Azijn is dodelijk voor onkruid Scheiding van groepen lost niets op r PZC Onderzoek chemische verdelgingsmiddelen IffF k B> J Elf nieuwe manen rondom Jupiter Licht in pauzestand Prehistorische vulkaanuitbarsting Manipulatie verzwakt aardappel Nieuwe soorten ontstaan geleidelijk postzegels Hongaarse socioloog Kóroly Takócs meent dat scheiding van supportersgroepen niet leidt tot oplossing van de heibel rond voetbalvelden. zaterdag 8 juni 2002 v Via een speciale meter kan de boer in het veld zien of hij voldoende heeft gespoten, zoals hier in een per ceel wintertarwe. foto Guy Ackermans/Plant Research International HONOLULU - Jupiter blijkt 39 manen te hebben, elf meer dan tot nu toe werd aangenomen. De Hawaiiaanse onderzoe kers die dit hebben aangetoond, ontdekten in januari vorig jaar ook al elf onbekende manen rond de planeet. De Interna tionale Astronomische Unie maakte de ontdekking bekend. De onderzoekers David Jewitt en Scott Sheppard deden hun nieuwe ontdekking op de top van Mauna Kea op het grootste eiland van Hawa i iZij gebruikten een telescoop en een van de grootste digitale camera's ter wereld. De manen lopen i doorsnede uiteen van twee tot vier kilometer. In februari 2003 gaat het onderzoek verder, Dat is het eerst-1 volgende moment waarop Jupiter duidelijk in zicht is vanaf I de aarde. Sheppard gaat ervan uit dat de planeet in totaal maximaal honderd manen heeft van meer dan een kilometer I doorsnee. De ontdekking is extra van belang omdat de nieuwe manen in omgekeerde richting rondom Jupiter cirkelen. Een mogelijke verklaring is dat de manen elders in het zonnestelsel zijn ge vormd en later door Jupiter zijn aangetrokken. AP HARVARD - Natuurkundigen van de Amerikaanse Harvard- universiteit zijn erin geslaagd licht op te slaan, en naar belie-1 ven weer 'vrij' te maken. De techniek biedt mogelijkheden I voor toekomstige generaties computers, die veel sneller zijn dan de huidige. Kwantumcomputers bijvoorbeeld. Wat Hau en haar collega, astrofysicus dr. Ron Walsworth, I voor elkaar hebben gekregen, komt in feite neer op het van gen, invriezen en weer ontdooien van licht. Daarvoor hadden ze twee lasers (een laser bestaat uit versterkt licht van een en dezelfde golflengte) nodig en een glazen kamertje, met daarin i verhit gas van het element rubidium. GPD HONOLULU - Wetenschappers die een gat boren in de oce aanbodem bij Hawaii zeggen bewijzen te hebben gevonden voor een zware vulkaanuitbarsting waardoor twee miljoen jaren geleden de helft van het eiland Oahu in zee is verdwe nen. Bij het boren van het gat op 290 kilometer ten noordoosten van Oahu zijn de onderzoekers op twee lagen materie gesto ten die bij een temperatuur van meer dan 200 graden Celsius in zee moet zijn geslingerd. Het gat dat in opdracht van de Amerikaanse Oceanografische Instituten wordt geboord zal uiteindelijk worden gebruikt om apparatuur onder de zeebo dem te plaatsen waarmee seismische, andere geofysische, geochemische en microbiologische waarnemingen kunnen worden verricht. AP DUNDEE - Een poging aardappelen resistent te maken tegen sapzuigers, zoals bladluizen, heeft de onvoorspelbaarheid van de moderne biotechnologie weer eens aan het licht ge bracht. De veranderde planten blijken namelijk extra kwets baar voor andere plaaginsecten. Lectine is een eiwit in gewassen dat sapzuigende insecten! weert. Maar niet elke plant beschikt over even veel van derge lijke eiwitten. In een experiment van het Crop Research Insti tute in het Schotse Dundee