Beckham maakt alles weer goed Nigeria nu al uitgeschakeld PZC In poule F heeft alleen Nigeria al zekerheid Spanje voor het eerst sinds 1950 naar tweede ronde WK 19 Matig duel krijgt alleen de gedroomde matchwinner Romantsev lijdt onder streng rookbeleid Het waren vier lange jaren voor Engeland en Beckham Maradona mag toch naar Japan komen Paolo Maldini aast op record van Uwe Seeler Een aangenaam WK wk in cijfers wk op tv zaterdag 8 juni 2002 door Henri van der Steen SAPPORO - Alles was anders dan vooraf gedacht bij Enge- land-Argentinië: een onwezen lijke sfeer in het stadion, een tegenvallende wedstrijd, een verrassende winnaar. Het leek bovendien wel een gearrangeer de 1-0 voor Engeland, maar die indruk zal zijn voortgekomen uit een bizarre mix van omstan digheden. De klapper van de eerste WK- ronde werd gespeeld in bijna surrealistische omstandighe den. Het dak van het stadion in Sapporo was dicht, wat de sfeer al niet ten goede kwam. De tri bunes werden bovendien be volkt door voetbaltoeristen, niet zozeer door echte fans die elke wedstrijd in Engeland tot zulk een fantastische belevenis maken. Hele perioden was het zelfs gewoon doodstil. Het duel had voor Argentinië bovendien een zeer speciale be tekenis. Het land ligt aan gort. Op televisie werden de afgelo pen dagen beelden van de trotse nationale ploeg afgewisseld met reportages uit de noordelijke provincies over kinderen die Nederlandse kijkers onmiddel lijk aan Biafra zouden hebben doen denken; uitgemergelde skeletjes. Leraren hebben op de Argentijnse scholen de op dracht kinderen op maandag morgen niet meteen melk te ge ven; als ze het hele weekeinde niet hebben gegeten worden ze meteen ziek. Het zijn deze mensonterende omstandigheden op de achter grond die de voetbalwedstrijd tussen de nationale ploeg en het gehate Engeland bij voorbaat al een even droevig als grimmig cachet gaven. Engeland-Argen tinië is een van die zeldzame wedstrijden waarbij na afloop de shirtjes niet worden geruild, niet in het openbaar tenminste. Gevreesd werd zelfs voor een oorlog op het veld, die van groep F een poule des verderfs had kunnen maken. Zo ver kwam het gelukkig niet. Engeland-Argentinië werd ont sierd door matig voetbal, maar niet door apert onsportief spel, hoewel voor rust wel 27 overtre dingen werden gemaakt. Zo on geveer de laatste was er eentje op Owen, die Pocchettino han dig uitspeelde en tegen de grond ging. Het leverde een strafschop op. David Beckham smaakte het genoegen zijn ploeg op voor sprong te zetten, achteraf ge zien zelfs de zo vurig verlangde overwinning te bezorgen. De strafschop van Beckham, die van onze sportredactie DEN HAAG - Knarsetandend zaten de spelers van de Zweedse selectie gistermiddag voor de televisie. De eigen missie tegen Nigeria (2-1) was met succes af gerond, een Argentijnse zege op Engeland zou een plaats in de tweede ronde zo goed als garan deren. De winst van de Britten verstoorde dat aangename uit zicht, Zweden zal woensdag te gen Argentinië nóg een keer vol aan de bak moeten. Nu groep F haar ontknoping na dert, mogen de Zweden zich dus nog altijd een voorname kandi daat voor één van de bovenste plaatsen noemen. Een punt in de laatste wedstrijd is voldoende om zich te ontworstelen aan de zuigkracht van de poule des (doods en over de drempel van de [tweede ronde te stappen. On danks dat rooskleurige beeld is er geen Zweed die echt rustig zal slapen. De opponent in de