Alles uit kast voor Dijk val PZC PZC Geïnspireerd door de natuur Betere ontwatering Berkenhof nodig VVD Reimerswaal zit zonder bestuur 13 Wilde westen in Middelburg Sponsorloop in Kapelle Oorzaak van vissterfte nog onzeker Stoffen en attributen van heinde en verre Gewonden bij ongevallen op snelweg Aanhangwagens water in Rijbewijs in beslag genomen Goes' jeu de boules-succes Verdachten drugshandel gepakt School uit Litouwen op bezoek Sponsoractie levert 5500 euro op zaterdag 8 juni 2002 MIDDELBURG - De Middel burgse braderie duurt dit jaar op verzoek drie dagen in plaats van twee. Het jaarlijkse evene ment vindt plaats op 13,14 en 15 juni in het centrum van Middel burg. De demonstratiegroep Dutch Indian Friends laat op donder dag zien hoe de negentiende- eeuwse indianen en cowboys in het Wilde Westen leefden. Daar bij kunnen bezoekers aan aller lei activiteiten in de westerns feer deelnemen. Er kan worden meegedaan met ondermeer 'bierpulschuiven' en 'shoot a can'. De countrymuziek is volop vertegenwoordigd door de bands States coach en Them Brothers outlaw. Op zaterdag is er sambamuziek te horen in de straten van Mid delburg. De Limburgse percus siegroep Entusiasta speelt de Braziliaanse dansritmes. Ver der is er ponyrijden voor kinde ren staan er springkussens en er kan een ritje gemaakt worden op een rodeostier. BIEZELINGE - Muziekvereni ging Ons Genoegen uit Kapelle houdt vandaag een sponsorloop voor haar leden. Het evenement vindt vanaf 14.00 uur plaats op het speelveldje in het centrum in Biezelinge. Het looporkest van de vereniging Og dat wé is van de partij om de sportieve colle ga's muzikaal te ondersteunen. Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' GOES - De situatie in de water partij bij de Van Hertumweg in Goes, waar donderdag een mas sale vissterfte bleek te zijn, blijft zorgen baren. De brandweer is er gisteren op nieuw druk bezig geweest. Met behulp van een tankautospuit en een waterkanon werd water rondgepompt om zuurstof in het water te krijgen. Uit metingen bleek dat het zuurstofgehalte nihil was. Tien tallen karpers hebben inmid dels door gebrek aan zuurstof het leven gelaten. Waarschijn lijk is na een hevige regenbui be gin deze week rioolwater in de waterpartij terecht gekomen, mogelijk door een te lage schei dingsmuur. Zekerheid daarover is er evenwel nog niet. In op dracht van de gemeente heeft waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren monsters genomen, die meer duidelijkheid moeten ge ven over de oorzaak van de vis sterfte. De uitslag van de analyse wordt echter pas over twee weken ver wacht. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een roeibootje wordt een zeilscheepje. Rieten tuinschermen be dekken straks het dak van een boerde rij. Oma's fluwelen gordijnen zijn om getoverd in een frivole japon voor een rijke notabele en de lap taftzijde van een markt in het Verre Oosten zit ver werkt in de prachtige jurk van een be vallige deerne. Theater vergt inventivi teit en creativiteit. De decorbouwers en kostuummaaksters van Dijkval, de nieuwste productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee, weten daar alles van. Soms is het een kwestie van geluk heb ben dichtbij huis. Bijvoorbeeld als kreeftenvisser Jan van Westenbrugge uit Zierikzee een oud roeibootje spon taan van de hand doet. Of als die zomer- gaste van een camping in Walcheren de oude naaibox van haar moeder cadeau doet, nadat ze de vorige productie - De Ridderslag - met veel plezier heeft ge zien en bedenkt dat die groep wel wat oude stoffen en lappen kan gebruiken. Een andere keer is het doordacht ge bruiken van unieke mogelijkheden. Zo