Meer groen in tweede deel Othene PZC Vlaanderen maakt plan waterbeheer Zwembad Goes een van de beste Sport Nieuwvliet officieel geopend Radarinstallatie vuurtoren vervangen Verdachte gijzeling overgebracht naar psychiatrisch ziekenhuis Afsluiten van zeearm Braakman thema in week vol activiteiten Jive for your Life afsluiter Pleinvrees Minder nieuwbouw in Terneuzense wijk Muziekfestivals in Biervliet 14 Rommelmarkt Nieuw adres Thuiszorg zaterdag 8 juni 2002 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het tweede deel van de nieuwbouwwijk Othene bij Terneuzen gaat minder wo ningen tellen dan oorspronke lijk de bedoeling was. In plaats van 1350 huizen zullen er bin nen tien jaar tijd aan de oostzij de van de Otheense Kreek 1220 woningen verrijzen in diverse prijsklassen. Er komen in het plangebied niet alleen minder huizen, het oppervlak van de wijk wordt ook nog eens een stuk (acht hectare) groter, waardoor er meer ruimte is voor openbaar groen, voorzieningen en tuinen. BIERVLIET - De Koninklijke Muziekvereniging Harmonie uit Biervliet houdt zaterdag 22 en zondag 23 juni twee muziek festivals voor harmonie- en fan fare-orkesten. Op zaterdag 22 juni is er het fes tival Groot Temeuzen, met deelname van de muziekvereni gingen de Vliegende Hollander uit Terneuzen, E.N.Z.K. uit Hoek, de Volharding uit Zaamslag, muziekvereniging Sluiskil en Harmonie uit Bier vliet. Zondag 23 juni treden tijdens het festival West Zeeuws- Vlaanderen tien korpsen op. Het zijn Apollo uit Sluis, Aarden- burgsche Fanfaren uit Aarden burg, OKK uit Schoondijke, muziekvereniging Breskens- Groede, OBK uit Hoofdplaat, Jeugdbelang uit IJzendijke, Ge duld Overwint uit IJzendijke, Veronica uit Zuidzande, Har monie uit Oostburg en Harmo nie uit Biervliet. Beide festivals spelen zich af op de Markt en de Molenberg en duren van 13.00 tot 18.00 uur. De evementen worden afgeslo ten met een gezamenlijk optre den op de Markt, zaterdags met zo'n 160 muzikanten en zondags met zo'n 300 muzikanten. Een en ander is vastgelegd in het stedebouwkundig plan dat be oogd projectontwikkelaar Pro- jektbouw Zeeland op verzoek van de gemeente voor de nieuwe wijk heeft gemaakt. Dat plan wordt deze maand ter goedkeu ring voorgelegd aan de gemeen teraad. Verwacht wordt dat de raad zonder veel bedenkingen zal instemmen met het plan. De gemeentelijke stuurgroep Othe- ne-Zuid heeft zich al over de wijkopzet gebogen en het colle ge van B en W voorzien van een positief advies. Dat er in het nieuwe deel van Othene minder woningen zullen komen heeft alles te maken met het eerder in procedure geno men deelplan De Rietlanden. De gemeente wil in dit plandeel zestien kavels (groot enkele dui zenden vierkante meters tot meer dan een hectare) vrijhou den voor exclusieve woning bouwdoeleinden. De provincie Zeeland heeft voor De Rietlan den inmiddels een verklaring van geen bezwaar afgegeven, zodat met de ontwikkeling kan worden begonnen. Het ontrekken van De Rietlan den aan de rest van Othene heeft tot gevolg dat de beschikbare ruimte voor de rest van de wijk wat werd ingeperkt. De ge meente heeft ter compensatie het totale plangebied verruimd met een dikke acht hectare. Om de exploitatie van Othene-Zuid rendabel te kunnen maken zul len er in totaal 1220 woningen gebouwd worden. In het voorlo pig verkavelingsplan is ook ruimte gereserveerd voor een winkelgebiedje (3000 vierkante meter) en een school met wat ne venfuncties (7000 vierkante meter). Niet uitgesloten wordt dat er in het plan, zeker in het zuidelijke deel, nog een tweede school moet worden gebouwd op termijn. In de planschets zijn verder opgenomen groenvoor zieningen, straatmeubilair en de verschillende woningtypes. Bomen Projektbouw wil - om de nieuwe wijk snel een groen karakter te geven - op korte termijn al be ginnen met de aanplant van (liefst forse) bomen langs de la nen, die straks voor de afwikke ling van het doorgaand verkeer moeten zorgen. Zodra de Laan van Othene, de hoofdontslui- tingsweg, wordt doorgetrok ken, zal die voorzien worden van geboomte. Tussen de nieu we wijk