laat ste groepswedstrijd is favoriet Argentinië. Engeland heeft in de laatste groepswedstrijd tegen Nigeria genoeg aan een gelijkspel. Dan komt het team van Sven Goran Eriksson op vijf punten, het aantal waar Zweden en Argen tinië niet beide overheen kun nen gaan in het onderlinge duel. KOBE - De Russische bonds coach Oleg Romantsev lijdt zwaar bij het WK voetbal. De winst in het openingsduel tegen Tunesië (2-0) kon hem niet op vrolijken. Romantsev zag er na afloop aangeslagen uit. Dat had niets te maken met het vertoon de spel van zijn team, alles met het zeer strenge rookverbod in Japan. Romantsev mag maar op een be perkt aantal plaatsen een siga ret opsteken. In de stadions en dus ook de dugouts is dat taboe. Eigenlijk zou hij blij moeten zijn, omdat de artsen hem we gens zijn hartklachten nog vlak voor het vertrek naar Japan dringend hebben geadviseerd te stoppen. De coach kan het ech ter niet laten. Hij is wel minder gaan roken door de omstandig heden. Romantsev jaagt er nu per dag nog maar twee pakjes doorheen in plaats van vier. SID ORE/ Japan de hele wedstrijd nerveus leek gezien zijn vaak mislukte trap pen, werd iets anders uitge voerd dan in de bedoeling lag. De aanvoerder had besloten tot een hard schot, maar zo laag als de bal over het gras vloog, was wat erg riskant. Cavallero dook echter net voldoende ver naar de hoek om de bal niet tegen zijn li chaam te krijgen: 1-0. In de rust bleef Veron in de Ar gentijnse kleedkamer achter. Het was al een illustratie van de teleurstellende avond voor de Zuid-Amerikanen, wier hoog geprezen middenveld - samen goed voor liefst 260 interlands - van onze sportredactie SAPPORO - David Beckham vond het simpelweg 'ongelooflijk' dat Engeland gisteren in Sapporo won van Argentinië. De man die de beslissende strafschop benutte, vond de werklust van zijn team doorslaggevend. „We hebben 92 minuten lang geknokt. Het ging niet alleen om mijn strafschop." Gevraagd naar zijn huidige gevoel zei David Beckham veelbeteke nend: „Beter dan vier jaar geleden.De speler van Manchester Uni ted doelde op de laatste WK-confrontatie met Argentinië, in 1998 in Frankrijk. Toentertijd kreeg hij rood wegens natrappen en vloog Engeland er na strafschoppen uit. „Het waren vier lange jaren, met dit als besluit." Het moeten nemen van de penalty had hem wat nerveus gemaakt, bekende Beckham,De keeper zei me waar ik ging schieten, Simeo- ne schudde me de hand, maar dat zijn dingen die erbij horen." ANP/RTR David Beckham legt aan voor een snoeiharde penalty. Hij scoorde en haalde zo voor Engeland de winst binnen tegen Argentinië. foto Adam Butler/AP geen enkele kans bij elkaar wist te spelen. Ook dat was anders dan ge dacht: niet de fijngevoelige pas sing van Veron gaf de toon aan - het was juist de als beperkt aan gemerkte Butt die de bal van de dag gaf. Hij speelde na een half uur Owen in de loop aan; deze schoot de bal op de paal. Na rust - met de kwikzilverige Aimar voor Veron - werd uiter aard voornamelijk op de helft van Engeland gespeeld, maar de enige echte kans werd pas tien minuten voortijd gecreëerd; uit een corner kopte Pocchettino in, op het lichaam van de op de lijn staande Seaman. Het doel van Argentinië lag vaker onder vuur, twee keer door prachtige volleys, van Scholes en invaller Sheringham, een keer door Owen. Ook de verwachting van de Engelse coach Eriksson kwam niet uit. De Zweed zei vooraf dat deze wedstrijd zou laten zien of