als in het geval van Baukje Bijlsma. Haar man werkt bij de Wereldbank en maakt uit hoofde van zijn functie nogal wat verre reizen. Sinds Baukje nauw betrokken is bij de historische spelen snuffelt hij vaak exotische markten af en vindt daar voor een spotprijsje, prachtige stoffen of kleimrijke siera den. Zo kan het gebeuren dat één van de komedianten in het stuk straks een pracht een ring uit Oezbekistan draagt. De stoffen en attributen voor Dijkval komen van heinde en verre. Wat overigens dat spotprijsje betreft, daar heeft Baukje wat gewetensproble men mee. Ze beseft best dat aan die lage bedragen in het Verre Oosten vaak kin derarbeid ten grondslag ligt. Dat strookt beslist niet met haar principes, maar de cast blij maken met dit soort buitenkansjes lokt natuurlijk ook. Bo vendien is het budget voor de vormge ving niet zo ruim dat fluweel, zijde en damast tegen Westerse prijzen aange schaft zouden kunnen worden. „Toch is het best een lastig probleem", verzucht ze nog eens. De datum van de première voor Dijkval Guido den Broeder demonstreert het onder- en bovendeurtje van zijn boerderij. vrijdag 28 juni nadert. „Het is nog een kwestie van doorpezen", constateert Guido den Broeder. Samen met tekst schrijver en regisseur Cees Möhlmann tekent hij voor het decor. Drie boerde rijen en de toren van Zuidkerke hebben daar een prominente plek in. Natuur lijk is theatervormgeving voor een be langrijk deel het scheppen van illussies, maar dat wil beslist niet zeggen dat je je er met een Jantje van Leiden vanaf kunt maken. „Met alleen een voorkantje bouwen ben je er bijvoorbeeld niet", zegt Guido. Natuurlijk bouwt hij geen volledige boerderijen, maar de sugges tie moet wel worden gewekt. Dus moe ten de toeschouwers ook zicht hebben op de daken en dus moeten er zogeheten overlopen van de dakkanten worden gemaakt en achtei'kantjes van de boer derij om die overlopen weer aan vast te zetten. Ambachtelijk Guido brengt samen met Cees heel wat uurtjes door in de voormalige gemeen tewerkplaats aan de Korte Nobel- straat.,Een prima ruimte waar we heel goed kunnen werken. Als we daar straks uit moeten, moeten ze ons maar een gedeelte van de houtloodsen aan de Vissersdijk ter beschikking stellen. Wij zijn tenslotte ook historisch en am bachtelijk bezig", zegt Guido: Hij is tandarts van beroep. De liefde voor het ambacht zegt hij van zijn beide groot vaders te hebben geërfd. Een test op de lagere school wees destijds in de rich ting van timmerman, maar zijn ouders vonden dat hij hoger moest reiken. „Maar je ziet het, de liefde voor het am bacht verloochent zich niet." Guido krijgt al in een vroeg stadium in zicht in het script. Cees bepaalt de vormgeving en vervolgens buigt Guido zich over de mogelijke uitvoering. Hij zaagt en timmert en Cees neemt voor namelijk het schilderwerk voor zijn re kening. Gelijktijdig werken is van be lang, want sommige decorstukken zijn elf meter lang en die verplaats je niet in je eentje. Ook het spannen van de doe ken op de houten panelen is een werk wat goed gecoördineerd moet gebeu ren. Het valt alleen niet mee om de agenda's goed naast elkaar te krijgen. Guido heeft een drukke baan, vervult bovendien als dijkbouwer Andries Vierlingh een hoofdrol in Dijkval. Cees heeft nu de opvoeringsreeks nadert nog talloze andere zaken aan zijn hoofd. Natuurlijk gaan we het redden, maar er moet dus nog wel wat gebeuren", zegt Guido, terwijl hij tevreden het onder en bovendeurtje van zijn boerderij de monstreert. Voor kostuumcoördinatrice Ada van Sluijs is de grootste klus geklaard. Alle kostuums zijn gereed en inmiddels on der de hoede van de spelers zelf gesteld. Ada heeft