en de Otheense Kreek wordt een (groene) bufferzone aangelegd met een minimale breedte van 25 meter. De planopzet voor het tweede gedeelte van Nieuw-Othene wordt donderdag 13 juni be- door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Rijks waterstaat Zeeland is gisteren begonnen met de vervanging van de negentien jaar oude ra- darinstallatie op de vuurtoren van Haamstede. De nieuwe ap paratuur biedt niet alleen een scherper beeld van de omge ving, ook is het draaimechaniek nagenoeg geluidloos, aldus P. van Tilburg. Met behulp van een kraan werd op goed zestig meter hoogte de oude antenne verwisseld en bij horende mechanismen verwis seld voor moderne apparatuur. Van Tilburg, functioneel be heerder van de Schelde walra- darketen waaronder ook de vuurtoren van Haamstede valt, verwacht dat de installatie ui terlijk in de eerste week van juli weer operationeel is. Tot die tijd wordt het gebied bestreken door de post Westkapelle en Oud dorp. In de praktijk zal dat tij delijk een 'minder nauwkeurig beeld' te zien geven, aldus Van Tilburg. De vuurtoren van Haamstede is een onbemande post. De radar beelden gaan via een recht streekse lijn naar de vuurtoren in Ouddorp. De post Ouddorp wordt continu bemand en is on der meer belast met het uitlezen van de uit Haamstede doorge stuurde gegevens. De radarpos ten waken over een gebied van ieder zo'n veertig kilometer in het rond. Met de modernisering is een in vestering gemoeid van goed een half miljoen euro, aldus Van Til burg. In dat bedrag is eveneens een opknapbeurt van de werk plek Oud dorp opgenomen. De radar van Ouddorp wordt vol gend jaar vervangen door een soortgelijk exemplaar als giste ren in Haamstede is aange bracht. De nieuwe apparatuur biedt volgens de functioneel be heerdereen groter overzicht van de omgeving, omdat de ont vangst van de beelden nauw keuriger is. De antenne is speciaal ontwik keld voor een walradarketen, terwijl het oude exemplaar spe cifiek voor begeleiding van de doorWout Bareman WACHTEBEKE - Vlaanderen is aan een grote inhaalmanoeuvre bezig op het gebied van het wa terbeheer. Er is een integraal beheerplan in de maak, waarin wordt voorgesteld de hele beheerorganisatie met verant woordelijkheden voor polder besturen, gemeenten, provin cies en andere instanties om te gooien. Bij die hele reorganisa tie moet ook nadrukkelijk over de grens worden gekeken. Dat werd in ieder geval gisteren be pleit tijdens de jaarlijkse Eure- gio Scheldemonddag in Wach- tebeke. In het domein Puyenbroeck kwame 250 belangstellenden bijeen om te praten over de Eu- regio en water (Grenzen verwa teren), maar ook om informatie uit te wisselen over de opzet van projecten. 's Morgens stond vooral het Vlaams ontwerpdecreet inte graal waterbeheer en de grens overschrijdende consequenties centraal. Aan dat decreet wordt al tien jaar gewerkt, maar het begint nu concrete vormen aan te nemen WaterdeskundigeM. De Poorter van de provincie Oost-Vlaande- ren gaf i-uiterlijk toe dat het al lemaal heel moeizaam tot stand komt, maar ze vond niet dat dat een grensoverschrijdende sa menwerking en vooral informa tieuitwisseling in de weg moest staan. „Laten we alvast maar het voortouw nemen", opperde ze. De Poorter wees op de over eenkomsten tussen de water huishoudingsplannen in Zee land en de bekkenbeheerplan- nen, die in de maak zijn over de grens, in Vlaanderen. Haar Zeeuwse collega J. Hamelink had net voordien al gepleit voor uitbreiding van de rol van het Grensoverschrijdend stroom gebied-comité voor kreken en polders en zij wilde al direct een stapje verder gaan. „Geef dat comité meer ambtelijk draag vlak, zodat de voorstellen rich ting bestuurders beter kunnen worden onderbouwd en er dus door die bestuurders gefun deerde beslissingen kunnen worden genomen. En laten we ook, bij de uitwerking van onze plannen, steevast een hoofdstuk wijden aan de grensoverschrij dende aspecten. Dat zijn we al een heel eind op weg." Hame link: „Natuurlijk is een goede afstemming over en weer onont beerlijk. Ik noem grensgevallen als Het Zwin, het Leopoldka- naal, het