Engeland een groot team is of niet. Het antwoord op die vraag bleef uit - en als er een antwoord kwam dan was het een negatief antwoord: Enge land speelde voor rust bij vlagen redelijk, maar kon toch ook niet boeien door goed spel. Revanche Alles was dus anders. Geen prachtig voetenwerk van Pla- cente op de Engelse helft (want die moest achterin blijven), wel sterk verdedigen van de reuzen Campbell en Ferdinand, maar geen toverballen van Beckham, geen acties (laat staan goals) van Batistuta of diens ook al te genvallende vervanger Crespo. Ze leken niet eens echt te willen, de Argentijnen. Alleen met de naam van de matchwinnaar, David Beck ham, kan de voetballerij tevre den zijn. Beckham, de jongen die vier jaar geleden in eigen land werd afgezaagd, maar nu Engeland met zijn strafschop aan drie punten en een landelijk gekoesterde uitslag hielp. Beek- ham stilde een ongekende En gelse honger naar revanche en herstel van eer. Ze zullen hem er nu waarschijnlijk vier jaar lang voorgaan aanbidden. GPD Een verlies hoeft de Engelsen niet per se noodlottig te zijn. Maar dan moet ook Zweden ver liezen, minstens met één doel punt meer verschil dan Enge land. Argentinië, dat derde staat, mag niet verliezen. Winst op Zweden geeft gelijk zeker heid, bij een gelijkspel (enEnge land verliest) telt het doelsaldo. GPD TOKIO - Argentinië mag zich woensdag tijdens de laatste groepswedstrijd van het we reldkampioenschap voetbal te gen Zweden waarschijnlijk toch nog verheugen op de steun van Diego Maradona. De Japanse minister van j ustitie Mayumi Moriyama liet vrijdag via de Japanse media weten dat de voormalige vedette toch wel kom is. Eerder kreeg hij kreeg geen vi sum vanwege zijn drugsverle- den. Maradona komt nu maan dag naar Japan. RTR DEN HAAG - Paolo Maldini staat op het punt om geschiede nis te schrijven. Als de aanvoerder van Italië morgen de hele wedstrijd speelt tegen Kroatië, dan evenaart hij het record van de legendarische Duitse spits Uwe Seeler die ooit 21 wedstrijden achter elkaar af werkte op verschillende WK's. De inmiddels 34-jarige Maldini is bezig aan zijn vierde wereld- e kampioenschap. GPD De Nigeriaanse speler Julius Aghahowa viert zijn doelpunt, de 1-0, tegen Zweden met meerdere achterwaartse salto's. Daarna won Zweden nog wel met 2-1. foto Pawel Kopczynski/RTR Afrikanen na verlies eerste slachtoffer van poule des doods door Peter van Duyl DEN HAAG - De poule des doods heeft zijn eerste slachtoffer gemaakt. Hoewel het opnieuw een prima wedstrijd speelde, leed Nigeria gisteren tegen Zweden zijn tweede nederlaag: 2-1. Voor de 'Super Eagles' is de tweede ronde daarmee onbe reikbaar geworden. De loodzware groep F laat geen ruimte voor twijfel. Na de openingsschermutse lingen op de eerste speeldag is de tijd van rekenen voorbij. Zowel Zweden als Nige ria droeg voortdurend het besef uit dat het alleen gebaat was bij een overwinning. Het leidde tot een open wedstrijd, de zo veelste op dit WK, dat met regelmaat zo aangenaam verrast. Uiteindelijk staken de Zweden de drie punten in de knip. De Scandinaviërs heb ben een alles behalve swingend elftal, maar ze zijn erg lastig te verslaan. Dat on dervond Engeland vorige week en dat merkte Nigeria gisteren ook. Sinds de be slissende nederlaag tegen Italië op Euro 2000 verloren de Zweden geen interland meer die er echt toedeed. Hun ongeslagen reeks beslaat nu twaalf officiële wedstrij den, waarvan er negen werden