zijn aardappelen verrijkt meteen extra gen voor de productie van lectine. De veranderde plan-1 ten maken hierdoor echter tevens de helft minder bitter sma kende glyco-alkaloïden. En hierdoor wordt de plant ween aantrekkelijk voor andere vraatmsecten. GPD door Peter de Jaeger WAGENINGEN - Lastig on kruid in uw achtertuin ver dwijnt door azijn te sprenkelen of keukenzout te strooien. Der gelijke beproefde huismiddelen zijn ook interessant voor de commerciële landbouw. Wage- ningse wetenschappers zoeken naar manieren om het gebruik van chemische onkruidverdel gers omlaag te brengen. Jaarlijks spuit de boer met gifti ge herbiciden (onkruidverdel gers) de onkruiden tussen zijn gewassen kapot. De overheid verplicht de boer echter dras tisch te minderen om het milieu te sparen. Een kansrijk alterna tief lijkt azijn, nu onderzoekers van het Amerikaanse ministerie van landbouw in Belstsville, Maryland, hebben bewezen dat dit middel werkt tegen vossen staart, fluweelblad en distels. Jonge planten, tot twee weken oud, leggen al het loodje bij een lage azijnconcentratie van vijf tot tien procent, vergelijkbaar met de azijn die wij in de winkel kopen. Oudere, dikkere planten vragen een sterkere oplossing, maar uiteindelijk kunnen alle onkruiden met azijn worden ge dood. Zelfs hardnekkige distels zijn niet bestand tegen dit na tuurproduct. Bij pleksgewijze besprenkeling van azijn op een maïsveld verschrompelde tach tig tot honderd procent van de onkruiden zonder de maïs aan te tasten. Zout Een ander effectief middel is zout. Voor Rijkswaterstaat on derzocht het Wageningse Plant Research International (PRI) het effect van keukenzout bij de bestrijding van onkruid op zo- ab-vluchtstroken (zeer open as falt beton). Een oplossing van zout in water onderdrukt de groei van de meeste onkruiden. Daarom kan het gebeuren dat BERKSHIRE - Onderzoek on der kolonies van de grijsrugbril- vogel op eilanden in de Stille Zuidzee weerlegt de opvatting dat de evolutie met horten en stoten zou verlopen. De studie bewijst, dat soortvorming gelei delijk plaatsvindt. Sommige evolutiebiologen, met de pas overleden Steven Jay Gould als belangrijkste voor vechter, beweerden dat nieuwe soorten bij toeval ontstaan, als een 'schitterend ongeluk'. Deze controversiële theorie ziet de evolutie als een sprongsgewijze beweging. De studie geeft de te genstanders, die de theorie als idioot afdeden, gelijk. Biologen van het befaamde Im perial College in het Engelse Berkshire bezochten een aantal eilanden, westelijk van Austra lië. Daar testten zij het model van het 'founder effect', voor het eerst in 1954 voorgesteld door Ernst Mayr. Dit model gaat er van uit dat één enkel koppel nieuwkomers op een eiland een hele populatie kan stichten. Maar die theorie was nooit ge test in het veld onder natuurlij ke populaties. Hiervoor is het nodig te weten wanneer de ver schillende populaties zijn ont staan. Die gegevens zijn wel bekend voor de grijsrugbrilvogel (Zos- terops lateralis) op de Norfolks, een eilandengroep tweehonderd kilometer voor de kust van Au stralië. Daar leven twee soorten brilvogels die in het verleden zijn 'overgewaaid' van het vas teland. De ene komt er al sinds twee miljoen jaar voor en is een stuk groter dan de ondersoort, die pas sinds 1904 op het eiland voorkomt. DNA van de ver schillende populaties is onder ling met elkaar vergeleken en tevens met de soort die nu nog op het vasteland nestelt. Dit stelde de wetenschappers in staat om recente en oude geneti