grondwatergebied bij Sint Jansteen en de Braakman, waar wij graag iets willen doen met het waterpeil, maar bij onze zuiderburen stuiten op de nodi ge terughoudendheid." Volgens de Zeeuwse provincie ambtenaar is er om te beginnen een kwantiteitsanalyse nodig, een integrale wateranalyse, eerst voor het gebied westelijk van het Kanaal Gent-Terneu- zen, daarna voor het gebied oos telijk van het kanaal. Wie dat moet betalen blijft nog even de vraag, al lonkte Jansen nadruk kelijk naar de gelden uit de 'vet pot' van 20 miljoen euro, die de Euregio voor de komende jaren (tot 2008) beschikbaar heeft. In clusief cofinanciering door de provincie en andere instanties is er overigens het dubbele be schikbaar. De radarbalk wordt op de toren getakeld. door Rosalie Buizer GOES - Met de verbouwing van het zwembad Sportpunt Zee land in Goes trachtte het zwem bad de veiligheid en de over zichtelijkheid te verbeteren. En dat is gelukt. In het juninuinmer van de Consumentenbond was de bond positief over het zwem bad. „Een geschikt gezins zwembad met een gemoedelijke sfeer", aldus de Consumenten bond. Wel zou het toezicht van onder meer het peuterbad beter moeten en het personeel zich ac tiever moeten opstellen. Dies van de Velde, directeur van Sportpunt Zeeland, is best te vreden over de conclusie van de consumentenvereniging. „Zelf ben ik ervan overtuigd dat ons zwembad goed is. We doen er al les aan om het zwembad zo vei lig en schoon mogelijk te hou den. Met de verbouwing is er geïnvesteerd in camera's in de kleedruimte en bij de glijbanen. Zo hebben we een goed over zicht over het hele zwembad." Een punt van kritiek van de bond is dat de badmeesters zich actiever moeten opstellen. Daar is Van de Velde het niet mee eens. Hij vindt dat er voldoende toe zicht is. „De mensen van de Consumentenbond kwamen op een heel druk moment. Als het druk is in het zwembad hebben de toezichthouders een andere rol dan wanneer het minder druk is. Dan kunnen zij veel per soonlijker met de gast omgaan dan wanneer het druk is." Volgens Van de Velde wordt er een verkeerd beeld geschetst als het gaat om het toezicht bij het peuterbad. „Ons beleid, bij het peuterbad, is dat daar geen toe zichthouders nodig zijn. Het peuterbadje is geheel afge schermd van het diepe zwem bad, zodat de kleintjes niet zo maar kunnen ontsnappen. Daarbij zijn de ouders altijd in de buurt en vinden wij het niet nodig om daar nog eens bad meesters bij te zetten." Veilig Het Sportpunt Zeeland komt als een van de beste zwembaden uit de bus bij de vergelijking van dertien grote zwembaden in Ne derland. Vooral op het gebied van criminaliteit en veiligheid staat het zwembad goed aange schreven. Van de Velde: „Om de criminaliteit tegen te gaan, wer ken we samen met een buurt- werker uit Goes-Noord die veel probleemjongeren kent. Zo we ten we beter met hen om te gaan Ook heeft het personeel een training gehad. Nu kunnen zij beter communiceren met deze jongeren." Al met al is Van de Velde dus tevreden. Na de ver bouwing is het aantal bezoekers flink gestegen. Van gemiddeld 155.000 bezoekers per jaar naar 175.000. „Nu is het dus zaak om ons beleid qua veiligheid en cri minaliteit te blijven handha ven, zodat Sportpunt Zeeland sfeervol en veilig blijft." door Marcel Modde OOSTERLAND - De van gijze ling verdachte 52-jarige man uit Oosterland is gistermiddag vanuit het Huis van Bewaring in Middelburg overgebracht naar een gesloten psychiatrische af deling van een ziekenhuis. Pas in een later stadium beoordeelt de officier van justitie of straf rechtelijke vervolging wordt in gesteld. Volgens voorlichter E. Boot- Bosman van het Openbaar Mi nisterie in Middelburg heeft de Oosterlander vrijwillig meege werkt aan zijn opname. Uit het voorlopige onderzoek komen steeds meer aanwijzingen naar voren dat hij niet de bedoeling heeft gehad zijn vrouw 'iets aan te doen', aldus het OM. Wat hem precies tot de vermeende gijze lingsactie heeft aangezet, wordt binnen dit kader geen vraag meer voor justitie, aldus Boot, maar voor de behandelend psy chiater. Het