelp meent dat de 'illegale' schelpen alsnog uit de kruipruimten van 't Zanddorp moeten worden weggehaald. De Raad van State gaat de komende weken bekij ken of die eis terecht is. Uit spraak volgt. VL1SSINGEN - Het groot Rus sisch Staatscircus doet van 24 tot en met 28 juli Vlissingen aan. Het gezelschap strijkt neer in het Recreatiegebied Westduin aan de Burgemeester van Woel- derenlaan. Het Russische circus brengt de nieuwe productie Maestro, dat 'vakantiepret in optima forma belooft'. Clowns zoeken de interactie met het publiek, er komen roof dieren uit vier continenten, maar ook luchtacrobaten en turnkampioenen en er worden kunsten vertoond op brullende motoren. De voorstellingen zijn doorde weeks om 16.00 en 20.00 uur. Op zondag 28 juli om 13.00 en 16.00 uur. VLISSINGEN - In 't Expiere- ment houdt stichting Allijn op zaterdag 15 juni een rommel markt. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 130 0 uur. Op de markt worden huisraad, speel goed, kleding en boeken ver kocht. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen krijgt toch de overtollige ringen van de Westerscheldetunnel ca deau, die zij wil gebruiken voor de aanleg van een veilig bassin rond de Vlissingse duiktoren. Dat bevestigt de NV Wester scheldetunnel. De opdrachtge ver van de tunnel ziet ervan af de ringen, voor bijvoorbeeld een kunstobject, zelf te gebruiken. De redding van de duiktoren voor het Vlissingse badstrand is daarmee een forse stap dichter bij gekomen. „Vlissingen had al helemaal ge rekend op de ringen én er een nieuwe functie voor bedacht. Wij hadden er nog geen vastom lijnde bestemming voor gevon den. We gunnen Vlissingen de veilige duiktoren", verklaart J. van Gorp van de NV Wester scheldetunnel. Enige tijd geleden maakte de gemeente bekend dat de duikto ren onveilig was. Bij eb was het gevaarlijk om van de duikplank te springen. De gemeente, als verantwoor delijke instantie, wilde de duik toren definitief van het badstrand verwijderen. De Werkgroep Behoud Duiktoren kwam tegen dat voornemen in opstand en ontwikkelde het plan om van de overgebleven ringen van de Westerschelde tunnel een bassin te maken. In Frankrijk zijn meer bassins en duiktorens in zee gebouwd. Vlissingen zou naar Frans voor beeld haar toeristische attractie kunnen behouden. Enkele leden van de werkgoep kregen van de aannemer, de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW), de toezegging dat zij de elemen ten voor dat doel mochten ge bruiken. De gemeente was onder de in druk van het reddingsplan van de werkgroep en kwam op haar besluit tot definitieve verwijde ring terug. Er werd besloten om een vervolgonderzoek te laten veiTichten of de duiktoren op deze manier een veilig tweede leven kon krijgen. P. van Hors- sen van de gemeente Vlissingen regelde alvast het transport (voor een bedrag van circa 5350 euro) van de elementen van de tunnelwerkplaats naar Vlissin gen. Onaangenaam Maar de gemeente werd tijdens die voorbereiding onaange naam verrast. De opdrachtge ver, NV Westerschelde, liet we ten zelf over de ringen te willen beschikken. „Maar voor ons is de kous af. Het kan zijn dat de aannemer de xhngen twee keer heeft weggege ven of dat hij dacht dat hij voor Vlissingen en voor ons voldoen de ringen zou hebben. Voor ons is het allemaal niet belangrijk meer. Wij trekken ons terug", zegt Van Gorp. Of de duiktoren nu daadwerke lijk teruggeplaatst wordt, is nog niet zeker. „Dat zijn we nu aan het onderzoeken. We moeten bijvoorbeeld nog berekenen wat de kosten zijn voor de aanleg en hoe de constructie in de Wester schelde gebouwd kan worden. Maar de basis is er wel", stelt Van Horssen. De gemeente gaat het uitgestelde transport op nieuw regelen. De ringen wor den voorlopig opgeslagen bij de hellingbaan op het KSG-ter- De tentoonstelling over de klimaatverandering is het begin van een intensiever gebruik van de Oosterscheldekering als expositieruimte. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Wie denkt dat de temperatuurstijging op aarde alleen effect heeft op de Ijskappen, zit in de buurt. Maar dat hogere temperaturen ook een algehele uitzetting van zee- en en rivieren veroorzaakt, waardoor water meer ruimte nodig heeft, daar staat lang niet iedereen bij stil. Om deze en meer nadelige effec ten van de klimaatverandering duidelijk te maken, heeft het Centrum voor Internationale Samenwerking COS-Zeeland een tentoonstelling ontwikkeld. De panelenwand staat voorlo pig opgesteld in de publieks ruimte vaxx de Oosterscheldeke ring en krijgt een vaste plek binnen de entourage van Water land Neeltje Jans. Ook is er een draagbare variant gemaakt die in de provincie op reis gaat voor verschillende onderwijsprojec ten. Twee delen Het paneel bestaat uit twee de len. De linkerhelft biedt een kleuirijk overzicht van de we reldkaart, waarin de oorzaken en problemen rond het thema worden weergegeven. Zo'n vijf tien 'hotspots' illustreren gevol gen als smeltende gletsjers in de Alpen en het verdwijnen van he le eilanden in de Stille Oceaan. Confronterend is ook de tachtig centimeter hoge waterrand die over de volle breedte is ingete kend. Daarmee wordt de verwachte stijging van de zee spiegel in beeld gebracht. De rechterkant is dusdanig inge deeld dat bezoekers daar zelf een bijdrage aan kunnen leve ren. Op een speciaal formulier kunnen oplossingen worden aandragen. De beste suggesties worden - steeds wisselend - in de plaats gehangen van de bordjes met vraagteken. Op termijn moet de interactieve bijdrage ook- via het internet mogelijk worden, aldus A. Phernambucq van het COS-Zeeland. Volgende week wordt de lande lijke campagne wereldburger.nl afgesloten, waarmee de zestien centra een half jaar aan de slag zijn gegaan om internationale vraagstukken op de politieke agenda te krijgen. Dat gebeurt aan de hand van een manifest van het COS Nederland, op ba sis waarvan in de oude verga derzaal van de Tweede Kamer een debat wordt gevoerd met politieke kopstukken. De expo sitie vormt binnen dat kader de afsluiting van de Zeeuwse actie. Met name ontwikkelingslanden zijn gevoelig voor de gevolgen van klimaatverandering, ver klaart Phernambucq de keuze voor dit thema. „Landbouw, bosbouw, visserij en de hele wa tervoorziening zijn daar alles bepalend voor de economie en welvaart. Ze hebben bovendien minder mogelijkheid zich te wapenen tegen een zeespie gelstijging. Een rijk land als Ne derland kan nog allerlei techni sche maatregelen nemen, zoals bijvoorbeeld de stormvloedke ring." De oorzaak van het broeikasef fect ligt voor zo'n 75 procent bij de geïndustrialiseerde landen, geeft Phernambucq aan. „In dien de ontwikkelingslanden de komende decennia hetzelfde patroon zouden volgen als in dertijd de Westerse landen, dan is de wereld te klein. Het is dus zaak die landen direct duurza me energiebronnen in handen te geven. Maar je kunt ook in het klein een steentje bijdragen. El- foto Dirk-Jan Gjeltema ke provincie, elke gemeente in Nederland heeft een eigen kli maatbeheersing. Wij gaan zo ver door aan te tonen dat ook ie dere school en de individuele burger een belangrijk schakel- tje vormt. Bijvoorbeeld met on ze campagne 'Fiets naar je werk'. Ook deze expositie draagt hopelijk weer bij aan be vordering van het bewustzijn rond deze problematiek." door Mieke van der Jaqt 's-HEERENHOEK - De omlei ding in 's-Heerenhoek is gedeel telijk opgeheven. Wie vanuit de richting Borsscle met een auto door het dorp wil, kan gewoon over de Molendijk rijden. Vrachtwagens en bussen moe ten van de omleiding langs de Beeldhoeveweg gebruik blijven maken. De omleiding in 's-Heerenhoek is gemaakt omdat het verkeer geen gebruik kan maken van de Bernhardweg, zolang daar ge werkt wordt aan aansluitingen voor de Westerscheldetunne'l- weg.Dorpsbewoners klaagden over de slechte bereikbaarheid. De gemeente Borsele heeft nu de omleiding voor personenauto's en de lijnbus opgeheven voor- het verkeer dat in zuid- noordrichting rijdt. Wie vanuit de richting Hein- kenszand door het dorp wil, moet gebruik