dit seizoen die coördinerende taak van Baukje overgenomen, omdat die met tussenpozen gedurende twee jaar in Amerika woont. Natuurlijk is zij nu voor Dijkval enkele weken terug in Zierikzee. De dames onderhielden de afgelopen maanden intensief e-mail- contact. „Dat was fijn, want vooral in januari zat ik even in een dip. Het liep allemaal niet zoals ik wilde en ik had geen creativiteit meer. Dan is het pret tig dat iemand je weet te stimueleren", zegt Ada. Het is ook nogal een taak die op haar schouders rust. Ze verdeelt zo gevari eerd mogelijk het werk onder de circa twintig naaisters. Er doen ruim 110 spelers mee en velen van hen dragen drie of vier verschillende kostuums. Het zijn boeren, vissers, welgestelde burgers, geestelijken, melaatsen, schutters en rederijkers. En natuurlijk moet het tijdsbeeld - zestiende eeuw - kloppen. Kostuumboeken en vooral de schilderij en van Pieter Brueghel golden als leidraad. Dure stoffen „Het was een behoorlijk goede tijd. De rijken droegen veel luxe kleding van dure stoffen", zegt Ada. „Ja en veel ga ten", vult Baukje aan. Ze legt uit wat ze bedoelt: De rijke mensen droegen veel stoffen over elkaar heen. Om dat te to nen, maakten ze openingen in de ver schillende stoffen en die gaten werden dan allemaal weer heel mooi afgewerkt met bandjes, linten en stiksels. Verder was het een tijd van sieraden en versie ringen. Baukje vertelt dol enthousiast over de prachtige patronen die ze in Amerika kon kopen met het geld uit de donaties van de Vrienden van de Stich ting Historische Spelen en over de mooie stoffen ook die vooral in de staat Virginia te vinden zijn. Ada en Baukje spelen beiden ook een rol in Dijkval. Tijdens de opvoerings reeks fungeren Coby de Oude, Ada's moeder en Jeanet Willemse als aan spreekpunten voor de kostuums. Want dat dit onderdeel voortdurend nazorg behoeft, weten de kostuummaaksters inmiddels wel. De pastoor (Marco Reedijk) zegent in fraai fluwelen kostuum, maar nu nog op sportschoenen het huwelijk in. foto's Marijke Folkertsma KAPELLE - In het Fruitteeltmuseum in Kapelle is gisteren een expositie van schilder en illustrator Marinus van der Schelde geopend. De in 1969 overleden kunstenaar staat be kend om zijn werken over insecten en planten. De in 1916 in Zierikzee geboren Marinus van der Schelde be gon op jonge leeftijd al met tekenen. Het volgen van een op leiding in die richting zat er niet in, want vanaf zijn vijftien de moest hij meehelpen in een Fruitbeclrijf. In 1944 kreeg Van der Schelde een baan bij het proefstation voor de Fruit teelt in Wilhelminadorp en pas toen werd zijn talent ontdekt. Hij ging zich richten op het maken van illustraties van insec ten en plantenziekten. In zijn vrije tijd bleef hij tekenen en schilderen en zo werd er eind jaren veertig een serie ansicht kaarten met stadsgezichten van Goes uitgegeven. Van der Schelde deed dat onder zijn schuilnaam 'De Schouwe- naar'. In 1948 vertrok de kunstenaar uit Zeeland om in bij het Insti tuut voor Veredeling van Tuingewassen te gaan werken. Uit deze tijd dateert een groot aantal aquarellen, potlood- en pentekeningen, waarin de kleur en de structuur van de di verse soorten planten duidelijk zijn weergegeven. In Wage- ningen werkte Van der Schelde ook voor de Landbouwhoge school waarvoor hij tientallen collegeplaten en ruimtelijke modellen van planten en insecten maakte. Onder de naam Bloesemknop en Snuitkever zijn veel wer ken van de geboren Zeeuw momenteel tentoongesteld in het Fruitteeltmuseum. De expositie loopt nog tot en met 14 sep tember. Het museum is geopend van woensdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Bij twee onge