PZC Sluis aan Zee ten koste van natuur Herkansing voor woordkunstenaars 11 Brugman Meer Belgische specialisten op Z-Vlaamse poli's Brandgevaarlijke Dullaert Hulst met sluiting bedreigd Waterschap houdt bijna zes ton over Milieurapport over haven en woningen Beschonken Axelaar ramt lantaarnpaal Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl A.s. zondag geopend! LAATSTE DAGEN GRATIS MOBIELE AIRCO! Verdachten drugshandel opgepakt Katten dood zeeuwse almanak Uitspraak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 8 juni 2002 door René van Stee SLUIS - Bij de aanleg van een jachthaven en de bouw van per manente en recreatieve wonin gen in de Haven- en Mariapol- der in Sluis is het niet mogelijk de werkgelegenheid en de kwa liteit van de kern te vergroten en tegelijkertijd te voldoen aan historisch en landschappelijk verantwoorde doelstellingen. Dat blijkt uit de concept-mi- lieueffectraportage (mer) die voor het project Sluis aan Zee is opgesteld. Op de locatie van oude haven (ongeveer 28 hectare) liggen nu vijfhonderd parkeerplaatsen, akkerbouw, grasland en enkele bosschages. Daarnaast ligt het achttien hectare grote vergra ven wallencomplex. Beide ge bieden zijn aangemerkt als na tuurontwikkelingsgebied van de Zeeuwse Ecologische Hoofd structuur (EHS). Binnenwallen „Ze zijn echter nog niet als zo danig aangewezen. Omdat we inzetten op de volledige ontwik keling van het beoogde plange bied met een jachthaven voor zeshonderd schepen en twee tot driehonderd woningen, moeten we dus op zoek naar een alternatieve EHS-locatie. Daarnaast moet het bestaande natuurgebied tussen de binnen wallen van Sluis en de Maria- polder (2 hectare) ook elders worden gecompenseerd", ver telt verantwoordelijk wethou der F. van Dongen. Ter hoogte van Retranchement is de bedoeling het oude kanaal af te dammen en het tracé wes telijk tegen de landsgrens te leg gen. Op die wijze zou een eiland ontstaan waar de huidige recre atie-activiteiten gehandhaafd kunnen blijven. Retranchement zou mede door de aanleg van een nieuwe passantenhaven voor ongeveer 25 boten vlakbij het centrum en de Hickmanbrug een graantje mee kunnen pik ken van het toerisnme en boven dien zijn landelijke karakter niet verliezen. De gemeente Sluis-Aardenburg opteert voor deze -weliswaar minst milieuvriendelijke- vari ant, omdat bij handhaving van het huidige tracé alle economi sche activiteit in het plangebied plaats zou moeten maken voor natuurgebied. Min of meer ter compensatie is bij de aanleg van van de kanaaloevers gekozen voor een ecologische -schuinop- lopende, natuurlijke oevers- va riant, die meer ruimte in beslag neemt dan bij gebruikmaking van damwandprofielen. In Cad- zand is het tenslotte de bedoe ling een lichte sluis aan te leggen met een zware strekdam die zal zorgen voor aanwas van nieuw strand aan de zuidwestzij de van Cadzand. W erkgelegenheid De financieel economische on derbouwing van Sluis aan Zee is nog niet klaar. Uit een concept rapportage van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) blijkt dat de aan te leggen haven exploiteerbaar en verkoopbaar is. Ook worden positieve effec ten verwacht op het gebied van werkgelegenheid voor de gehele De plaats aan de vaart waar een jachthaven zou moeten komen. regio. Ten aanzien van woning bouw in de haven blijkt de marktbehoefte minder roos kleurig: 25 woningen per jaar wordt als het maximaal haalba re gezien. Met een contingent van 200 tot 300 woningen zou de verkoop dan acht tot tien jaar in beslag nemen. Aangezien een belangrijk gedeelte van de fi nanciering van elementen van Sluis aan Zee vanuit deze wo- foto Peter Nicolai ningen moet worden opge bracht, zal dit leiden tot een vertraging en fasering van de fi nanciering met een uitvoerings termijn van tien tot veertien jaarna 2002. TERNEUZEN - Een 52- jarige dronken automobi list uit Axel is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden nadat hij met zijn auto tegen een lantaarnpaal en een ver keerslicht was gebotst. Dat gebeurde op