blijven maken van de Nassauweg. Vanuit de rich ting Lewedorp kan het verkeer nog steeds het dorp in en uit. Wie vanuit Borssele in het dorp moet wezen, hoeft niet meer via de Werrilaan om te rijden, mits hij achter het stuur van een perso nenauto zit. De werkzaamheden aan de tunnelvoorzieningen rond de Bernhardweg duren naar ver wachting nog een maand. De omleidingen zullen in ieder ge val voor de bouwvakantie zijn opgeheven. door Ron Magnée NIEUW- EN ST. JOOSLAND - Precies zestig jaar geleden stap ten ze in het huwelijksbootje, de heer G. Crucq en mevrouw P. Crucq-van Waarde. Hun ge heim: rustig en evenwichtig le ven. Het was 10 juni 1942 toenzehun boterbriefje kregen. In het oor logsjaar was het moeilijk om een leuke huwelijksdag te organise ren. Met behulp van een be vriende boer die voor twee pond boter zorgde - buiten de bon nenboekjes om - wisten ze er toch nog een feestje van te ma ken. „Alle gasten moesten wel voor twaalven weer thuis zijn", herinnert mevrouw Crucq zich nog. „Anders konden ze opge pakt worden door de Duitsers." De heer Crucq werkte bijna veertig jaar bij de firma Cebeco als magazijnbediende. Al die ja ren woonde het echtpaar Crucq in Nieuwland. Verhuizen naar de grote stad is nooit een serieu ze optie geweest. Dat staat ge lijk aan emigreren, aldus me vrouw Crucq. En daarin schuilt ook meteen het geheim van het tweetal: rust, regelmaat en niet te gek doen. Dan word je oud en gelukkig, aldus de Crucqs. Anno 2002 is het echtpaar nog steeds content in hun Nieuw- landse seniorenflat. Met huis houdelijke hulp en eten via Ta felt je-dek-je is het prima te doen, aldus een tevreden me vrouw Cruq. „Hoewel, we zou den wel graag weer een kruide nier in de buurt hebben." De zoon en de schoondochter van het diamanten bruidspaar hadden nog een speciale verras sing voor het diamanten echt- VLISSINGEN - Een groot aantal plattelands wegen en fiets paden op Walcheren wordt deze maand opgeknapt. Tijdens de werkzaamheden zijn de wegen gesloten voor het verkeer. Het gaat om de Schansweg, de Krommeweg en de Brouwerijweg in Domburg, de Paulusweg in Zoutelande, het fietspad Valke- nisseweg in Biggekerke, de Gasthuisweg in Oostkapelle, de Blikkendijk in Arnemuiden en het fietspad Middelburgseweg tussen Buttinge en Grijpskerke. Het fietspad langs de Middelburgseweg wordt vernieuwd. De tegels worden vervangen door asfalt. Fietsers en bromfietsers worden omgeleid via de Jacob Catsweg. Deze weg wordt tij dens de werkzaamheden afgesloten voor gemotoriseerd ver keer. Het verkeer op de Middelburgseweg wordt tijdens de werk zaamheden geregeld met verkeerslichten. De werkzaamhe den duren tot 4 juli. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Heinkenszand mag zijn kerkuilen houden. De economische politierechter in Middelburg paste gisteren de sinds 1 april geldende flora- en faunawet toe, waarbij beschermende vogels, mits ze geregi streerd en geringd zijn, mogen worden gehoudenHij ontsloeg de man van alle rechtsvervolging. De man had vorig jaar juli in België zeven kerkuilen gekocht, die hij vervolgens invoerde in Nederland. Dit was in strijd met de oude regels van de Vogel wet, maar- door de wetswijziging mag de Bevelander gefokte vogels hou den. Voor raadsman J. Wilgers gold het een principekwestie. Hij stelde dat zijn cliënt volgens de Europese regelgeving de vo gels vanuit België onder zich mocht houden, omdat er geen sprake is van beschermende vogels. KAPELLE - Op de rijksweg A58 bij Kapelle is zondagavond om tien voor half elf een 35-jarige man uit de gemeente Rei- merswaal gewond geraakt bij een ongevalDe man is met r ug letsel naar het ziekenhuis gebracht. Hij haalde met hoge snel - heid over de vluchtstrook in en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De auto raakte een boom en is totaal vernield weggesleept. De man had gedronken, een bloedproef moet uitwijzen hoeveel dit is geweest. MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Colijnsplaat is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 