Pllflll! ZEI :IV IS F Clin ui Rechts wint in Frankrijk Seksueel misbruik binnen kerk VS veel omvangrijker PZC Mandela waarschuwt tegen vreemdelingenhaat £tos WAO'er beschuldigt pensioenfonds van ongelijke behandeling Hoofdprijs Van Melis 19 Open brief Maradona Drie partijen rond Chirac behalen 44 procent van stemmen m Middelburg tevreden Twee leiders Jihad opgepakt Stoer geprijsd! Hans Janmaat overleden Baby Constantijn en Laurentien Inenten zeehouden zinloos Albert en Serena winnen in Parijs Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 16° |12° ZW 5 Eerst zon In de ochtend een beetje zon, vooral in de middag buien. Matige zuidwestenwind bij 16 graden. 245e jaargang no. 135 maandag 10 juni 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl S^mAjAfiAN BUENOS AIRES - Zijn tranen zijn opgedroogd na het 1-0 verlies tegen En geland. Diego Maradona besloot gisteren in een open brief („een brief van God") zijn steun uit te spreken voor Argentinië. In Ole, een dagblad uit Buenos Aires, is een foto te zien van Pluisje waarop hij de nationale vlag kust. „Ik sta aan jullie kant. Ar gentinië heeft jullie nodig en ik heb daar veel ver trouwen in", zegt Mara dona die zijn land in 1986 de wereldtitel bezorgde. Een van zijn goals maakte hij met de hand. Hij noem de dat zelf de hand van God. „Jullie moeten we ten dat ik altijd achter de ploeg sta. Ik reken erop dat jullie deze vlag hoog houden." Aanvankelijk was hij we gens zijn drugsverleden niet welkom in Japan, maar Maradona zal er woensdag bij zijn wan neer zijn ploeg tegen Zwe den speelt. De Argentijnse spelers reageerden verheugd op de woorden van hun held. RTR De uitslagen van afgelopen weekeinde zijn: Zuid-Afrika - Slovenië 1-0 Brazilië - China 4-0 Costa Rica -Turkije 1-1 Italië - Kroatië 1-2 Mexico - Ecuador 2-1 Japan - Rusland 1-0 door Henk Glimmerveen PARIJS - Frankrijk krijgt de komende vijf jaar waarschijnlijk een rechtse regering. De uitslagen van de eerste ronde van de par lementsverkiezingen wij zen in de richting van een comfortabele meerder heid voor drie rechtse par tijen die gisteren voor het eerst onder de gemeen schappelijke UMP-para- plu opereerden. MIDDELBURG - De politie en middenstand van Middelburg zijn tevreden over het verloop van de uitreiking van de Roose velt Four Freedoms Awards. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourik is er geen enkel incident te melden. De Middel burgse politie zette in totaal zo'n zeventig politieagenten in omwegen af te zetten en de stoet hoogwaardigheidsbekleders te escorteren. Ook H. Boers van de Vereniging Ondernemers Middelburg toont zich content. „Middelburg staat in het middelpunt van de be langstelling. Daar hebben we graag wat voor over.Hij vindt het jammer dat zijn vereniging niet is uitgenodigd om mee te praten over de happening. GAZA - De Palestijnse veilig heidsdienst heeft gisteren in Gaza twee leiders van de radi cale beweging Islamitische Ji had gearresteerd. Het zijn de 42-jarige Moham med Hindi en de 43-jarige Abdallah al-Shami. Zij zouden zijn betrokken bij de zelfmoord aanslag van woensdag in Megi- do, die zeventien levens eiste. De Palestijnse Autoriteit liet na de aanslag weten bereid te zijn leden van de Islamitische Jihad op te pakken. AFP/RTR UMP is de afkorting van Unie voor een Presidentiële Meerder heid, bedacht en van de grond getild door president Chirac. De rechtse partijen haalden vol gens de eerste prognoses 43,8 procent van de stemmen, de linkse partijen 37 procent en het Front National 12,6 procent. Volgens de peilingen van de on derzoeksbureaus zouden de UMP-partijen daarmee volgen de week tussen de 380 en 420 ze tels van de in totaal 577 zetelsin het Franse parlement krijgen en zouden de linkse partijen het moeten doen met een zeteltal dat schommelt tussen de 135 en de 175. Als gevolg van het inge wikkelde Franse kiesstelsel zou het Front National andermaal