de krui sing van de Guido Gezel- lestraat met de Vlietstraat en Handelspoort in Ter neuzen. De gehele voor zijde van de auto raakte beschadigd, de bestuur der bleef ongedeerd. Uit de blaastest bleek dat de man ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Hij werd met een dagvaarding en zonder rijbewijs thuis af gezet. foto Peter Nicolai Het optreden van de Zaandammers Peter Zincken (links) en Marc van Elburg (Dr. Bibber) was een combinatie van tekstuele en visuele kunst. Open podium en acts tijdens tweede Dichter Festival in Kalashnikov door Raymond de Frel TERNEUZEN - De oefenruimte van jongerencentrum Kalash nikov in Terneuzen was gisteren voor de gelegenheid omgeto verd tot een heuse loungeroom. Een keur aan dichttalent liet Advertentie De autosite voor heel Nederland zich daar gelden op het tweede Zeeland Dichter Festival. Van drie tot zes uur kregen dich ters, rappers, stemkunstenaars en stand-up-comedians de kans om zich te presenteren. De op komst voor dat onderdeel was gering, maar organisator Leo van Velde van Platform 2000 had eigenlijk niet anders ver wacht. „We verwachtten echt geen stormloop voor het open podium. We hebben expres de meeste acts in de oefenruimte geplaatst. De grote zaal is voor veel performances gewoon te groot. Bovendien zijn daar ook vaak mensen die niet zoveel om dit soort optredens geven. De kans bestaat dat zij tijdens een voordracht bewust of onbewust vervelend gaan doen, omdat ze er niets aan vinden. Dat is alles behalve leuk voor de artiesten. De mensen die echt geïnteres seerd zijn, komen toch wel naai de loungeroom. Band Twee jaar geleden organiseerde Platform 2000 ook al een dicht - festival. „Dat viel toen een beet je tegen. Daarom willen we het nu nog eens goed doen. We heb ben mede daarom veel dezelfde acts gevraagd. Zie het als een soort herkansing", aldus Van Velde. In de grote zaal gaf gis teravond publicist en woord kunstenaar Cor Gout acte de présence met zijn band Trespas sers W. „We hebben geprobeerd een heel gevarieerd programma op te stellen. Het zou saai zijn als er alleen voordrachten wor den gedaan, dus hebben we ook een band geboekt. Cor Gout past gezien zijn woordkunsten heel goed in het geheel", aldus Leo van Velde. Van Velde startte het avondprogramma zelf on der de naam Amanda Man met enkele teksten en begeleidende Advertentie KEUKENSiBADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 (Uitsluitend keukenshowroom) voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl door Jean-Lou de Gucht HULST - Als de brandveiligheid van het Hul ster gemeenschapscentrum Den Dullaert niet op korte termijn verbeterd wordt ziet het be stuur zich genoodzaakt de deuren te sluiten. „Wij willen geen verantwoording dragen voor een onveilige situatie", zegt voorzitter E. Vink van Den Dullaert. „We gaan advies vragen aan een aantal deskundigen of we op een veilige en verantwoorde wijze kunnen openblijven. Als dat niet het geval is zullen wij ons genoodzaakt zien de deuren te sluiten." Uit een recent onderzoek is gebleken dat de brandveiligheid van het pand flink te wensen overlaat. Zo zijn er bijvoorbeeld geen deugde lijke afscheidingen, waardoor het risico be staat dat een kleine brand het hele gebouw bin nen de kortste keren in lichterlaaie kan zetten. Ook is er geen brandmeldinstallatie. De hele elektrische installatie is onlangs door een in stallatiebureau afgekeurd. Vink: „De elektriciteit in het gebouw voldoet niet meer aan de eisen die tegenwoordig ge steld worden." Als er op korte termijn geen aanpassingen aan het gebouw plaatsvinden bestaat het risico dat Den Dullaert binnenkort niet meer te verzeke ren is. De onzekere situatie over de toekomst van het gebouw heeft onder het personeel al tot ongerustheid geleid. De gesprekken over pri vatisering van de horeca met een toekomstige exploitant liggen op dit moment stil. Vink: „We waren al akkoord met een exploi tant. Hij heeft natuurlijk wel als voorwaarde gesteld dat de brandveiligheid van het gebouw in orde moet zijn. Het is nu aan de gemeente om te beslissen wat er moet gebeuren. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goedkomt." „Er is het gemeentebestuur van Hulst alles aan gelegen dat het gebouw open blijft", zegt wet houder P. Weemaes. „Als we alles up to date willen maken moeten we wel denken aan een bedrag van zo'n één miljoen euro." Installatie Op korte termij n zal er een brandmeldinstalla tie aangelegd worden. Ook zijn er al offertes gevraagd aan een architect en een aannemer met de vraag hoeveel het precies gaat kosten om alles in orde te maken. Weemaes: „Eind juni hebben we alles in beeld. Dan kunnen we ver volgens in augustus met de raad overleggen over wat er precies moet gebeuren. door Henk Boot TERNEUZEN - Het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil vaker Belgische specialisten inscha kelen die vanuit de poliklinie ken in Terneuzen en Oostburg hun diensten kunnen aanbie den. Zo kan worden voorkomen dat patiënten die niet door het zie kenhuis zelf geholpen kunnen worden, voor onderzoek en lich te ingrepen naar de ziekenhui zen in Gent of Brugge moeten reizen. Ook patiënten vanuit Midden- Zeeland kunnen van deze ex pertise profiteren, zo verwacht algemeen directeur P. Radema- cher van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. „Zeker als straks de tunnel klaar is, wordt Terneuzen een aantrekkelijk al ternatief voor patiënten die met hun klachten niet in Goes of Vlissingen terecht kunnen, maar moeten uitwijken naar Rotterdam of Brabantse zieken huizen." Nu al houdt een Belgische neu- rochirurg een tweewekelijks spreekuur in De Hon te in Ter neuzen. Ook andere specialisten kunnen wat Rademacher be treft vanuit de Zeeuws-Vlaamse poli's aan de slag. Daarnaast be hoort volgens hem ook dialyse straks tot de mogelijkheden. een coördinerend specialist." Dat heeft te maken met de om standigheid dat het aantal ou deren dat klinisch en ambulant door het ziekenhuis behandeld wordt de komende jaren sterk toeneemt. Deze patiënten hebben vaak een complexe gezondheidsproble matiek en maken gebruik van verschillende zorgaanbieders (verpleeghuizen, thuiszorg, huisartsen) en meerdere specia lismen. Ouderen Mocht blijken dat het experi ment aanslaat, dan komt die tweede geriater er ook wel, ver wacht Rademacher. Zeeuws- Vlaanderen vergrijst sneller dan de rest van Nederland. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek neemt de be volking tot 2025 landelijk met 9 procent toe en in Zeeuws- Vlaanderen slechts met 4 pro cent. Het aantal ouderen stijgt in die zelfde periode landelijk van 14 naar 21 procent en in Zeeuws- Vlaanderen van 17 naar 25 pro cent. naar verwachting is de verhouding tussen ouderen en jongeren in 2030 in Zeeuws- Vlaanderen 187 op 100 en lan delijk 119 op 100. Advertentie Geriaters Binnenkort komt in het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen een geriatrisch specialist te werken. Met zorgverzekeraar OZ is daarover al overeenstemming bereikt. Het wachten is nog op groen licht vanuit het ministe rie. „We willen daar eigenlijk liever niet op wachten anders zijn we weer maanden verder", aldus Rademacher. Het liefst ziet hij voor Zeeuws-Vlaande ren twee geriaters aantreden. „Omdat het in feite om een ex perimentele aanpak gaat waar bij wij de geriater meer zien als ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■HM door Conny van Gremberghe klanken uit eigen archief. Daar na was het de beurt aan de acts Dit'n'dat, Lin Process en Eye Bee, Szutuka Fabryka, Messy, IZO, Louie Cultcha en Mon van den Eynden. Dr. Bibber Op het laatste moment meldden zich ook de Zaandammers Peter Zincken en Marc van Elburg in Terneuzen. Zij zetten Kalashni kov vorig jaar al op stelten met de Fuckin Bastards. Dit keer opereerden zij onder de naam Dr. Bibber met een doldwaze combinatie van tekstuele en vi suele kunst. LEWEDORP - Bij een tanksta tion langs de A58 zijn woensdag twee mannen aangehouden. Ze worden verdacht van drugshan del. De 28-jarige man uit Vlissingen en de 31-jarige man