sche veranderingen tegenover elkaar te zetten. Hieruit blijkt, dat de enkele nieuwkomers op het eiland niet tot grote genetische veranderin gen hebben geleid, zoals de aan hangers van het 'founder effect' beweren. Genetische wijzigin gen, via onderlinge kruisingen van de soorten, bouwen zich slechts gradueel op. De onder zoekers menen dat minstens honderd nieuwkomers nodig zijn om enig merkbaar effect te hebben op de aanwezige popu latie brilvogels. wij straks niet alleen in de win ter strooiwagens op de weg te genkomen, maar ook in de zo mer. Het PRI bestudeert nu een den nenextract uit Nieuw-Zeeland. ,Dat is een zeer werkzaam mid del dat niet alleen alle onkrui den binnen acht uur kapot maakt, maar tevens de gewas sen doodt. En dat is natuurlijk niet de bedoeling", zegt Bert Lotz, coördinator van het on derzoek naar duurzame on- kruidbestrijding. Dit agressieve middel is overigens in Neder land niet toegelaten. Een elegantere manier is toe passing van een vezelmat, zoals ontwikkeld door een Ooster- houts bedrijf en in Wageningen getest. Een plantenmengsel van hout-, bananen- of kokosvezels ingebed in een substantie van natuurlijk gom, dat als een laag je op de grond wordt aange bracht, voorkomt dat het on kruid kiemt. Het middel Asolfil, da't sinds dit jaar in de praktijk wordt toegepast, laat wel lucht en water door, maar geen licht. En waar geen licht is, kan niks groeien. Het goedje wordt ge bruikt in de potplantensector en in de openbare groenvoorzie ning. ,,De toepassing vraagt veel expertise en het middel kan alleen door getrainde mensen worden aangebracht. Niets is zo makkelijk als een innovatie, door foutieve toepassing, te la ten mislukken", zegt Lotz. Schimmel Theoretisch zijn alle onkruid- soorten te bestrijden met een in heemse schimmel of bacterie. Wageningse instituten stonden aan de wieg van een middel op basis van de loodglansschimmel tegen Amerikaanse vogelkers, dat de ondergroei verstoort in naaldbossen. Ook is gewerkt aan de bestrijding van akker distel met een roestschimmel en een bladvlekteschimmel die melganzenvoet aanpakt in sui- door Frits Poelman GRONINGEN - Voetbalsup porters van beide clubs kun nen in een stadion misschien beter niet van elkaar worden gescheiden. Zo kan wellicht een einde worden gemaakt aan de voortdurende heibel rond de voetbalvelden. Die suggestie doet de Hongaarse socioloog Kéroly Takócs (29). Hij is afge lopen week gepromoveerd aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Volgens de promovendus wak keren conflicten aan als groe pen nadrukkelijk van elkaar gescheiden zijn. Daarom moe ten scholen de leerlingen van etnische groeperingen bewust met elkaar laten samenwerken om conflicten te voorkomen. De indeling van woonwijken kerbieten- en maïspercelen. Er is tevens een bacterieprepa raat bestudeerd tegen straat gras. Maar geen enkel middel is commercieel op de markt. „Het onderzoek naar micro-organis men als biologische bestrijders is in Nederland op een laag pitje gezet, vanwege problemen bij de toediening. Zo werken de middelen alleen goed onder vochtige omstandigheden. In kassen is dat makkelijk te berei ken, in het open veld is dat erg lastig". Lotz verwacht grotere doorbra ken op het gebied van geïnte greerde landbouw. Hierbij wordt zo min mogelijk gespo ten De minimale dosis die nodig is voor het doden van het aan wezige onkruid wordt vooraf bepaald aan de hand van de hoeveelheid onkruid op het veld. „Via de rekensleutel kom je dan vaak een stuk lager uit dan wat