Post IJzendijke blijft wellicht open Fietsers onder escorte naar Polen PZC PZC Hontenisse tast diep in buidel voor de sport Ambassadeur VS bezoekt Dow Stellexpo eerbetoon aan Joop van Dalen 13 Wethouder optimistisch na gesprek met regiomanager Postkantoren Nieuw kantoor notarissen door Barbé geopend Smokkelroute kan geen autozoektocht meer heten Eenhoornrit Oostburg Barbé eregast op Haringparty Fietser heeft hoofdwond na ongeval Hontenisse weer in de plus Predikant Terneuzen bevestigd Vechtersbaas aangehouden HEDEN zaterdag 8 juni 2002 doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De waakzaamheid en de controle op veiligheid zijn dik in orde bij Dow Benelux. De Amerikaanse ambassadeur C. Sobel kwam de vei ligheidsmaatregelen bij de chemicgigant welis waar niet speciaal inspecteren, maar kon het toch niet nalaten langs zijn neus weg even te informe ren bij de Terneuzense topman G. van Harten. De elfde september 2 0 01 heef t de wereld ten slotte veranderd. Aanhoudingen van vermoedelijke ter roristen op diverse plaatsen geeft volgens Sobel aan dat ook Nederland alert moet blijven. „Het is dus goed dat Dow Benelux zijn zaakjes voor el kaar heeft." Sobel is vandaag aanwezig bij de uit reiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg. Die feestelijke gebeurtenis was een mooie aanleiding om Zeeland beter te leren kennen. „Ik ben hier nou een half jaar en hoop voor september in alle provincies geweest te zijn." Sobel bewonderde de Middelburgse abdij ('prachtig') donderdag al samen met zijn vrouw. Gisteren was het bedrijfsleven aan de beurt. Een bezoekje aan Dow Benelux, het grootste Ameri kaanse bedrijf in de provincie, lag voor de hand. Niet dat de ambassadeur Dow een Joint Strike Fighter wilde verkopen. Sobel maakte zich on langs sterk voor de keuze van het Amerikaanse vliegtuig. Lobbyen behoort wel degelijk tot zijn taken als diplomaat, vindt hij. „Temeer daar ik niet alleen aan de belangen van de Verenigde Sta ten denk. Voor de Nederlandse economie én de werkgelegenheid was de keuze voor de Joint Stri ke Fighter van enorm belang." De ambassadeur was onder de indruk van de rondleiding. De bouw van een aantal nieuwe fa brieken op de grootste vestiging van de chemiegi- gant buiten de Verenigde Staten toont aan dat Dow Benelux een economische factor van beteke nis blijft, niet alleen op regionale, maar ook op na tionale en internationale schaal, stelde Sobel. De ambassadeur bezocht 's middags de scheepswer ven van De Schelde in Vlissingen. Dow-directeur G. van Harten (links) ontmoet de Amerikaanse ambassadeur C. Sobel. foto Peter Nicolai door René van Stee IJZENDIJKE - Wethouder L. Wille van Oostburg heeft goede hoop dat het postagentschap in IJzendijke ook na 16 september 2003 open blijft. Dat blijkt uit het gesprek dat hij heeft ge voerd met regiomanager R. van Katwijk van Postkantoren BV, die deze week in IJzendijke aan wezig was om de contractver lenging met kantoorhoudster J. de Boevere te ondertekenen. In het kader van een reorganisa tie en vanwege het beperkte rendement en dito handelingen zou het agentschap aanvanke lijk in september worden omge zet naai- een postservicepunt met een beperkte dienstverle ning. Dankzij een massale pro testactie van bewoners werd van dit plan afgezien en blijft het agentschap zeker tot 2003 open. Wille meldt dat nog geen inhou delijke afspraken met Postkan toren BV zijn gemaakt. Wel is geprobeerd de afspraak te ma ken tot behoud van het agent schap voor IJzendijke. „Die in tentie is door beide partijen uitgesproken en ik heb het ge voel dat dit gaat lukken", aldus TERNEUZEN - Burgemeester R. Barbé van Terneuzen en de Belgische ambassadeur J. Swinnen hebben gisteren het nieuwe gebouw van het Nota rissenkantoor Seijdlitz, Loof, Seegers en Vroome geopend. In het gebouw aan het Claushof is tevens het Consulaat van Bel gië gevestigd. Nederland telt acht ereconsulaten, waarvan Terneuzen met ruim driedui