niet vertegenwoordigd zijn in het parlement. Opkomst Twee factoren kunnen die prog nose de das omdoen: wanneer de kiezers in de tweede ronde als nog anders gaan stemmen en wanneer de opkomst hoger is. Gisteren noteerde de Vijfde Re publiek een absoluut laagtere cord wat de opkomst bij de eer ste ronde betreft: maar liefst 36 procent van de kiezers bleef thuis. De eerste ronde kende maar weinig direct gekozen parle mentariërs, een gevolg van de ingewikkelde Franse kieswet. Deze schrijft voor dat alleen wanneer een kandidaat in de eerste ronde 50 procent of meer haalt, hij of zij direct gekozen is. Is dat niet het geval, dan beslis sen de nummers een en twee van de uitslagenlijst in een tweede ronde wie op het pluche mag gaan zitten. Een eenvoudige meerderheid is dan genoeg. Wanneer echter in die eerste ronde een derde kandidaat 12,5 procent of meer van de inge schreven kiezers achter zich weet te scharen, mag die num mer drie óók meedoen in de tweede ronde. En dan wordt de opkomst ineens belangrijk. Hoe lager de opkomst, des te hoger het percentage dat een kandi daat moet halen. Blijft, zoals gisteren, 36 procent van de kie zers thuis, dan moet een kandi daat zeker 20 procent van de uitgebrachte stemmen halen om door te gaan naar de tweede ronde. Die lage opkomst bleek gisteren vooral in het nadeel van de linkse partijen, met name van de socialisten. Kopstukken van de socialisti sche partij werden gisteravond daarom niet moe de kiezers op te roepen komende zondag toch vooral tegen rechts te gaan stemmen. GPD door Maurits Sep MIDDELBURG - Nelson Mandela heeft zaterdag in Middelburg de Four Freedoms Award gekregen voor zijn nimmer aflatende strijd tegen onderdrukking. De voormalige president van Zuid-Afrika toonde zich bezorgd over de recente politieke ontwikkelingen in West-Europa. wereld niet betekent dat iedereen hetzelfde moet wor den. „Zij biedt ons juist de kans te delen in de rijkdom „De opkomst van een intolerante en xenofobe rechtse van onze verscheidenheid. Onze verschillen zijn onze stroming in West-Europa laat zien dat we er nog niet in zijn geslaagd de wereld te vrijwaren van vrees." Mandela (83) benadrukte dat de eenwording van de kracht als menselijke soort en als wereldgemeen schap." pagina 14: zonder voedsel geen wereldvrede Advertentie Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De omvang van het seksschandaal in de Amerikaanse Rooms-Katholie- ke Kerk is groter dan tot dusver bekend was. Dit heeft de Was hington Post gisteren bericht op basis van eigen onderzoek. De kerk heeft alleen al dit jaar 218 priesters uit hun functie ontheven op verdenking van seksueel misbruik van minder jarigen. Daarnaast konden 34 priesters van wie bekend is dat zij zich hieraan schuldig hebben gemaakt, hun werk voortzetten. In de periode 1960 tot 2001 zijn 866 priesters ip Amerika be schuldigd van seksueel mis bruik van minderjarigen, min der dan 1,5 procent van de 60.000 geestelijken in deze pe riode. Van hen zijn 350 geestelij ken uit hun functie ontheven. Slechts twintig werden naar de lekenstand teruggezet. Omdat de bisdommen auto noom zijn, beschikt de kerk niet centraal overgegevens. Daarom had de Washington Post alle 178 bisdommen aangeschreven. Daarvan reageerden 96 wel en 78 niet. Over de tweede groep bisdommen verzamelde de krant informatie op basis van bisdombladen, websites van bisdommen en plaatselijke kranten. De ruim driehonderd Ameri kaanse bisschoppen komen van donderdag tot zaterdag in Dal las bijeen. Daar bespreken zij onder meer het voorstel dat be doeld is om seksueel misbruikte voorkomen en eventuele geval len zo helder mogelijk af te han delen. Priesters die zich in de toekomst aan een kind vergrij pen, worden uit hun functie ontheven. Degenen die dit meermalen hebben gedaan, wacht dezelfde straf, aldus het voorstel. Alle gevallen worden voortaan aan justitie gemeld, als de