op de verpakking staat aanbevolen", zegt Lotz. Via een speciale meter kan de boer vroegtijdig in het veld controle ren of zijn bespuiting voldoende was. Zo niet, dan gaat hij er nog een keer overheen. „Dit levert een voordeel op voor zowel het milieu als voor de boer, want die merkt een financiële besparing direct." Bij bietentelers in Noord-Nederland leverde deze aanpak een reductie op van een kwart en in het Zuidwesten zelfs van veertig procent. Bovendien bevatten de bieten meer suiker. Op herbiciden valt ook te bespa ren door de technische kant van de bestrijding te verbeteren. Zo zijn er door het Instituut voor Milieu- en Agrotechniek heet- watermachines ontwikkeld voor gemeenten om onkruid op wegen en straten onder de duim te houden. Verder worden be staande schoffels verbeterd. Dat is vooral belangrijk voor de biologische boer die veruit de meeste tijd kwijt is aan onkruid wieden. kan volgens Takacs ook effec tief zijn bij het voorkómen van conflicten tussen bevolkings groepen. „Je kunt het sociale netwerk van groepen manipu leren om conflicten te voorko men." Takócs deed geen onderzoek naar specifieke situaties. Hij hield experimenten en compu tersimulaties om uit te maken welke omstandigheden tot conflicten leiden. Dat gebeurde het snelst als groepsleden een sterke onder linge band hadden en er nau welijks contacten met de ande re groepen waren. De sociale druk om zich in te zetten voor de eigen groep is dan het sterkst. Dat bleek onder meer uit experimenten met studen ten met verschillende belan gen Als ze om en om zatenwas er nauwelijks sprake van een conflict. Die kwamen er wel als ze als groepen naast elkaar za ten. Jeruzalem „Natuurlijk blijven camera's en andere maatregelen nodig om excessen met supporters te voorkomen, maar door groe pen van elkaar te scheiden zul len conflicten uiteindelijk nooit worden bijgelegd. Kan het door de hekken niet, dan zullen ze elkaar buiten het sta dion opzoeken. Een complete scheiding lijkt misschien wel een oplossing, maar in de prak tijk is dat heel moeilijk. Kijk naar Belfast en Jeruzalem. Daar leven bevolkingsgroepen al heel lang gescheiden en er komt geen einde aan de con flicten." Volgens Takacs moet het mo gelijk zijn om groepen suppor ters stap voor stap dichter bij elkaar te brengen. Bijvoor beeld door ze gezamenlijk sup porter te maken van het natio naal team.Je moet er wel voor zorgen dat die gezamenlijke activiteiten inhoud hebben." Hij maakt ook een vergelijking met de situatie aan het front van de Eerste Wereldoorlog, toen Duitse en Franse soldaten elkaar jarenlang vanuit loop graven beschoten, maar ook in de ogen keken. „Uiteindelijk herkenden ze elkaar, vierden ze samen Kerstmis en gaven ze elkaar cadeautjes. Totdat hun commandanten de volgende dag onder dreiging van execu tie opdracht gaven weer te schieten." In de computermodellen werd rekening gehouden met om standigheden op grond waar van mensen besloten om voor hun groep te gaan vech ten, terwijl het voor hun persoonlijke welzijn duidelijk beter was om dat niet te doen. Dat zijn zaken als sociale druk en status, maar ook de historische context. „Mensen baseren hun beslissingen deels op ervaringen en verwachtin gen. Psychologische effecten spelen bij de beslissing even eens een rol. Als men vrede ver wacht, zal er uiteindelijk vrede zijn." Takécs studeerde economie en sociologie aan de Budapest University of Economie Scien ces. Zijn onderzoek in Gronin gen maakt deel uit van een stu die van het Interuniversity