zend ingeschrevenen één van de grootste is. Het notarissenkantoor zou aan vankelijk verhuizen van de ou de locatie aan de Herengracht naar het tegenovergelegen poli tiebureau. De verhuizing van het politiebureau naar de loca tie aan het Claushof ging echter niet door. Op voorspraak van Barbë heeft het notarissenkan toor toen gekozen voor nieuw bouw op deze locatie. In het modern vormgegeven, vier verdiepingen tellende pand bevinden alle kantoren zich aan de zuidzijde. Voor het consulaat is een apart gedeelte gereser veerd. In het nieuwe kantoor zullen ruim dertig mensen werkzaam zijn. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wille. Hij baseert zich hierbij onder meer op de vermoedelijke invoering van een nieuw soort contract voor postagenschap- pen in het komende jaar. Hierin is opgenomen dat alle service die de huidige agentschappen - behalve geldstortingen- leve ren, gehandhaafd blijft. Ook IJ zendijke zou hiervoor in aan merking komen. Het is de bedoeling dat beide partijen in september, als be kend is hoe de nieuwe contrac ten eruitzien, weer rond de tafel gaan zitten. Wille wil dan defi nitieve zekerheid over wat er met het postagentschap in IJ zendijke gebeurt. Ook wil hij het voorzieningenniveau in de overige kernen van de gemeente Oostburg bespreken. Wille zet in ieder geval in op de minimale handhaving van het huidige ni veau. Daarnaast zal hij pleiten voor de komst van nieuwe postservi- cepunten in Waterlandkerkje en Zuidzande. „Gisterenheb ik on der andere gewezen op de bij zondere omstandigheden in een sterk vergrijsd gebied als West Zeeuws-Vlaanderen. De be perkte mobiliteit van een groot aantal van onze oudere inwo ners vraagt bijvoorbeeld om be houd van een voorziening als een postkantoor", aldus de wet houder. Voor de vestiging van een post servicepunt in Zuidzande heeft Wille al enkele ondernemers op het oog. In Waterlandkerkje wordt dit een moeilijker ver haal, omdat hier geen winkels meer zijn waar een dergelijke voorziening kan worden ge huisvest. Wille: „Ook de rol van de gemeente Oostburg moet hierin nog nader worden onder zocht. Ik heb er echter vertrou wen in dat er een oplossing wordt gevonden waar zowel po litiek als bestuurlijk draagvlak voor is." Fietsers uit Hulst en Axel vertrekken vanaf het Antwerps stadhuis voor een rit naar Krakau. foto Camile Schelstraete door Gino van den Broecke HULST - Gisteren zijn vanaf de Antwerpse Grote Markt zes Hulsterse 'fietstoeristen' en hun begeleidster fietsend naar Kra kau in Polen vertrokken. Na een zware, mooie tocht van Antwer pen naar Venetië in 2000 waren ze verkocht en wilden ze weer meedoen als er nog zo'n tocht georganiseerd zou worden. Bennie van Goethem, Eddy d'Hooghe, Rudi van Houten, Arnold de Burger, Eddy Tiele- man en zijn vrouw Elly gaan proberen op de fiets de tocht van ruim 1900 kilometer te volbren gen. Mariëtte van Houten gaat mee als begeleidster en om te fil men. De Hulster avonturiers, le den van Tourclub Hulst, sluiten zich voor deze tocht aan bij 22 leden van de Antwerpse fiets clubs Antwerpse Fiets Toeristen (AFT) en Fiets Toeristen (FT) de Bevers. „Ik kwam jaren geleden op va kantie in gesprek met iemand van de AFT. Hij vertelde van de tocht naar Venetië en ik wilde eigenlijk wel mee. We zijn toen met zes man uit Hulst meege gaan. Dat was een ervaring die ik nooit meer zal vergeten", zegt d'Hooghe. Van Goethem was er twee jaar door Ronald Verstraten OOSTBURG - De in april over leden stuwende kracht achter de kunsttentoonstellingen in verpleeghuis De Stelle in Oost burg, Joop van Dalen, staat cen traal in een nieuwe expositie. De veertigste Stellexpo bestaat grotendeels uit een eerbetoon aan Van Dalen. De oorspronke lijk uit de randstad afkomstige oud-galeriehouder blijkt niet alleen een betrokken en enthou siast organisator te zijn ge weest, maar kon zelf ook aardig tekenen. In het verpleeghuis zijn momenteel potloodteke ningen van zijn hand