PZC u Theaterplan blijft binnen budget Werk aan tunnel Keizersbolwerk 11 Mabélis Streetparade verwacht veel bezoekers Terrein KSG moet vluchtroute worden LPV wil vaart achter binnenstadsplannen Ontwerp nieuwe Middelburgse schouwburg gepresenteerd aan omwonenden Bushok met stalling in 's-Gravenpolder boterzachte prijsjes! Geen onweer, toch bliksem in schoorsteen Aanhouding bij alcoholcontrole Scharendijke zeeuwse almanak Geheimpje WALCHEREN dinsdag 11 juni 2002 MIDDELBURG - Het nieuwe theater in Middelburg kan bin nen het vastgestelde budget worden gebouwd. Dat zei wet houder A. van 't Westeinde (cul tuur) gisteren tijdens de presen tatie van het ontwerp in de stadsschouwburg. Volgens de wethouder zit er nauwelijks één procent tussen de berekening die de gemeente zelf heeft gemaakt en de 'quick scan', uitgevoerd door een onaf hankelijk bureau. De kosten kunnen binnen de 32 miljoen euro blijven die de gemeente raad vorig jaar beschikbaar stelde voor het theater en de parkeergarage. Hij erkende dat er niet veel tegenvallers moeten volgen. „Er zit weinig ruimte meer in." Van 't Westeinde vindt dat er is voldaan aan de afspraken die zijn gemaakt in het beleidspro gramma. Daarin stelden de coa litiepartijen dat de kosten van de bouw van het nieuwe theater met niet meer dan vijf procent mochten stijgen. „Dat is een vrij harde afspraak", aldus Van 't Westeinde. Bouwen op een an dere plaats is niet meer aan de orde, vindt hij. „De discussie over de locatie staat niet op de agenda. Ook niet op die van de raadsvergadering van juni." Voorlopig ontwerp Architect Kees Kaan heeft zijn zeer voorlopige ontwerp, dat hij in december presenteerde, na der uitgewerkt. De hoogte van de gevel is iets lager geworden, Advertentie) Wij richten kantoren in /IJL**!'--1"'"'" Een computermodel van de nieuwe schouwburg, met op de achtergrond de Gereformeerde Hofpleinkerk. afbeelding Claus en Kaan architecten HOEKMAN' Noordzandstraal 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 lax (0113) 57 38 73 verder zijn van het oorspronke lijke plan de details verder inge kleurd. Het principe blijft het zelfde. De buitenkant is een doos, zonder franje. Het specta culaire van het theater is aan de binnenkant te vinden. Uitgangspunt bij het ontwerp is het verschil tussen dag en nacht. „Overdag heeft een theater niet zo'n feestelijke uitstraling. Dan wordt er met kratten gesjouwd en zijn mensen aan het stofzui gen", zei Kaan. De enorme ramen, zichtbaar vanaf de door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Public Re- lations-plan van het CDA Vlis- singen wordt opgenomen in een communicatie-beleidsnotitie, die aan het eind van dit jaar wordt gepresenteerd. 's-GRAVENPOLDER - Buspas sagiers die in 's-Gravenpolder opstappen, kunnen voortaan hun fiets parkeren in een nieuwe fietsenstalling. De gemeente Borsele heeft een bushokje en een rijwielstalling voor 40 fietsen geplaatst aan de Goesestraatweg. De bushalte met de stalling aan de 's-Gra- venstraat is met de herinrich ting van het centrumgebied van 's-Gravenpolder verdwenen. Om overlast en onveilige situa ties te voorkomen is met de poli tie afgesproken dat fietsen die niet in de stalling worden gezet, meteen worden meegenomen. Die kunnen danna betaling van een boete, bij de gemeentewerk plaats in 's-Gravenpolder wor den afgehaald. Het enige wat nog ontbreekt bij het nieuwe stationnetje, is een vuilnisbak. De gemeente heeft beloofd die snel te zullen ophan gen. Advertentie bij van 10 t/m 15 juni een week lang Sim Jacobspassage 9 - 4381 EK Vlissingen - Tel. 0118 - 412194 Zuidsingel, worden gezet met spiegelglas, zodat overdag de omgeving reflecteert in het ge bouw. ,,'s Avonds gaat het licht aan. Het gebouw wordt donker en er wordt langzaam zichtbaar wat zich in het gebouw af speelt." De gevel wordt sober, waarschijnlijk van rood bak steen. Binnen moet een echte thea tersfeer gaan heersen. „Eenthe ater is voor mij niet