OM concentreert zijn on derzoek nu voornamelijk op de vraag of te voorkomen was ge weest dat een psychiatrisch pa tiënt thuis kan beschikken over drie vuurwapens. De Oosterlan der staat bekend als een jager en is tevens lid van de schietvereni ging. De politie zou graag on derzocht zien of in dit soort ge vallen een meldingsplicht kan worden ingevoerd. De Oosterlander had zich don derdag rond het middaguur met een geladen jachtgeweer ver schanst in zijn achtertuin. De politie ging ervanuit dat hij zijn vrouw gegijzeld hield. De man werd tegen de avond te over meesterd. Daarbij vuurde hij een schot af in de lucht. sproken in de commissie volks huisvesting en ruimtelijke or dening. De vergadering wordt gehouden in het Terneuzense stadhuis en begint om 19.30 uur. zeescheepvaart geschikt was. Zender en ontvanger op de toren worden volgende week afge stemd op de juiste frequenties. Dat gebeurt in samenwerking met de reddingsmaatschappij. door René van Stee TERNEUZEN - In de eerste drie weken van juli en de laatste da gen van juni staat de Braakman prominent in de belangstelling. Met een groot aantal activitei ten wordt dan stilgestaan bij de afsluiting van deze zeearm in de zomer van 1952. Het program ma is grotendeels samengesteld door vrijwilligers van de Stich ting Behoud Monumenten Bier vliet. Op zaterdag 29 juni begint in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen een tentoonstel ling over de Braakman. Tot en met zondag 21 juli kan doorlo pend via onder meer via video en diavoorstellingen kennis worden genomen van de historie en de afsluiting van de zeearm. Ook materiaal van par ticulieren heeft op de tentoon stelling een plaatsje gekregen. Verder staan stadswandelingen in Terneuzen (woensdag 10 juli) en Sas van Gent (zaterdag 6 en 20 juli) op het programma. In de net over de grens gelegen voor malige vissersplaats Boekhoute kan op zaterdag 13 en 20 juli het visserijmuseum worden be zocht. Ook natuurliefhebbers komen bij de herdenking volop aan hun trekken. Zo kunnen op woens dag 3, dinsdag 9 en woensdag 17 juli onder leiding van Staats bosbeheer nachtdieren worden gekeken of op dinsdag 9 juli een natuurwandeling worden ge maakt in de Braakman-Noord. Voor de mensen die het volledi ge gebied willen bekijken, zijn er op donderdag 4 en 18 juli rondritten per bus. Belangstellenden die alles eens vanaf het water willen bekij ken, kunnen op vrijdag 19 en za terdag 20 juli mee met de MS Terneuzen voor een rondvaart op de Westerschelde. De boot vertrekt uit de Braakmanhaven. De jubileumviering is alom om armd door diverse bedrijven en instanties in de regio. Onder de bedrijven die middels een aparte activiteit aan de herden king meewerken is het Ant werpse Katoen Natie, dat sinds kort een containerterminal aan de Bi-aaltman haven exploi teert. Het bedrijf houdt open dagen op vrijdag 19 en zaterdag 20 juli. door Frank Gijsel SLUIS - In Nieuwvliet is het in- en outdoorcentrum Sport Nieuwvliet officieel geopend. Het sport- en eventeentrum richtte zich in de beginjaren hoofdzakelijk op scholen en verenigingen in de buurt. Al snel werd duidelijk dat de aanvra gen zich ook steeds meer gingen richten op een ouder publiek. Daarnaast is in de regio West- Zeeuws-Vlaanderen een net werk gevormd van recreatieve agrarische plattelandsknoop punten, die mogelijkheid bood uitbreiding te geven aan de ge boden faciliteiten. Volgens Jetty Provoost van sportorganisatie Nieuwvliet wil het centrum graag een organi satie zijn die iets meer biedt. Niet voor niets biedt volgens haar de waaier van avontuurlij ke binnen- en buitensporten voor elk wat wils. Voor de jeugd vanaf acht tot dertien jaar is er het programma Adventure Kids met een touwenpiste, tokkel- en hindernisbaan en speleologie. 