te zien. De tekeningen, waarvan een aantal ooit in een kalender is sa mengebracht, zijn met precisie en toewijding gemaakt. Ze to nen herkenbare plekjes uit de regio, onder meer van de Aar- denburgse St. Baafskerk. Van Dalen koos daarbij voor een op merkelijke invalshoek, want hij tekende de kerk vanuit een ach tertuin aan de St. Bavostraat, inclusief moestuin en schuur tjes die daar zijn te zien. Naast deze potloodtekeningen zijn modeltekeningen, portret ten, pastels en litho's van Van Dalen te zien. De tentoonstel ling wordt gecompleteerd door aquarellen van Jan Risseeuw, 3D kaarten en lijstjes, tiffany- werk en kleine aquarellen van respectievelijk de dames Bek- ker, Knappers en Gillissen. De laatste drie maken deel uit van de Zwinhoevegroep die jaar lijks in De Stelle exposeert. De Stellexpo's hebben mede als doel om te zorgen voor een bete^ re integratie van verpleeghuis- bewoners en bezoekers. De tentoonstelling is dan ook gratis toegankelijk, dagelijks van 8.30 tot 20.30 uur. De tentoonstelling duurt tot eind juli. geleden ook bij. „Als je de Stel- vio hebt beklommen, dan geeft het enorm veel voldoening datje dat hebt gered. Daarin zit hem de kick van het fietsen. Je over wint iets en daar gaat het om. Toen we in Venetië aankwamen, zijn we elkaar in de armen ge vallen, want we hadden voor ons gevoel iets unieks gepres teerd." De eerste twintig kilometer zal vrijdag onder politiebegelei ding gereden worden op de snel weg. „Een van de organisatoren is Frangois Lardenoit. Hij is hoofd van politie in Antwerpen en kan dus wel zoiets gedaan krijgen. In Venetië was het de laatste twintig kilometer ook het geval en dat is toch erg bij zonder, kan ik je zeggen. Nu is er ook een brief in het Pools naar de politie van Krakau gegaan, dus wie weet wat ons daar te wachten staat", zegt Van Hou ten. De tocht zal over dertien etap pes verdeeld worden en door zes landen gaan. De fietsers doen achtereenvolgens België, Ne derland, Duitsland, Tsjechië en Slowakije aan om daama in Po len uit te komen. „Op 10 juni passeren we de Hulster zuster stad Michelstadt en daar zullen we op het gemeentehuis worden ontvangen", zegt Van Goethem. De 28 deelnemers zijn naast fietser toch ook zeker 'toerist'. „We gaan in Polen een bezoek brengen aan het concentratie kamp Auschwitz. Dat is niet een plek die je altijd kunt bezoeken, dus nu ik de kans krijg wil ik het zien ook", legt Van Houten uit. Bezienswaardigheid In Krakau staat een bezoek aan de zoutmijnen op het program ma. „Onderweg zal het parcours ook al een bezienswaardigheid zijn, want we komen vanalles tegen. We gaan door bergen en dalen en zullen ook op slechte wegen moeten rij denHet mooie is dat je je nog geen voorstelling kunt maken van wat je kan ver wachten", aldus Tieleman. Zijn vrouw twijfelde aanvanke lijk of ze ook aan deze tocht zou deelnemen: „Ik vond het de vo rige keer erg zwaar, want der tien dagen 180 kilometer per dag fietsen moet je niet onder schatten." AARDENBURG - De Smokkelroute autozoektocht, een puzzel- tocht aan beide zijden van de landsgrens in het Nederlandse West- Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen blijft een succes. Dit jaar is dit evenement van de West- Zeeuws-Vlaamse Automobielclub aan zijn zestiende editie toe. De naam autozoektocht is niet meer van deze tijd. In de beginjaren was men gezien de afstand vrijwel verplicht om deze tocht met de auto te rijden. De route is later zo aangepast, dat de tocht in gedeel ten kan worden gereden en daardoor ook toegankelijk is voor fiet sers. De deelnemers moeten aan de hand vanfoto- en ander materi aal de juiste antwoorden op vragen proberen te vinden en er de juis te route uit destilleren. De smokkelroute kan vanaf 5 mei tot en met 7 juli dagelijks worden gereden. De routeboeken zijn te koop in gasthof De Jonge Leeuw en supermarkt C1000 in Aardenburg. Daarom hebben de Zeeuws- Vlaamse deelnemers voor de reis naar Krakau veel