600 euro boete, waar van 200 euro voorwaardelijk. De economische politierechter achtte bewezen dat de man februari dit jaar lekvocht van rot tende aardappelen in een sloot had geloosd. De verdachte zei dat de riolering was verstopt, waardoor het lekvocht in de sloot was terechtgekomen. Officier van justitie A. Flikweert eiste 600 euro boete, maar de politierechter legde een deel van de boete voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Uit een geparkeerde auto aan het Walplein in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag meer dere spullen weggenomen. Uit de auto werden zo'n veertig cd's en een autoradio ont vreemd. De toegang tot de auto werd geforceerd, het schade bedrag is onbekend. De heer G. Crucq en mevrouw P. Crucq-van Waarde, met hetzelfde boeket als zestig jaar geleden toen zij in het huwelijk tradt. foto Lex de Meester paar. Het boeket dat mevrouw Crucq zestig jaar geleden in haar handen vasthield, hebben ze door een bloemist laten na maken. En zo staat het echtpaar er zestig jaar na dato nog precies zo bij als op die gedenkwaardige dag in 1942. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden rooit komend najaar veel minder bomen en struiken dan voorgaande jaren. Er wordt vooral nieuw groen geplant, met uitzondering van de Hogeland- seweg op Walcheren. Daar moe ten bomen wijken voor de aan leg van een fietspad. De jaarlijkse plant- en rooi- werkzaamheden worden uitge voerd in het kader van het Groenstructuurplan. Over een periode van zo'n twintig jaar, die drie jaar geleden is ingezet, wil het waterschap de beplan ting langs wegen en dijken in grijpend verbeteren en vernieu wen. Met de uitvoering zijn tientallen miljoenen euro's ge moeid. De rooiwerkzaamheden die onvermijdelijk voorafgaan aan het planten van nieuwe bo men en groenstroken, hebben vooral op Walcheren tot com motie geleid. Daar ontstond nogal wat verzet tegen de 'kaal slag', die steeds duidelijker zichtbaar werd. Brief Dat Zeeuwse Eilanden de ko mende herfst nauwelijks bomen wil rooien, heeft volgens een woordvoerster van het water schap daar niets mee te maken. Er wordt gewerkt aan de hand van de groenbeheerplannen, die voor een periode van vijf jaar zijn vastgesteld. Wat er komend najaar precies gaat gebeuren, is nog niet helemaal duidelijk. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de exacte uit voering. Het waterschap ver wacht binnen enkele weken te kunnen vertellen waar bomen en struiken worden geplant en gerooid. Omwonenden krijgen een brief met uitgebreide infor matie toegestuurd. De enige locatie waar op korte termijn grootschalig wordt ge rooid, is de Hogelandseweg tus sen Biggekerke en Middelburg. Daar begint waarschijnlijk in oktober de veelbesproken aan leg van een vrij liggend fietspad. Om daarvoor ruimte te schep pen, moet de beplanting langs de noordzijde van de weg tussen Biggekerke en Krommenhoeke en bij het kruispunt Krabbenei-, land-Mariekerkseweg ook aan de zuidzijde tegen de vlakte. Het waterschap heeft inmiddels een kap- en aanplantvergun- ning aangevraagd bij de ge meente Veere. Een onderzoek heeft volgens Zeeuwse Eilanden uitgewezen dat de vitaliteit van de bomen toch al sterk is terug gelopen. De aanleg van het fietspad wordt in twee fasen uitgevoerd en duurt tot mei 2003. Of de planning ook haalbaar is, hangt af van de grondverwerving. VLISSINGEN - Het Vlissings Lokaal comité zoekt vrijwilli gers om rolstoelen te duwen tij dens de jaarlijkse rolstoeltocht over de boulevard. Het comité is zes jaar geleden begonnen met het organiseren van de tocht. Vorig jaar liepen meer dan honderd mensen mee. De tocht wordt verreden op 21 juni. The Melody Makers zorgen voor de muzikale begeleiding. De tocht begint om 19.15 vanaf zorgcentrum Ter Reede aan de Vredehoflaan. Informatie: 0118-471884. STREEKACTIVITEITEN 1 AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur; Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uuriTai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13