zoiets als de schouwburg in Rotterdam, met betonnen muren en plastic stoe len. Een theater is rood en goud èn pluche.Kaan heeft veel aan dacht besteed aan details die voor een bezoek aan het theater belangrijk zijn. Zo loopt de gar derobe over bijna de hele diepte van het gebouw, 'zodat je altijd het idee hebt dat je vooraan staat' en wordt er veel aandacht besteed aan de toiletten. Het ontwerp van de zalen is nog niet af. De architecten hebben eerst samen met een theatertechnicus gekeken naar de ideale vorm van de zaal. Een gespecialiseerd bureau heeft de effecten van het thea tergebouw op wind, geluid en schaduw onderzocht. Daaruit is gebleken dat er, wat wind be treft, voor de buurt weinig ver andert na de bouw van de schouwburg. In de achtertuinen van de omwonenden is het windklimaat al slecht en dat blijft zo. De grote toneeltoren op het dak van het gebouw heeft nadelige effecten op de schaduw op de omliggende huizen, maar volgens de experts scheelt dat hooguit een uur per dag meer of minder zon. Over het geluid was nog niet veel te vertellen. Veel hangt af van de manier waarop installaties in het theater wor den geplaatst. De gemeente wil eind augustus of begin september beginnen met de sloop van de Generaal Berghuijskazerne. Voor die tijd wordt bij alle bewoners binnen een straal van vijftig meter de staat van hun huis opgenomen, zodat eventuele schade beter is vast te stellen. Lof voor CDA-initiatief betere communicatie Dat zei wethouder L. Poppe-de Looff gisteren in de commissie vergadering openbaar bestuur. De fractie van het CDA stelde een notitie samen die moet lei den tot het verbeteren van de communicatie tussen de inwo ners en de Vlissingse gemeente raad. Omdat de raad in het nieuwe duale stelsel een eigen verantwoordelijkheid heeft, kwam het CDA met dit voorstel. „We zullen toch alles moeten proberen om de Vlissingers meer bij de politiek te betrekken en om de opkomst voor de vol gende verkiezingen te verbete ren", merkte M. Geilenkirchen van het CDA op. In het PR-plan wordt voorge steld om voor elke raadsverga dering vier bewoners uit de vijf wijken uit te nodigen. De vier genodigden krijgen een uur voor de raadsvergadering de tijd om zich te laten informeren over de raad en zijn werkwijze. Vervolgens worden de bewoners welkom geheten in een vragen- halfuurtje. Het CDA wil dat de gasten de reguliere raadsverga dering bijwonen. Daarna is er gelegenheid om na te praten met de raadsleden. Dit onderdeel van het voorstel oogstte lof bij de raadsleden. E. Walrave van de PvdA prees eveneens het idee, maar waar schuwde dat het 'wel goed geor ganiseerd moet worden'. „Er moet een zorgvuldige uitwer king komen wie de bezoekers ontvangt en wie hen wegwijs maakt." VLISSINGEN - De tunnel onder het Kei zersbolwerk bij de kazematten in Vlissin gen wordt onder handen genomen. Voor Rijkswaterstaat was het de hoogste tijd om de elektriciteitsvoorziening te ver beteren. De bedrading wordt weggewerkt en er worden grondspots in de bodem ver werkt. De verlichting wordt volgens de opdracht gever vernieuwd en netter gemaakt. Ook de bestrating wordt verbeterd. De werkzaam heden duren nog ongeveer drie weken. De tunnel is, zolang als de werkzaamheden duren, voor publiek gesloten. De glooiing bij de Boulevard de Ruyter kan via een tijde lijke trap worden bereikt. foto's Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Het danseve- nement Streetparade verwacht dit jaar tweemaal zoveel bezoe kers als vorig jaar. De organisa tie heeft een aantal bekende dj's voor het dansfeest gecontrac teerd. DJ Marco V, DJ Jurgen of DJ Eric-e. Voor de doorgewinterde dansliefhebber ware helden. Het zijn maar enkele van de dj's die op 6 juli tijdens de Streetpa rade 2002 acte de présence ge ven. Volgens één van de organi satoren, horeca-ondernemer M. Priem van café Brooklyn, wordt het dansfeest groter dan vorig jaar. „Toen zaten we nog op 10.000 toeschouwers, nu mikken we op het dubbele aan tal." Vijftien wagens rijden met de Streetparade mee. De start van de tour is om drie uur 's middags bij de Dam. Vervolgens rijden de wagens over de Korte Delft en de Lange Delft naar de Markt. Daarna trekt de stoet naar de Lange Viele. Eindpunt van de tocht is bij het Hof van Tange, waarschijnlijk om vijf uur. Rond dat tijdstip begint daar ook een groot eindfeest. Onder meer het Centrum voor Alcohol en Drugs is aanwezig om xtc- pillen te testen. De tweede feest locatie is voor het café Brooklyn aan de Markt, waar een groot dansplein is ingericht. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De CDA-frac- tie Vlissingen wil dat het terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) door alle hulp diensten kan worden openge steld. Bij een incident in de Vlissingse binnenstad moet ge vlucht kunnen worden via dat afgesloten bedrijfsterrein. Om die vluchtweg te regelen moet het hek van het KSG-ter- rein worden geopend. Alleen de brandweer heeft momenteel een sleutel. Dat kaartte M. Geilen kirchen van het CDA gisteren aan in de commissievergadering openbaar bestuur. Raadsleden van de RPCU, de WD en de PvdA reageerden met verbazing op dit voorstel. Zij zeiden dat zij nooit anders hadden gehoord dan dat alle hulpdiensten, dus ook de ambu lance en politie, altijd al toe gang hebben tot het terrein. „Wij hebben dit regelmatig aan Ruud Maljaars, de brandweer commandant, gevraagd. Uit zijn antwoorden maakten wij op dat dit allang goed geregeld waszei J. Lust van de WD. „Is dit niet het geval, dan voel ik me belazerd." Het CDA verklaarde dat de vei ligheidsmaatregelen afhanke lijk zijn van persoonlijk initia tief van de hulpverleners en dat de ingrepen op ad hoe basis zijn geregeld. „Wij hebben hierover de laatste tijd regelmatig met de brandweercommandant en de KSG overlegd. Vandaar dat wij tot de conclusie komen dat de afspraken met alle hulpdien sten worden vastgelegd. Zowel de KSG als de brandweer zijn daarvan warm voorstander", verduidelijkte Geilenkirchen. Bij versperring van het Bella- mypark hebben bewoners van de Oude Stad en 't Eiland geen mogelijkheid om met de auto de binnenstad te verlaten. „Dit is een onwenselijke en gevaarlijke situatie. De ontsluiting over het KSG-terrein is nu alleen bij fes tivals geregeld." Het CDA vindt dat er aanpas singen aan de toegangspoort van het KSG-terrein gedaan moeten worden, zodat alle hulpdiensten toegang hebben. Een eerste schatting komt neer op 12.000 euro. Er moeten ook afspraken worden gemaakt over aansprakelijkheid bij het gebruik van het terrein. In sep tember verwacht het CDA hier over meer duidelijkheid. Burge meester A. van Dok-van Weele beloofde de gang van zaken te onderzoeken. Zij gaat er alsnog vanuit dat alle hulpdiensten te allen tijde over een sleutel kun nen beschikken. GOES - Met een ver dwaalde donderklap is maandagmiddag in een woning aan de Heernisse- weg in de Goes de bliksem in een schoorsteen gesla gen. De klap zat niet in een on weersbui maar viel onver wacht, tijdens een gewoon regenbuitje. De bewoners van de hoekwoning waar van de schoorsteen werd getroffen, waren enorm geschrokken. Een stuk of tien dakpannen braken bij de blikseminslag, de schoorsteen werd ver nield. De Goese brandweer, die in minder dan geen tijd met een ladderwagen en een hulpverleningsvoer tuig ter plaatse was, legde een zeil over de woning om weer en wind buiten te houden. Op de vraag hoe het kan dat de bliksem in sloeg in een betrekkelijk lage schoorsteen die om geven is door hoge gebou wen met bliksembeveili ging, had de brandweer bevelvoerder ook geen antwoord. „Denatuur,hè, die kun je niet voorspel len." Beeld van de eerste Streetparade, die vorig jaar werd gehouden. foto Lex de Meester De parade heeft dit jaar het the ma Theater. Dat betekent dat er tussen de wagens door mensen rondlopen die een act doen, zo als bijvoorbeeld een groep stelt lopers. Hiermee wil de