gewonnen. Geheel volgens zijn traditie speelt Zwe den een wat voorgeprogrammeerd soort voetbal, gestuurd door goede spelers als Mjallby, Ljungberg en Larsson, maar zonder echte vedetten. Opvallende ge noeg ontbrandde de ploeg, net als tegen de Engelsen, pas echt toen de Scandinaviërs door de stand (0-1) werden gedwongen wat meer passie te tonen. Want het was Nigeria dat het eerst scoor de. Het moet bondscoach Festus Onigbin- de deugd hebben gedaan dat de treffer voortkwam uit de samenwerking tussen twee prille twintigers. De 21-jarige Julius Aghahowa kopte na een klein half uur een voorzet van rechtsback Joseph Yobo ach ter de Zweedse doelman Hedman. Sinds Onigbinde in februari aan het bewind kwam, voert hij een strijd met de oude ve detten. Het kostte onder anderen Finidi George en Sunday Oliseh een plek in de WK-selectie, waarvan het hart nu bestaat uit jeugdige talenten. Heel lang konden de Nigerianen niet ge nieten van hun voorsprong. Net als tegen Engeland slaagde Zweden erin na die achterstand het eigen tempo op te schroe ven. Een slim passje van Freddy Ljung berg op Henrik Larsson stelde de prijsschutter van Celtic in staat de gelijk maker binnen te tikken De tweede helft was een kwartier oud, toen Zweden op voorsprong kwam. Lars son werd op een meter of tien van het doel onderuit getrokken en kreeg wat hij zocht: de oud-Feyenoorder zette zelf zijn handtekening onder de strafschop2-1 In het resterende half uur hadden de Afri kanen - waarbij Ajacied Pius Ikedia inviel - nog verschillende keren uitzicht op de gelijkmaker. Maar hoewel Nigeria duide lijk maakte dat het als voetballand toe komst heeft, restte na negentig minuten geen andere conclusie dan dat het WK al voorbij is. GPD Jé kunt van dit wereldkam pioenschap veel zeggen, maar niet dat het saai is. De krachtsverschillen zijn erg klein, waardoor er elke dag wel een verrassing te noteren valt. En, anders dan iedereen voorspeld had, krijg je in de eerste ronde al een paar heu se finales. Bij de wedstrijden Zweden-Argentinië, Frank- rijk-Denemarken en Ka mer oen-Duitsland is het erop of eronder. Dat maakt het toernooi bijzonder interes sant. Met uitzondering van die 8-0 van Duitsland tegen Saudi- Arabië - in mijn ogen een 'valse uitslag' - zitten de meeste ploegen kwalitatief dicht op elkaar. Daardoor eindigen heel veel wedstrij den in 1-0 of 1-1Je ziet vrij wel geen enkele ploeg negen tig minuten lang domineren. Dat heeft volgens mij vooral te maken met het 3-5-2 sys teem, tijdens dit WK de grote trend. Door al die overvolle middenvelden is het moeilijk om de wedstrijd naar je hand te zetten. Het valt op dat de ploegen die vooraf als de grote favorieten waren bestempeld tot nu toe tegenvallen. Titelhouder Frankrijk had donderdag te gen Uruguay zelfs alle geluk van de wereld dat Barthez in de laatste minuut met de voet redde, anders hadden ze de terugreis al kunnen boeken. Ook Argentinië maakt nog geen verpletterende indruk op mij. Het team is geen schim van deformatie die in de aanloop naar het WK zo imponeerde, met name in de oefenduels met Italië en Duitsland. De Argentijnen zullen woensdag tegen Zwe den alle registers open moe ten trekken. Het is mij alle maal te voorspelbaar. Het raffinement dat hun spel nor maliter zo kenmerkt, ont brak in de wedstrijden tegen Nigeria en Engeland volko men. Daardoor slagen ze er nauwelijks in de vijandelijke defensies open te breken. Aacl de Mos over het i a. i