vallen op de autosnelweg A58 zijn gisteren twee mensen ge wond geraakt. Ter hoogte van Nieuw en Sint Joosland schaarde rond half vijf een personenauto met aanhan ger. Ze kwam tegen de vangrail tot stilstand. Oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk het te zwaar be laden van de aanhanger. De vrouw werd voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. De linkerrijbaan van de A58 in de richting Goes is tijde lijk afgesloten geweest voor het verkeer. Een 44-jarige Goesenaar reed gisteravond bij Ritthem van het talud van de autosnelweg. De man moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd. De Goesenaar werd met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis Walcheren te Vlissingen gebracht. SCHARENDIJKE - Onbekende daders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vanaf een parkeerterrein aan de Ramp weg in Scharendijke twee aanhangwagens van de kade het water ingeduwd. Verder werden er twee afvalcontainers in het water gegooid en werd er een lantaarnpaal vernield. ZIERIKZEE - Van een 42-jarige automobilist uit Zierikzee werd donderdagavond rond 23.50 uur in de Hoofdpoortstraat in Zierikzee zijn rijbewijs ingenomen. Uit een blaastest bleek dat de man ruim drieënhalf maal de wettelij k toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. De man werd met een dag vaarding op zak weer in vrijheid gesteld. GOES - Martien Willemsen en Cheetan Wootton van de Goese jeu de boules-club Le Bastion hebben het eigen toernooi in de Hollandsche Hoeve gewonnen. Tweede werd het team Willem Flecken en Peter Springeling van 't Boulend Schaep uit Dor drecht. Paul Hermsen en Henny Wijs van CJB Middelburg eindigden als derde. LEWEDORP - Afgelopen woensdag zijn bij een tankstation langs de A58 twee mannen aangehouden. Ze worden verdacht van drugshandelDe 2 8-jarige man uit Vlissingen en de 31 -j a- rige man uit Middelburg zijn rond half vier gearresteerd bij het tankstation Selnisse ter hoogt van Lewedorp. Dat heeft de politie gistermiddag bekend gemaakt. De mannen hadden bij hun aanhouding honderd gram cocaï ne en een bedrag van 2200 euro bij zich. Bij huiszoeking in de woning van de Middelburger werd later een pistool en muni tie gevonden. De aanhoudingen vonden plaats naar aanlei ding van een drugsonderzoek dat drie weken geleden is be gonnen. Over dat onderzoek wil de politie geen mededelingen doen. De twee mannen zijn overgebracht naar Torentijd. GOES - Een delegatie van de agrarische school in Panevézys, de Litouwse plaats waarmee Goes een stedenband onder houdt, brengt momenteel een bezoek aan Zeeland. Directiele den en specialisten van de instelling oriënteren zich op het on derwijs van haar Goese zusterschool, het Groen College. Zij brengen ook een aantal dagen door op praktijkscholen in Ede en Arnhem. Het Groen College heeft al geruime tijd nauwe banden met het agrarisch onderwijs in Panevézys en omge ving. In april brachten nog leerlingen van de afdeling groen voorziening een bezoek aan Litouwen. GOES - Leerlingen van De Vliedberg, school voor speciaal voortgezet onderwijs in Goes, hebben deze week 5500 euro bij elkaar gezwommen. Het geld is bestemd voor een actie die de school voert om Nepalese meisjes te helpen die op jonge leef tijd zijn gedwongen tot prostitutie. De actie wordt in samen werking met de stichting People's Trust Nederland uitge voerd. De schakelklassen gingen gisteren baantjes zwemmen in Sportpunt Zeeland in Goes, dat het bad daarvoor gratis ter beschikking stelde. De 56 leerlingen hebben sponsors gewor ven, waardoor er in totaal 5500 euro kon worden opgehaald. door Ali Pankow RENESSE - De Gebiedscom- missie