kilome ters gemaakt. „Alleen ik heb nog niet zoveel gereden", zegt De Burger. „Maar ik verwacht wel dat het geen problemen zal geven tijdens de reis. Ik wil het gewoon allemaal meemaken, ik ben dan ook erg benieuwd." De anderen hebben vanaf maart el ke zondag gemiddeld honderd kilometer gefietst. Van Houten: „Met Pinksteren hebben we Luik-Bastenaken-Luik gere den, allemaal als voorbereiding. We hebben dus gemiddeld alle maal drie tot vierduizend kilo meters in de beentjes." Aan het einde van de reis, in Krakau, reizen de fietstoeristen met de bus terug naar Antwer pen. En een hele ervaringrijker. OOSTBURG - Eigenaren van oldtimer auto's en motoren (mi nimaal 25 jaar oud) kunnen moi-gen meerijden met de Een hoornrit 2002 die om 10.30 uur begint vanaf de Markt in Oost burg. De tocht van ongeveer 115 kilometer voert de deelnemers langs verschillende natuurge bieden in West-Zeeuws-Vlaan- deren en in België. De Oostburgse wethouder Leentfaar zal het startschot ge ven. De route kan in groepsver band of alleen worden gereden. Onderweg wordt gestopt bij res taurant De Roste Muus. Rond 15.00 uur komen de oldtimers weer aan in Oostburg, waar de voertuigen te bezichtigen zijn op de Markt. Deelnemers kunnen vanaf 9.00 uur inschrijven bij eetcafé The Chat. BREUKELEN - De gemeente Terneuzen is uitgenodigd op de 41ste Nationale Haringparty op woensdag 12 juni op kasteel Nyenrode in Breukelen. Burgemeester R. Barbé van Terneu zen is die dag eregast. Het thema van het jaarlijks terugkeren de high society-evenement is 'Olympische Spelen in Salt La ke City'. Omdat Olympisch kampioene Marjorie van der Bunt in Terneuzen woont, is de gemeente uitgenodigd om met een thematisch ingerichte haringkraam de stad en de Wester- scheldetunnel te promoten. Vishandel Dolf Schoot, die iedere woensdag op de markt staat, zal Terneuzen vertegenwoordi gen. De kraam wordt versierd met tunnelringen, bogen en tunnelsegmenten, om de opening van de Westerscheldetunnel te symboliseren. Van der Bunt stelt voor de presentatie haar langlauflatten en stok ter beschikking, waarmee ze éénmaal goud en driemaal zilver behaalde op de Paralympische Win ter Spelen. Zij is de enige Nedeiiander die ooit medailles won bij de winter-Paralympics. AXEL - Een 48-jarige man uit de gemeente Axel is vidjdag- middag in Terneuzen gewondgeraakt bij een aanrijding. De man viel toen hij wei-d aangereden door een 42-jarige auto mobiliste uit Terneuzen. Zij verleende hem geen voorrang op de Buitenhaven. De fietser liep bij zijn val een hoofdwond op. KLOOSTERZ ANDE - De gemeente Hontenisse heeft het jaar 2001 afgesloten met een batig resultaat van 384.857 euro. Hontenisse houdt minder over dan in 2000. Toen stond de ge meente nog bijna 580.000 euro in de plus. Een van de redenen van de verminderde opbrengst was de extra juridische kosten (22.000 euro) die Hontenisse maakte in verband met de illega le mestopslag in Ossenisse en het fiscale advies dat werd inge wonnen voor de Hontenissehal in Kloosterzande. De bouwgrondexploitatie is ook negatief uitgevallen met 26.000 euro en er kwam te weinig geld aan onroerende zaak belasting binnenDe gemeentekas werd onder andei'e gespekt met 137.000 euro aan eexx hogere dividenduitkering door Del ta NV en een hogere rijksbij di-age van 620 0 0 euro voor het ba- sisondeiwijs. Van het overschot over 2001 wordt bijna 249.000 euro toegevoegd aan de algemene reserve. Het overi ge bedrag is bestemd voor de rioleringsreserve. De totaalba lans van de algemene reserve is aan het eind van 2001 blijven stilstaan op i-uim 1,6 miljoen euro en Hontenisse heeft voor een totaal van ruim 4,2 miljoen aan bestemmingsreserves. TERNEUZEN - Dominee G. van Herk wordt zondag 30 juni tijdens een dienst in de Opstandingskei'k in Terneuzen voor gesteld aan de leden van de Hervoi'mde Gemeente Terneuzen. Van Herk wordt bevestigd door de dominees J. Inia en J. Smeets. Beide predikanten leiden mevrouw H. van