bisschoppen met het Hans Janmaat is gisterochtend vroeg in Den Haag overleden. Het oud-Tweede-Kamerlid voor de Centrumpartij en de Centrumdemocraten leed al enkele jaren aan een hartkwaal. Hij is 67 jaar geworden. Prins Constantijn, echt genoot van prinses Lau rentien, poseert met zijn dochter Eloise Sophie Beatrix Laurence, Gravin van Oranje Nassau, jonk vrouw van Amsberg. Eloi se is het eerste kleinkind van koningin Beatrix en prins Claus. Volgens zeehondendeskundige P. Reijnders is het niet ge wenst om de Nederlandse zeehonden in te enten tegen het vi rus dat huishoudt onder deze zeezoogdieren in Dene marken. Volgens hem is het beter de natuur zijn gang te laten gaan. Albert Costa is de nieuwe kampioen van Roland Garros. De 26-jarige Spaanse tennisser ver sloeg gisteren in de finale van de Open Franse kam pioenschappen zijn land genoot Juan Carlos Ferre- ro in vier sets: 6-1 6-0 4-6 6-3. Een dag eerder over meesterde Serena Wil liams (foto) in de vrou wenfinale haar oudere zus Venus "J in twee sets. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11,13 en 14; sport: 15,16,17,18,19, 20, 21 en 22 door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Het Bedrijfs takpensioenfonds voor de Me taal en Techniek moet voor de rechter verschijnen, omdat het zou discrimineren. De zaak is aangespannen door een WAO'er die zijn pensioenopbouw met 22 procent zag instorten, omdat hij een aangepaste baan had aan vaard bij een nieuwe werkgever. WAO'ers die bij dezelfde werk gever blijven werken worden door het pensioenfonds wel ge- compenseei'd voor dit verlies. De 55-jarige WAO'er, J. Groe- newegen uit Boxmeer, is woest. Zeven jaar geleden werd hij we gens een dubbele hernia voor 60 procent afgekeurd voor zijn toenmalige baan. De arts van het GAK vond dat hij nog 40 procent van zijn oude salaris zelf kon verdienen. Toen de man echter na veel moeite een baan had gevonden voor precies 40 procent bleek dat zijn pensioen opbouw fors lager was gewor den door aanvaarding van die baan. „Terwijl ik precies deed wat de arts en de politiek van mij wilden", zegt hij. Het pensioenverlies ontstaat door wat de 'dubbele franchise' wordt genoemd. Franchise is dat deel van het inkomen waar over geen pensioenpremie wordt geheven en waarover ook geen pensioen wordt uitbetaald, omdat dat gat wordt gevuld door de AOW. Een WAO'er die gedeeltelijk werkt heeft echter twee inkomens: salaris en WAO- uitkering. Over beide inkomens wordt franchise berekend en dus schieten de WAO'er er bij in, Groenewegen heeft een advoca tenkantoor ingeschakeld.. GPD Advertentie voorstel instemmen. Hiervoor is een tweederde meerderheid no- dig. De vereniging van slachtoffers van seksueel misbruik door een geestelijke krijgt niet de gele genheid de bisschoppen toe te spreken. De gesprekken daar over werden vrijdag afgebro ken, nadat de vereniging zich had geschaard achter een rechtszaak om de geheimhou ding op de schikkingen met slachtoffers op te heffen. „Onze uitnodiging werd beantwoord met een rechtszaak", zei bis schop Wilton Gregory, voorzit ter van de bisschoppenconfe rentie. ANP naam noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters.m/v 6 weken voor 15,- straat' nr 9ee^ daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:BJnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen, afschrijving van mijn (post)bankrekening- rDer maand met nummer: f f automatische incasso 19,25), handtekening: 11 Per k"'"aal me< automatische incasso 52,-). i ui D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f »ens In de colofon treft u nadere informatie aan automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 oo 1 /"nnnnno" Antwoordnummer 123 71^14 UUUUUzi 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) Calvin Klein boxershort keuze uit 2 modellen in zwart, wit of grijs OP ËjSSjÊKflwfêSli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1