WK f 4Ê Hoewel de Argentijnen de tweede helft voortdurend aanvielen, bleef Engeland moeiteloos overeind. Ik krijg sterk de indruk dat er binnen de Argentijnse ploeg iets knaagt. Het is natuurlijk een veeg teken dat coach Bielsa in de rust tegen Enge land zijn belangrijkste speler Veron eruit haalt. Tot mijn opluchting is de ar bitrage in de eerste week uit stekend geweest. Eigenlijk was de Zuid-Koreaan Kim, die Brazilië-Turkije leidde, de enige dissonant. De scheidsrechters fluiten niet voor ieder wissewasje. Ook dat draagt ertoe bij dat het tot nu toe zo'nfijn toer- Groep B Spanje-Paraguay 3-1 (0-1). 10. Puyol0-1 leigen doel). 53. Morientes 1-1, 69. Mori- entes 2-1, 87. Hierro 3-1 istrafschop Scheidsrechter: Ghandour (Egy). Gele kaart: Baraja (Spanje), Arche, Gavilan, Santa Cruz (Paraguay). Aantal toeschou wers: 41.428. Spanje: Casillas; Puyol, Hierro, Nadal en Juanfran; Luis Enrique (46. Helguera), Baraja, Valeron (85. Xavi) en De Pedro; Raul en Tristan (46. Morientes). Paraguay: Chilavert; Arce, Gamarra, Ayala en Caceres; Caniza (78. Struway), Paredes, Gavilan en Acuna; Santa Cruz en Cardozo (63. Campos). Spanje 2 2 0 0 6 6-2 Zuid-Afrika 10 10 1 2-2 Paraguay 2 0 111 3-5 Slovenië 10 0 10 1-3 Spanje geplaatst voor tweede ronde.. Groep F Zweden - Nigeria 2-1 (1-1). 27. Aghaho wa 0-1, 35. Larsson 1-1. 63. Larsson 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: Ortube (Bol). Gele kaart: Mjallby, Alexandersson (Zweden), West (Nigeria). Aantal toe schouwers: 36.194. Zweden: Hedman; Mellberg, Mjallby, Ja- kobsson en LucicAlexandersson, Lin- deroth. Anders Svensson (84. Magnus Svenssonen Ljungberg; All back (64. Da niël Andersson) en Larsson. Nigeria: Shoronmu; Udeze, West, Okoronkwo en Babayaro (66 Kanu); Yo bo, Okocha, Christopher en Ogbeche (71. Ikedia); Aghahowa en Utaka. Argentinië - Engeland 0-1 (0-144. Beek- ham 0-1 (strafschop). Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Batistuta, Po- chettino (Argentinië), Ashley Cole, Hes- key (Engeland). Aantal toeschouwers: 36.000. Argentinië: Cavallero; Pochettino, Sa muel, Zanetti en Placente; Simeone, Ver on (46. Aimar), Sorin en Ortega; Batistuta (60. Crespo) en Gonzalez (64. Claudio Lo pez). Engeland: Seaman; Mills, Ashley Cole, Ferdinand en Campbell; Beckham, Scho les, Butt en Hargreaves (19. Sinclair); Owen (80. Bridge) en Heskey (56. Sheringham). Zweden 2 1 1 0 4 3-2 Engeland 2 1 1 0 4 2-1 Argentinië 2 10 13 1-1 Nigeria 2 0 0 2 0 1-3 Nigeria uitgeschakeld Topscorers 1Klose (Duitsland) 4. 2. Tomasson (Denemarken) 3. 3. Vieri (Italië), Morientes, Hierro (Spanje Larsson (Zweden) 2. 4. Diop, Diao (Senegal), Rodriguez (Uru guay), Mboma, Eto'o (Kameroen), Hol land, Robbie Keane (Ierland), Ballack, Jancker, Linke, Schneider, Bierhoff (Duitsland), Batistuta (Argentinië), For tune, Tebeho Mokoena (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce (Paraguay), Campbell, Beckham (Engeland), Alexandersson (Zweden), Raul, Valeron (Spanje), Cimi- rolic (Slovenië), Ronaldo, Rivaldo (Brazi lië), Hasas Sas (Turkije), Blanco (Mexico Gómez, Wright (Costa Rica), Wilmots, Van der Heyden (België), Inamoto, Suzu ki (Japan), Hwang, Yoo (Zuid-Korea), Karpin, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, McBride (Verenigde Staten), Aghahowa (Nigeria) 1. Eigen doelpunten: Jorge Costa (Portugal Agoos (Verenigde Staten), Puyol (Spanje). Rode kaarten Zivkovic (Kroatië), Unsal, Alpay (Turkije), Diao (Senegal), Henri (Frankrijk). Twee gele kaarten: Petit (Frankrijk). Gele kaart Finnan, McAteer, Reid (Ierland), Heintze, Laursen, Sand, Poulsen, Helveg, Tomas son (Denemarken), Hamann, Ziege (Duitsland), Kalla, Wome (Kameroen), Noor, Al-Yami (Saudi-Arabië), Aliou Cis- sé, Diao, Fadiga (Senegal), Mendez, Gar cia, Abreu, Romero, Silva (Uruguay), Sa muel, Simeone, Batistuta, Pochettino (Argentinië), Sodje, West (Nigeria), Ca ceres, Caniza, Taverelli,Arche, Gavilan, Santa Cruz (Paraguay), Franco, Issa, Mc Carthy, Zuma (Zuid-Afrika), Campbell, Ashley Cole, Heskey (Engeland), Allback, Jakobsson, Mjallby, Alexandersson (Zweden), Valeron, Baraja (Spanje), Ka- ric, Zimirotic (Slovenië), Denilson (Brazi lië), Akyel (Turkije), De La Cruz, Porozo, Chala (Ecuador), Cannavaro (Italië), Tie, Yunlong, Xiaopeng (China), Marin, Solis, Gómez, Centeno (Costa Rica),Toda, Ina moto (Japan), Van Meir, Peeters, Ver- heyen en Van der Heyden (Belgie), Park (Zuid-Korea), Krzynowek, Hajto, Swierc- zewski (Polen), Beto, Petit (Portugal), Alenitsjec, Sensjov (Rusland), Gabsi, Ja- ziri (Tunesië), Beasley (VS). Programma Zaterdag. Zuid-Afrika - Slovenië (groep B Italië - Kroatië (groep G), Brazilië - China (groep C). Zondag. Mexico - Ecuador (groep G), Costa Rica - Turkije (groep C), Japan - Rusland (groep H). 08.20 uur, Ned 2: Zuid-Afrika - Slovenië 10.50 uur, Ned 2; Italië - Kroatië 13.20 uur, Ned 2: Brazilië - China 20.30 uur, Ned 2: samenvattingen 21.25 uur, Ned 2. samenvattingen door Leon ten Voorde DEN HAAG - Het Spaanse voetbal beleefde in Jeonju een historische middag. Voor het eerst sinds 1950 won de natio nale ploeg ook zijn tweede wed strijd op een WK, waardoor Spanje genadeloos afrekende met de vloek dat het altijd vroegtijdig sneuvelt op een groot toernooi. Bondscoach Jose Antonio Ca- macho kon het na afloop ook nog nauwelijks geloven. „In theorie zijn wij natuurlijk beter dan vele andere ploegen, maar dat moeten we dan wel op het veld laten zien. Er zijn al zoveel WK's geweest, waarop we ervan te voren van overtuigd waren dat we zouden winnen, om dan vervolgens meteen de eerste wedstrijd te verliezen. Nu zijn we zover en zo rijp dat we met de druk van een groot toernooi kunnen omgaan." De hand van Camacho is daarbij duidelijk zichtbaar. Ondanks het feit dat zijn selectie enkele heerlijke individualisten telt, speelt het elftal van de voorma lige verdediger koel en bere kend, eigenlijk on-Spaans. Het vuur van de emotie knettert niet meer zoals jaren te voren. Het volwassen Spanje hanteert te genwoordig de kille zakelijke strijdwijze. En niet zonder suc ces. Nadat de ploeg eerder al af rekende met Slovenië, versloeg het gisteren Paraguay met 3-1. Die zege dankte de ploeg vooral aan de inbreng van de invallers Helguera en Morientes. De mid denvelder zorgde voor meer dy namiek, de aanvaller van Real Madrid boog in zijn eentje een 1-0-achterstand om in een 2-1- voorsprong. Aanvoerder Fer nando Hierro maakte in de slot fase aan alle onzekerheid een einde door vanaf de strafschop stip de 3-1 binnen te schieten. Nee, fraai was het niet wat de Spanjaarden lieten zien, maar daar hadden de spelers en de coach geen boodschap aan. Na de frustratie die 52 jaar duurde, telt voor de ploeg maar één ding: overleven. En in die missie is de ploeg vooralsnog geslaagd. Het moment van ontroeren komt nog, zeggen de Spanjaarden in koor. Laten we het hopen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 73