organi satie van Streetparade een breder danspubliek aanboren. „We willen een brug slaan tus sen jong en oud", aldus organi sator Priem. Ook aan veiligheid is gedacht. De organisatie scha kelt stewards in die de orde tus sen en op de wagens moeten be waken. Vorig jaar werd de Streetparade voor het eerst ge houden. Het festival trok enkele duizenden feestende jongeren naar het centrum van Middel burg. Het COC, de belangenor ganisatie voor homoseksuelen, had een wagen meerijden met dansende travestieten. De gere formeerde gemeenten Middel burg-centrum en -zuid konden het evenement niet waarderen en spraken van onzedelijk ge drag. Het college van B en W van Middelburg vond het een ge slaagde happening. door Ron Magnée VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) spoort het Vlissingse college van burge meester en wethouders aan om vaart te zetten achter de plan nen voor de binnenstad. Volgens de partij moet er een einde ko men aan twaalf jaar 'praten en het doen van loze beloftes'. Het Spuikomproject, de bouw van een parkeergarage aan de Oude Markt, de renovatie van de Schutterij straat en de twee de binnenstadsontsluiting: alle maal projecten om de oude Vlissingse binnenstad te verbe teren, maar die nog op uitvoer wachten. Dat vindt de LPV maar niks en de fractie spoort in een serie schriftelijke vragen het college aan om haast te ma ken met de projecten. „Wanneer wordt er begonnen met de vast gestelde vernieuwingen en welk project wordt in de binnenstad als eerste uitgevoerd?", vraagt fractievoorzitter W. Hirdes van de LPV in een brief aan het col lege. Anderzijds hekelt de partij het verbrokkelde binnenstadsbe- leid. „Waarom alle plannen niet bundelen tot één uitvoerings plan?", aldus Hirdes in zijn brief. Bovendien stoort het de partij dat er geen rekening is ge houden met een afstudeeron derzoek van studenten van de Hogeschool Zeeland. Die heb ben de binnenstad onder de loep genomen. Ook is het de LPV een doorn in het oog dat de gemeen te nog steeds vergunningen af geeft voor de bouw van nieuwe winkels, terwijl er sprake is van een grote leegstand. Afwezig Tot slot kapittelt de LPV de af wezigheid van verantwoorde lijk wethouder H. de Haas bij een discussiebijeenkomst eind vorige maand. Op die avond werd een plan van architect S. Mook van Bureau Architec ture Humain (BAH) uit Rotter dam gepresenteerd. In het plan - dat overigens al twee jaar oud is - wordt voorgesteld de binnen stad op te frissen. Zo moeten wandelroutes worden verbeterd en moet het Bellamypark een stedelijk plein worden met aan één zijde verkeer. Afwezig Wethouder De Haas antwoord de later in deze krant dat hij op de bewuste discussieavond ver hinderd was. Bovendien weet hij de trage uit voering van de plannen aan de houding van de Koninklijke Schelde Groep. „We moeten eerst weten wat De Schelde met haar terrein in de binnen stad wil doen", aldus 'de wet houder. SCHARENDIJKE - Bij een alcoholcontrole op de Elkerzee- seweg in Scharendijke is zon dagavond een 48-jarige Ant werpenaar aangehouden. De man werd voor een adem analyse meegenomen naar het politiebureau. De test wees uit dat hij ruim drie keer meer had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Zijn rij bewijs werd ingevorderd en hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Een 53-jarige man uit de ge meente Reimerswaal kreeg bij dezelfde controle een bekeuring en een rijverbod van één uur. Hij had één keer de toegestane hoe veelheid overschreden. Het vierjarige dochtertje van de Hoofdplaatse zag tijdens het aankleden moeders dik ke buik. Heb je veel gegeten, wilde ze dan ook weten. De moeder legde haar vinger op haar lippen en zachtjes ver telde ze dat ze een geheimpje wilde delen. Zo hoorde het meisje dat er binnenkort een broertje of zusje bij zou ko men. Even was. ze stil. Waar na ze vroeg: „Weet pappa al van ons geheimpje?" door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11