Hei'k- Berkhof tijdens dezelfde dienst in bediening als kerkelijk werker. De dienst in de Opstandingskerk begint om 14.30 uur. MIDDELBURG - Een 16-jarige Middelburger is gistermid dag in zijn woning aangehouden voor openlijke geweldple ging. De jongen maakte deel uit van een gx-oep jongeren die op 31 mei twee 15-jai'ige jongens uit Axmemuiden hadden ge schopt en geslagen hadden aan de Eisenho werlaan in Middel burg. eniging Vogelwaarde. Voor dit bedrag wordt het trainingsveld gerenoveerd. Aan de westelijke kant van het hoofdveld woi'dt drainage aangelegd. Het sport complex zal uitgebreid worden met aanvullende toiletvoorzie ningen bij de kantine en de be stuurskamer wordt vex-groot. Voetbalvereniging SDO'63 uit Lamswaai'de wil de kleedloka len renoveren en de bergruimte uitbx'eiden. Hiervoor vraagt ze een bedrag van ruim 7000 euro. Gezien de zelfwerkzaamheid van de leden en het door de ge meente in het verleden gevoerde beleid van dergelijke aanpas singen aan verenigingsaccom modaties, acht het college het verzoek gerechtvaardigd. Handboogschietvereniging Willem Teil uit Kloosterzande vraagt een bedrag van x*uim 22.000 euro voor twee zoge naamde muitwippen. Deze wip pen moeten een einde maken aan de gevaarlijke situaties die zich nu voordoen met vallende pijlen. Tijdens de schietingen spelen vaak kinderen buiten op het naastgelegen terrein van Scouting Kloosterzande. De ge meente vindt dat dit niet kan. Zij stelt daarom de raad voor om de schietvereniging een bijdra ge van 11.345 euro te geven en eenzelfde bedrag aan x-enteloze lening. De voorstellen komen maandag ter sprake in de commissies Gi'ondgebiedzaken en Alge meen Maatschappelijke Zaken, die om respectievelijk 20.30 en 21.00 uur beginnen in de raad zaal van het gemeentehuis. door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De Hon- tenisse-hal dreigt een half jaar na de opening alsnog duurder te worden, nu het college van bur gemeester en wethouders de raad voorstelt om een aanvul lend krediet van 25.000 euro be schikbaar te stellen. Ook wil de gemeente meer dan 65.000 euro uittrekken om een aantal sport complexen te renoveren. Het krediet voor de Hontenisse hal zal worden gebruikt om de gebruiksvriendelijkheid van de hal te verhogen. Daarnaast moet het een en ander gebeuren om de hal in goede staat op te le veren aan de toekomstige ex ploitanten, K. en A. van Waes. De besprekingen met hen zijn volgens het college zover gevor derd, dat zij de hal zullen huren van de Sticïxting Sport- en Eve nementenhal Hontenisse. Er is echter nog steeds geen contract getekend. Een en ander hangt af van de ei sen die de exploitanten op tafel hebben gelegd. Naast het extra krediet wordt ook een jaarlijkse bijdrage gevraagd in de com pensatie van de exploitatiete korten. Ondanks eerdere toe zeggingen van het college dat het jaarlijkse exploitatietekort maximaal 61.158 euro per jaar mocht bedragen, wordt de raad nu voorgesteld akkoord te gaan met maximaal 72.500 euro. De raad wordt tevens voorge steld om de kosten van verzeke ring en gToot onderhoud van het gebouw, inclusief de inventaris van de sportzaal, voor rekening van de gemeente te laten komen. Daarnaast dienen de toekom stige exploitanten een minimale opbrengst aan inkomsten uit verhuur van de sporthal van 11.500 euro per jaar, alsmede een bedrag aan inkomsten uit ondexwij svei'goedingen voor gebruik van de sportzaal van 9300 euro per jaar gegaran deerd te worden. Sportcomplexen Niet alleen de Hontenisse-hal staat op het prioriteitenlijstje. De gemeente wil tevens een flink bedrag uittrekken voor de renovatie van een aantal sport complexen. Het grootste ge deelte, ruim 46.000 euro, zal ten goede komen aan de voetbalver- Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' ANTIEKVEILING in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 14.00 uur. Veilingmeester A. I. Verhage [www helmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 77