Center for Social Science The ory and Methodology (ICS) van de Rijksuniversiteit Gro ningen en de universiteiten in Nijmegen en Utrecht. Na ruim driehonderd jaar kolonisatie door Portugal, 24 jaar onder Indonesisch bewind en drie jaar onder be stuur van de Verenigde Naties is Oost-Timor (24.000 vierkante kilometer, 750.000 inwoners) op 20 mei onafhankelijk ge worden. Op dezelfde dag gaf het onafhankelijke landje ook zijn eerste postzegels uit. Vier stuks. Bovenin de zegels 'Indepen- dencia 2002', de landsnaam, Ti- mor-Leste, en als afbeeldingen het nationale symbool, een krokodil (25c), bladeren van een palmboom (50c), een jongen die bezig is in een koffieplan tage en een paar vruchten toont 1) en de nieuwe nationale vlag ($2). Ook de de UNPA (de Postadmi nistratie van de Verenigde Na ties) heeft op 20 mei het uitroe pen van de onafhankelijkheid van Oost-Timor met een serie van zes zegels gevierd. Op de ze gels worden uit hout gesneden voorwerpen afgebeeld: 34 dol larcent, een masker, 57c, pa neeltjes met een krokodil en een vrouwenfiguur, 0,90 Zwitserse frank, mannelijke beeldjes, 1,30 fr., flessen om lijmpoeder in te bewaren, 0,51, een flesje in de vorm van een kris en 1,09, een ratel. NB. Ten tijde van het VN-be- stuur op Oost-Timor versche nen ook twee zegels en wel op 29 april 2000. Op de zegels wordt de wederopbouw symbolisch voorgesteld, alsmede de teksten Timor Lorosae, UNTAET en Dom (voor binnenlands post verkeer) en Int (internationaal). België, Frankrijk, Italië en Oos tenrijk koesteren, althans op postzegels, hun mooie plekjes. Al tientallen jaren geven ze alle vier toeristische zegels uit, in se ries, die met de regelmaat van de klok worden uitgebreid. Belgie heeft zijn jaarlijkse toeristische zegels voor 10 juni gepland. Ze zitten deze keer in een velletje, tien zegels van 0,42 euro, en ver beelden kastelen, uitgevoerd in grijsgroene tinten om het mys terie dat deze bouwwerken om hult te accentueren. Afgebeeld worden het middel eeuwse kasteel Ecaussinnes- Lalaing en verder: het slot Ooi donk, het kasteel Corroy, hel kasteel Alden Biesen, het 'arendsnest-kasteel' van Moda- ve, het kasteel van Horst, hel! kasteel van Chimay, het kasteel van Loppem, de burcht Rein- hardstein en het kasteel Wissen- kerke. Eveneens op 10 juni wordt met een 0,42 -zegel het 850-jarig be staan van de Abdij van Leffe (bij Dinant) gememoreerd. Op de zegel, die naadloos aansluit bij de toeristische kastelenserie, koestert de abdij zich in een zonnetje. Frankrijk kent, overigens net als België, al ruim veertig jaar een toeristische reeks, die drie a vier keer per jaar wordt aan gevuld. Op 27 mei werd een 0,46 -zegel uitgegeven waarop het schilderachtige, tegen de rotsen opgebouwde, dorpje Ro- camadour/Lot (in 1946 ver scheen een bijna identieke 15 franc-zegel in een landschap penserie). Ook al bijna veertig jaar wijdt Frankrijk een zegel aan het jaarlijkse congres van de Fédé- ration Francaise des Associa tions Philatélique. Op 21 mei verscheen een 0,46 -zegel naar aanleiding van het 75e congres, dat de afgelopen maand in Mar seille werd gehouden. De zegel toont de ommuurde stad, een fo to gemaakt naar een oude ma quette. Verder verschenen in Frankrijk twee zegels van 0,46 (8/4), Invi tation en Anniversaire (brieven en pakjes); 200 jaar Legioen van Eer, 1802-2002 (21/5), 0,46 on derscheidingsteken; 200e sterf dag van Louis Delgrès, 1766-1802 (mensenrechten- strijder), 0,46portret. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6