Schouwen-West gaat ak koord met de inrichtingsschets voor het natuurgebied dat op de plek van de huidige camping De Berkenhof aan de Hogezoom in Renesse gecreëerd moet wor den. Belangrijke voorwaarde is dat de ontwatering voor de wo ningen en bijbehorende tuinen op het terrein, evenals voor het naastliggend gebied van de om wonenden optimaal wordt gere- geld. Op dit moment blijkt die ontwa tering veel te wensen over te la ten. Buurman G. Straijer van De Berkenhof ervaart vooral de laatste jaren heel veel water overlast. „Ik woon al twintig jaar naast deze camping. Vroe ger hadden wij nooit proble men, maar vooral de laatste ja ren lijkt het soms of we aan een Vroonmeer wonen", zegt Straij er. Hij heeft foto's gemaakt van de situatie waarin zijn tuin voor het overgrote deel geheel blank staat en het water tot vrijwel aan de voordeur van zijn wo ning reikt. Hij maakt zich zor gen voor de toekomst als De Berkenhof wordt gesaneerd en plaats zal maken voor een na- tuurherwinningsgebied Straijer voelt zich met zijn klachten over de waterlast tot nu toe heen en weer gestuurd tussen provincie, gemeente en de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Wethouder G. van de Velde-de Wilde verwijst naar de speciale werkgroep waterover last, die voor de aanpak van dit probleem in de Kop van Schou wen in het leven is geroepen. Provincie, gemeente, water schap en rijk betalen alle mee aan maatregelen ter verbetering van de situatie. Hoogste priori teit is echter niet toegekend aan het gebied langs de Hogezoom, maar aan Nieuw-Haamstede. Straijer zal derhalve nog even geduld moeten hebben. Recreatievertegenwoordiger H. van Oost binnen de Gebieds- commissie Schouwen-West dringt er bij de DLG met klem op aan dat de ontwatering in elk geval voldoende aandacht krijgt bij de uitvoering van de inrichtingsschets voor De Ber kenhof. Geluidsoverlast Van Oost maakt zich eveneens bezorgd over een tweede klacht van Straijer. Dat betreft de nachtelijke geluidsoverlast van kampeerders op De Berkenhof. „Ook daar hadden we de eerste zeventien jaar dat we hier woonden nooit last van, maar sinds de DLG deze camping in bezit heeft, is er 's nachts geen enkel beheer en gaat het er voor al tussen drie en zes uur behoor lijk te keer", aldus Straijer. Van Oost dringt er bij de DLG op aan dat daar verbetering in komt. Volgens hem doen klach ten over De Berkenhof het toe ristisch product in zijn alge meenheid geen goed. Hij acht het daarom van groot belang dat er fulltime beheer komt op de Berkenhof zolang deze camping nog functioneert. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het voltallige bestuur van de Reimerswaalse VVD-afdeling is opgestapt. De bestuursleden hebben geen ver trouwen meer in raadslid M. van der Meijden uit Yerseke. Ze zou te veel op eigen houtje opereren. De problemen begonnen al na de verkiezingen van 1998.1. Vo gelaar uit Krabbendijke werd toen met voorkeursstemmen in de gemeenteraad gekozen, ten koste van de toenmalige num mertwee. Dat was tegen het zere been van het bestuur. Het gevolg was dat Vogelaar bij de vei'kie- zingen van dit jaar helemaal niet meer op de lij st kwam en het andere WD-raadslid, Van der Meijden, op een onverkiesbare plaats werd gezet.De leden sta ken echter een stokje voor de la ge plaats van Van der Meijden en zetten haar op de eerste plaats. Volgens ex-voorzitter H. Lobbezoo gebeurde dat op een oneerlijke manier. Voorzitter J. Schout van de kamercentrale Zeeland van de WD spreekt te- gèn dat Van der Meijden op een oneerlijke manier op de eerste plaats van de kandidatenlijst -terecht zou zijn gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 69