uit Middel burg werden rond half vier ge arresteerd bij het tankstation Selnisse ter hoogte van Lewe- dorp. Dat heeft de politie gistermid dag bekend gemaakt. De man nen hadden bij hun aanhouding honderd gram cocaïne en een bedrag van 2200 euro bij zich. Bij huiszoeking in de woning van de Middelburger werd later een pistool en munitie gevon den. De aanhoudingen vonden plaats naar aanleiding van een drugsonderzoek dat drie weken geleden is begonnen. Over dat onderzoek wil de politie geen mededelingen doen. De twee mannen zijn overgebracht naar Torentijd. TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen heeft het jaar 2001 afgesloten met een batig saldo van 593.000 euro. Voor de meeste taken kon het schap met de beschikbare middelen uit uitkeringen en be lastingen goed uit de voeten. Al leen voor het waterkwantiteits- beheer was het schap veel meer - ruim 340.000 euro - kwijt dan geraamd. De meerkosten gin gen vooral zitten in hogere per soneelslasten en onderhoud aan waterlopen. Aan personeelslasten was het schap over de hele lijn vorig jaar minder kwijt dan eerst gedacht. Er werd 68.000 euro minder aan medewerkers toebedeeld, om dat vacatures geruime tijd wer den opengehouden. Voor het wegenbeheer hield het schap ook 68 mille over, maar dit kwam vooral omdat een aantal verkeerswerken vertraagd wer den uitgevoerd. Het batig saldo over 2001 wil het dagelijks be stuur slechts ten dele gebruiken om lastenstijgingen voor inge zetenen in de toekomst op te vangen. Het merendeel van het geld wordt toegevoegd aan de reserves en een deel - 85 mille - wordt gebruikt om de kosten van de fusie te vereffenen. Het algemeen bestuur van het schap buigt zich donderdag 4 juli over de jaarrekening over 2001. Tij dens de vergadering komt ook nog een voorstel aan de orde dat handelt over de verkoop van een deel van de Koegorsstraat aan de gemeente Terneuzen. Deze straat moet omgebouwd wor den tot de hoofdontsluitings- weg van de zone met recycling bedrijven die de gemeente Ter neuzen aanlegt in de Koegors- polder. Het schap wil de straat overdragen voor het symbolisch bedrag van 1 euro. De vergade ring van het algemeen bestuur van het schap wordt gehouden in het waterschapshuis en be gint om 14.00 uur. MIDDELBURG - In de Middel burgse wijk Reyershove zijn de afgelopen week vijf katten op onverklaarbare wijze gestor ven. De katten werden gevonden aan de Vuurtoren en de Seintoren. Eén eigenaar mist haar huisdier nog steeds. De eigenaars ver moeden dat de katten vergiftigd zijn. Sectie moet uitwijzen of dat inderdaad het geval is. De al wat oudere Terneuze- naar is een onvoorwaardelij ke voetbalfan, zeg maar fa naat. Dezer dagen heeft hij dan ook vakantie om maar niets te missen van het we reldkampioenschap. Voor Argentinië-Eng eland had hij zich gisteren extra trefzeker voor de buis neergeplant. Het zou een topper worden. Nou ja, het werd in elk geval een stevig treffen tussen twee voetbalmachten, die ooit ook op andere wijze de degens kruisten. Maar één ding zat de Terneuzenaar dwars. Het bracht hem na verloop van tijd tot wanhoop. Wat maak te de Nederlandse commen tator Evert ten Napel - die hij toch al niet hoog heeft zitten - er een potje van. Vooral in de eerste helft, steeds maar weer verkeerde namen van Engel se en Argentijnse voetballers aan de bal. Het wekte z'n woede en in het heetst van de strijd kreeg hij zelfs neigingen de asbak door het beeldscherm te gooien. Waarom riep die Ten Napel na iedere naam, die hij noem de sorry. Had hij zich zó slecht voorbereid. Was er een Engelsman aan de bal, riep hij sorry en had een Argentijn de bal... jawel, weer sorry. Na afloop belde hij een voetbal vriend. Of 'ie dat ook had ge hoord, dat die Ten Napel zo slecht bij de les was. Even bleef het stil aan de andere kant van de lijn. Toen sprak zijn voetbalmaat: „Jongen, je hebt het niet goed verstaan. Die nummer drie van Argen tinië heet Sorin. Maar Ten Napel sprak het een beetje rottig uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 75