1 Bij slecht weer kan het pro- gramma aangevuld worden met j klimmen en boogschieten. De oudere jeugd kan het gehele jaar in het centrum terecht voor een samenstelling van vernieu- i wende en meer spectaculaire j sporten zoals kiten, fierljeppen, vrije val en hindernisbaan. Ook speciaal voor verenigingen heeft de organisatie een pure fun formule uitgedokterd, ge richt op een maximum aan kwa- liteit. De combinatie van spelen verloopt onder een lichte vorm van competitie. Bedrijven en verenigingen kun nen een programma afwerken dat gericht is op samenwerking met behendigheidsproeven. Het onderdeel Together strong is een mengelmoes van theoretische. ludieke, sportieve en behendig heidsproeven, die nogal wat j vragen van de deelnemers. Naast genoemde programma's bestaat er nog steeds de moge- j lijkheid om deel te nemen aan I het onderdeel kite en buggyrij- den. foto Dirk-Jan Gjeltema door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zaterdag 22 ju ni wordt op het plein in de Ter neuzense Korte Kerkstraat voor de vierde keer het Pleinvrees- festival gehouden. Op het ver edelde buurtfeest geven drie bands acte de présence. Aanvankelijk was het de bedoe ling om het festival dit jaar te koppelen aan de Havenfeesten (28 t/m 30 juni), maar daar zag de organisatie van Pleinvrees na verloop van tijd vanaf. „We werden vorig jaar benaderd door de organisatoren van de Havenfeesten. In eerste instan tie zagen we een koppeling met dit festijn wel zitten", vertelt woordvoerder Geert van den Eynde van jongerencentrum Kalashnikov. „Maar we kregen in de voorbije maanden toch steeds meer het gevoel dat het festival van Kalashnikov moest blijven. Het is ontstaan als een feestje ter gelegenheid van mijn verjaardag, daarna werd het een buurtfeest en nu is het uitge groeid tot een kleinschalig festi val. Dat willen we zo houden. Pleinvrees is in eerste instantie voor de binnenstadbewoners georganiseerd en draagt boven dien bij aan een positief imago van de buurt. Ik verwacht dit jaar toch zo'n twee- tot driehon derd bezoekers." Dit ondanks het groots opgezet te festival Rock Around The Bridge in Sas van Gent, dat te gelijkertijd plaatsvindt. Van den Eynde verwacht dus niet al te veel concurrentie van het Sasse muziekevenement. „Vo rig jaar hadden we met dezelfde omstandigheden te maken. Het grote verschil is dat wij geen en treegeld vragen", aldus Van den Eynde. Jazzy Een geschikt gezinszwembad met een gemoedelijke sfeer, noemt de Consumentenbond Sportpunt Zee land in een onderzoeknaar grote zwembaden in Nederland. foto Willem Mieras Het evenement begint 's mid dags met een door café Wilhel- mina en De President georgani seerde mini-playbackshow. Vanaf vijf uur mogen Ninya de Wever en Nydia Sandrini het festival van de eerste live ge speelde tonen voorzien. Het duo luistert naar de naam Flirt en brengt met gitaar, keyboard en zang een jazzy repertoire. Daar na is het de beurt aan De Ranzi ge Krokettenband. Deze vijf mansformatie uit Vogelwaarde en Axel staat garant voor een setlist vol rock-'n-roll-covers. die op een eigenzinnige wijze wordt gebracht. „Een echte feestband,, die de boel flink los kan krijgen", aldus Geert van den Eynde. Kalashnikov Het festival wordt afgesloten door de Terneuzense band Jive for your Life. Het trio Donny Benjaminsz (zang/gitaar), Jean-Paul Harreman (contra bas) en Friso van Wijck (drums) speelt blues, swing en rockabil ly in het verlengde van acts als The Paladins, The Seatsniffers en Junior Watson. Bij slecht weer worden de concerten in Kalashnikov gehouden. De aanvangstijden zullen dan wor den verlaat. TERNEUZEN - De buurtver eniging Oranjekwartier in Ter neuzen houdt zaterdag 15 juni een kinderrommelmarkt van 9.00 tot en met 13.00 uur. De markt is op het plein van de Prins Willem van Oranje school aan de Leeuwenlaan. Kinderen tot en met zestien jaar kunnen gratis deelnemen. I TERNEUZEN - Stichting Cen- traal Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Groot-Temeuzen en I Stichting Netwerk Vrijwillige j Thuiszorg Zeeuws Vlaanderen hebben sinds kort een nieuw, gezamenlijk onderkomen in het centrum van Terneuzen. Vrij willigers hebben hard aan het I pand achter de kerk gewerkt, j zodat het nu helemaal is opge knapt. Beide stichtingen zijn I dus vanaf nu bereikbaar op het adres Achter de Kerk 7-9 in Ter-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 78